w pmit- pijn- stillere! Vacantie-Pret. n a r KERKNIEUWS. RECHTZAKEN Tabletten blijven onze Weiger namaak en let er op f| dat op elke tablet het woord .BAYER' staak Prijs 75 ets. Bramen Plukken, RAADSELHOEKJE. het Gasthuis te Vlissingen" toe te roe- gen, dat bij opname van niet-ingezetje- nen, in de barak voor lijders aan be smettelijke ziekten, per dag f 4 zal moe ten worden betaald. Door het bestuur der Stichting! „Moe derlied" te Breda is een subsdiie aange vraagd voor haar doorgangshuis voor on gehuwde moeders en hare kinderen met het doel dit een opleidingschool voor vroedvrouwen, kraamverpleegsters enz. te doen worden. Tegenover het ver- leenen van een subsidie wordt de ge meente de gelegenheid geboden tot op name van moeders, gehuwd zoowel als ongehuwd, tegen lage tarieven. Daar het met het oog op den afstand en de daar uit voortvloeiende vervoerkosten wel zel den zal voorkomen, dat opname van Vlissingsche moeders in deze Stichting plaats vindt, stellen B. en W. voor af wijzend op het verzoek te beschikken. £>aar het bedrijf, van de ,N.V. „H. Butzers Beton- en Waterbouw" te Den Haag wat Vlissingen betreft met ingang van 30 Aug. j.l. is opgeheven, stellen B. en W. voor den aanslag in de zake lijke belasting op het bedrijf voor die N.V. met vier twaalfden van f 1620 of f 540 te verminderen. Met den Minister van Waterstaat zijn B. en W. overeengekomen ,dat de Staat ten behoeve van de Gemeente wegens de door haar te derven kaderuimte in verband met de nieuwe overeenkomst mét „de Schelde'", een loskade zal bou wen en onderhouden, ter lengte van T50 M. ,aan den Koningsweg. Waar ten aanzien van deze aangelegen heid met het Rijk overeenstemming is verkregen, is het voor beide partijen van belang, dat een procedure voor de ont eigening van de örfpachtsperceelen wor de vporkomen en aan eene regeling in der minne de voorkeur wonde gegeven. B. en W. stellen daarom voor in""dien geest te besluiten en deelen mede, dat de feitelijke levering Van de perceelen erfpachtsgrond en -water zal geschieden uiterlijk bij de oplevering Van de nieuw te bouwen loskadeof zooveel eerder als zaï worcren vasTgeslefd in minnelijk over leg tusschen beide partijen en „de Schel de". werkzaamheden der restauratie aian de Groote "Kerk. Naar het zich thans laat aanzien, zal de inwijding kun nen plaats vinden op 10 Dec. a.s. Na de uiteenzetting werd den Presi dent-Kerkvoogd door de heeren Van Mel- le en De Kruijter hulde gebracht voor het groote werk dat thans zijn voltooi ing nadert. Namens de Goesche Kerke lijke gemeente en namens de heeren J. A. Wilton van Reede, W|. A. P. F. L'. van Buren en andere belangstellenden, bood de heer De Kruijter den pres-kerkv. een som aan van ruim f 2000, te beste den voor een gebrandschilderd raam naar motieven ontleend aan Ps. 23 en te vervaardigen door den kunstenaar Schilling te Voorburg, terwijl hjj tevens daarbij overhandigde een oorkonde, vervaardigd door |d,en heer P. J. Wes- sels te Goes. In zijn dankwoord deeltje de heer Van der Wart mede, dat djoor tusschen- komst van den /heer Van Buren ook toezegging was ontvangen van een per manente Avondmaalstafel met tinnen Avondmaalstel. Deze tafel zal worden vervaardigd naar een ontwerp van den heer J. Melse te Goes, "die ook een doopvont en offerblok heeft ontwor pen, terwijl de tinnen bekers uit de hand gedreven zullen worden naar een ontwerp van den heer Alons. Het da mast tafelkleed hiervoor, aangeboden door een dame uit de gemeente, wordt uit de hand geweven naar een ontwerp van Chris Lebeau bijl Van Dissel te Eindhoven. Ned. Herv. gemeente te 'Goes. Te Goes werd Donderdag naar de N. R. Crt. meldt in een zeer druk be- ^pchte bijeenkomst van leden der