TWEEDE BLAD HiÉIÉigsclii toni De Kroonjuweelen. VAN DE VAN Donderdag 12 Sept. 1929 No. 215 RAAD VAN MIDDELBURG. FEUILLETON „Maar, kindje; wat zie je er aller- beoroefst uit! Enfin, dit is -ook niet meer dan natuurlijk, onder de om standigheden! Wij zullen ons best doen, om je gelukkig te maken, terwijl Je hier bent. Het zal niet lang meer duren, of je hebt Harold terug 1 En hierna zul len ze hem zekér langéh tijd met rujst laten. Wees er liever trotsch op, dat hij uitverkoren werd voor deze gewich tige zending. Velen zouden zich ver eerd voelén in zijn plaats, dat zé zoo hoog aangeschreven stonden!" Vergadering van den Raad van Middelburg op Woensdag 11 September van 2 uur. Voorzitter de burgemeester, de heer P. Dumon Tak. Aanwezig 13 leden, afwezig de heer .Vertregt zonder en de heeren Den Hol lander, Portheine en Cornelisse met ken nisgeving. De VOORZITTER zegt, dat de heer Cornelisse wegens ernstige ziekte (afwe zig is en in het Gasthuis) een operatie heeft ondergaan. Gelukkig zijn de laatste berichten goed en spr. hoopt den heer Cornelisse weder spoedig geheel her steld in den raad terug te zien. Ingekomen stukken. Bij het rapport van den fungeerendetn commissaris van politie, merkt de heer HONDIUS op, dat dit hem in de verste verte niet bevredigd heeft, liet is wait al te bureaucratisch opgevat. Wat betreft de Segeerstraat zou spr. willen blijven aandri|n|gen om voor die straat ook het éénrichtingssysteem voor rijKvielen in te voeren, want die straat heeft een trech ter vorm en is aan de zijde der Lange- delft hoogstens' 3i/2 M. breed, terwijl er dan stoepen zijn van hoogstens een halve meter. Als daar een wielrijder en een auto elkaar op den hoek ontmoetenvi weet een voetganger zich niet te ber gen. Spr. ziet niet in waarom men die straat ook niet van de zijde der Kade voor rijwielen kan verbieden. Wat betreft de Langedelft zelve be grijpt hij niet waarom die niet evenals bijv. de Kerkstraat te Vlissingen op be paalde drukke dagen voor het rijwiel ver keer kan worden gesloten. Dat er hier minder ongelukken gebeuren dap in an dere plaatsen is geen reden om geen maatregelen te nemen. Spr. heeft niets te gen de moderne verkeersmiddelen en heeft zelf ook 25 jaar per rijwiel gere den. Hij komt echter op voor de rechten van de voetgangers. De VOORZITTER zal de kwestie nog maals bij B. en W. ter sprake brengen en mét den nieuwen commissaris bespre ken. De breedte van de Langedelft en van de Kerkstraat te Vlissingen schelen nog al veel; het is moeilijk om het verkeer stop te zetten. De heer PAUL zegt. dat als men de Segeerstraat van de zijde van de Kade zou verbieden allen die de Oude Kerk straat in willen om moeten rijden, want die is juist alleen van de zijde van de Langedelft toegelaten. Het erg'ste gevaar is het keeren met rijwielen in de Lange delft Mevr DE GRAAF ze.gt, dat men den meesten last heeft van hen, die steeds heen en weer rijden door de Langedelft. De heer JERONIMUS betwijfelt of af sluiten wel mogelijk is, gezien ook de traverse. Spr. is echter steeds voorstan der geweest van het éénrichtingssysteem. Een goede verbetering zou zijn als men gelastte, dat alle auto's aan eene zijde moeten staan, doch dat zou vernum mering van de huizen moeten medebren gen. De Segeerstraat moet in een rich ting bereden worden, deze straat leent zich speciaal voor het aanleggen van trottoirs met medewerking van de be woners en dit geleidelijk, er zijn trou wens reeds enkele stukjes. (The crinkled Crown). «ea uforisenrde vertaling uit het Engelsch van William Le Queux, door Mej. E. H. 60) De zomer werd gevolgd door den herfst en zoo kwamen al de donkere dagen van den winter. Eens, in Februari, genoot