looi dik Haar y 3EURSN0TEERING WISSELKOERSEN VAN HEDEN. WEERBERICHT ffOOG WATER Zaterdag SCHOUWEN-DUIVELAND. THOLEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. DE BIOSCOPEN. KERKNIEUWS a KUNST EN WETENSCHAP RECHTZAKEN* (Ingez, Med.) LAATSTE BERICHTEN, ONDERWIJS LEGER EN VLOOT Verkeerswezen, Post en Telegrafie. SPORT BUITENLAND Algemeen Overzicht De economische vrede. APOTHEKEN. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 21 Sept. (Slotkoers.) Het eerste getal geeft den slotkoers! van gisteren, liet tweede dien van lieden. 6 pet Ne.derl. 1922 103%— 103ys. 5 Nederl. 1918 10l3/g—101. 4i/s pet. Nederl. 1917 100—99%. 2i/2 pet. Nederl. \V. Schuld 33/T;63y2. 3 pet. do. Ohlig. 75s/4L-753/4. 3 pet. do. Certif. "76—70. Cert. Ned. Hand. Mijl 1753/é—175. Aand. N. Ind. Handb. 166!1643/4. Aand. Kol. Bank 242-243y4 Kon. Petr. Aand. 436i/2-440i/2425%- [429. A'damsche Bank 187s/4—187. i j Cult. Mij. Vorstenlanden 168166-167 Handelsv. A'dam 601-665—653-660. Jav. Cultuur 428-430424-427. Aand. Deli Maatsch. 414y2412y2- 4143/4. Amsterd. Rubber 270i/2-273268y2-272 Ned. Amerik. Vaart 59 Ned. Scheepv. unie 208s/4209. Kon. Holl. Lloyd 8s/49. Aand. Paketv. 234 Bank-Associatie 70y4703/8. Gouda A. 460460. Philips A. 921-937—891-920. Jurgens A. 528-564—447-491. Anaconda 250-251247i/2. Steels 2421/4—2351/8. Erie88i/2. Union Pacific 279279i/2. Common Marine 34i/231i/4. Prefered do. 34i/2-35—31%. Maxwel Gr. C. v. A. 761/8l Prolongatie 55. 1 Markt sluit na flauwe opening iets' vaster. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 21 Sept. 20 Sept. 12.083/3 12.087/8. 59.371 59.381/2. 9.76 9.76. 34.65| 34.66V2 48.05 48.06. 66.39 66.40 2.49 2.49=/5. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Metr. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 Sept. Hoogste barometerstand 767.3 te Brest. Laagste barometerstand: 737.8 te Hernoesand. Verwachting: V erwachting: Machtige tot krachtige tijdelijk storm achtige Z. tot W. of NW wind. Zwaar bewolkt of betrokken. Waarschijnlijk met tijdelijke opklaringen. Waarschijnlijk aanvankelijk regenbuien. Iets warmer. Thermometerstand: Hedenmorgen 9 u. 60 gr, 12 uur 62 gr. Zondag 22 September. Zon op: 6.47; onder 6.55. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen: 7.25. Maan op: 8.39 n.m.; onder 12,16 v.m. Laatste kwartier: 26 Sept. Maandag 23 Sept. Zon op: 6.46; onder 6.57. Licht aansteken aller ijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen: 7.27. Maan op*'10.50 v.m.; onder 8.17 n.m. Laatste kwartier: 26 Sept. Vlissingen. 'ondag Z 0 m e r t y d. 22 Sept 16.20 Mam dag 23 17.— 'Oinsdag 24 17.39 -V oensüag 25 6.09 donderdag 26 6 57 V-hdag 27 8 06 23 9.50 (Het tijdstip van hoogwater te Dom!- burg valt 9 minuten na dat te Vlis- i-in gen.) ming ©ener onderwijzeres aan de open' bare school. De [lieer De R e g t vroeg of er inlicli tingen waren gevraagd over de gods- dienstige overtuiging der sollicitanten. De vo iOtz. merkte op, dat dit bij een benoeming aan een openbare school niet mocht plaats hebben, waarop de vragjer izeide klit toch wel noodig te achten, ge kien, wat dit jaar in deze gemeente is voorgevallen. Daarop werd met alge meene (stemmen miejM. Rottier te Bors sele, no. 1 der voordracht benoemd Daarna isluiting der vergadering. HAAMSTEDE, ponderdag kwam de gemeenteraad onder voorzitterschap van jhr. L. v. Citters in voltallige ver gadering bijeen. Het Burgerlijk Armbestuur deelt me de dat voor 1930 wederom een