Kruis. (kers lts, an NS. IËN iOPERS, ;&eüs 'ALAGE Naspel. >©M. tenger in. leren. sllectie. Ilillllil Ito No. 232 WOENSDAG 2 OCTOBER 1929 172e Jaargang GD Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. >lburg. BINNENLAND PROF. DR. A. VAN GIJN, BE HULDIGING VAN DEN HEER KALFF. DE ALASTRIM. FINANCIEN, BEZUINIGING EN BEDRIJFSORGANISATIE KRANKZINNIGENZORG. TEHUIS VOOR GEPENSIONNEERDEN DER NED. SPOORWEGEN. DE WINTERBIENST DER K. L, M- NOTARIAAT. EEN CENTRAAL BUREAU VOOR DE RIJN- EN BINNENVAART OPGERICHT, ZEELAND MIDDELBURG. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. KERKNIEUWS IRATIËM, L Dam» aliteit, mooie ageboord. §3 lop 10 en 11 December is irg bij YAN Irstaand adres ER. tie-Examens, IA, den Haag. sruitbetaling. IAM OS, kte prima IOKWORST Inden. LRICHT. a van G. M. half October lansen. ID. tddelburg. Imet Mei 1RNELISSE, Middelburg. Ing van [EREN aan 3VIT in de tie Etalage. Bevorderd EERUNG. PTENHÜIS. W 95. LBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, ƒ2.30, elders ƒ2.50 per kwartaal, -v- Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel. lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V.. MIBDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postcheque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingenvan 17 regels 2.10, elke regel meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uifi drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" e4 „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 eest, De krachtige bedrijfsleiders, de man nen met ruimen blik, zijn overal ter we reld schaars gezaaid. Een van deze man nen is, zoo getuigt de heer Moltmaker, voorzitter van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, de heer Kalff, nu onlangs afgetreden als directeur-generaal der Ned. Spoorwegen. Vakvereenigingsleiders zijn ook men- schen, met gevoel en redelijkheid be gaafd als alle anderen, en toen dus de heer Kalff heenging, gevoelden zij, als ieder ander bij zulk een heengaan, dat „er wat gedaan moest worden". De hee- ren Moltmaker en Van Braambeek schre ven waardeerende artikelen over den af tredenden, hun persoonlijk sympathie ken, tegenstander in- het vakblad, en de heer Kalff is door den ganschen Perso- neelraad der Spoorwegen gehuldigd. Dat alles is menschelijk, en goed. Alles wijst er op, dat deze huldiging geen hui chelarij, maar welgemeend was. Waarom ook niet? Onder onze poli tieke tegenstanders hebben wij vaak per soonlijke vrienden, die we gaarne mede zouden huldigen als 't zoo uitkwam. Maar nu het naspel: men kan elders in dit blad lezen, wat daarvan is. 't Fraai ste zij hier herhaald; de afdeeling Utrecht der N.V. v. S. en T. zeide op 't pas ge houden congres o.m.: „Een vereering van leiders van bedrij ven past niet in het principe van den klassenstrijd, al kunnen wij bedrijfsleiders waardeeren om hun omgang met het per soneel." En verder: „....Als een man van de bezittende klasse zóó vereerd wordt, dan beteekent dat een verdoezeling van den klassestrijd, welke gevaarlijke gevolgen kan hebben." En zoo werd er meer geargumenteerd. Misselijk? Och, men qualificeere niet te hard! Het getuigt natuurlijk van een ietwat te bekrompen inzicht, als men zoo spreekt, maar er steeks toch nog iets meer achter, cf liever onder: de klassenstrijd, geboren uit den klassenhaat, lééft niet meer bij die socialisten, welke zich tot hooger in zicht en tot hoogere posities op werkten, doch wel vindt men dat echte, enge en domme „klassebewustzijn" bij de eenvoudigeren van geest, die meestal harder en fanatieker zijn. Daarom komt er verzet uit de afdeelingen tegen het menschelijk verklaarbare en verstandige deelnemen van den heer Moltmaker c.s. aan de huldiging van een flink man, dien zij respecteeren, al is hij hun tegenstan der. DE FORMATIE VAN HET KABINET RUYS. De parlementaire medewerker van ,,De Zuid Limburger" deelt het volgende mede: „Toen jhr. Ruys de Bperenibrouck op Zaterdag 3 Augustus de opdracht van H. M. de