TWEEDE BLAD oos doodt tiet tiaar VAN DE VAN Donderdag 17 Oct. 1929 No. 245 BINNENLAND. FEUILLETON HET VONNIS LANDBOUW ZILVEREN OF NIKKELEN MUNT, De Staatscommissie inzake Nikkelen Munt heeft o.a. aan de Kamer van Koop handel te Amsterdam een aantal vragen gericht omtrent dit vraagstuk. Deze heeft een commissie verzocht advies uit te brengen, welke in de jongste vergadering der Kamer haar advies heeft uitgebracht Zij merkt op, dat niet uit het oog mag worden verloren, dat de bestaande toe standen in ons muntwezen voor een be langrijk deel meer door de historische ontwikkeling zijn bepaald, dan door doel bewuste overweging van de eischen, wel ke een behoorlijk ingericht muntwezen stelt. Met name geldt dit voor de keuze van de grondstof: dat zilver als zoodanig wordt gebezigd, vindt zijn oorsprong in tijden, in welke zilvergeld niet alleen was' een verkeersmiddel, maar tevens een blij vend bestanddeel van ieders vermogen De commissie acht den rijksdaalder niet een practisch betaalmiddel, evenals den halven gulden, en het dubbeltje te klein. De gulden is een doelmatig geld stuk. Zij zou daarom de middellijn van den rijksdaalder op 32 (thans 38), van het kwartje op 22 (thans 19) en die van het dubbeltje op 18 (thans 15) m.M. willen gebracht zien. Zij staat niet afwijzenc tegenover afwijkende kleuren voor de verschillende geldstukken, aanbrenging van een opening e.d. middelen tot onder scheid. De heer Julius del Canho, lid der Kamer, achtte nieuwe munten van 5 en 3 gewenscht. De commissie deelt dit verlangen niet, maar staat niet afwij zend tegenover een proef met een bank biljet van 5. Tegen nikkel heeft de commissie op zichzelf geen bezwaar, maar zij vermag niet te beoordeelen in hoeverre nikke! het doelmatigst zou zijn, o.a. met het oog op vervalsching. In het kort bespreekt het rapport op welke wijze het financieele voordeel, ontstaan door ontmunting van het zilver, zou moeten worden aange wend, (n.l. door storting in de Muntfond- sen), maar de rente van de aangekochte staatsschuld zou zij aan de gewone be grooting ten goede willen zien komen. De commissie acht 't echter niet nood zakelijk om het geheele voordeel in de Muntfondsen te storten, omdat het ge vaar van terugvloeiing van pasmunt niet groot is, dus zou b.v. slechts 40 pet. zijn te storten in de fondsen. Zij wijst voorts op de overwegingen van psychologischen aard t. o, van nikke len munt, en acht het een voordeel, dat nikkelen geld althans niet gepot zal wor den, wat er toe zou bijdragen, die opge potte renteloos liggende bedragen in zil ver aan het maatschappelijk verkeer te doen deelnemen via spaarbanken e.d. Gaat men tot vermunting over, dan moeten alle niet-gouden munten tot pas munt worden verklaard, omdat zij het een bezwaar acht, dat anders dit wettig betaalmiddel tot onbeperkt bedrag geld met geringe intrinsieke waarde zou zijn. In dit geval zou zij echter wenschen, dat de gulden en rijksdaalder tot 50 wettig betaalmiddel was. Het rapport bespreekt voorts de ge volgen van het tot pasmunt maken van onze grove zilveren munt voor de Ned. Bank. Deze kan nu haar biljetten tegen zilver inwisselen, maar zal dan gouden munt moeten afgeven, als haar biljetten ter inwisseling worden aangeboden. door mevrouw Belloc Lowndes. De toon van dien brief is u bekend een eigenaardigen brief voor een ge trouwde vrouw aan iemand, voor wien zii zegt, alleen gevoelens van oprechte, oude vriendschap te koesteren. Die brief on- d-erte.e'kend .