Istizin - Tabletten. Een laxeermiddel Ho, 245. DONDERDAG 17 OCTOBER 1929 172e Jaargang UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Dat srammer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND mag dsn cfarm ntef schaden, doch moet zacht, aangenaam en daarbij toch prompt werken. Ai deze voordeelen bieden de beproefde Bovendien houdt hun regelende werking dagenlang aan. MIDDELBURGSCHE COURANT. De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen,- ïf 2.30, elders 2.50 per kwartaal, -v- Week-abonnenienten in Middelburg !8 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel j voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. l Telefoonnummers 1 Redactie 269 Administratie 139 -i.lfiAh l* Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten &S dankbetuigingen; van 17 regels ƒ2.10, elke raf«| meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uft« drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 reg»I% opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertestiën onder „Brieven" e| „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ceat* TWEEDE KAMER. Minister DONNER heelt hen, die hem bestreden, opmerkingen maakten of in lichtingen vroegen, van repliek gediend en daarbij de voorgeschiedenis van het ontwerp-ambten aren wel uitvoerig uiteen gezet. Een beiangrijk deel van de be sprekingen, die daarop volgden de minister had zeif trouwens het onder werp ook ai aangesneden was de quaestie der arbeidscontracten. Dat iaat zich denken, wiant inderdaad zït daar wei een en ander afain vast. Het rijksambtenaar wezen ai hoe siecht sommige dier heeren het naar hun meening nog wei hebben brengt toch zoo van die voordeelen mede, die men niet moet onderschatten en eeni der grootste daarvan is wel dat der min of meer volkomen onafzetbaarheid of ono-nt- slabaarheid. Ambieert men zoo'n baantje en hééft men het veroverd, dan gaat al les van een leien dakje, met eigen, we duwen- en weezenpeusioen op den koop toe, zij het dan niet gratis. De als werkgever optredende staat, de publiekrechtelijke lichamen moeten echter ook een beetje om de zuinigheid denken en een af te groo-te tros vau ambtenaren en ambtenaartjes maakt de huishouding heel duur. Vandaar de, o.i. in beginsel njiet alleen geoorloofde, maar noodzakelijke invoering van het systeem, menschen, die naar den aard van hun werk stellig niet tot 't ambtenarencorps gerekend hehooren te worden, in diepst te nemen op arbeidscontract Hoe moet het echter met deze ar beidscontracten en de nu aanhangige ambtenarenwet De onderscheiding tusschen hen eq de ambtenaren zoo zegt de minister is een zoo wezenlijke, dat ook. de ont- werpen-Dresselhuys en -Heemskerk lien ditsioten. De rijksafbeidscontracters zijn niet rechtloos, doch zij staan in dezelfde positie als personen in dienst van' par ticuliere werkgevers. Indien men wil zor gen, dat van het instituut geen misbruik wordt gemaakt,, dan moet men toch niet alle arbeidscontracters brengen onder een regime, dat voor dit instituut niet past. Zijn er misbruiken, dan moeten de ze op andere wijze worden afgesneden dan door denatureering van de verhou dingen. Voorzoover de lagere lichamen arbeidscontracters aanstellen om aan de pensioen-wetgeving te ontkomen,, doen zij dit niet ten detrimente van de ambte naren, doch van het pensioenfonds. Bij het Rijk zijn 10,440 arbeidscontracters, waarvan 5500 bij de post en 3000 bij 'de oorlogsinrichtingen. Bij de centrale com missie voor Georganiseerd 'Overleg is het ontwerpen van een regeling voor deze personen aanhangig gemaakt. Advies is uoS niet uitgebracht. Daaruit blijkt hoe moeilijk de materie is. Spr. heeft er geen bezwaar tegen, in een slotbepaling op te nemen dat hij al- gemeenen maatregel