- L Uw keuken de Hoïlandsche properheid! Henkel's gewild Schuur- en Reinigingsmiddel. KoFtgf@ne® Alles blijft: als nieuw door BURGERLIJKE STAND WAAR IS WERK? Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland n VARIA, 1 GEDENKRAAM IN DE NIEUWE KERK TE MIDDELBURG, Reeds meer dan vijf jaren verliepen er sinds de onvergetelijke Augustusdagen van 1924, toen het 350-jarig gedenkfeest van Middelburg's overgang aan Prins Willem van Oranje gevierd werd. Nog levendig staat ons voor den geest de huldebetooging der 12.000 Zeeuwen aan Oranje op het Molenwater en niet minder het schoone zangspel op de Groo- te Markt, waarbij op zoo voortreffelijke wijze in tegenwoordigheid van H. M. en de Koninklijke familie de strijd en het lijden van Middelburg in de bange jaren gedurende het beleg van 1572—-1574 in beeld en klank vertolkt werden. Reeds in Februari van 1924 had de herdenking van dit feit plaats gehad door feestelijke bijeenkomsten in de Nieuwe- en Noorderkerk, waarbij door de h.h. ds. Netelenbos en Prof. Blok in schoone redevoeringen, opgeluisterd door muziek en zang, de belangrijkheid van deze ge beurtenis voor Staat en Kerk in het licht was gesteld. Maar ook de Kerk bleef niet achterwege bij deze herdenking. Immers ook voor haar was het feit van Middelburg's verlossing van het Spaan- sche juk een hoogst belangrijke gebeurte nis, omdat zij de vrijheid van godsdienst en daarmede de vestiging der Hervorm de Kerk ten gevolge had. Op 28 Februari 1924 werd het 350 jarig bestaan der Hervormde gemeente van Middelburg dan ook feestelijk her dacht in de Nieuwe Kerk in een gods dienstoefening, waarin wijlen ds. de Ligt, ds. Jonker en ds. Van Empel het woord voerden. Door een gedenkbord, bij die gelegen heid in het kerkgebouw geplaatst, werd de herinnering levendig gehouden aan den hageprediker en vluchtelingenpredi- kant Gelein Janszoon d'Hoorne, die als eerste predikant bij de Herv. gemeente in 1574 optrad en haar tot zijn over lijden in 1575 diende. Tevens werd toen door de kerkvoog den het plan opgevat om het feit van Middelburg's verlossing in 1574 en de herdenking daarvan in 1924 voor het na geslacht vast te leggen door het aan brengen van een gedenkraam in de Nieu we Kerk. Al ras bleek dat velen sympathie voor dit denkbeeld gevoelden. Wel kwamen daarvoor geen „groote giften" in, maar de „kleine luiden" lieten zich niet on betuigd. Dank zij de volhardende opwekkingen van den voorzitter van het college van Kerkvoogden kwam droppelsgewijze zulk een bedrag bijeen, dat aan het plan een begin van uitvoering kon worden gegeven. Verschillende teekeningen werden ont worpen, maar ten slotte meenden kerk voogden niet beter te kunnen doen, dan zich in betrekking te stellen met den heer Ir. J. L. Schouten, fabrikant van brand- schilderwerk te Delft, die door vervaardi ging van talrijke gebrandschilderde ra men in onderscheidene kerken van ons land getoond heeft iets goeds te kunnen leveren, naar aanleiding van hem ver strekte gegevens. De heer Schouten aanvaardde de op dracht en zond een schetsteekening, die behoudens enkele veranderingen, de goedkeuring van kerkvoogden wegdroeg. Maar waar zou het raam nu geplaatst worden? Gelijk bekend is, telt de Nieuwe Kerk