„je Eva" Jet wej, niet 'je toegenegen Eva" bereikte kolonel Mintlaw 's morgens,, iden vierden Septem ber. En terstond (zond de,ze heer, in een enveloppe aan mevrouw Strain, voor mevrouw Birtley R,ayd-on een open che que op fcijn eigen naam af, doch aan haar geëndosseerd, ten Ibledrage van drie duiizend pond! Ook is ,u de inhoud! 'biet- ken d Van den (brief, dien kolonel Mint law bij zijn cheque had gevoegd, en waarin hij1 Ihaar jonde,r anderen schrjee'f, dat die drei duizend pond als een ge schenk, niet ais een leaning waren be doeld.' Hier nam de rechlcï- teen slokje wa ter. Vervolgens ging" hij' levendig en za kelijk voort: „Wiji weten allen, (dat Birtley Raydon Daarom kan zij zich vereenigen met het denkbeeld de Ned. Bank bevoegdheid te verleenen haar biljetten te voldoen in v/issels op het buitenland, of slechts goud in baren af te geven. De commissie bespreekt ten slotte nog de muntfondsen en meent, dat men de bestemming hiervan uitdrukkelijk moet uitbreiden tot handhaving van de waarde van de pasmunt. In verband hiermede zou zij de belegging er van niet willen be perken tot het Grootboek, maar uit wil len breiden tot gemakkelijk te realisee- ren goudwaarden. Dan deelt de comissie nog mede, dat zij afwijst de door haar voorgestelde maatregelen om het zilvergehalte onzer munten tot 500 deelen fijn te verlagen De commissie is van oordeel, dat het al dus te realiseeren voordeel de bedoelde wijzigingen in het muntwezen niet zou wettigen en cfat, indien eenmaal wordt aanvaard de grondgedachte om door ver mindering van de intrinsieke waarde van munten een bate te realiseeren, de daar voor pleitende argumenten zoodanig moe ten zijn, dat zij ook een zoo volledig mo gelijke verwezenlijking van het denk beeld rechtvaardigen. Tenslotte wijdt de commissie nog eeni- ge regels aan de -beteekenis voor Indië op monetair gebied. Zij meent zich ech ter van een oordeel over event, bezwa ren, evenals over het Indië eventueel toekomende deel der bate, te moeten onthouden. Omtrent het gevolg, dat aan dit rap port moet worden gegeven, zal nog nader een voorstel worden gedaan. Wrijf met de vingertoppen wat Purol 'in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd mei warm wateren gewone zeep of nog beter met Purolzeep. Herhaal dit zoo nu I dan. Uw hoofdhutd wordt daardoor roosvrij, het Ihaar schoon en zacht en valt niet uit. (Ing. med.j OPENING DER RADIO-DISTRIBUTIE TE MIDDELBURG. Gisteren is de distrib utie-inrichteng voor Middelburg van de Zeeuwsclie Ra dio -cTistristr-ibutie maatschappij officieel geopend. Daartoe hadden zich op ultnoo- di.gin-g van vennoolenn en diree tóe te gen half vier enkele lieeren vereeni-gd- in de woning van den heer de BlécourL aan de Heerengracht, waar de centrale is opgericht .die men levens als een rni- iniatuur studio kan beschouwen. Opgemerkt werden voor het gemeente bestuur de hoeren J. Onder-dijk wethou der en rnr. Van der Veur secretaris, voor het gemeentelijk eleclris'ch bedrijf de heeren Muller, hoofdboekhouder fen Van Dalen, opzichter van het electrisch van het eleclris'ch bedrijf; voor den tech- nischen dienst van het P. T. T. bedrijf de heer Bor en voor don directeur van het post- en telegraafkantoor de heer Klimliaar. Al deze heeren werden welkom gehee- ten namens de vennoote-n door den heer G. WOLDERS, die dank bracht aan het gemeentebestuur, dat het de distributie in handen van deze vennootschap heeft willen geven, zulks oncler toezicht van dat toestuur. De