No. 258. VRIJDAG 1 NOVEMBER 1929 172e Jaargang Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. KERKNIEUWS RECHTZAKEN. MIDD BURGSCHE COURANT 'De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, f 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abormementea in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regeL iSiJ abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 -:- Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels ƒ2.10, elke reg«£ meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit* drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels? opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling, Advertentiën onder „Brieven" „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra, Bewijsnummers 5 ceai. EERSTE KAMER. Gisteren zijn geen replieken meer ge houden over het Suikerwetje. Er is di rect gestemd. En het wetje werd ver worpen met 28 tegen 19 stemmen. De linkerzijde, die in haar geheel tegen woordig was, stemde geheel tegen. Van de rechterzijde ontbraken drie leden dje heeren Verkouteren en De Gijseiaar bei de c.h. partij en de r.k. heer Blomjous. Van de r.k. stemden tegen de heeren 'Arntz en v. d. Lande. Voorts waren te gen de heer de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, de christelijk-historischen, behalve de heer Van Wassenaer. De r.k. en a. r. waren grootendeels dus allen voor. De Kamer ging hierop uiteen lot 12 November. DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIE. De K. L. M. meldt dat het gisteroch tend van Schiphol naar Indië vertrokken postvliegtuig, gisteravond 16.50 u. plaat selijke tijd te Weenen is aangekomen. De bestuurders zagen zich door slecht weer gedwongen een omweg te maken via Maagdenburg. Daar werd om 11 uur vlot geland. Men heeft daar de bui afgewacht en is om 12.50 uur naar Weenen vertrok ken. Alles was wel. Heden wordt de tocht voortgezet. Het vliegtuig zal te Konstantinopel dr. Jongbloed aan boord nemen, die aldus toch zijn opdracht, langs de route Am sterdamBatavia den hygiënischen toe stand te bestudeeren, zal kunnen uitvoe ren. Het vertrek van het volgend vliegtuig op 14 November, zal plaats hebben om 7 uur s ochtends. De bemanning zal dan als volgt zijn samengesteld: eerste be stuurder Smirnoff, tweede bestuurder Hondong en werktuigkundige Kotte. Met het vijfde postvliegtuig zijn ver zonden 29 zakken luchtpost met een to taal gewicht van 194.85 K.G. bruto en 185.7 K.G. netto. De zending bevat 8466 brieven, 1005 briefkaarten, 36 drukwer ken, 22 postwissels en twee monsters, totaal 9531 stuks. Hiervan werden aange- teekend verzonden 631 brieven, 14 brief kaarten en 1 monster, totaal 646 stuks. Het tweede vliegtuig op de terugreis is gisterochtend om zes uur uit Konstan tinopel vertrokken en om 12.06 u. te Boedapest aangekomen. Alles was wel aan boord. Hedenmorgen te 6.55 u. Am. tijd is het vliegtuig te Boedapèst gestart. Het vlieg tuig wordt tusschen 2 en 3 uur op Schip hol verwacht. DE INDISCHE MAIL. In aansluiting op het hedenmorgen te Marseille aangekomen mailschip „Indra- poera vertrok de speciale mailtrein met mail en passagiers van Marseille om 11.50 uur; aankomst Zaterdag 2 Novem- bei 7.16 uur te Roosendaal; 8.51 uur te Roüerdam D.P. en 9.19 uur te Den Haag DE RADIOREDE VAN W. VOGT. Het Tweede Kamerlid, de heer Floris Vos heeft de volgende schriftelijke vra gen tot den minister van Waterstaat ge richt: ïs het den minister bekend, dat om trent de plannen van den Radioraad aan gaande de verdeeling van den zendtijd over de omroep-organisaties hier te lan de in de pers mededeelingen waren ge daan, voordat de heer Vogt, directeur van het omroepbedrijf van de A.V.R.O., op 21 Oct. j.l. zijn op last van het hoofdbe stuur der Posterijen gestaakte redevoe ring hield? Is de minister bereid, mede te deelen, door welke bewoordingen of uitdrukkin gen de heer Vogt tijdens