i f. mm No. 252. VRIJDAG 25 OCTOBER 1929 172e Jaargang Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. Van twee gebroken klompen. J IN ONZE STATEN-GENERAAL. Vraagt Stalen. lis Etalages. PITROL De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, 2.30, elders ƒ2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. jSijj abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg jt' Telefoonnummers; Redactie 269 Administratie 139 Postckèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingenvan 17 regels 2.10, elke reg*i meer 30 cent. -In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uiit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regck-v opgenomen, a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 c<sT De klompenhandel in Middelburg heeft een voordeeltje: twee gebroken klompen in drie dagen tijdsl Onze artikelen over den winkeliers stand en over de mogelijkheid en o. i. ongewenschtheid, een heelen middag de zaken te sluiten, deden den klomp bre ken van den heer G. J. I. Smit jr., voor zitter van den Algemeenen Ned. Bond van handels- en kantoorbedienden. Dat is één. En toen wij lazen, wat de reden hiervan was, toen brak onze klomp. Da's twee. Want ziet: de heer Smit, bondsvoorzit ter van een moderne, d.w.z. roode, or ganisatie, heeft zich heel erg geërgerd aan den toon van onze artikelen. Is dat niet merkwaardig, en voor hem, die geregeld volgt, wat van soc.-demo- cratischen of modernen kant tegen de liberalen wordt geschreven, ongelooflijk welhaast? Er is geen politieke richting behalve dan misschien een enkelen keer de communisten die zoo voort durend in de roode pers de allerzwartste vegen uit de pan, op de alleronaange naamste wijze, krijgt toebedeeld, dan juist de liberalen. En wanneer wij dan eens een enkelen keer ons, om duidelijk te zijn, ook in wat straffe bewoordingen uit drukken, dan worden wij gekapitteld over den toon. Van dien kant aanvaar den wij zulk een verwijt allerminst! Een korte zakelijke weerlegging van een en ander, dat de heer Smit zeide, moge hier nog volgen. Van onderscheidene hier ter stede vooraanstaande middenstanders mochten wij volledige instemming ontvangen met onze duidelijke uitspraak, dat de mid denstand de dienstwillige dienaar van 't publiek behoort te zijn. Een en ander maal schreven we daarbij, dat dienst willigheid geen onderdanig heid behoeft te beduiden. Wat onze redactie zou doen, wanneer zij midden in den nacht werd opgebeld, om een inlichting? Vermoedelijk hetzelf de als iedereen, die men noodeloos uit z'n bed haalt: boos worden en leelijke dingen in de telefoon zeggen. Maar als men ons des nachts met reden uit bed belt: voor een brand, een ernstig ongeluk of iets dergelijks, dan zijn wij daarvoor dankbaar en gaan er onmiddellijk achter aan! Want zoo er één beroep is, dat noch den 8-urendag, noch de vastgestelde werktijden, noch de verzekerdheid der ongestoordheid van den rusttijd kent, dan is het toch wel dat van den journalist! Wij schreven niet, dat de winkel stand door coöperatie en postverzendsy- steem bedreigd wordt. Het is ons heel goed bekend, dat de coöperatie voor den middenstand in Nederland lang niet de grootste vijand is en postverzending kent men hier haast niet. Maar in een volko men theoretisch betoog over het econo mische bestaansrecht van den midden stander, mag de eveneens theoreti sche mogelijkheid van de ver vanging van dien stand door de twee ge noemde systemen toch wel gesteld wor den? De gevaren voor den middenstand, het is ons zeer wel bekend, liggen in. hoofd zaak elders: bij de groote, naar verti cale trustvormingsbeginselen georgani seerde winkelbedrijven en -filialen, met enorme inkoopcentrales en eigen fabrie ken achter de hand. Die doen inderdaad hier en daar