vennooten hetoben het va-s le voornemen zich naar de voorwaar den te gedragen en te trachten het be drijf zoo hoog mogelijk op te voeren. Spr. verzocht den heer Onderdijk het bedrijf wel le willen openen eni dit kon door de reeds aangeslotenen gevolgd worden ,daar met toestemming van den directeur van heL postkantoor af en toe ook directe uitzendingen mogen plaats hebben. Na inschakeling van- de microfoon nam de heer ONDERDIJK het woord' en bracht dank voor de uitnoodiginig tot het gemeentebestuur, al spijt het hem, dat de burgemeester en wethouder De Veer verhinderd zijn. Het zal Volgen-S spr. niet dikwijls voorkomen, dat B. en W. de ope ning van een particuliere onderneming bijwonen ,al mogen zij dan de tot stand- zich dien ochtend voelde,, wat hij noem de „Maajidagsch", hoewel het inderdaad' Dinsdag wajs', en 'dat hij dr. Durham te lefoneerde. De dokter was uit. Ware hij' thuis geweest,, dit mogen wij veilig aannemen,, dan zou (Raydon op weg naar het station 'bij hem izljn aangegaan,, wan\ hoewel hij zich niet goed gevoelde, was hij; toch voornemens, als gewoonlijk naar zijn kantoor te gaan, hetgeen hij-, naar wij weten,, dan ook deed. Aan deze te lefonische boodschap heeft de dokter heel veel gewicht (gehecht,, doch zij is inderdaad van generlei belang. Doch wèl is' van (belang en ik' Vefstig uw 'bij zondere aandacht hierop dal even vóór Birtley Raydon's Vertrek naar* de stad, zijn ito uw naar Londen was ge gaan." Er kwam een opschudding, een ge- mom pel onder- de 'hevig gespannen aan wezigen, doch het stierf weg, toen de rechter met klem vervolgde „,1'k wil nu niet stilstaan 'bij wat ge beulde gedurende den 'autorit van be klaagde naar hat idorpsistalion. In stede hiervan verzoek! ik 'uw aandacht te wil len schenken ,a,ajn hetgeen zij in de stad deed. Da,ar, terstond na haar aankomst, verzilverde zijl kolonel iMinllaw's chteque en daarna -zooalf; 'zij' zejf heeft verklaard, ontmoette zij, ingevolge een afspraak' koming en uitbreiding van zaken in de -gemeente op prijs stellen en ten zeerste toejuichen .Men moet de noodige onder scheiding maken om in b-ij-zondere geval len van dien regel aï te wijken. Nu meent -spr., dat de totstandkoming van de ijadioidistributie een gebeurtenis is, niet alleen van belang voor den ondernemer, maar ook van groot belang voor de inge zetenen die lot dusver om financieele of andere redenen van het genot van de ra dio verstoken blijven. Dit zullen toe geven, zij die reeds a-bonné zijn en reeds een en ander hebben gehoord. Thans 'blijft het genot van radio niet meer -beperkt tot d-e meer bevoorrrechte-n der Samenleving ,maar kan o-ok de kleine burgerij en de, arbeidersklasse op gemak kelijke voorwaarden het gelu-id door den aether tot zich doen brengen. Het woord distributie heeft geen aanig-enamen klank, doch spr. aarzelt niet te verklaren, dat deze vorm van distributie beter zal vol doen en meer in- den smaak zal vallen, dan die waarmede men in den oorlogstijd heeft kennis gemaakt. Men- is in Middel- niet over één nacht ijs gegaan en het heeft lang geduurd eer het gemeentebe stuur aan den raad een voorstel deed tot het uitgeven een-er concessie. Fr werd zoo verschillend over gedacht en vaak werd de mee-ening geuit, dal de radio-distributie geen toekomst zo,u heb ken, omdat door 'vereenvoudiging der toestellen en verbetering der techn'ek de aanschaffing goedkooper zou worden en (zoo ook onder ihet 'bereik zou komen van het gansche .volk'. De- practijk