TWEEDE BLAD 'N r\\ DDELDVnC2C-ME COV-WHANT. PASTOOR HETJMANFS VMINDEABLADU ELLY'S GOEDE DAAD. Legplaatjo VAN DE VAN Zaterdag 21 Sept. 1929 No. 223 BINNENLAND. DE RIJKSBEGROOTING. HET LEGER DES HEILS, Geneesmiddelen STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN VLISSINGEN. f 3 1 7.500 en de Rijksverzekeringsbank is ook nu bereid 85 pet. daarvan te lee- nen als eerste hypotheek, terwijl voor de overigle 15 pet. niet bijl de gemeente zal worden aangeklopt. Whar het mo tief 'hetwelk Burg. en Weth. in hun voor stel betreffende die 19 wopingen aanJ voerden, te weten, dat tal van WoningeW tengevolge van de onteigeningsplatojnen der Kon. Mij. „De Schelde" aan de wol- ningmarkt zullen worden onttrokken, ook thans nog geldt, zijn zij van oordeel', dat ook deze .plannen door de gemeen te dienen te worden gjesteunfd1. van de CT Elly Pot was een aardig, klein meis je van nog geen vijf jaar oud. Ze Was bet jongste zusje van zeS Potjes, zoo werden de kinderen van mevrouw Pot altijd genoemd. Behalve Elly waren er San ook nog drie jongens en. twee meis jes, die veel ouder waren dan Elly Hier mogen nog enkele ietwat uit voeriger meaedeelingen betreffend 's re- jgeerings plannen voor het komend jaar volgen; uit de millioenennota hje'bben wij er dezer dagen reeds een en ander over vermeld. B urger vva eh t en Liandlstor m Het is wenschelijk, voor zooveel de financiën jdit gedoogen, eenigermate op de verlaging van het subsidie voor de vrijwillige burgerwachten terug te ko men. Voorgesteld wordt hipt subsidie met f 30.000 te verlioogen. De bijzondere vrij willige landstorm kan met 'het bestaande subsidie ook niet uit komen. ,Een verhiooging' met f 20.000 is het minimum om deze nuttige instelling tegemoet te komen. Volkstelling. De kosten der algemeene volksteling zullen in 1930 slechts bestaan uit em ballage- en verzendingskosten van hiet (Kaartmateriaal. Het voornemen is, tegelijk met de volkstelling een bedrijf stelling te hpuden. 'Voor 1930 zal slechts f 500 voor druk werk' inoodig zijn. P1uimv ee en eieren Fl. 6500 wordt meer aangevraagd voor steun aan de pluimveehouderij, het ne men van proeven in verband met ver- hooging van de eierproductie etc. In 1930 zal te Londen een internatio naal congres voor pluimveeteelt worden gehouden. Gelet op de groote beteëkenis van de Engelsche markt voor onzen eier- handel en daarmede voor onze pluimvee teelt .wordt het noodzakelijk geacht dat ons land op doeltreffende wijze zoowel aan het congres (als aan de daarmee gepaard gaande tentoonstelling deelneemt Het noodige bedrag kan slechts worden verkregen, indien van rijkswege een sub sidie wordt verleend, gelijk ook ge- fechiedde ten aanzieD van het in 1924 te Barcelona en in 1927 te Ottawa ge houden wereldpluimveeteeltcongres. Met het oog daarop is een bedrag van f 3500 uitgetrokken. In verband met de in Engeland. be(- staande wettelijke bepalingen ten aanzien van den invoer van eieren, in diat lanld zullen in ons land maatregelen getroffen moeten worden voor het geven van waarborgen ten aanzien van den uitvoer van Nederland- sche eieren. Daarom zal een controle dienst worden ingesteld welke aanvan kelijk zonder rijkssteun niét zal kunnen plaats hebben. Met het oog op de vooir volkswelvaart zoo groote beteekenis van onzen eieruitvoer bestaat voor het ver- leenen van dien steun alle aanleiding. Daarvoor zal vermoedelijk f 20.000 noor dig zijn. Paardenfokkerij. 1 De paardenfokkerij, in het bijzonder de tuigpaardenfokkerij, is thans weinjig of piet loobejnid meer. Wil de fokkerij dor de waarschijnlijk tijdelijk ongunstige injvloeden niet ten onder gaan, dan zal haar ruimere steun moeten worden verleend, opdat een goede kern ja stalnjd gehouden wordt. Om die reden wordt een bedrag vanj f 16.600 meer aangevraagd. Aanmuntinlg. Er is ,op gerekend, dat voor 10 mjijf lioen gulden aan rijksdaalders en voor een half millioen gulden aan 10 cent stukken wordt aangemunt, wafarvoor on geveer een bedrag van 81/2 milliojen gul den aan ingetrokken munten noodig is. Voorts aankoop van