No. 223 jftinsAcg S4 Ssptembw 1®SP 172* Jaargang i doSLmr£thhetÊfifdektrie!,ien\ïei Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. BINNENLAND Lren^,t,lSndingKVaï he' De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, [f 2.30, elders 2.50 per kwartaal, -v- Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Bij abonnement voor beide veel lager. -Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT, Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postcheque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels ƒ2.10, elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet rueer dan 5 regels, opgenomen a 85 cenl bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 céat. MAALTIJD TEN HOVE. Aan den maaltijd van de Koningin en den Prins zaten gister aan de commis sarissen der Koningin in de provinciën behalve van Friesland, met hunne na mes. GIFT KONINGIN-MOEDER. De Koningin-Moeder heeft aan het provinciaal ziekenhuis-comité te Assen, een bedrag van f 1000 doen toekomen als blijk van haar belangstelling1 in de ziekenverpleging in de provincie Drente. MINISTER BEELAERTS. De minister van builenlandsche za ken is Zaferdag uit Genève in de Resi dentie teruggekeerd en heeft gisteroch tend zijn ambtsbezigheden hervat. RAAD VAN ARBEID. Bij Kon. besluit van 16 dezer is, met ingang van 1 October-: a. benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda, A. B, Mi- chielsen, voorziter van den Raad van Arbeid te Haarlem, zulks onder toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag uit dat ambt b. benoemd tot voorzitter v. d. Raad van Arbeid te Haarlem, mr. C. J. Koch, voorziter van den Raad van Arbeid te Roosendaal, zulks onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag uit dat ambt BELASTINGEN. Bij Kon. besluit is aan F. W. J. Lig- tenberg, directeur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te 's-Hertogenbosch, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1930, eervol ont slag verleend uit 's Rijks dienst, onder dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten. DE ALASTRIM. Zaterdag zijn te Delft 13 en Zondag drie nieuwe gevallen van alastrim vast gesteld. Te R ij s w ij k zijn twee gevallen geconstateerd. Voorts is er een verdacht geval te Enschedé. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE- Het tweede postvliegtuig is gisteren morgen te 5.01 te Bagdad opgestegen en om 17.07 te Jack aangekomen. Aan boord is alles Wel. Heden zou de reis Worden voortgezet. NEDERLAND EXPRESS. De speciale trein, die met post en passagiers in aansluiting op het stoom schip „Johan de Witt" Vrijdag a.s. om 11.10 uur van Genua vertrekt, zal Za terdagmorgen in ons land komen aan komst te Arnhem 8.57, te Utrecht 9.46; Den Haag S.S. 11,Amsterdam W.P. 10,25, Amsterdam C.S. 10.41 en Rotter dam (Maasstation) 11.12. DE BRUSSELSCHE FALSI FICATIES. Het Vlaamsch-Nationale weekblad te^an<^eren maakt nog eenige documen- °Penbaar, die in de gechiedenis van l r_Usselsche falsificaties ten deele al doch nog niet gepubli ceerd waren. inldprtiiri u» tl et Utrechtsch Dagblad Wf vtnï, afgedrukt. Het is een 1927 aan Sf**1 Galet d'd' 2 October in aan dezen11 £eneraal Mahieu, waar- de bijeenkomsten van de^F den Belgischen generalen «T?