TWEEDE BLAD VAN DE VAN Donderdag 24 Oct. 1929 No. 251 DE MAHA-CYCLUS, FEUILLETON HET VONNIS GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG Mededeelragen, De Waterleiding- Zondagsdienst teleioon. Een Nederlandscli-Indische do cumentaire film van groote schoonheid, Geselecteerd uit den oogst van vier jaren film- expeditie door onzen Oost, Kranig werk van den rolprent- cpnemer I, A. Qchse, Er is gisteren in Den Haag, in het Ocleon-theater aan de Heerengracht, voor een aantal daartoe uitgenoodigden, een film vertoond. Dat is nu niet zoo heel iets bijzonders: in de groote steden ge beurt het wel meer, dat de pers en en kele zeer belangstellenden, wanneer er een nieuwe rolprent van eenigszins bij zonderen aard op het doek zal komen tot zulk een voorvertooning worden uit- genoodigd. Maar gisteren was het toch wel iets anders, wat men zal begrijpen, als we vermelden, dat onder het select publiek o.m. werden opgemerkt de minister van koloniën, de heer S de Graaff, de oud gouverneurs-generaal mr. Idenburg en graaf Van Limburg Stirum, en mr. dr. Van Leeuwen; later vernamen wij, dat onze gezant te Berlijn het eereprotecto- raat van deze film voor Duitschland op zich nam, terwijl nog een brief was in gekomen van den voorzitter van de Cen trale filmkeuring, den heer D. van Sta veren, die o.m. schreef: „ik weet niet wat in deze film het meest te roemen: de groote volledigheid, de leerzame ti tels of de verrukkelijke fotografie. Jam mer acht ik het, dat zulk een film niet allerwegen voor het onderwijs beschik baar is" Daaruit alleen reeds moge dus blijken dat de eerste vertooning van deze film en terecht, naar later zou blijken als iets van heel bijzonderen aard en van het hoogste belang beschouwd werd. De uitnoodigingen waren verzonden door den raad van commissarissen van de Ned.-Indische Film Mpij en ver toond werden fragmenten uit de drie dee- len van de Maha-cyclus. Dit laatste wil zeggen: het beste en schoonste omtrent Ned-Indië, wat tot dusverre op de film gebracht werd Vier jaren heeft de be kende Nederlandsche rolprent-opnemer der Polygoonfabrieken, de heer I A. Ochse (de man onzer folklore films o.a.) daartoe in het enorme eilanden rijk van onzen Oost gezworven en overal waar iets schoons of iets leerzaams, iets machtig-verhevens of iets zeer bijzonders te zien was, daar stond Ochse achter de kamera en draaide aan den slinger.... En aldus kwam, na schifting en zorg vuldige selectie, een filmwerk tot stand van hooge cultureele en documentaire waarde, van belang voor iederen Neder lander, van groot belang voor de leerlin gen der hoogste klassen van de lagere en voor alle bezoekers van middelbare scholen, maar bovenal: een film van klare, elementaire schoonheid. Het eerste deel, Mahasoetji het op perste pure, geeft ons, als wondere te genstelling, het infernale geweld van Ja va's vulkanen en^le verfijnde cultuur van het oude eiland Gruwelijk en grïezefl^impoi zijn de op namen van de vulkaanbestïjgkigen door de oer-bosschen, waar men de'^gijtige door mevrouw Belloc Lowndes. 