eerste BLAD. binnenland. No. 254. MAANDAG 28 OCTOBER 1929 172e Jaargang Dit nummer bestaat uit Twee bladen. Een slag in de lucht ra De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen. 2.30, elders 2.50 per kwartaal. W eek-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 -:- Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen! van 17 regels ƒ2.10, elke rsget meer 30 cent In de rubriek „Kleine Advertentiën"' worden, mits uit* drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 reg«d% opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" «f „Bevragen bureau dezeT courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cSfflt, Veere is een mooi, oud stadje, maar zeggen we het uit piëteit voor z'n schoon heid en roemrucht verleden zoo zacht mogelijk het floreert niet zoo heel erg meer. Anderen (wij willen dat leelijke woord niet gebruiken) spreken zelfs van een dood stadje. Toch is er nog wel eenige kleur en fleur en die worden er, voor een niet onbelangrijk deel, gebracht door een aan tal ietwat vrije of vrijzinnige menschen, en door de vreemdelingen. Het is zaak en taak die daar te houden trouwens, niemand zou ze weg willen hebben, ge- looven we. In dat mooie oude stadje is, na het af scheid van den heer Buys Ballot 'n bur gemeestersvacature. Natuurlijk is ieder een er in hooge mate benieuwd naar, wie daar den moker der gezags straks in den Raad zal hanteeren, wien de loco-burge meester aanstonds den ambtsketen zal mogen omhangen. Ook „De Zeeuw" is nieuwsgierig. Of eigenlijk ook niet. Want zij weet het, behoudens een restrictie, die weinig om het lijf heeft, met mathematische pre ciesheid: Veere moet, volgens dit a.r. dagblad, een anti-revolutionairen bruge- meester hebben. Wij schreven: met mathematische nauwkeurigheid. Want, liever dan af te gaan op allerhande zwaarwichtige rede- neeringen en velerlei imponderabilia in de zaak te betrekken, heeft „De Zeeuw" de cijfers laten spreken. En dan trekt het blad daaruit deze conclusie: „Maar dit is zeker: als met de stem- mencijfers rekening wordt gehouden en als er geschikte A.-R. candidaten zijn, dan krijgt Veere een Anti-Revolutionai ren burgemeester. De cijfers zijn hier sprekend." Wanneer wij nu nog vermelden, dat de argumentatie slechts 7 cijfergroepjes van 2 of 3 cijfers omvat, dan lijkt alles zoo klaar en zoo eenvoudig, dat wij haast geneigd zouden zijn te schrijven: benoem daar maar gauw een ar. burgemeester. Er komt echter een kleinigheid bij, o, een heel kleine kleinigheid, maar die de zaak toch een beetje verandert: de cij fers zijn n.l. op een, naar den geest en den letter der statistische methode zoo geheel ontoelaatbare wijze behandeld, dat de conclusie daaruit slaat als de zwar te tang op het befaamde varken. Op een wijze toch, waarvoor wij geen bewonde ring kunnen hebben, is hier gedemon streerd de waarheid van 't gezegde: la statistique c'est l'art de grouper les chif- fres. Bezien wij het betoog van „De Zeeuw" eerst, om dan morgen, volgens rechtzin niger methode, de cijfers te toetsen. „Bij de jongste verkiezingen aldus De Z. verkregen de verschillende par tijen de volgende stemmen: A. R. 178, C.