** tember 1927 wordt medegedeeld! Naar de redactie van Vlaanderen schrijft, werd de brief niet in het U. D. opgeno men, omdat Ward Hermans op zijn eerewoord aan Frank Heine had moeten beloven, dat de brief in geen geval het licht zou zien, daar hij den oorsprong van het andere document de papie ren van generaal Mahieu verried en de verstrekker van de stukken daar door al spoedig in een zeer lastig par ket zou worden gebracht. Het volgende document, waarvan Vlaanderen slechts opnieuw gewag maakt, zonder iets van den inhoud weer te geven, is de tekst van de rede, die generaal Galet, hoofd van den Belgi schen staf, op 29 Maart 1928 heeft ge houden in de geheime zitting der Ge mengde (Belgische) Commissie van '28, belast met de bestudeering van de mi litaire reorganisatie-maatregelen, wel ke vereischt waren voor een doeltref fende verdediging van België. Het stuk (destijds reeds gesignaleerd door de N.- York American) is negentien bladzijden lang en voorzien van den doorgedruk- ten stempel van den Belgischen genera len staf. Van dit document werden aan de redactie totnogtoe slechts uittrek sels verstrekt het document zelf, zegt zij, bevindt zich in Nederlandsche han den. .Een derde document, dat het week blad evenals den brief van generaal Ga let aan generaal Mahieu afdrukt, is een afschrift van een totnogtoe niet ge noemden langen brief, d.d, 20 Septem ber 1928, dien overste Michem, toen maals waarnemend onderchef van den Belgischen generalen staf, namens zijn chef gericht heeft tot generaal Mahieu, nadat deze verschillende bedenkingen had opgeworpen, betreffende den door tocht door Nederlandsch Limburg, zoo als deze geschetst was in het van een jaar te voren dateerende proces-verbaal van de conferenties van den Belgischen en den Franschen generalen staf en in de rede van generaal Galet in de ge heime zitling der Gemengde Commissie. Men herinnert zich, dat wijlen generaal Mahieu genoemd werd als een van die Belgische militairen, die zich kantte te gen een al te zeer ondergeschikt ma ken van België aan Frankrijk, Om de koopwaarde van het afschrift te verhoo- gen, aldus deelt de redactie van Vlaan deren mede, is door den verstrekker van het document de handteekening van overste Michem onder aan het stuk min of meer goed nagemaakt, en ook, met dezelfde bedoeling, een valsche stempel daar op gedrukt. Het afschrift was echter dat van een origineel, berus tend onder de papieren van generaal Mahieu. Zoowel de brief van generaal Galet aan generaal Mahieu als deze brief van overste Michem aan generaal Mahieu bevonden zich onder de stuk ken, welke door de Nederlandsche re geering aan de Belgische regeering zijn overgemaakt. Ten slotte geeft het weekblad nog eenige regelen weer, die in de publi catie van het eerste document in het U. D,, dat niet beschikt heeft over een volledig afschrift, niet voorkwamen. Daar de Belgische regeering deze stukken wel weer voor valsch zal ver klaren, volstaan wij voorshands met de ze korte opsomming. HET SPOORWEGONGELUK BIJ MEPPEL, Omtrent het vanwege de Nederland sche Spoorwegen ingestelde onderzoek naar de oorzaak van het spoorwegonge luk op 5 September bij Meppel, waarbij trein 1309 door onveilig sein reed en daardoor in de Smildevaart terechtkwam verneemt het Hbld., dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat, toen op den be- wusten morgen den dienstdoenden sta tionchef te Meppel was gebleken, dat de brugwachter van de Smildevdart niet te bereiken was, hij den ondermachi nist en den hoofdconducteur daarvan in kennis heeft gesteld en den Iaatsten tevens heeft bevolen, op de machine plaats te nemen. Voorts gaf hij een rangeerder mee om den trein door het onveilig uitrij-sein te loodsen. Zoowel de onder-machinist als' de hoofdconducteur hebben bij' het onder- zoék het bovenstaande bevestigd. Op ongeveer 900 meter afstand heb ben beiden bemerkt, dat het afstands- sein A. van de brug op onveilig stond, terwijl het