Pijnujke Spieren? s LINIMENT kijkjes in mm rebus. DOODT PIJN SPORT RECHTZAKEN, Verschillende Berichten e ei RAADSELHOEKJE, a Begonia. :5 vereenigingen in het leven geroepen, weldra gevoigd door bijzondere omroep- vereenigingen welke de a•rsehillende con certen in de groote steden gegeven, waaraan solisten van naam medewerft- ten, gingen uitzenden. Wij noemen slechts het Concertgebouw te Amsterdam, het Kurhaus te Scheveningen en daarnaast uitzendingen van orataroia, uitgevoerd door verschillende zangvereengingeln. Ook uitzendingen van |oratoria, door° de radiovereeningjngen zelf georganiserd. Waar nu de radio vooral voor het plat teland een cntspannihgsmiddel is gewor den spreekt hel vanzelf, dat die concer ten alom beluisterd worden. Zoodoende is 'het mogelijk solisten te hooren, die, waren zij in een kleine plaats opgetre den, ongetwijfeld een groote attractie voor muziekliefhebbers, ook uit afgele gen plaatsen zouden zijn geweest. Het staat dus vast, dat wanneer eenigen tijd daarna een dergelijke uitvoering met de zelfde solisten door een provinciale ver- eeniging zou worden gegeven op de eer- ste plaats de voornaamste factor, welke j .een oru'k' concert bezoek kenmerkt, nl. de attractie van de solisten voor een ge deelte is opgeheven. Verschillende ver- (eenigingen meenen nu dat zij, door hun uitvoering voor radio-uitzending beschik baar te stellen, door het bedrag, hetgeen de desbetreffende radio-vereeniging daar voor uittrekt, de kleinere recette le dek ken. Zij vergeten echter, dat de risico van weinig concertbezoek daardoor weer vergroot wordt en de minste aanleiding zooals slecht weer, tamelijk hooge entree prijs of verre ,afstand, de eventueels con certbezoeker doet besluiten ziclh mot de: radio-uitzending tevreden te stellen. Ik wil u een voorbeeld geven, aldus de heer Van Tuldereen provinciale v«r- j eeniging gaf een oratorium-uitvoering, welke per radio werd uitgezonden. De kerk waarin de 'uitvoering plaats had was slecht bezet, doch een café in de nabij heid van de kerk waar men het concert per radio kon volgen, mocht zich verhipu- gen in het bezoek' van circa driehonderd ïnenschen, die onder het genot van een consumptie het concert aanhoorden. Als tweede voorbeeld zon ik U het volgends wilien noemeneen provinciale vereeni ging voerde een bepaald oratorium uit doch tref het izoo, dat hetzelfde werk drie dagen later, juitgevoerd door een groote vereeniging met eerste rangs so-r listen, door een radiovereeniging werd uitgezonden. Het is onnoodig te zeggejn^ dat de belangstelling van de per radio aangesloten inwoners voor dit concert niet groot, en Ihet concert zser slecht bezocht was. Op het o. ogenblik zijn er vijf radio-om roep- vereeni gingen, en wamneor iederé i omroep vereeniging vier maal per jaar een oratorium uitzendt, zijn er twint.ig oratorium uitzendingea, heigeen besl.st noodlottig wordt voor de kleinere ver eenigingen, die zoodoende geen belang stelling meer 'kunnen wekken voör haar uitvoeringen. Ik behoef u n et te zeggen, dat door de mindere belangs teling voor deze conocrten de bestaansmogelijkheid dei- vcereenigingen steeds meer in hét gledrang komt en aangezien de onze daar re c hts treek sch mede verbonden is, zien wij ons verplicht, onze maatregelen Le nemen. Zeker, er zal een tijd komen, dat de werkelijke muziekminnaars geen al- geheele voldoening meer zullen vinden in de radio en de concertzaal weer zul len (gaan bezoeken ,daar ben ik van oveihuigd, doch dat zal nog wel eenigen tijd duren en gedurende dat tijdperk zullen verschillende vereenigingen door gebrek aan belangstelling bet moeten opgeven. Daarom hebben wij besloten 50 pet. toeslag le verlangen op ons honorarium te voldoen door de radio vereeniging, wanneer een concert, waaraan wij onze medewerking verleenen, wordt uitgezon den. Wij maken