St. Nicolaas in In No- 243. DINSDAG 15 OCTOBER 1929. 172e Jaargang Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. BINNENLAND Een sapdige foto za! juist dddp do gFootste Y®FFtssiig zijsic iÏDDELBURe, MARKT VLISSIN8EH, BADHUISSTRAAT. MIDDELBURGSCHE COURANT. De abonnementsprijs 'toedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, 1f 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cer.t per regelvoor ingezonden inededeelingen 60 cent per regel. abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE i N.V, MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelbu g j Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 J Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingenvan 17 regels J 2.10, elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uita drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels- opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi ,3evragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. STENHUIS MELDT ZICH ALS LID BIJ DE REVOLUTIONAIR- SOCIALISTISCHE PARTIJ AAN. Op de Zondag gehouden landelijke con ferentie (klein congres) der revolutio nair-socialistische partij! is bericht bin nengekomen, dat de jheeer Stenihuis zich weder als lid Van deze partij aanmeldt. In een begeleidend ^schrijven toonde de heer Stenhuis zich zeer ontevredien over het optreden (van Snowden c.s., :op de Haagsche (conferentie en over 4iet werk van de sociaal-democratische ministers in het algemeen. Hij verzocht o.m. in de op deze conferentie te behan delen „Partijstellingen" de opvatting in te lasschen, dat er van „de heeren der socialistische arbeidersinternatioi&ale' voor de socialistische arbeiders geen heil meer te wachten is. Oostenrijk o.m. zou volgens den heer Stenhuis in de toe komst 'blijk geven, (dat de söciaai-demo- cratische partij aldaajr Ihaar optreden in meer revolutionaire banen had moeten leiden. Waar hierVan tot op dezen dag niets bleek en de fascistische strooming daar steeds driester optreeedt, voorspelt Stenhuis ook in Oostenrijk een nederlaag van de socialistische arbeiders. Over Rusland liet de beer Stenhuis zich' ver goelijkend uit. H©t congres maakte te gen toelating als lid geen bezwaar. DE LAND ARBEIDERSSTAKING. Onder de landarbeiders in Oostelijk Groningen is heel wat deininlg na het besluit van het hoofdbestuur van den Nederl. Landarbeidersbond tot opheffing van de staking. De toestand in het stakingsgebied is, Koo schrijft men aan de N.R.C., zeer verward en de verbittering tegen de sta- |kjLngsleidinig groot. Er spelen zich too- neelen af, die herinneren aan de staking 'van 1903. Sociaal-democraten en commu nisten zijn herhaaldelijk in groote woor denwisselingen igewikkeld, die vaak iil vechtpartijen ontaarden. Wilde geruchten doen de ronde ,o.a. 'dat tot afzetting van het hoofdbestuur van den Landarbeiders- bond zou zijn besloten. AANVALLEN OP ASSISTENTEN. De Delicourant meldt de navolgende aanslagen, gepleegd op eenige onderne mingen ter Sumatra's Oostkust. iOp de onderneming Liberia van de Rubber Cultuur Mij. Amsterdam viel een koeli den assistent Mertens aan met het gevolg dat deze aan de hand. werd ge wond. Op de onderneming Badja Linggei van de Cultuur Mij. Oostkust Viel een koeli den assistent Van der Goot aasn, die daardoor een diepe wonde aan den rech ter beneden arm bekwam. In beide geval len 'gebruikten de aanvallers een^tjaing- koP' als wapen. De oorzaak! van de ftanvallen was, dat de koelies een op merking kregen over hun werk. ZEELAND. In de tos and September zijn in Zeeland 10 gevallen 'van Mond- en klauwzeer geconstateerd en wel 2 te Duivendijkte, 7 te ffverkwerve oil 1 te Nieuwerkerk. MIDDELBURG, De afd. Middelburg van de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handels bedienden, besloot een schrijven te rich ten tot „Handelsbelang" en de Christel. Middenstandsvereeniging alhier^ met den zeer nadrukkelijken wensch "der leden winkelbedienden, om niet vóór, maar ma 1 uur des middags een dag in de week- den arbeid te mogen laten rusten, op j grond van "het Werktijdenbesluit. 