koper Voor bijzet en een bedrag va'n f 164.000 voor aafn koop van munlbrons voor den aanmaak van 2Va en 1 cent stukken. Men schrijft ons: Ruim veertig jaar geleden werd deze nu zoo bekende organisatie bij den aan vang van haar arbeid in dit land met be vreemding en onder voorbehoud gadege slagen. In latere jaren heeft deze gereser veerde houding van ons volk (in ver scheidene gevallen is het zelfs tot hefti- gen tegenstand gekomen) plaats gemaakt voor waardeering en hartelijk steunen van deze nuttige instelling. Mede dooi* de practische manier, waar op het publiek financieel heeft geholpen, is het Leger des Heils voor duizenden in dit land het middel geweest, tot geeste lijke en (of) stoffelijke opheffing. Dat zulk een uitgebreide beweging met haar talrijke afdeelingen en inrichtingen steeds weer financiëelen steun behoeft, zal ieder beseffen, die dat veelzijdige werk eenigermate van nabij heeft leeren kennen. Ofschoon de duizenden Heilssoldaten voor al hun arbeid in de organisatie niet de minste stoffelijke vergoeding ontvan gen, integendeel zelf een aanmerkelijk deel der uitgaven, aan dien arbeid ver bonden, vrijwillig bijdragen, kan het Le ger het toch niet stellen zonder geldelij- ken steun van het publiek. En het werk moet worden voortgezet en uitgebreid. Daarom houdt het jaarlijks zijn Natio nale Aanvrage, welker geheele opbrengst ten goede komt aan den Evangelisatie-, arbeid en het Maatschappelijk Week van het Leger des Heils in Nederland. Dit jaar wordt deze Aanvrage gehouden van 5 tot 19 October. Teneinde misverstand en teleurstelling te voorkomen, dient men zich er van te vergewissen, dat de collectant door het Leger des Heils (Stichter: William Booth) is gemachtigd, ook al heeft de kleeding van den collectant soms eenige overeen komst mét de bekende uniform van het Leger des Heils. Al de collectanten van het Leger des Heils hebben volmachten- op-naam, geteekend door Kommandant B. Vlas. steeds ook voorradig in het Alleen-depot: NV. Apotheek „Coronae" Bergen o. Zoom, Zuivelstr. 35i Tel. 52, Postgiro 3269, Het groote Pastoor Heu- mann-Boek 352 hlz.150 afbeeldingen ontvangt gr'atis en franco ieder lezer, die zijn adres in zendt aan Co Amsterdam C 87, Briefkaart voldoende. (Ingez, MedL) L. Heumann en Staalkade 4, Toen B. en W. eenige maanden ge leden vernamen, dat de regeering die beslissing genomen had, dat ongeveer de helft van het door de genteente in verband met den bouw van de R. H. B. S. aan het Rijk in eigendom overgedra gen terrein voor openluchtspel voor dit doel zou worden oestemd, hebben zij zich onmiddellijk met het Rijk in ver binding gesteld, teneinde het overige terrein tegen betaling van een nader overeen te komen vergoeding terug te krijgen. Het in 1918 afgestane terrein is gelegen aan den Singelweg, hoek Paul Krugerstraat en De Lannoystraat, en is 1.58.60 H.A. groot. .Voor sportterrein is ongeveer 0.78.66 H.A. noodig on rdsf dan nog 0.80.14 H.A. B. en W. hebben zich in overleg met de commisSsie voor het grondbedrijf bereid verklaard; dit terrein terug te koopen voor denzelfden prijs van 1918 en wel Vootrj f 6 'per" vierk. Meter. Thans kunnen B. en W. inede- deelen, dat de onderhandelingen met het Rijk een gunstig resultaat hebben gehad en dat. behoudens bekrachti ging van den Raad en goedkeuring van Ged. Staten, de koopovereenkomst 'kan worden gesloten. De regeering is zoo welwillend geweest op verzoek van B. en W.. aan def gemeente af te staan het terrein gelegen aan den Singelweg-Lan- noystraat, met eene strook aansluitende aan den gemeentegrond gelegen aan de Verkuijl Quakkelaarstraat, zoodat een en ander geheel aansluit met de plannen zooals B. en -W. zich die ter plaatsq gedacht hebben en waarover zij vooraf overleg hebben gepleegd met de Com missie voor het Grondbedrijf. *B. en iW;. stellen daarom voor' 8014 vierk. M. grond terug te koopen voor f 5 per vierk. meter. 