No, 230 Maanisg 30 Septembei» 172; Jaargang 1 m Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. BINNENLAND ALASTRIM OF POKKEN? KONINKLIJKE GIFT. ONHANDIGE VRIJDENKERS. ROTTERDAMSCHE BANKVEREENI- GING—NATIONALE BANKVER- EENIGING. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE, ZEELAND •i verschillenden opgevallen zijn, da gisteren een aantal in clubver band rijdende auto's en motoren door onze provincie trokken. Dit waren leden MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT. De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, 2.30, elders 2.50 per kwartaal, -v- Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertenties!, 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V, MIDDELBURGSCHE COURANT. Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 'r Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels 2.10, elke reg«i meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uiti drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, topniet meer dan 5 regale opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" «f „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent Ofschoon het te verwachten is, dat de Wet van 21 Juli 1928, houdende voor zieningen tegen besmettelijke ziekten binnen zeer. korten tijd in werking zal treden en dat de vraag, of de thans in ons land voorkomende besmettelijke ziekte nog steeds als „aiastrim" mag worden aangeduid meer een theoretische dan 'n practische beteekenis 'zal krijgen, heeft de minister van Arbeid H. en N. het ge- wenscht geacht zoo mogelijk in deze tot klaarheid te komen. In overleg met den directeur-generaal van de Volksgezondheid heeft de voor zitter van den Gezondheidsraad de hee- ren prof. W. A. Kuenen en prof. J. J. van Loghem, resp hoogleeraren te Lei den en te Amsterdam, verzocht zich met dr. J. Kuiper, lector in de besmetelijke ziekte te Amsterdam tot een commissie te vereenigen, die hare meening zal uit spreken over het verschil, dat in medi sche kringen blijkt te heerschen over de waardeering van deze aanstekelijke ziekte. Deze heeren hebben reeds een aan vang met hunne werkzaamheden ge maakt. In het „Wittekruis Blad" schrijft mevr. Van Emmerik, dat mevrouw De Graeff Van der Wijck berichtte, dat het Hare Majesteit de Koningin-Moeder heeft be haagd, van de gelden, welke bij gelegen heid van derzelver jubileum door de vrouwen in de overzeesche gewesten bijeen gebracht en aan Hare Majesteit aangeboden, een bedrag van f 5000 te be stemmen voor de Witte Kruis Kolonie te Salatiga. De Vrijdenkers Radio-Omroep zou Zondagmorgen het aantal aethergasten weer met een komen vermeerderen: de heer Hoving zou n.l. een vrijdenkers redevoering uitspreken. Deze ontaardde echter in gescheld op Mussolini en toen heeft het Hoofdbestuur P.T.T. den scha kelaar omgezet en de uitzending stilge zet. Nu zijn deze vrijdenkers boos: op voor stel van het hoofdbestuur en van het bestuur der afdeeling Amsterdam van „De Dageraad en het bestuur van de Vrijdenkers-Radio-Omroep is een motie aangenomen, waarin werd geprotesteerd tegen de handelwijze van den minister, die de uitzending van de rede van den heer Hoving had laten afbreken. Ook zal in verband met deze zaak een protestvergadering van „De Dageraad" worden gehouden. Naar V.D. verneemt, zal de in 't laatste jaarverslag der Rotterdamsche Bankver- eeniging N. V, aangekondigde en door de algemeene vergadering van aandeelhou ders der Nationale Bankvereeniging goed gekeurde vereeniging van beide banken °P 1 Oct. plaats hebben. tweede postvliegtuig is gisteren te 6.35 uit Akyab vertrokken en te 14.05 uur te Bangkok gearriveerd. Aan boord was alles wel. van de Kon. Antwerpsche Motorclub, die uitgenoodigd door en onder leiding van de Motorclub „Scheldegouwen" verschil lende mooie plekjes van Zeeland bezoch ten. Het Comité voor Wandelconcerten zal wel zeer verheugd zijn verleden week het concert te hebben uitgesteld, want nu heeft het Zaterdag onder zeer