acht lichtramen, vier in den Zuidelijken, twee in den Westelijken en twee in den Noordelijken gevel. De beide laatste waren in de vorige eeuw geheel toegemetseld, maar bij de restauratie van de gevels in 't begin de zer eeuw, werden deze weder geopend en van glas in lood voorzien; dit ge schiedde ook met de ramen van den Westelijken gevel op de Groenmarkt, maar de ramen in den Zuidelijken gevel bleven ongerestaureerd, d, w. z. in deso- laten toestand voortbestaan; daarvoor was van rijkswege geen steun te beko men; ze gaan schuil achter de huizen van Kapoenstraat en Wal en vallen dus uit wendig niet in het oog. Maar inwendig maakte dit een droe ven indruk, die bouwvallige houten ven sters, geheel in strijd met den stijl der andere ramen. De geschiedenis leert ons, dat de Nieu we Kerk, of, zooals ze vóór de Hervor ming heette „de Oost Monsterkerk", waarschijnlijk gesticht is in de 13e eeuw als parochiekerk, naast de nog oudere „Koorkerk die toen 't Hooge koor ge noemd werd in onderscheiding van 't koor der Voorkerk, dat het middelkoor heette; beide kerken stonden met el kander in nauw verband, maar waren toch van elkander gescheiden. Duidelijk blijkt dit uit het feit, dat bij de beeldstormerij op 22 Augustus 1566 in de „Voorkerk" 500 menschen bezig wa ren de beelden te breken, maar de toe gang tot „het Hooge koor" werd hun door de Burgemeesters zorgvuldig belet, zeker uit vrees voor den Bisschop. Wel werden de beelden en altaren op der Stadsregeering na de komst van Alva hersteld, maar hun luister zal niet f.°?]^root meer geweest zijn, omdat de liefde tot de kerk zeer verminderd was. Was de beeldenstorm een groote ramp voor dit kerkgebouw, nog noodlottiger was de brand van 24 Januari 1568 toen ten gevolge van het inslaan van den bliksem in den toren beide kerken in wmmwi, Als U altijd Ata gebruikt axia te poei-era eu te sebis- rera, dara Heeft U schik in Uw werk. Er gaat niets boven het beproefde „Ata". MA tEe»ig lmpottour E. Oiteimann Co"» Handel Mij., Amsterdam Fabrikant»: Henlui Cie. A. G.. Daaseldorf ^Lagez. Med.) de asch gelegd werden. Hierbij ging onder meer verloren het schoone altaarstuk in 't Hooge koor, de afneming van het kruis voorstellende, geschilderd door Jan van Mabeuze. Ook de graftombe van Graaf Willem de Tweede zal bij deze gelegenheid zoo hebben geleden, dat men 't maar beter vond de gebroken beeltenis boven de tombe aan 't oog te onttrekken door vóór de grafnis een muur te plaatsen. Eerst in het jaar 1817 werd de ge schonden graftombe teruggevonden en na in 1928 zooveel mogelijk te zijn ge restaureerd, siert ze thans weder onze Koorkerk. Bij dezen brand werden ook vernield de gebrandschilderde glasramen, die zich boven de altaren bevonden, waar aan de „Voorkerk" zoo rijk was. Toen deze altaren na de Hervorming in 1574 bij de inrichting der Kerk voor den Hervormden eeredienst werden op geruimd, bleven echter de gebrandschil derde glasramen bestaan en werden deze evenals vroeger nog steeds onderhouden door de verschillende gilden, die deze altaren hadden opgericht ter eere van hun schutspatroon. Zoo vinden we vermeld, dat in 1784 in de Nieuwe Kerk nog genoegzaam ongeschonden bestond het geschilderde glasraam van het gilde