CHIAS No. 241. ZATERDAG 12 OCTOBER 1929. 172e Jaargang Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. BINNENLAND FEUILLETON HET VONNIS 1). Weei ge zeker, dat hst be roep dat Uw kind gekozen heeft, hem (haar) mn goeds toekomst verzekert? De"Vsr- eenigtotj voor Beroepskeuze geeft gratis adviezen, zoodat ga dasr op de hoogte kunt BIOSCOPEN. :n De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, 'ƒ2.30, elders ƒ2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVEN.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 ."-3 Familieberichten ®n dankbetuigingen van 7 regels 2.10, elke reg®: meer 30 cent. Ia de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uifc=. drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. A.dvertentiën onder „Brieven'" «4 „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 eest, DE POSTVLUCHTEN VAN EN NAAR INDIE. De Kon. Luchtvaartmij. meldt, dat, voor de eerste maal, zich gisteren het geval voorgedaan heeft, dat twee Neder- landsche postvliegtuigen elkaar op den luchtweg Amsterdam—Batavia ontmoejt- ten. De PH-AFZ., met Smirnoff, Beek man, Veenendaal en den passagier Gra- bau op de thuisreis en de PH-AEN, met Frijns, Soer en Waalewjjns op de uitreis Wjn elkaar naar schatting boven de Gan- aesdelta voorbijgevlogen. Zoolang deze veertiendaagsche vluch ten worden voortgezet, zullen dergelijke ontmoetingen zich herhalen omstreeks op het traject Allabahad-Akyah. DE „GRAF ZEPPELIN"- Het wordt boe langer boe onzekerder; naar verluid der laatste berichten is thans besloten den Zeppelintocht op Zondag te houden, indien de weerberichten niet on gunstiger worden. Men verwacht name lijk, gezien de weerberichten uit Enge land, tegen Zondag beter weer. De route blijft vastgesteld via Groningen, zoodat het luchtschip tegen 12 uur boven Am sterdam kan verwacht worden en om streeks twee uur of half drie bij Venlo ons land zal verlaten. Uit Friedrichshafen wordt gemeld, dat de beslissing of de start Zaterdagavond kan plaats hebben, op grond van de weerkaarten van Zaerdagochend elf uur zal worden genomen. INVAL, De Bataviasche politie heeft Donder dag, zoo meldt de N. R. C. in tegenwoor digheid van den substituut-officier van Justitie een inval gedaan in drie percee- len op Senen, waaromtrent de verdenking bestond, dat er clandestiene speelsocië- teiten werden geëxploiteerd. In het derde „De Verwachting'', was het succes groo- ter dan verwacht werd. Het gezelschap werd op heeterdaad betrapt bij hazlard- spel Onder de aanwezigen bevonden zich vele niet-leden van de sociëteit. Bij tien tallen werden de betrapte personen na,ar het politiebureau overgebracht. Onder hen bevinden zich verscheidene Europeanen. STADHUISBOUW. De voordracht van B. en W, van 's-G ravenhage inzake den Stad huisbouw is thans verschenen. Zooals reeds werd gemeld, wordt daarin voor gesteld, het nieuwe stadhuis te bouwen op het Alexanderveld. De gemeente moet dan voor haar rekening nemen de kos ten van een nieuw kazernement voor de hereden wapens op een terrein nabij <icn V/aalsdorperweg, tot een totaal bedrag van ten hoogste ƒ3.000 000 Het stadhuis zal gunstig komen te lig- door mevrouw 'Belloc Lowndes. HET VERHOOR. 'Wat ht (piub 1 ie'k d a cht. 