gun stige omstandigheden plaats gehad. Pre cies te kwart over drie marcheerden van het Hospitaal af de Padvindersband, het comité, het Middelburgsche Muziek korps, gevolgd door de adspiranten van Medioburgum en de padvinders en wel pen. Alom door velen gade geslagen, die hun woningen waren uitgëloopen of zich langs den weg hadden geschaard ging het volgens de vooraf bekend gemaakte route, totdat de Koepoort werd bereikt en daar halt werd gehouden. Hier konden de belangstellenden in den estafetteloop nu tevens genieten van de nummers, die het Muziekkorps ten gehoore bracht en toen de wedstrijd was afgeloopen en de wandeling werd voortgezet, was de belangstelling nog zeer gegroeid, dit bleek o.a. op den Dam waar nog weer eens halt werd gehouden, maar nog het meest op de Markt, waar met het Zeeuwsche Volkslied door het Muziekkorps en de vaandelmarsch door de padvinders het wandelconcert werd beëindigd. Voordien had de voorzitter, de heer L. A. Stofkoper, dank gebracht aan allen, die dit tweede concert hadden doen slagen, daarbij hun medewerking ook voor het volgend jaar inroepende en met de mededeeling, dat reeds vaste toezegging van andere zijde voor volgend jaar is ontvangen. De beide concerien hebben ons overtuigd, dat het streven van het comité aller dank verdient, en hier geldt zeker: ,,Ga zoo voort". „Telefunken" vergastte vandaag de straten, onzer stad met gramafooamur- ziek. "We zjjn eens een kijkje gaan ne men in de, loudspeaker'1 wagen. Een groot toestel voor de eigenlijke uitzen ding; 'n loudspeaker zorgt voor verre verspreiding. Achterin 'n practisch in gerichte kleine studio, een gramafoon, een microfoon en een „radio" om 'ook met deze wagen muziek van uit den ae ther te verspreiden. Bovendien een te lefoon! Natuurlijk had deze Tele- lefunkenwagen overal veel belangstelling. DOMBURG. Het ondersteuningsfonds „Onderlinge Hulp" alhier hield Donder dag haar halfjaarlijksche vergadering.Uit het verslag van den penningmeester blijkt dat is uitgeleend over de eerste 8 maan den van dit jaar ƒ689.85, terwijl werd ontvangen 1185. Medegedeeld werd dat het batig saldo van de gehouden bloem pjesdag voor het Sanatoriumfonds van 't Ned. Verbond v. Ziekenkassen 141.75 bedroeg Inplaats van P. Dourleijn, wel ke uit de gemeente is vertrokken, werd als bestuurslid gekozen Adr. Provoost Pz. Door het bestuur werd veel actie ge voerd en met succes voor aansluiting bij de Bedrijfsvereeniging van het Ned. Ver bond van Ziekenkassen in verband met de straks in te voeren Ziektewet. O. RN VV. SOUBURG. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeente raad iwas de heer Jofose met kennis geving lafwtezig. Ingekbmen iwias een adres der Ver eeniging tot bescherming van dieren niet verzoek Ibetere voorzorgsmaatregelen te nemen voor dieren op boerderijen in geval van brand, dat voor kennisgeving wordt aangenomen. .Voor jae gemeentereiniging is een paard aangekocht en op een terrein een loods gebouwd. 'Op dit gemeenteterrein kunnen ook (de slagers hun afvalproducten foren- gen. i Naar het plaatsen van een lantaarn bij Ide brug over den watergang hebben !B. fen W. een (onderzoek ingesteld. Een (onderzoek zal worden ingesteld opk (naar mogelijke verbetering van de brug. Van 't bestuur der Vereeniging School voor (Christelijk Volksonderwijs was' een verzoek ingekomen om gelden beschik baar (te stellen voor leermiddelen voor /Ide ,8e lecrlibasse tot een bedrag van f 60. iB. pjn iW'. stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. De heer Cysouw verwondert het, dat 'B. en W. afwijzend hebben geadvi seerd. )Spr. acht het verzoek voor in williging vatbaar. Hij vindt het kleingees tig, nat de redactie van het adres door 'de commissie voor schoolverzuim aan gevallen 'wordt. Het is precies gelijk' of men spreekt van een Se klasse of 8e leerjaar. De beer Janssen kan met dit ver zoek echter niet meegaan op dezelfde .gronden als B, en W. Hij wlj'st er op Idat ae (openbare school