eerste blad. zeeland in onze staten-generaal. binnenland bioscopen. No. 247. ZATERDAG 19 OCTOBER 1929 172e Jaargang Een roofvisch in ons goud o is se henvijver tje. lie onza Spscsals Etalages. HIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingea, 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 13 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 10 cent per regel voor ingezonden .mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT. Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postcheque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 11 regels ƒ2.10, elke rags; meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, snits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regvls opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder Brieven" «i „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 «ssD, J5V* Dit mummer bestaat, uit DRIE bladen. Wij hadden aanvankelijk boven deze regelen willen schrijven: de knuppel in het hoenderhok. Dat laatste woord kon er, zooals men zien zal, wel bij door, maar ten opzichte van het eerste zouden wij aan de internationale courtoisie te kort doen, indien wij dat machtige voort brengsel der menschelijke techniek, het welk laatstleden Zondag een groot deel van ons Nederlandsche volk in letterlij ken zin „de oogen naar omhoog deed heffen", den „Graf Zeppelin", een knup pel zouden durven noemen. Vandaar: een roofvisch. Want dat is zoo hetgeen wij dachten, dat een hoffelijkheidsbezoek van een mooien zilverbaars aan het naast gelegen Nederlandsche vischvijvertje zou de zijn, is gebleken de rooftocht van een gruwbaarlijken snoek naar ons vreed zame goudvischkommetje te wezen.Wiens rooftocht maar al te zeer gelukt is: roof de hij niet de zielerust en de gemoede lijkheid van wat mr. Heemskerk noemt „het aanzienlijk deel van ons volk, dat prijs stelt op Zondagsheiliging, en be paaldelijk op kerkgang?" Het spreekt vanzelf, dat de vragen, die mr. Heemskerk o zeker: zoo hoffelijk als 't maar kon y— tot den minister richt te omtrent de, 'door den Zeppelin, ge pleegde Zondagsontheiliging, een min of meer verwante snaar in de rechtzinnige pers doen medetrillen. Wij kunnen ons dat indenken: Zondagsheiliging betee- kent aan den overkant nu eenmaal: an deren, die er niet zoo over denken, dwin gen den Zondag op dezelfde wijze door te brengen als zij, die dien dag, op hunne, en dat is klaarblijkelijk de eenig toelaat bare, wijze heiligen. Op de gesteldheid des harten komt het daarbij, naar het schijnt, gansch niet aam: men mag wel, hunkerend naar het zonne licht, of de zeelucht, of naar welk ander wereldsch vermaak ook, in de kerk zit ten als men er maar zit. Da's hoofd zaak. Daarom moeten we strenge Zondags wetten hebben en handhaven, wetten, dat zijn gebiedende overheidsbepalingen, waaraan men zich goedschiks of kwaad schiks te onderwerpen heeft. Hoe een morrende onderwerping aan zulk een overheidsvoorschrift in verband kan staan tot een heiliging, hetwelk toch, naar wij meenen, een zaak des gemoeds is, vermogen wij niet te begrijpen en ver moedelijk weten zij, die voor zulk een verplichte heiliging zijn, dat al evenmin. Als ze hun zin maar kunnen doordrijven, dan is het wel zelfs als heiliging tot schijnheiligheid wordt. De Standaard laat echter een geluid hooren, dat hoezeer wij het met heel deze anti-Zondag-Zeppelin-actie oneens zijn sympathiek aandoet en van eer lijkheid getuigt: „Het is niet zoo, aldus dit blad, gelijk een onzer lezers ons schreef, dat door deze rondvlucht vele godsdienstoefenin gen moesten mislukken. De gods dienstoefening, waar schrijver