donpehdag october 1929 eerste BLAD. i r !i li Bit nummer bestaat uit Twee bladen. BINNENLAND ZEELAND mmmm No. 239 172e Jaargan den naar Tis- van straat 10. 1 aan jon- Hij rland, l van Mis- 3r gen. mher- De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissinge£> f 2.30, elders 2.50 per kwartaal, -v- Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg t Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten' ars dankbetuigingen! van 1—7 regels ƒ2.10, elke regel meer 30 cent. In de rubriek Kleine Advertentiën" wordec, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels, opgenomen a 85 cent "bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cant. e in bui- zulk van 1 en serdl eer- rus- bo- al- Na- We- m Daar wij, in verband met de begrafenis van den Druk ker van ons blad, den heer G. W, DEN BOER, Zaterdag 12 October a- s, vroeger ter perse gaan, zullen adver tentiën voor dien dag bestemd, UITER LIJK 9 UUR 'S MORGENS in ons bezit moeten zijn. licht gewond. De amokmaker kan gegre pen worden. (Aneta). (Ingez. Me4.) DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIE, De Kon. Luchtvaartmij. heeft bericht ontvangen, dat het postvliegtuig op te rugreis naar Nederland, Woensdagmid dag 1 uur te Kohlak is aangekomen. Bangkok kon niet worden aangedaan we gens den slechten toestand van het vlieg veld aldaar. Kohlak is een militair vlieg veld, ongeveer 225 K.M. ten Z.W. van Bangkok gelegen. Vandaag zou men naar Akyab vertrekken. Het derde postvliegtuig, op weg naar Indië, is te 6 u. 25 uit Karatsji vertrokken en te 10 u. 55 te Nasirabad geland, omdat een klep van den middelsten moter ver wisseld moest worden. Het vliegtuig zou vandaag voor Alla habad starten. Blijkens mededeeling van de Indische' postadministratie is de luchtpost, weilke toet het tweede vliegtuig werd verVoerd, dp haar bestemming aangekomen en te Medan besteld op 5 Oct., te Weltevreden op 6 en te Palembang op 7 Oct. DE ZEPPELIN, Men meldt uit Friedrichshafen, dat de Zeppelin vermoedelijk Vrijdagavond tus- schen elf en twaalf uur voor haar tocht over Nederland zal opstijgen. Naar ver nomen wordt, zou het luchtschip op ver zoek van ir. Stork ook Twente in zijn route over Nederland opnemen, H;et loopt niet al te vlot met de tocht van dien Graf Zeppelin: het weer boi- yen üSilezië waar hij eerst heen gaat deugt niet. Het (gevolg daarvan is', dat de vlucht naar Nederland in geen (geval van Vr ijl dag op Zaterdagnacht maar op zijn vroejgst Van Zaterdag op Zondagnacht zial beginnen zoodat het hoogst onwaar schijnlijk is dat de Graf Zeppelin Zateri dag, maar waarschijnlijker Zondag hot- ven Nederland - zal verschijnen. Ook de weerberichten uit Nederland waren gisteren uiterst ongunstig. Officieel wordt medegedeeld, dat de Domtoren te Utrecht welke in nor male gevallen voor het publiek geopend is ,op den dag waarop de Zeppelin in het land wordt verwacht, zal zijn gesloten. DE V, A, R. A, Woensdagmiddag is het dagelijksch bestuur van de V. A. R. A, door den mi nister van waterstaat in audiëntie ont vangen, voornamelijk ter toelichting van zijn verzoek om een eigen zender te mo gen exploiteeren. Het bestuur werd ver tegenwoordigd door zijn voorzitter en se cretaris, de heeren J. Oudegeest, gede legeerde van de S. D. A. P., en C. v. d. Lende, gedelegeerde van het N. V. V. Tegelijkertijd verzocht het bestuur den minister, den grootst mogelijken spoed te betrachten bij de verdeeling van den zendtijd, daar de V. A. R. A. van het ja renlange uitblijven daarvan groote scha de ondervindt. De minister zegde onderzoek en spoe dige beslissing toe. OM EEN STADHUIS. Nog deze week zal het prae-advies, van B. en W. Van Den Haag inzake het stadhuisvraagstuk verschijnen. Naar ver nomen wordt, zullen B. en, W. voorstellen een stadhuis te