in de laatste jaren veel ge la heeft gekost en daarvan hebben ook' de bijzondere scholen geprofileerd. Hij vindt deze uitgave voor een 6-tal kinderen overbodig. De heer S uur mond' wijst op om- stanoigheden, dat de exploitatiekosten hooiger worden voor een bijzondere school. Spr. vindt dit verzoek' zeer billijk. De beer de Priester wijst er op dat [met de wederinvoering van het 7de! leerjaar !3e kosten per leerling zullen stijgen. Het gevolg zal dan zijn dat ook de bijzondere scholen meer vergoed krij gen. De Marnix-school zou dan bij in williging van haar verzoek een dubbele uitkéering krijgen ,en dit acht hij on billijk'. Spreker kan zich dan ook niet met het verzoek vereenigen. Ook Ged. Staten dringen er op aan met de vergoeding krachtens ^irtt. 73 en 101 zuinig te zijn. Wanneer wij dit verzoek inwilligen kunnen ook de andere bijzondere scho len om een dergelijke vergoeding ko men. Spr. waarschuwt hier tegen, daar dit in de toekomst voor de gemeente groote financieele offers zou brengen. Spr. is van meening dat door een zoo ver doorgevoerde gelijkstelling als de heer Suunnond wil, de financiën der ge meente zouden geschaad worden. De heer Melis is overtuigd, dat de de Marnixschool krachtens art. 72 de l.o.-wet recht heeft op deze vergoeding. De raad is altijd zoo soepel mogelijk geweest voor het bijzonder onderwijs, en hij had gehoopt dat dit ook door het bestuur der Marnixschool zou zijn gewaardeerd. Ilij is om al deze rede nen er dan ook tegen om dit verzoek in te willigen. De heer Gij so uw zegt dat het ge tal leerlingen in de toekomst grooter wordt De heer Lorier is tegenstandier van een Sste leerklasse. Na nog eenige discussie staakten hij de stemming de stemmen. Vóór de heeren Janssen, Leenhouts, Goedbloed, de Priester en Melis. Hierna ging de raad over in geheime zitting, ter bespreking van- punt 9 der agenda betreffende de electrificatie van Souburg, waarbij tegenwoordig was de heer De Regt, ingenieur van de P.Z.E.M. Na heropening stelde d© voorzitter voor punt 9 verder in het openbaar te behandelen. De heer Janssen zegt dat de directe aansluitingen van den prijs zullen af hangen. De heer Melis gelooft niet dat er van de electrificatie iets komen kan, als de stroomprijs meer dan 35 cl. wordt. De heer de Priester is voor een een ondergrondsche net, daar aan een bovengrondsch veel gevaren zijn! ver bonden. De heer Suurmond zegt dat er toch in vele gemeenfen een! o ve n gr o tid/s c h; net is. Hij gelooft niet dat de gevaren zoo groot zijn. De heer de Priester 2egt, dat B;. en W. in een onderhoud met de P.E. E.M. getracht hebben zoo goedkoop mo^ gelijk stroom, te krijgen. Een beslissing hierover is echter niet genomen. R. en W. staan op het standpunt dat de kom der gemeente zoo groot mogelijk moet genomen worden en men zal tracht ten daar ook den Abeele onder 'te be trekken. Het overleg met de P.Z.E.M. hierover is nog niet geëindigd!. Hierna wordt het voorstel van Bi. en W. om te besluiten tot den aanleg van een onder-- grondsch net voor de electrificatie fder gemeente en hiervoor een leening aan te igaan van f 10.500, aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren De Pagter, Cysouw, Suurmond en Lorier. Met a. st. werd verder besloten om in de boekomst de straatverlichting felecR trisch te doen geschieden. Aan de orde is e en voorstel van B. en <W. om aan helpsters die in het bezit komen van een akte voor hoofd of van onderwijzeres hiervoor een be- looning van f 100 te geven. De beer Suurmond vindt het om- nooaig dal de gemeente de akten zal vergoeden. Wanneer de helpsters volwaardig wor den, moeten zij een andere betrekking zoeken. Wij kunnen het best met ge wone helpsters doen. De heer Cysouw vindt 't eerder toe te juichen, dat de helpsters zich verder bekwamen, doch is er vóór de hoofdonderwijzeres een gediplomeerde helpster ;te geven. De beer Leenhouts bepleit aanne ming van het voorstel. De heer De Priester zegt, dat reeds in 1925 door