r r f Ten afscheid. c f- Ik. WOENSDAG 6 NOVEMBER 1929 172e Jaargang Dit cummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. I I len Dib- No. 262. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt, toot Middelburg en 't agentschap Vlissusgen, 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone adrertentiënf 30 cent per regel j voor ingezonden mededelingen 60 cent per regel. abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstra&t, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postcbèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen! van. 17 regels ƒ2.10, elke rsgaj meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regc/tö opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling, Advertentiën onder „Brieven" -sj „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 r f po- P-8 ige- tet. [erg. tou- Jac. Son- 1-Bi- rink, itw., Lees- de re r- lis- |Dec. jenk. lelb. van laal- luis- levr. jjeen- afd. Den Na- dr. I Inst. Spr. met uur. Dec. Na- Mol, geen genoegen was, den degen te kruisen niet omdat wij vreesden, verslagen uit j den strijd te komen, maar omdat wij be- j merken moesten, dat hij zich niet hield j aan de regelen van het spel, zooals die onder gentlemen, van welke politieke richting ook, in acht genomen plegen te worden. Geruimen tijd hebben we geaarzeld, of we nogmaals zouden durven terugko men op de Veersche quaestie, die, door den klaarblijkelijken onwil of de onmo gelijkheid om te begrijpen van wat we er over schreven, door „De Zeeuw" nog steeds niet als afgedaan beschouwd wordt. j Want het bij voortduring aantoonenj van het blijven voortbestaan van dezelf- de misverstanden, moet den lezers gaan vervelen. En toch moeten wij daar tel- j kens op wijzen: het weergeven van wat wij betoogen op een allermerkwaardigste wijze en Ihet interpreteeren van onze bedoelingen op een smalenden en min achtenden toon, met scheldwoorden, al thans heel leelijke qualificaties doorspekt, dat is het, waarin „De Zeeuw" tegenover ons klaar en simpel betoog zijn eenige kracht zoekt. In „De Zeeuw" van 1.1. Maandag wordt 1 er nogmaals een hoofdartikeltje aan deze quaestie die voor ons geen quaestie meer is gewijd. Vriendelijk wordt daarin verondersteld, dat wij zelf een weinig geschrokken zouden zijn van wat we aanvankelijk over deze zaak schre ven, terwijl we nu „op een handige ma niet" den indruk van ons eerste betoog, „een weinig trachten te verzwakken." Dit nu is onjuist: onze samenvatting in het derde artikel van het door ons in de eerste twee geschrevene achten wij, met alle verschuldigde bescheidenheid, zoo goed, dat we verheugd geweest zouden zijn, indien „De Z." die (h. i. verzwakte) samenvatting in extenso haren lezers voorgezet zou hebben. Dan hadden die tenminste geweten wat wij schreven en zelf kunnen bevroeden, wat wij bedoel den, zonder daax-bij op een zuur-insinu- eerende wijze door „De Zeeuw" voorge licht of misleid te worden. Want inder daad: geschrokken zijn wij, en zelfs meer dan weinig, maar dat was over de wijze, waarop „De Z." in een politieke polemiek de meening van den opponent durft weer te geven. Dat is erger dan „handigheid" „groote bekrompenheid" en „groote on verdraagzaamheid" waarvan wij in het laatste artikeltje van onzen tegen stander voor de afwisseling nu eens be schuldigd worden net is willens en wetens de waarheid geweld aan doen en de goede trouw, die toch ook bij het krui sen van de tweepuntige pendegens nog bovenaan den eere-codex staat, een lee- lijken knauw geven. Wij zijn nog steeds de meening toege daan, dat de drie artikelen, die we aan de Veersche burgemeestersquaestie wijd den, klaar en duidelijk gesteld waren, en we verklaren hier met de hand op het hart, dat ze niet anders bedoelden te zeggen, dan er in geschreven stond. Alle mogelijke onderstellingen van „De Z." omtrent mogelijke en onmogelijke bedoe lingen „achter" onze betoogen, vervallen hiermede dus en de insinuaties aan ons adres kunnen we, met de onrustbarend aangroeiende hoeveelheid minder vrien delijke qualificaties, daarmede dus zonder meer als afgedaan beschouwen. Wij stellen als resultaat van deze po lemiek: 1. Het betoog van „De Zeeuw", dat er in Veere een a. r, burgemeester moet ko men, op grond der stemmencijfers, is ge heel onhoudbaar gebleken. 