'De wetgever, zoo wordt gezegd, kan nimmer de bedoeling gehad hebben, de bedienden in den morgen het werken te. verbieden, en dat wel uit deze oivfcrwe1- ginjg, dat, zooals algemeen "bekend mag. worden verondersteld, de invoering van den vrijen Zaterdagmiddag, zooals1 die voor zeer véle groepen van werknemers reeds bestaat, in elk opzicht is ten ge1-1 noege van de belanghebbende partijen, en dat dit dus zou wijzen op een gaan in dezelfde richting ook voor 'de win kelbedienden. Zij het dan 'dat deze groep niet op dien middag vrijaf gegevèn kan worden zoo acht zij dit toch wensche1- lijk op een anderen middag in de week, hetgeen, gezien het feit, dat verschillende groote winkeliers hier ter stede hiertoe reeds overgingen zonder bezwaar zou kunnen geschieden. Gisterenavond is in een bijeenkomst van bewoners van de Giststraat een buurtcommissie van die straat in verband met het vieren van den 50sten verjaar dag van H. M. de Koningin opgericht. Het groote succes, dat de mandoli- nevereer.iging „Apollo" Zaterdagavond met haar muziek- en tooneelvereeniging heeft gehad, is voor haar aanleiding deze uitvoering Woensdag 23 October te her halen. VLISSINGEN- Burg. en Weth. stellen voor ai wij- Zend le beschikken op het verzoek Van de Eerste Vlissingsche Harmonie Ver- eeniging „Crescendo" om, evenals de an dere muziekvereenigingen, jaarlijks eeni- concerten te mogen geven tegen de gebruikelijke vergoeding. B. en W. zjjn van meening, dat men zich moet beper ken tot „Ons Genoegen", „St. Caecilia' en de Postfanfare, en de getroffen reige-' ling niet moet uitbreiden tot harmonica, mandoline of dergelijke bijzondere gezel schappen. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Verscheidene perso nen uit deze gemeente, welke op de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen en op The Vitrite Works te Middelburg werkzaamzijn, begeven zich per rijwiel, tram of te voet naar hun werk. Dat dit bij ongunstig weer, vooral des winters, veel ongemakken met zich medebrengt, laat zich denken. Om die bezwaren zoo veel mogelijk te verlichten, hebben deze werklieden, van elke fabriek afzonderlijk, een verzoek gericht tot de directie der Ned. Spoorwegen te Utrcht om geduren de de wintermaanden des morgens een trein vanaf Arnemuiden in te leggen, welke de werklieden naar Vlissingen resp. naar Middelburg brengt en des avonds weder terug haalt. Wanneer dit verwezenlijkt werd, zou dit een groot gemak voor de werklieden zijn. Onder de ambtenaren van den! Rijkswaterstaat, die in den winter van 1929—1930 met de zorg voor de buiten gewone rivier-correspondentie zijn be last, zoomede van de standplaatsen, waarop die ambtenaren zich gedurende de buitengewone rivier correspondentie zullen bevinden, komen o.a. voor de op zichter J. van Goor te Terneuzen en de ingenieur H. ten Bokkel Huininfk te Goes, die dan resp. te Meijen en te Heusden standplaats zuilen hebben. De heer ir. H. van Oordt, hoofd-inge- nieur-directeur te Middelburg, de technische ambtenaar G-. H. Bolier te Hans weert en de opzichter J. N. Maas te Terneuzen komen voor op de lijst van Vervangers. Nog een maal mojelten wij1 terug komen op de plaatsen waar de Zuid- Hollandsche Mij: tot redding van Schip breukelingen in Zeeland die booten en materiaal ter beschikking beeft. Volgens mededeeling van mr. J. M. Pilaar is dit- voor Zeeuwsch-Vlaanderen bijl de B,Sluis aan de Wielingen", Men kan toch zien dat het tijdstip nadert dat het electrisch licht van de P.Z.E.M. in deze gemeente zijn intrede zal doen. Verleden week zijn de palen voor het bovengrondsch net aangekomen en op de plaats waar zij moeten staan gebracht. Nu zijn