bedrag van f 370 beschikbaar is als tegemoetko ming in de kosten voor onderwijs aan mnivermogenden dit wordt in dank aan vaard. De begrooting 1930 van het Bur gerlijk Arm(bestuur in ontvangst en uit gaaf mjet f 30583 wordt goedgekeurd. Op een verzoek der afdeeling Weste lijk Schouwen der vereeniging voor bloembollencultuur om aanvulling dier algemeene politieverordening met het verbod voor .het onbeheerd laten losloo- pen van honden buiten weg'en en voet paden wordt m. a. st. gunstig beschikt. Een verzoek van het bestuur der Ar beidsbeurs om voor 1930 bijl te draglen in de kosten der internationale Arbeids bemiddeling wordt niet ingewilligd). .Vastgesteld worden de pensioengrond slagen van den geneeskundige dokter Pi laar en van Wijlen den hjeer J. A. v. Zuijen. Door bijzondere omstandigheden moet de benoeming van een hoofd der open bare lagere school aangehouden worden de benoeming kan echter vrij spoedig tegemoet gezien worden. Tot 2den amb tenaar van den Burgerlijken stand wordt benoemd de gemeentesecretaris,, de heer L. C. v. d. Velde. De gemeentebegtroo- ting 1930 wordt zonder eenige opmer kingen van belang met 6 stemmeln (de heer Braam blijft buiten stemming) in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 36.699. Aangekocht wordt een schuimblusch- apparaat .,Raedy" ter inhoud' v[aln: 9 L. voor de vestibule van het gemeentehuis. De heer Blom stelt voor namens den gemeenteraad - adhaesie te betuigen aan het verzoek van den gemeenteraad san Burgh, gericht aan Ged. Staten, om in verband met de uitbreiding van het snel verkeer den weg vanaf de kom van Burgh tot aan den voet der duinen bij Westenschouwen in het provinciale we genplan te doen opnemen, aldus wordt besloten. 1 1" THOLEN. Alhier doet zich een geval van alastrim voor bij een kind van twee jaar, r 1 I '•"•4 *1 ig STAKING IN ZICHT. SAS VAN GENT. Het conflict in de stijfselfabriek is verscherpt. Nadat Woensdag de Directie wegens zaken absent was en de afgevaardigden der bonden door den procuratiehouder in tort gehoor werden ontvangen, is nadien gebleken, dat de directie eigenlijk geen prijs stelt op confereeren. Woensdagmiddag en avond zijn daarop verschillende vergaderingen gehouden, waarop men het algemeen eens was: in dien niet tegemoet wordt gekomen aan de gestelde eischen, zal Maandag 23 Sept. tot staking worden overgegaan. Inmiddels is Donderdagochtend zeven tien werknemers op staanden voet ont slag verleend met directe uitbetaling van 8 dagen loon, overeenkomstig de voorwaarden. Onder deze ontslagenen bevinden 'zich twee werkmeesters en vijftien arbeiders, allen werkzaam in de z.g. atelier. Als motief tot ontslag werd aangegeven, dat een reorganisatie plaats moet hebben, Een en ander heeft de ge moederen der overige arbeiders, die toch reeds ontevreden zijn, nog meer geprik keld. Vrijdagochtend dan ook stelden de overige arbeiders van het atelier den eisch, dat allen (dus ook den voorgaan- den dag ontslagen krachten) aan het werk zouden gaan. Toen deze eisch niet werd ingewilligd besloten ook de ande ren, behoudens twee, het werk niet te hervatten, zoodat hiermede de staking practisch, gedeeltelijk inging1, "daar het hier alleen de arbeiders betreft, die in het atelier werkzaam zijn. De rijks- en gemeentepolitie surveil leert thans geregeld rondom de fabriek AARDENBURG. Ook hier heeft op de markt het technisch bureau Ready te Utrecht een welgeslaagde demonstratie met een schuim-brandblusch-apparaat gegeven. betere en meer fantastische Oostersche film. Buitengewóón knap, in alle opzich ten: spel, regie, foto technisch! 