11). Adelaide Slrain had leukjes gevraagd: „,Hoe ziet hij'er [uil? Groot en donker ze ker?" „Wal raad jij dat knap! Hij heet Ray- don Birtley (niet Bertie) Raydon. Bij' is drie en dertig en zoo k'na'pi,, zoo knap', dat ze hem niet voor kanonnch- vleiesch hebben aangewezen. Maar dat neemt niet we-g,, dat hij den heelen oor log als oen 'koeli heeft gewerkt ,\,Wat doel ie dan nu?" klonk het uit het -beddegocd Op. „Hij is het oudste lid van een firma die al over de honderd jaar bestaat,, en verleden jaar heeft hij schoon vier dui- zepd pond gemaakt! Als zijn moeder 'sterft krijgt hij (nog (heel wat g-eld meer. Maar hij is dol op izijrn moeder, dus' hij •vjerlangt niet zoo Izeer naar haar dood. Daarom houd ik Van Ihlefm. Bij dringL er heel sterk op aan, dat ik kennis met h'aar; zal ma:k|eu. Maar ilot dusver heb' ik „ineen" (gezegd, want ik heb een! soort gevoel, dat door Ide ktennismakïng imet heete zwaveldampen door het weelderige oerwoud ziet opstijgen: achtergrond voor een Faust- of een Hel-film. Maar al dra voert de film dan naar zijn eerste hoog tepunt: de opnamen der uitbarstingen van den Krakatau, op Lang-eiland geno men, Eerst zien we daar, hoe de obser- vators op dat eilandje leven en werken, zoo, dat wij dienzelfden avond nog in de krant kunnen lezen, hoeveel erupties vandaag voorkwamen en hoe hoog ze wel waren. Maar dan komt wat ons als het schoon ste en indrukwekkendste gedeelte van gan.sch dien middag trof: de opname, eerst met telelenzen en dan, met 'n mo- torschoenertje, op 300 M. afstand, van de Krakatau-uitbarstingen. Het verfilmen van dit, boven 's menschen begrip van machtigheid gaande, natuurverschijnsel is geworden, in zijn natuurlijkheid, tot een uiting van pure film-schoonheid: de mas sa's lava-modder die in de lucht worden gespoten, honderden meters hoog, en zich dan uiteenspreiden, met stoomwolken vermengen en in allerhande fantastieke vormen steeds veranderen, alsof we het geweld der woeste wolken aan een stor menden najaarshemel nu van vlakbij za gen, maar dan met den huiveringwekken- den ondergrond des gevaars.... Dan plotseling: Bali. Witte paleizen, mooie menschen en elegante dieren, onder stroomende wa terstralen plassend en zich verfrisschend dansen, van mannen en vrouwen, en ook van de jeugdige kinderen, knapen en meisjes, die in gestyleerd beweeg van li chaam en ledematen ons laten zien.... hoe mooi het is.en hoezeer hun kui tuur wel van de onze verschilt Dan: een hanengevecht, een vertooning waarin de bij den Oosterling dichter on der de oppervlakte sluimerende sadisti sche gevoelens een pervers, maar niette min uitwendig beheerscht, genot vinden. Trouwens, wij zijn er nog niet zoo zeker van, dat zulk een hanengevecht tot de dood er op volgt, in Nederland géén drommen kijkers zou trekken! En zoo ontrolt zich Indië's schoonheid en belangwekkendheid in een reeks van voortdurend wisselende, maar steeds in de hoogste mate belangwekkende, beel den voor onze oogen. Met goed gevoel voor compositie zijn de strooken aaneen- gelascht, zoodat de belangstelling geen oogenblik verflauwt: van de teere, seree- ne rivier-stemming in den tropennacht gaan we over op de merkwaardige ritu eele geestenbezwering, met leuke close- ups van een ouden, nar-achtigen medi- cijnmeesterskop; van het cultureele en economische werk van Nederland zijn we hier getuige; van de woeste schoonheid der tropische Barito-rivier trekken we met den heer Ochse op moeizame reizen naar het verre, onbekende en onbeminde Nieuw-Guinea, waar de menschen, die nog zeer dicht bij den primitiefsten staat des levens staan, hun medemenschen roo- ven, hun godsgerichten houden.... Het een is al mooier, al