EE iai Aether-herrie binnenland. M a No. 249. DINSDAG 22 OCTOBER 1929 172e Jaargang m Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. Niettemin: voldoet aan het dringende verzoek van het gewest Zeeland, dat ge elders in dit no. vindt. Luistervinken, in t geweer! ZEELAND. KERKNIEUWS. BUITENLAND Handel, Nijverheid en Visscherij Algemeen Overzicht Beknopte Mededeelingen Verkeerswezen, Post ea Telegrafie. Verschillende Berichte® ge IRT. Tuin, i- cm MIDDELBURGSCHE COURANT. De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingea, $'2.30, elders 2.50 per kwartaal, -v- Week-abonnementen in Middelburg 'Ï8 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen» van 17 regels ƒ2,10, elke meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit-? 'drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regeï% opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 c®sL- mssj Wat is en, jammer genoeg wat blijft het toch een zeldzaam onverkwikkelijk geharrewar in den Nederlandschen aether! Er wordt wel eens over geklaagd, at men in het buitenland zoo slecht op de hoogte is van Nederlandsche toestanden: voozoover dat onze, nu reeds jarenlang durende radio-heibeltjes en grootere aether-gevechten betreft, mogen we evenwel maar blij zijn, dat het meeren- deel der buitenlandsche luisteraars onze taal niet verstaat, zoodat zij van ons ho peloos-hevige sectarisme en ons ergerlijk klein-menschelijke radio-gedoe in den aether niet anders bemerken dan ver schillende stemmen, die met meer of min der hevigheid zaken staan te bepleiten, welke zij gelukkig verstaan noch begrij pen kunnen! Zoöals men elders in dit blad kan le zen, is gisteravond door den radio-censor weer afbrekend ingegrepen, schoon dit maal noch de goede zeden, noch de open bare orde gevaar liepen, er evenmin an dersdenkenden beleedigd werden, terwijl staatshoofden en eerste ministers van Kambodsja noch van Mexico in het ge ding gebracht konden worden. De populaire Avro-man, Willem Vogt, heeft gisteravond een cri de coeur geuit voor den microfoon, en die noodkreet is in den aether gesmoord door den radio censor. Wat is er nu weer gaande? De Radioraad zal Donderdag vergade ren, teneinde te pogen, naar verluidt al thans, nu eindelijk eens een oplossing van ons brandende vraagstuk der verdeeling van den zendtijd te vinden. Wetende, hoe men in verpolitiekte colleges dergelijke vraagstukken pleegt te mishandelen wat dan euphemistisch „oplossen" heet kan men verwachten, dat daar ook wel weer iets schoons uitgebroed wordt, waarbij (en dat staat door voorzichtige aanduidingen omtrent den inhoud van geheime stukken, wel vast) de neutraal- vrijzinnige, dat is dus, (het woord in ge heel on-politieken zin gebruikt) de alge meen-liberale richting in de radio, weer een leelijken knauw zal krijgen, ten bate van een andere, wèl politieke richting. Dat is, schoon het niet ter zake doet, de roode V.A.R.A. ditmaal. Verdiepen we ons verder niet in dit zoo onsympathieke gedoe. Wij zijn er van overtuigd, dat tallooze radio-beoefe naars het met ons eens zijn dat le: zooveel mogelijk, en zoo mo gelijk alle, politiek uit de radio ge weerd moest worden; 2e; dat één financieel krachtig, strikt neutraal omroep-lichaam al les behoorde te verzorgen, wat tot de afdeelingen, kunst, amusement en wetenschap in de radio behoort; 3e: dat de sectarische omroepver- eenigingen desnoods, maar dan ook enkel en alleen voor politieke en/of godsdienstige doeleinden, over een voldoende, uiteraard echter beschei den deel, van den zendtijd zouden kunnen behooren te beschikken