r Snirvsal- No. 256. WOENSDAG 30 OCTOBER 1929 172e Jaargang Dit nummer bestaat «it Twee bladen. eerste BLAD. BINNENLAND. fZoo jong nog Daarom is 't besie dadelijk in ie wrijven mei, I De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, 'f 2.30, elders 2.50 per kwartaal, -v- Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone adv«rtentiën, 30 cent per regel j voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Mif abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postciiëque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen i van 17 regels 2.10, elke rsg«{ meer 30 cent. In da rubriek „Kleine Advertentiên" worden, inits uit* drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiên, tot niet meer dan 5 regal®; opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiên onder „Brieven" „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer! 5 carte DE^RIJKSBEGROOTING VOOR 1930, In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag van de begroeting van jbümenlands'che zaken deelt minister (de Geer mede dat het tegenwoordig kabi net op elk terrein van wetgeving zal uit gaan van zijn beginselen, welke overeen komen met de beginselen, levende in de groepen der rechterzijlde. De her ziening van de Zondagswet en Van de Begrafeniswet hoopt dit kabinet tot stand te brengen. De regeering is van mee ning, dat de Invaliditeitswet, wat haar uitkeeringen betreft, aan herziening moet worden onderworpen en dat de gewijzig de wet 1 Januari 1932 moet worden in gevoerd. VERLICHTING VAN DEN DRUK DER CRISISHEFFINGEN. Ingediend is een wetsontwerp tot ver lichting van den druk der crisisheffingen. Het in het leeningfonds aanwezige saldo wordt daartoe, gelijk uit bij de Memorie van Toelichting gevoegde staten blijkt, tot het jaar 1943 gebruikt ter gedeelte lijke dekking van de jaarlijksche lasten van het fonds. Afgeschaft worden de op centen op den suikerac cijns en verlaagd met ruim een derde wordt de Verdedigingsbelasting 11. Het overblijvende van de Verdedi gingsbelasting II wordt samengesmolten met de inkomstenbelasting, in dier voege, dat deze in hoofdsom evenveel blijft op brengen als tot dusver en op de hoofd som twintig opcenten worden gelegd ten bat© van het leeningsfonds. Blijkens de Mem. van Toelichting zal clit een groote administratieve vereenvou diging geven. Volgens het ontwerp zal de afschaffing van de opcenten op den suikeraccijns in werking treden op 1 Januari 1930 en het overig deel van de herziening op 1 Mei 1930. DE VERBROKEN RADIO-UITZEN DINGEN. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer F. Vos in zake het verbre ken van de radiorede van den heer 5W. V o g tdirecteur van het Omroep bedrijf van de Al ge mee ne Vereeniging Radio Omroep, op Maandag 21 October jJ. (o.b. 23 Oct. jl.) heeft de minister van Waterstaat geantwoord: Ambtshalve is aan den heer Vogt, di recteur van het Omroepbedrijf van de 'Algem. Vereeniging Radio Omroep, ver zocht, niet voort te gaan met de rede, welke hij op Maandag 21 October j.l. des avonds, uitsprak. Toen aan dit ver zoek niet werd voldaan, is hem opdracht gegeven, de rede te eindigen, aan welke opdracht door hem gevolg werd gege ven. De bedoelde handeling strekte ter uit voering van het beginsel, in art. 3ter der is Telegraaf- en Telefoonwet 1904 neerge legd. e Het verzoek en later de opdracht is tot den heer Vogt-gericht niet op grond van bewoordingen of uitdrukkingen, maar omdat diens voortgezette bespreking voor e microfoon van hetgeen de Radioraad one er geheimhouding aan de omroepor ganisaties had medegedeeld, moest wor den geacht een niet geoorloofde inbreuk te zijn op de behandeling van deze aan gelegenheid, zooals het bij de wet daar voor ingestelde orgaan deze Wenschlè to zien geschieden. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Wijnkoop in zake het ver breken van de radiorede van een lid der vrijdenkersbeweging (de heer Ho ving) op Zondag 29 September 1929 (o.b. 18 Oct. jl.) heeft de minister van Waterstaat geantwoord dat de voorwaar den. namens hem gesteld bij de voor de radio-uitzending van 29 Sept. jl. in tTuschinsky te Amsterdam volgens art. 3ter van de Telegraaf- en Telefoonwet verleende vergunning waren, dat het pro- gramma van "hetgeen zou worden uitge zonden uiterlijk drie dagen Te voren aan den minister ter inzage zou worden ver- strékt en dat de uitzending niet zou zijn in strijd met de veiligheid van den Staat de openbare orde of de goede zeden. Toen in het verloop der redevoering van den heer Hoving bleek, dat de uit gesproken woorden in hun onderling ver-- band krenkend waren voor den eersten minister van een bevriende mogendheid, zelfs in een mate, dat zij aanslootelijk konden worden geacht voor groole groe pen, zoowel iu binnen- als buitenland, werd de uitzending, als in strijd met de openbare orde en de goede zed-en, verbroken. DE ALASTRIM. In de week van 20 tot en met 26 October 1929 zijn te Rotterdam voorge komen 4 gevallen van variola minor (Alastrim.) Verder zijn in genoemde Week de vol gende gevallen in andere gemeenten waargenomen: Soest 2, Delft 2, 's Gra- venhage 3 en Schiedam 1 geval. In die week is te Rotterdam voorge komen 1 geval van .Variola mtajor (Pok ken). t Voorts werden in deze week 8 geval len van encephalitis na inenting ter ken nis van het Staatstoezicht op de volksge zondheid gebracht. Naar 2 gevallen ,vord; een nader onderzoek ingesteld. In de week van 20 tot en met 26 October werd afgeleverd: door de ent- slofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 1 §589 personen, door de entstof inrichting te Rotterdam koepokstof voor 1873 personen, en door de entstofin richting te Groningen koepokstof voor 909 personen. In totaal voor 21371 per sonen. HUISZOEKING BIJ DEN AMSTER- DAMSCHEN GASDIRECTEUR. Naar men weet beeft de Burgemeester van Amsterdam, onlangs, nadat hij va'n vacantie was teruggekeerd en kèn- Sois had genomen van de geruchten, wel ke omtrent het (beleid Van Dr. L. J. Ter- heden, directeur der Gem .-gasfabrieken liepen, een politieoneel onderzoek 'ge last inaar de juistheid van die geruchten. Dit onderzoek werd door den hoofdcom missaris opgedragen aan den inspecteur der Centrale Recherche, den heer J. L. Postuma. Enkele Weken geleden heeft deze in specteur iz ijn onderzoek beëindigd, aldus meldt thans „Het (Volk", en ook der Jus titie ambtshalve vain de resultaten van het ingestelde onderzoek pp de hoogte gebracht. De Justitie vond in de resultaten' van bet politioneel© onderzoek (aanleiding tot het openen van een instructie in „de zaak-Terneden". Tijdens deze instructie,, welk© nog niet gesloten is, zijn reeds' verschillende per sonen door den rech ter-commissaris ge hoord, o.a. de ioud-weltbouder van de Bedrijven, de heer tl. ter Haar Jr., en He gCmleëinte-secretaris, de 'heer J. J. Roe vers. De stand van Ihet onderzoeik in de in structie schijnt voor de justitie aan leiding te zijn geweest tot het doen ver richten van een tweetal huiszoekingen, zoowel op het hoofdkantoor der Gasfa brieken aan dein Amstel, in de directeurs kamer, als in de particuliere woning van dr. Terheden ïn de Jan van Eyckstr. Ir. J. A. KALFF. Naar het HdbÜ. meldt, heeft dezer da gen de Personeelraad aan ir. J. A. Kjaiff den afgetreden directeur der Nederland- sche Spoorwegen, het hem bij zijn af scheid toegezegde igeschilderd portret aangeboden. Het portret is geschilderd door den bekenden kunstschilder Piet van der Hem. VERZENDING ALS MONSTER. Bij Kon. besluit is bepaald, dat, be halve afzonderlijk te verzenden sleutels, alsmede voorwerpen van natuurlijke hi storie of voor bederf bewaarde (lieren en planten, delfstoffen, enz. andere naar het oordeel van den minister van Wa terstaat daarvoor in aanmerking komen de voorwerpen van geringe waarde, voor ■zooveel de verzending niet ges'chiedt Imet handelsoogmerken, op den voet en tegen het tarief der monsters verzonden kul len kunnen worden. 