den raad is goed- keura de akten te foeloonen, doch op onverklaarbare 'wijze is dit besluit nooit in de verordening opgenomen. Wij her stellen 'dus slechts een fout wanneer het voorstel aangenomen wordt. De heer Melis meent dat 't noodig is te zorgen, dat het hoofd door een bevoegde kracht kan worden vervangen, doch hij wil niet alle helpsters, die een diploma hebben f 100 meer geven. De heer De Priester is van oordjeel dat het hoofd door een bevoegde on derwijzeres moet kunnen worden ver vangen. Het foeloonen van slechts één help ster voor 'n diploma is 'n buitengewoon groote onbillijkheid, daar zij zich toch allen veel moeite getroosten voor het behalen van een akte. Bij stemming staakten de sterp in e n. Vóór de heeren Leenhouts, Goed bloed, Janssen ,de Priester en Melis. Bij de Rondvraag vraagt o.a. de heer de Pagter naar de werking van den reinigingsdienst. Hij heeft gezien dat een kuiper bezig is met het vernieu wen van tonnetjes en waagt of de kosten daarvan voor rekening van. de gemeente komen. De heer Melis geeft een breedvoe rige uiteenzetting van deze zaak. Hij zegt djat verscheidene tonnen zoek zijln geraakt en de toestand op- het oogen- blik onhoudbaar is. De tonnen zijn zoek geraakt hui ten de schuld der betrokkenen, en daarom gelooft hij dat het niet aangaat deze door de ingezetenen te doen betalen. Hierover ontstond een uitvoerige dis cussie. De heer Leenhouts wijst op den slechten toestand van de Nieuwstraat, door de opgraving voior de rioleerïng. Verder vraagt spr. of hij! eveniucelo rfoleering of electrificatie een gedeel te sloot aan den Nieuwen Vlissingschen weg kan worden gedempt en daar tus- schen de hoornen een voetpad kan wor den aangelegd. De Voorzitter zal met de wen- schen rekening houden. Voor de niet genoemde, Zaterdag reeds vermelde besluiten werd niet, of slechts weinig gediscissieerd. I 1 VROUWENPOLDER. Vrijdagmiddag hield de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Burgemeester, eene openbare vergadering, waarin al le leden tegenwoordig waren. De Voorz. deelde mede, dat van de Gezondheidscommissie te Veere een rapport was ontvangen, inzake het syste matisch ingestelde onderzoek naar den toestand waarin in het algemeen ver huurde woningen verkeerden. Van den Inspecteur der Rijks Directe Belastingen is bericht ontvangen dat voor t belasting jaar 1928-'29 de opbrengst der opcenten op de R. I. Belasting en die der plaatse lijke Ink. Bel. is vastgesitel|d op resp. f 1424 en f 7656. De sedert de vorige vergadering in gekomen stukken werden allen voor ken nisgeving aangenomen. De Voorz. deelde voorts mede, dat van de Bank voor Ned. Gemeenten be richt is ingekomen, dat over het belas tingjaar 1928—'29 aan opcenten op de R. I. Belasting een aan gem. Ink. Be lasting resp. f 157 en f 489, te veel is ontvangen, welke bedragen over het dienstjaar 1929 moeten worden terug betaald, ook moeten de over het jaar 1926 te weinig betaalde pensioensbij dragen voor het onderwijzend personeel ad f 11,61 alsnog worden gestort. Naar aanleiding van het ontvangen schrijven van den Ontvanger der Rijks Directe Belastingen te Middelburg betref fende de in de gemeente te houden zit dagen werd m. a. s. besloten m'et de voor Vrouwenpolder vastgesfélde zitdagen accoord te gaan, doch voor de afd. Ga- pinge werden twee zitdagen (een in Mei en een in November) te weinig geacht; met het oog op de betaling van den eersten termijn der R. I. Belasting is het wenschelijk ook in September een zitdag te houden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd m. a. s. besloten tot goed keuring van de begrooting voor 1930 van het Burger!. Armbestuur aanwijzen de in ontvang en uitgaaf f 352, terwijl het aan die instelling' voor het jaar 1930 te verleenen subsidie is vastgesteld op f 3000. Vervolgens werden overeenkom stig de voorstellen van B. en W1. enkel'e schoolgeldontheffingen en -veranderingen goedgekeura. De Voorz. deelde mede, dat de door B. en