No, 228 Vrijdag S)W 8@ptembo» 1999 172; Jaargang Bieten rooien ir r f fLi g Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. BINNENLAND DE KONINKLIJKE FAMILIE. DE STAKING IN DE ZAANSCHE HOUTINDUSTRIE. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. THOLEN. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP LANDBOUW MIDDELBURGSCHE COURANT. De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, f 2.30, elders 2.50 per kwartaal, -v- Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bijj abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT, Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Posfchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen s van 17 regels 2.10, elke regei meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uifc drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel», opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cme! De Koningin en Prins Hendrik bezoch ten gister de groote tuinbouwtentoon stelling te Poeldijk. De Koningin-Moeder vertrekt heden avond van Soestdijk naar Utrecht om vandaar met den trein van 9 uur over Arnhem naar Zuid-Beieren te reizen. De Koningin wordt a.s. Dinsdag in den loop van den dag op Het Loo verwacht. Prins Hendrik zal zich Maandagavond daar reeds heen begeven. Gister hebben de leden der bootwte*r- kersvereeniging „^Eensgezindheid" te Zaandam de overeenkomst 'bekrachtigd welke fuoor de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in het haven- bearijf Dinsdag j.l. was samengesteld. Het Werk zal worden hervat op Maan dag 7 October in verband 'met het vertrek van ae werkwilligen van buiten, terwijl bij de firma's, waar geen vreemde krach ten werkzaam zijn, de arbeiders reedis' op Maandag 30 September het werk zub len beginnen. Inmiddels is weer een moeilijkheid ge rezen doodrat de werknemers gestelde voorwaarden hebben aanvaard, waarbij was bepaald, dat de werkgevers hun toe zegging slechts gestand konden doen, als het werk uiterlijk op 30 Sept. a.s. door allen zou zijn hervat. De hoofdbestuur ders der organisaties hebben over deze aangelegenheid geconfereerd met het da- gelijksch bestuur van den bond van werkgevers. De ledenvergaderingen zul len thans beslissen of het werk op 30 Sept. dan wel op 7 Oct. zal worden her vat. ZEELAND. De minister van financiën maakt in de Staatscourant van 26 Sept. bekend, dat zijn opgelegd aan D. H. Scheele, te Domburg, aanslagen tot navordering van Rijksinkomstenbelasting, Verdedi gingsbelasting II, Vermogensbelasting, Verdedigingsbelasting Ia en Verdedi gingsbelasting Ib over het belastingjaar 1926/27, resp. tot een bedrag van f295, f 85.50, f 79, f 23.70 en f 50.60: als voren over het belastingjaar 1927/28, respectie velijk tot een bedrag van f 535, f 156.25, f 88, f 26.40 en f 61; J. H. van Bezooijen, te Vlislsin- g e n, aanslagen tot navordering van Rijksinkomstenbelasting, Verdedigingsbe lasting II, Vermogensbelasting en Verde digingsbelasting Ia over het belasting jaar 1926/27, respectievelijk tot een be drag van f89, f20.50, f 14 en f4.20; als voren over het belastingjaar 1927-'28, respectievelijk tot een bedrag van f 142, f 35, f 20 en f 6. GESCHENK VOOR HET VEREENIGINGS HUIS VOOR DE, NED. GEMEENTEN. Door den voorzitter der afdeeling Zee land van de Vereeniging vail Ned. Ge meenten is aan de colleges van !B,uirtg|ef' meester en Wethouders der Zeeuwsche gemeenten die lid zijn van Voornoemde vereeniging een uitnoodiging gericht om stappen te willen doen, dat door 11e rai- den dier .gemeenten een besluit wordet genomen tot het geven van een bijdrage ad i/i cent per inwoner voor het aan de Vereeniging aan te bieden geschenk bei- staande uit een eenvoudige doch waar dige aankleeding van de bestuurskamer van het te stichten eigen vereenigings- huis voor de