werklieden bezig deze plantklaar te maken. [pp I* ng SEROOSKEBKE. In de gisteren gehou den vergadering van den gemeenteraad waren alle leden aanwezig. De voorzitter deelde mede, dat van Ged. Staten goedkeuring is ontvangen, voor den aankoop van grond vopr een bedrag van f 2000. Door den voorzitter is op 9 Oct. kas opname gedaan bij den gemeentc-onjt- vanger en de kas is in orde bevonden. Ingekomen is een dankbetuiging aan den raad van mej. P. A. v. d. Pluim voor hare benoeming als vak-onderwijzeres. Van de heeren J. W. Wjiliemse, Adr. Sinke en Joh. Wattel is een verzüek in gekomen om het voetpad loopende over hunne perceelen grond van\ de Lepel straat naar den Zoekweg op te mogen ruimen. B. en W. stellen voor dit verzoek niet in te willigen aangezien er van, dit voet pad veel gebruik gemaakt Wordt naar school en kerk. Zonder stemming goed gekeurd. B. en W. stellen den Raad voor het verzoek inzake het geschenk aan de Ver. van Nederl. gemeenten in te willigen. De heer W. Ci. Allaart kan er zijn stem niet aan geven, hij vindt 't met geld smijten als daar een meublement in moet komen van f 15000. Zonder stemming werd besloten de bijdrage te verleenen. De heer W. C,. Allaart wenscht dat de notulen vermelden dat hij zijn stem er niet aan geeft. Op een verzoek van de vereeniging voor Esperanto om een cursus te geven van 2 lesuren per week gedurende een jaar, stellen B. en W. voor om er nog niet op in te gaan. Alzoo voor kennisge ving aangenomen. Van B. en "W. van Vrouwenpolder is een verzoek ingekomen om voor hare arrestanten gebruik te mogen maken van het arrestantenlokaal te Seroos'kerke (W.) B. en W. stellen dan Raad voor dit verzoek in te willigen tegen betaling van een jaarlijksche som van f 25 alle on kosten van de arrestanten voor rekening van Vrouwenpolder en bij eventueel gebrek aan ruimte, moeten ze direct ver wijderd worden. De heer W. Jobse is er tegen het ver zoek in te willigen, daar het moeilijkhe den voor den veldwachter kan mede brengen. In stemming gebracht wordt het voor stel van B. en W. aangenomen! met 6 stemmen voor en een tegen, den' heer Jobse. De voorzitter deelde mede dat B. en W. nog willen uitstellen om het onder houd van den' Kokerheulweg. over te nemen, aangezien de zijkanten nog. niet behoorlijk in orde gebracht zijn, die lig gen deels te hoog zoodat de weg niet afwateren kan, en op een ander gedeelte moeten de zijkanten aangevuld worden om den weg een stevige .ligging' te ge ven. Als een en ander gebeurd is zullen B. en W. den raad in overweging geven het onderhoud van den weg voor meenterekening te nemen. Alzoo beslo ten. B. en W. vragen machtiging om 4 aiain- deelen groot f 500 aan te koopen van het lijkwagenfonds, aangezien er 4 \va,n f 500 uitgeloot zijn van de leeni,^ 1918 Wat de Raad goedkeurt. Een verzoek van de vereeniging .„Zon neveld" te Oostkapelle in dertijd gesticht door mej. Van den Broecke voor min en onvermogende t. b. c. kinderen als herstellingsoord om een jaarlijksche bij drage. De voorzitter deelt mede, dat mej Van 'den Broecke gemeend heeft hare stichting te moeten overdragen aan een vereeniging, waarvan hij ook lid is ge worden en dat mej. Van den Broecke ook in de vereeniging zilting heeft genomen en hare stichting met loebehooren heeft overgedragen aan deze vereeniging. De stichting Zonneveld is geworden iets onmisbaars in onze samenleving voor de zieke kinderen, een bewijs is dat ze steeds grooter omvang krijgt en daarom ook financieelen steun noodig heeft, hoe wel mej. Van den Broecke er wel de grootste steun van is en zal blijven, zoo lang zij leeft. B. en W. stellen voor gelet op 't groote nut der stichting Zonneveld [een jaarlijksche subsidie van f 10 te geven tot wederopzegging^. Met alge- meene stemmen werd alziooi besloten, waarbij de voorzitter den raad zijn dank 'betuigt voor de welwillende medewer