heeft tot nu toe uitgewezen,, dat deze meening niet op goede gronden- beru-st. Immers zijn tal van (gemeenten voorgegaan en de oentrales hebben een maslsa deelnemers tot zich getrokken. (D-ë radio-distributie beeft -een totekomst ten -zal de geestdrift voor het bezitten 'van een eigen toestel niet sterk aanwakkeren. Het gemeentebe stuur wachtte ook op eene rijksregeling, nu die er (kwam bleek, dat maar eon dis- tribuant mocht .optr-eden, die maakte de kaak eenvoudiger, omdat dhr. De Blé- court, van 'l 'Westende en Wolders1 inge ziet en-en waren en bereid bleken een combinatie of vennootschap te vormen waarop het gemeentebestuur besloot ben de concessie te verleenen. Deze heereïi -zijn toen met 'spoed aan hel werk gegaan en thans voor Ihet winterseizoten blijkt men zoover gereed, dat tot uitzending kan worden overgegaan. Daarvoor is een massa wferk verzet ten is vael hoofd'bre kiens nood'-ig geweest ien liet iz.al de Iheeren thans wel -een igtroote voldoening zijn,, dat Wet 'werk' zooverre jgterecd is. Het is Spr. een voorrecht de Mididelburgsiche radio qentrale van harte 'geluk le wenschen miet -dit groote succes en hij spreekt de wtensch uit dat een groote toeneming van het aantal aangeslotenen het resul taat zal zijn,. Voor het vele- werk dat ,zij zich hiervoor hebben moeten getroos ten. Gaarne verklaart 'spr. de Middel'buygl- sche Radio Centrale voor geopend. (Ap- plaus). De tweede rede,, idie >verd uitgezon- dp,n,, was die van den directeur, den hleer L. J. VAN 'T WESTENDE,, die zei- dte, dat z.i. de moeilijkheden thans over wonnen zijn, dank zij de prettige samen werking met gemeente-autoriteiten, den heer ir. Boelen, den ingenieur der tele grafie en het publiek'. Spr. zette daarop de inrichting van -de Centrale* uiteen, zij bestaat uit een 'groot schakelbord, waar op het distributienet (uitkomt. Die beide ontvangers zijn normale toestellen N.S.F. 4. De afstemming der toestellen is uilerlst eenvoudig e-n bedrij-fszeker ,en- elk toe stel heeft zijn eigen antenne. De opge nomen energie heeft als- gevolg een- nor- ,m,ale ontvangst, en 'd-eze normale energie wordt in een tz.jg. versterker gevoei\d„ wtel- ke het mogelijk maakt, dat verschillende luidsprekers kunnen worden aangesloten. Elke versterker is in staat A 600 luid sprekers te voeden. Voor den eigen om roep is 'n Philips microp-hoon opgesteld en langs dezen weg hoopt de directie de aangeslotenen op de hoogle te kunnen houden van alles -wat op de uitzending bietrekking heeft. Wanneer de ontvangst door hevige lnchtsloringen niet te genie ten is, is het toegestaan zelf een pro gramma door te geven, en daarvoor is men geheel ingericht. Als de toestellen zijn afgestemd worden 'ze op het net doorgegeven. De schakeling gebeurt op het meergenoemde schakelbord, waar alle lijnen Le samen komen. Het net wordt verdeeld in 'verschillende secties, (leze secties, weer (in groepen. Door deze verdee ing is het 'mog, lij'k' elk gedölellbe v-an het net afzonderlijk uit te sch'ak len. en zijn storingen te localise rein, en wor den de s tor ingsmo.ge 1 ij klier!en tot een mi nimum teruggebracht. De uitgaande leidingen uit de Centra le worden door z.g. hoorn'bliksemaflei- ders beveiligd. Voor elke uitgaande draad is een bliksemafleider aanwezig,- terwijl in de Centrale een edelgasveiligheid als fijnzekering dienst do-et. Verder dee'de spr. o.a. mede, dat door zooveel mo gelijk de buitenleidingen aan den. achter kant! van de huizen a,an te