Het W&g&fcmd PUROL No. 227 16 Septemb^f IÜ9 172* Jaargang. D@ Kroonjuwelen. BINNENLAND FEUILLETON MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. - Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT, Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels ƒ2.10, elke reg®l meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o| „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 eest PRINSES JULIANA, Prinses Juliana, die dit jaar voor het laatst als studente aan de Leidsche uni versiteit is ingeschreven, zal Dinsdag 1 October haar studie hervatten. 'De Prinses zal zich bepalen tot het volgen van slechts enkele collie ges, welke zij in den afgeloopen cursus heeft bezocht. AFSCHAFFING VAN HET GEMEEN TEVERSLAG? Do centrale commissie voor de sta tistiek heeft van den minister van bin- nenlanasclie izakeu en landbouw bericht ontvangen, dat 't in diens voornemen ligt een wijziging van art. 182 der Gemeen tewet te bevorderen, o.a. in dezen zin, dat de verplichting voor de gemeentebe sturen lot het uitbrengen van een jaar- lijksch verslag komt te vervallen. Ten teinde echler le voorkomen, dat als ge volg hiervan tal v(an gegejvens v'an waar de verloren zullen gaan, acht de minis ter het wenschelijk, dat de gemeente besturen alsdan van verscheidene ge gevens jaarlijks opgave verstrekken aan het centraal 'bureau voor de statistiek', alwaar dit materiaal tot een centraal overzicht zal worden verwerkt en ge publiceerd. De minister verzocht voorts aan 'de een!rale commissie voor de sta tistiek, de noodige tabellen te doen ont werpen, vefke tot dat doel aan de ge meentebesturen ter invulling zullen wor den gezonden. Dienovereenkomstig zoo 'bericht de voorzitter der subcommissie voor de gemeentelijke statistiek aan ge meentebesturen zijn dezerzijds, na overleg met verschillende deskundigen, reeds enkele tabellen samengesteld. Hij heeft den gemeentebesturen een exemplaar dier tabellen toegezonden, met het vebzoek, hieromtrent hun meening te kennen te geven. PENSIOENWET VOOR SPOORWEG AMBTENAREN, Op de vragen van den heer Van Braambeek betreffende een spcedige in diening van het wetsontwerp inzake de pensioenen der spoorwegambtenaren hebben de minsiters van "Waterstaat en Financiën geantwoord, dat de Indiening ispoedig te wachten is. HET WEIGEREN VAN NIET-GEVAC- CINEERDE KINDEREN OP SCHOOL- Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Kersten, betreffende het nemen van maatregelen tegen het weigeren van toelating tot scholen van niet-gevacci- neerde kinderen, heeft de Minister van Arbeid, H. en N. geantwoord: In verband met het veelvuldig voorko men van alastrim, hebben B. en W. van Rotterdam den hoofden der openbare scholen opgedragen, de ouders te wij zen op de wenschelijkheid, hun kinderen te laten inenten. Het hoofd van een de zer scholen heeft aanvankelijk aan een moeder, bij wie tegen de vaccinatie van haar kinderen bezwaren van godsdiensti- gen aard bestonden, verzocht, haar kin deren eenige dagen thuis te houden. Onl- middellijk, nadat de moeder de secreta- rie-afdeeling voor het Onderwijs: en de Volksontwikkeling had ingelicht, is aan het hoofd der betrokken school medege deeld, dat de toegang tot de school niet mocht worden geweigerd. De kinderen zijn daarop op den middag van denzelf den dag weder op de school toegelaten. Het bovenstaande geeft den minister geen aanleiding, in deze aangelegenheid nadere stappen te doen. HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. Gistermorgen had ten stadhuize te Til burg een conferentie plaats tusschen den burgemeester mr. dr. Vonk de Both en de vertegenwoordigers van den Nederl. Bioscoopbond, de heeren D. Hamburger Jr., W. Peeters en A, de Hoop. Er werd een langdurige bespreking gehouden over een mogelijke oplossing, doch deze leid de tot geen resultaat. DE ALASTRIM. Van gemeentewege wordt te Roosen daal reeds sedert enkele weken re gelmatig' de gelegenheid opengesteld voor kostelooze vaccinatie, waarvan aanvan kelijk nog niet veel gebruik werd ge maakt. Thans echter, nu de berich ten uit het Noorden steeds' ernstiger karakter krijgen is dé toeloop gewel dig toegenomen en komen honderden aan het bureau om zich te laten inenten. Te Delft zijn gister tien nieuwe ge vallen geconstateerd, waarvan twee ernstige. Te Hilversum doet zich een nieuw geval voor. Dr. J. Thomée te Delft heeft genezen het ziekenhuis verlaten. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE, Bij de K. L. M. is bericht ingekomen dat het tweede postvliegtuig voor In- dië gisterochtend te 5.43 uit Karatsji is vertrokken en te 15.55 te Allahabad is aangekomen. Aan boord is alles wel. Daartoe in staat gesteld door de wel willende medewerking van het hoofdbe stuur der posterijen en telegrafie, heeft de directeur der K. L. Mj., d(e heer A. Plesman, vanmiddag om 2 uur in de studio aan de Kortenaerkade, een radio gesprek kunnen voeren met de beman ning van de PH-AEZ te Bandoeng, ten einde gegevens te verzamelen, welke voor de voorbereiding der volgende vluchten van belang kunnen zijn. Nadat de directeur hulde had gebracht aan de leden der bemanninng werd! een reeks technische vragen gesteld, waaruil bleek, dat het vliegtuig en de motoren in alle opzichten uitstekend hebben vol daan. Er is geen enkel reserve deel ge bruikt en bij' aankomst te Bandoeng be hoefden slechts van 2 cylinnders de kleppen te worden geschuurd. Ook de organisatie langs de route heeft over het algemeen uitstekend gewerkt. Het vliegterrein te Baftgkok bevond zich in zeer slechten st aat. Ook Veenendaal, de werktuigkundige, wist verschiller.de mededeelingen te dpen welke voor de K. L. M. met het oog op de latere vluchten van zeer veel waarde zijn. NOTARIAAT. Notaris J. H. Wildervanck de Blécourt te Bloemendaal heeft ontslag uit zijn ambt gevraagd. DE MAASBRUG BIJ GRAVE. De officieele opening van de eerste stuwhrug over de Maas bij! Grave, die a.s. Zaterdag zou plaats hebben, is uit gesteld tot Zaterdag 5 Oct. a.s. DE GASKWESTIE TE DOETINCHEM- De gemeenteraad van Doetinchem heeft met 8 tegen 6 stemmen, overeen komstig het voorstel der z.g. corruptie commissie, den directeur en de opzich ter van het gasbedrijf ontslagen en hen, op voorstel van een der raadsleden, ver volgens benoemd resp. tot hoofdopzichter en fitter. De burgemeester heeft medegedeeld, het raadsbesluit krachtens art. 70 van de Gemeentewet ter vernietiging aan de Kroon te zullen voordragen, wegens strijd met het algemeen belang. (The crinkled Crown). iSaautoriseerd© vertaling uit het Engel sch van William Le Queux, door Mej. E. H. 72) O' Onaanks haar Koppigheid wilde hij toch niet toegeven zonder strijd. „Kan lik er, u niet toe bewegen?... Ik haat ide gedachte, om u hiep, overge leverd te laten aan de genade van deze woestelingten. Triotsch als' ik' ben, wat ik' gedaan heb, voel ik mijn titomf geremd' door dat idéé, dat u hier zoudt blijven. Ma air1, (zij was onvermurwbaar. „(Ééns, wanneer! ik' de schuld jegens mij ©enigszins afbetaald' zal voelen, dan izal ik misschien uw r,a,ad volgen. Maar nu< nog niet, waarde vriend! En laat ons' nu scheiden; men weet nooit, wie ons bespiedt. Ik ben zéér blij, dat u ■L'ubanoff lover,Iroefd heeft. En nu zeg ik: .jgoede reis", maar niet: tot weerzien®; om der; wille van uw lieve vrouw moet u zich niet aan méér gevaren blootstel len." Fen svajrjme handdruk en zij was weg, Idit (moedige jonge meisje, dat het gevaat zoo. Weinig achtte. Bij Easterfloee stond gtrtoote laroefheid op het gelaat te lezen toen hij haar slanke gedaante snel zag wegloopen. Hij ging terug naar zijn hotel, vepvuld Van plannen, om zoo gauw mo gelijk uit Rusland te vertrekken. Afgescheiden hog van de zaak van zijn persoonlijke veiligheid, zag