voorsein langzaam rijden aangaf. Beiden verklaarden dat de trein met een snelheid van ongeveer 40 KM. reed tusschen de beide seinen. De machinist verklaarde in de (onjuis te) meening te hebben verkeerd, dat hij tot den bedieningspost van de brug mocht doorrijden, daarin versterkt om dat de hoofdconducteur niet ingreep. Hij had geen idee ervan dat de brug zou openstaan toen hij het zag, remde hij, doch de trein gleed volgens hem door, de Smildevaart in. De hoofdconducteur verklaarde even min geweten te hebben, dat de brug open was hij dacht, dat de machinist wel voor het onveilig afstandssein zou stoppen. Hij zag pas dat de brug open was toen de trein vlak voor het sein A was, waarop hij van de machine sprong. De commissie is tot de conclusie ge komen, dat het gebeurde een gevolg is van het zich verslapen van den brug wachter, waardoor deze strafbaar is we gens te laat in dienst komen de hoofd conducteur en de ondermachinist heb ben zich aan verregaande onachtzaam heid schuldig gemaakt. De commissie stelt voor, den hoofd conducteur te straffen met terugstelling tot conducteur, den ondermachinist met terugstelling tot stoker in de locomotief- loods en den brugwachter met een geld- wegens te laat in dienst komen. f DE KOELIE-AANSLAGEN. Aneta meldt uit Batavia Het onder zoek naar verschillende moorden op planters op Hollandsche ondernemingen heeft uitgebracht, dat de slachtoffers ruw zijn opgetreden, evenals de Engel- sche planter Heming, die vermoord werd en tegen wien naar het schijnt reeds vroeger een aanklacht wegens ruwe be handeling van koelies werd ingediend. De bladen ontkennen, dat de toeneming van het aantal moorden op planters in verband staat met communistischen in vloed of een zwakke houding van het gouvernement. (Ingez. Med.), VLISSINGEN. De Groep van Waterb. Ambtenaren in Zeeland hield ditmaal hare 67e Al- gemeene Vergadering thans in het hotel „Bunning'' te Vlissingen waarin 17 leden één eerelid en een begunstiger aanwezig waren. De voorzitter de heer Z. van de Velde van Scherpenisse opende de ver gadering met een welkom' en verschil lende inèdedeelingen der „Groep" enz. aangaande. Verder werd Goes aangewezen als' plaats voor de Voorjaarsvergadering in 1930. Als plaatsvervangend lid voor de examens-commissie kon de 'heer Streef kerk, techn. ambtenaar van den Rijks waterstaat te Vlissingen worden aange- teekend. Bij de rondvraag kon de voorzitter van het fonds mededeelen d(at hij' f 200 als gift had ontvangen voor het fonds van weduwen van overleden waterb. Ambtenaren, wat in 1930 ten goede zal komen. De groepsvoorzitter sprak den dank uit speciaal aan de gever-Vereeni ging. Na het Diner bij Bunning werd er naar den nieuwen sluisbouw aan de haven te Vlissingen gereden, waar de groep werd öntvangen door Ir.' de Groot met wien eerst naar de Keet werd ge|- wandeld, waar de verschillende tee- keningen voor den sluisbouw werden ge toond en nader verklaard dioor Inge nieur de Groot. Daarna werd de bouw put en de reeds in aanbouw zijnde werken bezichtigd en als een grootsch werk beschouwd. De voorzitter was de tolk van allen in het bedanken van den heer de Groot voor al het getoonde en rondgeleide. Daarna keerde ieder weer naai* zijn standplaats terug. SCHUTSLUIZEN TE VLISSINGEN. Wegens verwisseling der sluisdeuren kar men te Vlissingen met groote schut sluizen Woensdag en waarschijnlijk Don derdag slechts worden gesehut bij bui ten-\v a terst an den hooger dam kanaal vaart. WALCHEREN. De gemeenteraad van Oost- en West- Souburg vergadert op Vrijdag 27 Sep tember 1929, des namiddags half drie uur. Agenda 1. Notulen, 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Verzoek van het Bestuur der Vereeniging School voor Christelijk Volksonderwijs om gel den voor leermiddelen. 