KOUSEN. aardenfabriek de Schelde KAUWGOM NV.DE fAAM "BREDA' HEEFT DE VOORKEUR VOOR LIJDERS AAN SUIKERZIEKTE Advertentiën» Her Sterren N ttVEULN- VhC.GEERS S.ZOON '3 BERGEN OP ZOOM. Installatie-Bureau G. WOLDERS, L. Delft 18, Middelburg. thans ook in den vorm van gecandeerde stukjes. Met natuurboter en room bereid. als Luchtbrood, Glutenbrood, Diabetesbeschuit, Sulkerarme melk, Glutenmeel, Tabloid, Saxin, Jams enz. Ee\ 9°\ NIEUWS UIT BELGIE, No. Verkrijgbaar bij Verkrijgbaar bij onze Depöthouders. h| hij met zijn motor tegen een boom was gereden en zoodanige verwondingen had opgeloopen, dat de dood spoedig intrad. Dinsdag bracht de heer J. van Bus sel te Lierop (N.B.) zijn vee uit de weide naar huis. Onderweg kwam hij op zoodanige wijze te vallen, dat hij ernsti ge verwondingen opliep en naar het gast huis te Helmond moest worden vervoerd. Woensdag kon hij echter weer naar zijn woning terugkeeren. Bij aankomst werd hij door een hevige benauwdheid over vallen, waarna hij spoedig overleed. \r~ Te Zaandam heeft gistermiddag nabij het pontveer a,an de Hembrug een ernstig auto-ongeval plaats1 gehad„ waar bij de heer A. H. Ver'ka,de„ directeur van Yerkade's Fabrieken, zwaar gewond werd. Kort voorbij de Hembrug schijnt de chauffur voor een aankomenden auto krachtig hiebben moeten remmen, waardoor de wagen tengevolge van den slechten toestand, waarin de Weg zich bejvindl, over den 'kop is geslagen. Om den heer Ver kade hit zijn benarde posi tie te bevrijden, moest de wagen worden opgevijzeld. Behalve de chauffeur be vond zich ook' de heer F. Gebhard, di recteur der N.V. Zwa,ardema'kters handel fen industrie in ;den auto, die enkele lich te verwondingen opliepen. De toestand van den heer 'Verkade,, die naar het ziekenhuis is overgebracht, is niet zon der gevaar. DIE ONBEWAAKTE OVERWEGEN OOK! Hij wenschte niets te wagen zoo spot het tijdschrift „Railway Age" en daarom: Borstelde hij zijn tanden twee maal per dag met een algemeen gewaardeerde pasta. Onderzocht de dokter hem twee malen per jaar. Droeg hij overschoenen als het re gende. Sliep hij met open ramen. Volgde hij een dieet met veel versche groenten. Had hij zijn amandels laten wegnemen. Deed hij aan golf maar nooit meer dan 18 holes per keer. Sliep hij ten minste acht uur per nacht. Rookte hij nimmer, gebruikte hij nooit alcohol, maakte zich nimmer boos. Kon hij best honderd jaar oud worden. A.s. Woensdag wordt hij begraven. Hij wordt overleefd door 10 specialisten, 4 hoofden van gezondheidsinstituten, 6 gymnastiekclubs en tallooze fabrikanten van gezondheidsvoedingsmiddelen en an- tiseptici.. Hij heeft n.l. niet aan treinen gedacht bij het passeeren van onbewaakte over wegen. (Van onzen bijzonderen correspondent). Niet alleen in Amerika ont staan door de drooglegging leelijke praktijken. - Dat kan men veel dichter bij huis er varen. Ook België is n.l. min of meer drooggelegd. Hoe de fiscus overtredingen uitlokt en vaststelt* De groote en de kleine overtre ders. Amerika is droog. Iedereen weet zulks, al ware het dan slechts uit de berichten in de bladen over den soms bloedigen strijd, welke door de Amerikaansche autoriteiten tegen de dranksmokkelaars wordt geleverd en waarover al te na- ieve menschen, die nog steeds niet ver trouwd zijn met onzen als krankzinnigen tijd, de handen in elkaar slaan. Nochtans dient men zich niet de moeite te getroos ten van een overzeesche reis om kennis te maken met een droog regime: vlak naast de deur is daartoe voldoende gele genheid, Niet alleen in Amerika, ook in België is men nat of droog, naar gelang men belangen hebben kan die droog of nat zijn, of ook naar gelang het persoon lijke temperament de droge of natte rich ting uitgaat. Al kan men op allerlei ca- fé's, die zich sedert den oorlog nog niet in een modern kleedje hebben gestoken, nog altijd het lachende merk van een of ander beroemd oud-Hollandsch jene- vermerk ontdekken in afwachting mis schien van een nieuwen tijd- met het vriendelijke opschrift „Drink er nog een tje!" Dergelijke overgebleven uitnoodi- ging is slechts schijn, uiterlijkheid, over blijfselen van een in het verleden verzon ken regime, net als de „Kaiserplatz" in de vele Duitsche steden. Het „drink er nog eentje" is valsch, heimelijk en ge-1 vaarlijk tevens. Sedert verscheidene ja ren immers is België drooggelegd, door de goede zorgen van den socialist Van- derv.elde, die, zelf geheel-onthouder, in het parlement vlak na den oorlog een1 