hij er geen voordeel in, om een oogenhlik langer te dralen, dan volstrekt inoodig was Zoodra hij zich op neutraal grondgebied bevond, zou hij een lang telegjr|am sturen naar het Ministerie van Buitenlandsche Za ken, ten het Britsché gouvernement zou dan Weten, hoe het handelen moest. Ze (zouden in staat zijn, deze samen zwering te verijdelen, die im'mersi ten doel had' om een eerste stap te wezen tot de wereldrevolutie. Dien Volgenden molrigen om elf uur zat [Lu'banoff in zijn fraai ingericht ver- frtek de komst af te wachten van dien charm an ten E.ngelschman, die zich zulk een pink kameraad had betoond, geheel doordrongen van den revolutionairen geest. Een half uur verliep en hij verscheen niet. (Misschien was zijn ziekte verergerd1; misschien was' hij zelfs te ziek om te schrijven. Juist toen Lu'banoff besloten was, maaitj het hotel te gaan, om persoon lijk' een onderzoek in te stellen, werd hem een btrdef 'gebracht. Hij brak' dien haastig open en doorliep den inhoud, Moeders nemen voor de roode, gesmette of ontstoken huid van de kleine, uitsluitend het allerbeste, en dat is Doos 30en60ct.Tube00ct.Bij Apoth.en Drogisten (Ingez. Med.) ZEELAND VLISSINGEN. Heden herdenkt de heer D. Huser, ambtenaar bij1 de Kon. Maatsch. „de Schelde" den dag djat hiji vóór 25 jaar bij genoemde maatschappij 'in dienst trad. WALCHEREN. DOMBURG. In de Dinsdagavond ge houden vergadering van den Gemeente raad van Domburg werd de gemeente rekening over 1928, voorloopig vast gesteld wat den gewonen dienst betreft in ontvang op f 59.732 in uitgaaf op een bedrag van f 53698; wat den kapitaal dienst betreft waren die cijfers' resp. f 8292, f 7768. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over '28 werd goedgekeurd met een bedrag van f 2.163 aan ontvangsten en f1185 aan uitgaven. met een uitdrukking van niet-begrijpen. De brief was geteekend: „Uw kameraad, William Richardson", en was heel be leefd, 'maar? ook heel kort. Er werd in meegedeeld, 'dat de schrijver voelde., hoe hij langen tijd ziek' zou zijn en het onder die omstandigheden het beste achtte, om onverwijld naar Engeland tepjug le keeren. Daar de zaken toch al bij 'hun (samenkomst van dien vowLgen dag gertegeld 'waren, was1 hij overtuigd, dat zijn 'vriend zijn onverwachts vertrek zou excuseeirfen. Zoo in het eerst (kwam er nog niet zooveel achterdocht op bij Lubanofif maart tóch was er wel iets vreemds' in (dat plotselinge vertrek', vond hij. Als de taan zoo ziek' was, hoe zou hij dan de risico willen 'beloopen van de reis? Enfin, hij had altijd gehoord, dat de Engelschen teen excentriek volk waren, en idat hun daden niet volgens den ge wonen stahdaapti konden 'beoordeeld worjaen. Daar hij een zeer drukken dag voio|T (zicli had, stond 'hij niet langer stil bij dit incident. Dien 'volgenden dag 'btr|ak de bom los: De echte William Richardson kwam op het Kr!emlin, zonder eenigte voorafgaande aanmelding !en vpöeg om een audiëntie. De 'bode, die zijn naam aan den chef kwam opgeven, was evenzeer verbaasd als Lubanoff zelf. De eeFste gedachte, die bij hem op- De Vereeniging voor Wettelijke Die renbescherming verzocht opneming in de bouwverordening van bepalingen waar door het redden van vee bij! brand, ge makkelijker wordt gemaakt. De heeren Houmes en de Visser achtten deze be palingen practisch niet uitvoerbaar. De heerën Elout, Geldof, en Van Sluijs meenden dat wellicht nog eens een on derzoek kan worden ingesteld naar den aard dier te maken bepalingen. Daartoe werd besloten. De erfpacht die de Vlissingsche Gas fabriek had van een terrein der Ge meente is verloopen waarom een nieuwe erfpacht moet worden aangegaan. De heer Elout achtte de erfpachtsom die tot nog toe betaald werd gezien de waar de van den grond, te laag en stelde voor deze te brengen van f 20 op f 1Ó0. Hij wilde het tijdstip waarop de erfpacht