eerste blad. in onze staten-generaal. binnenland m N o. 244. WOENSDAG 16 OCTOBER 1929 172e Jaargang d nummer bestaat uit Twee bladen. AvsJK loé die to-ciie 3 Liw ci.derr\K^^ ,A AbdMai roep. to '•7 De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, 2.30, elders ƒ2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg Ï8 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel j voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postcbèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen f van 17 regels 2.10, elke ragef meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitx drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 reg«l% opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling, Advertentiën onder „Brieven" e$ „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ceat* TWEEDE KAMER. Weigering van twee interpellaties- Wijnkoop. Zooals we gister hebben ge zien, zullen die bij de begrooting aan de orde komen, Toen de Ambtenarenwet. Direct al vijf sprekers bij de algemeene beschou wingen. De heer BOON meende, dat voor de groote groep ambtenaren een apart amb tenarenreglement dient te bestaan en de wijze waarop Minister Donner alvast het formeel recht voor de ambtenaren wil regelen, heeft allen lof van den vrij- heidsbondschen spreker, al wenscht hij ,ook de rechtspositie geregeld te zien van militairen, die in het onderhavige wetsontwerp nog niet geregeld worden kan. Dat de nieuwe wet de op arbeidscon tract in dienst van de overheid werk- vragen Verzochte wettelijke motieven wordt verwezen naar artikel 3ter der Telegraaf- en Telefoonwet 1004,, zooals deze wet laatstelijk' is gewijzigd 'bij de wet van 12 'Mei 1928, Op grond hier van is de Overheid verplicht te waken tegen inbreuk', door middel van radio- uitzendingen, op de veiligheid van den ijSfaat de openbare orde of de goede zeden. Ten einde dezen plicht te 'kim- nen nakomen, zijn (hij de voor de uitzen ding vèrleende vergunning voorwaarden gesteld. i Daar de uitzending met de gestelde voorwaarden in strijd 'kwam,, is' zij ver broken. Ad. 3e. Deze vraag hvordt ontkennend bteantwoordj, daar noch 'de aanvraag tot vfergunning, noch liet 'programma, noch de redevoering zelf lot onderwerp hacU tiien hetgeen in (artikel 168 van de Grond- <wet wordt gewaarborgd. Ad. 4e. Met verwijzing naar het ant woord op vraag 2 wordt opgelmerkt, dat een ingrijpen als op Zondag 29 Sept- tember piaats had, geschiedt op grond van andere overwegingen dan in de laat ste vraag blijkbaar wordt ondersteld. DE „GRAF ZEPPELIN" EN DE ZONDAGSHEILIGING. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Heemskerk, heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: Is de regeering in de gelegenheid ge- mede, dat de heer Duys dezer dagen, toen hij zijn rijbewijs behaalde, een ge lukstelegram van den burgemeester ont vangen mocht, luidende: Gelukgewenscht Houd goed rechts. Mr, Duys seinde daarop terug: Harte lijk dank voor gelukwensch. Zal steeds goed rechts houden, maar mpet links voorbijrijden. -- w- _4.ii o ca ZEELAND. (Ingez. Med.) ln v, .n-r? °7eTia O rK"| weest om te verzoeken of te doen ver- zamen uitsluit, bilh,kt de heer Boon, zoekeri( dat de ylucht yan de )|Graf Zep_ mits V-3.11 TlCt instituut Z6Ü éG6n mis- %-vonin" Atr<sr *\TiOrlaT»lan,r1i rfi/xh 7Aiii nloafc geen bruik wordt gemaakt. Ook de uitsluiting van vrijgestelden en bestuurderen van ambtenaarsorganisaties uit de nieuw te vormen ambtenarengerechten, draagt zijn goedkeuring weg; bedoelde corporaties zouden echter invloed kunnen uitoefe nen door aanbevelingen van personen te verstrekken bij de benoeming der rech ters. Nog zou de heer Boon het onmogelijk gemaakt willen zien, dat heel het rech terlijk apparaat voor tè futiele zaken in beweging zou kunnen