No, 238 WOENSDAG 9 OCTOBER 1929 172e Jaargang ygmmb G. W. DEM BOER t Dit nummer bestaat ui Twee bladen. BINNENLAND aHHPeSBKSSSBS ii»n ■-»»•= MIDOELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 'l agentschap Vlissingen, f 2.30, elders 2,50 per kwartaal, --- Week-abonnexnenten in Middelburg s8 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiên, 30 cent per regelvoor ingezonden inededeeJingen 60 cent per regel, "Bi/ abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers t Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Helaas.... wij beseften 't reeds we ken: het einde van dit vruchtbaar, werk zaam leven zou spoedig komen. Het einde: eene verlossing van een lang, moedig, geduldig gedragen lijden. Een lij den, dat een gestel, hoe krachtig ook, ondermijnen moét; een lijden, waarin geen keer ten goede meer te krijgen was. Ondanks een enkele opleving, die eenige hoop wettigde. Een vruchtbaar, werkzaam leven! Van jongs af tot dit ziekbed. Dat was het leven van Gerard Willem den Boer f Dat weten zij, die met hem in aan raking kwamen, hetzij in zijn vak, hetzij op ander gebied, waarop hij zich bewoog. Dat weten zijn vele, vele vrienden, en dat weten vooral wij: onze redactie, onze administratie, door de nauwe ver wantschap tusschen ons beider bedrij- yen, Zóó, dat 't óns, in den omgang van schier iederen dag: zóó, dat 't den bui tenstaander, die den toestand niet ken de, het onderscheid niet wist, wel één toeschijnen móést, En niet ten onrechte. Want Den Boer was niet alleen de drukker van de „Middelburgsche Cou rant", Hij was met ons mede „de krant". Het overgroote deel van zijn arbeid was haar gewijd, en zijn arbeid was zijn le ven. Dan is er ook liefde voor het werk, waarvan de drukker toch dagelijks de resultaten ziet. Wij wisten en ondervonden 't menig maal: het wel en wee van ons blad: de goede perioden, de moeilijke tijden, het ging Gerard den Boer ter harte, als gold *t inderdaad iets van hem zelf. Nu we hem niet meer bij ons zullen zien; nu hij niet meer naast onze schrijf tafel zal zitten, op de hem eigen wijze besprekend, beschouwend wat hem had 'getroffen, of wat zijn belangstelling op dat oogenblik bezig hield; nu wij niet meer dien hartelijken handdruk zullen voelen, die spontaan-gevoelige stem zul len hooren, nu zijn we ons droevig-stil bewust van dit tweede groot verlies, dat ons blad dit jaar heeft getroffen. Men- schen, die waarlijk hun werk doen met hart en ziel; voor wie dit niet slechts een phrase is, ze zijn er niet velen in deze tijden. Gerard den Boer hoorde tot hen. Een eeresaluut hiervoor zijner na gedachtenis! Goed Zeeuwsch, goed rond Zóó was de mensch Den Boer. Zoo hebben we hem allen gekend, en van hem gehouden. Goed Zeeuwsch! Zeeland, zijn geboortegrond; hoe kende hij 't; Middelburg, zijn stad, hóé had hij haar lief. 't Is wat Zeeland zegt tot den Zeeuw, van ouder-op-ouder; 't is waar hij, die hier is gekomen, ook al heeft hij van ons gewest, ons eiland, onze stad leeren houden, al denkt hij Zeeuwsch te voelen, en zou hij zich Zeeuw willen noe men, toch altijd buiten blijft, als de man van „boven den Moerdijk", 't Is dit sub tiele en ondefinieerbare: de Zeeuwsche karakteristiek. Goed rond. Zijn meening zeggen, on verbloemd, recht uit. Stoer, met forsche argumentatie, als 't moet. Den Boer kon en mocht 't doen. En we wisten wat we aan hem hadden. We wisten 't, omdat onder die soms heftige betoogkracht school een vaste overtuiging. En achter die soms fel uit- laaiende drift toch heel gauw weer bleek: een goed hart, een rechtvaardig gemoed. 'n Warmvoelend, rechtschapen mensch. Zóó zal hij in onze herinnering blijven voortleven. Eerbiedig gedenkend zijn groote arbeidskracht, dankbaar voor zijn vriendschap, zijn interesse in ons blad, in ons werk. Hoe zullen we missen, wat we tot voor kort hoopten te herkrijgen: zijn gezellig-gemoedelijk praatje; zijn be langstellend meeleven bij moeilijke dagen in betrekking of particulier leven van ieder onzer. Bij Gerard den Boer vond ge steeds een warm toehoorder, een har telijken raadsman. En nu is ook hij heengegaan. Hem zij de rust, die hun toekomt, die het woord van den dichter hebben verstaan: „Want om te werken is het leven gegeven." r'1v m i 8 -Ü Naast het drukke werk, dat zijn uit gebreide zaak den overledene reeds bracht, heeft hij ook tijd gevonden zich aan het algemeen belang te wijden. Ten eerste aan dat van zijn vakgenooten als