interessanter dan het ander; de Maha-cyclus is, naar het ons wil voorkomen, een werk van hooge kultureele beteekenis en het ver heugde ons gisteren te vernemen, dat het voornemen bestaat nog voor het einde des jaars deze film in Middelburg op het witte doek te vertoonen. Men zal zijn kennis omtrent ons heer lijk Insulinde dan op een ongewoon veel omvattende en toch aangename wijze kunnen vergrooten. De N V. Ned. Indische film maat schappij, opgericht te Haarlem in April 1925 en ten nauwste gelieerd aan de N.V. Filmfabriek Polygoon te Haarlem, stelt zich ten doel, de kennis onzer Koloniën te verbreiden, de belangstelling er voor te bevorderen, betere begrippen ingang te doen vinden omtrent de beteekenis van onze Koloniën, meer speciaal op agrarisch, industrieel, commercieel en ethnografisch gebied, door de vervaardi ging van een keur-collectie Indische films en foto's en deze zoowel in Indië als moederland en op de wereldmarkt te ex- ploiteeren. is. de oude mevrouw R;aydon een kink in den 'kabel zal komen!" Toen was Adelaide Strain eindelijk rechtop in 'bed (gaan zitten en zij 'had het licht opgedraaid. ,j,Hoe lang ken je liem?" vroeg 'zij lang haam, begrijpend, dat 't ditmaal ernst was. Eva draaide er een beetje omheen. „Ik ken hein .zoowat vijf weken. Ik Web (hem ontmoet bij de familie John- json, juist vóór 'dat jij: daar wegging. Weet je nog, hoe ik 't niet met mezelf e|ens was,, of ik eer heen zou gaan', of njiet?" 1 En daar haar Vriendin 'iels zei,, rie'p zij kinderlijk uit: „O, Addie! Wat ben ik' toch blij, dat ik gegaan ben!" .„Hoe dikwijls heb je hem ontmoet?" „Nog al veel in den laatsten tij|d zoowat eiken dag. Maar wij zijn eigenlijk op het eerste (ge-zicht verliefd op el'kaar geworden. Ik 'Weef telkens als hij mijn hand aanraakt. En je weet, Addie, dal ik' heel kalm ben, en ./[Ben je nu verloofd Eva?" Natuurlijk niet nog niet". „Maar hij' 'zal (zich 'zeker we.f als ver loofd beschouwen?" „Ja, dat geloof ik ook, vooral nu ik hjém heb toegestaan (mij een zoen te 'geven. Hij is iemand, die zoo iets' heel Vergadering van Woensdag 23 October te 2 uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Cornelisse wegens ou- 'gelsteldheid. De VOORZ. zegt gehoopt te hebben den lieer Cornelisse, nadat hij' vernomen had, dal deze van de ondergane ope ratie was genezen, in deze vergadering igeluk te wenschen met zijn herstel. Thans hoopt spr. van harte dit in de v'ol- jgjende vergadering te kunnen doen. De VOORZ. deelt mede, dat B. en W. in overleg met de gemeentegeneesheeren- maatregelen hebben beraamd voor het geval .gevallen van ataslrlm of pokken zich in de gemeente mochten voordoen. Dan zal een lijdelijk ziekenhuis voor die ziekte worden ingericht in het schoolge bouw aan de Nieuwe Haven en is een re'gellng getroffen om de centrale 7de klasse school en het openbaar vervolg onderwijs elders te doen onderbrengen. Daarvoor moest in dit gebouw eeni'g elee Lrisch licht en waterleiding worden bijge bracht en moet het gymnastieklokaal in gericht worden om als verblijf der ver pleegsters te gebruiken. Spr. vertrouwt dat de raad de daarvoor gedane uitgaven later zal goedkeur-ren. De heer v. d. WEEL wijist op het raad-sverslag van Wedkapelle en de daar in, voorkomende mededeeling van den burgemeester, dat eventueele alastrim- palienten naar Middelburg zullen worden iqvergebracht. Spr .vraagt of ten deze toezegging is gedaan. De VOORZ. zegt, dat alleen van Kou de kerke en Biggékerke een verzoek is ingekomen eventueel© patiënten te Mid delburg te kunnen doen opnemen, waar op afwijzend is geantwoord. Van West- kapelle is echter niets vernomen. De heer v. d. WEEL vraagt of de plaats van dit noodziekenhuis wel goed is en -nieL te veel in de kom der gemeente Mevr. WEIJL zegt, dat men in Rotter dam wel gemeend heeft dat een paar ge vallen veroorzaakt waren doordat de pa- lienlen vlak bij het ziekenhuis woonden, waarin lijders aan alastrim werden ver pleegd ,doch dat later gebleken is, dat de oorzaak elders moest worden gezocht. Bij voldoende afsluiting van het zieken huis is besmetting uitgesloten en ook hier 'zullen aan de ramen extra voor zienimgen plaats hebben). Bij vaste plaat sing van barakken zullen B. en W. ze ker wel overwegen ze op behoorlijken afstand van de bebouwde kom te plaat sen. Hot geldt hier een hulpziekenhuis De VOORZ. zegt dat de kwestie van barakken voor besmettelijke ziekten niet zoo heel eenvoudig is- ..'Het is mo'gleïjjk dat men dan in het gasthuis geen, lijders aan besmettelijke ziekten meer opneemt en ze naar de barakken verwijst. Daarin z'ijn dan bijv. lijders aan roodvonk en zou men voor pokken toch weer een anderen barak moeten bouwen. De heer PAUL acht het goed gezien geen toezeggingen te do-en voor het op nemen van patiënten uit andere ge- meenten dan zou er voor eigen patiënten plaats te kort kunnen komen. Mievrouw WEIJL meent,, dat bij het vksligcn van vaste (barakken over samen werking met andere gemeenten ware te djen-klen'. De VOORZITTER meent, dat het ook mogelijk is, dat hel betreffende Konink lijk besluit doelt op samenwerking van plattelandsgemeenten onderling en niet met de centrumgemeeble-. Inzake het inj de vorige vergadering voor de leden ter visie gelegd adres' vain) Bendrilvse, deelt de -VOORZITTER mede, van H. hog teen schrijven le 'hebben ont vangen om het ladreis te behandelen en hij vraagt of iemand naar aanleiding van het adres ihet woord verlangt. Daar dit niet het geval is, wordt li-el ook' nu w-eer voor keinlnijsgeving aan genomen. Dit zelfde geschiedt hiel: het jaar- vjeiiplag van de Vereeh/ging Openbare L(eeszaal en Bibliotheek' jen met liet schrijven, van het 'he-stuur der vereeinigimg voor Genef. Onderwijs, inzake toelating van den schoolarts op- haar schol-ein. Bij het Schrijven van de zwemvereeni- g'ing „Luctor et 'Emergo"" niet uit'rtoo- diging tot de raadsleden tot 'bijwoning van de lezing op Zaterdag a.s-.„ wijst de VOORZITTFB op hel groote hygiënische belang van zwemmen en baden. Het adres inzake oprichting van Esi- p»rantocursusse.n, ste-len Burg. e-n Weth. voor, voor 'kennisgeving (aan le nemen De heer v. -d. WEEL zou toch w'ai willen, dat B.urg. en Weth. dit verzoek nog eens nader binder de oogen zien. De VOORZITTER z-egl,- 'dat B,urg. en Wieth. 