Ned. Herv. kerk, door den president-kerk voogd, den heer A. Di. F. v. d. Wiart, een overzicht gegeven van den stand van i i Arrondissement s-R e cht- bank te Middelburg. Zitting van 20 September 1929. De volgende zaken werdien behandeld: W. A G., 19 jaar, slagersknecht te Souburg, werd ten laste gelegd dat hij op 2 Mei 1929 te Middelburg, grovelijk, roekeloos en onvoorzichtig, met ejen door hem bestuurd rijwiel. Waaraan een ba gagedrager afan het stuur aanwezig was terwijl daarop een kist stond, met groo te snelheid vanuit de Lange Dlslft de Heerenstraat is ingereden en daarbij An na vatii den Heuvel heeft aangereden, die daardoor op den grond is gevallen, bewusteloos is geworden en hle.t spaak been in haar linkerpols heeft gebro ken, terwijl daaruit verhindering van haai" dagelijksche werkzaamheden is ont staan^ subsidiair werd hem ten laste gelegd, dat hij door vorenomschreveln wijze te rijden de vrijheid en de vei ligheid van het verkeer in glevaar bracht. Eislchj f 25 b. s'. 25 d. h. I Mr. P G. Adriaanse roept de clemen tie van de rechtbank in. J. P. van H., 53 jaar, werkman .te Biervliet en W. A. v. H., 20 jaar, schip- per|»knecht te Biervliet, werd ten laste gelegd, dat zij in de.nl nacht van 10 op 11 Aug. j.l. te Biervliet te samjèw en in vereeniging J. F. Ritioe met een fiets- sleutel helbben geslagen en ook ige- feidhjopti;! - i W. A. v. H. bovendien dat hij op tijd en plaats voornoemd Louisa Hame- lynck met een fietssleufjel of hard voor werp heeft geslagen. Eisch J. P. v. Huf\20 s. 20 d.W. iA. v. H. 1 mnd. gevangenisstraf. Mr. v. d. Slikke vraagt vrijspraak. D. J S., 42 jaar, koopman Middel burg, werd beklaagd dat hij: le. op 18 Juni j.l. te Vrouwepolder 20 zakken, toe- behoorende aan P. de Kroo, heeft weg genomen 2e. met kracht met een bier- fleschje heeft geslagen naar J. J. Fran se, gemeente- en onbezoldigd rijksveld wachter, onder het uitroepen van drei gende woorden, en de vangsnoeren en de jas van den rijksveldwachter Schip, per heeft beschadigd; 3e dat hij! op 12 Aug. j.l. te Serooskerke 21 zakken, toe- behoorende aan H. de Visser, heeft weg genomen. Eisch voor allen 9 maanden gevan genisstraf. I. L. v. A. 24 jaar, schippersknecht te Zierikzee werd verdacht dat hiji op 23 Juli j.l. te Zierikzee Hendrika E'vertse voor een rijwiel heeft opgelicht. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. I. L. v. A„ voornoemd, werd beklaagd dat hij in Juni of Juli te Zierikzee} een rijwielbelastingplaatje, toebehooren- de aan P. v. d. Wekken heeft weggeno men. Eisch: 4 maanden gevangenisstraf. A. v. C„ 66 jaar, visscher en jager te Axel was door den Kantonrechter te Terneuzen d.d. 27 Juni j.l. wegens het plaatsen van vischtuig in een waterlei ding veroordeeld tot f 15 of 10 dagen hechtenis, tegten welk vonnis hij in hoo- ger beroep was gekomen. Eisch: niet ontvankelijk verklaring van verdachte. W. G. V., 38 jaar, arts te Middelburg, was door den Kantonrechter te Middel burg dd. 20 Juni j.l. Wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet veroordeeld tot f 50 of 14 dagen hechtenis, met ontzegging van het recht om motorrijtui gen te besturen voor den tijd van 6 maanden. De verdachte en de ambtenaar van hel Openhaar Ministerie waren in hoo- ger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het Vonnis' van den 'Kantonrechter te Middelburg, be halve voor wat de straf betreft en al leen f 50 boete of 14 d. hechtenis. De verdediger mr. F. W. Adriaanse, vroeg vrijspraak subs een lichtere straf. In de zitting van Vrijdag werden de volgende vonnissen uitgesproken diefstal, voorafgegaan door geweld, izwaar lichamelijk letsel: A. J. M., 23 j., werkman te Goes, 9 maanden gevange nisstraf 1 overtreding Motor- en Rijwielwet: G. F., 35 jaar, handelsreiziger, Zevenber gen, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter. Vrijgesproken: M. v. 