2. Ons betoog, dat de cijfers aantoon den, en de plaatselijke verhoudingen dit bevestigden, dat er in Veere per se géén a. r. burgemeester behoort te komen, is door „De Zeeuw" noch overgenomen, noch aangevallen, en dus geheel onweer- legd gebleven. 3. Het eenige, wat „De Zeeuw" tegen ons beeft aangevoerd, waren, behalve leelijke woorden, argumenten gericht te gen een voorstelling van zaken, die wij niet gegeven hadden. Deze argumenten sneden dus geen hout. En hiermede nemen wij, voor zoover dit de Veersche quaestie betreft, nu ein delijk en voorgoed afscheid van een te genstander, met wien het ons ditmaal TWEEDE KAMER. Het jaarlijksch groote debat: de alge- meene jbescliouwiingieni over de staats- Ibegrooting. He rij werd geopend, door den beken den middenpartij voor Stad en Land-man de lieer FlorLs Vos, die groote hi lariteit verwierf, Itioen hij allerlei te berde bracht dat volgens den voorzitter niet hij de begroolimig thuis hoorde (een knappe voorzitter moet 't zijn, die daar in precies de grens weet!) omdat hij anders zijn uur niet zou kunnen vol- praten! Hij verklaarde zich in het alge meen vóór vrijhandel en voor sociale wetten hoe wel hij deze wetgeving fou ten zijn begaan. Tegen subsidieering van instellingen van bijzonder onderwijs heeft hij geen bezwaar, mits niet te veel scholen worden opgericht. Verder pleit te hij voor een politieleger, ten aanzien van de belastingen voorverhooging van het |on!belastbaar gedeélte van het inko men, terwijl een juiste Indische staat kunde z.i. rekening te houden heeft met medezeggenschap der inlanders. Wat den landbouw betreft had spr. bezwaar tegen samenvoeging van de departementen van BinnenlandSehe Zaken en Landbouw en achtte hij venbetering van den voorlich tingsdienst noodzakelijk. En natuurlijk 'opruiming der overgebleven lollen hier te lande. De heer Knottenbelt (lib.) consta teerde een zekere lusteloosheid op poli tiek gebied, die o.m. haar oorzaak daar in vindt, dat het algemeen kiesrecht niet heeft gebracht, wat men ervan verwacht te. Het gaf aanleiding tot de behartiging van allerlei groepsbelangen. Het volk ziet in het parlement niet meer den be hartiger van het volksbelang. Het ver trouwen in hel parlement moet worden hersteLd „hetgeen slechts mogelijk is als de besten der natie aan het politieke le ven deelnemen. Daartoe echter is zelfbeperking noodig in het aantal redevoeringen en in den duur daarvan. Voorts is hervorming van het parlementaire stelsel noodzakelijk. Vervolgens hestieed hij de in het V. V. gegeven voorstelling, als zouden de li berale beginselen zich tegen een demo cratisch bewind vei zetten. De liberale beginselen bevorderen veel meer de democratie dan de sociaal-' democratische. De liberale partij is thans geen tregeeringspai*lij meer en kan dus niet zelf met sociale hervormingen ko men, maar haar standpunt ten aanzien van de sociale taak van den staat is niet gewijzigd. De achteruitgang van het aantal zetels der liberale partij is geens zins een gevolg van deze verschuiving in democratische richting maar van de vor ming van de Middenpartij voor Stad en Land, als wier vertegenwoordiger fle heer Floris Vos gekozen is, hoofdzake lijk als bestrijder van d© tollen. De heer Knottenbelt vindt dit ka binet geenszins extra-parlementair, maar rondweg rechts-parlementair. Waarom 'zijn igeen krachtige figuren ook uit an dere partijen gekozen? Het liberalisme heeft onder zijn aanhangers steeds over tuigde Christenen geteld. Ook onder an dere partijen had de formateur dus uit nemende 'christelijke ministers kunnen vinden. De liberale fractie zal de daden van het (kabinet afwachten en van de ge zindheid van het kabinet tot samenwer king zijin steun laten afhangen. En de leider der v.