daardoor de mogelijk heid van uitzenden wel niet ongedaan, doch zeker zal door het vaak belangrijk finaneieele offer, dat de radiovereeniging nu zal moeien brengen ,de uitzending van oratoria en andere concerten waar aan meerdere solisten medewerken tót een minimum beperkt worden, hetgeen zeker het concertbezoek zal bevorderen. Wij zijn er van overtuigd, dat de mees- Ie oratorium- en concertvereenigingen; ons besluit zullen toejuichen en dat zij, die het tot nu toe nog niet geheel met ons eens waren door deze uiteenzet ting het zullen billijken en zullen me dewerken aan de zaak, die zoowel in het belang van de vereenigingen, als van de vocalisten is. Voor de rechtbank te Zwolle is te- geïnd en 40-jarigen arbeider J. M. uit Ermelo, wegens mishandeling van zijn 14-jarig dochtertje, een gevangenisstraf van zes maanden geëischt. Voetbal. Zuid. 2|o klasse A. Overzicht. De uitslagen in deze afdeellng beant woordden Zondag j.l. vrijwel aan onze verwachtingen. Dengen boekte in Roo sendaal een mooie overwinning op R.B.C., waardoor de Leerlooiers van de zesde naar de vijfde plaats verhuisden. Vlissin- gen, dat met Breda den strijd om de onderste plaats voerde, verloor weder om. Arm Vlissingen, Zou zij nog uit haar netelige positie gerakend Wij hebben nog wel moed. Mevo kelderde een plaatsje door de nederlaag, die zij leed tegen I Velocitas. De militairen lieien zich I hierdoor weer eens van hun goeden kamt zien. Door deze overwinning stegen zij twee plaatsen op de ranglijst. T.A.C. zette haar zegetocht vort. Nu weer werd, D.O.S.K.O., de cluo waarvan in den be ginne zooveel verwacht werd, het slacht offer. De Titourgers staan thans hechjer dan ooit aan het hoofd. Achfer de Meel fabriek hadden onze groen-witte stadge- nooten weinig last met het afgetakelde Bredania. Reeds kort na den aanvang liet het zich 'aanzien, dat zij een flinke overwinning zouden behalen. Het is dan ook niet uitgebleven. De momenteel® stand is als volgt: Gesp. gew. gel. verl. v. t. Pnt. T.A.C. 7 6 1 0 31—6 13 Middelburg 6 3 2 1 19—13 8 R.B.C. 6 4 0 2 21—15 8 Zeelandia 5 3 1 1 2013 7 Dongen 5 3 0 2 21—13 6 Mevo 6 2 1 3 13—24 5 Velocitas 4 2 0 2 13—18 4 Dosko 6 12 3 19—17 4 Bredania 4 0 2 2 312 2 Breda 5 1 0 4 12—20 2 Vlissingen 6 0 1 5 829 1 Het programma voor morgen luidt: BredaR. B. C. BredaniaD, O. S. K, O. VlissingenV elocitas. MevoT. A, C. In Breda komt (R.B.C. op bezoek. Aangemoedigd door haar teerste overwin ning zullen de JBredauaars natuurlijk alles in het werk (stellen om de bezoekers met leegte handen huistoe te zenden. Wij voter ons houden (het op een verdeeling der punten; misschien ikan het nog een kleine zege voor (de thuisclub worden. Wanneer de gewrichten stram zijn en de spieren pijn doen kunt gij U door Sloan's Lini ment verlichting en welbe hagen verzekeren. Brengt het eenvoudig lichtelijk aan op de Verkrijgbaar bij alle pijnlijke plek. Het liniment dringt van zelf door, brengt de pijn tot bedaren, maakt een eind aan bloedaandrang en doet alle sporen van stramheid en pijn snel verdwijnen. Apothekers en Drogisten. ,ii ïlflfi - •- - Een tweede ontmoeting in Breda is Bre dania—Dosko. Al prestoeren de Raayberg bewoners óók niet veel, toch moeten zij sterker gieacht worden dan Bredania. Een overwinning voor D.O.S.KO. imoet dan ook niet als onaannemelijk beschouwd worden. Vlissingen heeft een thuiswed strijd te spelen tegen Velocitas. De kan sen voor de cadetten zijn ontegenzeggelijk grooter dan voor |de rood-willen. Mogelijk dat echler het terreinvoordeel Van invloed kan zijn. Overigens geven wij Vlissingen weinig hoop. Mevo krijgt het zwaar te verantwoorden (tegen het be zoekende T.A.C. Als in deze afdeeling een verrassing mocht plaats hebben, dan zou het in dezen wedstrijd moeten zijn. (Wij twijfelen 'hieraan en voorspellen eon zevende overwinning