DERDE BLAD öe Kroonjuweeien.' Zaterdag 5 Oct. 1929 Mo. 235 ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN. Uitkomsten van een onderzoek in dienst der Oost-Indische Com pagnie. FEUILLETON LEGER EN VLOOT BINNENLAND. DE KONINGIN-MOEDER NAAR ZUID-BEIEREN. DE INTERNATIONALE RADIO CONFERENTIE. AARDSCHOKKEN. LANDBOUW VAN DE VAN II (Slot). In 1695, bij een bijeenkomst van Hee- ren Zeventien te Middelburg werd het besluit genomen een geheel nieuwe en .uitvoerige instructie te ontwerpen voor de chirurgijns; en van die instructie is verreweg het belangrijkste artikel ge weest dat, hetwelk den chirurgijns ge lastte een journaal te houden van de behandeling hunner ziekten. Dit besluit heeft voor onze kennis van de behandeling der ziekten veel grootere beteekenis, dan op het eerste gezicht kan blijken. Het was waarschijnlijk dat er nu ook scheeps-chirurgijns-journalen zouden zijn overgebleven en werkelijk gelukte het 52 van die journalen te vinden uit het einde van de 17e en 15 uit de tweede helft der 18de eeuw. Deze journalen leeren ons niet alleen op de meest directe wijze de behandeling der zieken aan boord kennen, maar even zeer die der patiënten in Indië. Het is niet aan te nemen dat de chirur gijns, voor het grootste deel echte Ne derlanders, in Indië gekomen hun genees kundige kennis en inzichten zouden heb ben gewisseld; dat deden zij nog niet met hun kleeren, laat staan met hun vak kennis. Deze journalen zijn dus een kost bare aanvulling ook voor de behandeling der zieken aan land. Maar de instructie van 1695 was ook niet bij machte het toenemen der scheeps-ziekte tot staan te brengen, en daarom ondernamen Heeren Zeventien in 1736 en groot-opgezette poging, de scheeps-geneesmiddelen uit te breiden en te verbeteren. Iedere Kamer zou in haar gebied de meest bekwame geneeskundigen daarin raadplegen, al die adviezen werden te samen gebracht en door de Kamer Am sterdam tot een saamgebracht, en ver volgens door de Heeren Zeventien ter beoordeeling gestuurd aan de Faculteit voor Geneeskunde te Leiden. Deze bracht na eenigen tijd een rap port uit, namens die Faculteit geteekend door haar Decanus, Herman Boerhaave. Dit rapport in extenso weergegeven in het verslag van het onderzoek, kunnen wij niet anders beschouwen dan als een groote teleurstelling. De Leidsche Facul teit behandelde de heele zaak zeer op pervlakkig en bracht een rapport uit dat ruimschoots getuigenis aflegde van haar onkunde de Compagnie's geneeskunde betreffende. En het kwaadste in de heele zaak is geweest, dat juist de groote naam waar in zich toen de Leidsche Faculteit ver heugde, aan verdere pogingen tot ver betering in den weg hééft gestaan. De hoogste autoriteit had gesproken, wie nu nog niet tevreden was, moest wel een moeitemaker wezen. Het is zeer te betreuren dat de eenige maal dat de Nederlandsche Academische Geneeskunde zich bemoeide met de po gingen der Compagnie in haar strijd te gen ziekte en dood, dit op die wijze is geschied. Het scheeps-drama heeft zich toen ver der ongestoord kunnen ontwikkelen, on danks het veel diepere inzicht dat ver schillende scheeps-chirurgijns, reeds te gen het einde der 17de eeuw, hadden gé (The crinkled Crown). ▼•rtaling uit het Engelsch r«n .William Le Queux, door M«j. E. H. 80). Do viouw kon .geen inlichtingen.'