bouwen op het Alexan- derveld. AMOK. Tijdens de groote legermanoeuvres, welke in het Cheribonsche wor. den gehouden, maakte een Menadonee- sche tamboer amok. Hij doodde vier in landers en verwondde twee personen, onder wie de sergeant van den radio dienst Jansen, zwaar. Een korporaal van den radiodienst, een Europeaan, werd MIDDELBURG. De teraardebestelling van het stof felijk overschot van wijlen den heer G. W. den Boer, zal plaats hebben Zaterdag middag, vertrek van het sterfhuis te twee uur. Overeenkomstig den wensch van den overledene zal aan het graf niet worden gesproken. VLISSINGEN. Van het Duitsche stoomschip „üo- nau" op weg naar Antwerpen van1 Se attle is alhier een verstekeling aan wal gezet. WALCHEREN. ST. LAURENS. Woensdagmiddag ver gaderde de gemeenteraad. De heeren Wisse en Kwekkeboom waren met ken nisgeving afwezig. Van den adjudant van H. M. de Koningin was een dankbetui ging ontvangen voor de aangeboden ge- lukwenschen op 31 Aug. j.l. Van den Mi nister van Handel en Nijverheid was be richt ingekomen, dat de Rijksbijdrage voor de woningbouwvereniging voor 29 bedraagt ƒ561.46. De ontvanger der di recte belastingen te Middelburg had be richt gezonden om de zitdagen in de ge meente in Januari en Maart op te hef fen; de raad vereenigt zich met de ziens wijze van B. en W. om overleg te ple gen om den zitdag in Maart te behouden. Een verzoek van de Centrale Esperan to Commissie om op scholen een Espe- rantocursus te geven, wordt voor ken nisgeving aangenomen. Z. h, st. wordt voorts besloten J-4 cent per inwoner of 2.85 bij te dragen in de kosten van inrichting van de bestuurs kamer van het gebouw van de Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten. Van het bestuur der Bijz. school was een aanvrage ingekomen om toekenning van een bedrag van ongeveer 150 voor electrische lichtinstallatie, 45 voor ver nieuwing van gordijnen en 130.90 voor aanschaffing van leermiddelen in ver band met de toeneming van het aantal leerlingen. B. en W. stellen voor de ge vraagde bijdragen te verleenen; de inge diende stukken zijn in orde. De heer Simonse zal de school gaarne geven wat ze noodig heeft en waarop ze recht heeft. Echter rijst bij hem de vraag of de uitgaven voor de leermiddelen niet uit art, 101 moet worden bestreden, aan gezien door de toename van het aantal leerlingen de uitkeering volgens art. 101 niet onbelangrijk stijgt; op deze wijze zou er kans bestaan, dat de gemeente dubbel betaalt. Hij zou gaarne zien, dat B. en W. deze zaak nog eens met het schoolbestuur bespraken en rekening hielden met het bedrag per leerling, of dit al dan niet voldoende is voor een goede exploitatie der school. Aldus wordt besloten; de bedragen voor gordijnen en de verlichting worden verleend. Z. h. st. wordt besloten tot het aan gaan van een geldleening van ten hoog ste 3000 ten behoeve van den aanleg van een ondergrondsch hoogspannings net, waartoe reeds eerder werd besloten. In verband met de in de vorige raads zitting door den heer Boon gestelde vraag, stellen B. en W. voor de boomen aan den Grijpskerkschen weg vanaf de Dorpsstraat tot de hofstede van den heer Gideonse, benevens eenige zieke boomen in het Breewegje te verkoopen en nieu we te doen aanplanten. De heer Boon is voor dit voorstel; het komt ook hem be ter voor ineens een geheel nieuwe rij boomen te planten. Wethouder Francke licht nog toe, dat de opbrengst nu meer kan zijn dan dat gewacht wordt tot er meer zieke boomen in komen en dat B.. en W. daarom ze liever nu tegelijk verkoopen. Z. h. st. wordt het voorstel aangenomen. Thans komt de begrooting voor het dienstjaar 1930 in behandeling. De voor zitter deelt mede, dat er nog eenige wij zigingen in moeten worden aangebracht. De post van verkoop boomen en hak hout kan met 200 worden