Verkade s Albums PADDESTOELEN p ij :n ™BEK^mïSNSir Advertentiën. zijn vanaf heden voor WINKELIERS verkrijgbaar bij F. MALJERS ZOON, Vlissingsche straat, telefoon 320. Agenten der firma VERKADE. fluisteVooge teKomen O er iti dexel rwoD E INGEZONDEN STUKKEN Van onze adverteerders. AFLOOP VERKOOPINGEN Door een nieuwe vinding kunt U met een Electrolux thans ook op afdoende en gemakkelijke wijze motten verdelgen. er in Rusland nu veel mannen rondloo- pen, die met twee of meer vrouwen wet tig gehuwd zijn. Strafbaar is dat niet en de kinderen worden als wettig erkend Het gebeurt in Rusland, dat na den dood van een man, die èen erfenis nalaat, twee „wettige' en eenige „feitelijke" vrouwen om die erfenis strijden. Gewoonlijk ver deelt de rechter het vermogen gelijkelijk onder allen, die er aanspraak op kunnen maken. Om het bestaan van het feitelijke huwelijk te kunnen vaststellen moet de rechter getuigenverklaringen eischen over de intiemste dingen en dat alles wordt dan ten aanhoore van iedereen, die er naar luisteren wil, uitgeplozen. De bedoelingen van den wetgever wa ren de vrouw en haar kinderen te be schermen, „haar kluisters verbreken". De gevolgen zijn echter geheel anders. Het komt nu vaak voor, dat boeren, die voor de zomermaanden een flinke arbeidster noodig hebben, deze eenveudig „huwen". Als zijn „vrouw" valt zij niet onder de wet op bescherming en haar„man" kan haar zoo hard laten werken als hij maar wil. In het najaar laat hij zich scheiden en zet de arme vrouw op straat. Zijn er geen kinderen uit dat „seizoen-huwelijk" ontsproten, dan heeft de „echtgenoote" geen recht op eenige vergoeding. De sov jet-wetgeving heeft dan, in plaats van de positie der vrouw te verlichten, haar te gen exploitatie en knechting te bescher men, de vrouw geheel aan de willekeur van woestelingen overgeleverd. Een dergelijk verschil tusschen de be doelingen van den wetgever en de re sultaten van zijn „ideale wetten" is ook op het gebied van de bescherming der kinderen ontstaan, De sovjet-wet be paalt, dat de vader van het kind ver plicht is aan de moeder maandelijks een bepaald bedrag te betalen om de opvoe ding van het kind mogelijk te maken, De wet is op dit gebied zeer precies. De practijk is echter geheel anders dan de wetgever verwacht had. Daar het sluiten van een huwelijk en de ontbinding er van tot het uiterste vergemakkelijkt en ver eenvoudigd zijn, heeft het percentage echtscheidingen in Rusland astronomi sche afmetingen bereikt (den laatsten tijd komen Amerikanen naar Rusland om er te scheiden: het kost maar een paar kwartjes en eischt eenige minuten: geen advocaten, geen rechters, geen getui gen!}. Onder dergelijke omstandigheden is het aantal vrouwen, die recht op „alimenten" (alimentatie-gelden voor een of meer kinderen) heeft, zeer groot. De rechtban ken zijn overstroomd met klachten van vrouwen, dat de vaders de „alimenten" weigeren te betalen. Deze „alimenten- processen" maken een geregelde functi- onneering van de rechtbanken onmoge lijk; ze zijn een ware nachtmerrie voor alle rechters. Heeft de vrouw na maan denlang wachten een rechterlijk bevel in haar zak, dan is zij er nog niet zeker van, dat zij het geld krijgt. Rusland is groot; is de man naar een andere plaats verhuisd, dan is hij voor de vrouw on vindbaar (het zoeken eischt veel uitga ven), Is de man niet gevlucht en bereid het geld te betalen, dan blijkt het toch vaak, dat de arme vrouw er niets aan heeft. De wet bepaalt n.l., dat de man een zeker gedeelte van zijn inkomen voor eigen levensonderhoud mag behouden, hetgeen volkomen billijk is; zijn er eeni ge vrouwen, die recht op alimenten heb ben (hetgeen meestal het geval