als 't niet anders kan volgens het stelsel der evenredige vertegenwoor diging. Maar. dat zal vanwege de dubbel- hes, die alsdan uit sectarische zakken in een neutraal omroepfonds terecht zou den komen, in Nederland natuurlijk weer onmogelijk blijken. DE RADIO-OMROEP. Uit Den Haag wordt aan het „Volk"1 Bietaaeld: *Tn feitelijke kringen (alhier, gaat bet jgjerucht, dat in (de 11. Dondrdag gehouden wiergadermg van den (Radioraad het defi nitief advies aan den minister zou zijn Vastgesteld. Dit advies feou een grondslag bevatten voor eein billijke verdeeling van tijen zendtijd. De Inhoud van dit advies zou bereids den verschillenden omroe'p- Vereenigingen vertrouwelijk zijn (mede gedeeld; deze vereenigingen zouden zijn uitgenoodigd tot een gemeenschappelijke vergadering met de. zendtijdcom|mi|Ssie uit den Radioraad .op Donderdag 24 Oc tober in Den Haag. Volgens dit gerucht bevat dit door (den Radioraad uitgewerkte schema een gemeenschappelijk ;algemeen programma van zeer kleinen om vang, dat door idè verschillende om- roeipvereenigingen gezamenlijk zou .moe- top worden verzorgd." 1 WEER EEN RADIO-REDE STOP GEZET. Gisterenavond heeft de heer \V. Vogt, dürecteur van de „A.V.R.O.", voor de mi!- rcir|ofoon een résumé gegeven van zijn Zondagavond gehouden rede. Daarin he sprak hij opnieuw de eventueele beslui ten van den Radioraad. Nadat hij onge veer een kwartier het woord had ge voerd staakte hij plotseling zijn rede, Waarna een minuut of vijf later door den omroeper werd medegedeeld, dat de heer Vogt op last van het hoofdbestuur der P.T.T. zijn rede hatd moeten beëindi gen. Het laig, naar we aan de N.R.Crt. ont- ieenen in de bedoeling van den heer Vogt, allen Avro-luistervinken te verzoe ken zich schriftelijk tot den radioraad te wenden, teneinde hun bezwaren ken baar te maken tegen een verkorting van den zendtijd der A.V.R.O. ten behoeve aan de V.A.R.A. Ditzelfde is toen onge veer gezegd tijdens het later op den avond gehouden „vereeniigiingsuurtje" uit Groningen. De V.A.R.A. heeft den minis ter een dagelij ks-chen korten zentijd ver zocht om door middel van den zender, bij de luisteraars de noodzakelijkheid eener naar hare meeninlg juistere verdee ling van den zendtijd te bepleiten. DE EDISON-LICHTWEEK. 'Gisteren waren de .straten te Amster dam op vele punten,, ter eere van de Edison-lichtweek igrandioos verlicht Vooral Damrak en Dam waren in den waren zin van het woord „glanspunten. Op den Dam verspreidde een grootsch monument zijn schijnsels tot hoog in de lucht. De Westertoren, was niet als vroeger en zooals de Munt nu met gloei lampjes verlicht, maar door middel van binnen de transen geplaatste schijnwer pers met gekleurde lichtbollen op de uitstekende punten. De 'andere torens werden van huiten iaf door zoeklichten beschenen. Ook' de Raanptoort en de Haarlemmerpoort en de Muiderpoort stonden in witte lichtbaden. In verhand met [groote mistbanken wa ren geen nachtvluchten gehouden. HET TWEEDE POSTVLIEGTUIG- Het tweede postvliegtuig ïs hedenmor gen om 5 [u. 40 zijn terugreis naar Hol land 'begonnen. In 'totaal heeft t 109 K.G. post. aan boord. DE NOODLANDING VAN HET VIERDE POSTVLIEGTUIG. De heer Ater, eerste 'bestuurder van het postvliegtuig, dat |bij Konstantinopel .ernstige averij opliep1, Iseint dat de ge- heele bemanning thans hersteld is van dè gevolgen der noodlanding. NOTARIAAT. Aan J. H. Wildervanck' de Blécourt is, pp| zijn verzoek', met ingang van den dag, waarop zijn opvolger als notaris zal zijn beëdigd, eervol ontslag verleend als notaris te Bloemendaalaan