^eivtep. Hij 'was niet thuis geweest voor caijn mid dagmaal, dit stond nog onaangeroerd. Zij was een 'beetje dooif (en had hem niet hoeren uitga,aji. Lawton v-erwenschte zichzelven en zijn dwaasheidargwanend, als' hij was. had hij voorzichtiger moeten zijn. Hij had Forbes dien vorigfen avond een fli;hk(e| som (gelast gegeven, de Broederschap'w;as altijd gul jegens haai' leden, dus kon 'hij gaan, waarheen hij \yildc en Lawton vermoeode 'dan 'welwat zijn bestemming ®ou zijn geweest. Hij was zek'er Eas- terbee ga(an achtervolgen, door diens toedoen was hij immers tot de hel van het ;ge v angenis Ie ven gedoemd, een er varing, die tijdelijk', of misschien ook wel voor goed, hem van het verstand beroofd 'had. Het (gezelschapje, dat dien avond op toond te bezitten in de oorzaken en voor al in de bestrijding der scheeps-ziekten. Wat het werk der geneeskunde onder de Compagnie in Indië betreft, voor het belangrijkste deel is dit ziekenhuiswerk geweest. Veel meer dan in het Nederland dier tijden, heeft het ziekenhuis een rol in Indië gespeeld in de behandeling der zie ken en de geschiedenis van het werk der geneeskunde onder de Compagnie in In dië is in hoofdzaak een geschiedenis van het ziekenhuiswezen aldaar. De Compagnie heeft in Indië rusteloos geploeterd voor haar ziekenhuizen en eindeloos veel moeite en vooral ook geld daaraan besteed. De onkosten van het ziekenhuiswezen te Batavia, dat in 17391740 nog maar had gekost 89.718 gulden, bedroegen in het jaar 1754'55, dus 15 jaar later, reeds ruim 330.000 gulden per jaar. Maar alles wat de Compagnie deed of niet deed, mocht niet baten; ziekte en sterfte namen toch bijna ieder jaar in omvang toe. En nu: wat deed de geneeskundige we tenschap? De grondslag van het geneeskundige weten bleef voor de Compagnie van het begin tot het einde de kennis der chi rurgijns. De academische geneeskunde in Nederland hield zich afzijdig. En dan de afzonderlijke doktoren. Het begon met hen zoo mooi bij de komst in 1627 van Bontius te Batavia. Met hem, Jacobus de Bondt, zoon van den Leidschen hoogleeraar, begon van stonde af aan een werkelijk wetenschap pelijke beoefening van de geneeskunde in Indië; het boekje van Bontius, De Me dicina Indorum legt daarvan de duidelijke bewijzen af. In de samenwerking met den chirurgijn van het Hospitaal, Andreas Dureus, den Schot Andrew Durie, werd de geneeskunde te Batavia op een zeer hoog peil gebracht. Maar helaas, Bontius stierf reeds vier'jaar later, in 1631, te Batavia. Na hem zijn er nog verschillende dok toren van beteekenis te Batavia geweest gedurende de 17de eeuw, ook Egidius Daelmans, de oolijke Vlaamsche dokter, de gunsteling van den Middelburgschen burgemeester Alexander de Munck, wel bekend uit het temperamentvolle avon tuur waarmede hij zijn eervolle loopbaan in Middelburg aanving. In de eerste helft der 18de eeuw leek de geneeskunde steeds meer af te zak ken; zij maakt den indruk het zoeken en strijden moe te zijn. En steeds meer gaan de teleurgestelde kooplieden der Compagnie hun eigen we gen zoeken. Steeds vaker kwam het voor dat de Compagnie voorlichting zocht bij niet- geneeskundigen en iedere maal daalde 't aanzien der geneeskunde een weinig. In 1734 benoemde de toenmalige G. G,, Valckenier, een uitgebreide commissie van onderzoek; maar in die commissie zat géén enkele dokter, wel chirurgijns en niet-geneeskundigen. Met de komst van Gustaaf Willem Ba ron van Imhoff als Gouverneur Generaal werd aan iederen invloed der geneeskun de een einde gemaakt. Het Buiten-Hos pitaal kwam, het Warme Bad werd ge sticht; uitstekende maatregelen; maar de geneeskunde stond er buiten. Nooit zak te de lijn der geneeskunde in Indië dieper dan onder het bewind van den zelfbe- wusten en zoo bekwamen Van Imhoff. En toch zou de Compagnie, juist in de laatste jaren van haar leven nog zien dat er, buiten haar om, belangstelling ont stond voor haar. strijd ten bate van de gezondheid harer dienaren. En wel bij de Geleerde Genootschap pen, zoowel dat in Indië, als die in Ne derland. Het Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, de Holland- sche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem, het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, en het Bataafsch Ge nootschap der Proefondervindelijke