is), dan krijgt elk harer, gezien de zeer lage loo- nen, die in Rusland betaald worden, in het gunstigste geval een paar roebel per maand (dus eenige dubbeltjes). In de meeste gevallen wil de man die alimen ten niet betalen, omdat hij intusschen een ander gezin gesticht heeft en het in komen is zoo gering, dat het nauwelijks toereikend is om niet van honger om te komen. Het gevolg hiervan is, dat er in Rusland veel gevallen geregistreerd zijn, dat een man de vrouw, die recht op ali menten heeft, of het kind vermoord heeft om zich van de verplichting te ontdoen. Het gebeurt echter ook, dat de vrouw op handige wijze gebruik weet te maken van de wet om een man te exploiteeren. Zulk een vrouw zoekt een man met een goede positie uit en zorgt er voor, dat zij moeder wordt; is zij dat eenmaal, dan kan zij een zorgeloos leven leiden. Zulke gezinnen, bestaande uit een moeder met eenige kinderen, waarvan elk een ande ren naam draagt, noemt men in Rusland „aliment-gezinnen". Het komt ook vaak voor, dat vrouwen afdreiging plegen bij een man. Wie de sovjetbladen geregeld leest en de verslagen der processen volgt weet tot welke ongezonde toestanden dat alles heeft geleid. De oorzaken van deze misstanden lig gen natuurlijk niet in het feit, dat de wetten door bolsjewiki uitgewerkt zijn. Met uitzondering van het dwaze streven om het gezin te ondermijnen, waren de bedoelingen van den sovjet-wetgveer goed; de sovjet-wetgever wilde inder daad een veel betere samenleving en veel rechtvaardiger verhoudingen scheppen. De wetgever begreep echter niet, dat elke wet zich aan bestaande toestanden en verhoudingen moet aanpassen, dat de wet met de werkelijkheid rekening moet houden. De sovjet-wetgever wilde dat niet doen, met het gevolg dat zijn goec bedoelde en „ideale" wetten de boven omschreven resultaten hebben. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. OM STEUN GEVRAAGD, Nu wij door brieven uit dat land beter worden ingelicht, blijkt, dat de omvang van de ramp in Palestina nog grooter is dan aanvankelijk vermoed werd. Er moet weer opgebouwd worden, wat daar in enkele uren verwoest werd, maar daar voor is veel geld noodig. Iedereen, die den heropbouw van het eertijds' vruchtbare land heeft gadege slagen, beseft welk een diepe wonde is toegebracht aan hen, die zich met zelf opoffering aan dit grootsche werk heb ben gegeven. Teneinde gelden bijeen te zamelen om den eersten nood te lenigen, is een lan delijk Comité opgericht, terwijl voor Zee land onaergeteekenden een sub-Comité gevormd hebben. Bijdragen worden gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den heer L. Weijl, Dam 19, postrekening no. 25016. I. M. BOASSON, Middelburg. L. WEIJL, Middelburg. JACQ. BOASSON, Middelburg. M. H. BOASSON, Middelburg. L. POLAK, Middelburg. R. HIEGENLICH, Vlissingen. De inzending sluit 15 October a.s. -O" HET WILHELMUS. 't Zal iedereen wel eens opgevallen zijn, dat oikesten, bij feestelijke gelegen heden' ons „Wilhelmus" altijd anders spe len dan wij 't zingen. Ook in de melodie bestaat nog steeds verschil. Nu de Ko ningin is voorgegaan, daarin verandering te brengen, ligt het op den weg van di recteuren, onderwijzers, zangleeraren, volkszangleiders en allen die eenigen in vloed daarop kunnen hebben, krachtig mede te werken om eenheid te be reiken. In opdracht van de Koningin, heeft luitenant C. L. Boer, directeur van de Koninklijke Militaire Kapel, het Wil helmus opnieuw georchestreerd met weg lating van oude versieringen en herhalin gen en volgens de gezongen melodie. Di recteuren worden nu dringend verzocht deze zetting ook voor hun orkest in te voeren en vooral om dit zoo spoedig mogelijk te doen. De