No. 250. WOENSDAG 23 OCTOBER 1929 172e Jaargang I De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, 2.30, elders 2,50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel voor ingezonden mededealingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager, Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIBDELBURGSCHE COmtA.NI Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers .f Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingenvan 17 regels f 2,10, elke rsfflf meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits u&G drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regvis. opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling, Aavertentién onder „Brieven'" „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra, Bewijsnummers 5 cant, Dit nummer bestaat uit Twee bladea. EERSTE BLAD. IN ONZE STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER, BINNENLAND. EERSTE KAMER, De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen a.s. Dinsdagavond half negen. Het voornemen bestaat Woensdagoch tend elf uur het suikerwetje te behande len (tijdelijken steun aan de beetwortel- suikerindustrie hier te lande), en Don derdagochtend in de afdeelingen eenige kleine wetsontwerpen te onderzoeken. DE AFGEBROKEN RADIO-REDE- 1. Is het den minister bekend, dat de uitzending van een radio-redevoering van den heer Willem Vogt, directeur van het omroepbedrijf van de Algemeene Vereeniging Radio Omroep, gehouden op Maandag 21 October j.l., des avonds, van ambtswege plotseling is afgebroken? 2. Is de minister bereid, mede te dee- MIDDELBURG. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND, SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. y ■HMKKjg Bij de voortzetting der behandeling van de Ambtenarenwet, is gister langen tijd beraadslaagd over het amendement Ter Laan-Van den Bergh om ambtenaren met een inkomen van 2000 gulden of min der vrij te stellen van griffierechten. Het had geen succes: de minister stelde zich op het standpunt dat er eenige rem moest zijn tegen al te gauw procedeeren, zoodat voor iedere kleinigheid de heele ambte- narenrechtspraak aan te pas zou moe ten komen. Echter zullen wel de griffie rechten worden terugbetaald, wanneer de ambtenaar ook slechts gedeeltelijk in. 't gelijk wordt gesteld. Alleen de communisten steunden de socialisten bij de stemming. Lang ook werd gedebatteerd over de kwestie of ook ongeschreven recht gele genheid tot beroep kan geven. Een debat van de juristen. Het bezwaar van sommige leden was op de eerste plaats, dat de grondslag van het recht van beroep, in de wet gegeven, zoo eng was, het zou de ambtenaren slechts beschermen tegen onrechtmatige handelingen van de administratie, die be palingen van geschreven a-echt slechts zeldzaam overtreedt maar wel zeer on billijke handelingen kan treffen. De regeering meende echter, dat de ambtenarenrechtspraak niet tot het af geven van belangen maar tot handhaving van het recht is bestemd en dat de rech ter niet behoort in te grijpen behalve als de administratie de voorschriften, welke zij moet nemen, niet of althans niet over eenkomstig hun geest, eerbiedigt. De heer VAN DEN BERGH (s.d.a.p.) had een amendement ingediend, waarbij het bevoegd gezag, wilde het tot straf oplegging overgaan, den betrokken amb tenaar daarvan van te voren""in kennis moet (en niet 'kan) stellen. Minister DONNER had echter bezwa ren tegen dit imperatief karakter. Als de overheid bij elk wissewasje eerst een ambtenaar moet waarschuwen, dat dis ciplinaire maatregelen zullen worden ge nomen, is dat een te sterke aantasting van het recht van het administratief ge zag. Het amendement had geen succes. Er was nog een amendement-TER LAAN om te doen vervallen de bepaling, dat het gerecht bij het verhoor kan ver bieden de aanwezigheid van een raads man of gemachtigde, dat, na bestrijding van den minister, eveneens verworpen werd, Een amendement-BOON tot het tegen gaan van lichtvaardig beroep (op art. 105) werd teruggenomen, omdat de ver plichting tot betaling van griffierechten eventueel misbruik toch wel keert. Tenslotte was er nog een amendement- TER LAAN om een voor den ambtenaar gunstige regeling te treffen ten aanzien van de beslaglegging. Bij de stemming bleek het vereischte quorum niet meer aanwezig. Het Tweede Kamerlid de heer F. Vos, heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: len, of deze handeling strekte tot uit voering van artikel 3ter der Telegraaf- en Telefoonwet? 