Koningin gekregen had tot vorming van een extra-parlementair ka binet had hij reeds op dienJzefdten Zaterdagmiddag 'n onderhoud met den heer Colijn, den leider van de an|ti-re- volulionnaire partij. Het doel van dit onderhoud was om den heer Colijn uit te noodigen de ^portefeuille van B|UiP tenlandsche Zaken op zich te nemen Ten eerste had hij principieel be zwaar, dat een politiek-ïeider ging zit ten in een extra-parlementair kabinet en ten tweede moest hij! in elk gieval deze portefeuille weigeren met het o-o-g op den gezondheidstoestand van mevr. Colijn die daardoor niet in staat was op een zoodanige wijize te recipieeren, als \an een echtgenoote vlan den mi nister van Buiteniandsche Zaken kan ■worden verwacht. 'Bij dit onderhoud kwam ook ter spra ke ce me ewerking der anti-revolution- "air?" tanr 1- kabi!let en daarbij deelde ']e. n„?..1Jn. clen formateur mede, dat p j besloten had', dat geen fhïSw Zich voor de tweede maal beschikbaar mocht stellen voor de portefeuille van Financiën. De heer Co lijn had zulks eenmaal gedaan, de pa|re tij1 had dit groote offers gekost, de anti- revolutionnaïren hadden dus hun plicht gedaan. In die kringen behoefde de formateur dan ook niet meer te zoeken. Het be richt dat dan ook de heer De Wilde zou zijn aangezocht is niet juist." De oud-minister van financiën prof. dr. A. van Gijn, die zich niet meer verkies baar had gesteld voor de Tweede Kamer, vertrekt 12 Oct. a.s. per s.s, „Cottica" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. naar Venezuela, Begin 1930 hoopt hij over Costa Rica de terugreis te aanvaarden. Deze reis biedt hem gelegenheid tot een kort be zoek o.a. aan Paramaribo en Curasao. Op het congres van de vereeniging van Spoor- en tramwegpersoneel is door afgevaardigden van verschillende af deelingen critiek op het hoofdbestuur uitgeoefend over de houding van d'at hoofdbestuur bij de huldiging van djen af getreden directeur-generaal der Nederl. Spoorwegen den heer ir. Kalff. O.a. dooi de afdeelingen Amsterdam, Rotterdam. Schiedam en Utrecht, terwijl Arnhem zich hierin naast het hoofdbestuur toon de. Rotterdam meende, djat onder het bewind van ir. Kalff vele misstandejn waren ingevoerd; Utrecht vond, dat vel verbeteringen waren tot stand gekomen, doch dat een vereeniging van bedrijfs leiders niet is het principe van den klas sestrijd paste. In zijn verdediging heeft de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer P. Molt maker, bestreden, dat hij de initiatief nemen van de huldiging zou zijln. Toen een jaar geleden die huldiging in den personeelraad ter sprake kwam, was hij er tegen, niet omdat hij- tegen die hul diging was, doch wijl hij vreesde dat de heer Kalff die huldiging niet zou willen aanvaarden. Behoedzaam is toen de heer Kalff gepolst, en eerst na overweging heeft de heer Kalff er in toegestemd'. Spr. bestreed verder, dat zijn artikel in het Weekblad der Nederl. Vereeniging een aanbidding van den heer Kalff zou zijn. Slechts heeft spr. het ware ka rakter van den heer Kalff in het licht gesteld, en spr. zou wenschen, dat velen van de leden der Nederl. Vereeniging een karakter hadden als dat van djen heer Kalff. De afdeelingen, welke 'in deze critiek hebben geoefend, zien voorbij', dat een aantal dingen breeder moeten worden bezien als gevolg van de gewijzigde om standigheden. Spr. stelde dan in het licht, dat men tegenover den heer Kalff zijii meening volkomen vrij kan uiten, al stond men op- een ander standpunt. De vele goede eigenschappen van den heer Kalff schet sende, zeide spr., dat het hoofdbestuur met de kennis van de feiten van liet optreden van den heer Kalff, aan die huldiging met volle instemming heeft deelgenomen. Te Delft is een zesjarig meisje aan alastrim overleden. In het tijdvak van 24 tot en met 30 September j.l. werden drie nieuwe ge vallen van alastrim aangegeven, in te voren niet besmette gezinnen. In bovengenoemde periode zijn vier patiënten aan alastrim overleden, zijnde