Als U 3bf&i£, en Henco haalt vergeet dan „Ata" niet! buitenland burgerlijke stand bekendmakingen Ata, het uitstekende schuur middel wordt in de Persil fabrieken vervaardigd. Wie eenmaal de proef met Ata heeft genomen, blijft er bij, want Ata is een schuur- en reinigingsmiddel van bij zondere kwaliteit. Alles blijft als nieuw door UIT RUSLAND Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland 5" Eenig Importeur E Ostermann Co's Handel Mij., Amsterdam In handige strooiflesschen Prijs 13 cent. Fabrikante: Henkei Cie. A. G., Düsseldorf (Ingez. Med.) Borncli een been. Ondanks de 'waar schuwing van den dokter wilde de ge wonde de voorstelling' voortzetten. Hij zong zijn ral zittend op een stoel. Te Par ij s wandelde een arbeider met tzijn drie kinderen langs de Seine aldaar, toen hij hij de Pont Louis- Philippe een jongentje in het water zag vallen. 'Zonder zich te bedenken riep hij zijn kinderen toe op de plek te blijven staan, (waar zij stonden en dook' hij in het water. De man echter,, die inden oorlog een gasaanval had doorstaan. Wa's de (gevolgen daarvan nooit te boven ge komen. Vandaar wellicht dat hij in het water onwel werd en in de diepte ver dween. Het knaapje werd door anderen (gered; zijn lijk werd twintig minuten later opgehaald. 'Omstanders brachten de drie kinderen naar het ouderlijk huis. Heel Parijs leefde mee met den ontzettenden slag, die het gezin heeft getroffen. De man bleek een voorbeeldig huisvader te zijn igeweest, die veel van kinderen hield. De giften stroomen de jonge weduwe', die weldra weer een baby verwacht, toe, en de begrafenis van den ongeiukkigjen reader is een grootsche sympathie-ben tooging (geworden. In de Notre Dame werd een lijkdienst gehouden, wjaarbaj de gemeenteraad, de Algjemeene Biaad van de Seine en de politieprefect zich hadden doen vertegenwoordigen. Kran sen van de stad, van tal van organi saties, en ook' van de ouders van het knaapje, dat onbewust de oorzaak van den do>d van zijn redder is geweest, dekten de kist, die de Kathedraal werd binnengedragen door de groote poort, dezelfde, waardoor eenige maanden ge leden het stoffelijk' overschot van maar schalk Foch werd weggedragen. cf TEGEN HET DANSGEVAAR. Een vergadering heeft plaats gehad van het onlangs te Deventer opgerichte comité tegen het dansgevaar, samenge steld uit vertegenwoordigers van ver schillende kerkelijke en maatschappe lijke richtingen. De voorzitter, ds. G. van Rhijn deelde mee, dat het comité van actie tweemaal een onderhoud met den burgemeester heeft gehad, die zijn me dewerking toezegde, doch aanried, lang zaam te werk te gaan. Na uitvoerige dis cussies werd besloten, een speciale cou rant te verspreiden, teneinde het pu bliek op het gevaar van het dansen, vooral voor de jeugd, te wijzen. Het co mité van actie zal voor dit orgaan een redactie aanwijzen eenige aanwezigen gaven zich op voor het verleenen van de noodige administratieve werkzaam heden. ANONYME LASTERBRIEVEN. Door verschillende personen werden te Groningen den laatsten tijdi ainonyme brieven ontvangen, die ernstige beschul digingen bevatten en in liederlijke taal wa,^e.n ffeschreven. Het is de Groningsche politie nu mogen gelukken de anonyme schrijfster te ontdekken. Het is de 37- jarige naaister A. W. Zij heeft bekend de brieven te hebben geschreven en in wij den kring te hebben verspreid. DE GROOTE DROOGTE IN ENGELAND. De igrocte moestuin van Engeland voor wintergroenten, die door de Ouse be sproeid wordt en feitelijk de geheele oppervlakte van Bedfbrshire en groote deelen van Noord-Hertfordshire, Cam bridgeshire en Huntingdonshire be slaat, gaat in het vooruitzicht van gebrek en ontbering een winter zonder weder- Igaae tegemoet. De ernstigje toestand is het 'gevolg van de langdurige droogte. My rieden insecten zijn op de groente akkers