3. Indien de voorgaande vraag beves tigend beantwoord wordt, wil de minis ter dan mededeelen, welke bewoordingen of uitdrukkingen door den heer Vogt ge bezigd, gevaarlijk zijn geacht voor de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden? 4. Indien vraag 2 ontkennend wordt be antwoord, wil de minister dan mededee len, op grond van welke wettelijke bepa- ling(en) tot den sub 1 bedoelden maatre gel is overgegaan? DE POSTVLUCHTEN VAN EN NAAR INDIE, Bij de Kon. Luchtvaartmij. is bericht ingekomen, dat het tweede postvliegtuig gisterochtend 5.45 uit Batavia is ver trokken en om 8.10 te Palembang is aan gekomen. Uit Palembang werd om 9.5 vertrokken; het vliegtuig is om 15.10 te Medan aangekomen. Alles wel aan boord. Vandaag wordt de tocht voortge zet, ANDERE POSTZEGELS, Indien de wijziging der posttarieven haar beslag krijgt, zal behoefte ontstaan aan een frankeerzegel van 21 cent, zijn de dit bedrag verschuldigd voor een bin- nenlandschen aangeteekenden brief tot 20 gram. Het zegel van 22cent zal kunnen worden gemist. De zegels van 22 cent zullen daarom worden opgebruikt met een opdruk „21 cent". Eerst wanneer de aanwezige voor raad daartoe aanleiding geeft, zal tot aanmaak van een nieuw zegel van 21 cent worden overgegaan. De zegelafdrukken op de postbladen zullen door een opdruk tot 6 cent wor den teruggebracht. De briefomslagen, waarvan geen groo- te voorraad aanwezig is, zullen worden opgebruikt voor het buitenlandsch ver keer door een zegel van 5 cent bij te plakken. Een portzegel van 9 cent zal worden aangemaakt, te gebruiken voor stukken, welke ten onrechte als drukwerk gefran keerd zijn inplaaats van als brief. POLITIE, Bij' Kon,, besluit is benoemd tot dis trictscommandant, tevens inspecteur der Rijlklsveldwacht, A. E. van der Lely, laat stelijk hoofd van den Diepst der Al- igjemeene Recherche bij het 'parket van deni procureur-generaal 'bij> het hoog-ge- rechtshof van Ned.-Indië, thanls' "met Europeesch verlof hier te lande ver blijvende. NEDERLAND-EXPRESS, De speciale trein, (welke met post en ipiajssagiers in aansluiting op het motor schip P. C. Hooft van Ge.nua zal rijden, zal Vrijdagmorgen te (11.10 uur van daar vertrekken. In verband met de zware bezetting zal deze trein ba Bazel in tweeën wor den gesplitst, bet leerste gedeelte zal Za terdagmorgen te 7.57 uur te Arnhem, 8.48 te Utrecht, te 9.45 te Den Haag (Staatsspoor), te 9.36 Ite Amsterdam! (W P.), te 9.53 Amstc-rdam (C.S.) en te 9.52 te Rotterdam (Maas) aankomen; het tweede gedeelte zal dien dag te 8.51 te Arnhem, le 9.46 te Utrecht. 11 uur te 'Dien Haag, 10.24 te Amsterdam' fW.P.), 10.43 Amsterdam (C.S.) jen te 11.12 Rot terdam (Maas) arriveereu. NEDERLAND EN FRANKRIJK, Een Havas-telegram uit Parijs meldt, dat de Fransche regeering gister bij den Senaat ingediend heeft het wetsontwerp reeds door de Kamer van Afgevaar digden aangenomen aangaande de goedkeuring van het verdrag ver plichte verzoening en arbitrage tusschen Nederland en Frankrijk, dat 10 Maart 1928 te Genève geteekend is. OPHEFFING DER GEMEENTE CROMVOIRT, De dubbele raad van 's-Hertogenbosch heeft gisterenavond bet Voorontwerp vatti wjet tot opheffing Üer gpmeenle Cro-m- voirt en tot "wijziging der grens tus'scheki 'S-Hertogenbosch en Vught zonder stem ming goedgekeurd. LUCHTDIENST BATAVIA— SOERABAJA. De Kon. Ned. Indische Luchtvaart- Mij., maakt officieel bekend, dat de lijn naar Soerahaja op» 1 November geopend zal worden'. Het landingsterrein Darmo jwordt in den 