zijn redevoering omtrent bedoelde plannen van den Radio- raad zakelijke mededeelingen heeft ge daan, die door de onder de eerste vraag vermelde publicaties nog niet van alge- meene bekendheid waren? Wil de minister mededeelen, waarom de rede van den omroeper van de Ver een. van arbeiders-radio-amateurs voor de microfoon op 19 Oct. j.l., dus vóór de redevoering van den heer Vogt gehou den, niet op last van het hoofdbestuur der Posterijen is gestaakt, hoewel daarin omtrent bedoelde plannen van den Ra dioraad mededeelingen werden gedaan van geheel denzelfden aard als die, welke daarna aanleiding gaven tot het doen sta ken der redevoering van den heer Vogt? Is de minister bereid, den wettelijken grondslag aan te wijzen van de bevoegd heid der regeering om een radioredevoe ring te doen staken, anders dan wegens de bezwaren, die deze naar haar oordeel oplevert voor de veiligheid van den Staat, de openbare orde, of de goede ze den, en wil de minister mededeelen, op welke gronden art. 3ter sub b van de P. en T. wet door hem niet limitatief wordt beschouwd? Is de minister bereid, de spoedige tot standkoming te bevorderen van wette lijke regelingen, die de vrijheid tot het houden van radio-redevoeringen waar borgen in dezelfde mate, waarin de vrij heid van drukpers door de geldende wet geving is verzekerd? HOOFDINGENIEUR-DIRECTEUR VAN DEN RIJKSWATERSTAAT, Volgens de Nieuwe Koerier is zeer binnenkort de benoeming te verwachten van ir. F. L. Schüngemann, hoofdinge nieur van den rijkswaterstaat in Lim burg en leider van de werken van de Maaskanalisatie te Roermond, tot hoofd ingenieur-directeur van den rijkswater staat in Den Haag. PASVISUM VOOR DE BRITSCHE GEBIEDEN AFGESCHAFT, Het Ministerie van Buitenlandsche Za ken brengt ter algemeene kennis, dat van 1 December a.s. af Nederlandsche onder danen voor toelating in de navolgende Britsche gebieden geen visum meer be hoeven; zij behoeven slechts voorzien te zijn van een geldig Nederlandsch pas poort en moeten voldoen aan de overige voorwaarden in die gebieden: Australië, Nieuw-Zeeland (West Samoa hierbij in begrepen), de Unie van Zuid-Afrika (met inbegrip van Zuid-West-Afrika), den Ier- schen Vrijstaat, New Foundland, Zuid- Rhodesia, Canada, enz. Hierbij valt op te merken, dat Neder landsche onderdanen, die naar Canada wenschen te emigreeren, een immigratie visum behoeven en dat Nederlandsche onderdanen van niet zuiver Europeesche afkomst, voor toelating in Australië een bijzondere vergunning behoeven. Omgekeerd behoeven Britsche onder danen (uitgezonderd zij die in Britsch- Indië wonen) van 1 December 1929 af geen Nederlandsch visum voor toelating in Nederlandsch Indië, Suriname of Cu rasao. Onder Britsche bescherming staan de personen, die ten blijke daarvan een Britsch paspoort bezitten, deelen in deze vrijstelling van het Nederlandsche pas- ZEELAND. MIDDELBURG, De Afd. Middelburg van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers hield Woensdagavond een huishoudelijke ver gadering. Na verschillende zaken kwam het punt applicatiecursus voor het vak lichamelijke oefening aan de orde. Al gemeen betreurde men het, dat de Raad voor dit vak geen vakonderwijzer wilde aanstellen, daar dit toch de beste oplos sing is om te komen tot goed onderwijs in dat vak. Met een uitgaaf van een 1800 gulden voor de openbare scholen zou al veel goeds bereikt zijn. Unaniem was men van meening, dat, waar er hier twee avonden per week gedurende een half jaar beschikt wordt over den vrijen tijd van de onderwijzers, het niet meer dan billijk geweest zou zijn een en ander te regelen na overleg met de onderwijzersorganisaties, Reeds meermalen hebben wij onze vreugde uitgesproken als gevestigde za ken zich konden verbeteren en uitbrei den, en thans kan weer op zul keen geval worden gewezen. Het betreft thans de Kapperszaak van den heer F. J. Murk in de