TWEEDE BLAD iittwptó Con VAN DE VAN Woensdag 16 Oct. 1929 No. 244 BINNENLAND. DE RIJKSBEGROOTING VOOR 1930. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. NEKKRAMP. ZEELAND WALCHEREN. KOUDEKERKE. De raad had de maxi- mum-jaarwedden van den len en den 2en ambtenaar ter gemeentesecretarie verlaagd, aanmerkelijk verlaagd en be paald op resp. 2100 en 1600. Deze verlaagde maxima zouden door de func tionarissen te bereiken zijn door 5 jaar- lijksche verlagingen van resp. 105 en 73.75. Met deze verlaging was daarna bij de begrooting rekening gehouden. Ged. Staten van Zeeland onthielden echter aan die begrooting hun goedkeu ring, daarbij overwegende, dat tot verla ging van een eenmaal toegekende wedde niet mag worden overgegaan, dan in ge vallen, dat dit door het algemeen belang der gemeente gebiedend wordt geëischt. Ook de Kroon heeft, aangezien niet is gebleken van dringende redenen, welke tot verlaging zouden behooren te leiden, en waar met name niet als zoodanig kan gelden de omstandigheid, dat de bezol diging op het oogenblik veel hooger is dan die van dergelijke ambtenaren in naburige gemeenten van ongeveer gelij ken omgang, de verlaging in strijd ge acht met het algemeen belang en het be roep van het gemeentebestuur ongegrond verklaard. ZUID-BEVELAND. VOORSTELLEN VOOR DEN GEMEEN TERAAD VAN GOES. In verband met de plaats gehad heb bende restauratie van het Manhuis wordt voorgesteld de totaal huur van het Man huis met ingang van 1 December 1928 te bepalen op 1058.68 en dit te ver- deelen onder de vei-schillende armbestu ren naar gelang door die besturen ka mertjes in gebruik zijn, waardoor ruim 32 per kamertje betaald zal moeten worden. Nu de electriciteit haar intrede in Goes heeft gedaan, komt het bij B. en W. gewenscht voor, dat de gebouwen, welke eigendom der gemeente zijn en daar voor in aanmerking komen, van electri- sche verlichting worden voorzien. Even wel wordt het niet wenschelijk geacht zulks voor alle gebouwen gelijk te doen, doch het eerst te doen aansluiten het stadhuis, het politiebureau en de gebou wen van den Reinigingsdienst. Voorge steld wordt daarom 1500 voor het stad DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WIEK VAN 16-23 OCT. 16 ZUID Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te 8 uur, in de week van 1623 October. De Volle Maan van 16 October staat in de Visschen; id. 19 Oct. tusschen den de voortgaande groei der gemeente als oorzaak worden genoemd. De meest markante gevallen zijn wel de volgende: Het batig saldo van den laatst afge sloten dienst (1928) bedraagt 13.283.535, terwijl op de begrooting voor 1929 23.357.545 kon worden uitgetrokken wegens batig saldo over 1927. Dit feit behoeft op zich zelf geen aanleiding te geven tot ongerustheid. Immers, de nor male gang van zaken dient toch te zijn, dat aan het eind van het jaar de ont vangsten de uitgaven ongeveer blijken te hebben gedekt. Een hoog batig saldo dient dan o.i. even goed als een hoog nadeelig slot te worden beschouwd als .een gevolg hetzij van onjuiste ramingen, hetzij van niet geheel normale omstan digheden. Vanzelf speelt de belasting hierin een voorname rol en het is be kend,, dat gedurende de afgeloopen ja ren de belastingopbrengsten vrijwel steeds zijn meegevallen. Nu in den loop der jaren verschillende belastingen ver laging ondergingen het vermenigvul- digingscijfer der gemeentelijke inkom stenbelasting daalde geleidelijk van 1,2 tot 1,03, de opcenten op de personeele belasting van 90 tot 50 en die op de ver mogensbelasting van 100 tot 75, spreekt het vanzelf, dat op meevallen niet meer te rekenen valt. Het is niet ondienstig, er eens op te wijzen, dat de totale uitgaven wegens on derwijs op deze begrooting moesten wor den uitgetrokken tot een bedrag van 80.155.62% tegen 75.886.19% voor 1929. Deze uitgaven vormen thans 34.02 pet. van het totale batig saldo van hoofdstuk belasting en niet minder dan 43.32 pet. van de opbrengst der gemeentelijke in komstenbelasting. Voorwaar een respec tabel bedrag, waarop de Raad slechts zeer weinig invloed