't Loont die te zien of te herzien! „Haar gevaarlijke vrien- d i n' heeft zich per brutale oogen en dito mond een carrière weten te scheppen, een rijke hoeveelheid juweelen en dure toiletjes opleverend, en leeft alzoo in een sfeer, minder geschikt voor het jon gere vriendinnetje met iets van Un- schuld vom Lande in de blauwe kijker tjes en spontaan bereid den jongen man, die haar teer hartje weet te veroveren, te volgen, waar ook heen. In casu: een brave kerel, uit het Westen, meer des kundig op het gebied van ranches dan van nachtclubs, even sterk van spieren als rechtvaardig van gemoed, en „het meisje zijner keuze" slechts naderend met die lieve attenties, die overal ter wereld als zoodanig worden gewaar deerd, behalve misschien te Hollywood en hu zeker-e „cercles1". Het duurt wel zes acten eer deze de „gevaren" door heb ben, maar dan keeren ze ook graag de wereldstad den rug toe, om met dit happy end een gelukkig leven te begin nen. In die acten krijgen we veel goed spel. vooral van Madge Bellamy! lijk kan worden gesteld, wanneer die huisarbeid zonder dat hij het weet ver richt wordt door kinderen in strijd met de Arbeidswet. In tegenstelling met de lagere rech ters heeft het gerechtshof den verdach te thans vrijgesproken. Het 0. M. bij de rechtbank' tfe Assen heeft tegen P. A. E. te Utrecht, ontsla gen directeur van de arbeidsbemiddeling te Emmen wegens verduistering 6 maan den gevangenisstraf geëischt. Electro. In Rok. 't Is inderdaad een „creatie" deze „In Rok", van Adolphe Menjou. Nu eens niet het mondain diabolische g©nre, maar de „droevige figuur". De verboerschte plattelands-markies, te ruw en te ruig vóór het fijne Parisiennetje, dat nu een maal niets voor die „van den buiten"- islsiigheden voelt, eta liever een heef* ziet in rok dan in Oxford-trousers of kap laarzen. Maar hem toch trouwt, op aan drang van haar Vader, die zich meer aantrekt van zijn schulden dan van bet levensgeluk zijner dochter. De markies merkt wel heel gauw, waar *t hapert; 't fvordt hem trouwens met cynische open hartigheid in zijn gezicht geztegfd. Een beetje Don Quichotterie blijft er dan in zijn poging van „vrai Parisien", ('n Pa risien dan altijd, zooals 'n vreemdeling hem graag ziet!) dansend en champagne drinkend, en „in rok" een groot gedeelte drinekna, en „in rok" een groot gedeetle van zijn vermogen en door „sjouw(dn|d" Maar nooit de volle 100 procent Lebe manra! Een merkw[aardig staaltje wber van Menjou's groot talent! In een fijne Fransche comedie. Flora. Een goed idee der directie de reprise van Fairbanks „De dief van Bag d a d'. Sindsdien herinneren we ons geen Een nieuwe Hervormde Kerk te Vlissingen. Door ds. Hartjes, Ned. Herv. predikant te Vlissingen wordt in het Vlissingsch Predikbeurtenblad de wenschelijkheid betoogd om in het nieuwe stadsgedeelte in de toekomst een nieuw kerkgebouw te stichten en hij heeft daarvoor het oog laten vallen op een stuk grond aan den Singel bij de Scheldestraat. De Kerkvoogdij heeft geen gelden be schikbaar om dezen grond te koopen, die de directie van de Kon. Mij. de Schelde zeer voordeelig wil afstaan. Ds. Hartjes deelt mede reeds f 1000 voor dit doel van iemand, die onbekend wenscht te blijven te hebben ontvangen en vraagt wie hem helpt het overige noodig geachte (totaal ongeveer f 8000) bijeen te brengen. De