verhoogd. Van den kerkeraad der Geref. Kerk is een mededeeling ontvangen, dat zij de invaliditeitsrente welke de gemeente ontvangt voor mej. W. Wanjon, die in Vrederust wordt verpleegd en waarvoor door de kerk is geplakt, zal aanvullen tot 250, zoodat nog 110 door de diaconie in de verpleging zal worden bijgedragen; de begrooting kan dus ook met dit be drag worden verhoogd. De voorzitter be treurt het, dat de uitgaven echter met 400 moeten worden verhoogd; hoewel de bijdragen voor leerlingen der R. H. B. S. reeds op 1000 worden begroot, is na daaromtrent ontvangen bericht van den directeur gebleken, dat aangezien er 6 leerlingen zijn, het bedrag op 1400 zal moeten worden gesteld. De heer Boon maakt gebruik van de gelegenheid tot het houden van algemee- ne beschouwingen. Het is hem opgeval len, dat ruim van het bedrag van de gemeentebelasting voor onderwijskosten moet worden opgebracht en ook thans is weder gebleken, dat de raming van B. en W. steeds aan den lagen kant is, de uit gaven voor den eigenlijken gemeente dienst raken op deze wijze op den ach tergrond. Waar deze begrooting met 1200 is moeten verhoogd worden, in welk bedrag alleen reeds 950 voor ex tra onderwijskosten zitten, zal hij gaarne van B. en W. vernemen, of zij reeds een gedachte hebben of de belasting het vol gend jaar zal moeten worden verhoogd; indien dit zal moeten, zal hij, hoe on gaarne ook, voorstellen doen tot het ver lagen van enkele begrootingsposten. Wethouder van 't Hoff antwoordt hem, dat, zooals reeds werd medegedeeld, bij de vaststelling van het vermenigvuldi- gingscijfer van de gemeentelijke inkom stenbelasting B. en W. dit zooveel mo gelijk hetzelfde wenschen te houden; het ligt dan ook in de bedoeling van B. en w. het volgend jaar geen belastingver- hooging voor te stellen, tenzij zeer bij zondere omstandigheden daartoe zouden noodzaken. Dit is ook de reden, dat alle posten zoo laag mogelijk zijn gehouden. De heer Boon geeft nog in overweging het er zooveel mogelijk op aan te sturen, dat de binnenwegen met klinkers ver hard worden; de hieraan uitgegeven be dragen zijn beter besteed dan aan sintels, waarmede men slechts zeer tijdelijke verbeteringen verkrijgt en welke uitga ven elk jaar terug keeren. Nadat de be grooting artikelsgewijze is behandeld, wordt ze z. h. st. voorloopig vastgesteld op een bedrag van 23.885.57 in ont vangst en uitgaaf voor den gewonen dienst en op 3391.07 voor den kapitaal- dienst. OOSTKAPELLE. Hedenmiddag had al hier in tegenwoordigheid van B. en \V. enkele Raadsleden, brandweer-autoritei ten en belangstellenden; een demonstra- te plaats met het Ready schuitoblusch-* apparaat. THOLEN, STAVENISSE. De Roode Kruiscollecte bracht dit jaar alhier op f 18.60. Van de gelegenheid tot vaccinatie en revaocinatie is hier een zéér garing gebruik gemaakt. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O, D, TERNEUZEN. Gisteren omstreeks half twee voeren uit de haven alhier de zand bakken nr. 307 en nr. 301 van de N.W Amsterdamsche Ballast Maatschappij, ge laden met steen met bestemming naar Delft, aldus meldt de Tern. Crt. Beide (schepen werden gesleept door de sleepi- 5>oot Martin kapitein M. Vos uit Dor drecht, welke sleepboot verhuurd is aan genoemde Maatschappij. Hoewel de wind was gaan; liggen, was het water op de Schelde nog zeer woel- lig en ter hoogte van den Oesterput',, werd de zandbak 301 door het overko mende water gevuld en sloeg om. De |chipper Deelstra en zijin zoon, heiden van Amsterdam, konden zich redden door op den zandbak 307, schipper J. de Bos', eveneens uit Amsterdam, oivter te sprin gen. Hierop keerde de sleepboot met laatst- jgefnoemd schip terug naar de haven, waarop terug gevaren werd met dé sleep boot ,,De Volharding". Beide sleepbooten kondén toen den