-H. 86, S. G. P. 29, R.K. 15, V.D. 61, V.B. 42 en Soc. Dem. 38. Op de candidaten der rechtsche par tijen werden dus uitgebracht (de S. G. P. inbegrepen) 308 st. en op die der linksche partijen 141 st. Het ligt dus voor de hand, dat hier een man van rechts benoemd zal moeten worden. Verder blijkt uit deze stemmencijfers nog, dat van de rechtsche partijen de A.R. partij verreweg de sterkste is. Van de 308 rechtsche stemmen, verkregen ha re candidaten 59 pet." En dus, concludeert De Zeeuw: een a.r. burgemeester! Voorloopig willen wij aannemen, met onzen opponent, dat de cijfers der Ka merverkiezingen bruikbaar materiaal voor zulk een statistiek-politieke studie geven. En dat bij bovenstaande opsom ming de geldige 3 Braatiaansche stemmen vergeten werden, duiden wij den schrij ver al evenmin euvel: dat verandert de zaak immers toch niet noemenswaard. Wel hebben wij bezwaar tegen de, cij- ferkunstig natuurlijk niet foutieve, maar toch minder elegante wijze, waarop de 59 a.r. gefabriceerd wordt, n.l. als on derdeel der dusgenoemde rechtsche meerderheid. Waarom niet geschreven, dat de a.r. met hun 178 stemmen 40 der totaal uitgebrachte geldige stemmen hadden? Want het ergste is dit: wie de toestan den in Veere kent, die weet, dat het volslagen ontoelaatbaar is c. h. en a. r. samen te tellen tot een rechtsche meerder heidsformatie! Daar zit hem de hoofdkneep. Morgen zullen wij ook eenige cijfers geven en bekijken. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het tweede retourvliegtuig om 5 u. 35 uit Allahabad is vertrokken, om 10 u. 10 is aangekomen te Nasirabad, om 10 u. 40 vandaar is vertrokken en om 16 u. 35 te Karatsji is geland. Aan boord is alles wel. De K.n.M. legt 'altijd nadruk op het feit, dat de vluchten naar Indië nog steeds proefvluchten zijn, dat men nog niet van een 'ge re gel den dienst mag spre ken, omdat er op de route naar Indië nog te veel valt te leerea en te Verbe- teren. Eten van de (punten, die sinds de eer ste vlucht naar Indië de menschen o'p het hoofdkantoor reeds 'heeft bezig ge houden, is de vraag, of er in de route nog verbetering kan 'worden aangebracht. Fr gaan meer wegen naar Rome en ook naar Indië. Het is nu maar de vraag welke wieg de beste is. Aler en dr. Jongbloed ihjejbben nog eens aan den lijve onder vonden, dat er na Konstantinopel op dien weg, die hiu gevolgd wordt, zeer groote moeilijkheden bestaan. Als de mist alle uitzicht ontneemt, is het niet ge makkelijk om boven het hooggebergte veilig te vliegen. Er bestaan nog twee andere routen, één over Rome, Brindisi naar Kreta en Sollim, die Geyssendorfer ial gemaakt heeft op zijn tocht naar Afrika,, en een andere over Rome, Catania, Tripolis, Cairo. Maar ook aan deze 'beide routen zijn groote bezwaren verbonden. Kreta heeft ten eerste !geen terrein meer. Dan komen er in die streek vallende winden voor met snelheden van 50 tot 80 K.M. per uur. Bovendien gaat de route 365 F Al. hoven open zee. Van Tripolis naar Cairo, dat is' de tweede route, is de 'benzine- en olievoor- zijeninjg zeer moeilijk, omdat er in die streken stammen wonen, Idie niet altijd van goeden wille 'zijn. Beide routen zijn bovendien ruim 2000 K.M. langer, wat een verlenging van den tocht naar Indië mlet twee dagen betee- kfent. Het is dus met .gemakkelijk dadelijk een beslissing te hemen aangaande wij ziging van de route. Zooals de toestand langs de routen nu nog is, meent de, K. D.M.,. dat fhët beter is aan de oude vaslt te houden. Maar het onderwerp blijft in studie. DE ALASTRIM- Te Halsteren zijn twee gevallen van alastrim geconstateerd, wat tevens de eerste gevallen zijn. Een 5-jarig jongetje en een 3-jarig meisje zijn aangetast. Zij zijn naar het Burger-Gasthuis te Bergen op Zoom overgebracht en zijn aldaar on dergebracht in de barakken voor be smettelijke ziekten. GEBRUIK VAN INLANDSCH VLEESCH DOOR LEGER EN VLOOT, De Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Nederl. Landbouw- Comxté en de R. K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond hebben aan den minister van defensie verzocht, te bevorderen, dat voortaan voor leger en vloot gebruik ge maakt wordt van inlandsch vleesch, nu het prijsverschil tusschen