'het zekier >nog eens zullen over wegen als de raa-d dat wenscht. De heer VFRTREGT mieent, dat er pejeds vakken genoeg feijn op de lagere scholen. Mevrouw DE GRAAF meent, dat dit vak' beter thuis hoort in de hjéogsltie |.l,a.sse van de (Handelsschool, de 'kinde ken va|n de- 'Lagere 'shool 'hébben al moeite genoeg- met hun eigen taal. f De heer v. d. WEEL zal zijn idee om het aan te houden niet handhaven, maar ziet in het Esperanto een middel om de vredesge-dachte te 'bevorderen Het adres wordt rz.li.s. voor k'en!n;is(- geviiig aangenomen. Bet adres van dein Bond van Neder! Onderwijzers inzake vergoeding ,aan lij delij-ke leerkrachten, die minder -clan 7 dagen dielnsl doen, werd in handen van Burg. en Weth. gesteld om advies. Mevrouw DE GRAAF heeft in de ver ordening -niels kunnen vinden omtrent Vergoeding a.an tijdelijke leerkrachten. De VOORZITTER -zegt, -dat dit niet in de verordening voorkomt, doch afzon der lijk' is geregeld. Naar aanleiding van het -antwoord van B. en W. op de vragen omtrent de wa tervoorziening van Walcheren, gesteld door den heer MES merkt deze op, dat hij slechts matig bevredigd is en hij gelooft niet, -dat B. en W. niets hebben mede te de-elen. Als er nog geen onder handelingen gevoerd zijn met andere ge meenten dan acht spr. dit verkeerd. De Vlissingsche waterleiding' zal waarschijn lijk door de Zuid—Bevelandsche worden overgenomen. Het heeft spr. zeer be vreemd, dat de burgemeester van Kou de kerke gezegd heeft dat er met Zuid- B-eveland onderhandeld wordt e-ni ooi- dat Veere aansluiting met die Maat schappij zou krijgen. De werken aan dfc Oranjezon zijn uitgevoerd en zullen te groot opgezet blijken 1-e zijn, die waren toch bestemd voor de centrale voor ziening van Walcheren. De heer DE VEER z-egt dat alles wat men hoort slechts geruchten zijn en niet anders. Er -zijn we! ^eens besprekingen gevoerd o.a. met Domburg, maar er kunnen geen onderhandelingen worden gevoerd, alvorens er concessie is ver leend door Ged. Staten. H-et is zeker mogelijk dat de waterleiding uit Z.-B-e- veland aansluiting gevraagd heelt, of be ter gezegd de leiding uit Osseuarechl, maar het is niet mogelijk, dat een an dere -leiding dan die van Middelburg de plaatsen ten noorden va,n' d-e lijn Westkapelle— Middelburg van wafer voorziet. De werken zijn dan ook niet te groots opgezet. De heer .MES meent, dat men toch een nieuwe huis-leiding van Ossendrecht naar Vlissingen zal leggen -en dan is het mogelijk ook verder Walcheren le voorzien. Spr. hoopt, dat de wethouder gelijk krijgt. De heer De VEER wijst er op, dal een buis Vlissingen—V-eere bijv. loch veel duurder zal zijn dan een £)ranjezon Veere. De heer HONDIUS vraagt of er reeds concessie is gevraagd en waarvoor. De VOORZITTER zegt dat reeds 11 maanden geleden Concessie werd aan gevraagd. De heer IIOND-IUS zegt, dat dit dan loch lang duurt, Domburg verlangt erg naar een leiding. De VOORZITTER -zegt Oostkapeille-, ook maar het duurt steeds lang. De heer PAUL vraagt voor welke plaatsen concessie is gevraagd. De heer DE VEER zegt voor alles bewesten het kanaal, behalve Vlissingen en de gemeenten Ser-ooskerke en St. Laurens, waar reeds water wordt gele verd. Liet Overleg kost veel tijd, ook doordat het rijksbureau voor drinkwater degelijk' en -ernstig o'ppeemt,, Addie. Zoo {heel anders, dan Ide meeste jongelui, die wij kennen." Adelaide Strajn (draaide zich om -en knipte eensklaps het (licht uii.t. Zij' had efen gevoel, ,a,lsof ide wereld, haar we reld ,om haar heen tol-de. D-a-ar straks had die stem, Ide stem van Birtley Ray- don haar onaangenaam (getroffen. En daarom, zei ze nu-, weer in het donker, 'k'opipig, iels wat iz'ij misschien anders niet gezegd zou hébben: „Jack Mintlaw waS c,en goeje man en een dappere man." ,bD,apper, ja dat weet ik. Maar goed? Nou, ik li-eb hem eens- dronken ge-zien. ,Dat vergeet ik pooit. E'n toch heb ik' 't je nooit verteld wel? Maar Birtley Riay- don is gedurende d-e-n oorlog geheel-on !