't "W;as een donkere namiddag nog vroeg in December. '(Maar toch niet zóó donkier op de ^koppen", in vette, kapi tale letters gedrukt 'hoven de sensafcio- neele artikelen in de avondbladen,, wareln nog duidelijk leesbaar. [HET DRAMA IN SWANjMjERE. AFGRIJSELIJKE GEBEURTENIS. R A YD ON-M YSTEjR IE VERBIJSTERENDE ONTHULLINGEN. Mannen en vrouwen die deize opschrif ten ials 't ware uitspelden, had men door elkaar in twee groepen kunnen verdee- len. De grootste groep stelde levendige belang in een 'geval, dat o n l egan z egkje Ij'k mocht worden gerangschikt onder de be ruchtste, duisterste moorden van de twin tigste eeuw. Het andere gedeelte, "eel kleiner, vond het onplezierig en verve lend, dat hun 'geliefd avondblad zich verlaagde tot een krantje voor de verf- spreiding van nieuwtjes, dje enkjel maar gen in een mooie omgeving, terwijl vlug ger dan bij de andere plannen (Groen markt of Spui) tot den bouw zal kunnen worden overgegaan. In het plan is begrepen een doortrek king van de Alexanderstraat door amo- veering o.m. van het gebouw aan de Ja- vastraat 26, waarin de vergaderingen van den gemeenteraad worden gehouden. HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. Dinsdagmiddag wordt op uitnoodiging en onder leiding van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw aan diens departement een vergadering ge houden van vertegenwoordigers van den Nederl. Bioscoopbond en van de Ver- eeniging van Noord-Brabantsche en Lim- burgsehe gemeenten voor gemeenschap pelijke filmkeuring. I I DE VACCINATIE-D WANG. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, waarbij voorgesteld wordt den termijn van opschorting van den zijdelingschen vaccinatie-dwang met één jaar le verlengen. D. Malllekote godsdienstonderwijzer te Assen, eerder te Kapel-Ie. Hij behaalde ook de acle lager onderwijs. Hel aangespoelde lijk aan den Bie- zelingschen Ham is gistermiddag ter aar de besteld op de algemeene begraafplaats alhier. De identiteit kon niet vastgesteld worden; foto's werden van den doode gemaakt. Het was een manspersoon van naar schatting 45 if 50 jiaqr. (Ingez. Med.j ZEELAND, HET HELLEGAT. Een studiecommissie is met het stoom schip Progress uit Antwerpen langs de Zeeuwsche wateren naar het Hellegat vertrokken, ten einde zich ter plaatse re kenschap te geven van den toestand van het vaarwater aldaar. De commissie werd gisteren te Antwerpen terugverwacht. MIDDELBURG. Aan over vorige jaren le weinig be taalde belastingen naar inkomen of ver mogen (gewetensgeld) is ontvangen door den inspecteur der directe belastingen enz. alhier f 75. WALCHEREN. DOMBURG. Gistermorgen had ook hier op het badstrand in tegenwoordigheid van B. en W. en leden van den Raad, be nevens de brandmeesters, een demon stratie plaats met het Ready-schuim- bluschapparaat. Er Was veel belangstel ling. ZUID-BEVELAND. KAPELLE.. Tot directeur van de Stichting Hoenderloo is benoemd de heer aan den smaak voldeden van het op sen satie beluste publiek. Maar zelfs dptze lezers moesten eerlijk' toegeven, dat alle elementen voor een „cause célèbre'1, een geruchtmakende zaak, aanwezig) waren in het geval Raydon. Slechts één ding en dat nog al een belangrijke factor was heel duister, zelfs voor de ,,'knapsten", die zich zelf als desikundigen op het gebied van den mis'daad beschouwden. En dat was, dat niettegenstaande de persmannen het ge val Raydon als een mysterie beschreven er al heel weinig mysterie in was. De groote aantrekkingskracht van de geschiedenis; lag in de meedoogenlooze onthulling, gedurende den loop van ©en strikt eerlijk, doch onbarmhartig uitgesponnen, gerechtelijk ic^nderzoek van zekere diepe geheimen, die in verre weg de meeste gevallen veilig verbo gen blijven Voor gretige ooren en j wreede oogen in de donkere, onwrik bare wortels van ons armzalig, men- Schelijk gemoed. De publieke belangstelling 5n de zaak werd bovenal gaande [gehouden, doordifen men wist, of meende te weten, dat elke draad van het afgrijselijke drama