1 INLANDSCH COMPLOT ONTDEKT- Naar het „Soer. Handelsblad" meldt, heeft het Binnenlandsch bestuur in Ke- diri een inlandsch complot ontdekt. Te Ngadioeweh werd een slamatan ge houden door inlanders, die tot de organi satie behoorden. Verdere aanwijzingen werden verkregen in de richting van de dessa Papar. Voorloopig zijn nog geen wapens aangehaald, wel werden aanwij zingen gevonden, dat het in de bedoeling lag zich voor 1930 gereed te houden. Voorloopig wordt een onderzoek inge steld naar de gedragingen van 35 perso nen, die onder politietoezicht zijn ge steld. De meeste aanhangers zitten in Pa par en Pagoe. Het is nog niet bekend of het complot zich ook verder uitstrekt en evenmin zijn er aanwijzingen dat contact gehouden werd met andere stroomingen 'in de inlandsche beweging. De „Indische Courant" meldt, dat het ietwat voorbarig is van een complot te spreken. De hoofdpersoon ontkent en de anderen weten niet waarom het gaat. Alleen was hun bekend, dat er in 1930 iets zou gebeuren. POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. Bij de K. L. M, is bericht ingekomen, dat het tweede retourvliegtuig uit Indië gisterenochtend te 6' uur uit Bagdad is vertrokken en te 10.20 uur te Aleppo is aangekomen. Alles was wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. VLIEGTUIGONGEVAL. Aneta meldt uit Soerabaya: Vanmorgen om 10 uur is op de reede het Ferryvliegtuig F 2, bestuurd door den officier-vlieger der 2de klasse Slem- merik en met den passagier, den kor poraal-vliegtuigmaker Willemse bij het maken van een bocht van een hoogte van 100 M. afgegleden, en in het water ge stort. Het vliegtuig is grootendeels ver nield. POKKEN-EPIDEMIE. Aneta meldt uit Menado 28 Oct. Op de Sangir-eilanden is een pokken epidemie uitgebroken. Het eerste van 't daar ontvangen rappport maakt melding van vermoedelijk 150 gevallen. Een ge neeskundige is met de „Zwaluw" er heen vertrokken. Hij heeft, materiaal meege nomen voor een inenting op groote schaal. en springende lippen II" Ooomo 30-60 ra 90 Tube 80 ct. Bi| Apolh. Droflüt, (ingez. Med.) ZEELAND. De Minister van Financiën maakt bekend, daA ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en-of vermogen (gtewetens- geld), hij: den ontvanger der directe be lastingen te Axel f 121.51, te Brou wershaven f 1000, te Hans weert f88.47, f84; te Hontenis's© f 112.74 te Nieuwerkerk f 2500, f 1500, te Sas van Geuit f I30j72, 'bij den inspec teur der directe belastingen enz. te Mid delburg f 83.55, le Terneuzen f45.10. POLDER- EN WATERSCHAPSBE STUREN- Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland: a. met ingang van 1 November 1929, tot heemraad van het waterschap Schouwen, C. J. Boogerd te Zierikzee; b. tot gezworene van den polder Oosteren-ban-van Schouwen, O. J. Kooman, te Renesse; c. met ingang van 22 November 1929, tot dijkgraaf van het waterschap Kruiningen, A. J. Linden- bergh, te Kruiningen, d. met in gang van 1 November 1929, tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen, Nieuwe Neuzenpolder, L. Moes Pzn., te Neuzen; e. tot dijk graaf van den Noord-Kraayertpolder, G. de Jager, te 's H. Ar ends kerke. WALCHEREN. Gemeenteraad van N. en St. Joosland. N. EN ST. JOOSLAND. Maandagmid dag hield de raad dezer gemeente een openbare vergadering, waarin alle leden tegenwoordig waren. Mededeeling werd gedaan dat door den Commissaris der Koningin tot lid der Gez. Commissie te Veere is benoemd de heer dr. L. G. Gel derman te Kortgene en dat deze gemeen te 2.07 moet bijdragen in de pensioens bijdrage voor den secretaris der voor noemde commissie. Aan mej. P. Dekker te Vlissingen, on derwijzeres aan de bewaarschool alhier, wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend, met