Wijs begeerte, zullen het zich blijvend tot een eer mogen rekenen, naar hun beste Rici!g,emount Close voor het diner bij een zat, was vee] opgewekter, dan het eenigen tijd geleden was geweest. In twa arbeid 'had Laste rbee's afwezigheid op' ,'ielder ilid van het gezin gedrukt,, want in aller gemoed bestond de vrees,, dat hij wel eens nooit 'k'on terugk'eeren. De lontvangst van dat geruststellend telegram 'was als' een plotseling te voor schijn treden van de zon geweest,, tus schen (zware, door regen en wind voort- gezwiepte wolven. De reactie hierdoor 'bewerkt, maakte, dat een ieder zich vroolijk (en luchthartig voelde. Na het diner gingen ze na,ar den salon en Doris, die de piano niet had aange raakt, sinas .Fasterbee weg was!, speelde een 'paar eenvoudige stukkien en izoing en kele van ae lie ver 1 ingsl iederen vlan haar man. Allen verheugden ze er zich over, Hat he ar gedrukte stemming voorbij was1. Ofschoon jliet eerst einde Februari was, bon het warm genoemd worden voor den tijd van het jaar. Toen zij opi- slon-d van het diner,, voelde zij zich rusteloos ten opgewonden door die snelle reactie, bet ophouden van de vrees, die baar (zoo lang gekweld' 'had. Ze zei teg|en de anderen, dat ze den tuin eens zou ponaga.an, pm, zooals zij het schertsende noemae,, „de dingen nog eens te over denken." Pennington haalde ,een lidh't sjaaltje uit krachten de Compagnie te hulp te zijn gekomen. Wel kwam die hulp laat, maar zij kwam toch en heeft ook nog vruchten ge dragen. Door het opnemen in hun archie ven en verslagen van verhandelingen van dokters en chirurgijns, en door het uit schrijven van prijsvragen, kwam er ten minste roering in de zaken. De antwoorden van den bekenden Rot- terdamschen dokter Veirac en van den eersten chirurgijn der Admiraliteit te Amsterdam, Idussem, antwoorden op een prijsvraag van het Zeeuwsch Genoot schap en door dit Genootschap uitgege ven, behooren tot het beste der toenma lige litteratuur over de Rotkoortsen aan boord der schepen. Wanneer wij, tot besluit, nog eenmaal den blik terugwenden en de geneeskunde der Compagnie cverzien, trelfen ons en kele doorloopende lijnen. Wij zien de Compagnie, zoowel te wa ter als te land, zonder ophouden ploete ren om te trachten de gezondheid harer dienaren beter te beschermen. Schatten aan tijd en vooral aan geld heef zij daaraan, in steeds stijgende mate ten offer gebracht. Wij zien de lijn der geneeskunde, een maal door Bontius zoo hoog opgezet, steeds dalen, tot zij haar diepste dal doortrok onder den bekwamen en zelf- bewusten Van Imhoff, tegen het midden der 18de eeuw; later zien wij die lijn weer omhoog gaan, zonder dat zij ech ter in staat was de aanvangshoogte te kunnen herwinnen. Dan zien wij de lijn van het ziekenhuis wezen in Indië onder de Compagnie. Terwijl in den loop der 18de eeuw het ziekenhuiswezen hier te lande zóó daal de naar den geest die het bezielde, zoo dat de eenvoudigste belangen der zieken niet meer veilig waren op dat peil, zien wij in Indië juist dat, hoe meer de 18de eeuw ten einde liep, des te meer de Com. pagnie zich inspande de verzorging harer zieken op hocger niveau te brengen, Hier is een duidelijke kruising van lij nen met de Compagnie en haar zieken huiswezen op de stijgende, Nederland met het zijne op de dalende lijn. Hoe is het toch mogelijk geweest dat de Compagnie voor al dat werk zoo wei nig waardeering heeft gevonden, bij de tijdgenooten, maar ook bij het nage slacht? Voor een deel omdat het succes uit bleef, en dit uitblijven verduisterde ook de verdiensten van het pogen. Maar er was meer. Niet alleen de glans van het welslagen ontbrak, ook miste de Compagnie de verheffing der schoone be weegredenen. Hoe diep binnen de meeste Nederland sche ziekenhuizen de verzorging der zie ken ook zonk, men