-d. fractie, de heer Marchant, vond dat de heer Ruys toen hij geen kabinet met bindende op dracht kon formeeren, 't maar eens had moeten probeeren zonder dat. Er zou dan zeker een sterker kabinet zijn ge komen dan dit. Hij beschouwt daarom 't huidige kabinet eenvoudig als een par lementair, waarvan de formatie eenigs- zins geschied is met den Franschen slag en hij ontkent de meening als zou geen verantwoordelijkheid bij de rechtsche partijen bestaan. Bedenkelijk achtte mr. Marchant het, dat de overschotten telken jare worden besteed voor schulddelging en niet voor productieve uitgaven die de Kamer wil. Hij hid boven verlaging van de V<rdedi- gingsbelasting II de voorkeur gegeven aan afschaffing van den vleeschaccijns. Voorts kwam hij er tegen op dat, nu een econo mische wapenstilstand zal worden ge sloten, nog gauw even een onderhande lingstarief zou worden ingevoerd. De be noeming van den minister van Koloniën achtte hij zeker niet gelukkig wegens zijn anti-democratische richting. Mr. Marchant betoogde, dat de leiding van het besteden van het kapitaal meer en meer in enkele handen komt. Gewaar borgd dient, dat deze handen niet licht vaardig met de volksbelangen omsprin gen. In den strijd daartegen dient men geen enkel democratisch element te mis sen. Tenslotte Dg. Lingbeek ((H.G.S.) Hij meende, dat we geen kabinet kregen, steunend op de rechterzijde; doch wat dan wel? Deze afgevaardigde vroeg het felst, waarom nu alleen personen uit de voormalige coalitiepartijen geschikt moes ten worden geacht. Hij noemt het kabi net een ja-en-neen rechts kabinet. Het is niet waar, dat een andere op lossing van de crisis niet mogelijk was. „Aan d'oever van een snellen vliet een weenend meisje zat." Dat weenend meis je was Merchant. (Gelach). Het kabinet dat wn thans hebben is in elk geval niet „de uiterste noodzaak". Wat is dan de reden dat men tot dit kabinet kwam? De heeren Albarda en Marchant waren bereid de Roomsche wenschen in te wil ligen. Rome zag echter in het samengaan met de a. r. en c. h. partijen grooter voor deel. Het ideaal dat Rome daarbij voor oogen zweeft, is Nederland weer terug te brengen tot het Roomsche geloof. Dat ideaal schijnt minder goed bereikbaar te zijn door een rood-zwart verbond. Ds. Lingbeek betreurde dezen afval van het oude Geuzenland. Hij protesteerde uit naam van het Geuzenvolk tegen een politiek, die ons als christelijk wordt aan geprezen, een kabinet onder Roomsche signatuur, een signatuur, waartegen ons volk 80 jaar heeft gestreden. Heden voortzetting. in Hotel du Commerce t. 0. station in de bovenkamer (lift) aanstaande DONDERDAG 7 NOVEMBER en vervolgens eiken len Donderdag der maand v.m. 912 en nam. l-r-5 uur voor lijdenden aan EKZEEM, NIERZIEKTE, RHEUMAT1EK, SUIKERZIEKTE, GAL-N1ERSTEENEN, MAAG AANDOENINGEN, ZENUWZWAKTE. Advies gratis. (Ingez. MedA DE KONINGIN-MOEDER. De Koningin-Moeder wordt a.s. Zater dag van Het Loo, waar H. M. sinds haar terugkomst uit Duitschland vertoeft, te Den Haag terug verwacht. DE ZENDTIJDVERDEELING, Vertegenwoordigers van de verschil lende Radio-Omroepvereenigingen hebben gistermorgen ©en bespreking gehad met voorzitter en secretaris van den Radio- raad. Aan de deelnemers van deze bijeen komst is wederom strikte geheimhouding omtrent het besprokene opgelegd. Indien zij zich bij deze voorwaarde niet kondien neerleggen, zouden zij zich bloot stellen aan uitsluiting van de besprekingen. Het Hbld. verneemt nader dat in de gistermorgen gehouden vergadering Van de Zendtijd-commissie uit den Radioraad en de afgevaardigden van de verschillen