A. 0, v. d. Kamer - Tel. 244. Adver tent iën Elastische Ondergoederen UIT RUSLAND Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland AGENT MIDDELBURG l cteWett' u crebï^ T ginsel. Dit beginsel staat of valt dus ook niet met de „Zeeland". Menigeen zal zich afvragen, hoe het bestuur van deze suikerfabriek er in is kunnen slagen, om pl.m. 6 millioen te leenen en óók welke zekerheid daar voor gesteld kon worden. Doch volgens den heer Bultman is dit op zichzelf tame lijk eenvoudig; de aandeelhouders im mers hadden op zich genomen, minstens 75 millioen K.G. bieten aan de fabriek te leveren, zoodat deze kón werken. Uit de opbrengsten daarvan moesten krachtens de voorwaarden der leeningen éérst voldaan worden de verplichte ren tebetalingen, afschrijvingen en daarna kwamen pas de aandeelhouders aan de beurt om geld te ontvangen voor hun bie ten en al worden de suikerprijzen nog zoo laag, dan is het nog niet denkbaar dat die verplichte levering van 75 milli oen K.G. bieten niet bruto zoude op brengen een bedrag, voldoende voor ren te en aflossing van 6 millioen. De geld schieters waren dus safe, doch den aan deelhouders-leveranciers hing het gevaar boven het hoofd, dat na aftrek der leeningskosten te weinig over bleef om een loonenden bietenprijs uit te keeren. Dat dit gevaar niet denkbeel dig was, hebben de leden ondervonden; bij hooge suikerprijzen was die schade, voortvloeiende uit te grooten opzet en schuldenlast, te beschouwen als winst derving; de aandeelhouders ontvingen een lageren prijs voor hun bieten als de niet-aandeelhouders van de „Zeeland", die aan andere fabrieken leverden. Doch het voortbestaan der bedrijven van de aandeelhouders landbouwers om den broode kwam niet in gevaar door deze winstderving, voortvloeiende uit het aandeelhouderschap van de „Zeeland". Zelfs bij de zware lasten, die op de fa briek drukten, konden zoolang de sui kerprijzen heel hoog waren er nog wel winstgevende bietenuitkeeringen op overschieten, al bleven ze flink beneden die der voordeeliger werkende fabrieken. Doch toen de suikerprijzen lager wer den betoogde de heer Bultman kwa men de gevolgen van verkeerde opzet al meer en meer naar voren. Reeds in 1926 werd van de zijde der „Zeeland", hierin gesteund door sommige andere coöp. fabrieken, regeeringssubsidie gevraagd. Terloops zij opgemerkt, dat wel méér coöp. suikerfabrieken te groot en met te veel geleend geld zijn opgezet, doch de langer bestaande fabrieken hebben, mede door de hooge suikerprijzen gedurende den oorlog, zich aan die fout „ontwor steld". (Nadruk verboden.) Een wilde filmhistorie. Die echter in werkelijkheid ge beurd is. Bessadoiski is liever een levende opposant dan een in de kelders der G- P. OE, doodgeschoten diplo maat. Maar is dat alles wel goud, wat er aan eerlijkheid en riddelijkheid blinkt? I j Het in de annalen der diplomatie on gehoorde schandaal van den waarnemen- den Russischen gezjant te Parijs, Biessia- dofski, heeft zulk een helder licht ge worpen op de rottingsprocessen, die zich in het regeeringsupparaat van de Sovjet- Unie voltrekken, op de ineenstorting vian dat apparaat, dat zelfs twijfel begon te ontstaan bij "West-Europeanen, die op gezag van hun landgenooten, welke on der leiding v,an bolsjewistische gidsen in een paar weken Rusland „bestudeerd hebben", in de onwankelbaarheid van het tegenwoordige regime geloofden. Seval zelf is den lezer, waarschijn lijk. bekend. De sovjet-gezsani te Parijs, Dofgalefski, kreeg van de sovjet-regeering opdracht naar Londen te gaan om met Henderson de hervatting der diplomatie ke betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en het Britsche Rijk te regelen. Bij zijn vertrek benoemde hij tot waarnemend geziantschap, Bessadofski. Dit was een der bekende sovjet-diplomaten; hij ^.er- vulde belangrijke diplomatieke) functies in verschillende landen. Hij behoorde oor spronkelijk tot de partij der linksche sociaal-revolutionnairen, maar hij sloot zich daarna bij de bolsjewiki aan en mam deel