Mantel-Stoffen J. F. WOLSKY, lio. 223 172" Jaargang' De Herfst breekt aan Z&tepiag 21 September Ü28 Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Bevordering des vreemd elingenverkeers. BINNENLAND Het Speciale Stoffenliuls Lange Delft I 18 - Middelburg. ZEELAND MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, ƒ2,30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week, De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. JBij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 N. Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels ƒ2.10, elke regal meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit« drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel®, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling, Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra, Bewijsnummers 5 cent. Het ware uilen naar Athene dragen, te willen beweren of aantoonen, hoe be langrijk het vreemdelingenverkeer wel voor Middelburg, Walcheren en Zeeland is. Dat weet een ieder hier, en menigeen gevóélt die belangrijkheid in zijn geld buidel wanneer des Donderdagsavonds de cassa wordt afgesloten en deze dan een bedrag aanwijst, dat vele malen grooter is, dan de gewone door-de-week- sche ontvangsten. Inderdaad: het vreemdelingenverkeer, vroeger een aardige bijkomstigheid, is nu tot industrie geworden, en de seri- euse staathuishoudkundige zal in zijn economische beschouwingen zeker niet nalaten, vreemdelingenverkeer te noe men: onzinchtbare export noemt men daar dezen import van kijklustigen wel eens- De Amerikanen nemen een zeer voor aanstaande plaats in, wanneer men het vreemdelingenverkeer in z'n geheel be schouwt: een Amerikaan, die het oude Europa nooit zag, schijnt tegenwoordig z'n opvoeding niet meer als voltooid te beschouwen. Een merkwaardig verschijn sel doet zich daarbij den laatsten tijd voor: de verschuiving in het soort der toeristen. Vroeger gingen enkel men- schen met 'n zak vol dollars op reis, te genwoordig gaan ook zij, wier portemon- naie wat vlakker is, een trip naar den overkant maken. Vóór den oorlog, in 1913/14, kwamen er ongeveer 250.000 Amerikaansche toe risten naar Europa: alles eerste- en twee de klaspassagiers. In 1927 was dit getal tot ruim 330.000 aangegroeid, doch ruim 75.000 daarvan waren menschen met, naar Amerikaanschen maatstaf, geringe geldmiddelen; de derde klasse, waarin voor den oorlog uitsluitend emigranten reisden, had in 1925 al een 20.000 toe risten naar ons werelddeel gebracht; zij heet nu dan ook, overeenkomstig haar nieuwen status „toeristenklasse".... In 't afgeloopen jaar is het getal der Amerikaansche derdeklas-passagiers tot 100.000 gestegen; dat is mede een gevolg van verschillende organisaties in Ameri ka, die him meer dan 1000 filialen over al hebben en b.v. dezen zomer 3000 stu denten van een 250 Universiteiten naar deze contreien brachten. Merkwaardig is nog, dat 60 pCt, der Amerikaansche toe risten uit vrouwen bestaat.... de aan geboren nieuwsgierigheid of weetgierig heid der zwakke sekse openbaart zich dan hier in een sympathieke richting. De Amerikaansche sociologen, die zich met dit verschijnsel bezig hielden, zijn van meening, dat Europa goed zal doen, aan deze eenvoudige toeristen alle aan dacht te gaan schenken; ze moeten vroe ger zoo hier en daar in Europa wel eens minder vriendelijk ontvangen zijn, dan de dollarprinsen en dat is niet verstan dig. Het vreemdelingenverkeer, dat onom streden zulk een belangrijke plaats in 't Zeeuwsche economische leven inneemt, vormt uiteraard nog al eens een onder werp van bespreking, terwijl het werk der vereenigingen, die zich de bevorde ring van dat nuttige vreemdelingenver keer ten doel stellen, vaak kritisch be schouwd wordt. Een enkele maal schiet er dan misschien wel eens wat waar deering op over meestal zal deze ar beid echter niet al te hoog