Nederl. Gemeenten. Het aantal inwoners der gemeenten, die lid van voornoemde vereeniginig zijin, be draagt thans reeds 'meer dan 7.000.000. Het tweede wandelconcert, dat ver leden week door het slechte weder niet kon doorgaan is nu definitief op morgen bepaald, als dan het weder meer mede werkt. In afwijking met het plan van ver leden week, zal niet te half vier, doch reeds te kwart over drie van af het Militair Hospitaal worjden afgemarcheerd. De route zal zijn: Militair Hospitaal, Pottenbakkerssingel, S choor steen vegers- singel, Teerpakhuizenstraat, Blauwe Dijk, Loskade, Goesche Korenmarkt, Eigen- haardstraat, Nieuwe Poort, Korendijk, Kinderdijk, Spijkerbnig, Baleauport, Ne- derstraat. Molenstraat, Veersche Singel, Koepoortbrug, Molenwater, Koepoortstr., Molstraat, Dam, Korte Delft, Reigerstr., Koorkerkhof, Wal, Kapoenstraat, Groen- Markt, Lange Burg naar de Markt, waar het eindpuiit is. In verband met den Singelloop zal nabij het startpunt (Koepoortbrugp halt worden gehouden en zullen eenlge mu zieknummers worden ten gehoore ge bracht. Indien mogelijk zal ook op den Dam nog even worden stil gehouden en zal ook daar worden gespeeld. In de gisteren gehouden vergadering van de afdeeling Middelburg van den Vrijz. Dem. Bond werd besloten voor het (hoofdbestuur van den Bond candidaat te stellen den heer ir. J. W. Sprenger te Ginneken en te steunen de candida- tuur van den heer Sidney J. van den' Bprgh te Wassenaar, die reeds door de afdeeling Rotterdam is gesteld. (Besloten werd adhaesie le betuigen aan het voorstel-Vlaardingeu om eene commissie te benoemen ,die zal nagaan of het mogelijk is een eigen dagblad of althans een meer malen per week ver schijnend orgaan uit te geven. Tot afgevaardigden naar den Zondag te houden federatie-vergadering wer den benoemd de heeren W. de Graaf, J. C. Peeman en I. A. Willemseri. Gisteren herdacht de afdeeling Vlis singen van de R.-K. vereeniging van Handels- en Kantoorbedienden haar 10- jarig bestaan, waarbij de heer H. B(. Haver, secretaris van het hoofdbestuur een pTopagandarede hield. Aangenomen Werden 5 nieuwe leden- uit Vlissingen en 1 uit Middelburg. O. EN W.. SOUlBiURG. Dinsdagavond a.s. te half acht uur zal ten gemeente huize weder gelegenheid worden gege ven tot kostelooze revaccinatie tegen Ala- striin. GOES. Men d|eelt aan "dé Goesche Crt. mede, dat de besturen van het Gast huis van de „Stichting voor 'de 24-uurs telefoondienst te Goes", en van de afd. Noord- en Zuid-Beveland en de maat schappij ter bevordering der geneeskunde adressen hebben gericht tot het hoofd bestuur der posterijen teneinde invoering van den telefoondienst op den geheelen Zondag ook voor Goes te verkrijgen. In het adres der medici wordt o.a. gezegd: Onlangs b.v. gingen er uren mee heen, vóór het slachtoffer van een verkeers ongeval bij Rilland in één der zieken huizen te Goes kon worden opgenomen. SiCHORF. Indien-de deelname vol doende zal blij sen te zijn, zal gedurende den ;a.s. winter vanwege de vakschool voor meisjes te G-oes in deze gemeente een cursus in linnennaaien, costuiuftni- naaien enz. worden gegeven. De dames', die hieraan wenschen deel te nemen, kunnen zich opgeven bij het hoofd der o.l. school die ook dienaangaande nadere -gegevens zal 'kunnen verstrekken. SCHORE. In de op 24 Sept. j.l. gehou den algemeene vergadering vani het zie ken- en ondersteuningsfonds alhier, werd o.m. besloten om den uitkeeringstermijn bij ziekte te verlengen van .6 tot 9 weken en bij overlijden van een der leden d-e( som van f 20 uit te keeren aan de nabe-i -staanden. De aftredende bestuursleden' werden herkozen. De (financieele toe stand van het fonds is gunstig. 