voor |d© leiders. Voor de jubileumwedstrijden (ontvangt Middelburg, Unitas uit (Gtorinchem. Een interessante wedstrijd! In het Politieblad stond reeds eeni gen tijd gesignaleerd zekere J. de G., wiens aanhouding was verzocht. Hij werd verdacht van verschillende inbraken o.a. te Abbekerk, Donderdagmorgen kreeg men het vermoeden, dat de man zich ver borg in het schuurtje van den heer K. te Hoorn. In de schuur werd een on derzoek ingesteld en van onder het hooi en stroo kwam de gezochte te voor schijn. Hij nam een dreigende houding aan, zoodat de politie van de revolver moest gebruik maken. Ten slotte gaf De G. zich over. De man wordt ook verdacht van inbraken te Heiloo en Ursem. Men gelooft met de arrestatie een goede vangst te hebben gedaan. Donderdagmorgen geraakte de 34- jarige mijnwerker O. M. te Heerlen onder de electrische tram. Hij overleed weinige minuten daarna. De heer F. uit V e n 1 o, gepenslon- neerd stationschef der Duitsche Spoor wegen, die op zijn fiets door een vracht auto is overreden, is in het St. Jozefs gasthuis overleden. Aneta meldt uit Batavia: Voor den Raad van Justitie alhier is tegen den heer W. de K., employé bij de Ned. Handelmaatschappij, die zijn chef, den heer N. v. d. Stadt, met een revolver heeft bedreigd, een gevangenisstraf ge- eischt van vijf jaar. Aneta meldt uit Bandoeng: Er heeft een zware brand gewoed in de Kampong Papandak Wanaradja in de omgeving van Garoet. Honderd een en twintig huizen, drie Moskeeën en een aantal rijstschuren werden door het vuur verwoest. Vele geiten en kippen zijn in het vuur verloren gegaan. De schade wordt geschat op 30 a 40.000 gulden. De oorzaak ligt vermoedelijk bij een ouden man, die een kleinzoon had gekregen en volgens de oude gewoonten des lands zijne vreugde over dit feit uitte door het schieten met een ouderwetsch voorlaad- geweer, dat hij geladen had met een mengsel van buskruit en klappervezels. Deze gloeiende massa is op een dak van atap terecht gekomen, dat onmiddellijk vlam vatte. 6 JS I I. deze groote kosten besparen kon. „Laten we het geld maar weeg meene men!" zei hij vroolijk, nadat hij het ver haal van zijn wederwaardigheden aan de boodschappers verteld had. Toen Lorenza Otto zag, sloeg zij de armen om zijn hals en kuste hem. Daar na werd hij bij Prinses Corviani gebracht en ook deze omhelsde en bedankte liem hartelijk. „En nu, beste jongen", zei de Prins, nadat hij Otto de hand geschud hadb „zul je niet langer de page van Lorenza zijn, maar haar broer en onze zoon." Pietro werd aangenomen als bediende in het paleis en gedroeg zich uitstekend. Er kwam geen enkele klacht over hem. Zoo liep dit avontuur dus wonderlijk goed af! door G. J. VISSCHER. De Lamantijn. Toen Columbus Amerika ontdekte, maakte hij kennis met de Roodhuiden, maar mei mijn familie is hij zijn heeic leven onbekend gebleven. Pas heel veel jaren later hebben de Europeanen mijn bestaan ontdekt. Dat was, toen zij de Orinoco en den Am azonen stroom een (fcind opvoeren. Eerst wisten ze niet. wat ze zagen! Ik ivoor mij, ik ben niet langer dan onge veer anderlialven meter, maar sommigen van ons zijn wel een meter of drie, vier lang. En de matrozen zagen, hoe die tionkergrijzen dieren mtet hun breederv kop en hun platten, ronden staart heel «nel door de rivier zwommen, terwijl ze Iftf on toe met den bek een bos gras of waterplanten van den oever meesleur den, om dat lekker op te eten. Eén van de zeelui, die wel eens in de Pool- zee geweest was, zei: ,,'t Is .een zee- koe." Een ander, die Oost-Indië bezocht had, beweerde, dat het een doejong was. Ze hadden het heiden niet zoo heel ver mis, want inderdaad behooren we tot de familie der Sirenen, zooals ook de zeekoe en de doejong. Met ons drie ën zijn we de eenige greep zoogdieren, die uitsluitend in 't water leven en plantaardig voedsel