't W. 25 jaar, landbouwer te Heinkenszland, en J. de K., 29 jaar, chauffeur te Middel burg, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter f3 of 3d. h.; L. S., 45 jaar, houthandelaar te Hoogerheide, W. A., 38 jaar, slager, Wolf aartsdijk, P. van F., 35 jaar, reiziger te Goesi, R. ME 19 jaar, zonder beroep te Goes, allen f 5 of 5 d. he.; straatschenderijF. G. van R., 15 jaar, Goes, I. H., 15 jaar, P. O., '16 jaar, J. Bi 15 jaar, H. J. de J., 15 jaar allen Ier- seke, W. J. B., 14 jaar, H. J. B., 15 jaar, beiden te Kapelle. Bevestiging van de vonnissen van den kantonrechter, bei- halve voor wat de straf betreft, terug gave aan de ouders, ztonder toepassing van eenige straf geen voldoende zorgdragen voor Bet onschadelijk houden van zijn hond: H. P. S„ jt6 jaar, cargadoor te Vlissingen, ver nietiging van het vonnis betreffende de straf van den kantonrechter f 15 of 15 d. hechtenis. Onjuiste belasting-aan gifte. Voor de Alkmaarsche rechtbank' heeft terecht gestaan H. P. J. F., uitgever in Den Helder, verdacht, zich te hebben schuldig gemaakt aan onjuiste aangifte voor de vermogens- en inkomstenbelas ting. Hij had over 1926'27 aangege ven een vermogen van f 107.674, waar mee hij verzweeg een bezit van f26.235. Als inkomen had verdachte opgegeivlan f 12.372.16, aldus niet opgevende een bedrag van ongeveer f 4735. Aan' zijn accountant had hij den juisten toestand van zijn vermogen evenmin mefegedeeld want hij had geen melding gemaakt van 'n hankdepot van f 4485 en 'n bedrag aajn' effecten groot f 21.000. Wel had hij op gegeven een schuld van f 1090 aan liet Dorus Rijkersfonds. Uit het verhoor van den: rijksaccfomu tant en den heer El te, blfeek, dat ver dachte een inkomen had gehad van plm. f 4000 voor de boekjescolporlage voor het Dorus Rijkersfonds. Verdachte zei, dat genoemd bedrag de bruto-inkomsten van de colportage aangaf, wat de rijks advocaat tegensprak. Hij meende dat die netto-winst nog hooger was. Luitenant ter zee Jager uit D|en Haag, secretaris van het Doris Rijkersfonds. (Ingez. Med.) deelde mede, dat verdachte de wissel vallige inkomsten voor het fonds door de colportage vervangen lieieft door een vaste jaarlijkscbe bijdrlage van f 1000. In een uitvoerig requisitoir sprak het O. M. zijn ernstige afkeuring uit over dö handelwijze van verdachte als hoofd-- bestuurslid van genoemd fonds. Het drie vierde deel van de inkomsten van de colportage verdween in zijn zak. Spr. eischte twee boefen, één van f 5000 s. 100 dagen hechtenis en één van f 2000 of 100 dagen hechtenis. Uitspraak op 1 Oct. Liefdesdrama. Voor de rechtbank te Amsterdam stond dezer dagen terecht een 30-jarige man, die op zijn 21-jarige vrouW," die tijdens hij verpleegd werd in het 'Binnengast huis, den slechten weg op ging en in een verdacht huis haar intrek nam, met een revolver schoot. De vrouw is' nauwelijks' aan den dood ontsnapt. De president wees haar er op, dat niet haar man, doch eigenlijk zij op de verdachtebanki moest zitten. De officier van justitie, wees op ver schillende verzachtende omstandigheden maar waar de deskundige verklaard had dat verdachte noch geheel ontoereken baar, noch psychopaath is er hij1 toch' driftig en wraakzuchtig is, eischte spr. wegens poging' tot doodslag' 5 jaar ge vangenisstraf. De verdediger staat verbaasd over „Nou, goed dan," lachte Jaapje, die al acht jaar was en dus wel begreep, dat zoo'n klein meisje nog niet goed tellen kon. Maar hij, Jaapje, was ook heel slim en hij hield veel van lekkere bonbons, die hij wel altijd voor het raam van den banketbakker zag