de vier ernstige patiënten, waarvan in 't vorig communiqué is melding gemaakt. Het aantal sterfgevallen bedraagt thans zestien, n.I. vier mannen, drie vrouwen en negen kinderen, waarvan drie kinde ren bovendien een andere ziekte hadden en één man van 61 jaar, die in Juli j.l. een ernstige operatie had ondergaan en daarna op 18 Aug. j.l, alastrim kreeg, welke ziekte hij doorstond, echter had hij geen krachten zich te herstellen. Sedert de vorige opgave is het totaal aantal gevallen gestegen tot 286. In .een Zaterdag tc Alkmaar gehouden vergadering van de R.R. Rijk'skieskring- organisatie 'Den Helder heeft het Tweede Kamerlid rmrL. Q-. Kortenhorst volgens de Maasbode meegedeeld, dat dfe r.-k. Tweede Kamerfractie zal aandringen op een wijziging van de Comptabiliteitswet, om daardoor te 'bereiken, dat de groote overschotten óp den gewonen dienst 242 miljoen in. de laatste 5 jaar over geschreven "worden op de gewone 'be- grooting van ieder volgend jaar en de Kamer .aanspraak kan maken op htuir budgetrecht. Dit acht spr. van het o-ogste 'belang; 'deze overschotten kunnen gjef- briiijRt Worden voor: 1. verhaaste af lossing van staats- en crisis'schulden,, waardoor de verlichting van belasting druk, die anders pas' over 5 jaren komt, Jrerder en op het tegenwoordige ge slacht wordt toegepast; 2. belastingver laging. Spreker wees verder ten aanzien van de financiën op de z.i. modderige be zuiniging, die een absolute reorganisatie van het regeeringsapp'araat noodig maakt. Er bestaan dan ook ernstige plan nen 'bij de a.s. debatten in de Kamer te vragen, -of de tijd niet gejklotmlen is om een staatscommissie in te stellen, die Van den grond af het regeeringsi- c pp'araat eens 'bekijkt, om o.nnoodigc weerstonden uit te schafeelen en om het te vereenvoudigen; 'betere salarissen, minder .ambtenaren en een economi scher opzet. Voorts heeft spr. zijn denkbeelden om trent publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie uiteengezet en zich daarbij verde digd tegen het verwijt, van het r.k. program te zijn afgeweken. Omtrent dit zelfde punt heeft hij zich in een hoofd artikel jn oe Tijd uitgelaten, waarin o.m. het volgende voorkomt: In feet regeerïngsprogram .ontbreken de beperkingen van het katholieke pro gram. Die beperkingen zijn van tweeër lei Mara: vooreerst wenscht het partij program 'alleen organen in te stellen „in do daarvoor vatbare bedrijven'' en vervolgens werden de bevoegdheden dier organen beperkt tot het gieven van ad viezen, het uitvoeren van wettelijke rege lingen en daarop steunende maatrege len van bestuur betreffende de arbeids wetgeving, (de sociale verzek'eringswetge- ving .en diergelijke en tenslotte de be rechting van geschillen ontstaan bij de uitvoering der hierboven bedoelde rege lingen. [Met andere woorden de organen van het partijprogram zullen adv-isteeren- de, uitvoerende en rechtsprekende be voegdheden moeten bezitten, doch zul len de verordenende bevoegdheden mis sen. In de passage uit ide Troonrede worden deze beperkingen gemist. In verband daarmee (krijgt de gekozen term „btedrijlfs- raam" tegenover „orgaan" allicht een nog groot-ere 'betee'ktenis. Immers' er zijn zeer goed „bedrijfsrjden" denkbaar, die vol strekt niet als „organen" van het be drijfsleven zijn aan te merkten. BTedrijfs- raden kunnen door een wet wordlejn ingesteld 'en aan het 'bedrijfsleven worden opgelegd zonder dat in de drganisatie van (werkgevers en arbeidtere zelvte eenig aankno.opingspunt of eenigle 'basis daar voor aanwezig is. Ik zou de Raden van Arbeid, .om een voorbeeld te noemen', onder deze categorie willen rangschik ken I wil Verder wordt de mogelijkheid open gelaten, tdai minister Verschuur zich „bedrijfsraden" denkt in den vorm van de Puitsche „.ondernemingsraden"- oif in dien der Itsliaansche corporaties. Het Katholiek' proglram heeft dat alles niet gewild; dat program eischt terecht geen leuze en geen schijnbedrijïsbrgani- satie, maar consolidatie van hetgeen