brengen, ge tracht wordt het 'stadsbeeld zoo weinig mogelijk te -ontsieren. Over 't algemeen heeft men de medewerking vali het pu bliek ondervonden en spr. doet daarop voor het vervolg ook -een beroep. Er zijn 130 aanvragen, waarvan 75 zijn, aangeslo ten, en met twee ploegen wordt gewerkt om den achterstand in le halen, en men hoopt nog dezen winter een belangrijk aantal abonnés pan de centrale le ver binden. Spr. eindigt met dank aan ge meentebestuur, ir. Boelen en den in,g der telegrafie, aan bet bestuur der Ven nootschap, aan den chef-monteur en zijn helpers èn deelde mede dal de Venn, nu 4 concessies heeft voor distributie ie weten Middelburg, Arnemuiden, St. Laurens, en Koudekerke, en in die ge meenten is het dus nu mogelijk voor weinig kosten de vele voordeden mee le maken, welke de veelomvattende ra dio-techniek biedt. Spr. wekte ten slotte op een formulier aan te vragen aim liet kantoor op de Vlasmarkt. Gemeld zij hier dat voor dc geheele inrichting alleen Nederlaudsch fabrikant is gebruikt. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van den directeur vail h-et P. T. T. kantoor, die door ziekte verhinderd was, waarin hij er op wijst hem de con trole is opgedragen-om na te gaan of liet doorgegevene van voldoende sterkte en kwaliteit is.. Sedert eenige weken heeft de centrale reeds proef gedraaid en spr. kan verklaren,, dat de sterkte en de kwa liteit van het doorgegevene niets te wen schen overliet en hij verwacht dan ook, dat hel aantal deelnemers snel zpl toe nemen. Spr. wensclit de directie geluk met haar voorloopig succes,, en meent dat de ingezetenen van Middelburg haai' groolen dank verschuldigd is voor. haar durf en ondernemingsgeest,, waardoor Middelburg een inrichting van groote waarde rijker is geworden. Gas, elec trisch licht en water ontbreken in geen enkel goed ingericht huis, moge de radio naast die 3 zicli een plaats veroveren in honderden gezinnen. Door mej. M. Kesteiïoo en de heer Dronkers jr. werd het Z-eeuwsch Volks lied op piano en viool ten beste gegeven o-ok voor luistervinken en later gaven deze jongelui nog enkele nummers, ter wij! de heer Mulder d-e hoorders op een paar mooie piano so-lo s vergastte. De lieer WOLDERS dankte ten sjotte alien voor liun aanwezigheid en den lieer Onderdijk voor de gesproken woor den, waarna hij verzocht een kijkje te nemen op het kantoor in de Vlasmarkt, hierheen begaf men zich per auto waar bij een paar singels werden omgereden. Hel gebouw op de Vlasmarkt telt -een aardig kantoor,, een nette showroom, een bergplaats en een werkplaats. Ilier konden wij ons overtuigen hoe goed zoowel hetgeen in in de studio op de Heerengracht, als hetgeen uit tlil- versuim of Huizen wordt uitgezonden door de abonnés wordt gehoord. Ieder dier abonnés hebben dubbieile lijnen, een voor Huizen en een voor Hilversum. Een verzeilen van dien stele van; liet eene in het andere stopcontact doet de abonné verhuizen van Hilversum naar Huizen en omgekeerd. Na liet bezoek aan beide gebouwen en liet zien der inrichting, is o-nze overtui ging, dat Middelburg zeer dankbaar mag zijn aan de heeren, die hier de koe bij de horens hebben genomen. Zij, die gaarne een der beide program ma's zouden willen kunnen! volgen en Tol de likeuren, Waarvoor heeren een besliste Voorkeur aan den dag leggen, behoort aller eerst Bols Half om Half De tactvolle gastvrouw heeft het steeds in haar buffet. (Ingez. Med ttasiRiik'üiaaiiMWc» tegen de kosten van een eigen toestel op zien, hebben nu een billijke en goede ge legenheid om zich aan le sluiten. hem, den man die haar juist zulk' een groot-en dienst had -bewezen. Gij' allen hebt gehoord., hoe beiden in deze ge rechts-zaal plechtig hebben verklaard, -dat zij- -dien bewusten (middag niet langer dan 'e-en uur samen hebben -doorgebracht in een theesalon in "Bond Street. Ik moet u echter wij-zen op het feit dat mevrouw Birtley Ra,vdon de bank, waar zij' Minl- laW's wisjsei had Ige.