van bestuur zial wor den bepaald met welke groepen van per sonen arbeidscontracten kunfnen worden afgesloten. ,|leer VAN DEN TEMPED (s. d.) tjeett t voor de .arbeidscontracters op genomen. Hij constateert, dat de minis- jjea erkend heeft |dat er op liet terrein van e aanstelling Van arbeidscontrac ters misbruiken bestaan, doch dat hij te vjer is gegaan £n het goed praten daar van. Op dit gebied bestaan wel degelijk misstanden. In het arbeidscontract van «nik een persoon is' b.v. vastgelegd dat &Lfeen de dwingende [bepalingen van het Burgerlijk' Wetboek voor hem gelden Bovendien kunnen deze .arbeidscontrac ters niet de [sancties ter verdediging van tiun rechten toepiassen,, die de arbeiders jin particulieren dienst tonnen doen gel- jdjen. IHet coalitierecht en het stakings recht bestaan voor (hen niet. Tenslotte is ingediend een tweede no ta van wijzigingen waar bij de slotbepa- iipalinglen wordt ingevoegd ©en nieuw prtikiel 134, luidende: ,bB:ij of krachtens algemeenen maat regel van bestuur worden bepalingen Vastgesteld betreffende de [gevallen waar in en de Voorwaarden waaronder door of vanwege het Rijk' indienstneming op (arbeidsovereenkomst naar burgerlijk rlecht kan plaats (hebben. Omtrent dezelfde onderwerpen wor den door het 'bevoegd gezag der provin ciën, igjemeenten, w.aterschaplpen, Veen- schappen en veenpolders bepalingen vast gesteld, indien door of vanwege de licha men indienstneming op arbeidsovereen komst naai" burgerlijk recht plaats heeft. Artikel 126 is van overeenkomstige toe passing. Daarmee is dus (aan de bezwaren een wfeinig tegemoet gekomen. Maken we tenslotte noig melding van 'het afwijkende algemeene standpunt van den heer BEUMER (,a. r.) Waarom aldus deze spr. wordt ons dit wetsont werp voor gelegd en niet 'n regeling van idte algemeene administratieve recht spraak? D|e burger heeft behoefte aan be scherming tegen de administratie, doah 'krijgt deze niet. De ambtenaar krijgt ze wèl, terwijl de burger daaraan tenminste zooveel behoefte heeft. Wanneer krijgt de burger deze bescherming, terwijl er geen vakorganisatie is, die daarvoor strijdt? DE RIJKSMIDDELEN IN SEPT. 1929- De opbrengst van de rijksmiddelen over 't geheele jaar bedraagt 39.262.083. Het één twaalde gedeelte der raming (hoofdsom en opcenten) over de maand September 1929 bedroeg 40.041.038, te gen ƒ36,181.657 over de maand Septem ber 1928. We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste negen maanden van 1929, vergeleken met die over de eerste negen maanden van 1929. Grondbel. Pers. bel. Ink, bel. Verm. bel. Div. en T. Inv. recht Stat. recht Zout Geslacht Wijn Gedistil. Bier Suiker Tabek Goud, Zilver - Zegelrecht Reg. recht Sues, recht - Domeinen Staatsloterij - Loodsgelden - 1929. 18.915.521 21.947.005 59.948.758 10.083.202 18.442.859 50.252.258 3.475.343 1.415.771 9,030.855 2.041.968 25.632.318 10.825.615 35.797.410 19.773.644 749.375 20.995.583 24.495.948 33.339.430 2.466.474 452.782 3.677.980 1928. 18.566.258 21.531.622 69.451.391 8.463.858 14.186.232 46.906.539 3.418.726 1.471.122 8.043.493 2.051.077 32.484.238 10.585.447 34.669.489 17.467.490 758.314 20.258.033 19.679.539 28.474.294 2.389.825 454.431 3.618.377 Totaal ƒ373.780.110 364.929.805 De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds gaven over Sept. 1929 een opbrengst van 5.759.275. De inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over Sept. 1929 een op brengst van 504.957. Rijwielbelasting 117.880. ALASTRIM OF POKKEN? Voldoende aan een verzoek van den voorzitter van den centralen gezond heidsraad hebben de heeren prof. W. A. Kuenen, dr. J. Kuiper en prof. J. J. van Loghem een rapport uitgebracht, bevat tende hunne zienswijze omtrent den aard van de epidemie, welke in ons land heerscht, voornamelijk te Rotterdam en te Delft, en die aangeduid wordt met den naam „Alastrim". Samenvattend geeft de commissie als haar meening: 1. De thans in Nederland heerschende, te Rotterdam het eerst herkende en of ficieel als alastrim betitelde, ziekte is variola (pokken). 