's HEERENHOEK. Door 't spélen met lucifers door kinderen, ontstond brand! in de groote landbouw schuur van C. B- *Czn., (Vleugelhof). De schuur brandde geheel af. De geheele oogst is verloren 'gegaan. Een stier kwam ook in de vlam men 'om. Het wagenhuis en varkenshok die reeds door het vuur aangetast waren, konden door het optreden der brandweer behouden worden. KRUININGEN. Door den gemeente-ge neesheer alhier werden een 40-tal per sonen ingeënt tegen alastrim. KLOETINGE. Donderdagavond kwam de Raad dezer gemeente in een open bare vergadering bijeen. Een schrijven van de afdeeling Zee land van de vereeniging voor Nederl. gemeenten om een bijdragè van K cent per inwoner voor de stichting van een vereenigingshuis. Hiertoe wordt met al gemeene stemmen besloten. De voorzitter deelt nog mede, dat in dertijd besloten is alle verzekeringen bij een persoon onder te brengen. Burg. en Weth, stellen voor deze brandverzeke ringen te doen sluiten bij Knegt en Zo nen te Rotterdam, waarmee de Vereeni ging van Nederl. Gemeenten een con tract heeft gesloten voor hare leden. Na een bespreking over de wijze van verzekering enz., wordt besloten deze aangelegenheid tot de volgende verga dering aan te houden. Hierna volgt een bespreking over het rooien van boomen op het Marktveld. B. en W. stellen voor om 24 boomen die min of meer ziek zijn te rooien, en wel die staande aan de zijde van den heer Lenshoek. De heer De Rijk zegt, dat hij het be ter acht de boomen alle tegelijk te rooien, hij vindt het wel jammer, doch bij geheele rooing duurt het niet zoo lang dat we zonder iets zitten. Ook de heer Hoogstraate zegt, dat hij voor al- geheele rooing is. Gaat men nu eenige boomen rooien, dan wordt het mooie van het Marktveld vernietigd. Bij algeheele rooiing hebben we met een paar jaar weer een aardig plantsoen. Ook zal de opbrengt hooger zijn, dan wanneer alle boomen dood zijn. De heer S traub is fel tegen het rooien. Hij zegt dat er nog maar een enkele boom ziek is, en zou die willen rooien. Wanneer alle boomen gerooid worden, dan is het natuurschoon van Kloetinge geheel verdwenen. De heer Van Liere, stelt voor om de boomen allemaal te rooien, welk voor stel met 5 tegen 2 stemmen wordt aan genomen. (Tegen de heeren Straub en Eversdijk). De heer Straub zegt dat hij tegen dit besluit zal protesteeren bij Ged. Staten en bij het Staatsboschbeheer. Nog vraagt de heer Buitenhuis of, in dien de rooiing der boomen in een tijd aan den kooper niet kunnen verzoeken van werkloosheid geschiedt, B. en W. om ingezetenen te werk te stellen. De voorzitter zegt, dat zulks moeilijk zal gaan, aangezien boomen rooien niet ieders werk is. Hierna komt in behandeling de ge- meentebegrooting voor 1930. De heer de Rijk zegt, dat de ophaal dienst van huisvuil in deze gemeente nog niet goed werkt en dat het hem spijt dat B. en W. in deze niet met een voor stel zijn gekomen. Voorts zegt hij, dat het met de belastingeö ook niet in or de is. Dan vraagt hij of B. en W. bij werkloosheid ook de dagen dat niet ge werkt wordt, zullen uitbetalen. Hierna wordt met de uitgaven begon nen. Op voorstel van den heer Zweedijk wordt het presentiegeld voor de leden van den Raad verhoogd van 10.op 15.-. Bij den post jaarwedde van den amb tenaar ter secretarie, wordt deze, na discussie, met 200.verhoogd. De heer De Rijk stelt voor den post gratificatiën aan rijksveldwachters enz. van 20,op 50.te brengen. Na eene uiteenzetting van den voorzitter blijft deze post op 20.gehandhaafd. Bij den post „Subsidie aan Burger wachten" acht de heer De Rijk deze niet op zijn plaats. Op voorstel van den heer Straub wordt met alg. stemmen besloten de jaarwedde van den grafdelver met f 15 te verhoogen. Uitgetrokken is de post van 200. voor te houden schoolfeestjes. Op voor stel van den heer Straub wordt deze post met 50.verhoogd. Bij de te houden feestjes zullen alle kinderen uit de gemeente, ook zij die andere