4, Voorloopige vaststelling gemeenterekening 1928, 5, Aanbieding gemeentebegrooting 1930. 6. Voorstel aankoop kantoor drukmachine. 7. Benoeming lid Commissie van Toe zicht op het lager onderwijs en Com missie tot wering van schoolverzuim. 8. Wijziging verordening bewaarschool. 9. Electrificatie der gemeente. 10. Wijzi ging begrooting 1929. 11. Bezwaarschrif ten schoolgeld. Toelichting tot de agenda. Punt 3. Voorgesteld wordt afwij zend op dit verzoek te beschikken. De leermiddelen worden aangevraagd voor het instellen eener achtste klasse be doeld wordt leermiddelen voor die kin deren, die het 7e leerjaar voor de 2e maal moeten doormaken. Het verzoek komt B, en W. niet sympathiek voor, omdat dezelfde kosten ook voor de openbare school gemaakt moeten wor den en de bijzondere scholen dat be drag als kosten per leerling der open bare school uitbetaald krijgen, waar door de Marnixschool die kosten dan tweemaal krijgt uitgekeerd. Bovendien is de Marnixschool in 1922 opgericht en wat de leermiddelen be treft goed geïnstalleerd, terwijl zij daar na eenige jaren heeft geprofiteerd van de zeer hooge kosten per leerling van de openbare school. Volgens het ver zoek zou het „8e leerjaar" bestaan uit 15 leerlingen, doch uit het hierbij in af schrift gaande schrijven van d.d. 11 Mei j.l. blijkt de „Se klasse" te bestaan u:t 6 leerlingen, en is het getal 15 gebaseerd op een gemiddelde der geheele school, Na een gehouden bespreking met het bestuur der vereeniging werd bericht ontvangen, dat het verzoek gehandhaaia werd. Hetingewonnen bericht van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs gaat hierbij. Punt 6. Voorgesteld wordt over te gaan tot aanschaffing van een kantoor- drukmacnine, waarmede op den post drukwerk een aanmerkelijke bezuiniging te bereiken zai zijn. De kosten van aan schaffing, ongeveer 600.zullen na enkele jaren door de bezuiniging op het drukwerk gedekt zijn. Punt 7. Aanbevolen wordt de heer J. K. Voogd, hoofd van de school met den Bijbel. Punt 8. In 1925 werd vastgesteld de verordening op de openbare bewaar school. Door B. en W. werd overgeno men een voorstel van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs om bij het behalen van een akte door een helpster der bewaarschool voor dat bezit jaarlijks 100.uit te keeren. Door de vele voorstellen betreffende de belooning der helpsters is toen bij de vaststelling der verordening de bepa ling betreffende toeslag wegens bezit akte uit het oog verloren, waarom thans wordt voorgesteld aan art. 11 der ver ordening de volgende bepaling toe te voegen „Indien een helpster in het be zit komt van een akte van hoofd eener bewaarschool of van onderwijzeres, wordt voor elk bezit haar belooning met 100.per jaar verhoofd". Daar mej. Grashuis in het bezit is van een akte als onderwijzeres, wordt voorgesteld haar met ingang van den dag van het behalen der akte de ver hooging toe te kennen. Punt 9. Daar de electrificatie van Souburg een feit gaat worden moet wor den besloten, of een bovengrondsch, dan wel een ondergrondsch net zal worden aangelegd. Een bovengrondsch net kost van aanleg aan de gemeente niets. Dit net is echter gevaarlijk en ontsiert de gemeente door de draden en de tal rijke masten. Een ondergrondsch net zal voor deze gemeente 10.500.kos ten, waarmede alle gevaar en risico voor ongelukken verdwenen is en de omgeving niet wordt ontsierd, waarom wordt voorgesteld te besluiten tot aan leg van een ondergrondsch net en de kosten te bestrijden uit een geldleening van 10.500,tegen een rente van ten hoogste 5 pCt. 