heer Boer woont Weissenbruchstraat 50, Den Haag, en hij heeft zich bereid verklaard op aanvraag gaarne te willen helpen bij de aanschaf fing van de muziek. Wat de melodie be treft: Bij den aanvang van de 3/4 maat moeten 2 achtsten worden gespeeld (ge zongen)' op het woordje: „Een", n.l. de terts en de kwart, terwijl in de laatste drie maten op de woorden: „Heb ik al tijd geëerd", op de woorden „Heb" en „ik" ieder een achtste komt, terwijl dan op de lettergreep „a 1" een kwart komt. J. D. VAN RAMSHORST. Zangleider v. d. Vereen. „Ons Hollandsch Lied". Paulinastraat 51, Den Haag. zoekingen naar het vitamine-gehalte Van pluimveevoeders en hunne grondstoffen bevatten. Daarin zullen o.a. eenige me- dedeelingen worden gedaan aangaande het gehalte aan A en D vitamine vfa'n het vischmeel, dat in onze pluimvee-arti kelen wordt verwerkt. In de volgende nummers zullen de proeven zelf uitvoerig worden behandeld. Verder wordt een rapport omtrent het onderzoek naar het B vitamine gehalte in hare voeders in uitzicht gesteld, ter wijl zoo nu en dan korte mededeelingen uit buitenlandsche bladen zullen worden opgenomen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Middelburg brengen ter openbare kennis dat van 4 October 1929 af, op de gemeente-secretarie der gemeente Koude- kerke ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van CORNELIS CRUCQ te Kou" dekerke, om vergunning tot 't oprichten van een heeteluchtoven- en wateroven in zijn broodbakkerij, gelegen te 't Zand wijk D no. 125, kadastraal bekend in Sectie D no.'s 808, 809 en 810; dat op Vrijdag 18 October a.s., des voormiddags 10 uur, ten gemeentehuize der gemeente Koudekerke gelegenheid zal zijn tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie da gen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen; dat ingevolge Circulaire van den Com missaris der Koningin d.d. 2 November 1907 A no. 4688, 3e afd. niet tot beroep gerechtigd zijn, zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een of meer zijner le den zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Middelburg den 8 October 1929. Burg. en Weth. voornoemd P. DUMON TAK Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Wetenschappelijk onderzoe kingswerk. De N.V. P. Sluis Pluimvee- en vogel- voederfabrieken te "Weesperk'arspel gaat, teneinde de resultaten van het weten schappelijk onderzoekingswerk, dat zij verricht, in samenwerking met prof. dr. E. C. v. Leersum, directeur van het Nederlandsche Instituut voor Volksvoe ding te Amsterdam, in breeder kring bekend te maken, hierover op geregelde tijden een en ander in populairen vorm publiceeren, onder den titel: „Mede deelingen omtrent het wetenschappelijk onderzoekingswerk van de N.V. P. Sluis' Pluimvee- en Vogelvoederfabrieken te Weesperkarspel." Deze mededeelingen zijn in de eerste plaats bestemd voor de verbruikers ha rer artikelen, teneinde hen aangaande de nieuwste methoden van de Pluimvee voedingsleer geregeld te kunnen inlich ten. Het eerste nummer dezer „Mede deelingen" zal een inleiding op de onder. Woensdag werd te^W olphaarts- d ij k ten verzoeke van den heer C. Kor- stanje ten overstaan van notaris van Dis- se uit Goes verkocht: 1. een woonhuis en erf, samen groot 1 A. 54 c.A. Kooper de heer H. Brugge- man te Goes voor 1665; 2 een perceel tuingrond groot 4 A, 67 c.A. Kooper de heer J. D. van Doorn te Kloetinge voor 380 Heden den tienden October 1900 negen en twintig; ten verzoeke van CORNELIS JOSEPHUS DE NIJS, landbouwer wonende te Terneuzen, ten deze domicilie kiezende te Hulst aan de Groote Bagijnestraat nommer 207 ten kantore van den advocaat Mr. R. J. J. LAMBOOY en te Middel burg aan de Balans