kan uitoefenen, maar dat toch aanspoort om groote voorzich tigheid te betrachten, waar het die uit gaven geldt, waarover de Raad wèl zeg genskracht bezit. Nog zij vermeld, dat de winst uit het Gemeente-Gasbedrijf 914.31 lager is ge raamd dan voor 1929, als natuurlijk ge volg van de totstandkoming der electri- ficatie. Een en ander heeft een nadeeligen in- Ram en den Stier; L, K. van 22 Oct. in den Wagenman. De eenig zichtbare planeet is Jupiter in den Stier. vloed op de gemeente-financiën van 10.380.58%. B. en W. hebben niet, gelijk voorheen, een bedrag uitgetrokken wegens kosten van werkverschaffing, waartegenover stond een bijdrage van het Burgerlijk Armbestuur, De laatste jaren bedroegen deze ramingen resp. 3000 en 2500. B. en W. zijn tot deze handelwijze ge komen naar aanleiding van een brief van Ged. Staten, waarin het volgende is ge meld: „De ondersteuning van behoeftigen, ook in den vorm van werkverschaffing, be hoort tot de taak van het Burg. Armbe stuur en niet tot die der gemeente." Dit heeft als vanzelf onze aandacht ge voerd naar een tweetal Kon. besluiten, waarbij als strijdig met de Wet werden aangeduid Raadsbesluiten resp. van de gemeenten Harlingen en Aengwïrden op grond van de omstandigheid, dat daarbij gelden waren beschikbaar gesteld ten be hoeve van het verleenen van rechts'treek- schen steun aan uitgetrokken en niet- trekkende werkloozen, dus met voorbij gaan van het Burgerlijk Armbestuur. De hulp, welke gedurende de latere ja ren aan werkloozen is verleend, ving aan in het jaar 1915 en mocht toen inderdaad geacht worden het gevolg te zijn van den in de geheele wereld heerschenden ge- drukten toestand op economisch gebied. Ook nog gedurende verschillende vol gende jaren was zulks het geval, doch nu met grond mag worden aangenomen, dat sedert den laatsten tijd vrijwel aller- wege een normale toestand is weerge keerd, bestaat er geen aanleiding om met dezen vorm van steun verleening voort te gaan. Het staat dan ook, volgens B. en W„ vast, dat de werkloosheid, welke zich omstreeks van December tot Maart vertoont, niet anders is dan seizoenwerk loosheid. Er is dan ook alle aanleiding om te verwachten, dat Ged. Staten dit maal hun goedkeuring niet meer zouden hechten aan een begrooting, waarop be dragen zouden zijn uitgetrokken tot heï in welken vorm dan ook verleenen van steun aan seizoenwerkloozen en het lijdt geen twijfel of een e.v. beroep op de Kroon zou geen suces hebben. Hieruit volgt, dat voortaan de armbe sturen, met name het Burgerlijk Armbe stuur, in den nood van- deze categorie FEUILLETON HET VONNIS 4) huis, 350 voor het politiebureau (waar in de geleidingen reeds aanwezig zijn) en 680 voor den Reinigingsdienst, voor dit doel als eersten termijn beschikbaar te stellen. Voorgesteld wordt voorts het tracte- ment van den sasmeester en sasknecht met ingang van 1 Mei 1929 vast te stel len op resp. 15002000 en 1000 1500; op de jaarwedden een korting toe te passen van 12 pet. per jaar we gens het genot van een ambtswoning en aan elk hunner om de 14 dagen een vrijen Zondag te waarborgen, inhoudende een rusttijd van 36 achtereenvolgende uren. Door deze functionarissen was om sa larisverhooging gevraagd wegens vermin dering hunner inkomsten tengevolge van de opheffing eener door hen bekleede bezoldigde Rijksfunctie. Naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van den Directeur van Gemeen tewerken adviseert de Commissie voor georganiseerd overleg om de jaarwedde van den 2en opzichter bij gemeentewer ken te brengen op 20002600. B. en W. kunnen zich daarmede ver eenigen en stellen voor dit salaris vast te stellen ingaande 1 Januari 1930. Waar bij gelegenheid van begrafenis sen al meermalen de wensch naar voren is gekomen, om op de Algemeene Be graafplaats een schuilplaats op te rich ten, teneinde de wachtenden voor het slechte weder te beschutten, stellen B. en W. thans voor tot de oprichting van een wachtlokaal te besluiten. De Direc teur van Gemeentewerken heeft een eenvoudig plan samengesteld, waarvan de kosten worden geraamd