Pauline de weelde van een vrijen dag. Bishop was licht (ongesteld en kon haar aus nje[ |es gieven. Zij maafk'te vajn deze gelegenheid gebruik, om een bezoek te brengen aan West-End en daar de winkels te kijken, met de bedoeling, om er enkele inkoopen te doen. oen zij bij Selfridige (uitkwam, bevond zij zich ineens van aangezicht tot aan zien! met Pennington, die zijn verba zing betuigde. haar in Engeland le zien. dat u besloten hadt, dat) zei hij UW Vaste woonplaats zou zijn", Ze liepen samen een eindje op> en zij vertelde hem van de plotselinge ver andering, die er In haar leven wafe in getreden door haar kennismaking knet De heer v. d. EELTZ meent, dat 'de Segeerstraat nog breeder is dan de Hee renstraat en daarom moet mjen het ver keer niet verplaatsen. In de straten ge beuren niet d|e meeste ongelökken als het druk is, juist op stillere oogeublik- ken wordt veel onvoorzichtiger gereden. De VOORZITTER verzekert nogmaals de zaak ernstig bij Rung, en Wjeth, te zullen bespreken. Rij de mededeling van Burg. en Weth inzake de openstfeHling van de zwem- inrichtjing in het "Kanaal1, wijst de heer PAUL er op, dat de lust om daar. 'te zwemmen bijzonder groot is', hij- ont waarde 50 zwemmers, die zich in 14 hokjes hadden uitgekleed. Het zal moe ten komen tot uitbreiding, maar dan wil spr. wijzen op een maatde-gel, die dit jaar te Scheveningen goed heeft vol daan, nml. het aanbrengen yan kasten, waarin men zijn kleenen kan opbergen, en den sleutel in bewaring kan geven bij den opzichter. Er kunnen dan yeilig verschillende personen van één hokje gebruik maken. De VOORZITTER dankt voor deze|» wenk. De verzoeken van de stoomtram Wal cheren om f 1000 subsidie en van Moe- derheil te Rneda en Vreemdelingienver- keer alhier, om financijeelen steun, wer den in handen van Rurg. en Wjeth. .ge steld om prea-advies. Een nieuw adres van Héndrikse, waar in hij zich beklaagt over de wijze van behandeling door den Raad, zal voor de volgende vergadering ter visie wor den gelegd. Van het bestuur der Eijzondtere school op Geref. grondslag was een adres in gekomen om te vragen, waarom nog niet is behandeld een verzoek' van Juni j.l. inzake het verkrijgen van een lokaal meer. De VOORZITTER zegt, dat dit verzoek destijds direct in handen van djeln wét- houder-is gestejtd en dat reeds een on derhoud met den directeur van gemeen tewerken en het schoolbestuur heeft plaats gehad. De eienigle fout van Rurg. en Weth. is wellicht, dat zij destijds ver zuimden den Raad van het inkomen van het verzoek kennis te geven. In de volgende vergadering zal een voorstel worden gedaan. De heer ONDERDIJK komt er tegen op, dat het bestuur aan den Raad schrijft, terwijl het wetgt. dial er reeds onderhandeld is. De verzoeken van M. J. Maassen en M. L. van Riel om vernieuwing van d|e erfpacht van den grond, waarop hun hun huizen in de Stationsstraat staan, worden in handen van Rurg. en Wjeth'. gesteld. Hetzelfde geschiedt met het adres van den heter R. P. Brons, om de jaarwedde van Marktmeester op f 600 te brengen. Daarbij wordt besloten de benoeming van een Marktmeester aan te houden. Gestelde vragen. De vragen van den heer JERONIMUS inzake de meening van burg. en weth. over de opheffing der speruren van den telefoon op Zondag en die van den heer Mes inzake de watervoorzie ning van Walcheren worden in handen van burg. en weth. gesteld' om' 'ze in fl-e volgende vergadering te beantwoorden. De vragen van den heer V. D. FELTZ inzake de maatregelen voor het even tueel voorkomen van gevallen vfan ata- strim geven dén VOORZITTER aanlei ding op te merken, dat wettelijke maat regelen voorgeschreven zijn. spr. heeft reeds besprekingen gevoerd en