liggen, doch zelf nooit kreeg. Daarom begon hij met te vragen: „Geef mij dan dat icthocolaadje één, dan heb je er zelf nog vijf over, dat telt gemakkelijker ,Hé ja', riep Elly ,en ze gaf, door de spijlen van het hek, den jongen één der bonbons. „Nou, die smaakt fijn, hoor," zei Jaapje. „Hè toe, geef me er nog een?' bedelde hij'. „Neen ,hoor, jongen, je krijgt er geen een meer," zei Elly. „Ik lust ze zelf veel te graag. Er zit allemaal „fedan" (fondant) in," zegt moeder. „Nou, jij zult wel veel lekkers krij gen, en ik krijg nooit van die fijne chocolaadjes," begon nu Jaapje op een klaagtoon. „Want mijn moeder is heel arm en mijn vader ook. En al wie iets aan arme menschen geeft heeft de meester gisteren gezégd, doet een goede daad „Als ik jou dan nog één chocolaadje geef, doe ik dan echt een gpede daad? vroeg Elly. „Neen, niet als je miji er _één geeft", zei de ondeugende' jongen. „Maai- als je een echte goede daad wilt doen, moet je miji al je lekkers geven...." Kleine Elly dacht na. Ja, moesje had toch ook gezegd, dat als je iets weggeeft, dat van je zelf was, een goede daad is... En ze wilde toch ook zoo graag eens een goede daad doen. „Daar dan, jongen," zei ze en ze gaf het slimme Jaapje de vijf heerlijke bon bons, die zij1 zoo graag zelf had opge geten. Grinnikend nam de jongen het lek kers uit Elly's handje en grinnikend at hij' het op en liep da'arna luid lachend verder. Niet begrijpend waarom Jaapje zoo lachte, keek Elly hem verbaasd na. Eerst toen ze hem niet meer zag, ging ze naar binnen, om moeder te vertellen, wat ?ze met de bonbons had gedaan. „Was dat nu echt een goede daad, moesje?" vroeg ze. „Was het goed .dat ik dien jongen al mijn lekkers gaf? Al die lekkere bonbons, die ik zelf zoo graag had opgegeten?" „Ja, dat was nu een goede daad), kindje," antwoordde moeder. „Maar nu wil ik ook een goede daad dioen, meïske." „Wat wilt u dan doen, moesje? vroeg bet kind. „Kijk, die goede daad wil nu moe der doen," was het lachende antwoord'. En toen nam moeder Pot uit een mooie doos zes heerlijke bonbons', stopte die in Elly's kleine handjes en sprak: „Ga er nu niet mee op de tuinbank! hij het hek zitten, méiske, want er kon wel weer eens een kleine straatjrongen voor bijkomen, die je een goede daad liet doen. Blij'f er dus mee hier, bij moeder, en eet ze straks zelf op. Je hebt nu toch echt een goede daad gedaan." Wat was Elly blij', toen moeder dit zeide. „Moesje", juichte zij1, „ik zal nu iederen dag een goede djaad doen. Ik weet nu wèl, wat het is, hoor!" door J C. E. DE LILLE HOGERWAARD. Op een grooten boerenwagen Rijdt de boer met Han naar 't land, Komt Han langs zijn huis, dan wuift hij1 Moeder toe met ééne ihand. In de and're houdt het baasje Dan zijn mond-harmonica. Aardig klinkt zijn vroolijk wijsje: Tra-la-la! Tra-la da-la! Want zegt Hannie, 'Bruin, het paardje, Loopt zoo goed op de muziek! Bruin is niet zoo jong meer, weet je En heeft last van rheumatiek. Boer en Han gaan naar de rogge, Die al reeds aan schooven staat. Hannie moet op 't paardje passen, Als de boer aan 't laden gaat. Met 'dien wagen vol geladen Keeren zij! dan s,a4m terug, Boven op de korenschooven Ligt Han spelend op zijn rug. Helder klinkt zijn vroolijk liedje, 't Is een liedje van den oogst, Want bij' 't koren binnenhalen Stijgt de vreugde op z'n hoogst. En zoo gaat' diet vele dagen: Steeds mag Han weer mee naar 't land. Wat de boer daar ook te doen heeft, Hannie is steeds bij! de hand. Jongens, jongens, zoo'n "Vacantie Is juist iets naar Hannie's hart, 't Is gezond, al zijn zijn handen 's Avonds wel een beetje zwart! Maar aan alles komt een einde! Ook aan de vacantie-pret! Dan moet Hannie weer naar school *l I 'toe En dan dient er