igékapzeisden zandbank vast maken en ze hlebben deze op den sliktong in de haven gezet. (Ingez. MedL). DE STAKINGEN. De rijksbemiddelaar prof. Aalberse zoo meldt Het Volk had tegen gister middag 1 uur partijen, betrokken bij de arbeidsconflikten te Sas van Geut en Sluiskil voor een bespreking bijeenge roepen. Voor de Nederlandsche Vereeuiging van Fabrieksarbeiders was aanwezig F. Muller, algemeen secretaris en F. Rip- pen, dislrictsbestuurder en leider der ac tie in Zeeuwsch-Vlaanderenvoor dein; so- eialistischen vakbond van Selzaete en omgeving Jos. Chalmet ,en voor de R.K. Vereeniging van Fabrieksarbeiders P. Kleijn. De heer J. H. Kroone directeur der Stijfsel- en Glucosefabriek Sas van Gent, aldaar, had aan den oproep vain den rijksbemiddelaar geen gevolg gege ven ,doch bericht gezonden, dat hij niet anders kou doen ,dan het door hem aan den burgemeester van Sas van Gent meegedeelde bevestigen. Voorts deelde de directeur mede, dat hij zijn hoofdbe drijf had stilgezet en voor het Glucoseije- drijf over voldoende werkkrachten be schikte. Voor verdere onderhandelingen vond hij daarom geen aanleiding. De rijksbemiddelaar heeft thans op zich genomen zich met de directie dei- Stijfsel- en Glucosefabriek in verbinding te stellen, ten einde te weten te komen, hoe de aan den rijksbemiddelaar gedane toezeggingen 'geïnterpreteerd behooren te worden. Voorts vond een langdurige bespre king plaats over de staking te Sluiskli. Voor de Cokesfabriek was aanwezig de directeur en een boekhouder. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. CADZAND. De r;aad idezer gemeente kwjam Dinsdagavond in Voltallige ver gadering bijeen. I Vastgesteld werd de (begrooting voor den dienst 1930, Sin ontvang' en uitgaaf op f 32.166 met teen post van f 2018 voor onvoorziene uitgaven; dé Ibiegrootinig 'vteotr het electriciteitsbedrijif wierd vastgesteld op f 16897 jaan baten en lasten. Een in structie voor den te benoemen opzichter 'bij het bouwen van woningen werd op gemaakt en BI. en W'. gemachtigd tot het oproepen van sollicitanten. Met het oog op het aantal 'kinderen,, dat gedurende; dit ja,ar de school bezoekt, worden B. en W. verder gemachtigd sollicitanten op te roepen voor 'de 'betrielkfcing van onder wijzer,, om met 1 Januari aanstaande in functie te treden. Aangezien een gedeelte van het laag spanningsnet veel last ondervindt v'an takken van boomen, Wordt besloten eeni ge palen te yerzelten. (Bij1 de roiidvraag 'wordt de wenshelijk- heid uitgesproken van bet 'plaatsen van eeenige straatlantaarns. In een volgende vergadering zal hieromtrent .wolrden bte- slist. HENGSTDIJK. Gisterenavond heeft al hier aan den overweg een ernstig onge luk plaats gehad. Door de locomotief van een Irein van de Zeeuwsch Vlaamstóhe Tramwegmaatschappij werd een vronw gegrepen die een; been werd! afgereden.. Ini lernistigen toestand is zij; naar het ziekenhuis overgebracht alwaar het been moest worden geamputeerd!. Door de po litie is beslag gelegd op dte loeomotiéffi. voor een deskundig onderzoek. WATERLANDKERKJE. Dezer dagen kwam de landbouwer M. tot de minder aangename ontdekking dait van een par tij aardappelen ,die op zijn land inge kuild lagen, een groote hoeveelheid was gestolen. De politie stelt een onderzoek ia. Besmettel ij ke ziekten. Hel aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de wéelc van 29 September tot 5 October in de de provincie Zeeland bedroeg. Poliomyelitis anterior acuta 1 te Bier vliet; Roodvonk: 1 te Hulst,, 1 te Neuzen, 1 te Oostburg. Alastrim 2 te Poortvliet (in een gezin, waar de ziekte reeds voor komt), februs typhoidea (buiktyphus) 2 te Tholen. In genoemde wéék werden 16 gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksge zondheid gebracht. au? JITENLAND Overgiet Een