H. A. M. Immink' is, (op! izijn vterz.oek', mfct ingang van den dag,, waarop' zijn opvol ger als notaris zal zijn beëedigd, eervol ontslag verleend uit zijn 'betrekking als notaris te Houten. DE MOORD OP DEN HEER WALLER. Naar de Deli Courant meldt, heeft de landraad te Langisa een aanvang ge maakt met het hooren van 52 mede- biejkïaagden in de strafzaak'-WalIer. Deze beklaagden behoorden tot de las tigste elementen en begonnen een hon gerstaking, waarbij' zij visch zonder gra tiën eischten en een heele 'kattie in plaats van ee In'halve,, terwijl 'zij alles trachtten stuk te 'trappen. De verhooren leverden 'weinig nieuwe (gjejziclhtspunten op. Gebleken is dat* een vjerpleger en een baboe de nieuw aan gekomen contractanten geld en kleeding- 'stukken afzetten. De Minister (van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's-Rijks schatkist is ontvangen wegens: over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen :on/of vermo gen (gewetensgeld), bij': den ontvanger der directe belastingen (te Goe s f 65.14; te Hansweert f £0.45te Nienwer- kerk f 400; te Brouwershaven f 1500; den inspecteur dei- directe 'belas tingen T erne u zen f (196.59, f 55.45; den inspecteur der registratie en do meinen te Middelburg f 124.60; te weinig betaalde rechten bij den ontvan- g|er der registratie en domeinen te Hulst f 200. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. OOSTBURG. Alhier bracht de Roode Kruiscollecte f 47.63 op. Bij 'n vechtpartijtje tusschen twee 15-jarige jongens werd de een zoodanig met een straatkei op het hoofd geslagen, dat hij onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. Alhier werd met aanvankelijk 13 leden een harmouicavereen(ging opge richt. GROEDE. Naar wij vernemen is na bij de kom der gemeente Groede, een perceel bouwterrein aangekocht voor plaatsing van een R. K. school. De gehouden Roode Kruiscollecte in deze gemeente heeft een netto op brengst opgebracht van 12,45. Voor de met 1 November vacee- rende betrekking van waterbouwkundig ambtenaar aan bet waterschap Groede en Baanst hebben zich 7 sollicitanten aangemeld. In de Maandag gehouden vergade ring van Notabelen der Ned. Herv. Kerk le Kruiningen werd gekozen tot kerkvoogd in de vacature J. Kostense de heer P. Witte, voorz. der Notabelen. Tot wn. voorzitter van Notabelen werd gekozen de heer J. Poleij, als oudste lid. Zondag heeft ris. H. J. Dijckmeester te LTmuiden, die het beroep naar de Ned. Hjerv. Gem. te Arnhem 'heeft aangeno men, afscheid genomen van zijn ge- mjeente. Na de preek over Deut. 30 vers 19 en de gebruikelijke afscheidswoorden spraken ach Ier een volgens1 de tweede Herv. pred. te .IJmuiden,, ds. Erdmans|, namens de gemeente en ds. Van Leeu- wfen uit Velsen, namens de ringpredikan- ten en de 'redactie van „De Vuurtoren." Aan ds. H. J. Mispelblom-Beijer, predikant hij' de Rem. titer. gemeente te Dordrecht is opijdiens verzoek in verband met zijn gezondheidstoestand 'tegen 1 'Ja nuari als zoodanig on [slag gevraagd. (Ingez. Med.) vormers, 3 leerling-vormers, 1 kraan drijver,^ 1 kernmaklex, 5 (bakkers1, 1 tuin- man,4 wiriklelhed., en 8 kanloorbed., 8 van andere groepen, 27 met vakkennis zon dier bepaald beroep, waaronder 1,* 84 zon der vakkennis (ongeschoolden) waaron der 1 Verder 8 vrouwen w.o.: 1 costuumnaai- ster, 1 verstelnaaister, 8 kantoorbed., 2 stenotypisten, 1 werkvrouw en 1 wasch- vrouw voor wasch aan huis. Totaal vorige week 173, bijgekomen 47, afgegaan 31, over 189. De met gemerkte zijn gedeeltelijk werkloos, Restauratie Groote Kerk. Naar de Zeeuw verneemt is dooi de heeren Van Heel to G o e s een bedrag 'beschikbaar gesteld voor |het plaatsen van een gebrandschilderd raam. Hier- idoor is 't mogelijk geworden oiok het aanwezige gekleurde raam in de Zuide lijke zijbeuk te verwijderen en te ver vangen door een dat in overeenstemming is met het. door de gemeente aangebo dene, en dat in de Noordelijke zijbeuk zal worden geplaatst. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Marrum door ds. Tj. Jonker te Joure, vroeger te Biezelinge. Drietal te Wolphaartsdijk' ds. T. G. A. van Dijk te Garsthuisen, ds. J. Til. Mjejijer te Gent en ds. P. Warners te Ne- derhorst den Berg. Op het drietal le Rotterdam (18e pre- dikantsplaats) komt voor ds. S. H. J. Voors le Zierikzee. Geref. Kerk. Beroepen te Haulerwijk ds. J. Dijkstra te Grijpskerke. W erkloosheid. In de afgeloopen week stonden als werkloos ingeschreven: 3 typografen, 5 grondwerkers, 7 op perlieden, 1 ass. apotheker, 1 afbramer, 2 bankwerkers, 1 smid, 4 stokers, 14 Clemenceau ernstig ziek. De nieuwe aainval van hartzwakte, die Clemenceau gisteravond overvallen heeft, blijkt van hoogst ernstiigeu aard te zijn geweest. Met behulp van injecties van Jkamferfolie en het doen inademen van zuurstof werd de crisis overwonnen, maar de toestand van den zieke blijft niettemin ernstig ,diit nog te meer, omdat hij lijdt aan een lichte longontsteking, die met behulp van koppen bestreden wordt. Gister hébben drie consulten plaats gehad. Ofschoon gister gemeld werd dat er geen onmiddellijk gevaar bestaat, wordt niettemin de toestand van den 88-jarigen (staatsman ernstig ingezien. Hij wast een dag of veertien geleden uit den Vendée naar zijn Parijsche woning teruggekeerd, per auto en naast den chauffeur gezeteni, izooals zijin gewoonte was en had deze reis toen zeer goed verdragen en onder weg met veel eetlust gedejeuneerd- De plotselinge afkoeling van de temperatuur der laatste dagen schijnt hem echter te veel te hebben aangepakt, en de louig- ontstekipg, hoe licht ook, -veroorzaakte een herhaling van de hartcrisis, die tij dens zijn verblijf in de Vendée zijd om geving reeds zoo verontrust had. Scheepsramp. Men vreest dat negen leden van de equipage van het Belgische stoomschip „Loa", onder wie de kapitein, zijn om gekomen toen het schip gisteravond schipbreuk leed bij Selsey Bill, De gewel dige golven sloegen een gat in het ruim en de pompen waren niet in staat het bin- nenstroomende water bij te houden, zoo dat het schip volliep en zonk. Drie man nen, die zich aan het wrak vastgeklemd hadden zijn jgered door het Zweedsche stoomschip „Scandinavia", dat hen te Dartmouth aan wal heeft gebracht. (De „Lola" was een schip van 458 bru to reg. ton en behoorde aan de reederij Lola te Antwerpen. Het was in 1897 in Engeland gebouwd.) Radoslawow. f De Bulgaarsche oud-premier Radosla wow is gister overleden. De naam van den thans overleden staatsman (hij werd in 1854 geboren) trad onlangs weer even op den voorgrond in verband met de Bulgaarsch-Servische spanning: Belgrado n.l, greep de amnes- tieering van den oud-ministerpresident, die Bulgarije aan de zijde van de centra- len aan den oorlog heeft doen deelnemen en de uitvoerder was van de politiek van koning Ferdinand, aan om de politiek van Sofia verdacht te maken, als gericht tegen het vredesverdrag. Overigens leefde Radoslawow sinds ja ren in vergetelheid en groote armoede in Berlijn, waarheen hij zich begeven had, nadat hij, evenals zijn voormalige minis ter van financiën Tontschew gevlucht was wegens zijn veroordeeling tot levens lange gevangenisstraf door een speciale