2. De meeste der te Delft als alastrim aangegeven gevallen moeten buiten be schouwing blijven. 3. Aan invoering van eenigerlei vorm van gedwongen vaccinatie valt wegens het encephalitisgevaar niet te denken. 4. Nauwkeurige en geregelde inlichting door de inspectie omtrent de met vol doende zekerheid vastgestelde gevallen is noodig om plaatselijk aan de genees kundigen hun standpunt ten aanzien van het af- of aanraden van de vaccinatie mogelijk te maken. 5. Eén lid der commissie wenscht het Koninklijk Besluit onveranderd te hand haven, zoodat de thans heerschende ziek te onder de A-groep van de nieuwe wet valt. De twee andere leden wenschen variola voorloopig in de B-groep te plaat sen, onder beding dat overal waar de middelen tot verpleging en afzondering dit plaatselijk veroorloven de B-bepalin gen, overeenkomstig het bepaalde in de wet en op last der regeering, tot het A- peil worden opgevoerd. Deze leden geven dus herziening van het Koninklijk Besluit in overweging, In een aan dit rapport toegevoegde nota concludeert de voorzitter van den gezondheidsraad: Resumeerende moet ik ontraden con clusie 5 van het rapport te aanvaarden, zoowel wat betreft de wenschen van de minderheid als die der meerderheid. Hetgeen de meerderheid tot stand wil brengen, is zeker aanbevelenswaardig; het is zonder in te gaan op het denkbeeld van het overbrengen van de variola ma- jar naar groep B te bereiken, want ook volgens de bestaande bepalingen is m. i, een scheiding tusschen lichte en zware gevallen rationeel. TARIEFSVERLAGING VOOR BRIEVEN. Nader vernemen wij, dat de op 1 November a.s. in overweging zijnde ta riefsverlaging voor 'brieven enz. zeer waarschijnlijk haar beslag zal krijgen. Al zijn nog niet alle voor de vaststelling daarvan noodige instanties doorloopen, toch mag thans reeds met reden worden verwaclil, dat de door P. T. T. ontwor pen verlagingen voortgang zullen hebben. Deze zijn: verlaging van het binnenlandsch b>riefposttarief, voor een gewicht van niet meer dan 20 gram, van 7i/a c e n t tot 6 cent; op gelijke wijze te handelen voor brie ven welke uit Nederland naar Ned.-In- dië, Suriname en Curagao, alsmede i n het grensverkeer met België, en Duitschland worden verzonden; invoering van een nieuw tarief voor binnenlandsche brieven- van een gewicht boven 20 gram en niet meer dan 40 gram, van 12 cent (thans 15 cent), (zulks om te voorkomen, dat men anders goed- kooper zijn brieven in deze gewichtstrap zou kunnen splitsen;) liet minimum port voor allen per zee post verzonden naar Ned.-Indië, Surina me en Curajao, te verlagen van 7(4 tot 6 cent het minimum1 port voor monsters in het binnenlandsch verkeer van, 5 tot 3 cent te verlagen, met als gevolg, dat voor een gewicht boven 50 tot 100 gram het tarief 4 cent zal bedragen; op gelijke wijze te handelen voor mon sters verzonden per zeepost naar Ned.- Indië, Suriname en Guragao. Met de administraties- van Suriname en Curagao, alsmede van België en Duitschland is op de punten, weljke me de haar dienst betreffen, overeenstem ming verkregen. Van de Nederlandsch-Indische post administratie staat nog niet vast, dat zij met de voorgestelde verlagingen instemt, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat deze eventueel op een ander tijdstip zullen ingaan. Overigens ligt het in de bedoeling alle verlagingen als hi-ervoren ajaingege-ven op 1 November a.s. te verwezenlijken, al blijft liet uiteraard mogelijk, dat