'kortst mogelijken tijd in' orde gemaakt. ZEELAND. Gisterenavond is een vrij ernstige treinvertraging op de lijn Roosendaal— Vlissingen ontstaan. De oorzaak daarvan was het ontsporen van een locomotief op het emplacement te Roosendaal. Door de besturen van de afdeeling Middelburg van den Bond' van Nederl. Onderwijzers en het Ned. Ond. Genoot schap is een adres aan den gemeenteraad gezonden in verband met het voorstel van B. en W. tot regeling van het vak lichamelijke oefening op de O. L. scho len. Daar de betreffende onderwijs-organi- saties niet in de gelegenheid zijn geweest om haar meening en advies aan den Raad kenbaar te maken, dringen adres santen, onder verwijzing npar een me morie van toelichting, er bij den Raad op aan, het ingediende voorste! aam te houden, en verzoeken zij dringend hen in de gelegenheid te willen stellen hun meening over de regeling van het vak lichamelijke oefening kenbaar te maken. Een aanvullingscursus wordt volgens de memorie van toelichting, geacht geen voldoende zekerheid op te leveren, dat, de onderwijzers met vak J gelegenheid krijgen voldoende gymnastiekonderwijs le geven en adressanten meenen dan ook, dat dit alleen door een vakonderwij zer op voldoende wijze kan worden ge geven. Naar aanleiding van geruchten,, dat voor de tweede opvoering van de Opera „Het Gouden Kruis" op morgenavond de Schouwburg reeds is uitverkocht, ver zoekt men ons, nog eens te wij- zien op de (advertentie in het nummer van gisteren, volgens welke wel de bo venra ngen zijn uitverkocht,, doch op den eersten en tweeden fang nog wel degje- Iijk plaatsen te bekomen zijn. In een gisterenavond lm de Kleine zaal van het Schuttershof alhier gehou den vergadering uitgaande van dan Mid delt». Best. Bond heeft de lieer v. d. Hoe- Van., lid van den. Bestuursraad van 't N.V. V. een uitvoerige uiteenzetting glegeven van de dit jaar in 't parlement aange nomen ziektewet, en daarbij in het bij- l zonder behandelt, wie er onder de wet vallen, hoeveel' de uitkeering bedraagt, de duur der uitkeering, da vorm en die organisatie der verzekering. Onder de wet vallen arbeiders vail,- lende onder de ongevallenwet, in dienst bij ondernemingen en vallende onder de land- en tuinbouw ongevallenwet. Niet vallen er onder zeelieden, arbeiders in overheidsdienst, dienstboden, chauffeurs e. d. Spr. verduidelijkte dit met eenige voorbeelden en gevallen. De uitkeering bedraagt 80 pet. van heit dagloon (max. f 8.—.') De duur der uit keering is 26 weken. De uitkeering be gint pas bij den vierden dag. Spr. behandelde daarbij de positie der gehuwde en ongehuwde vrouw bij déze wet. De ziektewet kan worden toegepast door de oprichting van bedrijfsvereeni- gingen, een sameagaa,n van erkende werkgevers- en werknemersorganisatie. Echter kan die alleen worden opgericht, wanneer door die bedrijven gezamenlijk 2(4 millioen gulden loon wordt uitge keerd. De patroons doet de keuze van de verzekering, bij den Raad van Arbeid, of de bedrijfsvereniging, doch hij kiest voor allen. Spr. oordeelde de medezeg genschap in de bed rijf svereeinigjilnjgen goed geregeld. Het zal mogelijk zijn bij de bedrijfsverenigingen ondernemerskas- sen onder te brengen. Die kunnen er echter niet komen als de werknemers 't niet willen. De premie is nog niet vast te stellen. Dit zal eerst zijn als de toepassing wat naderbij komt. Uitvoerig stond de spr. ook' stil bij Üe verzekering bij staking en uitsluiting. Gestreefd zal worden, dat dan ook uit keering zal plaats hebben. Tenslotte wees spr., er op dat er voor de besturen en plaatselijke «.organisaties veel goed werk zal zijn fe verrichten als de wet in werking treedt. Hij we kite derhalve op die krachtig te steunen. Na de rede werden nog vele vragen gesteld. Naar aanleiding hiervan zeide de spr. dat de binnenvaartschippers allen onder de wet vallen, voorzoover die niet in overheidsdienst zijn. Over den leeftijd) is niets vastgesteld. Ook g|een premiegfens naar leeftijd. Wanneer iemand ziek is bij de invoering