EIthetokerk. De Herv. Elthetokerk in de Indische Buurt te Amsterdam is Vrijdagmiddag plechtig in gebruik genomen. Te ruim kwart over drie, nadat de Koninklijke familie was binnengeleid, begon de dieast, waarvan de leiding berustte bij ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, den wijkpre- dikant van de Indische Buurt en stich ter der kerk. Onder de ruim 900 aanwezigen wer den o.a. opgemerkt de 'Commissaris der Koningin in Noord-Holland, de minister van Justitie, de burgemeester van Am sterdam, afgevaardigden van de Synode Prov. en Classicaal kerkbestuur, vlerte gemvoordigers van andere gemeenten en talrijke andere autoriteiten. De gemeente zong gezang 212, eerste vers. Daarop las de voorganger de Bij belgedeelten 2 Kron. 6, 12, 17—21. Ds. Van Hoogenhuyze sprak ter in leiding van de eigenlijke plechtigheid een welkomstwoord gevolgd door een wij dingsrede. Na de inwijdjng van het orgel door den heer Frans Hansselaar, teeken den de Koningin en de Prins hierna d;e stichtingsoorkonde der kerk, na welkje plechtigheid ds. Van Hoogenhuyze het gebouw aan de Ned. Herv. Gemeente overdroeg. Ds W. van Limburgh, voor zitter van den Kerkeraad, aanvaardde, het onder het "uitspreken van een red©. Gemeentezang (psalm 72, 11, „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen...") en de zegenbede besloten den dienst. Na afloop van den dienst boden 20 kinderen, allen leerlingen van de Elthe toscholen, de Koningin buiten bet kerk gebouw bloemen aan. Mej. Henrietta van der Kamp zal zoo meldt men ons. 3 October a s. op het eerste der serie-concerten die op1 Llan santffraed Court te Abergavenny wor den gegeven liederen zingen van Pur cell, Schumann, Schubert, Brahms, Wolf. Eauré Ghausson, Borodine, Sfrawinsky en de Ealla. 4 Oct. zal zij voor de radio te Cardiff om 22.35 u. Hollandsclie tjjd vijf liederen zingen van d'e Ealla. Vrijdagmiddag heeft een windhoos de in aanbouw zijnde R. K, kerk aan 't Groeseind te Tilburg gedeeltelijk, vernield. Alle kapspanten en het overi ge houtwerk stortten naar beneden, dik ke balken werden als- lucifersstokjes door midden gebroken. Alleen de mu ren bleven overeind staan. Er zijn geen ongelukken gebeurd. De materieele schade is vrij aanzien- ijk. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 21 Sept. 12 uur. Paniekstemming in Margarine Unies, det kaartenhuis, dat de heeren van het oestuur hebben opgebouwd om hun transacties zoo voordeelig mogelijk te iunnen afsluiten, is ineengestort, en het publiek moest zijn optimisme door ge noemde heeren duur betalen. Het be gin was zeer zenuwachtig, wat het beste aleek uit het feit, dat in de eene helft van den hoek transacties werden afge sloten op 490, terwijl in den anderen op 280 a 283 werd gehandeld. Groote pos ten werden ter markt geworpen, zoodat de koers tenslotte op vraag waarschijn- ijk voor dekking, doelende tot op 430 te herstellen. Calve-Delft herstelden zich evenzoo, doch 15 punten koersverlies. Andere industrieelen schommelingen van Margarine Unies meer. Variaties niet zoo omvangrijk. Philips na lager opening tot 891 in, waarna opwaartsche koersrich- ting. Zelfs een koers van 920, Overigens weinig bijzonders. INDISCHE RADIOTELEFOONVER BINDING MET BERLIJN. BANDOENG, 21 Sept. Aneta. De radio-studio zal een proef nemen met een radio-telefoonverbinding met Berlijn. Als de proef slaagt, zal vermoedelijk de recbtstreeksche dienst nog vóór het einde van het jaar voor het publiek wor den opengesteld. Aanwinst voor het Maurits- h u i s. Dr. A. Bredius heeft aan het Maurits- huis een schilderij van groote waarde, een stuk van Barent Fabritius in bruik leen gegeven, onlangs door hem in het buitenland gekocht. Het is op paneel geschilderd, hoog 74, breed 62 c.M. en prachtig van licht en kleur. Het onder werp is ontleend aan het Oude Testa ment en stelt het oogenblik voor waar op Benjamin met zijn broeders afscheic neemt van zijn vader om naar Egypte te gaan. 't Gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak van een knoopenfabrikant te Zaltbommel, die wegens overtreding van de Arbeidswet door den kantonrechter aldaar en de rechtbank te Tiel tot een geldboete was veroordeeld. Het ging over de vraag, of een fabrikant die werkzaamheden als huisarbeid laat verrichten, aansprake (yl Als men zoo nu en dan des morgens §H slechtseenweinig Purol even tusschen XSf w de handen wrijft, dan wordt dit bij het I uitstrijken door het haar onmiddellijk daarin op genomen en het gevolg hiervan is dat Uw haar mooier en dikker wordt en bovendien na het kam men den geheelen dag keurig blijft zitten. Tot Directeur van de Binnenvaarjt- school van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart te Amsterdam is benoemd de heer A. Banning, te Amsterdam, leer aar aan genoemde school. Examen surn, uer reg. en dom, In December en Januari a.s. zal te 's-Gravenhage worden afgenomen het vergelijkend examen voor surnumerair der reg. en dom., bedoeld bij art, 36 van het Organisatiebesluit registratie en do meinen 1924, voor ten minste tien plaat sen. Luit. ter zee 2e kl. 0. Moojteniburgh is vergund uit Oost-Indië teruig te keje- ren. Officier van administratie 3e kl der marine S. D. Duijverman is aangewe zen voor den dienst in Oost-Iwdië. Hinderlijke lichten te NieuweVsIuis. Door de Schippersvereen. „Schutte vaer" is de aandacht van den Rijkswa terstaat gevestigd op verblindende lich lichten op de loopbrug te Nieuwer sluis, welke bij het van oin de Zu,id' naderen van de daarnaast liggende draai brug de navigliatie belemmeren. Aangc drongen is op blindeering. Medio bur gum. Men bericht ons, dat Medioburgum vandaag naar Bergen op Zoom verlrekt, Zij werd uitgenoodigd op te tripden voor het hfeden te vieren Lustrum van Spar ta aldaar o.a. om het nummer te gevien waarmee werd opgetreden op- den eere avond ^an het Verbond., en het ntumml: waarmee voor ons land. op het gebiied van het vrouweturnen in de mifeuwe rich ting te Utrecht, den len prijs wferd be haald. De DeenschNoorschPoolsche mo tie, waarin met een beroep op art, 24 van het statuut van den volkenbond wordt verlangd, dat een betrekking tusschen den volkenbond en de internationale bank voor betalingen zal worden tot stand gebracht, is in -de tweede commis sie, die der technische organisaties, aan de orde gesteld. De vertegenwoordiger van Noorwegen de 'heer Raestadt verklaarde, dat de Tank natuurlijk autonoom moet 'blijven, [ntusschen zou het tot groote verwar ring op economisch gebied aanleiding runnen geven, indien de bank haar be drijf tenslotte in een richting zou ont wikkelen, die in strijd zou zijn met het streven van den volkenbond. Hoewel het vraagstuk der schadever goeding niet tot het terrein der werk zaamheden van -den volkenbond behoort moet toch aan iederen staat, die lid van den volkenbond is, de mogelijkheid wor den gegeven, om zich tot den volkenbond te wenden, voor het geval eventueel na deel voor een staat zou