de tijd te kort is om alle voorbereidingen alsdan gereed te hebben, in welk geval de datum van ingang nog enkele weken zal moeten worden verschoven. DE ALASTRIM. Sinds Zaterdag zijn te Dielft ge-en nieuwe gevallen van allastrim voorgeko men. Te Delft is encephalitis vastgesteld bij een driejarig jongetje. Te Ymuiden heeft zich 'bij een kindje van een jaar na inenting encephalitis voorgedaan. ENCEPHALITIS. Te Beverwijk is een twee-jarig kindje aan encephalitis ontstaan na in enting overleden. DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIE. Blijkens telegrafisch bericht van de bemanning van het retourvliegtuig is dit gisteren om 8 u. 10 uit Konstantinopel -vertrokken en om 14 u. 25 (pl. tijd) te Boedapest aangekomen. Aia-n boord is alles wel. Vandaag wordt de reis voortgezet. Het vliegtuig kan vanmiddag om 14 u. 30 op Schiphol worden verwacht. DE NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL VAN WATERSTAAT. Naar de N. Rott. Crt. verneemt zal tot directeur-generaal van w'aterstaat, tot in stelling van welk ambt indertijd besloten is, worden benoemd ir. J. A. Ringers, directeur-lioofduitvoerder van de Maat schappij tot uitvoering van Zuiderzeewer ken (M. U. Z.) en hoofdingenieur met venof van den rijkswaterstaat. Dit bericht wordt officieel -bevestigd. #1 apotheken «n drogisten vwfcHJgbaar, (Ingez. Meü.>; LEIDEN—WOERDEN DUBBEL SPOOR. Naar de Msb. verneemt, zal bi an en zeer arzienbaren tijd worden overgegaan tot het leggen van dubbel spoor op het spoorwegtraject Leiden—Woerden. Hel huidige enkelspoor vormde tot dusverre een belemmering voor de uitbreiding van hel aantal treinen, ,aa>n welke uitbreiding de behoefte zich in steeds toenemende male doet gevoelen'. DE AANSLAGEN OP SUMATRA. V.D. Anela seint uit Medan: De Sumatra Post deett mede, dat na den aanslag op den administrateur van de onderneming Kano pan O-eioe, den zelfden middag nog een poging is ge daan om een assistent aan te vallen. Deze werd echter niet gewond. Totaal zijn 4 koelies gearresteerd. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een complot onder de koelies. HET HOLLAND-HUIS TE BRUSSEL. De plechtige -opening van d-e Nederl.- Indische week, die in het Holland-huis ie Brussel zal worden gehouden, is be paald -op 21 October drie uur namid dag. De Nederlandsche gezant jhr. mr. Nis pen tot Sevenaer, de Nederlandsche con sul-generaal van Romburgli en andere leden van het Nederlandsch gezantschap zullen bij de opening aanwezig zijn. ZEELAND. 4 De Zeeuwsche blindcnvexeeniging Naeft, naar aanleiding 'van een desbetref fend verzoek',, van de P.Z.E.M. bericht ontvangen,, dat blinden [gratis door de (electrische tram vervoerd zullen wof- den. Zij- moeten (dan in liet bezit zijn van een kaart, [afgegeven door het se cretariaat voor Zeeland van de Blinden- vlerieeniging. Tot lid -der Gezondheidscommissie, zetel Veere, is door den Commissaris der Koningin voor het tijdvak van heden tot 1 Juli 1932 benoemd de heer L. G. Gel derman, arts te Kortgene. MIDDELBURG. Het Muziekgezelschap „Houthandel Walcheren" geeft Zaterdagavond weer teen uitvoering in bet Schuttershof van muizfek en tooiieely ten zal dit voor de trouwe bezoekers -- (moge het er velen Zijn zeker weer een genotvollen avond worden. VLISSINGEN- Burg. en Weth. stellen voor eenige stukjes gemeentegrond te verkoopen aan ide ,Kon. (Mij. „De Sch-eide" voor f 12 pier vierkante Meter,, izulks ten einde een onteigeningsprocedure te voorko men. Gisterenavond is alhier (een vergade ring gehouden, uitgaande van dein N'atio- nalen Bond van Gemeenteambtenaren, waarin besproken werd dat de salarissei van de gemeenteambtenaren alhier veel te laag zijn. Besloten werd zich met een voorstel tot de commissie van georgani