No, 266. MAANDAG 11 NOVEMBER 192» 172e Jaargang Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. BINNENLAND. ZEELAND SNEK» m .DOELTREFFEND I DAT IS DE EISCH ¥AN DNZEN TIJD. EN DE HUISHOUDING KUN? U Nlif NEER BUITEN VIN. HE? REINIGT IN EEN ©©GWiNK ALLE KEUKENGEREI, HOUTWERK, SCHILDERWERK, EMAIL, LINOLEUM, TEGELS IN VLOEREN. N.V, DE LEVER'S ZEEP NU. - ¥LAARDfiNGEN.. KERKNIEUWS ONDERWIJS MIDDELBURGSCHE COURANT. De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap VHsamgen, UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT FamiliebericiiteB en dankbetuigingen? van 1—7 regela /2,1G, elke re|4 2.30, elders ƒ2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg Lange St. Pieterstraat, Middelburg meer 30 cent. Ia de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit* 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advsrtentiën, Telefoonnummers drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelfl, 30 cent per regel j voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Redactie 269 Administratie 139 opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" e| gij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Postchèque- en Girorekening 43255 „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cant. gunstig waren. Wanneer niet spoedig het benoodigde aantal wagens zal worden aangevoerd, zou daardoor gedeeltelijke stillegging der mijnen moeten plaats heb ben. Vooral voor de cokesfabricage, die in continu-bedrijven geschiedt, levert de verminderde wagenaanvoer groote moei lijkheden op. Te vreezen is, dat blus- sching van cokesovens noodig zal worden. POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. De directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Middelburg, ver zoekt ons mede te deelen, dat voortaan met de vliegtuigen, welke naar Ned.- fndië zullen vertrekken, behalve corres pondentie voor Ned.-Indië, ook gewone en aangeteekende luchtcorrespondentie (met uitzondering .van stukken met aan gegeven waarde) voor Syrië, Mesopota- mië (Irak), Perzië, Britsch-Indië (Birma inbegrepen), Siam, Straits-Settlements en verder gelegen landen zal worden ver zonden. De correspondentie zal door Am- sterdam C. S. worden opgenomen in brie venmalen voor Aleppo, Bagdad, Bushire, Karachi, Allahabad, Akyab, Bangkok, Medan, Palembang, Batavia, Bandoeng en Soerabaja. Verwacht wordt, dat de vluchten zul len worden uitgevoerd als volgt: Van Amsterdam 14 en 28 Nov. en 12 Dec. Te Aleppo 16 en 30 Nov. en 14 Dec, Fe Bagdad 17 Nov., 1 en 15 Dec. Te Bushire 18 Nov., 2 en 16 Dec. Te Karachi 19 Nov., 3 en 17 Dec. Te Allahabad 20 Nov., 4 en 18 Dec. Te Akyab 21 Nov., 5 en 19 Dec. Te Bangkok 22 Nov., 6 en 20 Dec. Te Medan 23 Nov., 7 en 21 Dec. Te Palembang 24 Nov., 8 en 22 Dec. Te Batavia 25 Nov., 9 en 23 Dec. Te Bandoeng 25 Nov., 9 en 23 Dec. Het voor deze luchtpostcorresponden tie boven de gewone porten en rechten verschuldigde luchtrecht bedraagt: Voor Syrië 15 cent per 20 gram. Voor Mesopotamië en Perzië 30 ct. per 20 gram. Voor Britsch-Indië (Birma inbegrepen) 40 cent per 20 gram. Voor Siam en Straits Settlements (Pe- nang, Singapore) 60 ct. per 20 gram. Het luchtrecht voor Ned, - Indië is g e w ij z i g d briefkaarten en postwis sels 40 cent per stuk; overige stukken tot en met 10 gram 40 cent, boven 10 gram tot en met 20 gram 75 cent en ver der 75 cent per 20 gram. De bepaling, dat voor de kwijting van het luchtrecht, uitsluitend van luchtpost zegels moet worden gebruik gemaakt, is ingetrokken; voortaan kan het luchtrecht derhalve eveneens door middel van gewone frankeerzegels wor den voldaan. Evenwel wordt er nadruk kelijk de aandacht op gevestigd, dat de luchtpostzegels ter waarde van 0.40, 0.75, ƒ1.50, ƒ4.50 en 7.50 niet voor verantwoording van gewone porten en rechten mogen worden gebezigd. Laatste buslichting ten postkantore te Middelburg voor de luchtpost van 14 Nov. van Amsterdam, 13 N q v e m- ber, 's avonds 6 uur. DE KONINGIN-MOEDER. De Koningin-Moeder is Zaterdagmid dag uit Het Loo te Den Haag terugge keerd. DE GEHUWDE AMBTENARES, Volgens de „Centrale", weekblad voor rijkspersoneel, is door den Ministerraad beslist, dat een algemeene maatregel van bestuur in het leven zal worden geroe pen, waarbij zal worden bevorderd, dat de gehuwde Rijksambtenares bij