opgelet! Han wil immers later worden: 'n Boer met bouwland en veel vee. Maar je moet dan kunnen reek'nen, Hannie !Dat valt vast niet mee'! Want als jiji den prijs der rogge Uit te reek'nen, vindt een toer, Wordt je dat 'is vast en zeker! Nooit, neen nooit een goede Dooer Daarom opgélet hoor, baasje! Doe op school dus flink je best! Want dan komt het boerenleven Heusch vanzelf wel met de rest! Komt nu, meisjes! Komt nu jongens! Nog naar buiten eens gesneld! Laat ons samen bramen plukken Aan den boschrand, langs het veld! Zomer spoedt nu op een einde En de herfst staat vóór de deur, 't Bosch prijkt thans matnajaarstinten: 'n Fijne rood-bruin-gele kleur. Zie de bramen al eens zwart zij'n! En wat prachtig groot van situk! Dat we zóó'n mooi plekje vonden, Is een bof, een echt geluk! Maar niet alles eten, jongens', Meisjes, ook nog wat bewaard! Voor wie thuis stil achterbleven, Nog iets uit den mond gespaard! Vul de bussen en de trommels'! Moeder stooft ze in de pan. Maakt er stellig voor den winter Bramenjam voor jullie van! Afscheid van den zomer bramen! Najaar gluurt al om den hoek. Knus is het bij regenvlagen In de kamer met een boek. Ieder jaargetij brengt 't zjjne, Kan heel prettig voor ons zij'n, Als wij' zelf maar willen zorgen Voor wat vreugd en zonnenschijtn! CARLA HOOG. OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT HET VORIGE NUMMER. VOOR GROOTEREN. 1. Griekenland. Eland, gier, dreg, Dirk, eend. 2. Rol, de; Rolde. - iai:pö Tl ii 3. Bent u tegen eventuëele ongelukken verzekerd. (Genève en Leon). In deze kamer, <\n, ontmoette ik je tante voor het eerst (Merano). We dansten met zijn achten, maar Hortense danste het best. (Metz en Sedan). Was Jaap er met de heele klas geweest (Perm). Op den terugweg werd Tom's kleine hondje overreden. (Tomsk en Omsk). 4. K Krakeling. ark Fran s koekoek k r a k e 1 i n g we i I and L o i re ons 9 VOOR KLEINEREN. 1. Een aardappel. 2. Hout, zout, tout. 3. Het sabeldier. 4. De morgenstond heeft goud. in den mond. Wie /het kleine niet eert, is het) groote niet weerd. Het einde kroont het wérk'. Een man een man, een woord een woord. OM OP TE LOSSEN. VOOR GROOTEREN. 1. Mijn eerste is familie van je, mijn tweede is een verkorte meisjes naam, mijn derde is iets', dat dik wijls zeer brandbaar is, mijn vierde is een vervoermiddel en mijn geheel •en groot eiland. 2. Mijn geheel wordt met 7 letters ge schreven en noemt een deel vau Neder] andsch-Indië. Een 3, 7, 1, 5 maakt deel uit van een schip. Een 3, 2, 5, 1 is een kleeftingstuk. 3, 4, 7, 0, 5 is de naam eener maand! Een 5, 6, 4, 3 is een vervoermiddel. 3. Wie kan een bloem maken van: HOND ROOD DEN R 4. Verborgen dieren. Je moet deze pan terstond1 laten' soldeeren. Zij was haar smart erg gauw te boven. Je moet het getal in geen ge|vat als zeer nauwkeurig beschouwen. De nieuwe eigenaar liet het krot terstond afbreken. De baboe hoefde niet lang in Hol land te blijven. ÜV 1 i~ o. VOOR KLEINEREN. t. Ik ben een vruchtje. Onthoofdt men mij, dan vindt mén miji in deMl paardenstal. ,2. Op de zigzag-kruisjeslijn komt de naam van een plaats in Zuid-Hol land. f X lo rij een dier, dat nooit X ver van huis gaat. X 2o een voorwerp, waaruit X gedronken wordt. X 3o een viervoetig dier. X 4o een lichaamsdeel. X 5o iemand, die bood- X schappen, brieven, X pakjes enz. over- X brengt. 6o een geneesheer. 7o een zwemvogel. 8o het tegenovergestelde van valsch. 9o een getal. lOo een vaartuig. 3. Een insect en een halve waterplas vormen samen iets; waarmee jon gens gaarne het vrije veld intrek ken. 4. 'k Heb pooten en een blad, Soms zelfs wel nieer dan één; Maar bloemen heb ik. niet En handen heb ik geen.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 6