'Snamali p ONREINHEID EN WERK. VERSCHAFFING. ANNEXATIE VAN RIJSWIJK EN VOORBURG. j rlWachfnietlangerl Tffll ju;st de rheumatiek moet direct bij de eerste verschijnse len bestreden wor- den; anders wordt zij zoo lang U leeft,. Uw kwelgeest! Hei beste is direct, inwrijven met oplossing ONDERWIJS RECHTZAKEN Verschillende Berichten C. E. d. L. H. BIJ HET WISSELEN DER JAARGETIJDEN. Voorjaar brengt ons bloemen, vele! RAADSELHOEKJE. OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT HET VORIGE NUMMER. VOOR GROOTEREN. VOOR KLEINEREN. (elft). OM OP TE LOSSEN. VOOR GROOTEREN. het dekken van werkelijk productieve uitgaven. Dat het hier om belangrijke sommen per ja,ar gaat, blijkt voldoende, wanneer men nagaat dat de opbrengst der Successierechten voor het jaar 1930 geraamd wordt op f 42 millioen Ook voor de komende jaren moge, men ten aanzien van de opbrengst der Rijks middelen een „normaal" accres ver wachten en dat is ook bij1 de raming voor 1930 ongetwijfeld geschied op zoo groote stijging der inkomsten als de laatste jaren te zien gaven, mag bij ge zond financieel beleid niet gerekend worden. Voor 1930 wordt een ontvangst aan be lastingen geraamd, die ruim f94 millioen hooger is dan de raming voor 1924 en ruim f 64 millioen hooger dan de wer kelijke opbrengst over dit jaar, niettegen staande in dien tijid toch enkele belastin gen verlaagd zijn. De commissie spreekt dan ook als haar overtuiging uit, dat van verdere verzwaring van belasting druk geen sprake mag zijn; dat in; tegendeel er naar gestreefd moet wor den om zoo spoedig mogelijk tot verdere belastingverlaging over te gaan. Allereerst noodig blijft vermindering door zuiniger en doelmatiger organisatie van alle uitgaven, die daarvoor in aan merking komen. De vooruitzichten voor de toekoomst zouden hoopvoller zijn geweest, indien niet het kleinste, doch het grootste deel der bereikte gunstige resultaten ware te danken aan goede bezuiniging, d,.w.z. aan het streven om door doelmatiger orga nisatie van de diverse takken van staats dienst met minder kosten het zelfïd/e re sultaat te bereiken. Gewezen wordt o.m. op den Rijkswaterstaatsdienst en het On derwijs. Krachtige maatregèlen zijn noodig', al dus besluit de commissie, om te komen tot doelmatiger organisatie van de Staats huishouding in haar vollen omvang, op dat met gering mogelijke kosten zoo groot mogelijk resultaat worde bereikt. Het Tweede-Kamerlid dp heer W ij n- k o o p heeft den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld In het den minister bekend, dat bij verschillende werkverschaffingen in het land het logies vol wandlfuizen zit? Kan de minister meedeelen, wat hij denkt te doen om aan deze voortschrijdfende en verregaande veontrreiniging' ,een einde te maken? Wil de minister er vroor zorg dragen, dat d,e betrokken arbeiders ten gevolge van een en ander geen schade lijden, hoegenaamd? Uit een gister.door het gemeentebe stuur van Rijswijk ontvangen brief van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland blijkt, dat dit college in beginsel besloten heeft, medewerking te verleenen betref fende de vereeniging van Rijswijk en Voorburg met 's-Gravenhage. I I k; 1 - Reukeloos en spaar' zaam in het gebruik. i apothekers en drogisten verkrijgbaar. (Ingez. Med.) Geslaagd te Utrecht voor het c'and examen geneeskunde de heer H. J. Die leman. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 4 October werden de volgende zaken behandeld: Fr. L., 61 jaar, koopman en landbou wer te Sint Jansteen werd verdacht, dat hij op 22 Juli j.l. te Hulst op de zitting voor Burgerlijke Zaken van het Kanton gerecht in de civiele zaak tusschen J. de Feijter, als eischer en E. Goossens, als gedaagde, als getuige mondeling on der eede opzettelijk valschelijk heeft verklaard, o.a., dat hij van Ko de Fey- ter 2 voer koolrapen had gekocht voor f 12 de 1000 KG; dat bij de levering gebleken was, dat ze slecht waren; dat hij gereclameerd had, dat hij gevraagd had aan de Feyter om ze terug te halen, doch dat deze zich daarvan niets 'had aangetrokken; dat zijn broeder met den koop niets te maken had, zijnde deze verklaring opzettelijk, valschelijk, daar niet hij maar zijn broeder E. Goossens, die koolrapen had gekocht van de Feyter. De verdachte ontkende De zaak werd uitgesteld om nog een getuige te hooren en wel tot 15 Novemb. Mr. R. J. J. Lambooy, advocaat te Hulst, trad als verdachte's raadsman op. J. W., werkman, zonder vaste woon plaats, thans gedetineerd, werd ten laste gelegd, dat hij op 30 Aug. 1929 te Vlis- singen een rijwiel, toebehoorend aan J. J. Houtekamer en dat hij van dezen in huurkoop 'had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. K. S. F-, 23 jaar, landbouwersknecht, te Wissenkerke, werd beklaagd, dat hij op Pinksteren 1929 te Kortgene, een fietslantaarn, toebehoorende aan Thomas Visser, heeft weggenomen. Eisch f 25 boete of 25 dagen hechtenis. L. C. van L., 43 j., arbeider, te Co- lijnsplaat, werd ten laste gelegd, dat hij op 31 Augustus 1929 te Colijnsplaat heeft weggenomen een overpak, geheel of ten deele toebehoorende aan C. van Noorden. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. K. C., werkman te Arnemuiden, werd ten laste gelegd, dat hij op 15 Aug. j.l. te Arnemuiden Gilles de Hamer heeft bewogen hem een geldsbedrag van ong. f 20 af te geven, 'zeggende, dat hij werk zaam was bij den landbouwer Johannes Crucq en voor dezen f 20 zilvergeld moest vragen. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. De raadsman, mr. 'P. C. Adriaanse, vraagt bij schuld verklaring een voorwaar delijke straf. Tegen S. van E., 65 j. werkman te Vlissingen, thans gedetineerd, werd ter zake van ontucht met kinderen, ge pleegd te Vlissingen in Mei, Juni, Juli en Augustus 1929 9 maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest ge- eischt. L. de W., 21 j. tabaksbewerker, te Aalst, thans gedetineerd, werd verdacht dat hij lo. op 18 Augustus 1929 te Schoondijke heeft weggenomen een hor loge met ketting, een heerenpantalon, een vest, een jas en een paar pantof fels, alles toebehoorende aan Eduard Stoelens en 2o. te Groede een rijwiel, toebehoorende aan J. F. Cruson. Eisch 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. H. J. L. M. W., 60 j., huisknecht, zon der vaste woonplaats, gedetineerd werd ten laste gelegd, dat hij op 23, 24 en 25 September 1929 te Middelburg, zonder middelen van bestaan heeft rondgezwor ven. Eisch en uitspraak 3 dagen hech tenis en 2| jaar Rijkswerkinrichting. Kantongerecht te Middel burg. In de zitting van 2 October zijn veroor deeld wegens: met een rijwiel de linkerzijde van den weg houden: M. v. d. W. en A. P., bei- deii te Vlissingen, ieder 3 of 3 d. h. J. v. d. H. te Middelburg 2 o fl w. t.s,; met een rijwiel een verboden w§g be reiden: J. J. L. te Middelburg, 3 of 3 d. h.; met een rijwiel rijden zonder bel: C. M. de V., Vlissingen, 3 of 1 w t.s.; met een handkar rijden zonder aan de linkerachterzijde een lantaarn of reflec tor: P. S. te Middelburg, 0.50 of 1 d. h.; met een motor rijden