burg. en weth. zullen adgenblikk|elijk maajtrege- le ntnemen ajls het nooldig is). Br i|S' /gen apairl gebouw te vinden en het is niet noodig dit vooraf in 'te richten, dit kan zeer vlug gebeuren. Spr. hoolpt dat er druk gebruik zal worden gema:ajkt van de kostelooze gelegenheid tot inenten, hij ifceft dit direct bij thuiskomst ook laten doen. De heer V. D. FELTZ heeft zijn vra gen gesteld, omdat in het ziekenhuis te Oscar Bishop. Later sprak (zij van Forbejs. Toen Pennington haar goeden dag zei, arukte hij zijn 'beste wenschen uit voor haar veraer succes en bracht haar op de hoogte van zijn vriend. „Easterbee is naar Rusland. Wij zitten allen in onrust over bem. Het Is een uiterst gevaarlijke zending! Wij zullen heel blij zijn als wij hem Veilig en Vel terughebben." ,)Een uiterst gevaarlijke zending?" echode Pauline, en hij zag, dat zij bleek was geworden. „Ik heb het den dames niet mede gedeeld, maar allen, die ©enigszins op de hoogte zijn, wetten, dat het een levensgevaarlijke zending is. Als hij'niet een man van zooveel durf en onder nemingsgeest was', zou ik ook niet de geringste hoop 'koesteren, dat hij ooit terugkeerde." De arme Pauline had 'eSn ellendigen nacht. Als zij zoo even insluimerde, had ze vreesclijke visioenen van Eas- terbee, in handen van de vijanden, en allerlei folteringen doorstaand. Hij was nog altijd de eenige liefde van haar lieven en hij was haar onbeschrijflijk dierbaar. HOOFDSTUK XVII. r Het was een bitter koude dag in iFe- iRotterdam zooveel gevallen juist in de 'ziekenhuizen voorkwamen. De VOORZITTER gelooft dat imen ld,aai de zieate niet direct 'onderkend had. Mevrouw WEIJL zegt dat het voor kwam, aal men menschen niet andere kwalen op nam, die later bleken ook pokken te hebben. Hier is de voor zorgsmaatregel genomen allen in het gasthuis in te enten. De VOORZITTER denkt voor afzon dering van patiënten aan het ledig staan de weeshuis, waarin men spoedig (bed den 'kan plaatsen. Benoemingen. Tot hoofdopzichter der gemeejntewer ken wordt benoemd de heter A. J. W. Mathijssen te Kampen met 12 stem men, tegen I op den heer R. Visser te Vlaai-dingen. Van den heer B. J. Van 't JEind ie Zwolle was een schrijven ingekomen, dat hij wegens ziekte de raadsleden niet heeft kunnen opzoeken. Tot tijdelijk leeraar aan de avond school voor N. O. werden herbenoemd de heeren A. de Smidt, J. Heuseveldt, P. Luteijn, E. Visscher, C. de Nood, B. J. A. Stonpman, Wl C. Calliber en I. Versprillle en voor vast bleinioemd de heer M. Miannaart, thans tijdelijk. Straatverlichting. Z. h. s. werd aangenomen hiet voor stel tot het plaatsen van drie nieuwe 'electrische lantaarns op den Schroeweg. Een boekhoudmachine. Het voorstel tot het aanschaffen van een nieuwe boeichoudmachine voor de bedrijven heeft den heer JERONIMUS aanleiding op te merken, dat 't moeilijk is er izich tegen ,te verzetten, omdat kuen den juisten toestand bij de bedrijven niet kelnt. Bij de voordracht voor de aan schaffing der eerste machine "werd desl- tijds hel argument gebruikt, dat een ambtenaar overbodig zou worden. Nu is spr. niet van de absolute noodzaikjejlijk!- heid der aanschaffing overtuigd. Door arbeidsverdeeling kan de machine den geheelen dag worden gebruikt en ko men er twee personen, die de behande ling er van kennen. Daarbij komt, dat het hier waarschijnlijk' een geval is, dat men een machine kwijt moet om een nieuwer systeem aan te schaffen en kan men dat dan 'hier niet beter doen? De heer DE VEER wijst er op, dat in de stukken staat, dat de eerste machine onophoudelijk iu gebruik is. Het geldt nu een macnine van een Rotterdamschè instelling, die een electrische gaat aan schaffen en daardoor is deze tegen