der kooplieden, verbeeldende de koopmansbeurs met de namen van de overlieden van dit gilde en het stichtingsjaartal 1682. In den Westelijken gevel der kerk, dus aan de zijde van de Groenmarkt, waren geplaatst het raam van het groote en kleine schippersgilde; daaronder stond het jaartal 1652. In den Noordelijken gevel, aan de zij de van de Statenzaal, stonden die van 't vettewariers-, graan-, kannen- en glaskoopers-gilde zonder jaartal, einde lijk zag men daarnevens dat van de kruideniers, apothekers, drogisten, ta- baksverkoopers en suikerbakkers, één gilde uitmakende. Ook in de Oude kerk en Gasthuiskerk vond men te dien tijde nog gebrandschil derde glasramen van verschillende gil den, Maar daar kwam de revolutie van 1795, de tijd van „vrijheid, gelijkheid en broederschap," Vooral voor de Hervormde Kerk was deze zeer noodlottig: als heerschende staatskerk had zij afgedaan. Alle gezindten konden nu aanspraak maken op hare bezittingen en dienten gevolge moest de Gasthuiskerk aan de Roomsch-Katholieken worden afgestaan, terwijl aan de Lutherschen een schade vergoeding in geld moest worden vol daan. Ook op het inwendige van de kerk gebouwen was dit van grooten invloed. Tot dusver prijkten de wanden der ker ken met talrijke wapenborden van aan zienlijke familiën, die in deze kerken hunne graven hadden, maar ingevolge besluit van President en Raden der Stad van 12 Maart 1798 moesten deze worden weggenomen; de borden, die niet werden genaast, sloeg men stuk en werden voor brandhout verkocht. Om zich een voorstelling te maken van deze kerkversiering, beschouwe men de wapenborden in de achtergang van het Stadhuis, die bij dezen „revolutie beeldenstorm" gespaard zijn gebleven. De twee grootste stellen voor de ge beeldhouwde wapenschilden van Mr. Willem Schorer, Raad ter admiraliteit en dat van zijne echtgenoote. Deze hin gen tot 1798 in de Nieuwe Kerk ter rechter- en linkerzijde van den predik stoel, maar werden onder het republi- keinsch staatsbestuur niet langer ge duld. Waar alle steun uit de stadskas aan de Kerk geheel ophield, zoodat deze door vrijwillige bijdragen harer leden in het onderhoud der kerkgebouwen moest voorzien, kan men zich voorstellen, dat de gebrandschilderde glasramen al ras in verval geraakten, nu ook de gilden wa ren afgeschaft en deze dus niet meer bij droegen in het onderhoud daarvan. Het één na het andere verdween al- lengskens en werd na het wegbreken der zandsteenen traceeringen door in hout gevatte glasruiten vervangen. Wie 'n oog slaat op de bekende afbeelding van de Nieuwe Kerk in dien tijd, hangende in de consistoriekamer, kan nagaan hoe bouwvallig deze kerk zich in 't begin der 19e eeuw voordeed en inwendig was het niet beter gesteld. Van alle sieraden be roofd, zonder verwulf of kapwerk, slechts met een beschoten dak afgedekt, had ze niet veel aantrekkelijks meer; slechts de sierlijke gebeeldhouwde preekstoel was haar eenige pronk. Maar na den revolutietijd in 1814 braken ook voor haar weer betere dagen aan. Het praalgraf der Evertsen werd op last van Koning Willem I uit de Oude kerk, die sedert zij als kazerne voor de Engelsche troepen in 1809 had gediend, zoozeer had geleden, dat ze gedurende langen tijd gesloten