eindigde bepaald zien op 5 Juni 1940. De heer Geldof achtte het ook billijk den prijs te verhoogen. Het voorstel van den heer Elout werd daarna aangenomen. Na eene toelichting werd een voor stel om aan den heer Geldof een perceel gemeentegrond van ongeveer 200 vierk. meter in erfpacht uit te 'geven voor f 0,15 de vierk. meter aangenomen. Thans was aan de orde herstemming over een verzoek van W. Brand lot het geven van een prijs voor de ringrijderij die dezen zomer gehouden werd en yan de toen ingediende motie, waarover in de vorige vergadering de stenunten staak ten. De voorzitter zeide nog in het kort de heer Almekinders zich van stemming onthield. De uitkeering ingevolge art. 103 der L. O. wet aan de Bijlz. Lagere School te doen werd! vastgesteld op f 1.404, B. en W. stelden voor de uitkeering voor Zondagsdienst voor "het personeel der Centrale te bepalen op f 3. De heer Elout was van oordeel dat dit te wei nig was. De heer Geldof stelde voor het oude bedrag nml. f 5 te blijven uit- keeren. Dit voorstel werd met 4 tegen 3 stemmen die van de heeren Geldof, Elout en Westenburger verworpen, ter wijl het voorstel van den heer Etout orrj f 4 te {geven mei algemeone stemmen werd aangenomen. Eene (uitvoerige discussie ontspon zich daarna 'over de huur van de Volkswo ningen. De Minister dringt aan op huur verhoging, izoodat B. en W. thans voor stelden 'de huur te verhoogen van f 3.75 tot 1' 4 voor de hoekhuizen en van f '3'.50 tot f 3.75 voor de overige hui zen. De heer Flout wenschte daarbij de toeslag Van f 0.25, waartoe indertijd besloten 'was. nog uit te keeren. De heer Geldof wees er nog op dat door hem indertijd een schaal van hu ren was vooirgestelo, gebaseerd op het inkomen van de huurders en stelde voor die thans in de voeren. Dit voort stel wem: met 6 tegen 1 stem verwor pen. Het voorstel van ae heer Elout om de huur te verh Dogen tot f 4 resp. f 3.75 en de toeslag van f 0.25 voor die huurders, wier inkomen minder dan zijn standpunt dat hij in de vorige ver-, T gadering had medegted.eeld uiteen )e f 1200 bedraagt vanaf 1 Januari 1929 willen zetten. Hij achtte de motie mis- dd da,fna „f" plaatst daar het hier een politiezaak, j 1 ,stem; 'die van "dc heer öeldof aan" het geven van toestemming door den Seu^men burgemeester, betrof, het comité was reeds gewaarschuwd dat dp eerste dagen van Augustus wegens de dan plaats hebbende verwisseling vain badgasten niet geschikt waren, hij' meende dat 31 Augustus zeer geschikt was. Toch zijn hoofdbezwaar was en bleef dat de Za terdag van Middelburgsche kermis een ongeschikte dag voor de ringrijderij was. Vervolgens kwam aan de orde het vaststellen van het loon vo.or lien die bij d'e twee plaats gehad hebbende 'branden werkzaamheden hadden ver richt pa het inrukken der brandweer. De Voorzitter bracht hulde aan het personeel van de brandweer voor het geen door hen is verricht waarbij de heer V.an Sluijs zich aansloot. Na eeni- Om verschillende reden meende hij dat f «kcussie omtrent de werkwijze by r dp ItiT.Ar*n werrl de nelorwimi» varices te In de weide die nu gebruikt was ook veel beter zóu voldoen dan het gebruikkelijke terrrein in het dorp. De heer De Visser vroes of er oen tekort was van de gehouden ringrijderij. De heeren Geldof en Elout zeiden, dat thans alleen principieel moet worden uitgemaakt of subsidie wordt gegeven. De lieer Westeu'burger deelde mede dat hij' van verschillende badgasten ver nomen had dat de ringrijdferij' zeer ge slaagd was, 31 Aug. scheen hem minder 1 de brand werd de belooning vastgesteld op 80 ct. per uur voor nachtwerk', 60 ct. voor Zondagswerlc en 40 ct. voor den overigen tijd. Een Verzoek' was ingekomen van de N.V. 