scho len bezoeken, worden uitgenoodigd. De heer De Rijk vindt den post voor werkverschaffing te laag hij zou deze gaarne op 1000.zien. De voorzitter zegt, dat er 500.op de begrooting staat. Mocht bij werkloosheid blijken, dat deze te laag is, dan kan de post altijd nog worden verhoogd. Ook de heer Buitenhuis is deze meening toege daan, vooral ook omdat de instelling voor armenzorg in deze gemeente zich dan niet onbetuigd laten. De heer Straub vraagt of de bouw van een arrestantenlokaal uit de gewone middelen zal worden bestreden. Meer dere leden en ook de voorzitter achten zulks niet gewenscht en prefereeren een leening. Bij de inkomsten acht de heer Straub de reserveering van een gedeelte van het goed slot 1928 voor den dienst '31 niet goed. Hij zou liever zien dat het ge heele slot in de begrooting van 1930 verwerkt was. De voorzitter antwoordt hierop, dat reserveering wel gewenscht is (de uitkeering die we in 1931 zullen krijgen kan ook tegenvallen), en dat we bij de inwerking treding van de wet der financieele verhoudingen nog voor ver rassingen kunnen komen te staan. De heer De Rijk vraagt of B. en W. niet eens met een voorstel komen om 't ophalen van huisvuil te veranderen. De voorzitter zegt toe deze za,ak nog eens te onderzoeken. Bij de opcenten op de Rijks Inkom stenbelasting acht de heer De Rijk het gewenscht dezen post op 85 opcenten te houden en niet zooals B. en W. voorstellen om op 70 te brengen. Bij handhaving van het aantal opcenten kan de post gemeentelijke inkomstenbelas ting in zijn geheel vervallen. Meerdere leden verzetten zich daar tegen, vooral de heer Straub, Hij acht de gem. ink. belasting wel progressief de heer De Rijk daarentegen niet. Na een langdurige bespreking wordt het aantal opcenten op 70 vastgesteld. Bij den post gemeentelijke inkomsten belasting stelt de heer Straub voor den aftrek voor noodzakelijk levensonder houd voor ongehuwden te brengen van 300.op 500.en voor gehuwden van 500,op 750.aangezien ver schillende arbeiders deze belasting niet kunnen betalen. De voorzitter wijst er op, dat deze verhooging slechts voor 1 jaar zal gelden, daar we in 1931 een geheel nieuw stelsel van belastingen krijgen. Ook de heer Buitenhuis is er tegen om de reden door den voorzitter ge noemd was zulks niet het geval, dan zou hij er voor zijn. Het voorstel-Straub wordt hierna aangenomen met 2 stemmen tegen (de heeren Buitenhuis en Van Liere). De begrooting wordt hierna met al gemeene stemmen vastgesteld op een bedrag van 59,176 in inkomsten en uitgaaf en een post voor onvoorziene uitgaven van 1514. De kapitaaldienst op nihil, POORTVLIET. De collecte voor het Roode Kruis heeft alhier ƒ19 opgebracht. Kloven, ontvellingen, schrammen en andere hnidverwondingen ver zacht en geneest men snel met Purol. Doos 30, 60 en 90 et. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) Woensdagavond is door een comité uit de leden der Ned. Herv. Kerk le Vlissingen aan ds. C. L. Voorhoeve en mevrouw VoorhoevejSerton bij' mon de van den heer G. A. Teunis een souvei- nir aangeboden. Zooals bekend heeft ds. Voorhoeve na 36 jaar te Vlissingen te hebben gearbeid emeritaat aangevraagd en verkregen. Zoowel de scheidende predikant als zijn echtgenoote hebben veel in het be lang der armen 'en zieken vervult en o.a. ook in den oorlogstijd veel gewerkt voor de slachtoffers van den wereld- krijg. III 1» Een vorstel ij ke schenking. Bij den raad der gemeente Ooltgens- plaat is een schrijven ingekomen van den ambachtsheer der St. Adolfsheerlijk- heid te Groningen, waarin verzocht werd mede te deelen of het gemeentebestuur bereid is tot verkoop van het gemeen tehuis over te gaan. De ambachtsheer wil dit raadhuis, dat in 1616 gebouwd is, geheel in den ouden stijl restaureeren en het inrichten als