neergestreken en hebben groote verwoestingen |onder spruiten, Savoye kloöl en andere koolsoorten aangericht. Er zijn (groote uitgestrektheden waar het gewas vrijwel vernietigd is. De warmoezeniers en hoveniers, zoo groote isJs kleine, de werklieden die zij gewoonlijk in dienst hebben, verkeeren in groote moeilijkheden, want in dit anders drukke seizoen is er niets te doen. De werklooze veldarbeiders krijgen geen steun, en er is nu negen maanden lang geen kans voor hen om werk te doen. Honderden bij honderden! gezinnen wor den met broodsgebrek bedreigd. Een bijzondere medewerker van de 'Daily Herald die de meest geteisterde streek van Bedfordshire bezocht heeft, zegt dat de lange reeksen spruitkooli ën (andere koolplanten er uitzien als de gelederen van een verslag]en leger. Hier en aaar verrijst nog een reusachtige^ kool boven de rest, maar haar blaren hangen er in blauwachtig gele flarden hij, haar stronk is bedekt met de Lilli- put-horaen die de levenssappen hebben opgezogen. De groente-velden verspreiden een pn- dragelijken 'stank en tegen den avond ziet men de insecten bij myriaden) op stijgen; jd.an krijgt men den indruk van een Lavonddauw tof een fijnen regen., Het eenige wat den kweekers overblijft is (alles op den brandstapel te gooien en ae akkers opnieuw om te ploegen. Want geen regen kan het ,gewas nu mieier redden ,dat alleen aan zaïad en arbeid honderdduizenden ponden gekost had. De verslaggever sprak met een man die met zijn zoon 60 acres bebouwt. Zij hadden gerekend op een opbrengst van 25 p.st. tot 30 pest. per acre. Maar zij hebben biets van de lakkers! k unnen haliejn dat te verkoopen was. Toch heeft men overal met insec ten-do odende oplos singen gesproeid. De duizenden ponden die er voor uitgegeven zijn, zijn weg geworpen geweest. Tal van stadjes en 'dorpen zijn er slecht aan toe. Het weer is warm en zonnig. Het is de 36ste dag van de droogte in het groot ste gedeelte van het Zuiden van En igeland. Het gemis van regen negint nu alge meen ernstig gevoeld te worden en men wordt ongerust over het uitgeput raken van watervoorraden. In sommige van de afgelegenste districten wordt het water reeds gerantsoeneerd. Te Londen wordt opnieuw 'bij 't pu bliek erop aangedrongen zuinig met wa ter om te gaan. Het bespuiten van tui nen en sportterreinen is op boete ver boden. De waarde van de mooie boek' jes, die onwetende Westerlin gen, partijdig voorgelicht, over sovjet-Rusland schrijven. Wat de Russo-Amerikaan Chanin daarentegen in zijn vroegere va derland ervoer. Voor agent provocateur aangezien. Het werd den laatsten tijd mode een reis naar Rusland te ondernemen en later een boek over deze reis te schrijven. De reizigers zijn bijna steeds (zeker 99 pet.) menschen, die geen woord Russisch ken nen, die niet het minste begrip van de Russische toestanden, opvattingen en zeden hebben. Zij worden zeer vriende lijk ontvangen door het beruchte WOKS (de vereeniging, welker hoofddoel is de buitenlanders te bewerken en in het bui tenland vereenigingen, zooals er ook een in Nederland bestaat, die bewust of on bewust in den regel doen de leiders en organisators van die vereenigingen het bewust en worden zij daarvoor door de bolsjewiki betaald te organiseeren en te steunen). De vriendelijkheid dezer organisatie gaat zoo ver, dat zij den vreemdeling volkomen „onbaatzuchtig" alle mogelij ke (in den regel zeer gefantaseerde) in lichtingen verschaft en hem een gids geeft. De taak van dezen gids is, den bui tenlander datgene te laten zien, wat de sovjet-overheid wenschelijk acht, zijn vragen te beantwoorden (daarbij, zooals het nog kort geleden weer is gebleken, op schaamtelooze wijze liegend en de fei ten verdraaiend) en als tolk te fungee- ren; de tolk vertaalt de antwoorden na tuurlijk zóó als hij het zelf noodig vindt. De