inlandsch en buitenlandsch vleesch niet meer van groote beteekenis is. Mr. dr. L. N. Deckers, de voormalige secretaris van den R. K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond, heeft in die functie bij den vorigen minister van defensie met klem aangedrongen op wat nu van hem gevraagd wordt. HET CARLTON-HOTEL TE AMSTERDAM. Naar 't Persbureau V. D. verneemt, is het vrijwel zeker, dat curatoren van de N.V. Nereïde de exploitatie van het Carlton Hotel zullen voortzetten, en dat de leiding daarbij zal worden opgedra^ gen aan den heer C. Gerstenberg, voor heen directeur van het Oranje-Hotel te Nijmegen, en den heer Fred. Roozen Jr. ZEELAND. Ten tweede male binnen 14 dagen heeft de Provinciale Zeeuwsche ver- fceniging tot bestrijding der t.b.c. een (gevoelig verlies geleden ,en wel door dat Zaterdagmiddag in het Gasthuis te Goes, is overleden de penningmeester der vereeniging, de heer A. C. J. Noteboom te AVolfaartsdijk. De overledene heeft tal van jaren deze functie waargenomen. In de plaats zijner inwoning was de heer Noteboom lid van den raad en heeft hij ook in verschillende organisaties en vereenigingen de belangen van zijn woon plaats behartigd. De ter aarde hestelling heeft morgen te Wolphaartsdijk plaats. MIDDELBURG, Ook bij de derde opvoering van „Het Houden Kruis'", op Zaterdag j.l. was de Schouwburg geheel uitverkocht en toonde het publiek' zich dankbaar voor het genoten©. De busjes hit wier opbrengst door de Middelburgsche Vereeniging tot be strijding der Tuberculose, voedsel wordt verstrekt, bleken in hel derde kwar taal in te 'houden f 157.74. Zaterdagmorgen heeft op den Nieu wen Vlissingschen weg tusschen Middel burg en de halte Ijsbaan een zeer droe vig ongeluk plaats gehad. De gemeente veldwachter J. Noordhoek van St. Lau rens reed aldaar in burger op zijn motor rijwiel. Doordat het voorwiel in een put terecht kwam,raakte de rijder de macht over dit rijwiel kwijt en sloeg dit over den kop en kwam N. onder het rijwiel te liggen. Bewusteloos en verwond werd de ongelukkige opgenomen en bij een der omwonenden binnengebracht. Nadat hem daar de eerste heelkundige hulp was ver leend, werd hij naar het gasthuis overge bracht. Des middags te 3 uur is de onge veer 35-jarige politieman aan de beko men verwondingen overleden. Het slacht offer van dit ongeluk was gehuwd,idoch had geen kinderen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Woensdag a.s. te 12 uur op het kerkhof te St. Laurens en zulks met po- litiolieele eer. Uit St. Laurens meldt men ons, dat de verslagenheid aldaar algemeen is, en de overledene bekend stond als een ijve rig dienstman. WALCHEREN. KOUDEKERKE. Zaterdagavond mar cheerde het muziekgezelschap „Voor waarts" bij fakkellicht, gevolgd door een groote menigte, door het dorp en bracht den nieuw benoemden notaris, mr. P, Loeff, een serenade. De voorzitter, de heer T. N. Grims, feliciteerde den heer en mevrouw Loeff met de benoeming namens de muziekver- eeniging en de inwoners. De heer Loeff, zeer getroffen door de hartelijke blijken van belangstelling, bracht dank aan de muziekvereeniging en aan allen en dat zijn zeer velen die medegewerkt hebben om hem be noemd te krijgen, en hoopt dat de oude traditiën der familie hoog zullen worden gehouden. Spr. overhandigde den heer Grims een enveloppe en verzocht hem in 't repetitielokaal een gezelligen avond te houden, waarop hij nog eens komt kij ken. VEERE. Zaterdag, namen de heer en mevrouw Buys Ballot in de trouwzaal van het Stadhuis afscheid van de burge rij te Veere. Het scheiden van thans, sprak dr. Weij- land, is voorzeker voor u minder aange naam dan het welkom bij de aanvaarding uwer betrekking, twaalf