ingang van een later te be palen datum. Alvorens een oproep voor die betrekking te doen, zal afgewacht worden een schrijven van den inspecteur voor het L. O. te Middelburg, met. wien over deze vacature is gesproken. Een voorstel van B. en W. om K cent per inw. of rond 3 bij te dragen voor 'n eenvoudige waardige aankleeding der be stuurskamer voor het bestuur der ver eeniging voor Ned. Gemeenten, kon geen meerderheid verwerven. Alleen de wet houders waren daarvoor. Op voorstel van P. Dingemanse, gesteund door J. Poppe, werd met 4 tegen 3 stemmen besloten 1.50 bij te dragen. Tegen de heeren Me- su en de wethouders. Men kon niet aan nemen, dat een „eenvoudige waardige" bekleeding 15000 moest kosten. Op voorstel van B. en W. werd met 6 tegen 1 stem besloten tot aankoop van 10 degelijke stoelen, te plaatsen in het lokaal der bewaarschool, wat tevens ver gaderlokaal is der verschillende vereeni- gingen. De heer Poppe was daar tegen. In verband met het verminderde aantal leerlingen der O, L. school werd besloten ontheffing te vragen van de bepaling, vervat in art. 59 le lid der L. O. wet over 1928 (vervulling eener vacature vang een leerkracht). Van het bestuur der vereeniging voor Chr, L. O. is een verzoek ingekomen ex art, 2 der L. O. wet 1920 voor gelden voor het veranderen van gas in electrisch licht. Besloten wordt hiertoe de vereisch- f te medewerking te verleenen. Vervolgens wordt de begrooting voor 1930 behandeld, welke artikelsgewijze werd voorgelezen en toegelicht. Voor de opberging van het oud archief wat thans niet geborgen kan worden, werd op voorstel van B. en W. een post op de begrooting gevoteerd voor een nieuwe houten kast, en aanschaffing vani eenige portefeuilles. Bij den post jaar-f wedde van den veldwachter wordt mede- 5 deeling gedaan van een circulaire, ont-] vangen van den Commissaris der Ko ningin, houdende een nieuwe regeling voor jaarwedden en emolumenten voor de gemeenteveldwachters In Zeeland. Naar aanleiding daarvan stelden B. en W. voor de jaarwedde van den gemeente veldwachter vast te stellen overeenkom stig de circulaire op 1200 aanvangssa laris en 3 periodieke 2-jaarlijksche ver hoogingen ad 50, Aangezien de tegen woordige functionaris op 1 Januari 1930 recht heeft op het maximum, stelden zij voor deze alzoo te bepalen op 1350. De emolumenten wilden zij laten op de tegenwoordige bedragen. Het vorige jaar hadden B. en W. een gelijk voorstel ge daan, doch gezien 's lands beslissing, had den zij nu aanvankelijk het oude bedrag van 1200 geraamd. Na ontvangst dezer circulaire zijn zij besloten voor te stellen 1350. Zij meenen dat hieraan toch niet te ontkomen is en deelen in verband daarmede de beslissing der regeering me de, genomen op het ingestelde beroep door de gemeente Baarland. De heer Poppe verwondert zich over zulk een aanschrijving, aangezien de raad toch dient te kunnen besluiten. Hij zou het dan maar beter achten, dat er direct een bevel kwam van hoogerhand. Hij wil niet in herhaling treden van hetgeen de vorige maal besproken is. De heer Vogelaar meent, dat deze zaak de vorige keer voldoende ij. toegelicht en staat nog op hetzelfde standpunt. Een vergelijking makende met andere ingezetenen vindt hij de bezoldi ging voldoende. De v o o r z. zegt dat die vergelijking niet opgaat, daar de politie heel andere werkzaamheden heeft. De heeren Dingemanse en Poppe meenen dat het een veel be geerde betrekking is, gezien het aantal sollicitanten dat zich bij een vacature aanmeldt. De heer Polderdijk merkt nog op dat B. en W. pas hun voorstel verhoogd hebben na ontvangst der circulaire. Na nog eenige bespreking wordt met 5 tegen 2 stemmen het voorstel van B. en B. verworpen n.l. om de jaarwedde op 1350 te bepalen. Alleen de wethou ders voor verhooging. Goedgevonden wordt de emolumenten zoo te laten als ze nu zijn. Bij den post onderhoud