meerderheid heeft gevonden om zijn me deburgers in de genoegens die onthou ding biedt, deelachtig te maken. Betrekkelijke onthouding nochtans, want het is u verboden op uw gemak een borreltje te pakken in een of andere gezelige kroeg, dan blijft u toch nog het middel over om er zooveel ineens te pak ken, thuis, als er maar borrels zijn in twee liter: het minimum dat door den Belgischen wetgever is voorgeschreven om zich ineens bij een winkelier aan te schaffen. België is dus eigenlijk slechts half droog en half nat en in dit opzicht is er verschil tusschen Amerika en de kleine droge vlek die middenin de groote West-Europeesche nattigheid als een eilandje vormt. Op een ander gebied evenwel is geen onderscheid te maken tusschen hier en ginder, d. i. wat de zeden betreft die in zwang zijn om de naleving van de wet te verzekeren: in Amerika door een spe ciale politie, hier door den fiscus, de po litie en de gendarmerie aangenomen. In Amerika wordt met booten, vliegtuigen, machinegeweren, laat staan, bommen en kanonnen jacht gemaakt op de drank smokkelaars, die het wagen de wet te' overtreden. Maar hier te lande hebben de hoornen oogen, de muren ooren, en ge staat steeds op het punt verraderlijk in de val te loopen als ge het maar nau- welijks aangedurfd hebt de lippen aan een glaasje van het brandende vocht tej plaatsen, dat u heeft verleid, na een vriendelijke ongemerkte uitnoodiging van 1 den slimmen waard. Proces-verbaal voor u en den waard is dan het gevolg, met proces en boete. Een zitting van een der boetestraffe- lijke rechtbanken te Brussel, die volledig aan overtredingen van de alcoholwet was gewijd, kan het best duidelijk maken, hoe men hierbij soms te werk gaat. Een eerste geval is dat van een bouw ondernemer, een fabrieksbestuurder en een sigarenhandelaar. Ondernemer en fa brieksbestuurder hadden samen zaken gedaan en na afloop stappen zij samen in sigarenwinkel. De eigenaar van de zaak herkent in beide heeren twee oude cliën ten van vroeger toen hij een café in ex ploitatie had. Handdrukken, nieuwe ken nismaking, genoegen van samen te pra ten. En de sigarenwinkelier noodigt bei den uit in de eetkamer te komen, achter den winkel, om even te klinken. Hij trac- teert met een glaasje cognac, kosteloos natuurlijk, voor de twee oude kennis- sen. Maar, toevallig naar het schijnt, tre den ook twee fiscus-agenten binnen die de aanwezigheid en het drinken vast stellen van alcohol „in een openbare plaats" met het gevolg dat allen proces verbaal oploopen en op het bankje der schande plaats moeten nemen om, als de rechter van meening blijkt dat de eet kamer van een sigarenhandelaar 'n open bare plaats is, een boete op te loopen van 500 franc, onvoorwaardelijk, dus zon der proeftijd, daar de wet geen proeftijd toestaat. Een proeftijd is alleen goed voor dieven en oplichters! Een ander geval is dat van een 86- jarige herbergierster uit de omgeving van Brussel, gedaagd om in haar herberg, al hoewel zulks verboden is, alcohol te heb ben gehad. De fiscus-agenten beweren namelijk een flesch jenever in beslag te hebben genomen. Was de flesch ge vuld? vraagt de voorzitter. Gedeeltelijk, is heit antwoord, maar toch blijkt dat dit gedeeltelijk slechts in de verhouding was van 3 centiliter. De raadsman van de gedaagde verontschul digt zijn cliënte niet te kunnen aanwezig zijn, wegens de omstandigheid dat zij oud is en een ziek been heeft. De her bergierster verkoopt geen alcohol aan haar klanten, verzekert hij. Er is een verklaring van den burgemeester der ge meente, waarin deze dit stellig verzekert. De fiscus-agenten hebben een flesch in beslag genomen die alcohol bevatte, waarmee haar cliënte haar ziek been ver zorgde op last van haar dokter en waar voor zij ook een recept heeft gekregen, Wal heeft de gedaagde u verklaard? vraagt de voorzitter aan de fiscus-agen ten, als het proces-verbaal werd opge maakt. Zij heeft ons gezegd, dat de alcohol voor haar been diende, 't is een oude vrouwMaar toen wij naar het voor schrift van den dokter vroegen kon zij dit niet toonen en wij hebben dan ook proces-verbaal opgesteld. De ijver van de Belgische fiscus-agen ten kent paal noch perk. De bejaarde vrouw zal, zooals zoovele andere, de voorziene boete moeten betalen als zij geen middel vindt om haar goede trouw beter te bewijzen aan den rechter, die haar zaak in afwachting in beraad heeft gehouden. Nog een geval: Een rentenierster had haar huis laten behangen. Maar wat