TWEEDE BLAD NIEMEIJEIK RIESCHE HEERENBAA! Rood pep half ons VOOR FIJNPROEVERS m VAN DE VAN Dinsdag 15 Oct. 1929 No. 243 OPENING COÖPERATIEVE ZUIVEL FABRIEK „EENSGEZINDHEID" TE IJZENDIJKE. FEUILLETON HET VONNIS ZEELAND Gisteren (Maandag)middag is weder 'n bewijs geleverd dat men niet mag spre ken van een achterblijven van Zeeuwsch- Vlaanderen als het betreft den landbou wenden stand vooruit te brengen. Wij doelen op de officieele opening van de Coöperatieve Zuivelfabriek „Eensgezind heid" te IJzendijke. Men heeft ook hier gevoeld den drang naar betere boterprijzen, den wensch om het werk der boerinnen te verlichten, Juist het boter maken neemt zeer veel tijd in beslag en daarbij wijst de statis tiek aan, dat de prijs der boerenboter verre achterblijft bij dien der fabrieks- boter. Men heeft, ook begrepen, dat goe de boterprijzen, het makkelijker en voor- deeliger verwerken van de melk de rund veehouderij in haar geheel ten goede komt. De overproductie aan boerenboter is niet voor uitvoer geschikt en het ge volg is dan ook, dat alleen in Zeeland nog boter op de boerderijen wordt ge- Maar ook hier gaat het veran- TElddixL» f, jij 'i deren en nu is au de derde, C°°P- zulveI- iabriek reeds in Zeeuwsen- Vlaanderen, eerst Kloosterzande in 1927, Aardenburg in 1928 en nu IJzendijke in 1929, terwijl 'ernstig over een fabriek in Nieuwvliet wordt gedacht, die met de beide laatst genoemde zal küfiiien samenwèrken. Evenals té Aardenburg zal ook aan de nu geopende fabriek alleen de room wor den in ontvangst genomen en tot boter verwerkt. Ondanks de kosten van ver voer van de melk en het vervaardigen van de boter in de fabriek zijn de finan- cieele uitkomsten voor de boerinnen nog beter en het is dan ook wel te begrij pen men in deze streken tot boterfabrie ken besloot. Tegen twee uur hadden de vele ge- noodigden zich in de fabriek verzameld en het was de voorzitter der fabriek, de heer van W a e s, die allen het welkom toeriep en dat in het bijzonder den Com missaris der Koningin, den burgemeester van IJzendijke, de Commissie ter bevor dering van de belangen van Zeeuwsch- Vlaanderen, den pastoor van IJzendijke, de vertegenwoordigers van de landbouw organisaties in het IVe district, en van Ceres, de vereeniging van vrouwen uit den landbouwersstand, den voorzitter van den Brabantschen Zuivelbond en de vertegenwoordigers der zusterorganisa ties in Z. Vlaanderen, en ten slotte de spil waarom alles draait, de leden met hun vrouwen, Spr. ging vervolgens de totstandko ming der fabriek na en herinnerde er aan dat op 12 April de statuten werden ver leden en thans 101 leden zijn aangeslo ten. Een geschikt terrein werd gevonden op grond van den heer van Tiggelen, die zeer veel aan het welslagen van den bouw heeft bijgedragen. De watervoor ziening werd duurder dan verwacht was en ook voor deze fabriek zal een water leiding in de toekomst van zeer groote waarde kunnen zijn. De plannen voor den bouw en de in stallatie werden in overleg met den heer Zwagerman vastgesteld en een goede ad ministrateur werd gevonden in den heer Brevet. De boerenleenbanken te IJzen dijke, Biervliet en Oostburg waren be reid tegen zeer billijke rente geld te lee- nen. Onder opzicht van den heer An- driesse werd de heer Clays uit IJzendijke aannemer. Spr, brengt dank aan den aannemer en uitvoerders en hun arbeiders om dein speciaal te vernoemen den veearts, den heer Willems, die was propagandist, op zichter en steeds de hulpvaardige advi seur. Maar