Langedelft. Door bijbouwen van een tweetal nieuwe kamertjes, het aan schaffen, vau de nieuwste instrumenten biedt jde salon voor de dames nog meer dan tot nu toe alles wat op dit gebied gebracht kan worden. Maar ook op ander gebied bewijst de heer Murk met zijn tijd .mede te gaan. De vernieuwing van de etalages, o.a. het aanbrengen der modernste Philips-etala- geverüchting het in en uitwendig Schil deren van het geheel, heeft de bekende zaak een verjongingskuur ondergaan, en dit betreft ook de dageüjksche leiding, die aan den heer F. Murk jr. is toever trouwd. Onder leiding van den heer W. Chr. Callenfels is in de Giststraat alhier een 'veirkoopcentrale gevestigd van de alom beketade Continental banden (voor auto's, motorrijwielejn enz. Een keurig inge richt kantoor, een ruime opslagplaats, maken dat dit artikel, waarvoor een aan beveling ons totaal overbodig voorkomt, voor geheel Zeelaind, [West-Noord Bra bant, en Goeree ien Óverflalkkee te Mid delburg uit den grooten voorraad onmid dellijk' kan worden betrokken. Dit ech ter alleen door [handelaren, garagehou ders eniz. Maar ook voor ieder particu lier autobezitter mag de vestiging van deze verkoopcesitrale van groote betee- kenis worden gebracht, omdat zij door die garagehouders veel 'vlugger aain nieu we handen kunnen worden geholpen. ZUÏD-BEVELAND, KAPELLE, De raad der gemeente Ka- pelle kwam Woensdagmiddag in open bare vergadering bijeen, onder voorzit terschap van burgemeester Bierens, Al le leden tegenwoordig. De bezoldiging van den dorpsveld wachter werd vastgesteld, enkele uit zonderingen daargelaten, zooals door den Commissaris der Koningin werd aangegeven. Ingewilligd werd het verzoek van 't bestuur der afdeeling Zeeland van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren tot herziening der jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie der gemeente. Bepaald werd dit vast te stellen op f 1200 aanvang met 5-jaarl. verhoo gingen van 100.Daar den heer Scholten uit Goes binnenkort als amb tenaar dezer gemeente eervol ontslag zal worden verleend op verzoek, wegens benoeming naar Lonneker, ontvingen B. en W. machtiging tot benoeming van een anderen met diploma. De heer Scholten werd geroemd als een ijverig nauwgezet, accuraat ambtenaar, welke men gaarne had behouden. Door de besturen van de bizondere bewaarscholen te Kapelle en Biezelinge werd verzocht om meerdere subsidie, een verhooging tot 1000.B. en W. stelden voor dit verzoek in te willigen, overtuigd dat de salarissen der onder wijzeressen zeer aan den lagen kant zijn en deze stichtingen moeten geholpen worden. Het bestuur kan alsdan de sa larissen herzien en deze brengen op 600 voor de hoofden en 250 voor de hulpen en de resteerende 150 benut ten voor exploitatiekosten, M. a, st. werd aldus besloten. Bij monde van den heer van der Graaft werd namens de commissie tot nazien van de begrooting 1930 ge adviseerd deze goed te keuren, met voorbehoud van goedkeuring door Ged. Staten, mits werd besloten om den post leermiddelen openb. onderwijs te ver- hoogen met 100, en den post onvoor ziene uitgaven te minderen met 100. Aldus werd besloten. De begrooting 1930 werd vastgesteld op een ontv. en uitg. van ƒ71.111.40. Bij de rekening van 't burgerlijk arm bestuur wees de commissie er op, dat de inkomsten der hofstede een schrille tegenstelling vormen met die van de losse perceelen, welke tweemaal zoo veel bedragen, wijl de oppervlakte bijna gelijk is. Bij het verpachten der alge- heele hofstede in perceelen zou een grooter bedrag aan inkomsten te win nen zijn. De begrooting B, A. voor het dienst jaar 1930 werd na nog eenige opmerkin gen goedgekeurd. Ingewilligd werd een verzoek der Ver, van Ned. Gemeenten om een bij drage in de aankleeding van de be stuurskamer in het nieuwe vereenigings- huis. Dit bedraagt voor Kapelle 7, Alsnu kwam in behandeling het