aan den burgeroorlog, waarbij hij getoond heeft geen lafaard te zijn. -Toen de sovjet-regeering diplomatieke betrekkingen met de kapitalistische lan den begon iaan te knoopen, werd Bessa dofski, een der zeer weinige beschaafde mannen, waarover de regeerende partij beschikte, op bevel vjan de partijleiding, diplomaat. Met een belangrijke- opdracht ging hij paar Tokio en werd daarna be noemd tot eersten raadsheer te Parijs. Hij vervulde reeds eenige keeren in af wezigheid van Dofgalefski de functie van Waarnemend gezant en was in! hel Fransche ministerie van buitenlan'dsche zaken geen onbekende. Den laatste tijd begon Bessadofski steeds duidelijker zijn ontevredenheid te .uiten over de buitenlandsche politiek van Stalin, den ongekroonden, heerscher van Rusland. Hij ging zelfs zoo ver, dat hij in een stuk ,aan de regeering op de dwaasheid van sommige bevelen wees (o.a. waarsochuwde hij de sovjet-regee ring, dat het bevel, om op 1 Augustus in het buitenland een revolutie te orga- niseeren, onvermijdelijk tot een misluk king zou leiden en de positie van de sovjet-diplomaten in het buitenland zeer moeilijk zou maken.) Het Politbureiu (de politieke leiding ding der communistische partij in Rus land en de feitelijke regeering van dc Sovjet-Unie) antwoordde op zijn stuk met de mededeeling, dat hij zich niet met z,alien mocht bemoeien, die hem niet aangingen. Deze rapporten va,n Bessa dofski toonden den dictator aan, dat dp jonge diplomaat geen blind werktuig meer Was en hij besloot hem uit den weg te ruimen. Daar Bessadofski niet de eenige diplo maat was, dei de dwaasheid van het tegenwoordige regime inzag, en de G. P. Oe.-organisaties in Berlijn en Parijs de sovjet-regeering Waarschuwden, dat de ontevredenheid onder de diplomaten toe nam, zond het Politbureau naar het buitenland een zekeren Roisenman. Deze gevolmachtigde van het Politbureau is een volkomen onwetende en ruwe man, die vóór de revolutie bediende in een winkel in een provincie-stad was. Hij staat echter bekend als een verknochte partijganger van Stalin en als een- man die bereid Was elk bevel van den dicta tor uit te voeren. Deze Roisenman begaf zich nu naar Berlijn, hield een „zui vering" in de sovjet-instellingen; in die stad, ontsloeg veel ambtenaren en ver ving hen door mannen,, wier eenige ver dienste wlas, dat Roisenman hen als trou we aanhangers van Stalin beschouwde. Dlaarna toog hij naar Parijs. De grens passeerde hij natuurlijk onder een an deren naam, zoodat de Fransche over heid niets van de komst van Roisenman afwist. Onmiddellijk na zijn komst in het gezlandschap liet de afgevaardigde van het Politbureau den waarnemenden ge- zant in zijn kamer ontbieden en deze laatste moest gehoorzamen. Bessadofski stond toen op het punt Parijs te verlaten om met vacantia naar buiten te gaan. Zijn koffers waren reeds gepakt en het gezin was reisvaardig. Wal er precies tusschen de twee mannen is voorgevallen weten wij niet. Wij beschik ken alleen over de verklaringen van, Bes sadofski en het zou natuurlijk onrecht vaardig zijn alles, wat deze gewezen sov jet-diplomaat in kleuren en geuren over zijn onderhoud met den -afgevaardigde van het Politbureau en ,over zijn fiere en trotsche houding vertelt, voetstoots aan te nemen. Vast staat alleen het vol gende: Roisenman eischte van Rassadofs- ki, dat hij naar Moskou zou gaan om zich daar te verantwoorden; Bessadofski wist, dat hij te Moskou door de G. P. Oe. ge arresteerd en in de kelders van deze instelling afgemaakt zou worden. Hij wei gerde daarom aan het bevel van het .Politbureau te voldoen. Dat is overigens niets nieuws. Den laatsten tijd weigeren lalle sovjet-ambtenaren, die in het buiten land zijn en ,„uitgenoodigd" worden naar Moskou te komen, aan deze „uitnoodiging" te voldoenzij geven er de voorkeur aan, met de sovjet-overheid te breken en émigré te worden, liever dan door de G. P. Oe. neergeschoten te worden. Bes sadofski wilde na het gesprek met Roi senman het gezantschap verlaten, maar dte poort was igesloten en de uitgang wlerd bewaaik't, niet door den Franscheu congierge, maar door twee gewapende O. P. O/e.