behield de schoone Bijbelwoorden en de stichtelijke toespra ken. De Compagnie kende maar één be weegreden, en die was zakelijk genoeg rnet gezonde dienaren viel uitstekend geld te verdienen, met zieke moeilijk, en heelemaal niet met de leege plaatsen van hen die stierven. Deze beweegreden heeft Nederland de Compagnie nimmer kunnen vergeven; dat in haar stelsel de belangen der dienaren in dezen evenwijdig liepen met die der Compagnie, werd in Nederland niet ge waardeerd. Onze tijd kan de Compagnie daarin beter recht laten wedervaren. Waarom bleef het welslagen uit? Het antwoord moet luiden; omdat de geneeskunde niet bij machte was het te geven. Nooit heeft de geneeskunde dier tijden kunnen geven wat de Compagnie zoo vu rig van haar begeerde: bevrijding uit den greep dier verschrikkelijke ziekten, die haar de keel als dicht kneep. Moeten wij de geneeskunde hiervan een verwijt maken? Zouden wij niet met evenveel recht de menschheid kunnen nahouden, dat zij drie eeuwen geleden de kunst van het vliegen nog in geen eeuwen zou leeren, hoewel zij die kunst al zoo lang zocht? de hall, sloeg haar dit orn en deed de bal kondeuren Van -den salon open,, dienaar het grasperk voor (het huis leidden. Zij trad naar buiten, met de belofte;, om pver enkel-c- minuten terug te zijn. Fn toen, plotseling, terwijl het drietal samen sprak over Easterbee's snelle te- phgfkoimst, weerklonk er vn scherpe gil uit de richting, waarin Doris was ge gaan. Vervuld Van een weergaloozien .angst sprong Pc-nuington op en ijlde door de open éleur, onmiddellijk gevolgd door foeiae dames. In de schemering van den winteravond 'zag hij een gestalte op het 'gras uitgestrekt. Ook 'bespeurde hij een gedaante, die vluchtte, in de richting naar het 'hek, dat uitkwam op een smal wegje, achter het huis. Sinds dien nacht, toen hij in de'biblip- theek van Ridgemount Close was aan gevallen, h,aa hij steeds een automatisch pistooltje 'bij zicli gedragen. Hij' haalde het nu te voorschijn en mikte er mteie op He vage gedaanLe, (die (op het ooglenblik met de 'klink van het hek bezig was,, on ditmaal miste zijn schot niet. De vluchtende, wiens identiteit (hij vermoed haa, éér hij schoot, viel voor het hielp met een kogel in het hoofd'. Met schrillen kreet wierpen beide vrouwen izich naast 'het lijk' van Doris die in het hart getroffen w,as; door den Het is de tegenwoordige Nederland sche geneeskunde aldus besloot spr. een rechtmatige trots op de voortreffelij ke werkers van thans te kunnen wijzen, maar het is haar, meer nog, een nooit genoeg te prijzen voorrecht, door den gang der wereldgeschiedenis niet te zijn beroofd geworden van de kans, nog een maal weer goed te mogen maken, wat zij, ondanks haar zelf, in het verleden was tekort gekomen. De voorzitter, Mr, G. J. Sp r e n g e r, vertolkte den dank van de talrijke aan wezigen en zeide het bijzonder op prijs te stellen, dat dr. Schoute de resultaten van zijn belangrijk onderzoek aan het ge nootschap heeft willen mededeelen, nog vóór het verschijnen van zijn werk^over dit onderwerp. Op de onlangs gehouden vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen is nog mededeeling ge- aa,an van de volgende aanwinsten: 28 gouoen munten, (geschonken door Mr. J. Loeff te Koudekerke een kies en een gebroken stoottand van Elephas primigenius Bib. (Mam mout), geschonken door (het Rijk; fragmenten van een stoottand alsfvoren, geschonken 'door den heer C. Brakman te Nieuwland; •Crepidula fornicata L. van een oester- bank in de Oosterschelde,, geschonken door Or. J. 