ontstaan door iet bedrijf van de,Bank. Het woord werd o.a. gevoerd door mr. Heldring, namens de Nederlandsche de legatie, zeggend zich wel met een groot gedeelte te kunnen vereenigen. Doch hij wees er op dat wannföer de bank zich Dezig gaat houden met zaken, die van in vloed zijn op de financien, de crediet- positie en den economischen toestand der staten, of wanneer ze een rol gaat spelen, of zelfs leiding gaat geven in plannen van internationalen financieelen bijstand, worden andere landen direct jelanghebbend. Middelen zouden beraamd moeten worden, om eenig verband tusschen vol kenbond en de bank te leggen, teneinde iet gevaar van botsing te voorkomen en vruchtbare samenwerking te verzekeren wanneer de tijd voor meer uitgebreide werkzaamheden van de bank buiten het engere gebied der reparaties zal zijn aan gebroken. Elke indruk, dat de volkenbond streeft naar een invloed van overheersching of controle zou vermeden moeten worden, aangezien de bank is bedoeld als een zuiver zakenlichaam zonder eenigen po- litieken invloed. Ook wilde hij doen vervallen de reso lutie, waarin wordt gezegd, dat de voor gestelde bank een instelling schijnt, die is gesticht bij algemeen verdrag voor de regeling van zaken van internationaal belang, evenals de woorden „dat de be palingen, waarbij de bank wordt gesticht zullen worden -opgesteld, rekening hou dend met het algemeen beginsel, dat in het volkenbondsverdr'ag is neergelegd en door de leden is aanvaard." Met betrekking tot het voorstel van den Noorschen vertegenwoordiger over de betrekkingen tusschen den Volken bond en de Intern. Bank meent de cor respondent van de Petit Parisien te we ten, dat in verband met het feit, dat de zetel van de bank waarschijnlijk in Zwit serland en wel in Zurich zal worden ge vestigd, wat later de aansluiting bij het Instituut van den Volkenbond zou ver gemakkelijken, de kansen van het Noor sch e voorstel belangrijk verminderd zijn. Zondag en de nachten der volgende week zijn de navolgende apotheken ge opend Middelburg-, G. K. A. Nonhebel. Vlissingen: S. J. Engering, Hendrikstr. Vlissingen ,20 Sept. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed: iBionne Louise 19—'20, Nelson's Glo rie 9-<ll, pruimen 10—40, witte drui ven 34—«66, Scharlaken 3—11, Br. de Merode 4—8, Transparant de Croncel 4 —<22, Bjergem-ot 2—16, dr. Cornells 15- 19, M. de Marillat 11, Keswick 6—16, Conseiller a la Cour 12-115, Br. Hardy 16—121, dr. J. Guyot 11, perzikpeer 9, Blergamot 14, Seigneur d'Esperen 7—1 16, Tr. de Vienne 24—'33, Cox Pomona 1—18, Br. d'Amanlis 15—17, W. Duches- se 5—7, Jutten 10, Dir. Durandeau 8, Bismarck 4, Maagdeperen 11—(14, bra- nine 23;30, zoele iribben 12, Jac. Lebel 4!7, Marsepijen 9, tuinzoet 9 11, The Queen 4-8, Soldat Laboureur 8—12, Foppeperen 67, perzikperen 12, Clapp's 20—22, St. André 3, Muskusperenï 4, al les per K.G.; late blauwen 34—36, blad- we Eigenheimers 21—24, per 10 K.G.; uien 3—'3,5, spinazie 7—11, spruiten 9 15, Princes-sen 15—25, dubbele id. 16, Wagenaars 10—ijl,5, shijboonen 20—25, tomaten 8—9, alles per K.G.; kipeieren 57 per 10 stuks!; roode kool 8—111,5, witte kool 5—(7, savoije kool 1012,5, bloemkool 1—>25 komkommers 4—8,5, perziken 13(14, netmeloenen 21 41, suikermeloenejn 12 alles per stuk; selde rie 15—3,5, .prei 7—9,5, peieên 2ya- 7, karoten 2—5, rapen 1—3,5, alles per bos; andijvie 10—j(!2,s la 50 1.32 beiden per kist.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 2