geprezen worden. Onze taak is niet, wanneer hier en daar detailkritiek wordt uitgeoefend, daarin te treden; V. V. V. kan zich, des- noodig, zelf wel verdedigen en wanneer de buitenwacht het beter weet laat "ij het zeggen. Opbouwende kritiek kan nooit kwaad en mag nooit kwalijk geno men worden. De volstrekt ontoelaat bare overtuiging dat zij volmaakt is en e wijsheid in pacht zou hebben, ver onderstellen wij trouwens bij V. V. V. nie i vermoedelijk zal een ieder, die iets en beste kan bijdragen, er welkom we zen. Op één ding is echter wel eens eerder gewezen en mag nog wel eens weer ge wezen worden: men beschuldige V. V. V. er niet van „dat het niets doet". Dat zou zeer onjuist en grof ondankbaar we zen. De gidsen van Walcheren, de vouw- kaarten, de artikelen over Walcheren in dagbladen en geïllustreerde bladen om maar eens een paar dingen zoo te hooi- te gras te noemen, dacht u, dat die er allemaal vanzelf komen? In 1927 zijn er 5000 fransche folders gemaakt, in 1928 2000 fransch-engelsche, 1000 nederlandsche, 1000 duitsche, 3000 fransch-engelsche.... en ze zijn alle maal verdwenen als Maartsche sneeuw voor de lentezon! Tijdens de nu weer achter ons liggen de Olympiade, zijn er 24.400 folders ver strekt, mooie albums over Walcheren werden gemaakt.... V. V. V. zorgde voor de ontvangst der buitenlandsche journalisten hier.... Het zich als lady- of gentleman-gids beschikbaar stellen van Middelburgsche dames en heeren, voor vreemdelin gen van standing, zooals onlangs weer die Spaansche journalist, die Zeeland kwam zien, is ook zéér te waardeeren. Trouwens: dacht u, in gemoede, dat al die toeristen die we met veel genoe genover de Markt en Burg, door Abdij en Langedelft zien kuieren, hier zoo maar als vanzelf heenkwamen? Neen toch im mers: ze moeten hier heengehaald wor den en daaraan doet V. V. V. het zijne; men heeft het nog onlangs in ons blad van een onverdachten getuige uit Ame rika kunnen lezen, hoe goed er voor ons gewerkt wordt! Dit is geen apologie voor V. V. V.; het kan zeer wel zijn, dat daar nog te ver beteren valt; het denkbeeld van een al- gemeene Zeeuwsche Vereeniging voor vreemdelingenverkeer, een federatie of iets dei'gelijks, is der overweging waard; de vraag, of particulieren genoeg doen ter bevordering dezer voor Middelburg zegenrijke vreemdelingenindustrie is on langs publiekelijk gesteld en nog niet vol ledig of afdoende beantwoord en zoo kan er nog meer zijn. Ook is nog aanhangig het verzoek aan onze vroedschap, de gemeentelijke sub sidie, die tot dusverre 450.bedroeg, te verhoogen tot ten minste het bedrag der contributies. Liefst hooger, vraagt men. Wij zijn er vóór: en moet het hooger worden, dan make men het hooger door opdrijving van den post contributies! Het lijkt ons geld, dat zijn rente zéér wel zal opbrengen. ;l i I i HET 75-JARIG BESTAAN VAN HET KON. INSTITUUT VAN DE MARINE. Gisteravond had een reuniemaaltijd plaats, die gehouden werd in de amu sementszaal van het Kon. Instituut voor de Marine. Hieraan ging een kleine plechtigheid vooraf op de bovenzaal van de Marineclub, waar door den eere voorzitter aan den voorzitter der Ma rineclub, kap. ter zee J. de Graaff, een geschenk werd aangeboden namens alle reünisten, bestaande in een nieuwe ver lichting voor de gerestaureerde feestzaal, mede ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het clubgebouw, dat tijdens de reuniefeesten in 1904 werd ingewijd. An de hoofdtafel zaten behalve Z. K. H. Prins Hendrik, de eere-voorzitter en andere leden van het comité, nog ver scheidene autoriteiten. Voor den maaltijd was door den oud- luit, ter zee J. W. Bloem een speciaal menu ontworpen, waarop voorstellingen „Herinneringen aan den slag bij Water loo" waren geteekend. Hetzelfde menu diende gisteravond voor een reünisten- maaltijd, die in Nederlandsch-Indië werd gehouden. Gedurende den maaltijd, aan