grtoo- tendeels was gesponnen door harts tocht en overigens idoor de zucht naar - en het nijpend Igebrek aan geld, de voor FLORA. „Martelaren der Liefde". Het tweetal films, dat thans in de Flo ra loopt, zijn beide gewijd aan het the ma, dat oud, en steeds nieuw zal blijven, n.l. de liefde. De „Martelaren der Liefde", mag zeker een uitstekend spel van strijd, leed en intrige worden genoemd, dat in dit genre van drama's een eerste plaats inneemt, en dat te meer tot recht komt, nu krachten als Mary Philbin, Don Alvarido en derge lijke filmsterren, hun aandeel in de ver tolking hebben. Daar het stuk speelt in Zuid-Amerika en in adellijke kringen, is er ook van natuur, en pracht te genie ten. De tweede film, getiteld „De Dooden- zwaai", komt ook op het terrein der liefde; hier zijn het twee brandweer lieden, die concurreeren in liefde voor ééne schoone, door Dione Ellis uitste kend vertolkt. Wie van de beide brandweerlieden, aan welke rollen Eduard Heolm en Cor- nelisu Keeft hun krachten gaven, het wint, men ga het zien. Genoeg, dat hij, die alleen achter blijft, het meisje, toen jonge vrouw en moeder, uit een bran dend huis redt. Nu de avonden langer zijn geworden, de bioscoop meer trekt, zorgt Flora als altijd voor goede programma's. ELECTRO. Het legioen der gedoemden. Het merkwaardige van den oorlog is, dat men hem altijd verromantiseert. Dat is merkwaardig, maar ook gevaarlijk: bij den jongen, die in romantische opwinding met z'n looden soldaatjes speelt, wordt reeds de kiem gelegd voor de latere ver keerde beoordeeling van den oorlog die in werkelijkheid een mensch-onwaar- dig beestenwerk is. Lees u Le Feu maar, en Menschen 'im Kriege, en Lm Westen nichts Neues, en zoo meer. Maar toch: er zit nog wel romantiek zoo hier en daar: op zee, en bovenal in de lucht. Daar is het nog een gruwelijke sport, zeker, met vele menschenlevens als zéér lichtvaardigen inzet, maar toch: geen stompzinnig in den dood. drijven van massa's mannen, doch een echte, ridder lijke en zelfs ridderachtige strijd, een tournooi in de lucht zooals vroeger op het veld! In deze romantische oorlogswereld speelt de hoofdfilm, die deze week in de Electrobioscoop draait: het legioen der gedoemden is een troepje oorlogsvlie- gen, die allen de man met de zeis op hun toestel schilderden: als de hoogste eer geldt, een „speciale opdracht" te ont vangen, die voor 99 pCt. als een enkele reis naar het hiernamaals beschouwd kan worden. Een duister of ongelukkig verle den doet deze jonge mannen zoeken naar De verlammende pijn van Ischias wordt snel en zeker door Sloan's Liniment tot bedaren gebracht. Brengt een kleine hoeveelheid aan op de pijnlijke plek. Het liniment dringt door. U gevoelt bijna onmiddellijk verlichting en Uw pijn is spoedig geheel verdwenen. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. ui (Ing, med.) den dood maar dan een roemruchte, met zooveel mogelijk plaques d'honneur op de tuniek. Een in hooge mate spannend verhaal speelt zich binnen dit kader af maar dat is toch niet de hoofdzaak. Deze is de mooie fotografie van deze film: de lucht- duivels, de prachtige opnamen in de lucht. De vijandelijke, d.i. Duitsche, sol daten zijn helaas wel wat caracaturaaï opgevat en poseeren wat te veel als „boches", maar al te dik ligt het er toch niet op, terwijl de menschelijke en cor recte typen er niet bij ontbreken. Het legioen der gedoemden is een goede film. In 't bijprogramma een aar dige teekenfilm en een Amerikaansch dolligheidje. De Electro gaat van den volgenden Vrijdag af één programma per avond draaien, met twee hoofdfilms; tevens wordt het orkest versterkt tot trio: vleu gel, viool en cello. mea naamste factoren van lonze moderne sa menleving. Ofschoon er een vrij' groot aantal ge wone getuilgen, zij liet dan ook belangrij ke, gehoord werden, stonden toch' drie persoonlijkheden, namelijk twee 'mannen en één vrouw in het volle licht der be langstelling. Allereerst de vermoorde pian, Birtley Raydon, in de openingsrede van den pro cureur-generaal beschreven als .