gébruiken. Geen haring, geen vorentje, geen spiering be hoeft voor ons op den loop, of liever op de zwem', le gaan. De familie der Sirenen! Is dat geen prachtige naam? Ge denkt misschien, dat ik mooi zingen kan. want de „sirenenzang" staat bekend als iets heel verleidelijks. Alltemaal praatjes, boor! Ik doe geen bek open, en wat men verteld heeft van de meermin en van haar lokslem, die de ongelukkige zeelieden naar draai/kolken en schietstroomen zou voeren daar is niets van waar! Er is nog meer kwaad van ons ge sproken. Als een jangen laag zanikt, omi zijn zin te krijgen „dreinen" noemt men dat ook wel moet hij soms hooren „Och, jongen, lig niet zoo te lamenfcee- ren!" alsof hij dat van ons, lainantijnen, afgeluisterd had. Ook al mis! Wilt ge u daarvan over tuigen, kom dan maar eens bij mij in Artis. 'I.« het niet gemakkelijk, dat ge voor de kennismaking niet naar 'Zuid-Amerika behoeft te reizen ja, maar toch ben ik in Europa een zeldzame verschijning. In "Berlijn is er ook één, niaar wij zijn toch de eteraige lamanSjnen in dit heele werelddeel. Diat komt, doordat het zoo moeilijk is, ons op een lange reis in leven te houden. En dan: waar we onder dak gebracht wor den, vragen we een uitstekende verzor ging en anders loopt het nog mis. Als iemand heel teer, heel gevoelig is, zegt men wel eens: „Je moet hem in een glazen kastje zetten!" Diat is eigen lijk niet zoo heel moeilijk, maar dat zou voor mij niet deugen. Weet je, wat ik noodig heb? Ik moet gezet worden in water, dat een temperatuur heeft van 80 graden Fahrenheit en daarvoor door— loopend zorg le dragen, is nog veel' moei lijker dan het in elkaar zetten van een glazen kastje. Aan boord van het schip, dat mij overbracht, heeft men daarmede re kening gehouden en gelukkig hier in Artis ook. Ik heb hier eerst gewoond in een bassin in den nijlpaardenstal. Niet bij die reuzèn natuurlijk; neen, ik woonde apart. Wel kon ik die monsters zien. De oppas sers hebben zeker gedacht: „Koeien en paarden huizen altijd in dezelfde schuur, dus: een zeekoe bij het nijlpaard, dat zal wel gaan!" 't Ging ook werkelijk goed, en 't was niet kwaad verzonnen, want de nijlpaar denstal moet ook goed warm gehouden worden, dus daarvan kon ik dan meteen profiteeren. Weet je, wat grappig was? Sommige bezoekers zagen mij aan voor een jong nijlpaardje! Nu moet je weten, dat ik totaal g!eeii ooren heb, zooals het nijlpaard, en ook geen vier pooten. Als die menschen mijn ooren niet konden vinden en als ze za gen, dat ik er slechts één paar vinpooten op nahield, ja, dan begrepen ze, dat ik toch zeker tot een andere familie be hoorden en vroegen ze mijn oppasser om inlichtingen. Ik heb daar ongeveer zes maanden ge woond. Het eten was er goed en 't water in mijn zwembassin wias ook warm genoeg, maar ik vond het er wat donker. Ik heb er wel geen behoefte aan, uit het water te kruipen en mij in 't zon netje te koesteren zooals de zeehond, o neen! 't water is mijn element en daar kom ik nooit uit! Maai- goed licht, daar houd ik wel van. Dat heeft men hier in Artis ook begrepen en daarom ben ik enkele maanden geleden overgebracht naar een prachtig, expres voor mij inge richte nieuwe woning. Kom mij maar eens bezoeken! Weet je, wat er op mijn deur staat? „Huis van 't zeewijf" staat er op met groote letters. Dat is met opzet gedaan voor de menschen, die nog aan de zeemeer min gelooven. Ze kunnen zich dan, als ze mij zien, overtuigen, dat ik niet „half mensch, half visch" ben en dan kunnen ze aan mijn oppasser vragen, of die mi .- sirenenzang wel eens gehoord heeft. Weet je, wat hij dan zegt? „Leeuwen hel> ik hooren brullen, eenden heb ik hooren kwaken, vogels heb ik hooren zingen, wolven heb ik hooren huilen, maar mijn lamantijn doet zijn bek alleen open om te eten en dat kan hij goed." In den zo mer krijg ik veel kroppen sla; die smaakt best. 