zonder rijbewijs: J. J. Q. te Vlissingen, 15 of 15 d. h.; met een rijwiel rijden over de sluismu ren: A. A. S-, Vlissingen, ƒ5 of 1 w. t.s.; te Middelburg wateren buiten de bak ken: E. B. te Middelburg, 3 of 3 d. h.; te Vlissingen venten zonder vergun ning: W. L. C. V., te Middelburg, ƒ3 of 3 d. h. Politierechter te Middel burg. Zitting van 4 October 1929. C. van B. 22 jaar, schippersknecht te Brouwershaven, werd verdacht, dat hij op 6 Aug. j.l. te Brouwershaven J. A. Bouwman heeft mishandeld. Eisch en Uitspraak f 15.boete of 15 dagen hechtenis. De 27-jarige zeeman D. B., die Don derdag op den Schiedamsichendijk te Rotterdam de 19-jarige E. W., een doch ter van een kastelein, met wie hij eeni- gen tijd verloofd was geweest, met mes steken heeft gedood, en zichzelf daarna een diepe steekwond in den buik toe bracht, is Donderdagmorgen half elf overleden. De heer D, v, H. plaatste zijn rij wiel (tadem) te Poederooijen even voor een huis. Twee jongens kon den de verzoeking, om op een dergelijk rijwiel te toeren, niet weerstaan en re den er mede weg. Later werd het rij wiel in 3 stukken gevonden met daar naast de beide jongens geheel bewuste loos. Een der jongens kwam eenige uren daarna weer bij kennis doch de andere bleef bewusteloos. Men vreest voor zijn leven. De lijken van drie Engelsche onder zoekers, die in 1925 van de Noord-Wes telijke kust van de Hudsonbaai waren vertrokken, om de onbewoonde land streken van Noordelijk Ailberta te gaan exploreeren, zijn thans volgens een be richt uit Ottawa gevonden. De ongelukkigen zijn in een eenzame hut verhongerd. In de hut wend een dag boek gevonden, dat het tragische ver slag van het lijden der drie ongelukkigen bevatte, die den hongerdood zagen na deren. Ook werd een testament gevon den, dat door een der geleerden was na gelaten, Donderdagmorgen is d: Belgische stoomtrawler „Commandant Bullinck" bij Fleetwood in Lancashire op de rot sen geslagen, waarbij drie doodop te be treuren zijn. De 'menschen aan de 'kust hoorden de noodkreten, Idocb' konden geen hulp bieden,, totdat de 'zee tot kalm te was gekomen. {Toen werd de rest der bemanning gered. j Vijf veehandelaars,, die per auto van Hu s z t naar de jaarmarkt in de districtshoofdstad; reden werden nabij de stad door roovers overvallen. Drie met karabijnen en revolvers 'gewapende ge- mas'kerae roovers dwongen de veehan delaars hun (geld, ongeveer 15.000 kro nen af te fgeven. Twee veehandelaars ge lukte het bun 'geld te verbergen. Toen een auto voorbij reed verdwenen de roovers in de velden. In (dfen dierentuin te Frankfort aan d e |M a i n is een ernstig ongeluk g|ebe urd. Fen scholier,, die met zijn klas den dierentuin bezocht, wilde een ijfsbeer teen stuk (brood 'geven. De ijsbeer greep het brood,, doch oo'k den arm van den scholier, die geheel afgerukt werd. In bedenkelijken toestand 'is de (scholier naar het ziekenhuis overgebracht. Inzake het uitdrijven uit België van zigeunerbenden, verneemt 't Hand., dat hierin thans eenige stilstand is gekomen, daar overal de Nederland- sche grensbewaking paraat bleek en het niet mogelijk was, door te breken. De bedreiging is nog niet van de baan. Ver schillende benden zijn gesignaleerd in de onmiddellijke nabijheid van de grens. Zoo bevinden er zich aan de zijde van de Oostbrabantsche grens, terwijl even eens in de omgeving van Herenthals groote troepen verblijven. Tenzij van hoogste instanties uit stappen gedaan worden om aan dit spelletje een einde te maken, zullen de bewakers van de grens weer