de omroeporganisaties geen nieuwe ge zichtspunten zijn geopend. Op deze bijeenkomst, die twee en een half uur duurde, heeft geen der afge vaardigden zich volkomen met de voor genomen verdeeling van den zendtijd In genomen getoond. De besprekingen zijn thans min of meer op het doode punt' gekomen. De verschillende aneeningen van de vertegenwoordigers der omroeporganisa ties zullen thans nog ter kennis worden gebracht van den volledigen R,adioraad, alvorens deze zijn advies aan den mi nister van Waterstaat zal uitbrengen. DE BRANDSTOFFENVOORZIENING. In antwoord op de schriftelijke vra gen van den heer Wijnkoop beti effende de aflevering van brandstoffen door de Limburgsche mijnen naar Amsterdam en het nemen van maatregelen in het be lang- van een voldoende brandstoffen voorziening hier te lande, heeft de mi nister van Waterstaat hot volgende me degedeeld: De afzet van huisbrandkolen door de Limburgsche mijnen naar Amsterdam en andere plaatsen in Nedeidand is dit jaar niet geringer dan in vorige jaren, hoe wel de leveringen op de ioopeude con tracten ten gevolge van de grootere vraag naar anthraciet iets ten achter zijn, en de bij den handel aanwezige voorraden over het algemeen niet zoo ruim zijn als in het vorige seizoen. Van „volkomen onvoldoende aflevering" van Limburgsche kolen kan evenwel geen sprake zijn. Wel is het den Limburgschen mijnen niet mogelijk te voldoen aan aan vragen van handelaren die tot nu toe bij voorkeur buitenlandsche brandstoffen be trokken, doch zich voor dit jaar blijk baar niet in dezelfde mate gedekt hebben als vorige jaren. De staatsmijnen hebben nooit de be doeling gehad en hebben ook thans de a bedoeling niet om de collectieve brand- stoffenvoorziening tegen te gaan. Er is geen enkele aanleiding om met betrekking tot de brandstoffenvoorzie- ning den toestand als verontrustend te beschouwen. Mocht bij een strengen win ter tijdelijk eenig tekort ontstaan aan anthraciet, dan zijn er andere brandstof- fen met name de vroeger veel ge-] bruikte z.g. kachelkolen, bestaande uit vette en halfvette stukkolen of nootjes- j kolen of bruikoolbriketten -in vol- doende mate en tegen belangrijk lageren prijs dan anthraciet verkrijgbaar. Op grond van het bovenstaande is er voor de regeering geen reden tot het ne men van maatregelen. DE GOUVERNEUR VAN CURACAO. Als opvolger van den heer Fruytier als gouverneur van Curasao, komt oud- mi- nister mr. Waszink in aanmerking. DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN f INDIE. De K. L. M. meldt: Het vijfde postvliegtuig is gisteroch tend 6.45 uit Aleppo vertrokken en des middags 12,15 te Bagdad aangekomen. Aan boord is alles wel. Heden voortzet ting. NOTARIAAT. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Winschoten, ter standplaats de gemeente Nieuwe Pe- kela, E. Drijfhout, candidaat-notaris te Appingedam. GROOTE STERFTE ONDER DE INLANDERS TE SOERABAJA, De Plaatselijke Gezondheidsdienst te Soerabaja heeft in de door dien dienst nauwkeurig bijgehouden statistiek, om trent de sterfgevallen onder de Inlanders een merkwaardig feit geconstateerd. In de laatste vier, vijf weken zijn de sterftecijfers sprongsgewijze gestegen. Constateerden de dokter-djawa's van den Plaalselijken Gezondheidsdienst vroeger in normale tijden ongeveer 4 a 5 sterf gevallen per dag, th,ans is dit aantal on geveer verdubbeld, en behooren dagen met een totaal-aantal sterfgevallen on der de bevolking van 8 a 9 niet lot de 'zeldzaamheden. Hel spreekt vanzelf, zegt de Ind. Crt. van 23 Sept., dat de doktoren vjan den Gezondheidsdienst de oorzaak hebben trachten op te sporen, en die heeft men meenen te moeten zoeken in de eigenaar dige weersgesteldheid. Het verschil tus- schen de hoogste en laagste tempera turen per dag is betrekkelijk aanzienlijk, terwijl er voorts verraderlijke winden kunnen waaien, waardoor men gemakke lijk kou