dezer re gelen tegenwoordig was, mislukte geens zins. De trilling van een seconde, toen het geluid der motoren tot de kerkruim te doordrong en het gevaarte door het kerkraam duidelijk zichtbaar werd, was, na weder een seconde, tot rust gebracht." Dat is volkomen juist en geeft aanlei ding tot de formuleering van ons stand punt: wij zouden het niemand, die daar aan in gemoede behoefte gevoelt, willen beletten, den Zondag te vieren en te hei ligen op de wijze, die hem goeddunkt. En wanneer een Zeppelin lang boven een kerkgebouw zou drijven en door het ron ken zijner motoren den goeden gang van zaken in dat kerkgebouw zou storen, dan zouden wij dat gaarne als onge- wenscht en zelfs als ongepast verklaren. Maar daarmede is het dan ook uit. Een betrekkelijk kleine minderheid van ons Nederlandsche volk want den r. katholieken gaat zulk een Zondagsheili ging toch stellig ook véél te ver poge niet ons te dringen in het keurslijf hun ner opvattingen, die wij nu eenmaal niet deelen. Want zij zullen het zelve toch moeten erkennen: dat heeft immers geen zin? Wat zouden zij, voor ons zieleheil berei ken, zoo zij ons dwongen te doen, wat zij, naar we willen aannemen, op grond hunner diepgewortelde overtuigin gen, doen en laten? Neen: het was toch geen roofvisch. De (groote zilveren „Graf Zeppelin" heeft ons een beleefdheidsbezoek gebracht, dat door tienduizenden in den lande zeker zéér op prijs gesteld is, En zij, die den Zepp niet zien en hooren wilden wel, die konden hun oogen toch van den he mel af, naar de aarde richten? Het bovenstaade was reeds geschreven en gezet, toen wij in „De Zeeuw" een driestar aantroffen, waarin onze Goesche collega (naar aanleiding van een elders verschenen critiek op mr. Heemskerks vragen) den liberalen en hun opvatting inzake de Zondagsheiliging aan de kaak stelt. „Het is weer de oude geschiedenis, al dus dat blad. Men stelt niet naast elkaar het ge bod Gods en de menschelijke ver langens, maar men stelt tegenover de genen, die van geen Zondagsheiliging willen weten, de opvatting „van hen die den Zondag als rustdag gehandhaafd wil len zien. En dan zijn de laatsten de onverdraag- zamen. Degenen die de wereld in beroering brengen. De lastige menschen die altijd wat heb ben te kankeren, die altijd roet in het eten gooien, en die men, als men slechts de gelegenheid had, zoo gaarne onmon dig zou verklaren. Intusschen komt hier de oude anti these weer voor den dag. De vraag of Gods Woord richtsnoer zal zijn voor ons leven of dat de mensch zelf zijn weg zal bepalen." Inderdaad: het is weer de oude ge schiedenis en polemiseeren daarover is vrijwel onmogelijk, eenerzijds omdat het allicht in theologiseeren ontaardt en dat worde in het dagblad toch liever ver meden andererzijds en nog veel meer, omdat het, juist in deze en dergelijke vraagstukken, ontzettend moeilijk, zoo niet onmogelijk schijnt te zijn, den tegen stander van de logica van ons standpunt te overtuigen. Naar aanleiding van bovenstaand ci taat, dat aan duidelijkheid van bedoeling niet te wenschen overlaat, zij het echter nog eens beproefd. De zaak, waarom het hier gaat, is een strijd tusschen men schen, tusschen bevolkingsgroepen. Te genover elkaar staan niet: een gebod Gods eenerzijds en een menschel ij k verlangen ande rerzijds. Ware dat zoo, dan zouden wij zwijgen. Maar tegenover elkaar staan de twee volkomen gelijkwaardige en gelijksoorti ge menschel ij ke opvattin gen omtrent de wijze, waarop de Zon dag in Nederland doorgebracht zal wor den. De eene opvatting is: dat zullen we doen op de wijze, die ons goeddunkt, zonder anderen, die er anders