niet minder dank brengt spr, aan den commissaris van Tiggelen, die steeds gereed stond te helpen, bergruim te afstond, werkkrachten ter beschikking stelde. Als de leden naar dit voorbeelc werken, moet de zaak schitterend slagen Ten slotte brengt spr. dank aan den ad viseur, den heer Zwagerman. Maar ook aan medebestuursleden en leden brengt spr. dank voor hun samen werking en medewerking. De zaak zal Dinsdag beginnen te werken. Het is een coöperatie en daarbij is samenwerking van allen vereischte. Het bestuur zal de room met de geringste kosten verwerken tot de hoogste opbrengst, de leden moe ten zorgen veel en goede room te leve ren en de vereeniging beschouwen als hun eigen zaak. Zij moeten trouw aan de controle medewerken. Voor het werk moet men vertrouwen op het personeel en op den reeds een paar maanden in dienst zijnden directeur in de eerste plaats, Spr. verzekert dat men de inwo ners van het district billijk zal bedienen van prima boter en karnemelk en hoopt, dat men de producten der fabriek zal leeren waardeeren. Zich nogmaals tot den Commissaris der Koningin richtende, wijst spr. er op, dat de fabriek al met de Prov. overheid in contact staat, doordat de drijfkracht ont leend wordt aan het Prov, net, en hij stelt het op prijs, dat men na een vlotte onderhandeling tot een overeenkomst over stroomafname kon komen. Het is niet onwaarschijnlijk dat men zich later nog eens tot het Prov. bestuur zal wen den. Voor de transporten over de Schel de toch hebben de boterfabrieken te Kloosterzande, Aardenburg en IJzendij ke belang bij billijke transportkosten op de Provincial? vervoermiddelen. Men waardeert hef, dikwijls te mogen eon- stateeren, dat de Commissaris levendig belang stelt in alles, wat den bloei van Zeeland aangaat en dat die belangstelling zeker niet het minst uitgaat naar het lanc over de Schelde, dat toch ook een deel van Nederland is en van het schoone ge west Zeeland, De stichting en inrichting der Z. VI. zuivelfabrieken versterkt we der het karakteristiek Nederlandsche van dit gewest. Spr. verzoekt thans den Commissaris de fabriek te willen openen. door mevrouw {Belloc Lowndes. 3). Toch beantwoordde zij ide vraag van den beroemden advocaat Sni-et terstond, en Ii'ij vroeg opnieuw: „Fn wal gebeurde toen?" Op zachten, doch duidelijken toon en haar lippen met de tong bevochtigend, zei mevrouw Strain: „Plotseling hoorde ik Voetstappen pp het grintpad, dat Van het hek aan den weg, naar Mill House voert. Toen liep iemand ik kon niet zien, wie het .was door de open deur de hal binnen, stond een oogenblik (stil,, dichtbij de tafel met het (blad er op, ey ging toen ffeft zij naar de kamers van het person eel, door een draaideur links,, of rechts', de tuinkamer in,, waarvan ide deur in de hal open stond." „Waarom veronderstelt u leen van deze twee mogelijkheden?" „Omdat, als de persoon die de hal binnenkwam, teruggekeerd en de voor deur was uitgegaan, ik zijn voetstappen iwéér op het grintpad had moeten hoo- ren." „Kwam het niet bij u op, te onder De Commissarisder Koningin de lieer jhr. mr. J. W. Qua-rles van Uf- ford, het woord nemende, zeide het hem zeer aangenaam was aan de uitnoodiging te voldoen en dankte hartelijk voor het vriendelijk welkomswoord van den voor zitter. De uitnoodiginig stelt spr. daarom zoo pp prijs omdat het thans de eerste maal is, dat hij in de gelegenheid is uit drukking te geven aan zijne belangstel ling voor een der oudste bronnen van in komen voor velen in deze