'G. de Man te Ierseke; Toaarodes sagittatus Lam. (pijlinkt- visch) en sepia officinalis L. (gewone iriktvisch, geschonken door den heer Slabber te Domburg; een apothekerspotje van Neiderland- sche majolica, iöe eeuw, een be schilderd drinkglas' en verschillend aar dewerk, geschonken door (de Regenten der Godshuizen le .Middelburg; een zwarte onverglaasde kan, pijp aarden heiligenbeeldje,, fragment van een boild met opschrift „Memento mtori" in Gotische letters, ispins'Leentjèls, een bronzen speld, ges'pen,, (beschildfeirÜ ven sterglas, plavuizen, ba'ksteenen len aarde werk, alles van het verdronken land v'an Zuia-Beveland, begin 16 e fee uw, ten -deelc geschonken door iden heer J. M. de Nooijer te (Renesse, ten deele aan-- gekocht; scherven van 'het ;strand te Domburg, geschonken door den Iheer N. School meester te Middelburg; beschadigde aarden 'kan (en een loo- den tabakspijpje, geschonken 'door den heer J. -de Keuning te Nieuwlanld; een Italiaansche unster, aangekocht; een Fransche militaire 'knoop van de golflinks te Domburg, (geschonken door Dr. K. Mezger aldaar; een catechismus in lederen band en een perkamenten boekband, geschonken doer den heer A. W. P.apegaai te Middfé?.- burg; ooopkleederen van de (familie -De (Wjitte van Citters, geschonken door mejuf frouw L. M. Nepven te Huis-ter-Heidlei; -een wafelijzer, geschonken 'door N.N.; wapenborden van Poortvliet en van koning Philips van Spanje, geschonken door den heer J. M. Dro.ogendijk te R dam -die deze borden Leeds eerdpr in bruik leen had afgestaan; twee photographieën van het huis „Den Dolphijn" bij Middelburg, geschon- (ken door den heer C. L. M. Lambrecht- sen van Ritthem te 's-Gravenhage; een (steenen model van) een Kerst zegge, geschonken door den hje-er J. A. Hubregtse te Burgh; een photc-grap'hisch portret van den heer G. J. W. Berghuijis Az., den -eersten provincialen veearts in 'Zeeland, -geschon ken door den heer F. P. Polderdijk te Nieuw- en Sint Joosland. aneta meldt uit BandoengA Geplaatst le Gombong le luitenant M. T. Slagter, van verlof terugverwacht. man, 'wiens krankzinnig 'brein hem had ingegeven, dat hij niet beter wraak' Icon nemen op zijn aartsvijand, dan door hem van 'zijn ino jong vrouwtje te beroovén. t HOOFDSTUK XXIII. i 't Onversaagd als Fasterbee was. Voelde hij zich toch niet zoo heel erg op zijn gemak, per bij het hotel verlaten had en zich 'in betrekkelijke veiligheid bevond, op' het armo.eaige kamertje in Moskou,, in gezelschap van den trouwen Ivan. Zou Lu/banoff lont ruiken, als hij dat goeo overdacht briefje las? Zou hij dan naar het hotel gaan en persoonlijk onder zoek' instellen? Zou hij de stations laten bewaken en als een gier op zijn prooi afschieten? Dmi.c 'zij zijn handigheid in het ver mommen, len het feit, dat hij licht voor een Rus kon doorgaan ,\vas hij vol ver trouwen, (dat hij I ubanoff op een dwaal spoor zou 'kunnen brengen; zelfs al was diens argwaan gewekt. Maar hij zou zich niet harsten; hij zou Rusland niet verla ten voor -den volgenden dag. Tegen dien tijd 'zou hij' zoozeer van uiterlijk ver anderd izijn, dat het een onmogelijlklhé-i|Ü zou wezen, om hem te (herkennen. Den volgenden dag,, toen hij op liet punt 'van vertrekken stond, ging hij nog even faan bij den ouden Ivan, om dien De koningin-moeder is na een zper voorspoedige reis te Berchfesgaden in Zuid-Beieren aangekomen, alwaar LI. M. eenige weken denkt te verblijven. De 'koningin-moeder heeft reeds zeer van ae prachtige omstreken kunnen ge nieten. Dezer dagen is te Den Haag Iele slot zitting gehouden van de internationale radioconferentie. Overeenstemming is verkregen omtrent een uniforme aandui ding van de verschillende göl'flengleingp- bieden. Een uniforme internationale re geling' van de technische voorwaarden voor een zendvergunning' aan amateurs, werd niet vastgesteld; wel werd door af gevaardigden van een .groot aantal, in hoofdzaak Europeesche' administration een ontwerp-regeling daartoe aanvaard welke door hen aan hunne administra tion zal worden aanbevolen. Wat