worden ge bracht, Hij verklaart ten slotte dus in hoofdzaken accoord te gaan met den Minister. De heer TER LAAN meent echter, dat te lang gesold is met de regeling der rechtspositie van de ambtenaren eni nam bet op voor de militairen, die recht heb ben op een onpartijdigen burgerlijken rechter voor hun administratieve belan gen. Twee punten uit de discussie willen wij als van meer dan gewoon belang "verder releveeren. Dat ijs; in, dia eer ste plaats de vraag vlan dhr. v. WIJN BERGEN, of de benoeming van amb tenarenrechters niet beter aan de rech terlijke macht dan aan Gedeputeerden kan worden opgedragen. De laat- sten kunnen in gedingen van dezen aard betrokken worden, en waar terecht vrij gestelden van ambtenaarsvereenigingen zijn en ambtenaren moeten worden buitengesloten, ware het der overweging alleszins waard het benoemingsrecht niet aan Gedeputeerden, maar aan de rech terlijke macht te geven. De tweede quaestie van deze orde is de vraag, of niet op een of andere wijze medewerking van rechters ware te ver- krijgen, b.v. in den vorm van een aan beveling van candidaten. DE GESTOORDE RADIO-REDE, 'Op de volgende (vragen van den heer Wijnkoop i i Ie. Is het den (minister Wekend, dat vhn ambtswege het uitzenden per radio van een rede, 'door 'een lid der vrijden- (blersbeweging op Zondag 29 September j.l. te Amsterdam Igehouden, midden en (plotseling is afgebroken 2b. Wil de minister de wettelijke mo tieven mededeelen, waarop dit ingrijpen in de vrijheid om gedachten of gevoelens ifte openbaren steunt? 3b. Acht de minister bier niet een aanranding aanwfezig van jhet grondwette lijk recht om in volkomen vrijheid gods dienstige meeningen te belijden? 4e. En zoo Deen, 'waarom geschiedt dergelijk ingrijpen dan uitsluitend of bij voorkeur tegen do vrije gedachte en te lgen deze gezindheid ten aanzien van den godsdienst? heeft de minister van waterstaat ge antwoord Ad. Ie. Ambtshalve is het uitzenden pbr radio van ben redevoering, op Zon dag 29 September j.l. in het theater Tuschinsky te Amsterdam gehouden, na verloop van cenigten tijd verbroken. Ad. 2e. Voor de door den steler der1 pelin" over Nederland iiiet zou piaats hebben op Zondag, nog wel des ochtends onder kerktijd, waardoor hetgeen een daad van courtoisie jegens'Nederland had moeten wezen, is geworden tot een daad van onwellevendheid jegens het aanzien lijk deel van het volk, dat prijs stelt op Zondagsheiliging en bepaaldelijk op kerk. gang? Indien de regeering daartoe inde gele genheid is geweest, waarom heeft zij daarvan geen gebruik gemaakt of, zoo zij er wel gebruik van heeft gemaakt, waar om heeft dit niet gebaat? DE NATIONALE OMROEP. Naar aanleiding van een bericht, dat er besprekingen worden gevoerd, die de tot standhouding van een nationale omroep tot einddoel hebben, en waarbij de K. II. O. en de N. C. R. V. zich bereid zoudeh hebben verklaard 25 a 30 pet. van hun zendtijd ten behoeve van de A. V. R. O. aan de VARA af te staan deelt de K. R. O. aan bet persbureau V. D. mede, dat van besprekingen met de K. R. O. niets bekend is, en idat er geen sprake is van afstaan Van zendtijd. i i l i ENCEPHALITIS NA INENTING. In de week van 6 tot en met 12 Octo ber werden tien gevallen van encephali tis na inenting ter kennis van het Staats toezicht op de Volksgezondheid gebracht. Van het begin van Augustus af tot en met 5 October werden 60 gevallen ver meld. Hiervan moet 1 geval worden af gevoerd, zoodat er 59 overblijven. Van deze 59 gevallen werden er 45 waargenomen na een eerste inenting Er stierven hiervan 10 personen. Na 'n herinenting werden door encephalitis aangetast 14 personen, van wie er 5 overleden. Het is nog niet zeker, dat bij laatst bedoelde personen de vroeger ver richte eerste inenting