provincie, voor de veehouderij en de zuivelberei ding. Spr. heeft reeds meermalen vol ledige instemming betuigd met het oor deel, dat op Zeelanid's rijken bodem' de eigenlijke landbouw wel steeds het hoofd middel van bestaan zal blijven, en ook verschillende malen zich een voorstander betoond 'v an de ontwikkeling van den tuinbouw en de ooftteelt, mits de ontwik keling daarvan ongedwongen plaats vindt en p.m. gepaard gaat met een goed inge richt veilingswezen en met de noodige vakkennis, opgedaan door degelijk tuin bouw onderwijs en zoo mogelijk practi- tische opleiding. Ook de veehouderij zal isteeds een ruime plaats moeten inne men onder de middelen van bestaan der fZee'uwsche bevolking en speciaal inW. Zeeuwsch-Vlaanderen zullen de gemeng de bedrijven wel de meeste toekomst hebben. Nergens in Zeeland staat de zoeken, wie die persoon was?" „Neen, want het geval maakte blelel weinig indruk op me. De achterdeur van The Mill HouSe moest eiken avond om tien uur gesloten worden door de keukenmeid, en dus dacht ik, dat wie in de 'hal was gekomen, zeker een van de meiden was,, die was buitengelsloten en, daar zij mijnheer en mevrouw Birt- ley Raydon in den tuin hoorde praten, meende dat het terrein veilig was, om door de buitendeur bet huis in te glip pen. Maai* ik heb' dezer dagen de zeker heid gekregen, dat op den vierden Sep niemand van de meiden s avonds uit was." „Hoe lang stond de vreemde, aange nomen dat het feen vreeinde was, stil of te drentelen op zijn of haar weg door de hal?" ,„Fenige oogjenblikken, ik meen nog geen halve minuut." ,„L ang' genoeg zeker (om wat poeder te laten vallen in een van de vloeistoffen, noodig voor het (klaarmaken van bet glas gemberllimonade?" ;1Ja tenminste dat (geloof ik' wel." „Mijnheer Raydon was een man van een opvliegend, onevenwichtig, [karakter, nietwaar? Wiat de meuschen dikwijls te gen hem innam, ïs 't niet zoo?" Mevrouw Strain weifelde. Toen was het, alsof zij met inspanning van all haar krachten, de schrijnende waarheid wilde rundveefokkerij op zoo"n hoog peil als in West Zeeuwsch-Vlaanderen. In dit deel der provincie worden als regeil de beste stieren aangetroffen en aldaar wordt het meest aan de controle van- melkvee ge daan. De fokcenlrale in Oostburg telt on geveer 125 leden en 7 aangesloten ver- Pfóniginigen voor veeverbetering. 'I. IWi. Z.-Vl. wonen ruim 1000 veehouders met ongeveer 14000 stuks rundvee, waaron der ongeveer 4000 melkkoeien. Tot voor 1928 werd de .boter hier uitsluitend op de boerderijen bereid en ongeveer 400.000 K.G. o-f 14 K.G. per hoofd der bevolking geproduceerd. Do-cih ook hier gaat men meer en meer de bezwaren- voelen en spr. wijst allereerst op de groote zorgen waaronder de Zeeu-w- sche boerinnen in figuurlijken zin gebukt gaan, al is het dan ook gelukkig niet ten koste van hare blijmoedigheid- en opgewektheid van geest. Op- de boerin- nep rust o.m. de zorg voor het melk vee, voor het melken, voor de hoterbe- reiding, voor de kalveren, de varken-s, de (kippen en ander pluimvee. Maar de Zeeuwsche boerin wil en nioet allereerst zijn de trouwe gade van haren echtge noot, de zorgzame moeder barer kinde ren de huisvrouw, die over voldoenden tijd kan beschikken om haar huishou den net en proper te bestieren. Zij' mag niet worden de slavin van haar werk. Vooral in den tegenwoordiigen tijd, waar. in -ook ten platten lande vrouwelijk per soneel veelal zoo moeilijk is te krijgen, ;ziet de boerin.