wel verscheiden maanden opgeschept zitten met de taak, de on- genoode gasten buiten te houden, Henri Crépin, een moordenaar, gruwelijk verminkt, zonder stem en bij kans zonder aangezicht, heeft voor het Assizenhof van het dep. Oise te Beau- vais terechtgestaan. Ongeveer 'n jaar geleden, schoot Cré pin, die getrouwd is en kinderen heeft, doch een liefdesverhouding had met een zekere Mathilde Delarche, baanwachte- res dij de spoorwegen, eveneens ge huwd en moeder van zes kinderen, zijn minnares dood, omdat zij tegelijkertijd liefdesbetrekkingen onderhield met een een heel eind loopen: eerst een stuk door het bosch, dan een zandweg en ein delijk nog door het dorp. Tusschen twaalf en half twee komt hij dan ook niet thuis. Moeder geeft hem 's morgens zijn boter hammen mee en een klein fleschje melk- met-water. Dat is zijn twaalf uurtje. Op zijn terugweg uit school moet hij wel eens boodschappen doen. 't Spaart Moeder een gang naar het dorp uit, want zij kan haar tijd best gebruiken. Op zekeren dag moet Klaas voor Va der een boodschap bij den boschwachter doen. Hij komt toch langs de boschwach- terswoning en 't is dus heelemaal niet om voor hem. Als Klaas geklopt heeft, gaat de deur open en noodigt de vriendelijke vrouw Tuinstra hem uit binnen te komen. Klaas zet zijn klompen netjes bij de deur en gaat naar binnen. Plotseling dringt het geluid van een gramophoon tot hem door. De jongen weet heelemaal niet wat het is, hij hoort alleen een vervaarlijke stem, die uit een klein, bruin kastje komt. Nauwelijks is dit hem duidelijk gewor den, of Klaas neemt de beenen. Hij rent weg, alsof iemand hem achterna zit. Zijn klompen laat hij zelfs in den steek! En dat zegt heel wat, want 't zijn pas nieu we, waarop hij nog wel zoo trotscüf is! Eindelijk blijft hij stil staan, kijkt be hoedzaam om zich heen, maar kan niets verdachts ontdekken. Daar schiet ihet hem opeensi te binnen, dat hij zijn klom pen vergeten heeft! Zal hij ze gaan ha len? Maar dan moet hij weer terug naar de boschwachterswoning! Even aarzelt Klaas. Wanneer hij ech ter bedenkt, hoe Moeder kijken zal, als hij zonder klompen thuis komt, is zijn besluit genomen; hij zal teruggaan om ze te halen. Er kome dan van wat wil! Behoedzaam nadert hij het huisje, waaruit hij zoo overhaast gevlucht was. Eindelijk heeft hij het bereikt. De klom pen staan er gelukkig nog! Juist als Klaas ze haastig grijpen wil, komt vrouw Tuinstra er aan en vraagt: „Maar Klaas, jongen, waarom liep je toch op eens zoo hard weg?" Weer kijkt Klaas angstig om zich heen. Dan fluistert hij: ,,'k Heb den man in dat kleine kastje best gehoord! Ik was bang dat hij er uit zou komen om mij achterna te zitten!" Klaas begrijpt alleen niet, waarom vrouw Tuinstra nu toch zoo lacht. ------ door C. E. DE LILLE HOGERWAARD. Laat ons nog naar buiten trekken! 't Is voor 't laatst misschien van 't jaar! Want de winter staat te wachten Was het altijd zomer maar! Toch geloof 'k, zou 't gauw vervelen, Als het altijd zomer was En wij buiten konden spelen Zonder mantel, zonder jas! Ieder jaargetij geeft vreugde, Ieder jaargetij is goed, Als je het met opgewektheid Bij zijn intrede begroet. Winter heeft vaak alles buiten 'n Grooten sneeuwhoed opgezet En hij zorgt voor schaatsenrijden, Biedt de jeugd weer volop pret! Ze zaten doodstil naast elkaar, 't Was leesles in de klas. Maar ach, toen dacht Charlotj' op eens Aan 't knikkertj' in haar tasch! Ze had 't gekregen van broer Jaap, Jaap kreeg het weer van Henk, Nu, Lotje was, dat snap je