slaagde, zoodat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat in enkele van deze gevallen de herinen ting feitelijk als eerste inenting moet wor den beschouwd. Bovenstaande cijfers zijn als voorloo- pige cijfers te beschouwen, aangezien naar verschillende gevallen nader onder zoek wordt gedaan, j Aj IJfj f#l*i 1*11 li MOBILISATIE-INVALIDEN. Door de Nederlandsche Mobilisatie-In validen en Nabestaanden-Kring te Utrecht wordt binnen enkele weken, een adres verzonden aan de TWeede Kamer, hou dende verzoek,, o.a. pensionneering en betere pensionneering voor hare kringge- nooten, t. w.mobilisatie invaliden (dat zijn: ernstige lijdende gewezen mobilisa tie-militairen); 'behoeftige weduwen, wee zen, moeders, vaders of ouders Van wij len ,„mobi!isatie invaliden-kostwinners."' Het adres gaat vergezeld vlan vele in stemmingen,, afkomstig van Geestelijken, Doktoren, andere vooraanstaande perso nen, oud-gemobiliseerden e.a. in den lan de. Nog telkens komen hierdoor bewijzen van sympathie binnen. HOUDT RECHTS! Als bewijs van de goede verhouding tusschen den burgemeester en de Haag- sche gemeenteraadsleden, deelt men ons WALCHEREN. 1 p NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Deze? dagen kwam een persoon uit Domburg, welke bezig was fruit te plukken op de hofstede van Van N. te Nieuw- en St. Jooslaud,, zoodanig te vallen dat hij een zijner armen brak. Dr. W|. F. Th. van der Rijl te Arnemuiden verleende de eerste medische hulp. RITTHEM. De gemeenteraad hield gis terenmiddag een openbare vergadering. Alle leden waren tegenwoordig. Een verzoek van kerkvoogden en no tabelen der Ned. Herv. kerk tot het plaatsen van een lantaarn aain 't eind der dorpstraat ten einde bij de kerk meer licht te hebben werd toegestaan, tegen betaling van f 8 's jaars. Aam de Vereeniging Ned. Gemeenten zal f 1 gegeven worden voor meubilee ring van 't kantoor. 'Voor kennisgeving werden aangeno- inen: Een schrijven, van het gemeentebe stuur van Souburg, dat het de Ritthem- sche straat in de kom dier gemeente niet jzjal overnemen, als de weg niet met nieuwe steen wordt bestraat. Een schrijven van Ged. Staten met (goedkeuring zekerheidstelling van den gemeente-ontvanger. Een schrijven van de commissie voor (Eisperanto-onderwijs. Een schrijven van Ged. '•Staten, dat de heer M. Barentsen is herbenoemd) tot burgemeester. Naar aanleiding van het laatste, schrij ven werd de burgemeester door "de trlaad sleden ge co mplimen teerd Met a. st. werd het bouwen van een Slachtplaats met annex winkel en woon huis gegund aan den laagsten in'sc-hrij!- ver den heer L. de Rijk te Middelburg voor f7678. 1 1 Een vroeger genomen besluit tot een geldleening van f 8000 werd vernietigd en een nieuwe leening van f 9000 zal Worden aangegaan. Op voorstel van de commissie tot on derzoek, de hoeren "W. Boogaard en J.de Pagter ,werd .besloten de gemeeritere.kei- ning over 1928 goed te keuren. Bestolen werd een nieuwe Lips brand kast te koopen voor f 695 te leveren door M. Luteijn te Ritthem. De politieverordening werd gewijzigd in verband met het opsnoeien viaUhet houtgewas langs de wegen. Verder wer den eenige wijzigingen gebracht in) Re begrooting 1929. De voorzitter deelde mede ,dat 100 Ms grind is aangekocht voor "het onder houd der grindwegen en dat het ver voer is gegund aan L, Machielse. Verder dat de schouwing van wegen en voetpaden is vastgesteld op 25 Oct. a. is. Nu volgde de behandeling begrooting 1930. 'Bij den post uitgaven werd het salaris1 van den burgemeester vastgesteld op f 1040. 