- hare taak nog toene men, indien zij van een gedeelte daarvan Ikan worden bevrijd, zal zulks niet al leen haar, maai* ook haar huisgezin in hooige mate ten goede komen. In de tweede plaats rijst de vraag, of uit. hygiënisch oogpunt beschouwd de hoerenwonin-ngen met vaak minder goe de kel-ders wel in alle opzichten geschikt zijn voor de boterbereiding, terwijl ook Igemis aan -goed water een oorzaak is, dat -de boerenboter in kwaliteit ach- staat hij fabrieksboter. Er is bovendien steeds eenige over productie ,de boter is minder geschikt voor uitvoer en mist het Rijksmerk. De prijs van boerenboter is lager dan- Van- fa brieksboter. Als gemiddelde prijs per K.G. gold in 1928 f 1.64,, 1927 f 1..681/2 en 1828 f 1.81 en voor1 fabrieksboter resp. f 1.97; f 2.03i/2 en f 2.12i/2. Dit alles heeft geleid tot opkomst der fa briekmatige zuivelihereidinig, en in 40 jaar zijn ongeveer 900 fabrieken- in ons land opgericht. Het stemt tot groote vreug de dat voor eenige jaren de eerste Zuivel fabriek in Z. I. werd opgericht. Aan Kloosterzande komt daarvoor de eer toe. De Coöp. fabriek aldaar* in 1927 opge richt, telt nu 99 leden en de jaarlijksche boterproductie bedraagt 50.000 K.G. In Juni 1928 volgde Aardenburg met 63, nu 148 leden -en een productie van plus minus 80.000 K.G. Spr. juicht het toe, dat ook de landbouwers in deze omge ving hebben ingezien, dat op het gebied van de zuivelbereiding, een eendrachti ge samenwerking hun voordeel zal kun nen zijn. Spr. brengt alle hulde aan hen, die daartoe den stoot gaven. Naast de bestuursleden was dit zeker den heer Zwagerman en spr. weet in den geest van allen te spreken, wanneer hij hem alle 'lof en warmen dank brengt voor zijn ijver en toewijding, voor de moeite, die hij zich heeft willen getroosten en voor |de overtuigende wijze, waarop hij het nut en de. voordeelen der oprichting eener fabriek heeft uiteengezet. Hem brengt spr. daarom naast het bestuur al lereerst zijne gelukwenschen met het welslagen zijner bemoeiingen. Spr. wijst er dan op, dat er in Zeeland en mis schien ook elders in den laatsten tijd een zeker depressie op coöperatief ge bied heerscht. Misschien vindt -dit zijn oorzaak in de ongunstige resultaten, met den bietenverbouw, maar juist daarom mag het te meer op prijs worjden ge steld, dat men thans voor deze fabriek den coöperatieven grondslag heeft aan gedurfd. Van harte lioopt spr. dat deze vorm van samenwerkinng den leden der vereeniging ook lot financieel voordeel zal mogen strekken. De 100 leden zullen zeker door vele andere worden gevolgd. (Ingez. Med;) zeggen. „Ja, zeker, dat "was hij. Nog geen week' vóór zijn dood, was ik getuide van een pijnlijk' tooneel tusschen hem en Amos PurceR, den tuinjongen. Hij beschukligf- de dien jongen, in ruwe, harde woor den, van diefstal en PurceR zei toen, dat hij hem Izou aanklagen." De rechter boog zich voorover. ,D,at was immers -de jongen die on geveer zes weken na de gebeurtenis, w-elke wij nu fcehandeleln is omgekomen door een motorongeluk?" Fn de advocaat !zei met nadruk: „Ja, Mylord", Nu nam de procureur-generaal de ge tuige een kort, [streng kruisverhoor ,af. Hierin werd een hardnekkige poging' ge daan, om haar (een verklaring af te dwin- i.gen bfetneffende de geheirnzinniige per soon man of yr-ouw, die zij nu verzekerde le hebben geboord pp het grintpad en daarna in de hal,, juist vóórdat Birtley Raydon en zijn vrouw pit den tuin wa ren 'binnengekomen, op den avond voor afgaand aan Raydon's plotselinge 11 dood. Doch de procureur-gene!raal faalde