1 ij!.!! I _T Door bet Hoofdbestuur van den Bond van Politiepersoneel in Nederland is een subsidie gevraagd voor een door dien Bond in het leven geroepen cursus, met het doel na gehouden examen een akte van bekwaamheid als agent van poliie uit te reiken, Gebleken is, dat er op het oogenblik 5 bonden bestaan, welke po- litiediploma's uitreiken. Zoo is er o.a. de Alg. Nederl. Politiebond, d;ie reeds ongeveer 25 jaar een examen heeft ge houden en evenmin subsidie geniet. Zoo nu het verzoek van adressant ingewil ligd wordt, zullen ook de andere bonden allicht om subsidie komen. Voorts1 be staat de cursus van adressant nog slechts één jaar en heeft hij' ook slechts éénmaal examen gehouden, waaraan be trekkelijk weinig candidaten hebben deelgenomen. B. en W. stellen dan ook 'voor afwijzend op dit deel van het adres te beschikken, doch hebben geen bezwaar ook de akte van dezen bond te erkennen en de bezitters f 25 toelage per jaar toe te kennen, met dien verstan de, dat deze toelage slechts voor één diploma wordt verleend. Bij raadsbesluit van 31 Mei j.l. is aan de Vereeniging tot verbetering Van ae volkshuisvesting te Vlissingen en omlig gende gemeenten medewerking toegezegd bestaande in het waarborgen van rente en aflossing van een eerste hypotheek op 19 woningen, te verstrekken door de Rijksverzekeringsbank. Thans deelt dé vereeniging mede, dat zij voornemens is nog een 90-tal arbei derswoningen te stichten en wiel nabij de bovenbedoelde 19 woningen aan de Irislaan. De kosten zijn geraamd op Bij dit voorstel sluit een tweede aan' om ook nu den henoodigden grond ter oppervlakte Van 785 vierk. Meter te ver* koopen aan de vereeniging Void f 1 ppr vierk. Meter en dezen grand uit de pacht van J. Goedbloed te nemen m(et ingang van 1 October en dezen ejdnl evenredige verlaging van de pachtsom toe te kennen. 1 i Voorgesteld wordt om aan J. Looisen te verkoopen 134 vierk. Meter aan de Paul Krugerstraat voor f 15 per vierk. Meter, doch af te Wijzen een veijzoek van J. Warren tot verkoop van een per ceel grond aan den Boulevard de K,bijs ter, ter lengte van 13 M. tegin f 5 per werk. Meter bouwgrond en tegen f 2 per vierk. Meter voor den ovförigejn grond. i Burg. en Weth. wijzen er op, da|t de prijs van dezen grond destijds is' be paald op f ;10 per vierk. Meter, waarbij' rekening is gehouden met de ongunsftige omstandigheden waaronder ter plaatse gebouwd moet worden. Anders zou ge noemde prijs aanmerkelijk hooger zijn geweest. De meerderheid van ,Burg. en Weth. acht het niet gewenscht van die eenmaal door den raad vastgestelde prij zen af te wijken, mede mfet het oog op het scheppen van een precedent. Voorgesteld wordt de pacht van een stuk grond, in pacht bij mej. wed. O. Adriaanse te Koudekerke, waarvan 150 vierk. Meter is verkocht, te verminderen yan f 85 op f 81 per jaar te beginne® met het pachtjaar 1929. Burg. en Weth. stellen voor aan de Ver. tot Bevordering van öhr. Onder- Wiijl» f 382 toe te kennen voor het aan schaffen van nieuwe leesboeken voor het vierde, vijfde, zesdfe en zevende leer jaar van de Oriahjfeschool aan de Bloe- menlaan en van gemeentewege 4 b'afnj- ken te doen leveren, noodig door de breiding van het aanjlal leerlingen der eerste klasse. Nog wordt voorgesteld' voor een nieuwe Salamanderkfachlel voor de school aan de Wagenoarstraat f 27.50 en voor 6 cocosmatten f 25.20 aan diei vereeniging toe te staan. Voorgesteld wordt aan liet „Tarief der kosten van opneming en verpleging in Al die Potjes waren padvinders en moesten dus iederen dag één of meer goede daden verrichten, en natuurlijk deden zij' dit ook trouw. Als vadjer of moeder dan soms aan den oudste vroeg: „Wel wat deden julïe vandaag voor goeds?" begon Jan te vertellen, dat hij "'een arme vrouw, die struikelde, had 'geholpen. Piet sprak van een zware kar, die hij over een brug had geduwd^ omdat de man al zoo oud was en zoo moe. Kees en Rita hadden brood ge kocht voor een arm meisje, dat honger had. En Mies had al haar weekgeld gegeven aan een arm jongetje, dat een boodschap moest doen en zijn geld ver loren had. „En wat deed mijn kleine Elly van daag voor goede daad;?" vroeg dan daar na vader lachende. „Ik speelde met mijn pop vader," was gewoonlijk Elly's antwoord. Natuur lijk lachten de anderen om Elly's1 ern stig stemmetje, waarmee ze dit zeide. Doch het kleine meisje dacht, dat men haar uitlachte, omdat ziji niets anders kon bedenken en altijd hetzelfde ant woord gaf. Daarom nam ze zich dan ook vast voor, toch eens echt een goéde daad te doen, en dit deed ze ook, zooals ze zelf dacht. 