-mannen, die dreigden Bessa dofski nleer te Ischieten, indien hij niet onmiddellijk' naar zijn [kamer zou terug- ktaeren. Bessadofski begreep, iplat hij zich in een muizenval bevond. "Het gezant schap is Russisch grondgebied en Ro- Senman kón met den waarnemenden ge zant doen, wat hij wilde. A.ljs sovjet-diplomaat, wist Bessadofs- Jkiji dat ontvoeringen en zelfs moorden in de glebouwen van de sovjet-gezant schappen geen zeldzaamheid zijn. Hij begreep dus, dat het om zijn leven ging (en dat alleen pen vlucht hem en de zijnen Ikon redden. ,Hij klauterde over d|en hoogen steenen in uur, die den tuin Van het gezantschap omringde, maar ontdekte, dal hij in een tuin van een onblewoond en gesloten huis beland wak. Kbpn klom hij over den tweeden miiur bn tikte aan .het raam van den concier- s van dat huis. De concierge dacht mei' eten inbreker te doen te hebben; toen de onbekende verklaarde waarnemend ge zjant van de sovjet Unie te zijn, meende dé concierge, dat het een krankzinnige was. Hij: bracht hém naar het politle- bhreuu en daar bleelk het, dat de onbe klemde inderdaad de diplomaat was,, voor Wilen hij' (zich tuitgaf. N,a eenige bespre kingen met het ministerie van buitcn,- landsche zaken, kreeg de politie bevel Bessadofski te helpen. Het gezantschaps- gebouw geniet exterritorialiteit, maar als waarnemend gezant kon 'Bessadofski de Fransche politie verlof 'geven die exter ritorialiteit te overtreden. Bessadofski verscheen in gezelschap van de Fran sche politie in het gezantschap en Roi- sienman zag zich gedwongen aan de vrouw van de vluchteling verlof te ge iten het gebouw te verlaten; ook de kof- fiers mochten meegenomen worden. Bes- '.sadofski vertrok naar een bescheiden pension en een pjaar dagen lang tot de kbmst van «Ken gezant, waren er te Parijs twee sovjet-gezantschappenhet [gebouw Waar alle ambtenaren zich bevonden ©n het pension van Bessadofski. De vlucht va.n Bessadofski en zijn ,ont- hullingcn maakten te (Moskou een vree- selijken indruk. Eenige 'dagen lang zweeg de sovjet-pers als was er te Parijs niets gebeurd. Er moest [intusschen iels onder- jnomen worden om het séhandaal bij te Heggen. De sovjet-overheid heeft teen tegelijkertijd twee stappen Igedaan. Aan de Fransche pers werd een communiqué glezonden, dat Bessadofski zich rijksgeï- den zou hebben .toegeëigend en derhalve ontslagen werdDeze bewering was niet •steekhoudend omdat Dofgalefski «lezen (man, die z;g. rijk'slgelden geslolen had, tot waarnemend gezant had benoemd. Tege lijkertijd trachtten de bolsjewiki Bessa dofski om t,e koopen. Dit is hun melt eenige andere gevluchte ambtenaren ge lukt. Deze laatsten (verplichtten zich voor eien flink maandgeld 'te zwijgen (dit doet o.a. Scheinman, de geweizen directeur van de Rijksbank, die eveneens gewei gerd had naar Moskou terug te keeren). Bessadofski wees deze voorstellen ech- tler van de hand; jhij gaat door met het pu'bliceeren van onthullingen. Hoe deze houding van Bessadofski te vlerklaren? Hij zelf verklaart zijn gedrag uitsluitend als gevolg van zijn ridderlijke derlijikheiden onomkoopbaarheid zijn zeer dierlijkheid en onomkopbaarheid Izijnzeer mooile dingen en idoen dengene, die er zich op beroepen kan, veel eer aan. In- tusschen wekken deze plotseling opge komen verheven gevoelens eenigen arg waan. Nog kort gieteden was Bessadofski in dienst van de sovjet-regeering; hij achtte het niet lonvereenigbaar met zijn per enz. de niet onbelangrijke emolumen ten te toucheeren. (Het is bovendien ze- kier, dat, zonder het ruwe ingrijpen van Puorsenman, Bessadofski ook nu nog spv- jet-diplomaat was gebleven. Er moet dus een andere reden (zijn. Deze reden is overigens niet moeilijk te raden. Bessa dofski kent de coulisses van het sovjet regime en weet Ite goed wat er te Mos kou gaande is, om niet te begrijpen, dat de positie van den tegenwioordigeii dicta tor zeer wankel