jaar geleden. Ge durende dien tijd hebt ge gedeeld in het lief en leed van uw gemeentenaren. On zen hartelijken dank voor uw deelneming en vriendschap. Mogen de dagen van uw rust vbor u vele en gelukkig zijn. De heer de Wolf dankte voor de goede zorg en minzaamheid, betoond voor de jeugd, steeds was de burgemeester bereid waar hij kon, haar aangenaam te zijn. Het was hem dan ook een bijzonder ge noegen namens een aantal ingezetenen een blijk van waardeering te mogen aan bieden als een gedachtenis aan Veere, bestaande in een twaalftal schilderijen van den schilder Koets. De burgemeester dankte, diep geroerd, ook namens zijn echtgenoote, dr. Weij- land en den heer De Wolf voor de vrien delijke woorden en alle belangstellenden voor het geschenk, dat hem telkens zal herinneren aan de plaats, die hem lief is geworden. Hij hoopt, dat het allen daar steeds wel moge gaan. ST. LAURENS. De .alhier gehouden, collecte ten bate Vap de Nationale Stich ting „Tehuis voor alleenstaande blin den" te Wolfde zen, heeft f 25.71 op gebracht. ZUID-BEVELAND. iCAPELLE. Zaterdagmiddag vervoegde zich bij' den .Burgemeester van Kapielle de heer de Graaff, vice-consul van België, startplaats Hansweert met twee schippers uit België,, teneinjde een onderzoek in te stellen .naar de identiteit van hét alhier op, 8 Octolber 1.1.' aanjge- .slpoelde lijk aan 'den Bieizelingschen Ham ©n begraven te Kapelle op de algemeene begraafplaats. Uit de uitgeklniple ikleedingstukken en de portemonnaie, hij den burgemeester berustende, kon zonder 1 wijle 1 vastgesteld worden dat deze afkomstig waren van E. J. Vloeykens, oud 31 jaar, ongehuwd,, van beroepi schipper, gewoond hebbende te Doel (België), die in den avond, van 30 Sept. 1.1. hel schip „Drij Gebroeders" liggende in de haven van Doel zich aan wal begaf en later niet meer is terugge keerd. Volgens zijn 'broeder is hij ver moedelijk 'bij zijn komst aan boord,, over boord gevallen en verdronken. KRABBENDIJKE. Aihier ooet zich een g|eral van kinderverlamming ivoor. Mjet inigahig yan 1 Nov. a.s. is' be noemd tot stationschef M. v. Boven te Zevenbergen. ROOMBOTERFABRIEK HET HART. WEMELDINGE. Woensdag had van wege de coöperatieve roomboterfabriek „Het Hart" alhier de eerste steenlegging plaats van de nieuw te bouwen roombo terfabriek. Het leggen van den steen ge schiedde door den voorzitter dier coöpe ratie, den heer Jac. Wabeke Az., met een door den heer P. Lindenbergh Az. daartoe welwillend beschikbaar gestel den troffel, welke troffel bij verscheidene steenleggingen door of vanwege coöpera tieve vereenigingen gebezigd werd. Onder de vele belangstellenden merk ten we op den burgemeester en de wet houders en secretaris dezer gemeente en den heer Zwagerman, rijkszuive!consnlcn't voor Zeeland. De voorzitter hield 'n toe spraak, waarin hij er op wees, hoe de vereeniging gedurende haar bestaan ongeveer 36 jaren steeds onder het devies: Luctor et Emergo, als een wor stelende en strijdende leeuw heeft ge leefd, en steeds boven bleef. Na het leg gen van den steen richtte hij zich achter eenvolgens tot architect, aannemers en verdere bouwers dezer fabriek, tot den directeur, den heer A. de Heer en zijne werkers, burgemeester en wethouders, de heer Zwageerman, en den oud-voor zitter dezer organisatie den heer P. Lin denbergh Az., hen dankende voor de aan de coöperatie verleende medewer king. De heer P. Lindenbergh sprak als oud-voorzitter. Burgemeester Wabeke sprak mede na mens B. en W. Is er industrie dan is er werkgelegenheid en is er economische vooruitgang te constateeren; hij wensch- te de vereeniging een stijgend succes toe. De heer Zwagerman stelt het zich een eer aan de