rechtbank, in 1920 ingesteld om hem en zijn ministercollega's te vonnissen. Bij de in 1924 afgekondigde amnestie bleven Radoslawow en Tontschew nadrukkelijk uitgesloten, tot nu in den afgeloopen zo mer het kabinet-Liaptschew besloot ook hen te doen amnestieeren. Uit België, Naar die! (correspondent van de N, Riott. Crt. te [Brussel verneemt, heeft de raad van llteheer (van de Nationale Maat schappij van Belgische [Spoorwegen een bedrag van 60 'millioen frank' uitgetrok- 'klen voor de (uilvoering van belangrijke wlérklen in de onmiddellijke omgeving van Antwerpen. Deze werken betreffen hjet nieuwe Noord-Westerstation en het brengen op vierdubbel spoor van de lijn Antwerpen—Mechelen Zaterdagnamiddag is top het tentoon stellingsterrein te Antwerpen de eerste steen gelegd van de expositie-wijk, Oud Bjeigië, welke een taiddelieeuwsch uitzicht zal hebben en waar, naast een recon- stitutiie van het huis van Rubens de Bel gische provinciën en vele sleden ieder haar eigen 'huis 'zullen hebben. De wijk zal een oppervlakte 'van 4 hectaren 'be slaan. Een der voorzitters van het co mité, Albert Kreglinger voerde het woord in het Fransch; 'baron Holvoet, gouverneur der provincie, antwoordde in diezelfde taal; senator Lébon, waarne- mlend 'burgemeester, deed (liet ir het Ne- djerlandsch. De werken [zijn reeds aan gevangen. Het geheel moet een halve maand vóór de opening der tentoonstel ling klaar zijn. Uit F r a n k r ij k. Volgens verklaringen der behande lende geneesheeren was de toestand' van Poincaré gisterenavond laat bevredigend. De zieke had geen pijn, en Was vrij van koorts. Uit Rusland. Naar uit Moskou wordt gefineld maakt de gepeoe (bekend, dat de Russi sche autoriteiten in tien laatslen tijd had den vastgesteld, dat het bezorgen van te- le'gramen en poststukken le Alma-ata (vroeger Werny) niet (behoorlijk geschied de. Op bevel van den voorzitter van den raad van vol'k'scomissarisseji tier Sowjet- unie heetf de Gepeoe een onderzoek in gesteld,, waarbij werd vastgesteld, dat de directeur van het (hoofdpostkantoor te Alma-ata, Iwanof, bepaalde telegrammen pn poststukken vernietigde 'daar deze tot ejen politieke igroe'p behoort,, die hef! Sowjet-regiem bestrijdt. De Gepeoe heeft daarop te Alma-ata talrijke plersonen in hechtenis genomen. Negen personen zijn voor den krijgsraad 'gebracht. Indische Stoomvaartlijnen, Tambora (thuisr.) 21 v. Tanger. Patria (uitr.) p. 21 Sagres. Grotius (uitreis) 21 te Batavia. Kertosono (thuisreis) 20 v. Port Said. P. Ci. Hooft (huisreis) 20 v. Port Said. Tjerimai (uitr.) p. 20 Perün'. Stoomvaartlijnen op Noor d-Am e r i k a. Nieuw-Amsterdam R'dam n. New-York p. 20 Lizard De enveloppefabriek „Holland" te Venlo, jgeraakte Maandagavond tegen 10 uur door 'tot heden onbekende oor zaak in brand. De- Venlosche brandweer die ispoedig aanwezig was, werkte vele uren om de uitbreiding van het vuur te beletten. Dit 'gelukte echter niet. Hef geheele gebouw brandde ;uit. De schade is aanzienlijk. Het 'gebouw is verzekerd. id DE RELLETJES TE MAASTRICHT. Vrijdagavond en in den afgeloopen! nacht is het tamelijk rustig gebleven. De publiek hield het publiek voortdurend in beweging en 'behoefde slechts enkele malen handelend op te treden. Wegens het naschreeuwen der politie weirden vier personen gearresteerd, ter wijl een persoon in .arrest werd gesteld, die een agent met een steen nawierp. 'Zondagmorgen is te Maastricht over leden tie politie-agent Houibers', die biji n. i. rnrg mrg. ïsch, ware el in i. Dl n Lotte L«— om ÜQ.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1