is. Het sovjet-schip toont .duidelijk waarneembare lekken en de rattten haasten zich' het schip te verlaten. Voor Bessadofski is het veel voordeeliger nu ridderlijk' en onomkoopbaar te zijn, desnoods een tijdlang (gebrek te lijden en hjet leven van een émigré te leiden, dan zich door de sovjet-regeering te laten om'koopejn. Als een (man, die de dictatuur van Stalin aan (de kaak' lieeft gesteld en elk voorstel van bij legging van het con flict van de hand heeft gewezen, heeft Bessadofski kans in de toekomst naar het gezantschapsgebouw terug te keeren, dat hijl nu op zulke cinomatograpbische wijze verlaten heeft. Beteeken t dat, dat wij een spoedige in eenstorting van de dictatuur van Stalin verw.achten Het is altijd verkeerd te profeteeren en den tijd v,an eent, op han den zijnde gebeurtenis te willen voorspel len. Wij doen dat ook niet. Het staat echter vast, dat het regime van Stalin al- gemeene verbittering heeft gewekt. De toestand is nu van dien aard, dat eeu moedige man, die over een kleine leger- afdeeling beschikt en een samenzwering zóó zou weten te organiseeren, dat de G. P. Oe. en de dictator er niets van te weten zouden komen, zonder veel moeife het tegenwoordige regime ten val zon kunnen brengen. Bessadofski noemt dat „Thermidor"; hij verwacht in de naaste toekomst een dergelijken coup. In hoe verre zijn verwachtingen bewaarheid zul len worden, zfal de toekomst bewijzen. Dr.BORIS RAPTSCHINKSKY. POSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten ,van welke de afzenders on bekend zijn, terugontvangen op het kan toor alhier in de le heljft der maand October 1929. Brieven. Binnenland. Den heer Boheme, KoudekCrke. Den heer Bouman, Rotterdam. Mej. I. Kanter M'burg. Lab. ,Siteikun, R'dam. Minister van Justitie, Haag, Prijsvraag Petro- lea, Haag. J. de Vries, plgatsverv. Secr. Commissie v. Ovérleg, H. Taconis. Leeuwarden. Buitenland. Mass Peggy Crosby, Southgate. Mme. p. Enthoven, Paris. J. S, Wessielink, Wernigerode. i Briefkaarten. Binnenland. Mej. A. Roosenberg, Hilversum. P. V. d. Wal, Scharloo to. Alkmaar. B uitenland. Victor Engel, Köln. EMsla Carsville, Pa ris. BURGERLIJKE STAND Middelburg. Van 16—18 Oct. Ondertrouwd: I. de Bruijne, 41 j. en C. Dierx, 28 j. Getrouwd: J. G. Rozendal, 22 j. en M. C. Vergouwe, 24 j. Bevallen: M. Servaas, geb. Pekaar, d.; M. L. Overwijk, geb. De Tree, z.; Wi. N. Gillissen, geb. de Nood, z.; C. Linden- berg, geb. Lahr, z.; M. P. Schout, geb. Berwald. d. O. en W, Souburg. Van 1017 Oct. Ondertrouwd: S. Koo- Ie 24 j. en M. A. Pouwer 24 j. J. Bimmel 23 j. en G. Polderman 25j. Bevallen: G. van den Driest geb. Da- vidse z.; J. J. E. Wolters geb. Versprille d.; J. de Grave geb. Van der Wende dl.; H. M. G. Sanderse geb. Van Roekei z. Overleden: M. Dekker 84 j. wede van I. Hubregtse. Koudekerk e. Van 115 Oct. Ondertrouwd: J. de Munck, jm. 23 j. en H. H. Christiaan- sen, jd. 21 j.; G. A. J. Herrel, jm. 25 i. en M. J. Abbenbroek. id. 21 il Bevallen: F. Aarnoutsea geb. Jasperse, d.; W. Verhage, geb. Wielemaker, z„ E. Jobse, geb. Wielemaker ,d.; P. van Sluis, geb. Huijsman, z.; C. Corbijn, geb. van Wijngaarden ,d.L. Kluijfhout, geb Wisse, z.; L. van Sluis geb. Mesie, z. Oct. 22' Biggekerke, woning Loeff. 23 Middelburg, Inboedels, Notarishuis 26 Breskens, Hofsteedje v. Mjazijk. 29 Goes, Huizen, Van Dissel; 29 Biggekerke, Woning, Loeff 31 Middelburg, Bouwterrein, Blaupqt ten Gate), Nov. 7 Middelburg, Huis, Ittmann. voor DAMES MEEREI* EN KINDEREN IN KATOEN. MAL F WOL WOL EN ZblDE Fabn Wilhelm Benqer Söhne Stuttgort Bij Slöjd- of Knutselwerk is een busje Pracktbijts onmisbaar. Prachtbijts is dien stig voor alle houtsoorten en in 12 moderne en 17 lichte tot zwarte prachtige kleuren vanaf 25 Ct. per busje overal verkrijgbaar bij Drogisten. Verf- en IJzerhandelaren. 1MB II Wl YERhniGDE CHEMISCHE FABRIEKEN BEVERWIJK HÜLIAHU e vtpldeïs dte "etS° L 6 «afeV- v>Vt PltöSeov eeos V t°cVl wt tje»06 U ,ke« b A blMe° 6 reg»d i

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 7