bestuurslid van het district Zeeland van de federatie van werkgevers in het boek- drukkersbedrijf, en tevens als lid der commissie om geschillen tusschen werk gevers en werknemers in het bedrijf over de toepassing der bepalingen van het col lectief arbeidscontract te beslechten. Ook buiten het vak heeft de heer Den Boer zich bewogen en dan denken wij aan zijn bestuurslidmaatschap van de „Vereeniging voor Handelsonderwijs", van „Handelsbelang" en van „Uit het VolkVoor het Volk". Het is zeker dat men in al deze besturen zijn aangenamen omgang, zijn practische wenken en zijn groote toewijding als er te werken viel, zeer zal missen. Ook de sociëteit „De Vergenoeging" verliest in den man, die veel te vroeg is heen gegaan hij zou 31 October 53 jaar worden een harer bestuursleden. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels /2.i0, elke reg»? meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiên" worden, mits uiix drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiên, tot niet meer dan 5 regels, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling, Advertentiên onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ceat, MAALTIJD TEN HOVE. Aan den disch van de Koningin en den Prins zaten gisteravond aan mr. W. B. R. van Weideren baron Rengers, Neder- landsch gezant te Stamboel, jhr. mr. H. M. van Haersma de With, gezant te Lis sabon, en de heer R. C. T. Roosmale Nepveu, gezant in Mexico, allen met hun dames. DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIE. Het postvliegtuig van Nederland naar Indië heeft gisteren om 7 u. 5 Jask ver laten en is om 14 u. 20 pl. tijd te Karatsji aangekomen. Alles was wel. Vandaag wordt de reis voorgezet. Het terugkeerende postvliegtuig is te Medan aangekomen. Aneta V. D. verneemt dat het retour vliegtuig heden om 5.45 uur uit Medan is vertrokken met bestemming naar Koh lak. Er bevindt zich één passagier voor Amsterdam aan boord. Het vliegtuig ver voert 143 K.G, post. KONINKLIJKE LUCHTVAART MAATSCHAPPIJ, In de buitengewone' algfemeene aan deelhoudersvergadering van de Koninklij ke"' Luchtvaartmaatschappij zijn volgens de nieuwe statuten der maatschappij'vier nieuwe leden v„n den raad van bestuur benoemd. Voorts is een raad van com missarissen gekozen. i In de gemeenschappelijke vergadering van de beide raden, ter gelegenheid van het tienjarig beslaan te 's-Gravenhage ge houden, zijn deze nieuwe leden van den raad' van bestuur 'geïnstalleerd en is de nieuwe raad van commissarissen ge vormd'. De raad van bestuur der maatschappij is thans ,ajs volgt samengesteldir. A. Wurfbain, directeur Oost-Borneo ,Mij., voorzitter; mr. A. van Doorninck', the- 'saurier-generaal departement van finan ciën; F. Enthoven, gedelegeerd commis saris1 van de peli-Mü., vice-president v'an den Raad van bestuur der Koninklijke N-ed'.-Indische Luchtvaart Mij'.; 'F. H. Fpn- tener van Vlissingen, idinecteur van het administratiekantoor Unitas; ir. (J. A. Kalff, oud-directeur der Nederlandjïchiej Spoorwegen; mr. G-. v. d. IMeulen, seared taris-generaal 'bij het departement van Waterstaat; J. M. Telders1, directeur Twentsche Bank; E. Th', dë Veer,, hoofd van het bureau Luchtvaart,, aïd1. A. de- aprtement van Wiaterstaat; (L. C. Wes tenenk, oud-lid van den raad yan Ned, Indië. i 1 Ij De samenstelling van den raad van commissarissen is al Volgt: drt C. J. K. van Aalst, president Nederl. Handel maatschappij, jhr. I. [Li. v. d. Bërch van Heemstede, ondervoorzitter van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart; mr. D. A. Delprat, idirecteur Stoomv,aartmij- Nederland; G. A. Dunlop, directeur Ned. Indische Handelsbank; H. -Tacobson, di- rectie'-assistent voor Ned.-Indië taan de Bataafsche Petroleum Mij.; par. J. B. Kan, secretarisi-generaal bij het depar tement van Binnenladsche Zaken; ir. J. F. F. de Kok', directeur Bataafsche Petro leum 'Mij1.; dr. A. G. Kröller, van de prima Muller en Cr.; Paul Mpy, van de firma Lippman Rosenthal en Co.; D: Ornstein, directeur Rotterdamsche Bankvereeni- ging; W. Westerman, pud-president-direc- teur Rotterdamsche Bankvereleniging; imr. J. Wolterheek Muller, 3id van de Inter nationale commissie voor privaat lucht recht. DE ALASTRIM. In de week van 29 September tot en met 5 October 1929 zijn in de gemeente Rotterdam waargenomen 13 ziektegeval len. Vanaf 1 September 1929 kwamen voor 90 ziekte- met 11 sterfgevallen. Se dert het eerste waarnemen der ziekte te