'Stoomtram Walcheren om eene bij drage van f 200 voor dekking van het exploitatieverlies over 1928 Voor het trambedrijf. De heer Elout was van mee ning dat, nu deze tram geen concur rentie meer aandoet aan een bestaande Autobuscnderneming, subsidie kan wor den verleend. De heer Visser wees op zijne meening was het tijdstip 'waarop de ringrijderij gehouden was zeer ge schikt. Het voorstel in de vorige verga dering gedaan om een geldprij's beschik baar te stellen werd nu aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Houmes, De Visser en Almlekinders. Met dezelfde stemmen werd thans' ook de motie-Geldof aangenomen. Een voorstel van den heer Van Sluijs om f 10 voor de ringrijderij' te geven werd aangenomen met 412 st., die van geschikt voor ringrijderij daar loen de het belang voor den landbouw van dè meeste gasten vertrokken jaren. Naar trgin ,en op ee'n voorval waarbij die Maatschappij Domburg pok als bad plaats, jzeer terwille was geweest. De heer Houmes verklaarde zich, om prin cipieële redenen tegen subsidie, de heer Van Sluijs was tegen subsidie om dlat het hier nog betref het jaar 1928 toen |de oude Autobu's'-exploitatie nog plaats vond. Met 5 legein 2 stemmen, die van d'e heeren Houmes en van Sluijs werd ide subsidie van f 200" verleend. Een bijdrage berekend naar Vr cent per inwoner werd daarna verleend voor de heeren Houmes en De Visiser terwijl f inrichting 'van de 'bestuurskamer van het kwam wa,s, dat deze man een bedjrfegter Het Wa,s zeer onwaarschijnlijk, ofschoon zou 'zijjn; maajr het volgend oogenhlik niet 'totaal onmogelijk, dat de E'ngelsche viel het 'den ongelukkïgen Rus' in, dat s Geheime Dienst van het feit op de 'de .bedrieger was, die vriendelijk!© per-hoogte ;zou zijn. soon, nie in dat vertrek had gezeten en j Binnen 'enkele minuten verwijlden zijn zo.ai welsprjekend had geredeneerd over j gedachten om Olga Petrjovitch. Hij herin- het lijden van het vertrapte volk in die i nerlae zich duidelijk', dat bij' haar een iandctge landen, die niet genoten van dé week geleden te dineere:n had genomen; zegeningen van de SoVjetrje;ge|erinjg. f dat hij gedurende dien maaltijd veel ge- Een eerste blik op zijn bezoeker over-f (dronken had en heel wat vertelde, wat tuig'de den beetgenomen I. ubanoff, dat j hij' liever vóór zich had moeten houden, hij vó'ó/r 'zich zag den echten vertegen- Diaapi hij vurig verliefd was geweest op wooytdiger van zijn Britsché kameraden. het ischoone jonge meisje, en hij Fijn Hij was een riuw-uitziend man, met har- achterdocht in slaap had gewiegd door de, grove trekken; een typische propa- ganaist 'voctr revolutionaire denkbeelden. De 'echte Richardson bad zijn geloofs brieven in orde; en, na een kort onder houd, 'waajrjn Lu'banoff om zijn eigen eer te rjedden, dit zooveel mogelijk verborg, het vertrouwen, ;cfat hij in haar stelde, had (hij vajijuit gesproken van de kroon- 'jjuweelen en 'de zending, die na!a|r Mosklou! kwam, met de bedoeling,, om die juWee- len ite koppen. Ja, ofschoon zijn herinneringen van kwam hij tot de slotsom, dat bij dan wel dien 'avond wat vaag wahpn, kon hij wel' zeep (knap en zeer handig bedrogen wasi dook dien onbekende, die zich voor den Britschen (afgevaardigde had uitgegeven en |als (zoodanig de waardevolle inlich tingen 'van hem had weten los te (krijgen, die hij juist verlangde. Nadat dit interview voorbij was, zat de chef dus weeh alleen met zijn somberte! g|eaachten. Buiten een half dozijn van zijn medeleden waarvan hij er geen éJén lock maajr een oogenhlik kon ver denken van verraad wist niemand, dan (hij, dat die Richajrdson in Moskou kwam. onvoorzichtig genoeg zijn (geweest, om den haam van Richardson te vermelden, want hij h'erinnerdfe zich duidelijk, dat hij izich dien volgenden ochtend z'ijh on voorzichtigheid Verweten had. Ér groeide een sterke achterdocht in hem, dat 'Olga een verraadster was, dat zij Sn verstandhouding stond met den man, 'die hem verschalkt had. (Wordt vervolgd.l

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1