was, naar de Nieu we Kerk overgebracht, In 1820 werden ter gedachtenis van Graaf Willem II en zijn broeder Floris de Voogd, marmeren gedachtenisplaten aangebracht. In 1846 werd het dak bekoepeld, maar deze verandering is te betreuren, even als de vervanging van den Westgevel in 1850 door een pseudo-Gothischen gevel met stijllooze versieringen en pinakels. Gelukkig heeft dit „kunststuk" het niet lang uitgehouden: reeds op het laatst der vorige eeuw brokkelde het zoo af, dat het raadzaam bleek in te grijpen. Met steun van het Rijk werd toen de Westgevel gerestaureerd en de oude traptoren wederom in eere hersteld, al les in overeenstemming met de aan grenzende Rijksgebouwen der Abdij. Te betreuren blijft het dat men bij 't aanbrengen van een olieverlichting de prachtige koperen kaarskronen heeft verkocht. Maar bij al deze „verbeteringen" bleef de Zuidelijke gevel ongerept, d, w. z. onoogelijk en bouwvallig met zijn leelijk houten glasramen. Toen nu het plan rijpte om in dezen gevel een gedenkraam 15741924 te plaatsen, bleek de noodzakelijkheid om alle ramen te herstellen en van glas in lood te voorzien, waartoe kerkvoogden en notabelen dan ook besloten. Maar nu was de vraag in welk van deze raam- vakken zou het gedenkraam komen? Boven het praalgraf zou 't een ana chronisme, een tijdrekenkundige fout hebben opgeleverd. Maar uit oude teekeningen ble.ek, dat vroeger ook tegenover den kansel een lichtraam had gestaan; besloten werd daarom dit weder te openen en te be stemmen voor het aan te brengen ge denkraam. En zoo prijkt het nu in 't midden van den Zuidelijken gevel en beschenen door de Zuiderzon komt het daar geheel tot zijn recht. De opzet is zeer eenvoudig gedacht, 't zou zijn een herinnering aan 1574 en de herdenking daarvan in 1924. Van het eerste tijdvak spreken de zonnestralen in het bovengedeelte, die doen denken aan het licht der vrijheid, dat toen ont stoken werd; daaraan herinneren de woorden „Auria, libertas". Ook getuigt daarvan de afbeelding van Prins Willem I, de Vader des Vaderlands, die door zijn standvastigheid en moed de verlossing van Middelburg heeft mogelijk gemaakt. Op de gezegende gevolgen daarvan voor Kerk en Staat wijzen de afbeeldin gen van het Kerkelijk zegel van de Ned. Herv. gemeente met het randschrift: „de Naam des Heeren is een sterke toren" en het stadswapen, de Burcht met den arend. Maar aangezien de overgang van Middelburg het gansche vaderland ten goede kwam, omdat de Watergeuzen on der Boisot nu Leiden konden te hulp ko men en ontzetten, daarom prijken in het gedenkraam al de wapens van de zeven provinciën, nevens dat van den Prins. Dat deze historische gebeurtenis in 1924 feestelijk herdacht werd, in de te genwoordigheid van de Koninklijke fa milie, daarvan spreekt de beeltenis van onze geliefde Koningin tegenover die van haren Stamvader. En ten slotte bevat het gedenkraam in den top een voorstelling van een open geslagen bijbel met den korten inhoud van het Evangelie: „Wie dorst heeft, kome", een woord, dat het eene ge slacht aan het andere ook in dit kerkge bouw heeft overgereikt als de eenige troost in leven en sterven. Gaarne brengen kerkvoogden 'n woord van dank aan den vervaardiger, den heer Schouten te Delft voor de schoone uit voering, maar tevens dank aan alle be kende en onbekende gevers, die aan dit schoone doel hebben medegewerkt. CHR. HONDIUS. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week zijn de navolgende apotheken ge opend: Middelburg: Mevr. Wed. J. C. van der Harst. Vlissingen: A. J. van Ockenburg, Keine Markt. lest» Vlissingen. Van 31 Oct. tot 7 Nov. Ondertrouwd: A. Caljouw 25 j. en F. J. van Gelder 28 j. J. L. H. van Bjeers 20 j. en M. G. de Waard 23 j. P. A. Fruijtier 27 j. en A. Hendrikse 22 j. A. J. Gooyen 22 j. en J. J. Labruiyere 19 j. A. Holne- brandse 28 j. en M. J. Pot 19 j. N. van Hoorn 30 j. en- Mj. J. van Beusichem 29 jaar. Getrouwd: P. J. Kooman 26 j. en P. M. Jansen 27 j. J. J. Bronder 24 j. en J. P. Geelhoed 22 j. Bevallen: L. Sloof geb. Fllorusse d. A. H. Baker geb. Bos d. L. Roelse geib. de Ridder d. K. Siegers geb. Nagelkerke d. A. P. M. Huppertz geb. van Daeren- donck d. C. Jansen geb. Delfos z. J. Spuy geb. Aarnoutse z. C. J. de Waard geb. Goes z. J. W. P. van Booy geb. Crinse z. J. van Schravendijk geb. Van Marle d. Overleden: J. de Jong man van A. de Jong 71 j. C. J. Jacobse d. 4 j. F. H. van Breen man vjan F. Swenne 89 j. P. Gilde vrouw van G. Fiegen 66 j. A. de Koning wedr. van T. J. Kastelijn 95 j. C. Meerman man viam J. Roelse 85 j. K. van de Gruiter z. 14 j. O. en W. Souburg. Van 31 Oct.7 Nov. Ondertrouwd: B^ iReijerse, 22 j. en J. de Jonge, 22 j. Getrouwd: J. de Jonge, jm. >27 j. en M. Riisseeuw, jd. 24 j. Overleden: J. Malie z. 5 m. Zoutelande. Over de maand Oct. Getrouwd: P. Geschiere j.m. 28 j. en F. Dingemansej j.d. 22 j. L. Simonse j.m. 24 ji en W. Kodde j.d. 22 j. Overleden: M. van den Driest 59 j. echtgenoote van Wi. .Verhage. j Goes. Ondertrouwd: D. Jansen, jm. [22 j. ie|n J. S. Kaijser, jd. 21 j. Getrouwd: A. Geene, jm. 21 j. en J. J.1 de Nooijer, jd. 19 j. A. Snoek, jm. 26 j. en A. F. Harink, jd. 20 j.; J. vajm Zweeden, jm. 34 j. en E. G. Vroegop, jd. 28 j. Bevallen: M. M. T. Simons, geb. Bough- graaf, d.; J. Sonke, geb. de Bpck, d. j Overleden: J. Woindergem, z. 8 m.;i L. F. den Hollander, 73 j. N. Hart, j vrouw van A. Geluk, 61 j.; P. A. Dtogge, man van E. FleVier, 63 j. ningen. A. M- Brasser, Vllssingsches B 317, naar Breda. J. Stroo, Vrijburg str. C. 113, Middelburg. xMejDingemaij se de Nooijer en gezin r. Teijlingensb B 225 naar Vlissingen. M. J. Heiliger :en gezin v. Turnhoutstr. E 11, Midde j burg. J. Langedijk en gezin N. Vlissinf sche weg C 137, naar Oostvoorne. Gedurende dte maand October in d gemeente ZOUTELANDE. Ingekomen: P. Verhage, Meliskerke. P. Dingemau se, Biggekerke. E. M. Onions en zoon va New York. ,L. M. Maljaars van Grijpt kerke. Vertrokken: I W. v. Velsen naar Yerseke. Chr. Klei nepier naar Westkapelle. L. de Voog< n. Domburg. J. Corbijn en gezin naa Koudekerke. G. Kodde naar Middelburg M. Francke naay Aagtekerike. L. C l Bergsma en gezin [naar Rijswijk. W. d i Kam en gezin naar De Lier. I BEVOLKING. In de tweede helft der maand Octo ber zijn in de gemeente OOST- EN WEST-SOUBURG Ingekomen: Mej. P. M. Harthoorn Groote Abeele A 255 van Kortgene. Mej. S. Bruijnooige en gezin, Wissel C, 130b1 vap Schoon- dijke. I. Kuaars, Burchtstr. B 342, Bres- kens. A. de