's Winters is die niet zoo goed te bekomen en dau geeft men mij Brus- selsch lof. Daar houd ik ook veel van. Ik durf het 'bijna niet te vertellen, maar daarvan gebruik ik dagelijks 20 pond! De blaadjes drijven in mijn bassin en al zwemmend sla ik ze naar binnen. .Te moet eens zien, hoe ik ze pak. Niet met mijn beide lippen, zooals jullie zoudt doen ik grijp ze alleen met mijn boven lip! Is dat niet kunstig? Ja, ralaar nu moet ik zeggen, dat ik mijn bovenlip twee veerkrachtige kussentjes heb, die ik naar elkaar toe kan bewegen. Wat er tusschen komt, houd ik vast en ik transporteer het naar mijn mond, daar vlak onder; hoe het verder gaat, dat be grijpt je wel. 't Bevalt mij bier tamelijk goed. Wel is mijn bassin geen Orinoco en ik mis mijn oude speelkameraads. Toch schij nen er hier in Artis ook landgenooten van mij te huizen. Zoo hoor ik af en toe wel eens het gebrul van een poema en van een jagoear en dat zijn toch ook echte Zuid-Amerikanen. Ik weet niet, ot ze hier vrij rondloopen, maar ik denk van neen, want hun geluid komt altijd van denzelfdeu kant; 't is ook maar be ter slot en grendet noudt, want net zijn echte moordenaars. Wie ik wel mis, dat zijn de koti- brietjes; die prachtige vogeltjes heb ik bier nog nooit gezien. Musschen zijn er genoeg, maar die zijn lang zoo mooi niet. Zie zoo! Nu weet ge al heet wat ran mij, en als ge in Artis komt, zu,l|t ge ze ker het „Huis van het Zeewijf" niet voor- bijloopen. OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT HET VORIGE NUMMER. VOOR GROOTEREN. 1. Geduld overwint alles. Gouda, Donau, 4. winter, veel, leest, Londen, 2. Moest het nieuwe fietszadel hier be zorgd worden? (Delhi)- Hoe dun de erwten ook gezaaid zijn, ze komen toch goed op. (Dundee), U laat me melk drinken, maar ik heb heelemaal geen dorst. (Memel). Jan is je toch achterna gefietst, niet waar? (Nisjj). Deze zoom is veel te smal, Agaat; je moet hem breeder nemen. (Malaga). 3. varen as leer noot haard gram. 4. De Graaf Zeppelin, VOOR KLEINEREN. 1. Reet, keet, heet, peet. kalk engel uil rug (Valkenburg), 2. B b e r e g ego 1 i n g Sneeuwvlokje. Kamp, pen; Kampen. OM OP TE LOSSBN. VOOR GROOTEREN. Schuifraadsel. v Schrijf onderstaande woorden alk op een apart smal strookje papier, maar schrijf alle letters afzonder lijk. Leg nu deze strookjes in volg orde onder elkaar en verschuif ze zóó lang naar rechts of links, dat twee op elkaar volgende verticale rijen, van boven naar beneden ge lezen, een bekend spreekwoord vormen. knecht bakoven bootsman gondel klimroos loods scheermes bloedneus kfle- vorsch Kroatië zeemlap. Mijn geheel wordt met 8 letters ge schreven en noemt een stad na Si berië. Een 8, 4, 5, 6, 7 is een rijtuig. Een 1, 2, 7 is een kleedingstuk. Een 8, 4, 5, 3, 4, 5, 8 is een vog*L Een 3, 2, 7, 6 dient om iets in Weg te bergen. 7, 4, 5, 7, 6 is een dorp m de prov. Utrecht. Welk viervoetig dier wordt een ge vaarlijke mond, wanneer men tus schen de eerste en tweede letter een r plaatst? Tegen welken graaf kan men het hoogst opzien? VOOR KLEINEREN. Verborgen spelletjes en speelgoed, Han dacht, dat Jaap Visch al maancfen geleden naar Amsterdam verhuisd was. Ik heb Cato laatst maar eventjes ge sproken. Weet u, hoe pelikanen gaan slapen? Ik zag Jacob eerder dan Bert. Wat een akelig slot, toen de jongens zoo'n ruzie kregen! 'k Ben een pop, maar wel wat koud En ik word ook nooit heel oud. 'k Heb een romp en ook een hoofd, Maar van warmte blijf k beroofd. Kind'ren maken mij heel graag Wit is 't pakje dat ik draag. Met m maak ik deel uit van je ge zicht, met h ben ik een huisdier, met p gewicht en met w kan ik pijn doen. Mijn eerste is 2/3 van iets, dat aa* je hoofd zit, mijn tweede is 3/4 va* een kleur en mijn geheel een mu ziekinstrument.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 8