op 1500. Overigens stellen B. en W. nog voor: tot aankoop van een stukje grond, groot ongeveer 300 c.A. van het Burger lijk Armbestuur ad 0.50 per c,A„ aan gezien dit gedeelte valt onder het bouw- verbod en later is bestemd voor straat aansluitende aan het bouwplan aan de De Ruijterlaan; in te trekken de op 6 Juni 1929 vast gestelde wijziging van de verordening op de heffing eener Rioolbelasting; tot onderhandsche verpachting van een stukje gemeentegrond aan den heer E, C. van Dissel; tot wijziging van de Ambtenaarsver ordening en het Werkliedenreglement, met een bepaling inhoudende dat het Scheidsgerecht verplicht is het hoofd van den dienst, waartoe de in beroep geko- mene behoort, zoomede den persoon, die de overtreding heeft geconstateerd, mon deling te hooren; aan de bewoners van den W. Zelleweg, die om straatverlichting aldaar hebben verzocht, mede te deelen, dat de Raad bereid is om tot verlichting van dien weg over te gaan onmiddellijk nadat deze ver hard en verder in orde gebracht is en kosteloos aan de gemeente zal zijn over gedragen; tot wederopzeggens eene gevraagde subsidie toe te staan aan de Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland; medewerking te verleenen aan het plan om aan de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten een geschenk aan te bieden voor het als zetel dier ver eeniging te stichten gebouw; tot aanvulling van het Raadsbesluit tot indeeling der wegen in klassen; tot het aangaan eener geldleening ad 80.350; afwijzend te beschikken op een verzoek om medewerking te verleenen aan de tot standkoming van een applicatiecursus voor onderwijzers inzake onderwijs in het vak „lichamelijke oefening". Bij de aanbieding van de gemeente begrooting voor het jaar 1930, sluitende in ontvang en uitgaaf met een bedrag van 656.396.29, schrijven B. en W. o.m.: Eenerzijds vormen de daarin tot uiting komende verschillen met die voor 1929 een afspiegeling van de financieele ge volgen van eerder genomen besluiten, anderzijds moet de oorzaak worden ge zocht in omstandigheden, waaraan ten gevolge van wettelijke bepalingen of an dere buiten de bemoeiingsfeer van den Raad liggende omstandigheden niet valt te veranderen. In de derde plaats mag De voorzitter der Tweede Kamer heeft meegedeeld, dat de behandeling der Rijksbegrooting op 3 November zal aanvangen. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat het re tour vliegtuig Maandagochtend te 7.40 uur uit Aleppo is vertrokken en te 13.25 uur te Constantinopel is aan gekomen. Het 10-jarig meisje te Warffum, bij wie Zondag nekkramp vastgjesteld werd, is gisteren overleden. 1 KANTOREN IN- EN UITKLARING, De „St.-Crt.'- van 'gisteravond bevat thans de beschikking van den minister van Financiën, waarbij met ingang van 1 November a.s. Amsterdam en Zaan dam zijn aangewezen als kantoren van inklaring van ter zee langs het Noord- zeekanaal binnenkomende, zonder jeenige lossing of lading ondlerweg, rechtstreeks daarheen opvarende schepen, en als kan toren van uitklaring 'van langs genoemd kanaal uitgaande, op denzelfden voet rechtstreeks van daar naar zee Ve.trek kende schepen, bij welk een en ander de haven van Westzaan gerekend wordt tot Zaandam te behooren. Wi-awraaBMBaMMMMMm» 's GRAVENPOLDER. Maandag verga derde de gemeenteraad. Overgelegd wordt het proces-ver baal van kasopneming bij den gemeenteont vanger, waaruit blijkt, dat op 30 Septem ber in kas was f 3657,89. De burgemeester deelt mede, dat de Commissaris der Koningin de gemeente heeft bezocht en alles in orde heeft be vonden. Het verzoek van de Centrale Esperan to Propaganda commissie tot het invoe ren van een éénjarige Besperantocursus de lagere scholen wordt voor kennisge ving aangenomen. Inzake de i/4 cent-bijdrage voor de Ver. van Nederl gemee.nten zegt de burge meester, dat ofschoon B. en W:. er niet veel voor gevoelen, zij wegens de gering|e kosten voor de gemeente voorstellen de bijdrage te geven. Anders zou s-Graven- polder misschien maar een gekke uitzon dering maken. De overige leden vinden het benoodig- de bedrag van f 15.000 voor de aanklee- dng van een bestuurskamer overdreven hoog. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met vijf tegen twee stemmen. Daarop wordt de gemeentebegrooting voor 1930 post voor post behandeld. De heer Joziasse bepleit verhooging van de jaarwedde van den wegwerker omdat de wegen meer en meer onder houd vereischen in verhouding tot an dere jaarwedden b.v. die van den veld wachter is de bezoldiging te laag. De heer Vermue merkt 'op dat de wegwerker vroeger zelf voorgesteld heeft om zijn jaarwedde op het uitgetrokken bedrag te bepalen. Als er dus een fout schuilt in de jaarwedderegeling ligt deze dus bij den. wegwerker zelf. Bovendien heeft deze nimmer om salarisverhooging gevraagd. De heer Verhulst wijst er op, dat er niet bij alle graven op de begraafplaats steenen nummerpaaltjes geplaatst zijn zooals de Raad had besloten. De burgemeester antwoordt, dat er bij de oudste graven nooit paaltjes ge staan hebben. De heer Joziasse zegt, dat hij het zal toejuichen indien er geen pensioensbij dragen op de ambtenaren meer worden verhaald. Hij is van meening dat de gemeente deze voor de ambtenaren dient te betalen.. Bij de posten voor brandverzekering enz, wenschen de heeren Joziasse en Van Lïere geacht te word"n te hebben tegen- stemd. Daarna wordt d© gemeentebegrooting voor 1930 met algemeene stemmen vast gesteld met een eindcijfer van f 29892.365 en een post van onvoorzienle uitgaven van f 886,28. ■Vervolgens wordt de vergoeding aan de bijzondere lagere school over 1928 vastgesteld op f 19.41 zulks na af trek van het bedrag dat over de jaren 1926, 1927 en 1928 teveel is uitgekeerd. Verder wordt besloten om de zijkanten van de Dorpsstraat te vernieuwen. Bij de rondvraag zegt de heer Joziasse, dat indien er bekend gemaakt wordt, dat er gelegenheid tot kostelooze vacci natie gegeven wordt,, tevens op het aan plakbiljet gewezen dient te worden, op het encephalitisgevaar dat er aan verbon den is. De burgemeester zegt, dat eer ieder hieromtrent door de pers voldoende wordt voorgelicht. 0EERSTE kw. ©voile maan laatste kwartier Gnieuwe maan VENUS MARS JUPITER SATURNUS door mevrouw 'Belloc Lowndes. De getuige wist den datum zóo juist dien vierden September, aangezien "het de avond was van den dag, waarop haar zuster haai- eerste kindje had gekregen. Een geboorteacte was overgelegd tot "sta ving Van dit igetuigeiiis. Na haar verklaring kwam een lompe, pummelige boerenjongen aan de beurt' Robert Daniëls geheeten, knecht aan het paviljoen ziekenhuis in jSwanmere. Hij vertelde hakkelend dat hij Amos Purcell tweemaal, het laatst op 31 Augustus, had meegenomen in het kamertje dat de apo theek werd genoemd en dat wel, niette genstaande hij heel goed wist, dat hij hiermee liaildelde tegen een ernstig ver bod. Hij had er niet op gelet, of de deuren van de kast, Waarin de apothe keres haar gevaarlijke geneesmiddelen bewaarde, open of dicht waren. Mïalar hij kon er op zweren ,dat zij eens wijd open stonden, toen hij alleen in het ka mertje was gekomen. De uiteenzetting. Vier-en-twintig uur later speelde het eerste tooneel van het laatste bedrijf af, van dit treffende en toch zoo waar men- schelijke drama, en naderde de rechter, naar velen in 'het Hof veronderstelden het einde van zijn toespraak tot de jury. Hij was strikt eerlijk te werk gegaan tegenover de nu uitgeputte, angstige jon ge vrouw in de bank der beschuldigden en die in de hevigste spanning haar blik ken strak op hem gericht hield. Maar zijn meer geroutineerde toehoorders voelden heel sterk, dat zijn conclusie zou neerkomen op de ter dood veroor deeling, aangezien volgens zijn vaste overtuiging niet de minste twijfel aan de schuld van beklaagde bestond. Geheel overeenkomstig zijn welbekend systeem ging rechter Lenison met de grootste nauwkeurigheid nog eens de ver klaringen der getuigen na, om dan in beknopten en zakelijken vorm ,ee.n over zicht te geven van de voornaamste feiten in de zaak. Nu hield hij een oogenblik op en keek even in zijn papieren' en ver volgde,, iets langzamer