buitenlander, die daarna op grond van deze gegevens zijn boekje schrijft, is in den meeste gevallen te goeder trouw en weet zelf niet, dat hij een slachtoffer van een kunstig in elkaar gezette ma chinerie is geworden en de leugens van zijn „vriendelijke en onbaatzuchtige" in formateurs herhaalt en door onwetend heid aanvult. Voor iemand, die het Russisch machtig is en die de toestanden in Rusland kent, is het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk, in Rusland te komen (tenzij hij bekend staat als overtuigd voorstander van het sovjet-regime of in dienst van de tegen woordige heerschers van Rusland staat; het aantal dezer buitenlandsche betaalde agenten van het sovjet-regime is veel grooter dan de meeste Westerlingen ver moeden). Nog moeilijker is het voor een Rus, die in het buitenland woont, naar Rusland te gaan; alleen zij, die bekend staan als communisten, krijgen een visum voor een reis naar hun eigen land en dat ook slechts na een grondig onder zoek door de G. P. OE. Hoe volmaakt de sovjet-organisatie ook is, hier en daar zijn er toch lacunes Er zijn tegenwoordig veel Russen, die burger van een vreemde mogendheid zijn geworden. Met vreemdelingen, vooral met Amerikanen, is de sovjet-regeering steeds menschelijker en zoo gebeurt het een enkelen keer, dat een vroegere Rus in staat wordt gesteld een reis naar zijn vroeger vaderland te ondernemen. Een dergelijke reiziger, de Amerikaan- sche burger Chanin, heeft zeer interes sante ervaringen in Rusland opgedaan. Chanin is een oud-Russisch revolution- nair, die voor zijn revolutionnaire en so cialistische overtuigingen door het cza- ristische regime naar Siberië was verban nen. Hij vluchtte uit het barre Noorden, sloop over de grens en toog naar Ameri ka, waar hij spoedig een vooraanstaande positie in de arbeidersbeweging heeft in genomen. Als oud-revolutionnair en so cialist sympathiseerde Chanin met de bolsjewiki. Toen hij naar Rusland ging, was hij overtuigd, er zoo geen paradijs, dan toch in elk geval een poging.te zien om een nieuwe maatschappij op de ba sis van rechtvaardigheid en socialisme op te bouwen. De werkelijkheid bleek echter zoo ontzettend dat deze oud-so cialist en overtuigd revolutionnair tegen stander van het sovjet-regime werd Zijn ongekunstelde brieven over hetgeen hij in Rusland gezien heeft, zijn het beste wat op dit gebied verschenen is. Wij wil len hier een paar episoden vertellen van hetgeen hij op zijn terugreis heeft onder vonden. Chanin kwam 's nachts in een wagon binnen, die zeer schaars verlicht werd door een stompje kaars. In den hoek zat een jonge man met een pet van een tech nicus op zijn hoofd (in Rusland bestaan nog uniform-petten voor verschillende groepen menschen). De jonge man was letterlijk in lompen gehuld en zijn ge zicht zag er bleek en vermagerd uit. Chanin knoopte met den jongeling een gesprek aan. Het bleek een zoon van een revolutionnair socialist te zijn, dien de bolsjewiki naar Siberië hebben verban nen. De zoon weigerde communist te worden en werd daarom niet lang op een plaats geduld De communistische cel van elke fabriek, waar hij werk vindt, weet na een paar maanden de admini stratie te dwingen den jongen man te ontslaan en dan moet hij verder reizen, op zoek naar arbeid. Tijdens het gesprek vroeg de jongeling: „Waar hebben de arbeiders het beter: in Sovjet-Rusland of in Amerika?" Chanin antwoordde hem, dat de vraag dwaas was, dat de positie van den arbei der in Amerika zoozeer in alle opzichten beter is dan die van de arbeiders in Rusland, dat het belachelijk was zelfs een vergelijking te willen maken. De jongeling werd nog bleeker en zei: „Ja, ik dacht ook, dat de arbeiders het daar veel beter moeten hebben dan hier. Maar onze kranten schrijven eiken dag zulke vreeselijke dingen over het leven der