X Ho. 219 Dlnsdsg 17 September Ü19 172* Jaargang 35 Bit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. DE TROONREDE. BINNENLAND DE OPENING DER STATEN- GENERAAL. TWEEDE KAMER. DE RIJKSMIDDELEN IN AUG. 1929, DE FEESTEN VAN DE MARINIERS. MR. B. C. J. LODER. DE POSTVLUCHT NAAR NED.INDIE. DE KONING VAN SIAM. MIDDELBURGSCHE COURANT. 'Öe abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg =18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiên, «30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. .UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 X Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels ƒ2.10, elke reg«9 meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiên" worden, mits uit* drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiên, tot niet meer dan 5 regelt, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiên onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra, Bewijsnummers 5 cent. De Koningin heeft hedenmiddag de -vergadering der Staten-Generaal ge opend met het uitspreken van de vol gende rede: Leden van de Staten-Generaal Te midden van U, leden der Staten- Generaal, voel ik mij gedrongen uiting te geven aan ootmoedige erkentelijk heid voor den zegen dien de Almach tige ook dit jaar over mijn dierbaar volk heeft verspreid. Die zegen zij een spoorslag te meer voor alle deelen van het Rijk en zijne inwoners van eiken landaard om hun ne beste krachten bij voortduring te blijven geven aan de vreedzame ont wikkeling van het hechte geheel van moederland en overzeesche gewesten. De betrekkingen welke met de an dere mogendheden worden onderhou den, zijn van den meest vriendschap- pelijken aard. Dat de hier te lande in het belang van den wereldvrede ge houden besprekingen tot overeenstem ming hebben mogen leiden, stemt tot groote voldoening. De verwezenlijking der plannen van den Volkenbond, ter vreedzame oplossing van internationa le geschillen, zal door mij krachtig worden bevorderd, in de overtuiging, dat versteviging van de internationale rechtsorde den weg zal helpen banen tot gelijktijdige en wederzijdsche ver mindering van bewapening. Pogingen, die zouden kunnen leiden tot wegne ming van de belemmeringen in het han delsverkeer tusschen de volkeren, kun nen op mijnen daadwerkelijken steun rekenen. De wensch naar totstandkoming eener nieuwe regeling met België, kon nog niet worden vervuld. Ik vertrouw, dat een juister begrip van de weder zijdsche rechten en behoeften, waartoe de gedachtenwisseling, die in het vo rige zittingsjaar plaats had, bevorder lijk kon zijn, het bereiken van overeen stemming ten goede zal komen. De toestand van handel en nijver heid geeft in menig opzicht stof tot dankbaarheid. Niettegenstaande de oogst ook dit jaar over het algemeen niet onbevredigend mag heeten, zou den land- en tuinbouw zich breeder ontplooien, zoo de prijzen der voort brengselen gelijken tred hielden met de productiekosten. Vertrouwd mag worden, dat de onlangs tot stand geko men wettelijke maatregelen ter bevor dering van onzen uitvoer, heilzaam zullen werken op den afzet in het bui tenland. Op Uwe medewerking zal een beroep worden gedaan ter behandeling van de thans aanhangige wetsontwer pen, voor zoover zij daartoe, gewijzigd ■dan wel ongewijzigd, in aanmerking komen. Het reeds ten vorigen jare aange kondigde ontwerp tot herziening van het huwelijksvermogensrecht zal U thans spoedig bereiken; ook overigens zal vernieuwing van recht op onder scheiden gebied worden bevorderd. Met krachtige bestrijding van de werkloosheid zal worden voortgegaan. Naar ik vertrouw, zal het rapport der Staatscommissie voor de herzie ning van de Lager Onderwijswet 1920 binnen niet te langen tijd worden in gediend. Met den meesten spoed zul len alsdjan de vereischte voorstellen' tot