kan vatten, waarvan weer een soort van pneumonia het gevolg kan zijn. ZEELAND, ZEEUWlSCHE HANDELSREIZIGERS VEREEN IGING. De Zeeuwsche Handelsreizigers 'ver- eenigiinjg hield haar vierde algemeene ^jaarvergadering te 'Middelburg jonjder voorzitterschap van den heer N. Thie- ry uit Goes, die er op wees dat in het', [afgleloopen boekjaar het ledental eenigs- zins vooruit was Igegaaln en het dona- teurstal op gelijk peil bleef, en daar door de geldbronnen bijna onveranderd bleven. Spr. bedankte de propagandisten voor hun succesvol werk'. Tievens deelde spr. Imede,, dat door de Z. H. V. aan vjerschilleinjde leden mo reel© steun is verleend,, waarvan gunstige resultaten geboekt konden worden. Ingekomen was een gunstig rapport der financieele commiss'e, die ook op hiet nuttige werk' der vei-eeSnjging wijst door het verleenen van steun aan som mige leden. Door den secretaris,, dein heer J. A. van Overbeeke ,uit Middelburg, werd het jaarverslag uitgebracht, dat hij kort had gehouden. Spr. herinnerde aan de on aangename o oge nblikken en roept de le- djen toe elkaar de ihal'nid te reiken en ge- zamleniijk de Z. (H. V. te helpen opbou- wfen. Het verslag werd met dainik aan den secretaris goedgekeurd. >D|e penningmeester, de heer G. L. Grojenendijk' te Goes, brengt in zijn jaar verslag o.a. dank' aain de donateurs, die hij de steunpilaren van de vereen;,ging noemt. Niettegenstaande de 'malaise in den handel, mag nog met voldoening op het afgeloo'pen jaar worden terugge zien. De ontvangsten, bedroegen f 1063.56 en de uitgaven f 910.961, dus een goed slot van f 152.60. Dfe gelden der vereeni- ging bedroegen f 2023.88. Uitgegeven is o.a. 1' 572.50 aan onder steuning. Het vrijwillig ondersteunings fonds bedraagt thans f425.13. Die rekening wera met dank aan den penningmeester goedgekeurd. Hierna werd door den 'heer A. de Beste, com missaris voor de verkeeiisaangeiegejnlhie'- dten, een uitgebreid en keurig verslag uit gebracht, verdeeld in spoorwegen^ tramwegen, booten, veren eai autobua- ts|en." Na een 'korte bespreking werd de be- grooling vastgesteld in (ontvang op f 830 en in uitgaaf op f 605, alzoo- een gjoed slot van f 245. De verkiezing van 3 bestuursleden had tot uitslag, dat herkozen werden de hee ren A. Westrate (uit Goes en J. A. van Overbeeke uit Middelburg, iresp. als vice- voorzitter en secretaris ten dat gekozen werd tot commissaris (de heer M. de Poiyt te Goes. Tot leden der commissie voor het V. O. F. werden gekozen óe heeren Jac. van Overbeeke, F. Pape, D. Mol, C. Mol en A. de Visser. De voorzitter wekte de leden op om Vrijdag a.s. des namiddags 8 uur present te zijn op dan feestavond te Goes en sloot daarop de vergadering. MIDDELBURG, In de Korte St. Pieterstraat 82 opende de heer J. de Muniek heden een vleefS'chwinkel, annex een zaak in fijne vleeischwaren. Het eerste is echter de ■hoofdzaak en mag in deze buurt van de islad zeker als een aanwinst be schouwd worden. De winkel voldoet in alle .opzichten aan de wettelijke eischen aan een slagerswinkel gesteld, maar ook verder is er alles aan gedaan ,om een fraai geheel te verkrijgen. De (hygiene is verhoogd door het aanbrengen kaïn een hamdwaschbakje voor het personeel. ■Verschillende eigen gemaakte fijne sma kelijk uitziende vleeschwaren werden ons getoond en speciaal de kalfsleverworst, waarvan de heer de Munc'k een speciali teit voor zijn zaak heeft gemaakt. Vele bjoemen van vrienden en be kenden verboogen het vroolijk aanzien van den winkel op den openingsdag. WALCHEREN. ARNFMUIDEN. Naar d,e Zeeuw ver neemt, is op het verzoek van de werk lieden van de Vitrite Work's, en de Mij. Dp Schelde, tot het laten rijden van it- n (É- ?i- \e, 5t Se «;f, te ie or I id te ils >P «an ft. n- l'e- en :ht t| en en :M. >al- iilf- xan riet .(er ul- I t 'se ks, al' lun ie- kb- uj- IR.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1