arbeiders in Amerika, dat ook ik, die weinig vertrouwen in hun geschrijf stel, het begon te gelooven." Te Sjepetowka moesten beiden eenige uren op de aansluiting wachten en zij wandelden op het station. Plotseling wer den zij aangehouden door een agent van de G. P. OE. De agent vroeg den jongen man, wie hij was, waarheen en waarvoor hij ging en eischte zijn pas De jongeling antwoordde gedwee. Toen de tsjekist dezelfde vragen aan Chanin stelde, ont ving hij slechts eenige spottende ant woorden. De tsjekist werd beleedigd en beriep zich op zijn waardigheid, maar Chanin weigerde op zijn vragen te ant woorden. Toen liet de tsjekist Chanin met rust en.... arresteerde den jonge ling. De jongeling protesteerde niet; de overige passagiers bemoeiden zich niet met het geval: de Russen zijn aan derge lijke tafereelen gewend geraakt. Maar Chanin was in de 20 jaar, die hij in Ame rika heeft doorgebracht, gewend geraakt aan andere toestanden en. het geval maakte een deprimeerenden indruk op hem. En plotseling werd hij aangestoken door het algemeene onderlinge wantrou wen, dat in Sovjet-Rusland heerscht. Is die jongeling geen agent-provocateur? Heeft hij hem, Chanin, niet opzettelijk uitgevraagd om nu alles aan de G. P. OE. te rapporteeren? Het bleek echter, dat zijn wantrouwen volkomen ongegrond was. De jongeling werd na een streng verhoor vrijgelaten. Na de visitatie aan de Russisch-Pool- sche grens stapten de passagiers in een Poolschen wagen over, maar tot het vol gende station blijven de Russische con ducteurs en de Russische grensbewakers in den trein zitten. Aan de grens werd Chanin opnieuw aan een zorgvuldig en vernederend onderzoek onderworpen, werden zijn boeken en brieven opnieuw gecensureerd en ontnam de overheid hem eenige foto's. Dat verbitterde hem zoo, dat hij in den wagon, zonder op de aanwezigheid van de sovjet-ambtenaren te letten, zijn meening over het sovjet regime uitte. In het begin zwegen de overige passagiers. Maar na een poos vond een hunner, een arbeider uit Tsje- cho-Slowakije, het noodig Chanin van re pliek te dienen en de sovjet-regeering te verdedigen. Intusschen bemerkte Chanin, hoe de passagiers de een na den ander den wagon verlieten; ook de arbeider uit Tsjecho-Slowakije liet Chanin in den steek en verdween. Chanin bleef alleen in de coupé en kon in eenzaamheid over de Russische toestanden peinzen. Zijn eenzaamheid duurde echter niet lang. Zoodra de Russische ambtenaren den trein hadden verlaten en hun plaats door Poolsche werd ingenomen, ver scheen in de coupé de verdediger van het sovjet-regime. Toen de Tsjecho-Slo- waak Chanin zag, was hij verbaasd. Hij zei toen: „Nu moet ik u om vergiffenis vragen. Toen wij hoorden, hoe vrij u de sovjetoverheid veroordeelde, dachten wij allen, dat u een sovjet-spion bent; er gaan vaak spionnen met den trein mede om de stemming onder de vertrekkenden te weten te komen. Daarom hebben wij besloten de coupé te verlaten." Intusschen kwamen ook de overige passagiers binnen en vertelden, hoe ook zij geschrokken waren door de vrije taal van Chanin. De Tsjech vertelde Chanin, dat hij alleen daarom de sovjet-toestan- den verheerlijkte, omdat hij er zeker van wilde zijn, dat de sovjet-ambtenaren hem de grens: zouden laten passeeren. „Nu de sovjet-ambtenaren verdwenen zijn en ik niets te vreezen heb, kan ik u zeggen, dat hetgeen u gezien hebt, slechts een druppel is in de zee van ellende, waarin de Russische bevolking stikt." Hij ver telde over zijn eigen ellendig bestaan, over zijn vrouw (hij was met een Russin getrouwd), die een tijd lang tegen het vertrekken uit Rusland gekant was, om dat zij zoo aan haar land gehecht was, maar die ten slotte door de ellende en ontberingen er toe gebracht werd in het vertrek naar het land van haar man toe te stemmen. Bij het afscheid nemen excuseerden zich alle passagiers nog eens en zeiden: „Wij leefden in een land, waar de een steeds den ander wantrouwt. U begrijpt dus, hoe uwe woorden in de coupé ons moesten doen schrikken." Dat waren de laatste indrukken van den ouden Russischen socialist en revo lutionnair Chanin op zijn reis door Rus land. Hij voelde zich als een gevangene, die de gevangenis verlaten heeft en plot seling opnieuw een vrij mensch is gewor<- den. Chanin beperkt zich tot het mede- deelen van feiten en laat het den lezer over om conclusies te trekken. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. ARBEIDSBEMIDDELING. Van den directeur der Districts-Ar- beidsbeurs te Middelburg ontvin gen wij de volgende aanvragen: Binnenland: Eindhoven: 20 bekwame stucadoors, dadelijk, loon nader overeen te komen, C. A. O., voor onbep. tijd. Amersfoort: 12 grof-bankwerkers, da delijk, loon 24 tot 48 cent per uur plus premie, voor onbep. tijd. Bergen op Zoom: revolverklinker voor het klinken van balkopnagels, koker voor het dichtmaken van klinknaden en een nagelkoker, loon nader overeen te komen, alleen bekwame vaklieden ko men in aanmerking. Dordrecht: kopervormers, dadelijk, loon naar bekwaamheid, voor vast. Haarlem: bekwaam kabelmonteur, be kend met nettenbouw, dadelijk, loon naar bekwaamheid, voor vast. Breda: 6 plaatwerkers (kunnen ook ijzerconstructiewerkers zijn), loon naar bekwaamheid, voor geruimen tijd. Amsterdam: verwarmings-techn. tee kenaar, bekend met net en teekenwerk, transmissieberekeinng, pijpleidingbereke ning en het maken van instellingen, loon 150 tot 200 per maand. Rotterdam: 3 bekwame steenhouwers, dadelijk, 82 cent per uur, voor onbepaal- den tijd, reiskosten nader overeen te ko men. Gouda: 5 meubelmakers, bekend met het vak, dadelijk, loon nader overeen te komen, voor vast. Haarlem: plaatwerker, dadelijk, loon nader overeen te komen, voor onbep. tijd, reiskosten worden bij oproeping ver goed. Amsterdam: chef-typiste, geschikt om leiding te geven, 1800 tot 2000 per jaar aanvangssalaris. Den Helder: 2 remingwerkers, dadelijk, hoog loon, voor geruimen tijd, reiskosten nader overeen te komen. Buitenland: In België kunnen geplaatst worden: grondwerkers en ongeschoolde fabrieks arbeiders, hoog loon.. Duitschland vraagt een groot aantal bietenrooiers. Middelburg. Van 2527 Sept. Getrouwd: D. P. Cor- nelisse, 27 j. en L. P. Bouman, 26 j. Bevallen: M. A. M. Schunselaar, geb. Geeraard, d. Overleden: J. A. M. de Paauw, 18 j., ongeh. z. V 1 i s s i n g e n. Van 1926 Sept. Getrouwd: J. J. van de Velde, 27 j. en R. J. Haaze, 23 j. A. Starreveld, 24 j. en D. A. Bogerd, 26 j. E. A. C. Kruijsse, 29 j. en N. Abra- hamse, 38 j. Bevallen: A. Landman, geb. Kopmels, z. S. de Hondt, geb. van den Broeke, z. M. Voogdt, geb. Ramon, d. A. M. Meyer, geb. van Houcke, d. P. C. G. van Overbeeke, geb. de Meulder, z. (levenl.) Overleden: A. M. Steenhagen, wed: van F. Meijer, 77 j. T. W. Adamse, vrouw van J. C. van de Grijp, 55 j. O. en W. Souburg. Van 1926 Sept. Ondertrouwd: I. A. Quaars, 28 j. en P. C. H. van de Velde. Getrouwd: W. Adriaanse, 30 j. en L. Vreeke, 20 j. Bevalen: C. Joziasse, geb. Duijvekot, z, M. S. Francke, geb. Brandes, z. M. Kasse, geb. Koole, d. E. Dik, geb. Jansen, z. DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Middelburg brengt ter algemeene kennis, dat JAN LODEWIJK DE KEIJZER, van de lich ting 1929, wegens kostwinnerschap is vrijgesteld van den dienstplicht voor goed. Middelburg, 26 September 1929. De Burgemeester, P. DUMON TAK. Sept. 30 Aagtekerke, Afbraak, Struve. Oct. 2 Middelburg, Afbraak, Struve. 2 Domburg, Inspan en Inb., de Neeling. S Baggekerke, Hofstede en Inspan, Loeff. 9 N. en St. Joosland, Bouwland, 'Blaupot t. Cate. '9 Koüdekerke, Bouw- en Weiland, Loeff.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 7