over den ken, te hinderen. Dat inzicht steunt op, heeft tot logischen ondergrond, de algemeen liberale gedachte. De andere opvatting is: de Zondag moet geheiligd worden. Dit inzicht steunt op de overweging, dat Zondags heiliging een gebod Gods is. Maar men mag dien logischen of the- ologischen grondslag van een over tuiging niet met die overtuiging zelf identificeeren. Wanneer gij zegt: Zondagsheiliging, en Wanneer wij zeggen: Zondagsvrijheid, dan zijn dat twee menschelijke over tuigingen, die volkomen gelijksoortig te genover elkaar staan en dus met elkaar vergeleken mogen worden Maar het voordeel ligt dan aan onzen kant: wij willen de wederpartij niet ver hinderen den Zondag op hare wijze door te brengen, doch zij late ons ook met rust om onzen Zondag te vieren of te ge bruiken op de wijze, die ons goeddunkt. Daarmede hebben zij niet van doen. Kiest een beroep, niet voor Uw kind, maar met Uw kind. Inlichtin gen geeft de Vereeniging voor Beroepskeuze S H A A S B O K K f S SPAARBUSJES MIDDELBURG. TWEEDE KAMER. De ambtenarenwet Wie de bijzittende rech ters zal benoemen. Na 's heeren W ij nk o o p interpel latie ie hebben toegestaan en een dito aanvrage van mevr. De V r i e s Bruins over de alastrimbestrijding in ontvangst te hebben genomen, heeft de volksvertegenwoordiging de behandeling van de ambtenarenwet voortgezet. Veel belangrijks heeft dat niet opge leverd; alleen de vraag, wie de bijzitten de rechters zal benoemen, gaf nogal wat last. Er waren verschillende amende menten: van soc.-dem. kant wilde men de commissie van georganiseerd overleg zeggenschap in deze materie geven; de heer Boon (lib.) wilde deze commissie wel een aanbeveling die niet bindend zou zijn laten inleveren, maar ten slotte is het hierop uitgeloopen: dat de minister van justitie de heeren ambte naren-rechters zal benoemen. Zoolang onze ministers van justitie met het ge voel voor alzijdige rechtvaardigheid be zield zullen zijn, dat men van hen in de allereerste plaats mag verwachten, zoo lang zullen die benoemingen ook wel ge schieden met de gewenschte onpartijdig heid. Aardig was de hierbij ter sprake ko mende quaestie van de onpartijdigheid, niet van den benoemenden minister, maar van de in andere scheidsgerechten benoedme scheidslieden. Ook in de scheidsgerechten zoo zeide de s.d, afgevaardigde S a n n e s meenen bond van handels- en kantoor verrichten de rechters, door de organi-1 bedienden. Ook niet-leden en winkeliers 4LOS pCt. BANK-ASSOCï&TIE N.V. - MIDQEL8URG Viaamarkt K I4ó\ (Icgez. Med.) DE ALASTRIM. (Wij. komen op een en ander nader Te Delft is een geval van Alastrim terug), geconstateerd. ZUID-BEVELAND. Raad van Heinkenszand. HEINKENSZAND, Vrijdagmiddag ver- gaderde de Raad dezer gemeente, onder voorzitterschap van den burgemeester, i Afwezig de heer van Iwaarden wegens ziekte. Op voorstel van B. en W. wordt met In een bijeenkomst van het feest- algemeene stemmen besloten een stukje comité met inwoners van Het Zand op 17 Oct. j.l. werd als datum van het Ko- grond aan de P.Z.E.M. te verkoopen voor den bouw van een transformatorgebouw- ninginnefeest voorloopig bepaald Zater- i tje aan het steenensiop voor de som van dag 6 September (1930. Vaststelling van f 25.