- houder geworden -en [hij heeft nooit een droppel sterken drank gedronken, al was hij nog zoo -moe!" ^Heilig 'boontje?" ,bO nee'n, dat is hij niet. Integendeel, hij he-eft me een en ander van hemzelf fyferteldy dat ik eigenlijk' liever niet ge hoord had. Maar hij hoeft een naar leven gehad, de stakker. Altijd bij zijn moeder gje'woond, e'n die heeft -zulke vervelende saaie kennissen. Verleden jaar wou -ze hie-m laten trouwen met een schuw le-e- lij'k meisje. Een doetje^ slijïjes en piet luttig. Llij beeft -het bijna gedaan. Maar (gelukkig voor mij, is er niets van geko men 1 Zoo toen (hij iinij zag,, nam bij zich voor met mij te trouwen, en hij heeft alle naclit-en wakker i@cle.gcn en aan mij liggen denken. O, jk héb- er naar gehun kerd, 't je te vertellen, liev'e A-didie! Maar ik' 'kon er niet toe komen. Adelaide Slrain ohtoette [Bjlirtley Ray don, de-n toekomsteen (echtgenoot van tiaar vriendin miiet meer dan driemaal vóór den trouwdag. Zij had plotseling (gevoeld,, -dat zij 'hem niet mociit en -dat (hij haar evenmin ooiiit sympathiek -zou vinden. ,Een main als hij was, moest 'wel sterk aangetrokken worden door Eva,. Maar zij' 'kon zich' Eva's overdreven veiTe'dheid pet ver klaren; wa!nt dat Eva tot -over de oor-en en wel voor de -eerste maajl verliefd was, le-'ed geen twijfel. De trouwplechtigheid, rniet veel pracht en praal, had plaats gehad in e-en kerk te South Kensington, die geheel gevuld was met welvarende, ouderwetsche men schen, waaronder er niet één was, die de bekoorlijke bruid en haar vriendin ooit te voren gezien had. En mevrouw Strain had ,na een langen- blik op d-e moe der van den bruidegom tot zichzelf ge zegd: „Eva zal onaangenaamheden met die vrouw krijgen." voorziening door Ged. State-n om advies wordt gevraagd. De antwoorden van B. en W. inzake hun houding betreffende de opheffing der speruren bij de telefoon op Zondag, hebben den heer JERON1MUS niet be vredigd. B. én W. zeggen, dat iedere aansluiting niet dezelfde waarde heelt. Maar zoolang de directie van het bedrijf alle aansluitingen in dezelfde plaats evenveel laat betalen, en in de toekomst voor ieder gesprek in -een bepaald rayon 2i/2 cent,, blijkt zij iedere aansluiting wel dezelfde waarde toe te kgnnen. B. en "W. mogen wel de Zondagsrust bevor deren, maar in het onderhavige geval moet dit alleen door den Rijksdienst zeil worden beoorde,c,!-d|. - Het is goed op verbeteringen aan te dringen, omdat de dienst niet alles kan beoordeelen. Dit bleek destijds bij de ac tie voor een middagsneltrein, die de di rectie der N. S. niet noodig achtte en die nu de drukste trein is geworden. Men moet wijzen op den toestand in andere plaatsen en dan kan men de medische kwestie en die van het vreemdelingen verkeer er bij voegen. De VOORZITTER meent, dat burg. en weth. voldoende hebben geantwoord. De heer JERQNIMUS dient een motie in, waarin de raad als iljn meening uit spreekt, dat volledige openstelling van den telefoondienst op Zondag gewenscht is. De heer v. d. FELTZ is voor de Zon dagsrust en zegt dat men moet vragen of openstelling voor Middelburg noodig is. Hij zelf kreeg op een Zondag buiten den telefoondienst om spoedig bericht van twee ongelukken en een aanhouding en