W. opgemaakte ligger der Wegen en Voetpaden met de bijibehoorend© kaarten gedurende een maand voor een ieder ter inzage heeft gelegen en dat geen bezwaren zijn ingekomen; de lig ger wordt daarop vastgesteld. Vervolgens deelde de Voorz. inzake de straatverlichting in de afd. Vrouwen polder mede, dat B. en W. voorstellén! over te gaan tot vervanging der petro leumverlichting door benzinelampen, wel ke verandering een uitgaaf vordert van plm. f 105. De Voorz. deelde hierbij nog mede dat hij met den Directeur dpr P. Z. E. M. een bespreking heeft ge voerd omtrent de electrificatie van de gemeente, en dat hem' door genoemden Directeur is medegedeeld, dat vanwege de P. Z. E. M. op élk dorp aansluiting wordt gebracht, hetzij hoven- of onder- grondsch, een bovengrondsche leiding wordt kosteloos aangebracht terwijl voor een ondergrondsche leiding, voor deze gemeente f 3000 zou moeten worden be- 5 taald en dan is de leidjng builen de kom Itoch nog bovengrondsch. Ingeval van bo vengrondsche leiding' heeft de gemeente voor de straatverlichting slechts over te gaan tot het aanschaffen van lampen, terwijl hij een ondergrondsche leiding ook nog palen moeten worden aange schaft. De kosten der straatverlichting zouden dan 1(4 a U/2 cent per uur en per lantaarn bedragen. De kosten van electrisch licht voor woningen varieeren van f 0.45 tot f 0.35 per K.W.U., het geen berekend wordt naar het aantal aansluitingen, bij aansluiting van 90 pet. is de prijs f 0.35 per K.W.U. bij 80 pet. f 0.37, bij, bij f 0.39, bij 60 pet. f 0.41, (bij 50 pet. f 0.43 en bij minder dan 50 pet. f 0.45. Voor het gebruik van stroom voor kracht zal een vast recht worden geheven. De Directeur .gaf de verze kering dat, bijzondere omstandigheden voorbehouden, de aansluiting van Vrou wenpolder in den winter van 1930 tot stand zou komen. In verhand met het feit, dat in 1930 electrisch licht voor de straatverlichting te Vrouwenpolder zal! kunnen worden aangewend, is de Voor zitter van oordeel de straatverlichting aldaar onveranderd te"laten. De heer Kesteloo geeft in over weging', al wordt electrisch licht in het uitzicht gesteld, toch over te gaan tot het brengen van wijziging in de straatver lichting te Vrouwenpolder, door aanschaf fing van benzinelampen, die, als ze een winter gebrand hebben, nog gemakkelijk' voor 60 pet. van den kostprijs van de hand kunnen worden gedaan. Besloten werd over te gaan Tot aan schaffing van twee benzinelampen, die op het dorp te plaatsen en de overige drie petroleumlampen te handhaven. De Voorz. deelde nog mede, dat zeer waarschijnlijk én te Vrouwenpolder én te Gapinge telefoonaansluiting' tot stand zal' komen alsmede dat het in de bedoe ling ligt gestorven of uit nood gedood vee, niet meer té doen begraven, doch te doen overbrengen naar een inrichting waar die kadavers- verwerkt worden dat brengt geen kosten voor de gemeente met zich, daar de opbrengst van de verwerkte stof, genoemde kosten dékt Bij de rondvraag wijst de heer Mesu op 'n gevaarlijken put in den oprit van den dijk nabij de Rijkebuurtweg. De Voorz. zal den eigenaar van dien dijk opdragen bedoelden put aan te vullen. Door den lieer De Vlieger worden inlichtingen gevraagd inzake den water afvoer achter de woning van P. Schoe. De Voorz. zegde een onderzoek toe. Door den heer Dingemanse wer den inlichtingen gevraagd inzake het on derhoud van den Bieweg, welke hem door den Voorzitter werden 'gegeven. HOEDEKENSKERKE. In de Vrij dag gehouden vergadering van den Raad was dhr. D. de Regt met kennisgeving afwezig. Vastgesteld werd een instructie voor den ambtenaar, als bedoeld bij art. 9 le lid der woningwet. Over een voorstel van B. en W. om voor deze betrekking sollicitanten op roepen staakten de stemmen, zoodat het nemen van een besluit in deze tot de volgende vergadering werd uitge- steld, De heer C. Franse had n.l. voorgesteld een benoeming van een dergelijken amb-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1