en zeer duidelijk: „Mag ik u nog eens verzoeken, met mij in herinnering achttien, maanden te rug te gaan, toen dit welgestelde, jonge paar 'besloot, een landhuis te 'koopien. Naar het schijnt, zijn zij op hun onder zoekingstocht toevallig in Swanmere ge komen, waar zij een verrukkelijke bui tenplaats vonden, gelegen aan den oever van de Theems/ genaamd The Mill Hou se, en waarop zij aanstonds hun keu? vestigden. Weldra waren zij de gelukkige bezitters van dat landgoed, en aiangezien mevrouw Birtley Raydon heel weing voelde en slecht berekend was voor de leiding der huishouding, namen zij een oude vriendin van haar 'in dienst, een alleszins bekwame dame, mevrouw Ade laide Strain, om, zoo het heet, het be stier op zich te nemen. Ge hebt allen mevrouw Strain s duide lijk' en onpartijdig getuigenis) gehoord ten opzichte van Birtley Raydon en zijn vrouw. Deze twee menschen schenen het heel goed met elkander te kunnen vin den ja, velen zullen wellicht zeggen bijzonder goed al hadden zij af en toe verschil van meening over geldzaken, tot dat daar onverwacht in Engeland terug keerde een thans zeer gefortuneerd man, kolonel Mintlaw, die een bewonderaar was geweest van mevrouw Birtley Ray don, toen zij voor het eerst weduwe was. De geachte verdediger, Sir Joseph Mol- loy heeft niets onbeproefd gelaten en dat lag ongetwijfeld op zijn weg om in het licht te stellen, welk een kranig fi guur kolenol Mintlaw in den oorlog heeft gemaakt, alsook om nu ben ik ge neigd om te zeggen meer wettig en maat schappelijk om op kolonel Mintlaw s mooi, nobel karakter te wijzen. Maar wanneer wij, komen op de vriendschaips- banden van mannen ejn vrouwen en voor namelijk die betrekkingen welke in den tegenwoordigen tijd als „romantisch" worden beschreven, heeft het feit, dat man zijn plicht in den oorlog deed en zelfs, het spijt mij 't te moeten zeggen, het andere feit, dat hij, zooals gebruike lijk is te zeggen een „mooF' of „nobel" karakter heeft, geen bijzonder groote waarde. Dames en heeren gezworenen, gij allen hebt kolonel Mintlaw gezien gij hebt hem in de getuigenbank gehoord, en gij zijt waarschijnlijk tot de overtui ging gekomen, dat alles, of althans groo- tendeels waar is wat hij gezegd of open lijk toegegeven heeft gedurende het kruisverhoor. Maar had deze man niet tevens een eereplicht te vervullen? Was hij daardoor niet gebonden aiap een' ont kenning, duidelijker'gezegd een leugen? Kolonel Mintlaw's oprechte, groote gene genheid voor Eva Raydon neemt in deze alle twijfel weg. En nu verzoek ik u, bijzonder goed te letten op twe© data. De kritieke data .n deze voor mijn gevoel eer pijnlijke, dan geheimzinnige geschiedenis. Deze data, ik behoef ze u nauwelijks in herinnering te brengen, zijn de derde en de vierde September van dit jaar. Het was op den derden September,, dat Birtley Raydon hoorde van de buitengewoon hooge re kening die zijn vrouw had gemaakt bij een naaister, genaamd Madame Domino Wij weten, hoe hij op dien dag in arren moede raad ging inwinnen: bij zijn moe der en dat hij daarna rechtstreeks haar. Swanmere terugkeerde, zonder zich zelfs den tijd te gunnen in1, de stad koffie te drinken. Hij vondi zijn vrouw niet thuis en het is voor ons een vaststaand; feit hetgeen Birtley Raydon nimmer gewe ten heeft dat zij dien middag ge luncht heeft met en in gezelschap gebleven is van klolonel Mintlaw". Weder hield de Irechter veeite- kenend even op. ,„Toen mevrouw Birtley Raydon ein delijk thuiskwam, had er een hevige twist plaats tusschen man en vrouW. Niet, let wel, betreffende Mintlaw, want Rayd(On, hoe vreemd het moge klinken kende zelfs het bestaan niet van dien mian. Hun twist, die door heel het personeel ook door mevrouw Strain werd gehoord, liep over de rekening van de naaister. Maar hoe hevig de twist was, hij werd gevolgd door een verzoening. Daarna, dien zelfde avond, schreef en postte mevrouw Ray don heimelijk een brief aan haar vereer der, waarin zij hem op de hoogte stelde van haar nijpend geldgebrek. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5