ver zoek van de Chr. school Kapelle-Bieze- linge en Eversdijk om een vergoeding volgens art. 72 der L. O. wet 1920. Het prae-advies van B, en W. luidde dat verzoek niet toe te staan, omdat volgens hun zienswijze alsdan tweemaal dezelfde posten uitbetaald zouden wor den. De heer F r a a n j e verwachtte een loyalere houding ran B. en W. Spr. had ook gaarne gezien dat evenals met het bestuur der bew.school een onderlinge bespreking had plaats gehad met het bestuur. Volgens spr. kan het al niet veel minder dan 8 per leerling; de voorzitter zegt, dat steeds op royale wijze is gewerkt, maar gerust, wij zijn de minsten van alle uit den omtrek; ge noemd worden enkele bedragen uit an dere nabije gemeenten. Het is meer gezegd, dat met een be drag als dit volgens art. 101 niet kan rondgekomen worden. Deze aanvrage is geschied volgens art. 72 en moet volgens de wet ingewilligd worden. Hier wordt niet gevraagd naar B. en W.'s zienswij ze. Ook u zelf, voorz., zijt hiervan over tuigd, De voorz. wijst op de verschil lende moeilijkheden in de onderwijswet 1920, maar zag gaarne dat deze aan vrage gelijk was geadviseerd, was in gehouden. De heer Fraanje bespreekt de moei lijkheden, die deze school steeds had wanneer aanvragen werden gedaan, ook in 1926 toen men niet wilde inwilligen. Besloten werd een nader onderzoek in te stellen en advies in te winnen. Op het verzoek van den heer Hun- dersmark met 6 anderen te Biezelinge om verbreeding van den achterweg te Biezelinge nabij G. Lepoeter werd aan gehouden, Onderhandsche verhuring van het postkantoor te Kapelie-Biezelinge volg de. De huurprijs werd bepaald op 550 per jaar. Vastgesteld werd de aankoop van o.s, stukjes grond tot straatverbetering tot een bedrag van 672.08. Verzoek van de P, Z. E. M. om verla ging van den huurprijs voor ingebruik neming gemeentegrond. Besloten werd om ander terrein dan eerst genoemd aan te wijzen. De voorzitter deelt mee alsnog in be spreking te willen geven de electrifica- tie der gemeente. Spr. heeft ir. Snethla- ge verzocht opnieuw prijsopgave te doen voor ondergrondsch, besloten werd met het oog op de hooge kosten het net bovengrondsch te doen plaatsen en hou den. Spr. heeft van de zijde der bur gerij vernomen, dat men gaarne zich de meerdere kosten getroost voor onder grondsch. Ook gelet op schoonheidszin, verdient het aanbeveling van terug te komen op ondergrondsch en het geno men raadsbesluit te vernietigen. De heer Van der Have had gaar ne dat besloten werd om algeheel on dergrondsch te laten aanleggen. Wethouders Zegers is er eveneens voor en zegt: het is een levenskwestie. De voorz. kan zich hierme best ver eenigen; het bedrag wordt alsdan circa 15.000. Aldus werd besloten tot on- dergrondschen aanleg. Bij de rondvraag wijst de heer v. d. G r a a f f op de rangeerplaats bij wacht post 37. Spr. vraagt of hierin geen ver andering zou kunnen gebracht worden bij de S.S. Hij had gaarne dat vanwege den raad bericht werd aan den Min., wat een lastpost de S.S. voor de be volking van Biezelinge vooral is. Velen staan daar een 30 minuten te wachten, komen soms te laat voor den trein; als men van Biezelinge met den trein van 7 uur mee moet, is het aange raden om 6 uur 30 min. op te stappen van huis. Dit kan en mag, aldus spr,, niet zoo blijven. Besloten werd hierover den Minister te berichten. KRABBENDIJKE. Donderdag nam het personeel van het station afscheid van hun chef, de heer A. Brakman, die den dienst met pensioen gaat verlaten en zich gaat vestigen in Zeist. Bij monde van den heer Haverhoek werd den vertrekkende een passend ge schenk overhandigd als blijk van waar deering. Noode zien zij hun humanen chef vertrekken. Enkele van zijn intieme ken nissen waren mede aanwezig. Ruim 23 jaren heeft hij hier de belangen van de maatschappij op de meest eervolle wijze gediend. IERSEKE. De gemeenteveldwachter J. Tramper, die