ïncasse-erd, om één uur verliet,, en ;da,t zij- haar -echtgenoot eerst om half zeven "aan Waterloo Sta tion ontmoette." Ili-er verzocht Eva ;R,aydon's r-aad-sl- m-an, de vermaarde advocaat Sir, Jo seph Molloy, iet's j.n het midden te Imogen brengen. Hij stelde 'in liet licht,, dat 'ver scheidene verklaringen waren (afgelegd als bewijs, dat mevrouw Birtjey Riavdon na,ar ettelijke winkels was gegaan om daar allerlei rekeningen te Ibetalen, som mige tot een 'belangrijk bedrag, en dat zij' daarvo-or kwitantie-s -ontving. Maar desondanks behielden toch alle aanwe-zigen in de rechtszaal den indruk', dat 'beklaagde 'zoo Igoecl als zeker toch wel vier of 'vijf uur in gtezelschaip- van kolonel Mintlaw had '.doorgebracht. D-e rechter even in zijn aa-nteekeningen kijkend, ging voort: „Man en vrouw -reisden -samen huis waarts. De vrouw ve(rtjel-de haar echt genoot,, dat zij -e-en notaris1 had bezocht!, met het doel gejd op te nemen voor de 'betaling van Ide hoo-ge naaislersre'lve- nin-g, lel wel de eenige schuld der vrouw, -die -aan Iden man bekend was'. Dit verhaal van imevrouw 'Birtley Ray don,, van dat 'bezoek' aan dien notaris-, was louter fantasie, (een leugen die zij met groote beslistheid op-dischte, om haar goedgeloovig-en en op-recht liefheb benden echtgenoot om den tuin te lei den. Die leugen 'had de gewenscht© -uit werking. Het echtpaar kwam in -de beste stem; min-g thuis -en (begaf zich,, na zich voor het diner gekleed 'te- hebben,, in den salon,, waar hun huishoudster, mevfrouw Strain, lo-en juist was,. Deze deelde den heer Raydon mede, klat den -diokler dien middag was geweest om hem te bezoe ken,. waarop de heer Raydon verklaarde, ylal hij- den -dokter 's morgens 'had op gebeld. Maar en hierop gelieve- u w-el te letten hij! 'zei er hij, dat (hij n'uimaar 'b-lij was,, dat -d-e dokter niet thuis was (geweest,- aangezien hij zicili weer liee- lemaal goed gevoelde 'Hierop,, gebruik makend van een alledaagsche, hoewel vrij ouderwetscbe uitdrukking, Verk'laa.- d-e hijl nog, (dat bij' „honger iajs' een -paard' had. De rechter wachtte,, jzo-o bet den toe De Suikerpositie. Iln h-et jongste nummer van! „In- en Uitvoer" -bespreekt dr. H. G. Prinsen Geerligs de positie van de suiker bij het begin van het nieuwe statistieke jaar. Hij herinnert eraan hoe omstreeks een- jaar geleden uit de toenmaals bekend izijnde gegevens geconcludeerd moest worden, dat de suikerproductie van 1928-29 het verbruik met 775.000 ton zou overtreffen .Thans blijkt, dat het overschot ten slotte niet meer dan on geveer 350.000 ton heeft .bedragen, over eenkomende met het wereld verbruik ge durende vijf dagen. Zulk een overschot is niet groot te noemen en rechtvaardigt zeker niet den steeds weder herhaalden aandrang, om over hel algemeen de isuikerproduclie te beperken. Wanneer men de pro-duelie niet kunstmatig -door middel van premiën of gunsten, vaa mo nopolie versterkt en niet het verbruik door zware heffingen belemmert, zal, aldus sclir., de vermeerderende con