D nommer 4 ten kantore van den Procureur Mr. J. F. VAN DEINSE die ten deze tot zijn Procureur wordt gesteld en als zoodanig voor hem in dit ge ding zal optreden. Heb ik PETRUS ALOYSIUS VERVAAT, deurwaarder bij de Ar- ronuissements-Rechtbank te Mid delburg en wonende aldaar; GEDAGVAARD LOUISA JOHANNA JOSEPHA DE NIJS, laatst gewoond hebbende te Terneuzen, doch thans afwezig en zonder bekende woonplaats, mitsdien mijn exploit doende door aanplakking van een afschrift de zes aan de voorname deur van de vergaderplaats der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg, terwijl een gelijk afschrift door mij, deurwaarder, is overgegeven aan den E.A. Heer Officier van Justitie bij gemelde Rechtbank, door wien het oorspronkelijk van dit exploit met „gezien" is geteekend, terwijl eindelijk dit exploit zal worden ge plaatst in de „Middelburgsche Cou rant" te Middelburg OM Op Woensdag den vijftienden Januari 1900-dertig des voormid dags te tien en een half uur te ver schijnen ter openbare terechtzit ting van de Arrondissements-Recht- bank te Middelburg, gehouden wor dende in een der lokalen van het Gerechtsgebouw aan het Hofplein aldaar TEN EINDE 1. Aangezien gedaagde, dochter van eischer, op den 20 November 1913 hare woonplaats, die laatste lijk was gevestigd te Terneuzen, heeft verlaten, zonder orde op hare zaken gesteld of volmacht tot het waarnemen daarvan gegeven te hebben; 2. Aangezien sedert geen bericht is ingekomen, waaruit van haar aanwezen of overlijden blijkt; 3. Aangezien alzoo sedert haar vertrek er al meer dan vijf jaren .zijn verloopen; 4. Aangezien eischer reeds twee" maal de gedaagde bij exploit van mij deurwaarder voornoemd, res pectievelijk d.d, 22 Januari 1929 en 1 Juni 1929 openbaar heeft gedag vaard en de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg aan eischer telkens bij haar vonnissen respectievelijk d.d. 8 Mei 1929 en 25 September 1929 gewezen, ter zake verlof heeft verleend om de gedaagde voor de tweede en derde maal bij openbare dagvaarding, te plaatsen telkens in de Middelburg sche Courant en loopende telkens op een termijn van drie maanden, op te roepen, om voor haar in per soon of door iemand van harentwe ge van haar aanwezen te doen blij ken. MITSDIEN ten aangewezen dage in per soon of door iemand van ha rentwege van haar aanwezen te doen blijken, bij gebreke waarvan door eischer zal worden geconclu deerd, dat bij vonnis worde ver klaard dat er ten aanzien van de gedaagde sedert den 20 November 1913 rechtsvermoeden van overlij den bestaat, kosten rechtens. De kosten dezes zijn s. e. o. fl. 10.25 -f- advertentiekosten. (get.) P. A. VERVAAT, Deurwaarder. „Gezien" De Officier van Justitie (get.) v. d. FELTZ. DE NIEUWE om U den nieuwen Electrolux aan te schaffen. Deze is het, die U vol* komen bevredigt en waardoor Uw schoonmaak een vlug en prettig verloop zal hebben. De Electrolux, met zijn enorme zuigkracht.velepractische onder deden en uiterst gemakkelijke bediening, reinigt niet alleen Uw huis tot in alle hoeken gemakke lijk, snel en hygiënisch, doch zuivert tegelijkertijd de lucht. Vraagt heden nog een demon stratie VERKOOPKANTOREN HET GEHEELE IANO, N.V. Electrolux, Lange Delit H 9 Telef. 377, Middelburg. t ze in oe bui- et zulk nt van ieid en zekerdl i heer- ïn rus iet bo en al- in Na- e We- ser al- s mee heeps- R 101 berei- 00.000 voor weten tosten 30.000 i uwe r dijk st de dan irdels be- in de i aan vrij- lands voor i als niet nnen dat van lag? j tot hare eele oten te is bij ate- der ge be den, ge- van ring en- clie oor ?pij ans oor oor oor ii- de 21 ïr, il- m m J, V. g- i- >- ,J. 'c, !- t,

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 7