het ging toch goed en vlug. De medici zijn ook op andere wijze spoedig te vin den. De heer DEN HOLLANDER heeft al les wat deze kwestie betreft met belang stelling gevolgd. In de Kamer van Koop handel is gezegd, dat het zeker geen steekhoudende argumenten zijn. Men moet niet bedekt trachten de telefoon voor eigen gemak open te doen blijven. De afstanden zijn hier klein, en de dok toren zijn Zondags ook niet altijd thuis. Wellicht is het voldoende het gasthuis door te verbinden. Een lid van de Ka mer van Koophandel dacht zeker allé da gen zijn gelijk voor mij en wil ook voor zaken kunnen telefoneeren, maar daar is dan tusschen 12 en 3 voldoende tijd voor. Men heeft niet gedacht aan het personeel en de bevordering van den Zondags dienst, ook bij de P. T. T. Eerst beeft men getracht op Zondag weer een post bestelling te krijgen en nu weer telefoon- openstelling, veelal om gewone praatjes te maken. Voor zeer dringende gevallen is er tijd genoeg om te telefoneeren. Mevrouw WEIJL heeft eerbied voor de Zondagsrust van anderen, maar er zijn beroepen waarvoor Zondagsrust niet mo gelijk is. Dat is o.a. het geval voor het medische vak, men heeft herhaaldelijk moeilijkheden ondervonden. De telefoon is o.a. zeer goed als een dokter niet thuis is en men een ander moet trachten te vinden. De Zondagsrust komt voor het personeel niet in gevaar, daar de dienst toch kan rouleeren. De dienst in een zie kenhuis en ook die voor de doktoren is doorgaand. Middelburg mag ook voor dringende familieberichten niet tijdelijk van contact met andere deelen van het land zijn afgesloten. De heer PAUL heeft, wat niet dikwijls gebeurt, neiging bm voor de motie-Je- ronimus te stemmen, maar men mag de belangen van het personeel niet onder schatten, er zal echter wel een goede regeling voor hen te treffen zijn. Juist door de mededeeling van den heer v. d. Feltz blijkt de noodzakelijkheid van open stelling. Het algemeen belang moet ten slotte voorgaan bij dat van het perso neel. De heer PORTHEINE zegt dat de heer v. d, Feltz de zaak in zijn geheel moet toelichten, hem staan andere middelen en ook continubedrijven ten dienste, de gemeente- en rijkspolitie staan ook voor hem gereed en moeten toch ook dienst doen. De heer MES zal tegen de motie stem- Dit was niet toe te schrijven aan een of andere bijzondere gave van voorge voel van Adelaide Strain,, want zij writ iets, wat Birtley Rayd-on nog volkom'eu onbekend was, namelijk, dat Eva bijna abnormaal verkwistend w,as. Ja, zij, Eva's vriendin wist dit lot haar eigen nadeel want dikwijs had zij haar mede-bewoon ster geld voorgeschoten, dat nimmer was terugbetaald. Het waren in de oogten vam Eva slechts kleine bedragen-; echter niet voor een vrouw, die, zelfs in dagen van welvaart ,toch elk© shilling moest om- keeren. Met het oog op de buitengewone hooge sommen die men toen vroeg voor de huur van de kleinste huisjes in Lon den, had het pas getrouwd- paar een gemeubelde bovenwoning betrokken. En zij werden zoozeer in 4 beslag genomen door elkaar lief le hebben en een pret- tigen tijd door le maken, en Eva's oude vriendin was toen zoo hard aan het werk aan 't Ministerie, w@ar zij- trachtte zjnh in de oogen van haar chef „onmis baar" te m,a,ken dat de twee vrouwen-, (eeniige maanden lang ellcaar in het geheel niet zagen. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5