den winkelstand den das om. En het zij hier nogmaals met de hand op het hart verklaard: wij wilden destijds niet anders dan den winkeliers stand in den strijd tegen die bedrijven een hart onder den riem te steken. Want naar onze meening heeft de zelfstandige klein-distribuant zijn recht van bestaan naast die grootbedrijven, die uit de eco nomische constellatie van dezen tijd ont stonden en moesten ontstaan. Maar juist in grootere locale zaken kennis en bovenal in grootere welwil lendheid en dienstvaardigheid tegenover het publiek, ligt nog de verdedigingsmo gelijkheid van den winkeliersstand tegen over dergelijke enorme bedrijven. Tenslotte dit: ook op de vergadering in St. Joris is, volgens ons verslag, door den spreker gezegd: we moeten een vrijen middag, en dan moeten alle winkels dicht. Tegen dat laatste komen wij op. Wie sluiten wil, of moet, die sluite, en on- dervinde eventueel de gevolgen daarvan. Maar wie niet* behoeft te sluiten, die worde toch vooral daartoe niet gedwongen; dat ware dubbel mis. In de eerste plaats tegenover den kleinen winkelier, die óók recht op z'n bestaan heeft en dan nog eens wat extra ver dienen kan, en in de tweede plaats tegen over het publiek. Waarom een verbod, als het publiek graag koopen wil, de win kelier graag verkoopen wil, en de wet niet wordt overtreden? TWEEDE KAMER. Over de relletjes te Maas tricht. Rood en Roonisch kijven over den daar gevoer- den strijd. Er zal wel een onderzoek komen, Nadat een wüziging van de pensi oenwet en een wijzigingswetje inzake het onder curateele stellen van drankzuchtigen, onder 's voor zittershamer waren doorgegaan, kwam aan de orde de interpellatie van den heer W ij n k o o p [comm.) inzake de relletjes te Maastricht. Men krijgt daarbij den indruk, dat in derdaad niet alles daar is toegegaan, zoo als dat behoort. Wij achten het zelfs niet onmogelijk, dat er óók van de zijde, die voor de handhaving des gezags moet op komen, wel eens zenuwachtig en minder tactvol is opgetreden. Als dat zoo is, dan zal daarnaar een onpartijdig onderzoek moeten worden ingesteld, zonder aanzien des persoons. Dat zij voorop gesteld. Maar dan: hoe jammer, dat zulke za ken in de Kamer haast uitsluitend die nen, althans voor zulk een communisti- schen interpellant, nu broederlijk door Loutje de Visser gesteund, om er bolsje- wieksch-politieke munt uit te slaan! Lee lijke, domme dingen zeiden Wijnkoop en De Visser bij deze interpellatie. De heer Vliegen (s.d.) heeft een rustig betoog gehouden, gefundeerd op eigen onderzoek in loco. Hij kreeg van het geheel een zeer pijnlijken indruk; er is volgens hem op schandelijke wijze te gen de stakers opgetreden. De heer W ij n k o o p diende 5 vragen in, ten deele gewoon, ten deele zeer dwaas; minister Ruys de Bee re n- b r o u c k heeft er met veel gereserveerd heid op geantwoord. De heer Vliegen diende tenslotte de volgende motie in: „De Kamer, van oordeel dat het noodig is om een onpar tijdig en nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de toedracht der ongere geldheden te Maastricht en het optreden der politie, noodigt de Regeering uit, zoo danig onderzoek te doen instellen en daarvan ten spoedigste verslag te doen aan de Kamer." De minister heeft reeds een on derzoek in uitzicht gesteld; mogelijk wordt de motie echter toch nog aange nomen. Voor de curiositeit maken we er nog melding van, dat de s.d, en de r.k. ar beiders elkaar in de Tweede Kamer dan te lijf gingen over de vraag, welke hunner beide organisaties, naast en be halve de vermaledijde politie natuurlijk, de ergste schuld aan de relletjes had. Roomsch noemde rood: „wilde staker", en rood schold roomsch uit voor: „sta kingsbreker". Het was heel verkwikkelijk. ONGELUKKIGE START. Aneta meldt uit Bandoeng: De Fokker 416 van de legerafdeeliing bestuurd door den kapitein der artille rie M. P. Pattist is bij het starten van het vliegterrein met een vleugel in aanra king met den grond gekomen. Het toe stel is beschadigd en moet gedemonteerd worden. Het zal per boot naai- .lava worden teruggebracht. Er zijn geen per soonlijke ongelukken voorgekomen. De andere vliegtuigen van het escadrille zijn doorgevlogen naar Atenboea en aldaar gistermiddag half vijf gearriveerd. DE GOUVERNEUR VAN CURACAO, Gisterenmiddag is het ss. „Venezuela" met den gouverneur van Curasao, ir. L. A. Fruytier en zijn gezin aan boord, te Amsterdam aangekomen DE NEDERLANDSCH-INDISCHE WEEK TE BRUSSEL. De Belgische minister van binneinjiand- sche zaken, volksgezondheid en openbare werken mr. H. B.aels bracht Donderdag middag Ier gelegtenheid van de Nedler- landsch-Indische week een bezoek aan het Holland-Huis. In aanwezigheid van den minister werd een kleine film vertoond betrekking heb bend op de reis van de Belgische Kroon prins ia Indië, en een wajang-voorstelling met gamelan-begeleiding gegeven. De minister feliciteerde de inrichters van de Indische week! en sprak den wensch uit, dat de Belgische bevolkinf door deze tentoonstelling nader kennis mocht maken met wat Nederland en zijn koloniën op cultureel gebied en econo misch gelbied in de wereld presiteeren. Een dergelijke kennismaking kam niet anders dan de vriendschapshanden tus- schen onze heide landen bevorderen en verstevigen. Wij brengen U ten zéér uitgebreide sorteering in de Nieuwste Lange Deltt I 18 - Middelburg. (lngez. Mee. ZEELAND. In het voorloopig verslag der wa- terstaatsbegrooting wordt bij de alge- meene beschouwingen betreurd, dat we der niets blijkt van een kanalenplan voor Zeeuwse h-V laanderen. MIDDELBURG Maandagavond zal, zooals uit een publicatie blijkt, de gemeenteraad alhier opnieuw vergaderen. Deze vergadering zal echter geheel met gesloten deuren worden gehouden, zoodat geen pers of publiek wordt toegelaten. Inzake het verhandelde aan het slot der openbare vergadering van Woensdag over de brug bij Veere, zijn wij wat kort geweest in ons verslag en wordt tenge volge daarvan allicht een verkeerde ge volgtrekking gemaakt. Daarom zij gemeld, dat op de vraag van dem heer Jeronimuis door den (burgemeester gezegd werd, dat de uit voerder van het werk het dek van de brug niet voldoende „gestempeld" had. Dit is niet te verbeteren, doch een des kundige heeft de brug gecontroleerd en haar sterk genoeg bevonden. De heer Jeronimus stelt vast, dat er dan toch reden was voor zijn op merkingen, en dat hij recht had vragen te stellen aan de commissarissen over den weg, die toch verantwoording schul dig zijn aan hun principalen, in casu de gemeenteraden. Gisteravond hield de afdeeling Mid delburg van de vereeniging tot beharti ging van de belangen, der slechthooren- den haar eerste bijeenkomst in dit sei zoen. De presidente mevr. Troll, heette de aanwezigen welkom, en stelde aan de orde de verkiezing Van een bestuurs lid. Als zoodanig werd gekozen de heer J. P. Lucieer. iMedegedeeld werd, voor den door de vereeniging te honden lanldelij- ken lipleeswedstrijd door de afdee ling één deelneemster of deelnemer zal kunnen worden gezonden en daartoe besloten. Zoo noodig door extra-oefening zal getracht worden de afdeeling een zoo goed. mogelijk figuur te doen slaan. Daartoe zal tevens) mede kunnen wer ken een* onderlinge wedstrijd, die in de afdeeling zal worden gehouden. Gister avond legden velen der aanwezigen reeds een proef af, en verschillende bleken het reeds ver in deze kunst te he,bben gebracht. Pogingen zullen worden aangewend om zoo mogelijk in samenwerking met de afdeeling Vlissingen alhier ©en opvoe ring te krijgen door het bestaande