met ingang van 1 Januari a.s. pensioen heeft aangevraagd, is 1 Aug. 1896 als nachtwaker in dienst getre den; met ingang van 7 Januari 1898 tij delijk gemeenteveldwachter geworden en vast benoemd 15 Maart 1898, dus heeft hij ruim 33 dienstjaren. Naar wij verne men zal uit de burgerij een lijst circulee- ren om dezen sympathieken veldwachter een blijvende herinnering aan te bieden.' SCHOUWEN-DUIVELAND. ZIERIKZEE. Donderdagmorgen half elf uur werden bij brandalarm de spuitgasten alhier opgeroepen voor een uitslaanden brand. Al spoedig bleek dat de brand woedde in het manufacturenmagazijn van C. Thijs in de Witte Eiestraat. Het per ceel is geheel met goederen uitgebrand, doch door het krachtdadig optreden der brandweer bleef het huis gespaard be nevens den inboedel. SINT-PHILIPSL AND. ST. PHILIPSLAND. Wegens toeneming van de roodvonk is de O. L. school ge sloten. Onder de patiënten zijn ook en kele volwassenen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W, D. ZUIDZANDE. Tot directeur van de plaatselijke muziekvereeniging „Veroni ca" is als zoodanig, voor een proeftijd van een jaar, benoemd de heer P. de Paauw te Oostburg. IJZENDIJKE. Donderdagavond! om streeks 10 uur is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de groote landbouwschuur van den landbouwer E. D. onder deze gemeente bij wijk Oude- lande. In een minimum van tijd stond! het heele gebouw in lichte laaie. Met veel moeite konden de varkens worden gered. Negen paarden kwamen in de vlammen om en 7 kalveren. Veel land bouwgereedschap, enz. werd eveneens een- prooi der vlammen, als ook bijna de 'geheele oogst en 20 gemet vlas. De brandweer kon niets tegen het vuur uitrichten en beperkte zich tot het nat houden van het woonhuis. Verzekering dekt de schade. Van andere zijde meldt men dat 7 paarden, een veulen, 8 koeien en eenige kalveren in de vlammen omkwamen, en dat de schade slechts ten deele djoor verzekering wordt gedekt, speciaal van het verloren gaande vlas dat veel bene de de waarde is verzekerd en djat aan een ander toebehoorde. RETRANCHEMENT. Door de mare- chaussées uit Sluis is aangehouden de i landbouwersknecht Van H. alhier ver- I dacht van een zedenmisdrijf. De man is ter beschikking der Justitie te Middlel- j burg gesteld. j Besmettel ij ke ziekten. jj Het aantal aangegeven gevallen van be- smettelijke ziekten over de week van 20 !tot en met 26 October in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: St. Maartensdijk 4, Oud- I Vossemeer 1, St. Philipsland 4, Zaamslag I E j Diphtheritis: Breskens 1. 1 In genoemde week werden 8 gevallen van encephalitis ter kennis van 't Staats toezicht op de Volksgezondheid gebracht. Naar 2 gevallen wordt een nader onder zoek ingesteld. Ned. PI e r v. Kerk. Op het zestal te Ymuiden komt voor ds. A. Luteijn te Vlaardingen. Geref. Gem. Op liet tweetal ie Moercapelle kómt voor ds. A. Verbagein te Middelburg. Ar r. Rechtbank te Middel burg. In de zitting van heden werden de vol gende zaken behandeld: I. A. K., 31 jaar, opperman te Sluis, werd ten laste gelegd dat hij omstreeks het begin van September j.l. te Sluis heeft weggenomen eenige eieren, toebehooren- de aan C. J. Guiljam. Eisch 25 of 25 d. h. M. M. S., 21 jaar, dienstbode te Groe- de, wegens diefstal van 2 beddelakens, toebehoorende aan E. Haak en M. de Putter te Schoondijke op 18 Mei 1.1. Eisch 1 maand gevangenisstraf. B. F. V., 28 jaar, werkman te Vlis singen, werd beklaagd dat hij in den nacht van 26 op 27 Augustus j.l. te Vlis singen: lo. F. B. Vader met een voorwerp op het hoofd heeft geslagen; 2o. B. Geleijn gewelddadig heeft ge slagen en gestompt. Eisch 5 maanden gvangenisstraf. D. N., 26 jaar, landbouwer te Ierseke, werd verdacht dat hij in Augustus j.l. te Ierseke heeft weggenomen, met behulp van een wagen, een hoeveelheid te vel-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1