seerd overleg te (wenden, teneinde eene verbetering te trachten te verkrijgen. WALCHEREN. DOMBURG. Dezer dagen zal een aan val worden geda.an ,op de beurzen van de ingezetenen, aan wie lijsten ter teeke ning zullen worden (aangeboden. Men z|ette de koorden (der beurs wijd op-en jen teekene goed, want het betreft hier «e,en sympathiek' doel, ntnl. steun aan de inrichting voor .alleen staande blin- dien te Wolfhezen, (die dien steun zoo ten volle verdient. ZUID-BEVELAND. BIEZELINGE. Hier is een tuinbouw'- wintercursus geopend met 17 leerlingen. Als onderwijzers treden op de heeren: R. v. d. Hoek en W. Glas. Van den rijks- tuinhouwcon-sulent was bericht ingeko men, dat hij ,bij deze opening niet aan wezig kon zijn wel bemerkten wij behal ve de commissie van toezicht, ook bur gemeester Bierens. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. DE STAKING. SAS VAN GENT. Inzake de slaking aan de slijfsel- en glucosefabriek vernemen we, dat van de 48 stakers, die bij den R.- K. Bond waren aangesloten ,er reeds 42 plde-rs 2ijn te werk gesteld. Ook van den modernen boud zijn reeds vele weer aan het werk. De fabriek werkt nog steeds door met hulpkrachten uit 'Sel'zacte en .Assenede, naast de Italianen -die van de zusterfa'- brieken zijn aangekomen,. In gesloten vrachtauto's worden de arbeiders naar de fabriek gebracht. Alles staat nog flink onder politietoezicht. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. BRESKENS. De voordracht van wa terbouwkundig ambtenaar van het water schap Oud- en Jong Breskens te Bres- kens luidt: 1. A. Minderhoud le Breskens; 2. A. J. de Loof le Vreeland; 3. J. H. van Rest le Groningen. Besmettel ij ke ziekten. Het aantal gevallen vian besmettelijke ziekten over de week van 6 tot 13 Oc tober in de provincie Zeeland bedroeg: 9 gevallen roodvonk en wel 4 te Axel, 2 te St. Philipsland en 1 te Hulst, Neu zen en Serooskerke (Wi.) en 1 geval van Poliomyelitis anterior acuta te Ier- seke. Vaii 6 tot 12 October waren 10 ge vallen van encephalitis na inenting ter, kennis van het staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht; van af begin Augustus lot 5 October werden 59 ge vallen met 10 sterfgevallen bekend; waarvan 14 en 5 na herinenting. HET WINKELWERKTIJDENBESLUIT' Op de bovenzaal van de sociëteit „De Vergenoeging" werd gisterenavond een zeer druk bezochte vergadering gehou den, uitgaande van Handelsbelang, maar ditmaal ook niet-leden toegang hadden. De daartoe uitgenoodigde besturen van de Christelijke Middenstandsvereeni- gi-ng en De Hanze hadden aan de be stuurstafel plaats genomen. De VOORZITTER, de heer G, van Nederveen, opende de vergadering en weidde enkele woorden aan de nagedach tenis van het overleden bestuurslid, den heer G. W. den Boer, welke woorden door allen staande werden aangehoord. Spr. memoreerde de werkzaamheden van den overledene, voornamelijk van de spaarkas van Handelsbelang, waaraan hij zijn volle werkkracht besteedde. Zijn nagedachtenis zal bij de vereeni- ging in dankbare herinnering voortleven. De secretaris, de heer L. A. STOF- KOPER, deed hierna mededeeling van een tweetal ingekomen stukken, het eene van den Chr. Winkelbesturenbond, dat reeds is gepubliceerd, en het tweede van den Alg, Bond van Handels- en Kan toorbedienden, inhoudende de mededee ling van eene vergadering op 23 October in „St. Joris", waartoe ook alle patroons worden uitgenoodigd. De VOORZITTER zeide dat Handels belang geen bepaald standpunt kan in nemen, maar men toch meende voor voorlichting te moeten zorgen, en den hoofdinspecteur van den arbeid, den lieer van Sierenberg de Boer daarom aanwezig is, aan wien spr. het woord gaf. De HOOFDINSPECTEUR acht toelich-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1