la- geren prijs verkrijgbaar. Spr. vraagt het voorstel aan te nemen, maar is bereid nog eens na te gaan of aanschaffing van een der meest moderne machines nog soms wensclielijker w,as. Het voorstel wordt z. h. s. aange nomen. Tonnen- en wagenloods. Hel volgende voorstel was dat tot het verleenen van een crediet van f 2500 voor het bouwen van een nieuwe ton nen- én wagenloods voor den reinigings dienst. De heer WONDERGEM vraagt of het niet heter is een steenen lood-; Le doe® bouwen dan een gegalvaniseerd, gegolfd plaatijzeren, en vraagt hoe of dc afschrij ving geregeld zal worden. De heer ONDERDIJK zegt, dat de reeds bestaande spoelloods heizelfde is als de nu bestelde. De heer PAUL Is zij al besteld? De VOORZITTER: de heer Onderdijk wilde zeggen zooals bedoeld is. De heer ONDERDIJK zegt, dat men wel weet dat B. en W. zoo iets niet doen. Een steenenloods heeft veel van de jeugd te lijden in die buurt, terwijl er aan de spoelloods nog niets is bescha digd. Men is er nu zeker 25 oif 30 jaar mede af en bij eventueele verplaatsing is een gegalvaniseerde loods veel ge makkelijker. brueri. dat Doris Easterbee naar het huis van haai- moeder in Elswick ging, om daar te 'blijven, tot haar echtgenoot van zijn zending uit Rusland 'zou teimg- keeren. Zij had hem op den ochtend weggebracht en hem vol 'droefheid vaar wel gezegd. Ondanks zijn laatste op wekkende woorden, voelde zij zich ang stig en ellendig. Hij vatte het heel licht op, beschouwde het geheel als een ge wone reis, misschien ee,n beetje lastig, wat enkele bijzonderheden betrof, maar niets inhoudende, dat gevaar kon op leveren. Geen van de anderen was hem mee gaan wegbrengen, daar zij ongetwijfeld voelden, hoe hét béter was', dat het jonge paar 'bij zulk een gelegenheid al leen gel'aten zou worden. Mrs1. KearnS, die anders niet zoo heel vaardig was in het lezen van gedachten, bad nu tie onaangename gewaarwording, dat Doris bepaald een afkSeer had van het vak', waaraan Harold zich Had gewijd, en dat zij zich altijid ongerust maakte over de gevaren, daaraan verbonden. Hier was zij achter gekomen dbor enkele opmerkingen van Doris, die wel wist, dat er betreffende dit onderwerp toch geen sympathie 'bestond tusschen haar en haar moeder, zoodat ze haar ge voelens nooit ronduit onder woorden De VOORZITTER zegt, dat niet le wei nig zal worden afgeschreven. De heer STREEFKERK is uit er varing voor zulk een loods. De heer JERONIMUS: laten wij; goed keuren de bestelling door B. en W. ge daan. (hilariteit.) Het voorstel wordt z. h. s. aange nomen. Straatweg MiddelburgVeere. Rij het voorstel om Voor f 17580.25 bij te dragen in de kosten van verbe tering van den straatweg Middelburg; Veere, zegt de heer PAUL, dat de toe lichting tot het voorstel niet groot en niet duidelijk is. Zoo wordt o.a. niet ge zegd hoe het zandbed zal komen, waar mede men over het algemeen hij ge meentewerken veel te zuinig is. Het rij wielpad waarvan sprake is, voldoet niet aan de eischen van een rijwielpad en is ook alleen geprojecteerd, waar de kei bestrating blijft en waai- er ruimte voor is. Toch kan spr. er zich wel hij' neer leggen. Hij vraagt echter nog waarom het werk over 4 jaar moet worden ver deeld, kan het niet in twee jaar gebea- ren. Het bedrag, waarvoor geleend kan worden is toch geen bezwaar. De VOORZITTER zegt dat alles ge schiedt onder toezicht van Ged. Staten en op advies van den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat. Ook die is van meening dat het verkeer niet zoo groot is op dien weg. De kwpstie vajn 4 jaar komt doordat ook het kleinere Veere moet medewerken en daarvoor de som nog al groot is. De heer JERONIMUS is wel voor wegsverbetieri.ng, maar