vol komen in zijn toeleg,, om mevrouw Strain haar woorden te doen herroepen, of zelfs de minste wijziging te brengen in hetgeen zij had gezegd. „In uw eerste verklaring aan de po litie, sprak' u niet van mijnheer Raydon's twist met den jongen Purcell. Als ik het Met genoegen vernam spr. dat er ook plannen bestaan voor eenl fabriek te Nieuwvliet en dat de 3 fabrieken zullen werken elk in een afzonderlijk gebied, zoodat onderlinge concurrentie uilgeslo ten zal zijn. Spr. wijst dan op het eigen aardige dat hier de room nalar de fa brieken gaat en hoopt dat men inzake het ontroomen der melk mét zijn tijd zal medegaan en binnenkort dat ont roomen algemeen electrisch zal geschie den. Het afgeleverde proiduct zal mis schien op den duur nog in waarde kun nen stijgen zoodra in Zeeuwsch-Vlaan deren de zoo dringend noodzakelijk drinkwatervoorziening tot stand komt. Het zal vanzelf spreken, dat de landbou wers ten volle inzien en erkennen dat die drinkwatervoorziening ook voor hun nen veestapel van uitnemend belang z',al zijn, zoodat zij wel niet zullen aarzelen hunne volle medewerking aan eene spoedige invoering dier drinkwatervoor ziening te verleenen. Den wensch uitsprekende, dat deze zuivelfabriek onder God's zegen zal ruo; gen strekken tot meerderen bloei van deze landstreken aldus spreker en tot geluk en voorspoed der landbouwers verklaar ik de fabriek voor geopend. Na deze met groote aandacht gevolg de rede van den eersten burger van Zee land, inam de heer Zwagerman het woord voor het houden van een uitvoe rige rede, waarin hij wees op de voor bereiding in samenwerking met de hee- len van Waes en Brevet en dan op het feit, dat het bedrijf heden zou beginnen, waardoor de room in plaats van in 100 bussen in 100 kelders te staan verzuren, nu in ééne bak met behulp van warm of koud water en zuursel binnen 20 uur verzuurd zal worden. Een karn, die per week 6 tot 7 uur draait, maakt in 8 uur 2400 K.G. boter, wat beteekent op de boerderij 100 X 3 uur karnen en was- schen en 100 X 3 of 300 maal 1% uur bewerken en zouten. Er zal dan per jaar in het begin 50.000 K.G. boter worden gemaakt, gelijkmatig van kleur, zoutge halte en kwaliteit en duurzamer dan de boter, die de boerinnen kunnen maken en die geschikt zal zijn ook voor den ver koop buiten de streek. Bovendien aan vankelijk per jaar 150.000 K.G. prima, ge goed begrijp, hebt u al deze nieuwe bij zonderheden, zoowel wat den persoon betreft dien u Nerze'k'ert in de hal te heb ben gjehoord als de woord en wiststeftin g van mijnheer Raydon omèt dien jonge Amos PurceR,, bij juw verklaring gevoegd, ten voordeele van de beklaagde, in de {wee of drie afgeloopen dagen 1 dus sedert den aanvang van dit openhaar verhoor?" „Ik heb die bijzonderheden alleen nog meegedeeld" en ditmaal verscheen een rood blosje Op de valle wangen der getuige „omdat mevrouw Raydon's advocaat, toen hij "met mij op den eersten dag van het onderzoek oVer bet geval sprak, me vroeg, (of ik meende, dat ie mand de hal kon zijn -binnengekomen zonder dat ik hem in den salon had ige- thoord. Fn hierop herinnerde fk' mij plot seling, zoo als ik toen dacht, een van de meisjes in huis was gekomen, door de voordeur. Ook (drong hij er op aan, dat ik zeggfen (zou, of, zOoVer ik wist, iemand een hekel bad aan mijnbeer Raydon o-f hem 'kwaad gezind was. Ik zocht in mijn herinnering en noemde verscheidene personen, bijna (aRen be dienden, die, naar ik dacht, reden konden hebben, een hevige haat liegen hem te