zwan gerschap en bevalling dezelfde geldelijke voordeelen zullen worden toegekend als waarop de gewijzigde Ziektewet de ge huwde loonarbeidster bij zwangerschap en bevalling aanspraak geeft. Voor zoolang deze maatregel van be stuur niet is vastgesteld, zal bij eventu- eele aanvrage om verlof in bovenstaan- den zin worden beslist MOEILIJKHEDEN IN DE LIMBURG- SCHE MIJNEN, Mdli schrijft uit Heerlen aan de „Maas bode": Donderdag zijn de Limburgsche mijnen plotseling in moeilijkheden geraakt door onvoldoenden aanvoer van leege spoor wagens. Het gevolg was, dat een aan zienlijke hoeveelheid kolen op de mijnen moest worden opgeslagen. Vrijdag kregen de staatsmijnen maar ongeveer 30 pCt. van het benoodigde aantal, terwijl de vooruitzichten voor Zaterdag allerminst Aan Gedeputeerd© (Staten van Zee land is door ihet nestuur van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders een adres gezonden, waarin dat bestuur zegt, dat Ihet bezwaar heeft tegen de geldende diensttijden, zonals die nog altijd op een aantal diensten door het varend: per soneel moeten worden (gemaakt; dat het van oordeel is, dat daarin verbetering dient te worden gebracht en voor genoemd personeel meer normale diensttijden tot stand (worden gebracht; en dat wijziging in de diensttijden, behalve voor het personeel, dok wenschelijk is voor den dienst fen de veiligjheid der passagiers. Adressant verzoekt wijziging Ider dienst tijden nogeens ernstig te willen bezien in den door 'hem gewehschten geest. Uit een toelichting pp het adres, waar in do verschillende diensttijden worden genoemd, blijkt, dat !het adres slaat op de diensttijden van 'het personeel van de Prov. Stoombootdiensten. MIDDELBURG, WAPENSTILSTANDS-DAG. De heer V. d. V. schrijft ons: Een dag van stilte en eerbiedige her denking voor de duizenden en miliioenen die, na zoo lalloozen verwanten en vrienden te hebben moeten laten onder gaan in vuur en vlammen, in modderige loopgraven en rookende granaat-trech ters, op 11 Nov. '18 eiöcjelijk 't licht hebben mogen zien gloren van een nieu wen dageraad! En het glorende Iicbt is geworden tot een schitterende zon, die met haar stra len hen koestert allen tezamen, die eens het begin van anderen en eigen verdel ging, van de vernietiging van de wereld, beleefden. Steeds hooger klimt die zon boven de kimmen, al zullen wij haar in lang nog niet in het zenith zien! Ook ons en de vele andere neutralen, allen aange raakt en ontroerd door den ronct ge- zaaiden dood en het woekerend oorlogs- verderf, kan en mag dezen dag niet on verschillig lalen. In zijn nu befaamd geworden oorlogs boek, dat een kruistocht maakt over de gansche aarde en wellicht meer en beter den vrede bevordert dan iets anders want ^immers taal van diepe ellende spreekt tot alle geesten zegt Remar que op een zeer aangrijpende bladzijde: „Es darf nie wieder geschehen". Laat ons deze woorden levend hou den in ons hart. En moge het ook naar buiten treden, dat wij zóó denken! Want, niet waai-, 't is niet voldoende, dat wij zeggen, dat wij den Oorlog ver afschuwen. Wij moeten ook bereid zijn den Vre de te dienen en daarvoor offers te bren- gen. Zij dit onze mensch-lievende laak in komende jaren! DE IJSCLUB. AJs aanvulling op ion's verslag dei- al gemeene vergadering der [Middelburg- sch'e IJsclub, deelt de penningmeeslere's- se, mevr. G. M. Kooiman—van Midden dorp, ons nog, 't volgende mede. De contributie is (vastgesteld b(p f 3 Iple'r lid. De eerste (uit een gezin, die (zich heeft 'op gegeven, wordt pis lid, beschouwd. Dames» en kinderhaar tefat aft, belhool- rende bij 'de lidmaatschapkaarten 'behoe- vten pas genomen te worden als de baan van de' IJsclub wordt geopeind Nieuwe leden moeten izicli aangeven vo,or 1 Dec.. 1929, daar na dien datum een entree v,aW f 2 is verschuldigd1. Den velen „kat-uit-den-boomkijkers' .wordt dus in hun eigen belang aangera den, zich alsnog als lid op te geve)n (adres Bierkaai 204) of een der andere bestuursleden. Degene, die vóór Dec. a.s. zijn lid maatschap niet heeft betaald, wordt niet langer als lid der M. IJ. C. beschouwd), zooi is ook' nog ter vergadering beslote'n. Hedenmorgen namen wij nogmaals een kijkje in de Nieuwe kerk, waar nu in tegenstelling met gistermiddag, de zon haar stralen door de ruiten niaar binnen wierp en ook