reuze-succesnummer. Welhaast in den tsLijl der circuspro- gramma's wordt er gesproken over het reuze-succes, dat Mac Donald in Amerika had: ondenkbaar dat ér ooit oorlog zal 'komen tusschen Engeland ien Amerika,- hiep Ihiep hoera .voor Kiellogg, enz. enz. Nog nooit alhier vertoond, gaal dat zien en hooren! Of er dan soms géén waarde aan de bereikte en voorloopig© schijnbaar vol ledige overeenstemming gehecht moet worden? Zeker, zeker, (dat wel. Heel wat zelfs. Mac Donald is- een nobele kerel' en Hoover moet een (groot en verstandig staatsman,, met een helder zakeninzicht zijn: als die twee het op; een punt van practische politiek,, zooals de beperking der bewapening is,, eens worden, dan is een gepa.ste vreugde op z'n plaats. Maar men juichc 'niet te bard over zulk zij het nog zoo goed bedoeld, menscheh- werk'. De gemeenschappelijké verklaring, waarover de heeren (gister zaten te bloe den, is verschenen. Deze gemeenschappelijke verklaring van Hoover en 'Mac Donald zegt, dat de besprekingen voornamelijk geloopien hebben over de Fn geI sch-Amerikaanschc betrekkingen gezien bij hel licht var den toesk.nd, die het verdrag van Kiellogg geschapen heeft. De beide regeeringer verklaren niet alleen,, dat een Engeïsch- Amerikaansche-oorlog ondenkbaar is maar ook dat wantrouwen en verdacht makingen voortaan geen invloed melej mogen uitoefenen op 'de politiek vai hun landen. Be gedachtewisseling over de 'beper king der vloten bracht beide landen zocj dicht tot overeenstemming, dat alle hin derpalen van de vorige conferentie than; deugdelijk uit den weg schijnen te zij geruimd. De onderteekenaars van d vlootoverecnk'omst van Washington i: 1922 zijn op de noogte gesteld van dei3 fooop der besprekingen en het voorste» is gedaan tot ëen confeifentie der vijf mo* gendheden. Intusschen zullen de Engel sche en Amerik, ansc'he regeeringen df besprekingen met de andere betrokkei mogendheden voortzetten om (alle moge lij'ke moeilijkheden voor den aanvang vai de conferentie te 'overwinnen. Tengevolge van de Veiligheid, gebo den door het verdrag van Kellogg hopei beide regeeringén, dat, gezien de over eehkomst inzake de (gelijkheid van beid* •vloten categorie voor 'categorie, Voor im mcr een einde (zal zijn gemaakt aan dei wedstrijd in vlootwapening lus'schen hei de landen met het daaraan verbonden oorlogsgevaar en de verspilling v'an gel den uit de 6penb,.re kas, die er uit voort vloeit. Stimson, de minister van buitenland sche zaken heeft igezegd, dat de bespre 'kingen met Mac Donald het grootst mo gelijk succes hebben opgeleverd en tei volle aan de Amerikaansche verwaöhtin gen hebben beantwoord. Ramsay Mac Donald heeft gis ter och tend den graad Van doctor honoris caus'; in de rechten ontvangen van de Georg Washington-universiteit. Dien niiidda heeft bijl Mount JVérnon bezocht en k'rar sen ïieergélegd op het graf van Georg Washington en dat van den onbekende soldaat. Hij zou gisteravond formeel ai scheid nemen van den president op he Witte Huis en hedenochtend uit Was 'hington mar Pliiladelphia en New Yor vertrekken. i Ontbonden Stahlhelmers. De Duitschers kunnen, hoe republi keinsch ze opli mogen wezen, het so" daatje spelen maar niet verloeren: d; liefde voor „das Militar" zit er te dief in. Een dezer min of meer op mililairei leest geschoeide organisaties, de Stall helm, is nu in de Rijnprovincie enj Wes falen, formeel en officieel' opgeheve: wegens een oefening in d© Rijnpro vinei- op 21 en 22 September. Het verloo] daarvan bevestigde duidelijk, dat de 1 den van deze organisatie geoefend wo den om een troep met militair karakt we lijk de lan els De- de tan rij- ids >or als iet en lat an :ot re ïle en te is bij e- er e- e- n, e- tn tg ï- te >r ij is >r »r r e*1

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1