welken een zeer opgewekte stemming heersch- te, werden verschillende redevoeringen gehouden. Prins Hendrik herinnerde er in een zeer geestige rede aan dat hij' reeds drie keer gedurende het laatste jaar Den Helder bezocht heeft, dankte den praeses voor zijn verwelkoming en noemde zich zelf „reünist" tusschen aan- halingteekens: de rang immers, waarin spreker in de Nederlandsch Marine het eerst is opgetreden, die van schout bij nacht, v/as voor hem wel een beletsel om het Instituut te bezoeken (daverend gelach). Vice-admiraal Quant bracht namens de reünisten hulde aan de reünisten-com missie, speciaal aan kolonel Hartkamp, en den heer Klaassen, officier van admi nistratie. De avond werd besloten met een hul de aan de burgerij der gemeente Den Helder bestaande uit een muizekuitvoe- ring op het Havenplein en een vuur werk. Velen vereenigden zich ten slotte te gen middernacht voor een gezellig sa menzijn op de Marineclub. De tweede dag der feesten werd he denmorgen ingeluid met een reveille. De tamboers en pijpers maakten reeds te half acht een „overal" op de „Oranje Nassau" van de Maatschappij „Zeeland", die ter gelegenheid van de feesten te Den Helder ligt, en op de „Buffel". Ver volgens maakten zij een wandeling door de stad met het stafmuziekkorps. Op de reede van Texel waren alle schepen gepavoiseerd. Behalve de vele jachten lagen daar geankerd H. M. „Heemskerck" en „Kortenaer" en de Z 5, de Z 6, de O 9, de O 10 en de O 11. Om negen uur scheepten de reünisten zich in. Voor zoover zij niet aan de zeil wedstrijden deelnamen, voeren zij mede op de sleepbooten Drente en Limburg. Intusschen waren H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Hendrik mét ge volg, vergezeld van den commandant der Marine met zijn adjudant, den burge meester en den garnizoenscommandant, van den Koninklijken trein, per auto aan de Buitenhaven aangekomen, waar het gezelschap zich inscheepte op de „Van Meerlant". Te kwart voor tien vertrok de „Van Meerlant" uit de haven, gevolgd door de overige schepen. Ter reede van Texel werden zeilwed strijden gehouden, die te kwart over tien aanvingen en tot half drie in den middag duurden. Tegen het einde van den voor middag keerde de „Van Meerlant", ge volgd door de booten met de reünisten, naar de haven terug. De Koninklijke Familie reed, na de ontscheping, onmiddellijk naar den Ko ninklijken trein terug, waar he.t noen maal gebruikt werd. De reünisten dejeuneerden in het ge bouw van de Marineclub. Des middags brachten verscheidene deelnemers aan de reünie een bezoek aan de vliegkampen De Mok en De Kooy. Anderen voeren met eenige ma rine-vaartuigen weer naar de reede van Texel voor het bijwonen van de zeilwed strijden. Te twee uur in den middag zou de Ko ninklijke Familie per motorboot naar den torpedobootjager „Kortenaer" gaan. De Koningin inspecteerde het schip en de bemanning, waarna met dit oorlogsvaar tuig een vaartocht gemaakt werd. OPBRENGST RIJWIELBELASTING IN AUGUSTUS. De rijwielbelasting heeft in Augustus f 2.952.287.50 opgebracht, zoodat voor 1.180.915 rijwielen de verschuldigde be lastingpenningen zijn voldaan, die 1 Aug. moesten worden betaald. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE- 'Btij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het tweede postvliegtuig gisteren om 16 a. 1 te Ronstantinopel is aangeko men. Alles was wel o,an boord. DE WERELDTENTOONSTELLING TE ANTWERPEN. ©;ij Kon. Besluit van 18 September: is ingesteld een eere-comité voor de 'dleelneming van Nederland aan de in 1930 te Antwerpen te houden wereld tentoonstelling voor koloniën zeevaart en (Vlaamsche kunst; en zijn in genoemd comité benoemd de minister van buitenl. zaken, onderwijs, K. en W., Waterstaat, Arbeid en Kolonie, de Nederlandsche gezant te B'russel en de Belgische gjef- zant te den Haag; de bu'rgemeester van- Vlissingen; de voorzitters der Ka mers van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, Dordrecht e.a., voor He Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht en e.a., voor de Zeeuwsche eilanf- üen, en de voorzitter van den Midden- ^landsraad. DE ALASTRIM. Te Zutphen heeft zich h|et perste geval van alastrim voorgedaan !