't Salaris der wethouders werd van f 40 op f 50 gebracht. Tegen beide wethouders en J. Leijn.se. Salaris ge meentesecretaris vastgesteld op f 900. Daar 't salaris van den gemeenteontvan ger, groot f 190 door den voorzitter te laag werd geacht,, gezien de werkzaam heden, stelde hij voor dit met f 200 te verhoogen. Daar den gemeenteontvanger pas in functie is„ achtten P. J. de Pag ter en H. M. v. d. Putte nu niet de tijd tot zulk een groote verhooging over te gaan. Na eenige discussie deed de heer W. Boogaard, gesteund door Jn. de Pag ter het voorstel 't salaris melt f 100 te verhoogen. 't Voorstel van den voorzit ter werd met algem. stemmen verworpen, dat van den heer Boogaard Werd laart- genomen met 4 tegen 3 stem'mein. Tegen,' de heeren W. Cevaal, J. Meiiefste en P. J. de Pagter. De heer Jn. de Pagter wilde het pre sentiegeld der leden brengen van, f 35 op f 50. Zijn voorstel werd niet onder steund. Aan de Chr. Wijkverpleging zal f 60 worden gegeven. Mocht Souburg naar I evenredigheid meer geven, dan wil Rit- ook verhoogen. f 8 Bij den post wegenbelasting werden de inkomsten hiervan met f 135 ver hoogd, daar dé aangêtand&ii der nieuwe grindwegen ook worden .aangeslagen. Daarna werd de begrooting vastgesteld aan inkomsten en uitgaven, op f 13303,14 met een post onvoorzien van f 1655.32. Bij de rondvraag stelde de heer J. Me iiefste voor om de heg tusschen zijn per ceel en dat van het te houwen slachthuis voor gezamelijke rekening te rooien en te vervangen door rasterwerk. Het verder onderhoud zal Meiiefste op zich nemen. De heer P. J. de Pagter wees op ©en paar slechte planken v,an een voetpad J. Lijnse sprak over 't onderhoud van de begraafplaats en Jn de Pagter over de breedte van den straatweg. ZUID-BEVELAND. KRUIN1NGEN. Dinsdag vergaderde de (gemeenteraad. Afwezig de heeren v. 3. Bengh en Bur- kink. Alsnu komt in stemming het voorstel van B. en W. tot opheffing der O. L. school te Oostdijk waarover in de vorige onvoltallige vergadering de stemmen Staakten. Met 4 tegen 3 stemmen wordt tot op heffing besloten. Tegen stemmen de hee ren Sinke, Elsmani en) v. d. Straaten. De geloofsbrieven van het nieuw ge kozen raadslid, de heer Dek, worden on derzocht en in orde bevonden. De voorzitter zegt dat na drie maal op roeping per advertentie zich een sollici tant heeft aangemeld voor onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de O. L. school te Kruiningen. i Nadat de voorzitter eenige mededeelin gen heeft gedaan over den sollicitant, Wordt m. a. st. benoemd de heer N. L. Brandes te Nieuwe Pekela. Bij de rondvraag informeerde de heer v. d. Straaten of de straat bij hem te Hansweert niet kan in orde gemaakt Worden na het graven voor het gasbe drijf. De voorzitter zegt dat er moeilijk thans een slraatmaker te bekomen is, doch zal trachten spoedig de straat in orde te brengen. IERSEKE. Aan 'boord van de YE. 51 zijn in den nacht vap Zaterdag op Zon dag of van Zondag op Mapndag een paar goede oesterkarren meegenomen. Twij felde men eerst of ze waren ontvreemd (daar het weieens meer gebeurt dat leentje-buur wordt gespeeld zonder vra gen) gelooft men thans daar ze tot op heden nog niet terug zijn, aan diefstal. Gisteren zijn van hier met de YE 37 schipper C. Dijkwei een lading zaai- oesters en schelpen met oesters naar de Zuiderzee vertrokken, teneinde daar op de daarvoor bestemde gronden te worden uitgezaaid. Deze proef is voordeeliger dan oesters alleen en moet 'beter maatstaf bieden voor den grond. Aangenomen wordt dat als kleine oesters daar blijven leven er nog een rijke toekomst is voor de oester kweekers. RILLAND. In de op 15 October j.l. gehouden gecombineerde vergadering van stemhebbende ingelanden van den Fre- derica- en van den Emmanuelpokler werd de heer C. Bal te Waarde herbe noemd als vertegenwoordiger in den Dijkraad voor het bestuur en beheer der Waterkeering van den calamiteuzetn Z immerm anpolder NOORD-BEVELAND. 1 I R IHT1 Hj l. WISSEKERKË. Maandag vergaderde de Gemeenteraad. Afwezig de leden Kra- nfër, Breure en van Nieuwehuize. De kas van den .gemeente-ontvanger was in orde bevonden. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Het bekende verzoek van de afd. Zee land van de vereeniging van Ned. Ge meenten werd 11a toelichting door den voorzilter ingewilligd.. Het verzoek van de Centrale Esperan to propaganda commissie tot het instellen vin een eenjarigen Esperanto-cursus aan de Openbare en de Bijz, Lagere school wérd. afgewezen, omdat het nut ervan niet wordt ingezien. Het verzoek tot het subsidieeren van een applicatie cursus in het vak lichamelijke oefening werd afgewezen. Het verzoek om adhaesie te betuigen aan een adres tot verlaging Van bet tarief voor het Kamperland 'Veer werd ingewilligd. De aanvraag van mej. De Masch om ontslag als onderwijzeres, wegens huwe lijk werd ingewilligd. Het verzoek van mej. S. M. Oele, on derwijzeres te Geersdijk om overplaatsing naar de O. L. school te Kamperland werd ingewilligd. Bij een verzoek van de gemeente veldwachters 0111 traktementvérhooging in den vorm van een toelage voor het po- litie-diploma werd na eenige bespreking een voorstel van B. en W. om ieder f 75 te geven aangenomen. De verordening op de brandweer werd in verband met het aanschaffen, van de motorspuit, zoodanig gewijzigd, dat de bediening der brandspuit geheel uit aan gestelde vrijwilligers zal bestaan. De behandeling der be «rooting 1930 werd zonder algemeene beschouwingen mei enkele kleine opmerkingen door ver schillende leden, aangenomen tot een bedrag van ontv. 11 uitgaaf f 99074.78' onvoorz. f 5 244 .97, kapitaaldienst een bedrag van f 2587.50. Wegens aanbouw van twee schoollo kalen een le Kamperland) en eein te Geersdijk werd door B. een W. voorge steld een geldleening aan te gaan groot f 25.000 aldus besloten, 1 1 Bij de rondvraag informeerde de heer Schippers naar de mogelijkheid om het voetpad te Kamperland le ontlasten van. het drukke verkeer. De voorzitter zegt aan de Politie opdracht te zullen geven om streng toe te zien dat de voetpaden aan weerszijden van den weg aan' d® achterzijde bereden wordt met rijwielen. De heer Noordhoek wenschte de bor den met het opschrift „stapvoets rijden'" in den Veerweg op te ruimen. De voor zilter zegt dat de verordening eerst ge wijzigd diende te -worden. De heer Den Boer gaf alsnog zijn wensch te kennen de handbrandspuit ie Kamperland niet te verkoopen. De voorzitter zegt wegens gebrek aan een kooper is het besluit om ie verkoo pen nog niet uitgevoerd. THOLEN. OUD-VOSSEMEER. In een spoed- eischende vergadering van den Raad is als eenig punt behandeld benoeming onderwijzer met hoofdakte aan de O. L. S. De alphabetische voordracht bestond uit de heeren Brandes, Hettinck én Op- rel reeds vermeld. Met algemeene stem men is benoemd de heer I. Oprei te Ro zenburg. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. AARDENBURG. De instelling van Wel dadigheid die door den kerkeraad d.er Ned. Herv. Gemeente is iu 't leven geroe pen draagt den naam van „Commissie tot beheer der voormalige St. Jans en Disch- goederen toebedeeld aan d,e Neder- landsch Hervormde diaconie te Aarden- burg". Het bestuur bestaat uit leden waarvan de kerkeraad benoemde de heeren P. de Bruijne Az., M. Versprille en G. M. v. d. Broeckej. Dioor het kies college werden benoemd de. heeren A. Butler, II. Corthals, L. Versprille en W. C. Trapman. SLUIS. Dezer dagen wilde een land bouwer alhier zijn vijfjarig paard dat hij eenige dagen te voren in de weide had gedaan, daaruit halen. In de weide ko mende, merkte hij dat het paard met een der achterpooten opgetrokken stond. Denkende dat het stond te rusten, legde hij het dier dè halster om en wilde het aldus medenemen. Toen bemerkte hij

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1