's jaars met een jaarlijk- sche aflossing van 350. Verder wordt voorgesteld de straat verlichting electrisch in te voeren, waar mede ter verwijzing van kosten bij het leggen der kabels rekening kan worden gehouden. De electrische straatverlichting is wat de prijs betreft hetzelfde als gas, ter wijl van het electrisch licht een practi- scher gebruik kan worden gemaakt, zoo als b.v. hoeken van straten en door op zekere punten zwaardere verlichting aan te brengen. VEERE. In de vergadering van den Gemeenteraad van Zaterdag deelde de voorz. mede, dat van de "Koningin eem dankbetuiging was ontvangen voor den gelukwensch op haar verjaardag. Van de vereeniging van dierenbe scherming was gevraagd, om in de ge meenteverordening een bepaling op te nemen, dat in geval van brand in scha ren deze door het vee terstond ont ruimd kunnen worden. Gaarne zal het gemeentebestuur met dit verzoek re kening houden. De centrale vereeniging voor Espe ranto vraagt oprichting van ©en cursus in die wereldtaal; hoewel ieder dje wensch'elij'kheid van liet gebruik dier taal inziet, acht men de tijd voor een cursus nog niet rijp. Van de oudercommissie der O. L'. school was een verzoek, om, evenals' vroeger voor een ontwikkelingscursus, nu voor een Fransche dito een subsidie te mogen ontvangen; dit verzoek werd' aangehouden Ier nadere informatie. Van het Groene Kruis was een verzoek zoek ingekomen om in plaats van f 200 weer f 3,50 subsidie te mogen ontvangen welk verzoek wordt ingewilligd. De Minister van O., K. en W. had. de goedkeuring en afrekening gezonden van de restauratie van den Staclhuisto- ren. Van den Vee- en Vleeschkeurings- dienst te Middelburg was bericht ont vangen ,dat over 1928 een bedrag van f 2104 over was en het aandeel van Veere daarin f 78 bedroeg Van den heer Coops gemeentesecre taris was een verzoek, nu de zaken dei- gemeente geregeld waren, om ter be vordering van den góeden gang der za ken een ambtenaar ter secretarie aan te stellen. Op voorstel van den heer Markusse wordt daarvoor een bedrrag van f 150 gevoteerd. De rekening 1928 van het Godshuis wordt goedgekeurd in ontvangst een be drag van f 5377,21, in uitgaaf ff .5262 De gemeënterekening wordt goedgekeurd in ontvang f 34.783 in uitgaajf een be drag van f 33.455. B. en W. stellen voor de begrooting voor het jaar 1930 in ontvang en uit gaaf tot een bedrag van f 29.978 met een kapitaaldienst van f 6360, in ont vang en uitgaaf. Voorgesteld wordt de pensioensgrond slagen te bepalen voor J. W. Perrels op f 240 voor de oudheidskamer, voor J. Hirdes op 'f 104 en voor het innen der kadegelden op f 200 en voor J. v. d. Eij!k op f 216, wat wordt goedgekeurd. Evenzoo wordt goedkeuring verleend aan de verlenging van erfpacht aan de weegbrug a f 1 voor den tijd' van 29 jaar. Besloten wordt eenige hardsteenen, liggende bij1 de stadsmesthoop, ten ver koop te presenteeren bij den a.s'. hout- verkoop. iB,ij de rondvraag verzoekt dhr. Simonse bij den ingang der kerkstraat een bord te plaatsen voor de veiligheid met het opschrift „verboden inrit", waartoe wordt besloten. De heer Van Beveren vraagt of het niet wensclielijk is in de gemeente de gelegenheid "voor pokkeninenting open te stellen. De Voorz. zegt dat hierover terstond1 gesproken is met den dokter en dat in de gemeente de gelegenheid bestaat om elke drie maanden kosteloos' inenting te doen plaats hebben, hetgeen de dok-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1