Pan'r tomine gezelschap en ook om te trach ten onderling een pantomine in te stu- deeren. Over het algemeen zal getracht worden meer met Vlissingen samen te werken. Nog werd medegedeeld, dat in de No vemberbijeenkomst muzikale afwisseling zal worden aangeboden. Woensdag hield de afd. Midklel|burg van den Chr. Metaalbewerkersbond ejen openbare propagandaavond in de Bo- gardzaal. Nadat de voorzitter, de heer P. Me- liefste de vergadering op gebruikeljijke wijze had geopend, wees spr. op d'e noodzakelijkheid van Christelijke organi satie, niet alleen in het groot bedrijf, maar ook in het klein bedrijf. De heer Grotenhuis daarna het woord verkrijgende, sprak over „Onze kracht." Spr. liet de kracht van de organisatie zien in beginsel en ledental.. Als tweede spreker trad op de heer Wetselaar, die sprak over: „In stijgende lijn", waarin spr. liet zien de stijgendne lijn der industrie, en de stijgende lijn der vakbeweging! die in het industriële leven zulk een belangrijke plaajts in neemt. Het verdere van dezen avond werd af gewisseld door declamatie van den heer Siebesma. Nadat op gebruikelijke wijze gesloten was, gaven eenige personen zich op als lid dier afdeeling. Gisterenavond is voor de versiering der straten Korle Giststraat, Koorkerk hof, Reigerstraat, Kerkstraatjes, Kapoen straat en Wal eene buurtcornmissie voor de a.s. 50en verjaardag van II. M. de Koningin opgericht. Ook door de bewoners van de Markt werd gisterenavond een vergadering ge houden met als resultaat de vorming eener buurtcornmissie. De derde buurtcornmissie, die gister avond werd opgericht, was. die van B|a'- lans, Wagenaarstraat en Hofplein. Het gaat nu den goeden weg op. Het is steeds een verblijdend teeken als zaken zich kunnen uitbreiden; en thans is dit geval met de meubel- en be hangerszaak van den heer S. B. Suurland op de Rouaansche Kade. De ruimte voor étaleeren, die tevens als toonkamer werd {gebruikt, was voor de zaak beslist te klein en daarom mag het goed gezien worden genoemd dat de achter de eerste gelegen kamer er bij is getrokken. Deze ligt hooger, wat juist het voordeel biedt, dat alles nog beter tot zijn recht komt. Vooral des avonds maakt de ruime étalage een zeer goeden en netten in druk. HET GOUDEN KRUIS. De tweede opvoering van Het Gouden Kruis is een even groot succes geweest als de eerste, en zobals men in een ad vertentie in dit no. kan lezen, komt er nog een derde opvoering: geprolongeerd dus, zooals de bioscoop zou zeggen. Dat i,s als regel een goede reclame. Thérèse, Christine en Bombardon kregen gisteravond wederom bloemen, terwijl ditmaal ook aan mevrouw Hart man een hulde in dien vorm is gebracht. De heer H. J. G. Hartman heeft ook nu aan het eind van den avond de verschil lende medewerkenden dat zijn niet al leen zij, die op het tooneel zongen of er voor de muziek maakten, maar evenzeer de onzichtbare medewerkers: regisseur, decorateurs, balletmeesteres hartelijk dank gezegd. VLISSINGEN- Een Italiaansche verstekeling die op 11 October alhier aan wal' werd gezet en met een beenblessuur naar het gast huis werd overgebracht, is gisteren per auto naar het huis van bewaring te Mid delburg vervoerd en aldaar in de zieken zaal opgenomen. Na herstel zal de man over de grens worden gezet. Gisteren zijn weder twee versteke lingen een Nederlander en een Tsjeclio Slowaak van een Engejsch schip aan wa'l gezet. ,£J f -- ff X PR F) W F; *q n f?r] n Gisterennacht is een schepeling in den "sluiskollc alhier geraakt. Met gfoole moeite heeft het sluispersoneel den man kunnen redden. ZUID-BEVELAND, SCHORE. Donderdagavond kwam de Raad in openbare vergadering. Afwezig Ruwe Handen j JET «Ui (lngez. Med.) met kennisgeving de heer C. de Vrieze. Het verzoek van de centrale Esperanto