sumptie binnen zeer korten tijd de pro ductie hebben ingehaal-dl. In het jaar 192S-'29 is die toestand- bijna bereikt en bij de beschouwing van de gegevens voor 1929-'30 bemerkt men, dat In dit nu ingetreden jaar de bei-de cijfers nog dich ter bijeen z-ullen komen, zoo zij al niet in legen ges lelde richting zullen loopeu. Blijkens de zeer voorloopige, in Aug. opgemaakte cijfers is de wereldproduc tie geraamd op 23.761.000 ton, het ver bruik op 24.023.000 ton, latende een pr-odutie-tekort van 262.000 Ion. Bij liet opmaken van deze cijfers heeft men in hoofdzaak op een normuJe weersgesteld heid gerekend en op niet ver van d-e middenwaarde liggende uilkomsten en ook op een consumptie,, die een weinig kleiner is -dan die in 1928-'29, omdat men niet -op een even groot verbruik als in dal jaar van buitengewoon !,age prijzen mag rekenen.. Wanneer de weersgesteld heid dezelfde was geweest als gewoonlijk dan zou men de hier genoemde cijfers zonder bezwaar mogen aanvaarden, maar in 1929 was vrijwel over de geheele aarde hel weder buitengewoon droog, wat de ontwikkeling van het gewas te genhield, waardoor men over het geheel met V-dor de suikerproductie nadeelige weersomstandigheden zal moeten re- keuen. In Europa gaven de beide droge jaren 1904-'05 en 1911-T2 een inzinking te zien, we-Ik-e wij wellicht o-ok in 1929- '30 tot een minder of meerder bedrag mogen verwachten. Op Java heeft het nieuwe riet de droogte zeer goed kunnen weerstaan. De aanplant is met 1 pet. uitgebreid en de totale suikerproductie van 1929 zal on- (geveer even groot worden als die van 1928, namelijk in de 'huurt van 2.950.000 Ion, hetgeen bewijst, dat het waterge brek den -oogst zeer weinig heeft gehin derd. Of het gebrek aan plantwater den oogst van 1930 zat benadeel-en is nog niet te zeggen. De aanplanlingen zullen van 2 tot 3 pet. grooter worden dan in 1929 en wij zullen ze-er voorloopig op een oogst van 3 mülioen ton in' 1930 mogen rekenen. Ook op Formosa en de Phiiippijnen was hel droog e-n op die eilanden zal zeker de rietsuiker oogst kleiner worden dan in het jaar 1929. De beelworlelsuikeroogst van de Ver- eenigde Stalen, de riets-uikeroo-gst Van hoorders voorkwnm. een Vo-or izijh d-oen een lange poos'. Daarop vervolg,-Je hij teijn rede ien het was, alsof hij tlians in hel bij-zonder het woord richtte tot de jury, die was amejigeisleld uit tien mannen en twee vrouwen. „En nu 'komen wij tot het ialle,r kritiek1- ste tijdstip van 'dien allerkritjekslten dag. H-et is onze heilige plicht, om te ont dekken, om uit te vorschen, wat wer kelijk gebeurde,, nadat 'deze dirie nien- schcn hun maaltijd hadden geinU|lt%id|. Het staat vast, dat na het gjeibmilk vlan -een kop koffie jn den sa-Ion,, de beer en mevrouw Birtley Raydon ,wat zij heel dikwijls d-e-de.ni.j fn d'en tuin gingen. Hun vriendin, tevens huihoud|s-Ler„ tmev|rpuw Strain, die, zooals wij wet(en het mid dagmaal met 'Wen 'had gebruikt, bleef alleen in den -salon, waarvan de deur op een 'kier was Ig-elalen -en het electrisch licht' 'w'as uitgedraaid,, toevallig of op zettelijk' door de [vrouw des huizes, toen de-ze de kamer Verliet. Ik' veronderstel opzettelijk, daar mevrouw (Riaydon rie den had om -mevrouw Strain spoedig naar 'bed te laten gaan, waint, igplijlk' deze dame ons heeft medegedeeld, -ging zij dikwijls vroeg naar b-oven, vóór haar vrienden tevens haar meester en mees teres zich ,naar hun 'kamers begaven. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5