king. Een voorstel van B. en W. om wijzi ging der gemeentebegrooting 1929 aan te vragen 'bij Ged. Staten wordt goedge keurd. Als laatste punt der agenda is de gemeentebegrooting 1930, die artikels gèwijze wordt behandeld en vastgesteld op f 32.183.671/2 in ontvang en uitgaaf met een post voor onvoorzien van f 1000. Bij de rondvraag vraagt weth. Won- dergem naar de barak voor besmette lijken ziekten. De Secretaris deelde mede, dat er in 1925 'blijkens gevonden schrijven door het bestuur van het Gasthuis te Middel burg vergunning is verleend om tegen kostenden prijs van hare barak gebruik te mogen maken. Weth. Goedbloed vraagt' naar de nieu we verordeninng op de wegen vanj den Provincie, wat ook op gemeentewegen van toepassing is, dat er met twee aiau- eengekoppeide voertuigen achter elkaar gereden mag worden mits ze stevig aan elkaar bevestigd zijn. Er is een circulaire om EU? «3 (Ingez. MedJ ontvangen, de secretaris leest haar voor, waar uit blijkt dat het door Provinciale Staten is toegestaan. ZUID-BEVELAND. ZONDER GAS. Zondagavond was Schore enkele uren van gaslicht verstoken tengevolge van een storing in de gasleiding. Ongeveer 8 uur was het defect hersteld. De dienst in de Ned. Herv. Kerk moest vroegtijdig wor den. beëindigd wegenis de zeer, onvol doende petroleumverlichting. THOLEN. STAVENISSE. In de Vrijdagmorgen al hier gehouden voltallige gemeenteraads vergadering is op een verzoek van de afd. Zeeland van de Ver. van Ned. Ge meenten in een bijdrage van Y\ cent per inwoner, voor installatie van een be stuurskamer, gunstig beschikt. Volgens 't schrijven uit St. Maartensdijk moet deze gemeente over het laatste kwartaal in zake de vleeschkeuringswet betalen 105, terwijl er ontvangen is 196, Aan den heer J. N. den Hertog, onderwijzer met verplichte hoofdakte, werd op ver zoek wegens zijn benoeming als hoofd der school te Dussen (N. Br.) eervol ont slag verleend. De begrooting over 1930 werd vastgesteld voor den gewonen dienst in ontvang en uitgaaf op 56.126 en voor den kapitaaldienst op 2500. Die voor het Burg. Armbestuur werd vast gesteld op 2876. B., en W. stellen voor op den gemeentetoren een tweede wij- zerbord aan te brengen aan de Zuidzijde van den toren. Na besprekingen met den horloger P. P. Dekker alhier is zulks mogelijk gebleken. De kosten worden ge raamd op ongeveer 175. Aldus beslo ten. B. en W. zullen trachten omtrent de goot op den Molendijk overeenstemming met het polderbestuur te hereiken. Goedgevonden werd dai als er vol doende deelname is, er dezen winter weder gelegenheid zal gegeven worden, voor het verkrijgen van vervolgonderwijs. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. GROEDE. De Staatscourant Van 14 October beVat het fKpn. nesluit tot ont eigening van 4 ,'A. 85 c.A. groot van J. Casteleijn-Moggré alhier in het belang der wegsvlerbetering. STUKKEN PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Zondagsdienst Vlissingen Breskens. Naar aanleiding van het verzoek van den heer Mes in de vergadering van 25 Juli, leggen Ged, Staten een opgaaf over van het aantal pasagiers en auto's, ver voerd met den sinds 4 Augustus ingeleg den middagdienst op Zondag op de lijn VlissingenBreskens. Daaruit blijkt dat op 4 Augustus werden vervoerd van Vlissingen om 13,20 28 passagiers en 2 auto's, en om 15.30 uit Breskens 10 pas sagiers en 2 auto's; op 11 Augustus van Vlissingen 40 en 9, van Breskens 27 en 6; 18 Augustus van Vlissingen 36 en 1, van Breskens 51 en 4; op 25 Augustus van Vlisingen 20 en 0; van Breskens 36 en 5; op 1 September van Vlissingen 8 en 2, van Breskens 32 en 5; op 8 Sep tember van Vlissingen 18 en 4, van Bres kens 14 en 1; op 15 September van Vlis singen 7 en 2, van Breskens 26 en 5; op 22 September van Vlisisngen 7 en 1, van Breskens 14 en 4; op 29 September van Vlissingen 8 en 0, van Breskens 12 en 1. Wijziging