't Was op een Zaterdag', dat moeder Pot een heerlijke eend had gebraden en allen zich verheugden op het fijne gebraad, waarvan ze den volgenden dag zouden smullen. En niu was 't juist weer op dien Zaterdagavond, djat va'der Pot zijn kinderen vroeg, welke goede daad! zij' dien dag hadden verricht. Natuurlijk hadden allen ook weer iets goeds ge daan. „En wat deed mijn kleine Elly vroeg toen vader lachende. Toen klonk heel triomfantelijk Elly's stemmetje „Ik deed iets héél goeds pappie! Ziet u, Nero had zoo'n ergen trek in de eend, en toen kreeg ik zoo'n medelijden met hem, en toen... gaf ik hem' de eend maar Met een gil van schrik liep nu op eens moeder Pot naar de keuken en... de eend was er niet meer! Zelfs' de heerlijke jus was door Nero opgelikt, want geheel schoon gelikt stond de braadslee op den keukenvloer! Natuurlijk was toen moeder heel boos op haar jongste. „Foei, hoe heb je dat kunnen doen, stout meisje," berispte zij'. „Noem je dat een goede daad;?" Elly begon te huilen. „Ik d..dacht... h.. het..., m..moesje," snikte zTj' Nu, lang boos kon niemand op klei ne Elly blijven. En toen haar was ver teld, dat een goede d,aad doen heel iets anders was, dan wat zij' gedaan had;, en dat zij, Elly alléén iets mocht wegge ven, dat van haar zelf was, en dan toch nog eerst aan moeder moest vragen, 'of 't^ wel mocht, zei het kind: „Ja, moesje, flat zal ik voortaan ook altijd echt ttoen." Leg den ruiter, het paard en de hin dernis, waar het paard overheen springt, maar eens netjes van leghoutjes' tef lu cifers, waar de koppen van verwijderd zijn. Een eend kwam er den kólgenden dag dus niet op tafel. Wél had moedjer een heerlijke pudding gemaakt. 'En bij de thee kregen ze dien dag iedjer drie koekjes en een handvol bonbons. Dit laatste natuurlijk, omdat het Zondag was, want met zoetigheden werden de Potjes niet verwend. Daarom was dan ook Elly heel zuinig op het lekkers en had alleen de koekjes opgegeten. Doch de bonbons bewaarde zij in een papieren zakje. Met dit zakje naast haar, zat zé toen éen poosje later in den tuin op één der banken dicht bij het tuinhek, telkens er naar kijkende,alsof ze bang was, dat het zou wegvliegen. En toen ze er heel lang naar had gestaard, nam ze het zakje weer op en begon met de bon bons er uit te halen en te tellen. Doch ze kon niet verder tellen dan tot vijf. En omdat er in 't zakje zes bonbons lagen, begon Elly duS: „één, twee, drie, vier, vijf.... en één." Ze scheen dit blijkbaar ook een aardig spel letje te vinden, want ze begon telkens weer met de bonbons over te tellen. Voor het hoofd van den ruiter en het oog van het paard knunen knoopen ge bruikt worden. Je mag er echter ook speelpenningen of andere dunne, ron de voorwerpen voor nemen. Juist toen ze dit zeker wel voor de tiende maal deed, kwam Jaapje Bol, een kleine ondeugende straatjongen, klotsend op zijn kloihpen voorbij het tuinhek. Jaapje keek heel brutaal door de ijzeren spijlen van het hek den tuin in en toen Elly ziende met al dat lekkers, bleef hij staan en vroeg óók heel brutaal„Zeg wat d!öe je daar?" „Wel jongen, ik tel mijn lekkers," ant woordde Elly. „En ik heb vijf en één bonbons „Nou, dat zijn er dan zes." zei de jongen. i „Neen ,hoor, jongen, 't is niet waar," hernam Elly. ,,'t Zijn er vijf en één...." ,Maar ,vijf en één is toch zes," legde Jaapje haar uit. „Zoo", zei Elly, „en kijk dan eens naar mijn vingertjes! Dat zijn er toch' ook maar vijf...." „Nou, maar als je die vijf van je an dere hand er óók bij telt ,dan zijn 'ter toch tien," sprak Jaapje. ,,'t Is nietes, hoor jongen," zei weer Elly. „Dat zijn óók vijf vingertjes. Kijk maar zelff i I

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5