wel, Dolblij met het geschenk! En toen ze aan den knikker dacht, Dat knikkertje van glas, Toen wou ze Lientje laten zien, Hoe mooi hij toch wel was! Geeft aan boom en struik een kleed Van fijn groen. Wat zou 't een ramp zijn, Als het voorjaar dat niet deed! Zomer laat ons veel genieten Van de zee, de bosschen, hei! En we loopen, fietsen, dart'len Als de vlindertjes zoo blij! Najaar is de appelkoopman Die ons sapp'ge vruchten biedt En ons om den haard verzamelt, Sinterklaas in het verschiet! Winter steeds kun je zoo doorgaan Brengt ons menig huis'lijk feest. Daarom zeg ik: Van den winter Houd ik eig'lijk nog het meest! Wissel steeds dan, jaargetijden! Welkom ben je allemaal! 't Zonnetje kan altijd schijnen, Ook al zijn de boomen kaal. A Fluks haalde zij hem voor den dag. Lien, kijk eens! zei ze zacht. Maar lieve hemeltje nog toe, Wie had dat ooit gedacht! Dat mooie glazen knikkertje, Waar Lot zoo trotsch op was, Dat sprong brutaal uit Lotje's schoot En.... rolde door de klas! O, o, wat keek de juffrouw boos, En wat had Lot een spijt! Maar 't gaf niet meer, het was te laat, Lot was haar knikker kwijt! R. WINKEL. 1. Als de eene hand de andere wascht, worden ze beide schoon. 2. N Nood vos breekt wet. brood vandaag h o o i b r o ei sche e rkw as t Noiodbreek twet schaterlach hu i skamer Stettin gewei bek t f1 3. Sluis, kil; Sluiskil. 4. Flores, Floris. t 1. Schaats, 2. Automobiel. f 3. Met de letter d, 4. Hebben Jaap en Bob Otto niet ge zien? (bot). De jongen stond pal, in geen geval zou hij toegeven. (paling). De helft is werkelijk genoeg, Jenny De laatste uren bracht ik slapende door. (steur). Heeft meneer Musch arts-examen ge daan? (schar). 1. Mijn geheel wordt met 10 letters ge schreven en noemt een staat in Zuid-Amerika. 3, 10, 5, 6 is een stad in België. Een 3, 9, 4, 2 is een roofvogel. 6, 7, 5 is een metaal. Visschen hebben 3, 2, 1, 6, 10, 8, Een 5, 4, 3, 10, 2 heeft een donkere huid. 2. Als 1, 2, 3 een vloeistof bevatten kan en 4, 5, 6, 7 een jongensnaam is, welk vogeltje wordt dan door 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 aangegeven? 3. Schrijf onder elkaar: le. een groote handelsstad in ons land. 2e, een keizerrijk in Azië. 3e. een hondennaam. 4e. een staat in Noord-Amerika. 5e. de hoofdstad van een koninkrijk in Europa. 6e. een rivier, die door Frankrijk stroomt. 7e. een koninkrijk in Europa. 8e. een bekende woestijn. De beginletters van deze woorden vormen, wanneer ze van boven naar beneden gelezen worden, den naam van een krijgsheld uit de oud heid. 4. Verborgen aardrijkskundige namen. Ik sta van Gerrits gedrag vreemd te kijken. (2) Wij spelen in den tuin, dus hebben volop buitenlucht. Ik heb Ans en Do nauwelijks gespro ken; ze waren dadelijk weer weg. In dat gezin is armoede; spreek er eens met je tante over. (3) Werd u er op ontboden of ging u vrijwillig? VOOR KLEINEREN. 1. 'k Ben een steen en toch geen steen, 'k Smelt zelfs in de zon, Wist je, dat ik soms heel veel Schade brengen kon? Scha aan boomen, bloemen, vrucht, Menig rijk gewas; Schade ook aan ruit en glas Van een bak of kas. Noem nu eens heel vlug mijn naam En zeg mij meteen, Hoe groot somtijds wel kan zijn 'n Flinke 2. Met g groei ik op het land, met t ben ik een vocht en met k vindt je mij aan de waterleiding. 3. Mijn eerste is een landman, mijn tweede een voegwoord, mijn derde kan gegeten en gebrand worden en mijn geheel noemt een groente. 4. Welk stekelig dier kun je van een kleur maken?

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 6