oudheidkundig mu seum. Wanneer de gemeente hiertoe bereid is, dan wil de ambachtsheer een nieuw gemeentehuis voor de gemeente doen bouwen geheel volgens de moderne eischen ingericht met een flinke raad zaal, secretarie, burgemeesterskamer, enzoovoort. De raad heeft over deze belangrijke offerte langdurig gediscussieerd en ten slotte op prae-advies van B. en W. be sloten om met den ambachtsheer in na der overleg te treden. De raad meent dat zulk een vorstelijke schenking niet van de hand gewezen mag worden. O Het nieuwe Museum B o y m a n s. Thans is op het Land van Hoboken te R o t t e r d a m, op de plaats waar het nieuwe museum komt te staan, een aan vang gemaakt met het bouwen van een proefgebouwtje. Dit gebouw, dat op een betonnen voet in hout wordt opgetrok ken, zal één groote benevens een kleine schilderijenzaal op ware grootte bevat ten. De bedoeling is aldaar, zooals in de door den Raad der gemeente goedge keurde rapporten is uiteengezet, gedu rende ongeveer een jaar lichtproeven te nemen. Tiende Nat. Tent. van Pluim vee en Konijnen. Deze jubileumtentoonstelling, uitgaan de van de M. T, V. te Middelburg, zal met de Kerstdagen gehouden wor den in de voormalige Vleeschhal in het Stadhuis. Op de laatst gehouden vergadering werd met algemeene stemmen gekozen tot secretaris-penningmeester de heer W. Joziasse, Jacob Catsstraat. De jury voor de jubileumtentoonstel ling werd als volgt samengesteld Jos. Boshouwers te Lent, voor hoenders, wa tervogels, krielen en eieren A. Graan- mans te Rotterdam, voor konijnen en F, C. Foeken, Arnhem, voor post- en sierduiven. Deze tentoonstelling, waarvoor ook nu weer een paar zeer mooie wisselbekers beschikbaar zijn gesteld, wordt georga niseerd met medewerking van de V. P. Z. (afd. Walcheren), de Pluimveevereeni- ging „Middelburg en Omstreken", de Konijnenfokkersvereeniging „Nut en Sport" en de Postduivenvereeniging „Zeelandia", alle te Middelburg. Stand van het fruit en de warmoezer ij gewassen. Aan het in de Staatscourant opgeno men overzicht van den stand van het fruit en de warmoezerijgewassen op 20 September j.l. ontleenen wij het volgen de: Het fruit. Tengevolge van de droogte zijn vele appels en peren, vooral de goudreinetten, klein gebleven. Overi gens is de kwaliteit in het algemeen ech ter goed. Op verschillende plaatsen la ten de appelboomen ontijdig het blad vallen, zoodat tallooze boomen nu reeds geheel kaal zijn. Voorts dient nog te worden gemeld, dat de rupsen van den bastaardsatijn- vlinder op vele plaatsen schade veroor zaken aan de vruchtboomen. Niettemin is de stand van de appelen goed, van de peren goed tot vrij goed. De warmoezer ij gewassen. De groentegewassen lijden nog steeds in erntsige male van de droogte, vooral de bloemkool, de roode en dje savoye kool en de prei. Het eerstgenoemde ge was rijpt te snel, zoodat de oogst reeds deze maand grootendeels zal zijn afge- loopen. De stand der genoemde kool soorten is matig, witte kool staat vrij goed, spruitkool en boerenkool goed tot vrij goed. Sla en andijvie staan vrij goed'; de prei matig. (Stsct.) Koelhuisbloemen. Ongeveer drie maanden geleden heeft een Boskoopsche kweekersfirma een par tij afgesneden pioenrozen van vele va riëteiten in het koelhuis van het gemeen telijk slachthuis te 's-Gravenhage doen opslaan. De bloemen, grootendeels pas ontloken, of wel in ontwikkelenden knop vorm, werden stuk voor stuk omhuld in papieren zakjes, met de lange stelen en het bladgroen liggende verpakt in een kist, welke gesloten werd, en waarin door enkele gaten de benoodigde lucht naar binnen kon treden. De collectie werd aldus bewaard bij een doorloopen- de temperatuur van één graad Celsius boven het vriespunt. Thans zijn de bloemen voor den dag

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1