>ij een kind. dat nog niet was ingeënt. OOok te Nieuwerkerk a. d. IJ S|e 1 doet zich een geval van alastrim voor. Laat U tijdig een WINTERMANTEL makeD, OBze collectie is dit Seizoen buitengewoon uitgebreid. i I (Ingez. Med;) OP EEN BEWAAKTEN OVERWEG. Gisterenavond is door de tegenwoor digheid van geest van den autohandelaar Kievit uit Middelburg een ernstig on geluk voorkomen. Toen de heer K. tegen half negen den bewaakten overweg, bij wacht post 23, bij 't station Rilland-Bath nader de, waren de boomen niet gesloten en reed dhr. K., die bij het station een trein had zien staan, met een kalme vaart verder. Reeds was de auto tusschen de boomen, toen de trein, die te 20.21 van Rilland in de richting Goes vertrekt, kwam aanrijden en alleen door zóó he vig remmen, dat de passagiers tegen el kaar rolden, kon de bestuurder zorgen, dat de auto nog juist bijtijds stopte om een aanrijding met den trein te voorko men, anders waren de gevolgen weer niet te overzien gev/eest. De overwegwachter zeide geen klok- signaal te hebben gehoord. Men vraagt zich af, wat nu eigenlijk onveiliger is: een onbewaakte overweg, waar men in elk geval wéét ,dat de dood om een hoekje ligt te grijnzen, of een be waakte overweg, die niet behoorlijk be diend wordt. MIDDELBURG. 'PATRIMONIUM. Gisterenavond bield de pfd. Patrimo nium, in samenwerking met deter Ghr. Besturenbond alhier, een lezing, waar in door vertegenwoordigers' van de fir ma Van Houten te Weesp, een voor dracht,, verduidelijkt met Jichtbefelden, werd gehouden over cacao en chocola de. Na dat de bijeenkomst door den voor zitter van Patramonium op de gebrui kelijke wijze was geopend riep de heer W. A. den Hollander aan de talrijk op gekomen belang/stellenden-, namens bei de organisaties het welkom toeJ waarbij hij er op wees' dat deze avond medie belegd was: om hen die nog! niet waren toegetreden tot dp Ghr. sociale- en vak beweging ,op te wekken, zich daarbij aan te sluiten. Hoofddoel voor hedenavond was echter aldus spr., om nader kennis te maken met tie ontwikkfeling van het bedrijf der firma Van Houten en harie producten: cacao en chocolade. In een helder bietoog werd' den aan wezigen eerst de cultuur (plantage, enz.) getoond; daarna werd de herleiding (in dustrie) behandeld. Het eerste deel toonde hoe de weg van den cacaoboon van de plantage uit naar de fabriek was, waaruit zij. na verschillende 'bewerkin gen door vernuftige machines, in poe- d er vorm (in de bekende busverpakking) te 'voorshijn kwam. Na de pauze werd de vervaardiging der chocolade gede monstreerd alsmede die bereiding der cacaoboter. Hierbij werd tevens1 een in druk ontvangen van het groote, bedrijf in zij'n verschillende, afdejelingen. Ook werden nog eenigie heelden vertoolnld van het in 1928 gehouden felest ter herden king van het 100-jariig bestaan der fa brieken van de firma Van Houten to Weesp. Een luid applaus vertolkte de gevoe lens der aanwezigen voor d(3 duidelijke uiteenzetting en voor het getoonde beeld van deze voor on's land zoo belangrijke industrie. De voorzitter bracht in zijn slotwoord hartelijk dank aan <Jo firma Van Hou-! ten voor dezen leierzamen aVond eiaj sprak de hoop uit dat de aanwezigen' de ontwikkelmgsavonden, welkie door beide organisaties dezie'n winter weder zullen gehouden worden, druk zullen be-' zoeken. WALCHEREN. O. en W. SOUBURG, Om ook zij, die wegens hun werkzaamheden des namid dags verhinderd zijn zich te laten revac- cineeren, hiertoe in de gelegenheid te stellen, zal de kostelooze revaccinatie tegen Alastrim niet Dinsdagnamiddag 2 uur, doch Maandagavond a.s. 