het gedenkraam bescheen. Dit iwam daardoor nog veel beter tot rijn recht dan gisteren, en deed de be at eling wel beter uitkomen, al blijven Vvlj er bij, dat vooral de figuren boven aan het raam te klein zijn genomen. Een buurtcomimissie, die tot nu nog niet als opgericht is vermeld, is die voor de Lange-, en Korte Burg. Deze en ook verschillende andere commissies zijn reeds druk bezig aan het inzamelen van gelden of althans van toezeggingen en o.a. van de Burg hoorden wij reeds belangrijke bedragen noemen. Het blijkt steeds meer, dat de plannen voor de feestviering in 1930 bij het over- groote deel der Middelburgers met in stemming worden begroet. Daarom nog maals een aansporing tot andere buurt- com-missies om voort te maken en tot de bewoners van stadsdeelen, waar nog geen com'missie is, om ten spoedigste een buurtcominissie te vormen. De 28-jarige boekhouder L. K., die zich aan verduistering Van gelden ten nadeele van de Coöperatieve Zuivelfa briek Walcheren alhier heeft schuldig gebraakt, was sedert ruim 6 jaar in dienst- dier onderneming en moet zich bijna direct aian verkeerde practijken hebben overgegeven. De gepleegde ver duisteringen heeft hij op geraffineerde wijze in -de hoeken weten te verwerken, waarbij hij naar verluidt zelfs tot ver andering van cijfers overging. Op deze wijze heeft hij zoo lang alle onderzoek van den vorigen en den tegenwoordigen directeur, van het bestuur en van den accountant weten te doorstaan, doch ein delijk is ook hier de kruik maar zoo lang te water gegaan tot hij brak. Gebleken is dat totaal een kleine f 14000 is verduisterd. De man, die ge huwd is en op vrij groolen voet leefde, is Zaterdag aangehouden en beeft ook voor de politie ©en algeheele bekentenis afgelegd. De aangehoudene zal aan de justitie worden voorgeleid. Zaterdagmorgen vervoegde zich aan het politiebureau alhier een koopmlan', die verschillende deelen van het land bereist en die zich verschillende me dedeelingen te kunnen do-en in verband met den moord op Marietje van Os in den Blij dorppolder. Hem werd gelegen heid gegeven die mededeelingen te -doen en daarvan werd procesverbaal opge maakt, dat aan den rechtercommissaris te Rotterdam, die met het onderzoek in de afschuwelijke zaak is belast, zal worden toegezonden. Het is van hieruit niet precies te beoordeelen welke waar de aan de verklaringen in verband met die van andere personen moet worden gehecht. Wel kan worden medegedeeld, dat wat de mian vertelde ten nadeele was van de V. die reeds enkele weken als verdacht vjan den moord in voorar rest vertoeft en destijds in Limburg werd aangehouden. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt geeft de afdeeling Walche ren van de Nederlandsche Reisvereeni- ging op Vrijdag 15 November a.s des avonds 8 uur in het Schuttershof alhier 'n Zweedschen filmavond. De film is geheel nieuw en van Hollandschen tekst voor zien. De directeur van 't officieel Reis bureau der Zweedsche Staatsspoorwegen te Amsterdam, de heer J. Vingerhoed, zal den avond inleiden en waar noodig ex plicatie geven. Met ingang van heden is het kas sierskantoor der firma J. A, Zip en Van Teijlingen alhier overgenomen door de Aihsterdamsche Bank, Zaterdagavond te ongeveer kwart over tien meenden verscheidene perso nen, zoowel sommige, die op straat wa ren, als andere die rustig thuis zaten, den brandhoorn te hooren. Het bleek echter van een scheepje te zijn. VLÏSSINGEN. Het Middelburgsch© Dilettanten too- neel zal Dinsdag 26 November alhier een opvoering geven van „In Uniform", waar van de opbrengst is bestemid voor id© VLissingsche Vrouwenvereeniigtmg lot ver strekking van melk en eieren aanher- (stellende zieken. ZUID-BEVELAND. WOLPHAARTSDIJK. Vrijdag hield de raad dezer gemeente een openbare vergadering. Bij de opening werden door den voorzitter eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den heer Noteboom gewijd, waarbij alle le den zich van hunne zetels verhieven. Tot lid van het Burg. Armbestuur werd x (Ingez. Med.) met algemeene stemmen herbenoemd de heer M. de Jager. Op een verzoek van M. van Weele te Oud-Sabbinge om ver breeding van den uitweg van zijn perceel naar den openbaren weg, werd met alg stemmen gunstig beschikt, onder voorbe houd dat de gemeente eigenares blijft van de strook