als ^orgaan" van samenwerking tuslschen Werkgevers :en werknemers in sommige bedrijfstakken was gegroeid. Vandaar dat gesproken wordt van „organen in de daarvoor vatbare bedrijven" en dat met opzet het verwarringstichtende woord „,'hedrijfsraad" is vermeden. Bij Kon, Besluit is met ingang van 1 October 1929 benoemd tot geneesheer directeur van het Rijkskrankzinnigenge sticht te Woensel dr. Th. W. Polet, thans geneesheer, wnd. geneesheer-directeur van genoemd gesticht. Gistermiddag heeft de officieele ope ning plaats gehad van het Tehuis van ge- pensionneerden der Nederl. Spoorwegen. Het is gevestigd in de villa Roos en Beek aan den Rijksstraatweg tusschen Velsen en Santpoort, vroeger bewoond door jhr. V. d. Poll. j Het tehuis, dat een uitzicht heeft op I het Noordzeekanaal, biedt plaats aan 30 mannen en vrouwen. De winterdienst van de K. L. M. vangt op Maandag 7 October aan. Hij omvat een 'dagelijkschen dienst heen en terug op Londen en een dagelijkschen dienst heen en terug Brussel en Parijs. Des Zondags wordt niet gevlogen. De lijn Amsterdam Hamburg Kopenhagen Malmö v.v. zal in de week van 7 Oc tober tot en met 12 October gehandhaafd worden, daarna wordt deze opgeheven. De Deutsche Luft Hansa laat haar winterdienstregeling eerst op 1 Novem ber aanvangen. Tot dien datum blijven alle deelen van Noord-, Midden- en Zuid- Duitschland dagelijks per vliegtuig be reikbaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Almelo, ter standplaats de gemeente Ootmarsum, J. A. J. A. Joosten, candidaat-notaris te Venlo. Fr is opgericht, met zetel te 'S-Grnven- ha. ge, een Centraal Bureau voor die Rijn en Binnenvaart. Tot dit bureau zijn zeer veel (groote- ondernemingen en vereeni- 'gingen lop het gtebieid vgü de Rjijn- en Bin nenvaart toegetreden, vormende verschil lende 'groepen. In deze groepien zijn ver tegenwoordigd De Rij li slee pv atar tde Rijhvrachtvaart, de Rijribeurtvaart, de binnenlandsche sleepdienst, 'de sleepdienst op België en de Zeeuwsche stroomen,. de- binnienlaind- scbe vrachtvaart, de 'binnenbeurlvaart, het bedrijf der tankschepen voor het veb- voer van petroleum en benzine, het per sonenvervoer, ten de havensleepdienst. Het 'bestuur van het Centraal Bureau voor die Rijn- en Binnenvaart is voor- loopigi samengesteld'als volgt: O. C.Nuij, directeur der N.V. Nederiandsche Stoom- sieeptfienst v.h. van P. Smit Jr. te Rotterdam, voorzitter; mr. Kievit de Jon ge, ladvocaat en procureur te 'sGraven- hage, 'juridisch medewerker aan 'bui teniandsche 'zaken, secretaris; J. J. C. Schmet'z, (directeur N.V. Standaard Trans port Mijte Rotterdam; J. Roeiofs Azn., directeur Maatschappij Binnenvaart te Rotterdam; H. H,aspers, reeder te Rot terdam; jL Binnendijk, directeur Nieuwe Rjjnvaart-Mij. te Amsterdam; mr. C. C. Gischler, isecretaris van den raad van commissarissen van de N.V. Phs'. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf te Rot terdam; W. B. K. Verster,, directeulr N.V. J. en A. v. d. Schuyt's Stoomboot- reeoerij 'te Rotterdam. Het doel van het Centraal B.ureau is a. laocr gemeenschap,pielijk' overlejg ten aanzien van vraagstukken, welke het reederij- en schippierslbedrijf in de Rijn en Binnenva,art raken, in zakien het al gemeen bedrijfsbelang betreffende, een uniforme gedragslijn vast te stellen; b. overheids- en anderen organen van vak kundige voorlichting te dienen; c. alle inlichtingen te verzamelen omtrent dat gene wat jizal blijken voor de leden van 'belang te zijn en daarvan een archief te vormen; d. zoodanige andere wettige middelen, 'als aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. Het bureau zal zich niet inlaten met overeenkomsten of gte's'chillen tusschen werkgevers ten werknemers. (lagez. Med.) HANDELSBELANG. In een gisteren gehouden Bestuurs vergadering van de Vereeniging „Han delsbelang" is besloten, binnenkort een algemeene vergadering te beleggen, ook toegankelijk voor niet-leden belanghebbenden; ter bespreking van de uitvoering van