Rotterdam zijn aldaar gemeld 296 ziekte- met 16 sterfgevallen. Als voorgekomen in de gemeente Delft werden gemeld 30 gevallen, zoodat het aantal sedert 1 September 1929 aldaar waargenomen gevallen 203 bedraagt, zon der sterfgevallen. Voorts zijn in dezelfde week' de vol gende gevallen in andere gemeenten waargenomen': i. f Pernis 1, Schiedam 3, Veur 1, Poort vliet 2, Brunssum 3, totaal 10 ziektege vallen. Te Rotterdam zijn leigen de alaS- fcrim in de 18 auto's van den geneeslkW- digen dienst gisteravond in totaal 2357 personen ingeënt. HET BÏOSCOOPCONFLICT, In de Maandagavond gehouden verga dering van den {gemeenteraad van (Kerkrade is een 'Interpellatie gehou den over het bioscoopconflict in 'het Zui den. Men legde er den nadruk' op, dat; de jeugd steeds meer en meer de Duit- sche bioscopen bezoekt ïn Herzoglen- rath, hetgeen als ieen groot zedelijk na deel 'beschouwd werd. - Feu voorstel, de bestaande biósdoo'p- verordening, goedgekeurd bij Kon. be sluit en regelende de nakeuring,, in te trékken, is verworpen met 9 stemmen voor en 12 tegen. ENCEPHALITIS. In de week van 29 September Lot en met 5 October 1929 werden zestien ge- wallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. VERBETERING VAN HET KIES STELSEL, Het dagelijksch bestuur der Nederland- sche Vereeniging tot Verbetering van het Kiesstelsel, ten volle overtuigd blijvend, dat de zuiverste en heilzaamste toepas sing van de evenredige vertegenwoordig' ging slechts te bereiken is bij vervanging van liet vigeerend lijstenstelsel door een personenstelsel, durft niet verwachten, dat binnen afzienbaren tijd deze overtui ging voldoende veld zal winnen om be reiking van dit ideaal mogelijk te maken, Het is van oordeel, dat, hoewel de ver eeniging naar die bereiking moet blijven streven, zij zich als subsidiair doel be hoort te stellen het aandringen op ver anderingen in het vigeerend stelsel, wel ke de elk lijstenstelsel noodzakelijk aan klevende gebreken althans tot de gering ste afmetingen kunnen terugbrengen. De voorzitter, de heer C. E. Koetsveld meent, dat veranderingen mogelijk zijn waardoor drieërlei voordeel bereikt zot worden: le. Vermeerderde invloed der kiezers waardoor niet langer bijna uitsluitend dt candidaatstelling, maar eenigermate ook de stemming over de voorkeurvolgorde der candidaten zal beslissen; 2e. belangrijke vermindering van he' thans ver over de honderdduizend loo-j pende aantal van de ten gevolge der par-j tijen versnippering verloren gaande stem men; 3e, een band tusschen eiken afgevaar digde en een bepaald landsdeel, gelijl vroeger onder het stelsel der honderd en kelvoudige kiesdistricten bestaan heeft In een vermoedelijk op Zaterdag 9 No vember in Den Haag te houden alge meene vergadering der vereeniging zul len, na een inleidend referaat en uitvoê rige toelichting, voorstellen in die rich ting in bespreking en in stemming wor den gebracht. VERLENGING VAN DE DUITSCHÏ DEPOSITO WET IN VERANDERDEN VORM. De Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Duitschland te Frankfurt a M. deelt mede, dat, volgens een berich in de F. Z„ de Rijksregeering een ont werp tot verlenging van de op 't einc van het jaar afloopende depositowe voorlegt, die eenige verandering tegen- over de oude wet beoogt. Dientengevolge behoeven nieuwe bankinstellingen nie meer van te voren gegeven toestemming tot aanneming van deposito's, doch i:' alleen de gewone toestemming, die stil-1 zwijgend kan worden verleend, noo-', dig. De betreffende firma's, welke der gelijke zaken wenschen te doen, zijn al leen nog verplicht aan de regeering ken nis van hun plan met aangifte van de be treffende personen te geven (firmanten persoonlijk aansprakelijke vennooten. bestuur, enz.) De autoriteiten zullen dan de meeninj vragen van de in aanmerking komende Kamer van Koophandel en kunnen dar binnen een maand het betreffende be drijf verbieden. Spreekt dus de regeerinj geen verbod uit, dan kan het bedrijf zon- der meer worden opgenomen. Het on derzoek naar de behoefte, hetwelk tof nu toe plaats vond, vervalt dus. Als nieuwe bepaling wordt in de wei opgenomen, dat de spaarbank-transactie; met een bepaald doel vooral de aanne ming van bouwspaar-deposito's, verbon den zullen zijn aan de verplichting, dai de betreffende ondernemingen, behalve i in ui- ilk an en Td' ir is- 10- 11- a- e- en ad d- ee s- 31 :i- 30 ar :n :n )0

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1