gemeentegrond, noodig voor meergenoemde verbreeding. Beslo ten werd om een gedeelte van het school gebouw der openbare school te Oost- kerke in gebruik te geven aan de Geref Gemeente en een ander zoodanig te la ten verbouwen met speelplaats enz. ten genoege van het meergenoemd schoolbe stuur. De kosten hiervoor worden ge raamd op pl.m. 5200 wat met meubi leering enz. samen op 6000 wordt be groot. Vóór het voorstel van M. van Strien om het tarief van het klokluiden bij begrafenissen te verlagen, stemde al leen de voorsteller. Besloten werd de jaarwedde van den gemeenteveldwachter te regelen overeenkomstig -de circulaire van den Commissaris der Koningin, het welk op het tegenwoordige salaris geen invloed heeft, daar dit hooger is als in meergenoemde circulaire staat voorge schreven Ter behandeling van het voorstel tot aansluiting van de gemeentegebouwen aan het electrisch net, ging de vergade ring over in een geheime zitting, die ruim anderhalf uur duurde. (Het was voor uw correspondent een heele toer ander half «uur te moeten wachten in een on verwarmde vestibule). Tijdens de gehei me zitting had de voorzitter de leiding overgedragen aan den eersten wethou der, omdat hij wegens huiselijke omstan digheden de vergadering moest verlaten. Bij de heropening der openbare ver gadering deelde de voorzitter, de heer M. Valkier, mede, het voorstel van B. en W. tot aansluiting der genoemde ge bouwen aan 't lichtnet, welk voorstel m. alg. st. werd aangenomen. Eveneens werd met alg. stemmen aangenomen de genoemde aansluitingen te latgn uitvoe ren door den heer M. Tramper Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten in nader overleg te treden met den eigenaar van den grond van den Achterweg teneinde dezen grond aan te, koopen voor even- tueelen woningbouw, een en ander aan de Noordzijde van het nieuwe gemeente huis, Tegen deze plannen waren de hee- ren Goetheer en Luikenaar. HOEDEKENSKERKEHedenmorgen heeft op het haveinemplacement alhier, een treinbotsing plaats gehad. Een per- scmenmo torwagen van We Locaalspoor— wegmaatschappij kwam aanrijden, en de (bestuurder kon door bieten wagens een rangeerenden goederentrein niet zien. Hij reed op dezen trein. De passagiers sprongen uit den motorwagen, doch de bestuurder bleef staan. Allen kwamen met den s'chrik vrij'. De materieele scha de is vrij groot en het verkeer ter plaatse is gestremd. SCHOUWEN-DUIVELAND. DUIVENDIJKE, In deze gemeente Is men thans aangesloten bij het electrisch net, en voor de aansluiting tot stand kwam, waren reeds meer dan 90 pCt. der aansluitbare perceelën aangegeven, zoo dat het de kroon spant in Schouwen- Duiveland. Oosterland, Bruinisse en Kerkwerve blijven beneden de 50 pCt,, dus daar betaalt men 45 cent per K W.U het maximum, Nieuwerkerk 5060 pCt., Noordgouwe 6070 pCt,, Ouwerkerk i 70—80 pCt. j Verwacht wordt dat Eikerzee, El- lemeet, Serooskerke en Noordwelle ook' nog voor 1 Jan. 1930 stroom zullen heb ben. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. SAS VAN GENT. Naar aanleiding van een bericht van arbeiderszijde in ver schillende dagbladen, deelt de directie van de stijfselfabriek mee, dat de in haar brief van 1 October aan den rijksbemid delaar vermelde punten geen voorstellen zijn, doch wel de eenvoudige en juiste vermelding van de bestaande arbeids voorwaarden vóór de staking en thans, voor zoover noodig op twee punten aan gevuld met het op 2 October met den burgemeester van Sas van Gent bespro kene, en wel op punt 3 (vrije vacantie- week) en op punt 6 (instelling comité). ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. SCHOONDIJKE. Evenals vorige jaren zal wederom door de Schoondijksche Ka- mermuziekvereeniging „Harmonie" een loterij worden georganiseerd, waarvan de netto opbrengst zal worden bestemd voor den aankoop van muziek en muziekin strumenten. SCHOONDIJKE. De collecte ten bate 'der Nationale stichting „Tehuis voor alleenstaande Blinden" (Wolfhezen), heeft in déze gemeente opgebracht f 103.90, Geref. Kerk. Beroepen te Eindhoven jds. A. J. Fa- noy te Ferwerd. Geref. Gem. Bedankt voor het beroep naar 's-Gra- venpolder door ds, Wiesseman, te Krab- bendijke. 'Tot onderwijzeres aan de Christ School te Ouddorp is benoemd mej. A. Looij te Vlissingen.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1