reglement van politie. Daar in de practijk moeilijkheden zijn ontstaan over de toepassing van enkele artikelen van het Reglement van Politie voor de polders of waterschappen, om dat juiste toepassing buitengewone pol dervergaderingen noodig zouden kunnen maken, wat extra kosten met zich brengt en omdat Ged. Staten meenen dat ver gunningen in vele gevallen ook door het polderbestuur kunnen worden verleend, stellen zij voor in art. 37 van het regle ment te lezen, dat onder bevoegd gezag wordt verstaan het bestuur van den pol der of het waterschap, waartoe de pol der behoort en bij calamiteuze waterkee- ringen het dijksbestuur, voor zoover de verbodsbepalingen zaken betreffen, wel ke door het dijkbestuur worden beheerd, met uitzondering echter waar eene ver gunning noodig is tot een handeling in strijd met het bepaalde in art. 1, 2, 5, 16, 20 en 30, in welke gevallen de toe stemming van Ged. Staten wordt ver- eischt. In gevallen, waarin eene vergun ning noodig is tot een handeling in strijd met 't bepaalde in de art. 21 en 26, voor zoover betreft demping, opruiming of vermindering in afvoerend vermogen van bij den polder of het waterschap in on derhoud zijnde waterleidingen en de daarin gelegen kunstwerken, alsmede met het bepaalde in art. 32 wordt het be sluit onderworpen aan de goedkeuring van Ged. Staten. Verbetering verbinding St. Jan steenClinge. Van het bestuur van den St. Jansteen- polder is een verzoek ingekomen om een renteloos voorschot uit de Prov, fondsen voor de verbetering van de verbinding tusschen St. Jansteen en Clinge, waar van de kosten worden geraamd op een som van 17.350. De bedoeling is het voetpad, genaamd Rospad, te verbouwen tot een gewonen keiweg, met eene kruin breedte van 6 tot 9 M. en het grond werk in den winter 1929'30 te doen uit voeren, waardoor de werkloosheid, wel ke men in de gemeente St. Jansteen in dat seizoen verwacht, eenigszins bestre den kan worden., De onderhoudsplicht komt na de verbetering bij den St. Jan- steenpolder. Als overleg gepleegd wordt met den Rijkswaterstaat over de aan sluiting met de Gentsche straat, dat is de weg tusschen Hulst en Kapellebrug, daar deze weg eerlang bij het Rijk in on derhoud komt, hebben Ged. Staten geen bezwaar het verzoek in te willigen. Haven te Hoedekenskerke, In de vergadering van 20 December 1927 werd een voorstel van den heer Ka- kebeeke c.s. aangenomen om: de be schikbaarstelling van 20.000 ten be hoeve van werken tot verbetering van den steiger te Hoedekenskerke aan te houden, totdat door Ged. Sta.ten zal zijn onderzocht en de resultaten daarvan aan de Staten zijn kenbaar gemaakt, of de voorkeur dient te worden gegeven aan de overbrenging van de aanlegplaats naar de kuip, gelegen achter den bestaanden steiger." Het wil Ged. Staten voorkomen, dat in verband met de mindere bedrijfszeker heid van den tegenwoordigen aanlegstei ger te Hoedekenskerke, de inrichting van de bedoelde inlaag aldaar tot aanlegr plaats van de Prov. boot ten zeerste in het belang van den stoombootdienst zal zijn. Deze aanlegplaats zal dan ook het voordeel opleveren, dat zij in onmiddel lijke nabijheid van het station aldaar van den lokaalspoorweg op Zuid-Beveland zal komen te liggen. Over deze aange legenheid hebben breedvoerige briefwis seling en besprekingen, o.a. met den Mi nister van Waterstaat, plaats gehad, wel ke veel tijd hebben gevorderd. Intusschen is door den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat een voorloopig plan van de inrichting der inlaag opgemaakt. Volgens de raming zal het werk, rekening hou dende met de wenschen van den Minis ter, ongeveer 150.000 kosten. Uit een schrijven blijkt, dat de Minister zich met het plan kan vereenigen. In verband met het maken van de nieuwe aanlegplaats zal de aanvankelijk voorgenomen verbe-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1