herziening van de Lager Onder wijswet 1920 aanhangig worden ge maakt. Het zal mijn ernstig streven zijn, het financieel evenwicht te handhaven. Daartoe zal op den weg van versobe ring van 's Rijks dienst behooren te worden voortgegaan en zal voorzich tigheid geboden zijn ten opzichte van wettelijk maatregelen, welke lasten op 's lands schatkist kunnen leggen. De uitgaven voor leger en vloot zul len beperkt blijven tot het beslist noo- dige voor handhaving van de onzijdig heid en verdediging der onafhankelijk heid van den Staat. Indiening van een wetsontwerp in zake de kanaalverbinding van Amster dam met den Rijn wordt bespoedigd. Een voorstel tot wijziging van de Zuiderzeesteunwet zal worden voor gelegd. De verbetering der wegen en rivierovergangen zal krachtig worden voortgezet. Een wetsontwerp betreffende de pu bliekrechtelijke regeling der collectie ve arbeidsovereenkomsten zal worden ingediend. In voorbereiding is een wet telijke regeling omtrent de instelling van bedrijfsraden. Herziening van de sociale verzekering zal worden ter hand genomen. In voorbereiding is een wettelijke regeling der werkloosheids verzekering, Overwogen wordt verbe tering der economische voorlichting van nijverheid en handel. Met den middenstand zal nog nau wer dan tot heden voeling worden ge houden. Voortgezet wordt het onder zoek in hoeverre, zoolang het vrije ruilverkeer niet internationaal gehul digd wordt, door een onderhandelings- tarief de nadeelen voor een deel van onze nijverheid en landbouw van el ders geheven beschermende invoer rechten zouden kunnen worden getem perd. Ten aanzien van den politieken toe stand in Nederlandsch-Indië blijft waakzaamheid geboden. Intusschen valt te wijzen op de teekenen van een veldwinnend inzicht, dat slechts door daadwerkelijke deelneming van alle groepen der bevolking aan het opbou wend werk der overheid het algemeen belang in waarheid wordt gediend. Het bedrijfsleven in Nederlandsch- Indië ondervond den terugslag der voor sommige landbouwproducten on gunstige verhoudingen op de wereld markt. De algemeene toestand kan niettemin bevredigend worden ge noemd. Op hetgeen in de laatste jaren op het gebied van de ontvoogding van Nederlandsch-Indië is verricht, wordt niet teruggekomen. Afgescheiden van andere vereischten zal aan de begin selen der ontvoogding in de sfeer van het centraal bestuur geen uitbreiding worden gegeven voor en aleer de grondslagen van die ontvoogding zijn bevestigd door verdere uitvoering van de wet op de bestuurshervorming van 1922. Aan die uitvoering zal met voort varendheid worden gewerkt, zoo door uitbreiding over de verdere deelen van den Archipel van het gebied, waarop haar beginselen toepassing vinden, als door eene krachtdadige toepassing van die beginselen binnen dat gebied. De economische toestand van Suri name blijft ernstige aandacht vorde ren. Tegenover eene voortgezette uit breiding van de koffiecultuur en van de bauxietnijverheid, staat een terug gang van de goud- en balatawinning. Ook voor de suikerrietteelt zijn de vooruitzichten minder gunstig. Reden tot verheugenis biedt de voortschrij dende opbloei van Curasao. Op een duurzame versterking van de ter plaat se aanwezige gezagsmiddelen tot hand having van rust en orde, blijft mijn aandacht gevestigd. Met de innige bede, dat God Uw ar beid mildelijk moge zegenen, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Gene raal geopend. Het standbeeld is, met een redevoe ring van ons Staatshoofd, onthuld en wat lang verborgen was, is nu aan aller blik ken prijsgegeven het regeeringspro- gramma van dit nieuwe, semi-parlemen- taire kabinet, ofwel los-vast op een rechtsche Kamermeerderheid steunende, in elk geval zoo min of meer „vaste ver keering" met die Kamermeerderheid hebbende of hopende te verkrijgen, re