de wettelijke be palingen op den arbeidstijd in winkels'. Voornamelijk wordt deze vergadering belegd teneinde winkeliers gtelegenheid te geven zich desgewenscht met elkander te verstaan ten opzichte van den vrijen halven dag, die per Week aan ieder winkelbediende van 1 Januari 1930 af, dient te worden toegestaan. In een timmerfabriek' kwam een arbeider terecht in een zaagmachine, waarbij hem gedeeltelijk eenige vingers! werden afgeklemd. De man is opgenomen in het St. J<o- seph-Ziekenhuis. NISSE. Donderdag 3 October a.s." zal ook hier gelegenheid gegeven worden kosteloos gevaccineerd of gerevaccineerd te worden. KRABBENDIJKE. De heer A. Brak man, stationchef alhier zal binnenkort zijn ambt neerleggen en zich metterwoon vestigen in Zeist. Ruim 23 jaren is hij hier in functie geweest. Maandagavond vergaderde het Nuts- departement alhier onder voorzitter schap vgn den heer A. Tollenaar. De penningmeesteres deed rekening en ver antwoording; er is1 een goed slot van f 25. In de bibliotheek-commissie wer den benoemd nolaris Van Dijke en mej. A. Nieuwenhuijse. HET EINDE VAN DEN OVERWEG. RILLAND BATH. De werkzaamhe den aan het eerste gedeelte vara Hen nieuwen rijksverkeersweg van hier naar Kapelle naderen thans hun voltooiing. Hier is men genaderd tot don derden weg. Het ligt in de bedoeling dit wegvak a.s. Donderdag voor het verkeer open te stellen, zoodat men dan komende van 'Bergen op Zoom en van uit Zeeland naar N. Brabant aan de haasjes recht door kan rijden. Hierdoor vervalt het verkeer over het dorp Rilland en be hoeft men ook den 'beruchtetn overweg aan den derden weg niet meer te pas- seeren. De weg is flink -breed en aan beide zijden een rijwielpad. SLUISKIL. De werken aan de fabrie ken alhier nemen nog steeds grooteren omvang aan De ammoniakfabriek is! zoo langzamerhand onder dak. Het is een gebouw van 155 M. lang en 95 M. breed, met 5 hallen, die 20 M. breed en 22 tot 34 M. hoog zijn. Het gebouw! is bijna ,geheel uit gewapend! beton opge trokken en zelfs de bekapping en de raamsponningen zijln uit beton. Om een paar cijfers te noemen, vertelde men ons, dat er 15.000 ruiten in gezet wor den, waarvoor 12.000 K.g. stopverf wordt verwerkt. Het ijzer, dat voor de bewa pening van het beton noodig is, weegt in totaal 1000 ton, terwijl voor de fundatie van de machines' 1000 betonpalen van 8,|M- in' den grond zijn geslagen. In de zomermaanden waren er 600 arbeiders werkzaam en llians nog 400, die 10 uur per dag werkten, doch den geheelen Zaterdag vrij' hebben. Op aangrenzend terrein zal, naar wij! vernemen, eerlang een zwavelzuurstof- fabriek verrijzen, die is aanbesteed voor f 400.000, terwijl dezer dagen voor de zelfde maatschappij is aangenomen den' bouw van een eigen clectrische centrale- voer licht en kracht, voor de som van f 440.000. SAS VAN GENT. Naar wij vernemen, zijn weer enkele arbeiders'!, die iniet aan de staking hebben deelgenomen, in de stijfselfabriek aan het werk gegaan. Dinsdagavond, reden zij in- groep naar Selzaete, langs het kanaal op Hollandsch' grondgebied geëscorteerd door ma-re- chaussee"s. Achter hen volgden een groo te (g.roep stakers ,die hen nu en dan uitjouwden en uitmaakten voor „laf aard", en „onderkruipers". Aanvoer veemarkt heden: 26 stuks vee van goede kwaliteit. Alle aangevoer de materiaal ging grif vain de hand- Nu waren ook de Hollandsche koo-pers flink aan hod. "VVe vernamen, dat tie vraag het aanbod overtrof. Bij Kon, besluit is benoemd tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau dr. A, F. Krull, predikant bij de Nederl. Herv. Kerk te Rotterdam. Prof. Duplessis, hoogleer aar aan de universiteit van Stellenbosch, die, Wegens ketterijen inzake bijbelopvatting voor de Synode van Stellenbosch moest verschijnen, is vrijgesproken. Pref. Du plessis verwierp ae mechanische inspi ratie maar aanvaardde de organische. Ger. Gem. Beroepen te Aagtekerke ds. A. de Blois te Dirksland.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1