met het oud behangpapier gedaan? Ik zal alles netjes bijeen brengen en morgen aan de werklieden van den rei nigingsdienst vragen dit oud papier mee op hun kar te laden, dacht zij. En zij deed zulks, 's anderdaags. De werklie den waren van goeden wil en om hen te beloonen schonk de vrouw aan beiden aan de deur een flinken Schiedam. Maar de fiscus-agenten waren er als de kip pen bij om proces-verbaal op te maken, met het gevolg dat de rentenierster en de werklieden tot de voorziene boeten werden veroordeeld. Treffende staaltjes van fiscale inquisi tie, waarvan er nog meer voor de hand liggen. Er is in België geen enkele wet, die zoo wordt verafschuwd als de alco holwet, alhoewel de groote meerderheid van de bevolking voor prohibitie is, zelfs voor grootere prohibitie dan thans het ge val is. De antipathie spruit n.l. voort, niet uit het toegepaste principe, maar uit de dagelijksche vaststelling die men doen kan dat de wet, die wel den aan koop toelaat van twee liter alcohol in een café of lokaal, dat voor het publiek toegankelijk is, wanneer het niet van privaten aard is, door een groot aantal personen wordt overtreden en boven dien gelegenheid laat tot allerlei misbrui ken en knevelarij, waarbij lagere gevoe lens steeds een rol spelen. Fiscale spionnage en uitdagingspractij- ken zijn op dit gebied regel geworden, daar de fiscus-agenten een premie ver werven voor elke overtreding, die door hen wordt vastgesteld. En het publiek zelf leert weinig eerbied koesteren voor de bestaande wet, daar het kan vast stellen, dat niets wordt ongebruikt gela ten om de onvolmaakte wet toch te over treden. Vrijwel geen straat in het cen trum van Brussel of men vindt er een huis, waarop het ironische opschrift „Pri vate club" zooveel is als een mededee- ling, dat men achter de deur alcohol naar hartelust gebruiken kan. Dit is het thans algemeen gebruikte middel om aan de toepassing van de wet te ontsnappen. En men kan getuigen, dat de rechtban ken, die wel arme dompelaars beboeten en soms ten onder brengen wegens een kleine onvoorzichtigheid of nalatigheid, tegenover deze fraudeurs machteloos staan. Een commissie is thans werkzaam om België beter droog te leggen, en dit niet alleen door beperking van hoeveelheid bij den aankoop van alcohol, maar ook door een betere verkoppreglementeering en hoofdzakelijk ook door de hooge be lastingen. De bierhandelaars zullen er goed bij varen! schittering gaat verloren bij luttel zonnelicht. Gelijk elk likdoornmiddel voor de Gedézalf zwicht. Per doos 45 cents. Bij alle Drogisten. alleen reeds door zijn schit terende voordeelen, die hij boven andere fabrikaten heelt, n.l.: Twee circulatie-systemen, af zonderlijk werkend, voor koude en zéér koude dagen. Dubbele wandcirculatie. - Ge makkelijke reiniging. - Een voudige bediening. Ideale tempering. - Vele modellen zoowel in eenvoudige als meer luxueuser uitvoering. Prijzen vanaf f85.-. De verfrisschende smaak van het vversche sap der kruizemuntblaadjes, die U nog van vroeger kent - maar thans in denzelfden vorm en ver pakking als de bekende P.K. Kauw gom. Vier heerlijke stukjes in een luchtdicht gesloten pakje - voor islechts vijf cent. Koop eens een pakje SPEARMINT. Het zal U zóó goed bevallen, dat U het bljjft gebruiken - ook al omdat het [goed is voor de spijsvertering, het ge bit gezond en den mond frisch houdt. WRIGLEY5 HK 26 VEKA'TOFFEE Alleen en uitsluitend depót NUTRICIA voor Middelburg J. D. JENS, Firma C. L. HENDRIKSE, Segeerstraat H 72, Tel. 185 VlissingenA. J. v. OCKENBURG Jr. KI. Markt 34. Breskensfa. A. A. HAMELIJNCK DE MEIJER, Haven 11. GoesL. LA PORTE, Apotheek, Gr. Markt 10, tel. 136. Hulst: fa. A. IVENS—STROECKEN, Bierkaaistraat B 184. Sas van Gent: F. PAUWELS. TholenJ. v. d. STEL, Dalemschestraat 30. TerneuzenE. D. SCHEELE, Noordstraat 41. WemeldingeM. KOOMAN, Wilhelminastraat B 155. ZierikzeeM. J. CONST AN DSE, Melkmarkt 96, tel. 31. De al| ƒ2.: 18 c« 30 Bij all wl regel[ het er, maai] wij kort I bren| well van ken heff^ pel roof! wij van geleg de gruv zam<| roofj de ij lijkhl „hetl prijsl paall mr. als te pleel meel pers| dat kentl derej gen te 1 en bare O daarl menl lichtT wer< ten zaal DJ wet! dat waan schil mor ovej staa naar is, moe ver Als dan schi| dI hooi deza zijnl lijklf I eenl dezj genl dien geld zind het| te ker| na pr aan bel lige: war ker kei zah dai we Ma Electrische Drukkerij G. W. DEN BOER, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 6