geering. Natuurlijk werd naar deze troonrede met iets meer belangstelling uitgezien dan de vorige jaren want weliswaar zit ten we nog.in het rechtsche regeerings- schuitje, maar dan toch met een ande ren opperstuurman en ook met enkele andere leden van den état-major. Wat valt in dit staatsstuk zoo al te beluisteren De aanvang is verheugend op de hechte eenheid des Rijks, van blank en bruin „inwoners van eiken land aard" wordt met nadruk gewezen. Ten aanzien van de versteviging der internationale rechtsorde om daardoor tot gezamenlijke ontwapening te gera ken, worden woorden gesproken waar mede wij ons volkomen kunnen vereeni gen ook de vrijhandelsleuze, die hier aangeheven wordt, zou hoopvol kunnen stemmen, ware het niet, dat elders schuchter een ander geluid te hooren is, waar van „onderhandelingstarieven" ge sproken wordt.... dat kan meevallen, en ook niet. Hoe moeten wij de zinsnede omtrent België en Nederland opvatten Wil het zeggen, dat België in vriendelijke ge sprekken duidelijk gemaakt is, wat Ne- derland's onaantastbare en onomstoote- lijke rechten zijn En heeft België daar tegenover zijn werkelijke behoeften niet wat enkele schreeuwers vragen met evenveel vrijmoedigheid uiteenge zet, zoo, dat men dus tot waarlijk b e- grijpen geraakte? Dan is het tot ver heugenis en tot goede verwachtingen stemmend De nieuwe Minister van Onderwijs zal naarstiglijk aan de herziening van de La ger Onderwijswet 1920 trekken dat hij ook nog Minister van Kunsten en We tenschappen is, blijkt uit deze troonrede niet. Voortgaan op den weg van versobering van 's Rijks dienst en voorzichtigheid met wetten, die geld kosten, om het fi nancieel evenwicht te handhaven dat zal in 't R. K. democratische kamp er wel niet als gesreden koek ingaan. Defensie is van plan 't heel zuinig aan te doen een nobel streven zoolang onze neutraliteit en onafhankelijkheid gewaarborgd blijven. En Minister Reymer zal krachtig voort zetten de wegen- en bruggenbouw. Dat wil zeggen voortzetten als zijn voor ganger, maar dan krachtig Of even krachtig, d. w. z. niet krachtig, voort zetten De Minister van Arbeid laat, wat van hem te verwachten viel, een geluid hoo ren met merkbaar R. K. socialen onder toon C. A. O. op pübliekrechtelijken grondslag, bedrijfsraden etc En in Ned. Indië zullen we niet af wijken van de tot dusverre gevolgde po litiek, ook dus niet terugkeeren op de dwalingen onzes weegs, zooals sommigen, en dat misschien niet zonder grondige redenen, vroegen. Maar er is toch wel restrictie we zullen niet te hard van stapel loopen met de ontvoogding. Dat alstublieft niet Suriname een beleefdheidsformule. Dat pakken we voorloopig nog niet grootscheeps aan. Cura<pao voorop wordt gesteld de economische opbloei en dan wordt, gelukkig, tóch nog wel mede gedeeld, dat de middelen tot handha ving van ons gezag daar duurzaam ver sterkt zullen worden. Rustigjes, héél rus tigjes is de Curaipaosche blamage behan deld Wanneer we de zeer zwaar-op-de- handsche Indische paragraaf buiten be schouwing laten, dan kan gezegd worden, dat deze troonrede wel klaren wijn schenkt die echter uit vrijwel dezelf de druiven werd geperst als die van de voorafgaande jaren. In zooverre is de lengte van dit stuk niet evenredig aan zijn belangrijkheid. Heden heeft in de Grafelijke zalen op het Binnenhof de plechtigheid plaats ge vonden van de opening door H. M. de Koningin van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal. Ook ditmaal vergezel de Prinses Juliana Haar ouders bij deze plechtigheid. Vooral in de nabijheid van het Paleis aan het Noordeinde, maar ook langs den weg welken de Koninklijke Statiekoets van het Paleis naar het Binnenhof volg de, waren weer duizenden kijklustigen op den been. Bij het Paleis stond ter weerszijden van den ingang een eerewacht van het regiment