der Wet, kam, volgens de wét in bepaalde gevallen de uit keering worden geweigerd. Veel moet er nog bij K. B;. en Maatregel van- Bestuur worden geregeld. De spreker werd ingeleid door den voorzitter, den heer Paul, die de verga dering sloot met een opwekkend woord de organisaties te steunen, daar dit in het belang is van de vorming der be- drijfsvereenigingein. Voor een goed bezette zaal van de soeieleil de Vergenoeging trad gisteren avond op voor de af deeling Middelburg van de Dagaraad de heer Hoving. Na opening door den voorzitter der af deeling, den heer Jonge Baas, bracht deze in herinnering dat deze rede op last van den minister voor de radio werd étopgezet. De heer Hoving begon te zeggen, dat Mussolini vroeger vrijdenker is ge weest, maar tot de macht gekomen, al deze zaken sterk heeft aangevallen. Spr. heeft een rede voor de radio §eciteerd van Mussolini, gehouden 24 Maart 1904 over: j,God bestaat niet". Spr. zegt dat het in Holland een enkele maal voorkomt dat men veroordeeld wordt voor wat men niet gedaan heeft en hij zal zich daarom strikt aan de feiten houden. Spr. citeert enkele gedeelten uit de rede van Mussolini, waaruit blijkt, dat hij in dien tijd slerlc vrijdenker was en zich 'Zteier sterk; kantte (tegen elke Godsge dachte. Aan de hand van de wetenschap bestreed Mussolini het bestaan van een God. Godsdienst buigt den mensch naar den grond en verandert den mensch in een schaap en degradeert hem tot een slaaf. Godsdienst is complete opheffing en verachting van den inens'ch. De le vensgeschiedenis van alle heiligen is een bewijs, dat de mensch onder den invloed van den Godsdienst degenereert. De Gods dienstige mensch maakt zich tot een abnormaal mensch. Komende tot het tweede deel van spr.'s rede, zegt spr. te zullen behandelen ■Mussolini in dezen tijd. Spr. zegt Idat jj Mussolini in 1904 reeds neigen maanden O n -de gevangenis heeft gezeten voor opruien en hij had getracht een kerk in brand te steken. Hij was anti-militaiirist. Deze man krijgt als gevolg van den we reldoorlog de kans naar de macht te grijpen en gaat dan de memschen, waar toe hij vroeger behoorden, vervolgen. Dit probleem zal spr. trachten op te loissen. Sociaal democraten hebben gezegd, dat Mussolini zoo geworden is door de macht van het kapitaal, Spr. zegt dat dit niet juist is, omdat Mussolini alle richtingen en standen heeft onderdrukt, in een woord iedereen, die zich tegen het facis- me keerde. Spr. zegt dat er in het mo derne Italië twee iduistere punten zijns waarvan er een is de houding van) de {katholieke kerk. Mussolini, die op dit (O-ogenblik nog ongeloovige is, sluit een Concordaat met -die kerk en verordend dat in elke- 'school voor den aanvatajg van de les eerst een heilige mis moet gelezen worden. Nooit heeft de R.-K. kerk gepro testeerd tegen het vermoorden van haar priesters en tegen alle misdaden en bp,~ leediiginigen haar aanhangers aangedaan. Spr. memoreert verschillende misda den van het facisme en haalt in dit ver band de moord op Matteotie aan. Spr. protesteert heftig tegen het onderdruk ken van elke andere meening in Italië. Spr. bespreekt dan de afbreking van zijn. radio-rede, die geschiedde op het moment dat hij citeerde uit de rede van Mussolini door hem zélf in 1904 gehou den. Spr. betreurt verder de houding van den betrokken rijksambtenaar, die blijkbaar de staatswetten niet schijnt te kennen. Niet het staatshoofd is bespro ken maar gewoon den (minister van een land. Spr. zegt verder dat de tegenwoor dige regeering -niet het zuiver staatsbe lang behartigt, maar [het kerkelijk be lang. Spr. zegt -dat het beletten van de uitzending niet was omdat de rede staats gevaarlijk was, maar om bij de andere groote groepen in het gevlei te komen. Wat blijkt uit de houding en de juichtoon aangeheven in de Katholieke e'rt facisti- sche pers. Spr. zegt, dat het onze eigen schuld is, dat steeds meer en meer de grond;-; wettelijke vrijheid van gedachte aan ban den wordt gelegd. Spr. wekt op zich' meer