'half acht uur ten gemeentehuize plaats hebben. ZUID-BEVELAND. HANSWEERT. Met ingang van 24 de zer is de kommies A. F. de Looff te Hansweert gedetacheerd in de Coop. Beetworlelsuikerffabriek „Zevenbergen" te Zevenbergen. KAPEL'LE. Alhier is de vlekziekte onder de varkens geconstateerd. RILLAND-BATH. Gisterenavond om streeks half acht is de 28-jarige v. N. alhier, die zonder licht per rijwijel reed, tegen hel achterwiel van een hem te gemoet komende aulo bestuurd door de B. uit Oostdijk. aangereden, waardoor hij kwam te vallen en een lievige hoofd wonde bekwam. De man werd naar hlet ziekenhuis te Bergen op Zoom gebracht, waar hij hedennacht is overleden. De auto is door de politie in bejslag gen'o- men Den autobestuurder de B. te Oost- dijk treft geen schuld. Hij reled met klei ne lichten. De auto is' vrij gegfeVen. Gemeld wordt dat de aangebedene pias 3 maanden fietsen kon. BORSSEI.E. Donderdag kwam de Raad voltallig bijeen. Aanwezig was, op uitnoodiging, de directe ur der Zuid- Bevelandsche Waterleidingmaatschappij, de beer Van Poelgeest, die op duidi©- lijke wijze de voorwaarden uiteen zette, waarop 'Borssele zich daarbij zou kun nen aapsluiten. Jaarlijks moet vi,tyr a vijfduizend Igulden (vijfduizend is vol gens den spreker, aan den Injsogen kant geraamd) aan water verbruikt worden, m.l. 10 pet. van de aanlegkosten. Er zijn 220 perceelen, die aangesloten kunnen worden in de kom en aan de singels. Het bedrag voor elk perceel te betalen zou alzoo 22 a 23 gulden bedrage|n. Wordt voor het genoemde bedrag aan water verbruikt, aan kan de zaak ren- deeren, (evengoed als in andere gemeen ten 'het geval is. Het gemeentebestuur heeft dus maar te zorgen, dat voor dit bedrag gebruikt zal worden en daarna 'kunnen plannen uitgewerkt worden, hoe verder te handelen valt. De heer De Regt vroeg, of, als iemand inplaats van één kraan ech ter 'ae deur, deze elders,, of mieter kranen Iwenschte, de kosten daarvan in mindering 'konden tomen van de ge noemde isom, doch de directeur zei, dat dit piets ter zake deed. De heer Rottier wenscht te weten boe de buizen igelegd zouden worden en vroeg iook, of de afstand van meer dan 10 (M. van de hoofdleiding bij sommige perceelen hooger kosten zou meebrehgen. Dit blies bleek' echter in dezen van 'geen belang vain de dircctieur wenschte ook niet wat gevraagd werd, nog eens een uit voerig rapport uit te brengen over de Iwijze, waarop de aanleg zou geschieden enz. enz.; de hoofdzaak was. zoo zei hij, dat |de gpnoemde s!om er kwam en of hu de [waterleiding|.naatschappij of de ge meente den aanleg voor haar rekening nam, (aat komt er niet op aan. Hij raadde aan, thans in beginsel te besluiten tot aansluiting De heer De Re gi vond dit over haast lianaelen en de fajeer Rottier ver klaarde bet hiermee volkomen eens te zijn, men moest er 'nog eens over na denken, wamt, zoo zei hij, als men dat nu idoet, heeft men A gezegd en motet 'men ook B zeggen, waarop de heer van Poelgeest opmerkte, dat het indezien niet gaat, als bij een boer,, die vandaag een paard koo'pt en morgen weer be sluit het te verkoopen; als men de waterleiding heeft, houdt men ze. Nog werd daarna opgemerkt, dat de Raad toch in iet tegen aansluiting bleek te zijn, waar (de leden toch op deze vergadering gekomen jwaren. Ten laatste hakte de voorzitter den knoop door, door op te merken,, dat allem er dus voor waren, zich in beginsjel voor aansluiting te verklaren. Dit werd door tniemand ontkend. Nu zullen B. en !W'. de kadastrale huurwaarde der aausluit'bare perceelen nagaan en dan. zal in de volgende Raadszitting aan "die hana 'van deze huurwaarde worden vast gesteld, boe men voor de verschillend/a perceelen den prijs van 't watergebruik bepalen 'zal. Daarna kwam aan de orde de bemoe-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1