Jagers met het regimentsvaan del opgesteld. Terwijl de Kon. Mil. Ka pel het oude Wilhelmus inzette, bestegen de Vorstelijke personen de gouden koets en tegelijkertijd dreunde van het Malie veld het geluid van het eerste der mx- nuutschoten aankondigende dat de Ko ningin zich op weg had begeven naar de vereenigde vergadering der Staten-Ge neraal. Bij den hoofdingang van de Ridderzaal op het Binnenhof had een afdeeling Ma riniers met het vaandel, dat den vorigen dag door de Koningin was uitgereikt, de eerewacht betrokken. Daar was ook het muziekkorps van de Kon. Marine opge steld, om de Koninklijke familie bij aan komst op het Binnenhof met het spelen van het Wilhelmus te begroeten. Op de gebruikelijke plechtstatige wijze werden Koningin, Prins en Prinses Juli ana de Ridderzaal binnengeleid. De zaal, waarin zich te voren behalve de leden der Staten-Generaal, de Minis ters (behalve jhr. Beelaerts van Blokland, die te Genève vertoeft), leden van het corps diplomatique en tal van burgerlij ke en militaire autoriteiten met hunne dames hadden vereenigd, bood als steeds gewoonlijk den schitterenden aanblik der uniformen, ambtskleeding en costumes. De commissie van ontvangst en uitge leide der Koningin bij de opening van de zitting der Staten-Generaal in de Rid derzaal bestond uit de heeren Van Voorst tot Voorst, oud-voorzitter der Eerste Ka mer; Van der Hoeven, Van Embden, Smeenge, De Vlugt, leden der Eerste Ka mer; Heemskerk, Van Wijnbergen, De Wilde, mej. Westerman, Krijger, Boon, Van Voorst tot Voorst, Knottenbelt, Kampsschör en Mevr. Van Itallie-van Embden, leden van de Tweede Kamer. Tot lid der Tweede Kamer .is ini de plaats van jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, benoemd verklaard jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, te Baarn. De opbrengst van de rijksmiddelen over 't geheele jaar bedraagt 39.262.083. Het één twaalfde gedeelte der raming (hoofdsom en opcenten) over de maand Augustus 1929 bedroeg 40.554.320, te gen ƒ37.047.412 over de maand Augus tus 1928. We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste acht maanden van 1929 vergeleken met die over de eerste acht maanden van 1928. 1929. 1928. Grondbel. 17.810.849 17,612.834 Pers. bel. - 17.968.732 - 18.310.835 Ink. bel. - 55.676.868 - 65.244.818 Verm. bel. - 9.420.269 - 7.903.245 Div. en T. - 16.940.900 - 13.490.409 Inv. recht - 44.259.099 - 41.583.573 Stat. recht - 3.074.938 - 3.018.981 Zout - 1.291.193 - 1.344.868 Geslacht 7.908.576 - 7.088.319 Wijn - 1.444.273 - 1.446.243 Gedistill. - 23.019.758 - 28.910.320 Bier - 9.206.345 - 8.981.495 Suiker - 31.121.742 - 30.537,457 Tabak - 17.701.071 - 15.470.846 Goud, Zilver - 662.259 - 669.335 Zegelrecht - 18.466.557 - 18.292.172 Reg. recht - 22.400.547 - 18.220.674 Sues, recht - 29.375.067 - 24.877.126 Domeinen - 2.272.456 - 2.061.446 Staatsloterij - 435.787 - 437.460 Loodsgelden - 3.281.774 - 3.245.683 Totaal 333.739.072 328.748.148 De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds gaven over Augs. 1929 een opbrengst van 5.712.878 tegen een be drag van 4.685.756 in Aug, 1928. De inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over Aug. 1929 een op brengst van 3.549.985. Rijwielbelasting 2.952.287. Zooals wij gister onder Laatste Berich ten meldden, heeft gistermiddag op het Malieveld te Den Haag de uitreiking door de Koningin plaats gehad van het vaandel van het corps Mariniers. De Ko ningin hield daarbij een korte rede, waar in H. M. gedacht de onverflauwde en steeds betoonde plichtsbetrachting en de krijgsmansdeugden van het corps in den loop der tijden, en sprak haar overtui ging uit, dat wanneer andermaal een be roep mocht Worden gedaan op die offer vaardigheid, het corps zich zal gedragen overeenkomstig de schoone wapenspreuk die op het vaandel staaf „Je