„het type van een Fngelsch jongmensch uit den goeden stand, leerling van de openbare school van vó'ór den oorlog, een jongen van de beste soort, die tot zijn groo.ten spijt, toen de oorlog uitbrak, niet kon (worden aangewezen voor «den actieven dienst aan het front." Inderdaad het portret van den onge- Ink'kigen Raydon was zeer aantrekkelijk een harde werker, vol plichtsbesef, dol op spelen in de 'buitenlucht en op allerlei sport, een (man, wiens éénige ro man in zijn .leven was geweest: zijn inni ge genegenheid voor zijn mooie, jonge vrouw. De tweede hoofdpersoon (in (het geding was de vereerder van de vrouw, Jack Mintlaw Een echte romantische fiiguur; want op den |dag van de oorlogsverkla ring, had hij' [zijn bloeiende zaa'k in Ca nada er aan gegeven en was hij! terstond t©e.pe Siu Wrijft de gesmette en ontstoken de el en voorzichtig in met Purol, en houdt het huklje steeds droog, door bij net verwis selen van den luier, telkens te bepoede ren met Purolstrooipoeder. Purol doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Purolpoederbus 60 ct. (Ingez. Med.) STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN MIDDELBURG. Vragen L, J. Mes omtrent drinkwatervoorziening. In de vergadering van 11 September jl. werden de volgende vragen met be trekking tot de drinkwatervoorziening, door, den heer L. J. Mes aan het Co be ge gedaan, ter beantwoording in de handen van B. en W. gesteld. 1. Zijn B. en W. bereid den Raad vol ledig in te lichten aangaande de drink watervoorziening van Walcheren? 2. Willen B. en W|. ook meidedeelen of er reeds door Middelburg onderhan delingen gevoerd worden met de ver schillende gemeentebesturen op Walche ren? Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord; 3. Wie die onderhandelingen voeren? 4. Wat de oorzaak is dat Souburg zijn naar het vaderland teruggekeerd om zich bij de troepen taan te sluiten. En hij was geëindigd als kolonel, versierd met alle decoraties, Engclsche ten Fransche, die behaald konden worden, behalve 't Victoriakruis. Mintlaw had gedurende Izijn weinige verloven „naar huis", dat wil 'zeggen, naar Londen, de oorlogs-weduwte, die later mevrouw Birtley (Raydon was ge worden, geregeld ontmoet; hij' had haar toprecht lief gekregen jen inderdaad ern stig verlangt haar te trouwen Al deze feiten waren onweerlegbaar gebleken. Maar wat hem in deze vreeselijke, om niet te zeggen 'verdacht© geschiedenis had gewikkeld, was de wonderbaarlijke, sprookjesachtige gebeurtenis dat [hij, na den oorlog, straatarm naar Canada terugL gekeerd, daar de vriend en de jonge compagnon was geworden van een bui tengewoon rijk man, 'die plotseling over leed en hem izijn geheele vermogen na liet. Doch deze groote „bof" was thans gebleken een groote „strop" voor hem te zijn. Jack Mintlaw vond bij zijn terugkeer in Europa de 'mooie jonge vrouw, die hij nog steeds liefhad, hertrouwd. Hij was nog geen week in Enelgand,, of zij hadden hun kennismaking hernieuwd; eenige dagen later had zij hem er toe water van de Vlissingsche Waterleiding' zal gaan betrekken, en de overige plaat sen van Walcheren in relatie zijn getre den met de Zuid-Bevelandsche Water leiding-Maatschappij Wij kunnen als antwoord het volgen de mededeelen. "1. Deze vraag wordt bevestigend be antwoord. "Wij hebben echter den Raad niets mede te deelen wat hem niet reeds bekend is. 2. en 3. Ouderhandelingen, mët uit zondering van de aan'Uw Raad bekende .onderhandelingen met Souburg en "Kou de kerke, zijn met andere gemeenten nog niet gevoerd en kunnen ook niet worden gevoerd, zoolang door Gedep. Staten van •Zeeland de aangevraagde concessie niet is verleend. 