do, technische vraagstukken betreft werdo.a. aanbevolen dat de omroepstations zich fcr voorkoming van storing Van andere zenders zullen houden aan de bepalingen van het verdrag van Washington. Wat betreft de beperking van het vermogen der oinroep'zenders met name werd van Europeesche omroepstations die wer ken op golven van 200—545 m. aanbe- yolen een vermogen niet boven plusmi nus 100 kilowatt te doen stijgen. Aan de volgende in 1931 le Kopenhagen te houden conferentie zal o.a. worden voor gelegd liet niet tot oplossing gekomen vraagstuk van de lelefoonradio-verbin- ding tUiSschen mobiele stations en land- stations. Aneta meldt uit Tjimahi: Donderdagmiddag om 3 uur zijn hier drie aardschokken gevoeld, in de rich ting West-Oost. V,an 22—25 October worden op De Vonk le Noordwijkerhout bijeenkomsten van oud-leerlingen bij' het landbouwhuis- houdonderwijis gehouden, welke ten doel hebben, het contact tusschen de in de onderscheidene provincies bestaande af- deelingen van oud-leerlingen te bevor deren en met elkander over de werkwijze te spreken en over de taak dezer ver- eenigingen. Mevr. A. C. Wiersmar-Ris- selada, van Leeuwarden, zal een inlei ding houden over: Wat kan de taak zijn van een boerinnenorganisalie? en dé secretaris der Zeeuwsche Landbouw'-Mïj. ir. J. Siebenga te Goes, zal uiteenzetten hoe de samenwerking tusschen de land bouworganisaties en de boerinnenorgani- saties bevorderd kan worden. De Planlenziektenkundige dienst te Wagen in gen schrijft ons: Daar lijmbanden bij vruchtboomen uit sluitend vo>t liet vangen van winter- vlinders dienen, behoeven (zij alleen daar om ae stammen van vruchtboomen te woraen aangelegd,, waar dit voorjaar de groene rupsen van deze vlinders- schade veroorzaakten. Deze schade bestaat in het aanvreten van bladeren en jonge vruchten, vooral bij ,appels en kersen. De lijmband bestaat ;uit een strook van vet ondoordringbaar papier,. Iter breedtb van 12 c.M,, lüie oip 1 a <iy2 M'.fclovenAlen grond met twee touwtjes om den stam, ('Dij' slruikvormen zoo hoog als het stam metje oit toelaat,, iof om de hoofdtakken) worot vastgemaakt ien Svaar-o'pi ter breedte van 8 c.M. speciaal bereide en ze(er lang klevend blijvende rupsenlijm wordt gesmeera. Daar de vrouwelijke wintervlinders,, die geen vleugels bezitten en die dus tegen oen stam 'moeten oplkruiplen om hare eieren bij de knopplein te leggen, welaéa te voorschijn ikoipen,, is' het n u het juiste t ij! d stip Voor het aan leggen Oer lijmbanden. Nadere bijzonderheden vindt (men ver vaarwel te zeggen en hém te raad plegen, wat betreft zijn uiterlijk. Zou hij voor een Fngelschman gehouden woroen, als hij ondervraagdwerd door oé handlangers van de Tcheka? Ivan wierp een onderzoekenden 'blik' op hem, en, na een langdurige beschou wing,, 'schuade hij krachtig het hibof-d. „Neen' fcei hij, zijn moedertaal spre kend, de eenige, die hij kende. „De jBooze zelve zou niet ontdekken, dat u niet een geboren Rus waart. U zult er iz-oio wel doorheen komen. W'at zou ik' 'graag willen, dat mijn geliefde Prinses met u meeging. Zij is koppig, als allen van/ haar geslacht. Al iz-oo -dikwijls heb ik' (haar gewaarschuwd, dat zij met vuur speelt. ,M,aar zij lacht mij' enkel uit; zegt, dat zij er niets om geeft; dat haai- (eenigi levensdoel is, om den dood van haar vaoer te wreken. Al velé nach ten (achtereen kon ik niet slapten, steeds denkende over hel gevaar ,,dat zij Lie- loopt, rufcit arme, hulpelo-oze schaap,, tus schen een troep bloeddorstige,, verscheu rende wolven." Droef wera de uitdrukking op beige- laat van Fasterbee, terwijl hij1 luisiterdjg no.ar de weeklachten van den trouwfèRi oud-gediende, die z,oo gebedht was aan zijn heer en diens familie. (Wordt vervolgÜd

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 9