koesteren, en toen schoot mij ineens de scène te binnen, die in mijn tegen woordigheid had plaats (gehad tustschey mijnheer Raydon en den jongen Purcell. pasteuriseerde en haast watervrije room- karnemelk, die verkocht kan worden tot heil van de volksvoeding, voornamelijk voor die van kinderen, zieken en zwak ken, Dan zal de boerin elke 14 dagen een welkome zending van haar fabriek ontvangen in den vorm van een keurig gesloten, papieren zakje met geld, waar mede, zooals spr. hoopt, ze haar huis houding doet en nog wat op zij legt om den baas wat ruggesteun te geven, als hij pacht moet betalen. Als ambtenaar juicht spr. het toe, dat de derde coöp. boterfabriek in Zeeuwch- Vlaanderen wordt geopend. Reeds 30 ja ren geleden werden fabrieken opgericht, doch die verdwenen o.a. omdat de afzet moeilijk ging en er gebrek was aan ge schikt personeel. De behoefte er aan bleef bestaan en werd mogelijk toen een voor Z. Vlaanderen geschikte vorm werd ge vonden, dat was de fabriek, die allee» room ophaalt en deze tot boter verwerkt,, men goed personeel kan krijgen en de af zet geen moeilijkheden meer opleverde. Men kan nu spreken van het klaverblad der drie Z. Vlaamsche boterfabrieken, die bevestigd zijn en/of zullen worden aan één steel, den vader der Coöp. Zui velfabrieken, den Brabantschen Zuivel bond. Spr, verwacht van de fabriek minder werk voor de boerinen, die daardoor heusch geen dames zullen worden, die aan het bedrijf ontgroeien, zij zullen met hun bekende zorg hun plichten nog be ter uitvoeren, dan het tot heden moge lijk was. Het hoofdproduct van het rund vee zal meer geld opbrengen en daardoor blijft er meer belangstelling voor rund veeverbetering. Voor het goed gaan der fabriek moet de noodige zonneschijn van veel kanten komen. Ten eerste moet het personeel zijn uiterste best doen, spr. heeft bij dat personeel reeds vele goede eigenschap pen aangetroffen. Het bestuur moet zich met hart en ziel aan de coöperatie wij den, niet alles aan het personeel overla ten en voor goede controle zorgen. De leden moeten voelen dat het hun perso neel is, dat in huil eigen fabriek hunne belangen moet behartigen. Zij moeten veel en goeden room leveren, veel room helpt de kosten verlichten en van goe- Tk' was vorige week in de gelegenheid naar Swanmere te gaan en daar hoo|rde ik', -dat de jongen onlangs ia' omgekomen door een ongeluk' met .-een motorfiets. Ik' vermoed, dat jdit mij weer aan die twist herinnerde. Ik' (geloofde, dat Purcell zeer onheusch werd behandeld door mijnheer Raydon, en....*," „Wat u -geloofde is voor ons van geen belang, mevrouw." Sir James Manders was algemeen he kend om zijn welwillendheid, zelf jegens de meest weerspannige vrouwelijke getui gen en zij die tegenwoordig waren bij het kruisverhoor ,dat hij Adelaide Strain afnam, kwamen tot de slotsom, dat deze dame er verreweg het beste was afge komen. Op mevrouw Strain volgde in de ge tuigenbank een jonge vrouw, Jane "Sher lock. Zij verzekerde, op den voerden September, 'terwijl zij met een "jongen man stond te praten aja'n de apetere zijde van den muuur van Thé 'Mill House, even nadat de kerkklok in Swanmere tien uur had geslagen, duidelijk voetstappen te hebben gehoord, die knarsten op het grintpad van de poort naiar de voor deur van het huis. Zij en haar vriend hadden plotseling opgehouden met pra ten, tot zij den bewusten persoon hoor den doórfoopen, -naar zij geloofden, in de hal. (WoPdt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5