4. De vermoedelijke oorzaak, dat Sou burg water van de Vlissingsche 'Waterlei ding zal gaan betrekken,, is, dat Souburg op den duur voor haar watervoorziening is aangewezen op de watervoorziening van Walcheren 'beoosten het "Kanaal en dat eene tijdelijke voorziening door de Vlissingsche Waterleiding, naar de meen'ing van het Rijksbureau voor "drink watervoorziening/beter 'in dat plan (Tast dan de door Middelburg voorgestelde. Door Souburg is deze zaak echter zeer geheimzinnig behandeld en Middët- Durg Weeft op haar aanbieding nimmer eenig antwoord ontvangen. Ons is niet bekend, dat de overige gemeenten op Walcheren in ïelatie zou den zijn getreden met de Zuid-Beveland sche Waterleiding-Maatschappij. Wè'l is ons bij geruchte ter oore gekomen, dat de gezondheidscommissie te Veere tot de plattelandsgemeenten van Walcheren de vraag zou hebben gericht of men be reid was medewerking te verleenen tot een onderzoek naar de mogelijkheid van aansluiting dier gemeenten bij de Zuid- Bevelandsche Waterleiding. Benoeming onderwijzer school A. Voor de benoeming van een onderwij- izer aan school A wordt de volgende Voordracht gedaan. 1. II. J. C. van der Snoek te Gouda; 2. N. M. van de Velde te Nis,se,; 3. S. Dieleman te Westkapelle. B. en W. stellen voor de benoeming te doen ingaan op een nader door hen tel bepalen tijdstip. Beschikbaarstelling gelden voor aanschaffing leermid delen Bijz. school Zuidsingel. Bij schrijven van 16 Augs. verzoekt het 'bestuur der school aan den Zuid- overgehaald,, een cheque, groot drie dui dend pond uit ie schrijvenen naar aan leiding van deze naar hij verklaarde zuiver platonische gift,; was hij nu toe trokken in het (Raydon Mysterie, waarvan de heele wereld iden mond vol had. De derde voorname figuur in de zaak was de beminnelijke, p an trekkielij ke maar oppervlakkige Eva Raydon zelf. Van de honderdduizenden menschen mannen en vrouwen, die elke [phase van het drama nauwkeurig volgden, het spannende dra ma in de beroemde rechtszaal Old Bai ley, was de groote meerderheid van 'meeniug, dat de [beste beschrijving van Eva Raydon was gegeven door de moe der van den rampzaligen Birtley Ray don. Deze dame [had, in de getuigenbank, 'kalm als haar pordeel over haar schoon dochter verklaard: ^zelfzuchtig, lichtzin nig, ijdel en verkwistend." (En toch waren ér pok' velen, die;, ondier den indruk van haar waarlijk buiten gewone schoonheid en ispeelsche vrou welijke charme, geneigid waren haar te kortkomingen en fouten te vergoelijken; die geloofden in haar onschuld, ondanks de verpletterende verklaringen /tegen haar; en die zich in stilte trouw aan haar zijde schaarden. t ze in oe bui- et zulk at van eid en zekerdl heer- ui rus iet bo en al- in Na- e We- .anden geland :er al- s mee aeeps- R 101 berei- 00.000 voor weten tosten 30,000 uwe r dijk st de dan irdels e be- in de aan vrij. lands voor a als niet nnen dat van dag? j tot hare leele oten te s, is bij ate- der ge- be ven, ge- van ving «en- clie oor PPÏj ans oor oor oor in de 21 er, 'il- en an st, 37. 'g- u- 0- J. 'k, 1- !'- d. 7. b. !n P (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1