propaganda commissie voor het geven in deze gemeente van een cursus in Espe ranto, wordt voor kennisgeving aangeno men. Met algemeene stemmen wordt beslo ten geen gelden beschikbaar te stellen uit de gemeentekas voor het volgen door de onderwijzers van een applicatie-cur sus voor opleiding personeel voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefe ning. Besloten wordt een bedrag van Vi et. per inwoner beschikbaar te stellen voor het cadeau voor het Vereenigingshuis der Ver. voor Ned. Gemeenten. Op 't verzoek van dhr. M. Maas om be schikbaarstelling van een schoollokaal met vuur en licht gedurende den a.s, win ter voor het geven van een cursus in cos- tuumnaaien door het personeel van de vakschool voor meisjes te Goes, wordt gunstig beschikt. De heer B. Nieuwenhuijse wordt mét 5 tegen 1 stem blanco herbenoemd tot lid van het Burg. Armbestuur met ingang van 1 Januari a.s. De aanbeveling luidde no. 1. B. Nieuwenhuijse (aftr.), no. 2 A. Dieleman te Vlake (gem Schore). De voorzitter deelt mede, dat van den Commissaris der Koningin een circulaire is ontvangen inzake herziening van de bezoldiging enz. der gemeenteveldwach ters. Na eenige bespreking wordt beslo ten deze circulaire in handen "te stellen van B. en W. om prae-advies. Bij de rondvraag meent de heer Zoete- weij dat de herfstvacantie weinig zin heeft in de laatste helft van October. Meer geschikt lijkt de laatste helft van September en dan voornamelijk voor de oudste leerlingen der school. De voorz. zegt dat dit jaar voor het eerst bedoelde vacantie is gegeven. Beantwoordt deze vacantie niet, dan zal zeer zeker in over leg met het hoofd der school hierin wij ziging zijn te verkrijgen. Misschien wordt door de oudercommissie hierover wel eens nader van gedachten gewisseld. Uit Rilland Bath wordt aan de N. Rott. Crt. gemeld: Het is nog niet gelukt, het stoomschip Giekerk vlot te maken. Gistermiddag te 3 uur is men begonnen met 22 sleepboo- ten een poging tot vlotmaken te doen'. Vermoedelijk zal1 het schip gelicht wor den, ZEEUWSCH-VLAANDEREN O, D, AXEL. Gisterenmiddag zijin bij het sta tion K ij kuit twee goederentreinen op elkaar gereden. De sichok was zoo-heviig dat 6 waggons kantelden ent 16 ontspoor den. Persoonlijke ongelukken deden er zich «1 iet bij voor, daar het machinef personeel na het vastzetten der reimmen zich in veiligheid wist te brengen. Daar ter plaatse dubbel spoor is, kon het personenvervoer met eenige vertra ging zoowel in de richting Hulst als Axel worden voortgezet. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W, D, BIERVLIET. Het raadsverslag in de Middelb. Crt. van gister behoeft de vol gende verbetering: De zin: De begroeting' over 1930 werd in onlv. en uitg. vastgesteld op f 79.400 moet luiden: De begrooting over 1930 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 79.817,731/2 met een post van on voorzien van f 2366,831/2. SCHOONDIJKE. In de Donderdag ge houden raadsvergadering waren de hee- ren Risseeuw met en Cammaert zonder kennisgeving afwezig. Voor kennisgeving werden aangenomen: een schrijven van de vereeniging Dierenbescherming en 'n adres van de vereeniging „Moederheil", Het suppletoir kohier der hondenbe lasting werd vastgesteld op 21. Het personeel van de scholen A en B werd aangewezen voor den cursus avond onderwijs 19291930, Met de circulaire van den Commissa ris der Koningin van 30 September 1.1. betreffende regeling jaarwedde gemeen teveldwachters, ging de Raad accoord. Na artikelsgewijze behandeling en toe lichting, werd de begrooting voor 1930 vastgesteld voor den gewonen dienst op een bedrag van 59.254 en met een post voor onvoorziene uitgaven ad 1497 en den kapitaaldienst op een bedrag van f 20.569.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1