straten en plei nen hadden B. en W. voorgesteld de Kerkstraat te vernieuwen. Sommige le den vonden dat nog niet direct noodig. De heer Poppe wilde daarmede ook de bezuiniging betrachten. B. en W. ne men daarop hun voorstel terug. Bij den post onderhoud wegen wil de heer Vogelaar een jaar overslaan om en toch pijnigt hem van tijd tot tijd reeds de rheuma- j tiek, omdat hij nietj lette op de eerstej stekende pijnen. B oplossing 'n ©cjjefc product Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. (Ingez. Med.) nieuwe keien te koopen, daar er nog een flinke voorraad goede oude is. B. en W. hebben daartegen geen bezwaar en ook de andere raadsleden keuren dit goed, zoodat de daarvoor uitgetrokken som ad 900 vervalt, Voor schoonhouden der wegen hadden B. en W. 249 geraamd. De heer Pop- p e vindt dat te laag. B. en W. verhoo- gen het tot 300. Goedgekeurd. De heer Poppe had voorgesteld het tot 400 te verhoogen, ook met het oog op eventu- eele werkverschaffing. Dit voorstel wordt niet ondersteund, dus komt niet in be handeling. Bij den post schoolmeubelen hebben B. en W. voorgesteld al de schoolbanken in de 0. L. school te laten vernissen. De heer P. Dingemanse zou elk, jaar een klas willen doen. De heer Poppe meent dat het in twee jaar kan, waarmede de heer Din gemanse zich ook kan vereenigen. Al dus besloten. De gemeentelijke inkomsten belasting wordt geraamd op 18.700 en het ver- menigvuldigingscijfer wordt van 1,5 te ruggebracht op 1,4. De begrooting wordt met algemeene stemmen vastgesteld op 41.249 in ontvang en in uitgaaf voor den gewonen dienst. De kapitaaldienst op 372.4814 in ontvangst en op ƒ210.32 in uitgaaf, alzoo met een verschil van 162.1614. Bij de rondvraag wijst de heer J. Din gemanse op de noodzakelijkheid van het witten der palen aan den Molendijk, en wordt de heer Poppe ingelicht omtrent het niet snoeien der boomen in de Kerk straat. VEERE. In het verslag van liet af scheid van burgemeester Buijs Ballot is abusievelijk vermeld, dat den burgemees ter een twaalftal schilderijen zijn aanl- geboden. Dit moet zijn een twee tal. ZUID-BEVELAND. HEINKENSZAND. Maandagavond hield de vereeniging het Groene Kruis alhier haar jaarvergadering. De begrooting voor 1930 werd behandeld en goedgekeurd. De heeren J. Steketee en A. Mes welke periodiek als bestuursleden aftraden wer den herkozen. Besloten werd een woning aan te koopen gelegen aan den straat weg en thans in eigendom der gemeente tot berging van het verplegingsmateriaal. Na de vergadering hield mr. Mes, 'bur gemeester dezer gemeente een inleiding over de ziektewet. Deze inleiding werd met aandacht gevolgd en verschillende vragen werden gesteld die door spreker werden beantwoord. De opkomst was 'middelmatig. HOEDEKENSKERKE. In de Maandag gehouden vergadering van den raad wa ren alle leden tegenwoordig. Het voorstel van Bi. en IW. tot oproe ping van sollicitanten voor de per 1 Jan. a.s. vacceerende betrekking van ambte naar als bedoeld bijl artikel 9 tweede lid der woningwet waarover in de voor gaande vergadering de stemmen staak ten werd thans met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Na besloten zitting werd overgegaan tot benoeming van. een onderwijzer per 1 Nov. a.s. Vooraf werd Vastgesteld dat de benoemde in de gemeente Iloede- Ikenskerke moet komen wonen. Daarna werd als zoodanig m. a. St. benoemd A. C. v. Dijk te Oud Vossemeer. Daarna kwam de gemeenteliegrootlng 1930 in behandeling. B,ij de artikelsge- w,ijze behandeling daarvan' zeide de heer J ohs. Blo one het te betreuren, dat Hoedekenskerke nu van een wijkzuster verstoken blijft, aangezien het Groene Kruis te Baarland waarmede tot dusver ter dezer zake werd samengewerkt niet meer bereid is om tot een verdere benoeming van een titularis mede te werken. Dte .voorzitter zeide dat B|. en !W. ook

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1