Mantien- drai". De Koningin eindigde m"t een „Leve het Vaderland". Deze kreet werd door de tallooze aanwezigen overgeno men. Kolonel Oele beantwoordde de rede. Omstreeks 4 uur gistermiddag is het corps te Rotterdam aangekomen. Het corps is daar in de burgerzaal van het gemeentehuis door het gemeentebestuur ontvangen, in tegenwoordigheid van vele gemeentelijke en militaire autoriteiten. De waarnemende bui'gemeester, de heer L. de Groot, heeft hier de manschappen toegesproken, welke rede ook weer door kolonel Oele werd beantwoord. Na het défilé heeft kolonel Oele de manschappen op de binnenplaats van de kazerne in secties laten aantreden, waar na het vaandel met de vaandelwacht voor den troep werd opgesteld. Kolonel Oele heeft daar nog een korte toespraak tot de officieren, onderofficie ren en manschappen gehouden, waarin hij de kameraden herdacht, die eertijds strijdende, zijn gevallen en aan wien het corps het vaandel heeft te danken. Deze helden zijn ons steeds ten voorbeeld. De commandant eindigde zijn toe spraak met een driewerf hoera voor de Koningin. In den schouwburg heeft gisteravond vice-admiraal Quant een telegram voor gelezen, waaruit bleek dat de Koningin haar groote ingenomenheid betuigde met de flinke houding van het corps mari niers bij gelegenheid van de vaandeluit reiking. Na afloop van de voorstelling is het corps nog door verscheidene vertegen woordigers van corporaties, zoowel als door een van de leden van het comité uit de burgerij geluk gewenscht. Kolonel Oele hééft woorden van dank gesproken. V. D.-Aneta meldt uit Batavia: De vlootvoogd heeft een hooggestem de dagorder uitgevaardigd voor de ge heele vloot, naar aanleiding van de vaan- die! uitrei king aan het corps mariniers door H. M. de Koningin als erkenning van de verdienste van het corps. De vlootvoogd spoort het marineper soneel en vooral de mariniers aan zich deze hooge onderscheiding waardig te betoonen en het te bezegelen in een driewerf Hoera voor H. M. Zaterdag is in Hotel De Twee Steden te 's-Gravenhage de feestmaatijd gegeven welken vrienden en vereerders aan mr. B. C. J. Loder en zijne familie hebben aangeboden ter gelegenheid van diens tachtigsten verjaardag. De rij van sprekers werd geopend door den tafelpresident jhr. Van Karnebeek, die hartelijke woorden wijdde aan de verdiensten en den persoon Van den ju bilaris. Vervolgens voerden het woord de minister van Justitie, mr. Donner, voor de regeering, jhr. De Savornin Lohman, voor den Hoogen Raad; burgemeester Pa- tijn, voor het Internationaal Intermédiair Instituut; mr. Van der Mandele, voor de Nederlandsche Handelshoogeschool, luit.- generaal Swart, voor de Indologische fa culteit te Utrecht, mr. Jacobson, voor de Rotterdamsche balie en voor de Neder landsche Advocaten Vereeniging, en mr. Del Campo, voor de 's-Gravenhaagsche Hypotheek Bank, terwijl dr. Hendrik Muller als neef en oudste aanwezige vriend sprak en mr. Rombach als oud associé van mr. Loder in den tijd dat deze, nog advocaat was te Rotterdam. Tenslotte heeft mr, Loder in een gloed volle rede zijn dank betuigd voor de ge sproken woorden en de hem gebrachte hulde. Bij de K. L. M. is bericht ingckome'nf, dat 't postvliegtuig naar Tnidië gistermor gen van Bagdad is vertrokken en na een tusschenlanding te Bushir te Jask is ge land. Aan boord is alles wel. De tocht wordt heden voortgezet. Uit dit bericht blijkt, dat het vliegtuig Bender Abbas heeft laten liggen en is doorgevlogen naar Jask, dat aan de Golf van Oman ligt. Aneta'meldt uit Magelang: De Koning van Siam heeft bericht ge zonden aan den Oudheidkundigen Dienst, dat hij duizend gulden ter beschikking stelde ten behoeve van de restauratie van de bouwvallen in de Progo-vallei, r i k r# X t h 4 n i >1 i- :4

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1