—. Besloten wordt den termijn van een programma zal plaats hebben, zoo- ontruiming van eenige onbewoonbaar dra het Comité weet over welk bedrag verklaarde woningen te verlengen. De het zal kunnen beschikken. voorzitter doet eenige mededee- lingen in verband met een vernieuwing Het Leger des Heils (van William Booth) houdt, ook hier ter stede, Maan dag en Dinsdag zijn jaarlijksche nationale collecte ten behoeve van haar werk in Nederland. vergadering van handels- en kantoorbe dienden gehouden worden, uitgaande van de plaatselijke afdeeling van den Alge- saties aangewezen, hun taak over het geheel volkomen onpartijdig en niet als pleitbezorgers van belanghebbenden. Maar daartegen kwam zijn partijge noot, de heer Schaper, dan toch op: ik heb, aldus deze spr., op één uitzonde ring na, overal waargenomen, dat bij de scheidsgerechten de voorzitter steeds de beslissing moest nemen, aangezien de bij zitters altijd de zijde kozen van de par tij, door hen vertegenwoordigd. Slechts eens heeft spr. met den heer Van Braambeek gezeten in een spoor- van het Claraspad en de vijf wegen en vraagt het oordeel van den Raad bij eventueele vernieuwing van rijweg en voetpad. De heer S i m o n s e vraagt, wat de bedoeling is van het schrijven, dat aan Woensdag a.s. zal hier ter stede een j tal van bewoners der dorpsstraat is ge richt betreffende tuinen en hekjes en boomen voor of naast de woningen. De voorzitter zegt, dat dit schrijven bij sommige bewoners onnoodige veront rusting teweeg heeft gebracht, want dat het alleen de bedoeling is te weten, in hoever tuinen of hekjes op gemeente grond liggen, om, wanner zulks noodig mocht blijken, de gemeente weet, wat gemeente- dan wel wat particulier eigen dom is. De burgers die vragen zijn ge steld, kunnen dus gerust zijn. zijn daar welkom: de bondsvoorzitter zal er komen spreken over het Werktijden besluit. VLISSINGEN- Die gemeenteraad lieeft (gisteren do ge- mleiente-bagjro oting voor 1930 behandeld in een middag- en avondzitting. j JHOLEN Bij de algemeene beschouwingen heeft de heer de jMeijl (S.'D A.P.)_ zeer uitvoe- j SCHERPENISSE. Het gemeentebestuur 11 g :,lgcmcene beschouwingen gehou- zal ,binn.enkort de boom=en op het voor_ den en den uitslag der Tweede Kamer- wegscheidsgerecht en dit verklaarde: deVerkiezingen in verband gebracht met man is schuldig, hij moet inderdaad weg.j de samenstelling van den gemeenteraad Het feit, dat men een bepaald ambt i mi er daarbij op gewezen, dat de raad bekleedt, of zelfs een bepaalde politieke richting is toegedaan, rechtvaardigt nog niet de verwachting, dat men ook in staat zal wezen recht te spreken daar, waar echt of vermeend onrecht is geschied! Het wetsontwerp schiet intusschen mooi op: men is al aan artikel 57, j. F, WOLSSCY. Lange Delft 1 18 Middelburg. Bijzonder groote sorteeriüg (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) ,Dr, J. TH. DE VISSER. Tot lid van den Raad van Commis sarissen der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en der Holland- sche IJzeren Spoorweg Maatschappij is als gedelegeerde der regeering benoemd dr. J. Th. de Visser, oud-minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen. PRINSES JULIANA. Gistermiddag heeft Prinses Juliana met een klein gevolg de fabrieken van de Koninklijke Nederlandsche Edelme- taalbedrijven te Voorschoten bezocht. DE ANNEXATIE DOOR HAARLEM. De gemeenteraad van Bloemendaal be- geen afspiegeling is van de uitspraak der 'burgers bij de Kamerverkiezingen. Hij' hielreurt het, 'dat B.urg. en Weth. de plannen tot oprichting van een gemeen- tjelij'ke schooi voor voorbereidend on derwijs en een school voor achterlijkej brand van Donderdagavond. Dien mid- kindenen op financieeie gronden niet wil- j dag was een aanvang gemaakt om een iden steunen. j hoop veldvruchten, bestaande uit tarwe Door den heer 'Die Meiji werden ver- j en haver, welke toebehoorde aan den malige kerkhof van Westkerke verkoo pen, zoodat het vrijkomende land alsdan voor bouwland verpacht kan worden. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. ZUIDZANDE. Wij vernemen nog de volgende bijzonderheden omtrent den dfer inlichtingen gevraagd over de plan nen tot exploitatie Van de haven, over hieit bunkerstation van de S. H. V. en over de plannen ten 'opzichte van het elec- krisch trambedrijf Middelburg-'Vlissingen. De "Voorzitter deelde mede,, dat ten (opzichte van de plannen tot exploitatie van de haven toog geen definitieve beslis sing is genomen. ,Het bunkerstation van d(e S. H. V. beantwoordt aan de verwach tingen Met de stoomtram "Walcheren worden Onderhandelingen gevoerd over de over name van de 'electrische tram. Over name van de tram door de gemeente zou niet in het financieel belang der ge meente zijn. De Visschershaven zal verbeterd moe tien worden en aan den Minister van 1 Waterstaat zal worden verzocht daar voor een bijdrage te verleenen. ij Van de rechterzijde werd aan de alge- ELECTRO, jmeene beschouwingen deelgenomen j door den heer 'Soreldie zeide dat bij j die Tweede Kamerverkiezingen )heel an- j landbouwer J. de Jonge, aldaar, en welke stond op de gemeente Nieuwvliet, vlak bij de grens der gemeente Zuidzande, machinaal te dorschen. Omstreeks 4 uur liep een der onderdeelen van de machine warm met het gevolg, dat er brand ont stond. In korten tijd stond stroo, veld vruchten, graan en machine met stroo- binder in brand. Aan blusschen viel niet te denken. De materieele schade is aan zienlijk. Alleen de dorschmachine schijnt verzekerd te zijn. WATERLAND KERKJE. De verkoop van het Roode Kruisfoloempje, ten bate van de t.b.c.-bestrijding, heeft hier f 7.15 opgebracht. De Kozakken. Gisterenavond heeft de Electro-bios- diere invloeden werken (dan bij1 de raads- C02P haar nouveau régime ingezet: een vjeirkiezingen. vertooning per ,avond, van 8 tot 11 uur, IHet beleid van jBurg. en Weth. werd twee dusgenoemde noofdfilms en een tegenover den heer De Meij door den trio. bestaande uit de heeren Bopman, voorzitter en de wethouders verdedigd.Baethe en Vleugets, dat voor de ipuzikale Bij de arti'kelsgewijze behandeling wer- j illustratie zorjt. den verschillende opmerkingen van meer Zonder ons oordeel over de veran- 'ondergeschikL belang gemaakt fen daar- "tariuc ook voor de toekomst vast te leg- door geen veranderingen aangebracht. De post sübsidie aan de burgerwacht werd 'behouden met 11 tegen 5 stemtonen. De begrooting werd tenslotte met alge meene stemmen aangenomen, waarbij de voorzitter er op wees, dat Vlissingen van de groctere gemeenten de eerste is, die aan het verzoek van den minister van gen, zij gaarne verklaard, dat gisteravond1 stellig een succes te boeken 'viel. De opkomst leek ons heel bevredigend en het zit toch altijd gezelliger in een volle, dan in een min of meer leege 'bios coopzaal, nietwaar? de muzikale il lustratie had niet alleen aan quaintiteit, maar ook aan qualileit en vooral ook aan 'hinnenlandsche zaken heeft voldaan om begeleidings-nquwgezetheicl een hoogst belangrijke factor! gewonnen en ten slotte kjan het systeem der twee hoofd- de begrooting voor 1 November vast sloot in zijn zitting van Donderdagmiddag te stellen, met Haarlem een overeenkomst aan te Op voorstel van den voorzitter werd j films, mits met inzicht gehanteerd, groote gaan inzake de door Haarlem te betalen j f 500 toegestaan voor de herdenking van voordeelen bieden boven dat der hoofd schadeloosstelling krachtens de annexa- het 60-jarig bestaan van de Avondschool plus bijfilm. tie, voor Nijverheidsonderwijs. In dat laatste gerat, zooals het tot

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1