totstandkoming dezer fabriek te mogen medewerken, door het geven van adviezen e.d. Hij hoopte dat deze coöperatie haar góeden naam steeds mo ge behouden, daar zij aldoor als een een voudige doch deugdelijke fabriek is be kend geweest. Hierna vereenigden zich de genoodig- den in de directiekamer. De aan den wand hangende teekeningen gaven een beeld hoe de fabriek zal worden ge bouwd. Naast een groote ruimte waar de eerste bewerking moet geschieden, zul len lokalen verrijzen voor het onderzoe ken van de melk, het verzuren van room enz. Het geheel beteekent een groote vooruigtang die den landbouw en vee teelt zeker ten goedé zal komen. NOORD-BEVELAND. WI SS ENKERKEDe collecte deze week gehouden ten 'bate Van het Ned. RooÜe Kruis, 'heeft te AVisseukerke-Kamper]a;nd opgebracht netto f 95.46. BWCaUBMiWIMIfe Verkrijgbaar bij eiken rijwielhandelaar. Voor den handel hij de Firma GEBR. KAAN, - Middelburg (Ingez. Med.) THOLEN. SCH F.RPENIS'SEIn 'de op 25 Oct. alhier gehouden vergaderihlg van 'den Dijkraad van het Calamiteuze Water schap Scherpenisse, werden behandeld de omschrijving der werken voor liet dienstjaar 1930-1931. Zij werden vast gesteld voor de gewone werken op een bedrag van f 2975 en voor buitenge wone werkelu f 129.975,, te izamen f 32.950. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. TERNEUZEN. Benoemd lot Ridder in de Kroonorde van België de heer J. A. van Rompu, voorzitter Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeuwsch Vlaanderen en lid van Ged. Staten van Zeeland, te Terneuzen. HULST. De groote kerk alhier, waar in tot tnu toe zoowel de R.K. als de fwo- testantcn hunne godsdieinstoefeningetn hielden, is thans geheel in eigendom overgegaan aan het R.K. Kerkbestuur dat 't protestanlsche (deel voor f 120.000 heeft gekocht. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. B.RESKENS. Benoemd tot opzichter van het Waterschap „Oud en Jong Bres- kiens", de heer A. iMiipderhoucl aldaar. GEMEENTERAAD VAN KOUDE KERKE. fSlot.) Artikelsgewijze behandeling. Uitgaven. De heer LORIER vraagt waarom de post schrijfbehoeften met f 200 is verhoogd door de aanschaffing van een multiplicator. De VOORZITTER toont het nut hier van aan. Die wordt in twee jaar afbe taald. De heer LORIER vindt het 'Bedrag hiervan hoog voor Koudekerke. Is 't niet op een andere wijze te doch. De post wordt goedgekeurd. Drie st. tegen. De heer SANDERSE vindt f 6000 voor het verven van het gemeentehuis buiten om hoog. De heer LORIER vindt dat en orm hoog. o De heer SANDERSE wil het aanplak ken ter secretarie niet meer door, politie mannen doen geschieden. De heer SANDERSE wenscht een ar- restanenlokaal op 't Zand. He heer CONTANT zegt dat P. en W. naar een terrein uitzien, ook voor een brandspuitenhuis. De VOORZITTER zegt dat er lxoogst zelden een arrestant op 't Z,and is. De s.amenwerking..met Middelburg is dien aangaande perfect. N. a. v. 'n vraag van den heer MOE.NS vraagt de VOOJtZITTER machtiging hij de Nortouput een pomp voor drinkwater aan te doen.'brengen. De heer DE KRO O Wijst op de wenschelijkheid van een goeden afvoer. De heer LORIER vra,ag,t naar de kosten. De VOORZITTERplus minus f 1Q0. Goedgekeurd. De heer SANDERSE vraagt met het oog op mogelijke alastrimgevallen wat B. en, W-. denken te doen. Re VOORZIT TER heeft, te Middelburg en Vlissingen geinformeerd voor opname. Bij beiden is een afwijzend antwoord gekomen. B. en W. zullen maatregelen overwegen. De heer SANDERSE adviseert „samen werking met andere plattelandsgemeen ten. De VOORZITTER vindt dit zoom kwaad idee niet, maar 't is niet mak kelijk. De heer LORIER vraagt bij onder-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1