en meer aan te sluiten bijl die groep, welke de vrijheid' van gedachte propageert, dat is de vrijldenkersbewe- giujg. Hiermede sluit spr. zijln rede, onder krachtig applaus. De politie heeft een controle op de naleving van de pjkWet gehouden1 en daar bij1 33 processen-verbaal wegens over treding dier wet opgemaakt. Alhier is een Amerikaan, die als ver stekeling op een schip werd aangetrof fen, aan wal ige-zet en door de politie over de grens gezet. WALCHEREN. O. EN W. SOUBURG. Maandagavond hield de afdeeling van de vereeniging: het Groene Kruis in het café Dorpzicht alhier een algemeene vergadering, die door 59 leden werd bezocht. Voorzitter was de heer C. E. Plugge. Tot bestuursleden werden gekozen d!e heeren C. E. Plugge, B. J. de Meij en .T. de Bruijn en Lot kasopnemers de heeren F. Leenhouts en C. de Visser. De afgevaardigde naar de vergadering van de Prov. ZeeuWsche Groene Kruis Vereeniging heeft verslag uitgebracht, naar aanleiding waarvan de voorzitter nog eenige mededeelin-gen heeft gedaan omtrent de contributie aan de ProV. afdeeling. Voorts werd de begrooting der vereenigingen en van de afdeeling tuber culose over 1930 behandeld en vastge steld, bet gezamenlijk nadeelig slot be draagt f 295. Zooals aan de gemeente Souburg is geschied, zal ook aan Ritthem, zoowel voor het Groene Kruis als voor de T. B, C.-bestrijding, subsidie worden gevraagd. Op voorstel van den heer B. Bal jé, zal aan den oud-bode-magazijbmeester een jaarlijksche toelage worden verleend van f 100, terwijl f 25 subsidie werd beschikbaar gesteld voor de alhier opge richte afdeeling van het kindervacantie- kolonie-her s tellingsoord Op een vraag, of het salaris van de huisbezoekster rechtstreeks aan de zuster wordt uitgekeerd, werd bevestigend ge antwoord. Besloten werd tot overdracht van een stukje tuingrond achter het magazijn, aan den heer H. A. Cysouw. Op verzoek van den voorzitter, werd in eenige stille oogenblikken de pas overleden zuster Deetman herdacht Hierna werd overgegaan tot installa tie van den nieuw benoemden boda-ma- (gaizijnmeester den heer K. Mauer. KOUDEKERKE. In de vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag, 25 October a.s., des namiddags 1.30 uur, komen de volgende punten in behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Subsidie „Moederheil", Breda. 3. Vaststelling van den pensioens grondslag burgemeester en ontvanger. 4. Aankoop grond Korte Weegje. 5. Subsidie Stoomtram Walcheren. 6. Aanvragen beschikbaarstelling gel den art. 72 lager onderwijs. 7. Wijziging af- en overschrijving be grooting 1929. 8. Vaststelling begrooting 1930. VEERE, Gisterenavond nam de heer Buys Ballot, burgemeester der gemeente Veere, wegens vertrek naar Den Haag, afscheid als eere-voorzitter van het mu ziekgezelschap „Veere's Genoegen". De voorzitter, de heer Coops, sprak den scheidende woorden van warmen dank toe voor de belangstelling die hij in al die jaren voor de vereeniging heeft ge toond. Hierna overhandigde spreker namens bestuur, directeur en leden den heer Buys Ballot een blijvende herinnering da Koop uitsprekende, dat hij nog lang van zijn welverdiende rust mag ge nieten. De eere-voorzitter dankte hartelijk voor het geschenk en verzekerde steeds mee te zullen blijven leven met de ver eeniging. WESTKAPELLE. Dinsdagmiddag woon de alhier een talrijke menigte belangstel lenden een goed geslaagde demonstratie bij, gegeven met schuimbluschapparaten, welke gegeven werd vanwege het Tech nisch Bureau „Ready" te Utrecht. 'KAPELLE. De heer Th. J. Scholten Jr., ambtenaar ter secretarie aldaar is als zoodanig benoemd te Lonneker (O.) IB-RUINISSE. Bestemd voor uilzending naar Ned.-Indië, de heer Di. D. Jumelet, landmeter 3e kl. hij' het kadaster. DE (STAKING. (Van onlzén correSpojnjdent). AXEL. Aangaande de (Staking van d® Cokesfa'briek te Sluiskil kan gemeld wor den,, dat deze leen rustig verloop heeft. Aan heide zijden wacht men af, wat del

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1