wil er op wij zen, dat de gém|eente nu voor rente en aflossing komt te staan. Waar de brug over de vest te Veere reeds verandjerd is, vraagt spr. of die reeds betaald is, of Rurg. en We tlx, overtuigd zijn, dat die brug aan de te stellen eischén voldfoel en of er reeds geen verzakking heeft plaats gehad. Hij is er gaan kijken gehoord deskundigen. De VOORZITTER zegt dat de brug wellicht verzakte, toen de heer Jero nimus er met zijn zwaarwichtigheid oyer ging. Spr. vraagt den deskundige te noe men en als de hieer Jeronimus zegt dit niet te doen, mprkt spr. op, dat hij dan geen waarde aan de opmerkingen hecht en de heer Jeronimus trouwens niet bij Rurg. en Weth., doch bij de commissi|e van den weg moet zijn. De heer JERONIMUS vraagt of een grondig onderzoek niet noodig is, hij plaatst zij vragen om zeker te weten dat het geld goed wordt blesteed. De VOORZITTER blijft er bij dal zon der dat de heer Jeronimus namen noemt, hij diens opmerkingen aan zijn laars lapt. Mevrouw WEIJL meent, dat de Raad toch wel iets te zeggen moet hebben, als hij het geld geeft. De heer PAUL zegt, dat er zeker toe zicht is van den Prov. Waterstaat maar niet onophoudelijk en dan kunnen er toch wel fouten in de constructie zijn. Zoo kan er bijv. een te dunne belasting van het beton zijn geweest. De VOORZITTER wil zich niet ach ter den Prov. Waterstaat verschuilen, maar hij geeft geen klachten over de brug gehoord. Het is wel een wonder dat de heer Jeronimus daarmede steeds komt aanzetten. De heer JERONIMUS vraagt of er gee:n termjen zijn, den polder Walchere|n s1(eun teri vragen zooals voor den weg Midldetburg-Koudekerké en den duiker in den Nieuwen VÜssingschen weg. De VOORZITTER gelooft niet dat er in dit geval termen voor zijn. De heer PAUL vraagt of er geen ter men zijn, te trachten dén weg Middel- burg-Abeele in ondjerboud te brengen bij de provincie, die wég ligt niet eens in de gemeente en ook voor Middelburg- Veere waren dit te overwegen. De VOORZITTTER zou dit zeker goed vinden en meent ook dat Ged. Staten er niet afke^erig tegenover staan, er zal over gesproken wordjen in het college van Rurg. en Weth. De heer JERONIMUS méént dat als had gebracht. Mrs. Kearns was even zeer fanatiek ten opzichte van ,Jde groote zaak als Easterbee zelf en zou onmogelijk sympathie hebben kunnen be- tuigen, waar zij die niet voelde. Was zij in de (positie (van Doris geweest, dan zou ze tot zich zelve hebben ge zegd': hoe grooter het gevaar, 'hoe grooter de eer; zij zou van de opvatting tzijln ge weest van de Spartaansche moeder, die haar zoon vermaande, om met zijn schild terug te komen of er op. Maar, hoe fanatiek en s'toïcynsch in zulke zakén zij nu ook zelve wezen mocht, werd ze toch wel ©enigszins wan hopend, toen ze dat bleeke droeve ge zichtje van haar dochter zag. Voor het eerst kwam de twijfel bij haar op, of ze wel verstandig had gedaan, dit huwe lijk tot stand te helpen brengenwant het Wis door haar waardeerend spreken over Easterbee allereerst, en door haar voortdurende uitnoodigïngen aan hem, om op Elswicic te 'komen, dat Doris gewoon was geraakt aan het idee, om hem als echtgenoot le gaan beschouwen. Zou het niet heler zijn geweest voor de gemoedsrust van het jonge ding, als zij haar geradén haid, om te wachtten /bp een man van minder avontuurlijken aan leg, een-,, wiens kalme levensopvatting beter gestrookt zou hebDen met de liare? men gelden votjeert, men toch ook vra gen mag stellen. De VOORZITTER zegt, dat er niiet be taald zal worden voor een grondig on derzoek heeft plaats gehad. De heer Je ronimus moet niet voor de galerij spre ken. De heer JERONIMUS: dat do,e ik niet. Aan den heer Paul zegt de VOORZIT TER dat de wensch van vlugger afw/er- ken van het plan aan de commissie zal worden overgebracht. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Aankoop grond Kleverskerkschen weg- Thans was aan de orde het voorstel om in verband met de werken aan het industrieterrein bij den Kleverskerkschen weg van het rijk voor f 5970 grond ai- daar te koopem. De heer PAUL acht het jammer, dat het niet gelukt is grond met het rijk te ruilen, men zal nu moeten koopen. Spr. wil enkele vragen stellen over de tarief- loonen, die bij dit werk aan de werkloozen betaald worden. Er Is geen sprake van) dat men tot nu komt aan het maximum1 van f 19.20 per week. Het zijn -bedui dend lagere loonén dan aan de Oranje zon werden betaald. Spr. vraagt 'B|.' en. W. die kwestie eens nader onder de oogen te zien. Er waren van de arbei ders 25 die geen f 16, 10 idle geen f 15, eni 8 die geen f 14 haalden. Het vela| puin in den grand 'geeft zeker aanleid ding tot lagere loonen. Spr. heeft nog een opmerking n.l. dat men geen tijd' krijgt thuis te -gaan eten, niettegensitaanfj de het werk dicht bij de Istad ligt. Kan( niet ander half uur worden geschaft. Spr. zal van een nader onderzoek gaarnel dei resultaten vernemen. De heer ONDERDIJK heeft ook klach ten gehad, er was geen reden om nu nog weer trainingstoeslag te (geven, maar de grondslag en de hitte waren zeker oor zaak, dat niet voldoende werkkracht ont-\ wikkeld kon worden. Het schaften moet worden verlengd. Het uurloon van 40 ct. is niet te laag. Spr. heeft reeds gevraagd! om van iederen arbeider op te krijgen wat hij verdient. De heer WONDERGEM meent, dat het tariefloon te laag is om f 19.20 te kun nen bereiken. Dit is alleen mogelijk bij de allergrootste krachtsinspanning, maar; het is toch niet de bedoeling üe werklie den af te beulen. De heer ONDERDIJK zegt dat door Üe .medewerking van den directeur der re gistratie en domeinen den grond voor- loopig voor 30 jaar in erfpacht kan wor den verkregen, dan kan er worden voort- gewerkt, want voor verkoop door het Rijk is een wetje noodig en dat zou wat lang duren. De heer HONDIUS is ook tegen één uur schaften, omdat het middagmaal een belangrijk deel van het familieleven is. De heer PAUL is dankbaar voor de toezeggingen. Het voorstel tot aankoop van den grond wordt z.h.st. aangenomen. Verhuring grond. Het voorstel tot verhoring van grond aan het Smidsbolwerk 'aan L'. Wouters voor f 7.95 per jaar wordt z.h.st. aané gein omen. Vergoeding boventallige leerkrachten. Ook (li,ét voorstel om tot een bedrag van f 5674.16 te vergoeden aan de bijz. scholen voor boventallig personeel over 1927 werd z.h.st. aangenomen. Aanschaffing leermiddelen en meubelen. Aangenomen werd ook z.h.st. het voor stel om aan de bijz. school op den Wal! een crediet te verleenen van'f432.60 voor aanschaffing van leermiddelen en meubelen. Openbaar vervolgonderwijs. Bij het voorstel tot regeling van hét vervolgonderwijs voor den cursus 1929- 1930, merkte de VOORZITTER op, dat dit feitelijk een voortzetting van den hestaandein toestand is. Hét gaat heel Zij kuste Doris met ongewone teeder- heid en haastte zich, haar op te wek ken, op de haar eigen levendige wijze. Maar de warm-voelende Doris was niet voor heldendaden geschapen, zoo als haar flinke moeder, met haar veel sterteer karakter. „Moes" meende het goed, daar was zij zeker van van,; $n «ijl vatte het dan ook zoo op. Maar toch schonken die opwekkende woorden haar weinig troost en konden ze niet ver bannen de droeve voorgevoelens, waar van haar hart vervuld was, al vtan ihet eerste oogenbük af, diat haar eebge- noot haar zijn reisplan had meegedeeld. (Vrordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5