Wijze en gezin Marnixplein G 56, Ritthem. Mej. J. Jongepier, Vlis- singsche str. B 262, van Vlissingen. J. v. d. Broeke en gezin Abeelsche weg A 248 van Dubbedldam. E. J. vtan Dries- sche gezin v. Turnhoutstr. Ei 17, Axel. J. Post, Oranjeplein A 162 van Vlis singen. C. van Cadsand, Nieuwe Vliiss. weg G 180 van Groede. Mej. S. J. de Buck de Deckerstr. E 26 van Veere. A. Rogge en gezin v. Turnhoutstr. E 12, van Rheden. Wed. Besuijen Dekker en zoon, Abeelsche weg A 251, Arnemui- den. P. Th. van Domburg, Nieuwe Abeele G 264 van Vlissingen. Mej. J. W. Jagt, Vrijburgstraat C, 80 van Eindhoven. Vertrokken D. van Leuverden .en gezin Marnix plein G 13 naar Koudekerke. P. G. van Liere en gezin v. Turnhoutstr. B 14, naar Middelburg. J. Kip en gezin v. Te ij longen- straat B 238 naar Den Helder. Wi. van Nieuwkerk en gezin Abeelsche weg A 248 's H. Arendskerke. Mej. Verzaal Marijs, Middelb. weg A 281 naar Krui- De Districts-Arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen O. en W. Schelde t Middelburg, telefoon No. 243, zendt on de volgende aanvragen: Binnenland. Zaandam: bekwaam loodgieter, moe bekend zijn met sanitair, gasleiding, enz. dadelijk, loon n.o.t.k., voor onbepaaldei tijd. Den Helder: chauffeur-monteur, moe bedrijfszeker zijn en eenigen tijd practijl hebben, dadelijk, 25 tot 35 per weel naar bekwaamheid, voor vast. Hilversum: meubelpolitoerder, dadeï lijk, loon naar bekwaamheid, liefst onge huwd en ongeveer 25 jaar. Tilburg: bekwaam zandvormer (hand), dadelijk, ïoon 54 cent per uur, voor vast reiskosten worden niet vergoed. Amersfoort: slijper, speciaal bekend- met het slijpen van karkassen voor auto mobielen, dadelijk, 20 tot 35 pei' week, voor onbepaalden tijd. Rotterdam: 2 smeden, 1925 jaar waarvan 1 bekend moet zijn met autoge-Y nisch laschen, dadelijk 40 lot 60 ct. per uur, voor onbepaalden tijd. Rotterdam; 10 koperslagers-fitters, da delijk, 55 ct. p. u., voor een half jaar. Zutphen: loodgieter-electricien, dade lijk, loon naar bekwaamheid, voor vast* bij voorkeur P.G, Enschedé: bekwaam gas- en waterfit-» ter, dadelijk, 32.50 tot 35.50 per week,p voor pl.m. een half jaar, reiskosten n.o.. t.k. Enschedé: modelmaker, liefst volslagen» vakman, dadelijk, loon naar bekw., 68. cent per uur, voor geruimen tijd. Apeldoorn; bekwaam machine-bank-, werker, dadelijk, loon naar bekwaamheid,! voor onbepaalden tijd. Utrecht: geroutineerde steno-typiste, voor de moderne talen, loon ongeveer, 100 per maand, voor onbepaalden tijd. Rotterdam: voor groote scheepvaart maatschappij, aldaar, kapster, bekend met manicure, en met het vak, kennis van'j de Engelsche taal strekt tot aanbeveling, "i| vóór 7 December a.s. Rotterdam: bekwaam automobiel-mon-s3 teur, moet prima vakman zijn, leeftijd 25rgji tot 35 jaar, gem. loonregeling. Aanbiedingen uitsluitend aan de Dis- tricts-Arbeidsbeurs te Middelburg. Nov. 12 Middelburg, Boomen, Blaupot ten Cat». 15 Middelburg, Afbraak, Struve. 16 Brigdamme, Huis v. d. Harst. 20 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 20 Souburg, Hofsteedje en Huis, Paap. Abonnementen en Advertentiëm vooï dit blad worden aangenomen door den Agent K. DE VOS

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 9