Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. IN DE VERGADERING ONZER VROEDSCHAP. BINNENLAND NEDERLAND EN BELGIE. TROTZKY. DE LUCHTPOSTDIENST OP NED.- INDIE. DE TABAKSWET. JAN OLIESLAGERS. JAN PIETERSZ. COEN. NEDERLANDSCHE JAARBEURS. ENCEPHALITIS POSTVACCINALIS. PERMANENTE VERPLEGING. DE STAKING IN DE ZAANSCHE HOUTINDUSTRIE. r! OVERWERKT EEN CONFLICT. NA DEN OVERVAL. HET ONDERZOEK OP CURASAO- ZEELAND MIDDELBURG. Ner. 218 Doai0i?4ig 12 September 1820 172* Jaargang' MIDDELBURGSCHE COURANT. De abonnementsprijs bedraagt, yoor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. -- Week-abonnementen in Middelburg '18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT. Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen; van 17 regels ƒ2.10, elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit-, drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels? opgenomen A 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o| „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ceai Middelburg 11—IX— 1929. In de vacantiemaanden trekt men naar het Zuiden: Zwitserland, de Rivièra, Knocke of VlissingenZuidwaarts gaan we allemaal, behalve zij, die naar Domburg trekken, wat ook lang niet dom is. Aan die vacantie komt eens een einde, semi-officieel wanneer de scholen weer beginnen; dan herneemt het stedelijke leven zijn loop en zijn rechten. Voor wie in enkele vacantieweken nieuwe of ver hoogde levenslust en gezondheid opdeed, heeft het zijn prettigen kant óók, nu weer vroolijk aan den arbeid te gaan. De eerste vergadering na de vacantie van den Raad der gemeente kenmerkt zich dikwijls door een grootere frisch Beid: gebruinde koppen hier en daar, hoofden waar zeewind en berglucht eens doorwoeien, wat stof wegbliezen en hel dere gedachten bijbrachten, algemeene welwillendheid uit erkentelijkheid voor de genoten vacantie geboren, de hoogere en diepere stadspolitiek (die, wanneer men politiek in den thans gebruikelijken zin opvat, grootendeels overbodig en toch wezenlijk onbelangrijk is) blijft eens wat rusten Zulk een na-vacanitiestemming heersch- te ook wel in de nu gehouden vroed schapsvergadering en zelfs ons enfant terrible J. Jr. was niet al te.terrible, maar tegen het einde der bijeenkomst werd deez' idylle toch wreedaardiglijk verstoord door een politiek minder takt- vol optreden van den heer Van der Feltz, die klaarblijkelijk de weldadige invloed van de vacantie niet op de, in den aan vang dezes, geschetste wijze ondergaan heeft, althans daarvan niet deed blijken, althans niet ten opzichte van dit eene onderwerp: de verkiezingen en derzelver rompslomp in Juni j.l. De heer Van der Feltz formuleerde daarover in Juni reeds een aantal vra gen en kreeg behoorlijk antwoord; nu ging hij daarover nakaarten en zag en passant kans den Raadsvoorzitter en de s.d.a.p. een hevige veeg uit de pan te geven. Eerstgenoemde werd verweten dat hij misschien relletjes zou kunnen heb ben doen ontstaan, alhans het ontstaan daarvan niet zou hebben kunnen voor komen, als allerlei Middelburgsche ver kiezingsdemonstranten elkaar in optoch ten eventueel gekruist zouden hebben. Als één Raadslid kan, behoorde of moest weten, dat de burgemeester daarover den Raad nu juist geen verantwoording schul dig is, dan is het de heer Van der Feltz, en zijn keurig maar niettemin fel requi sitoir gaf den burgemeester dan ook aan leiding tot het duidelijke antwoord: „of ik ter handhaving van de openbare orde een optocht met of zonder muziek en vuurwerk al of niet mag toestaan, dat hebt u niet te beoordeelen daar hebt u niets mee te maken, dat is enkel mijn zaak." Voor 't overige kreeg de heer Van der Feltz tot bescheid, dat het geheele col lege van B. en W. unaniem de betwiste verkiezingsmaatregelen weloverwogen genomen had, met het oog op 't algemeen belang, dat door ontsiering der stad niet gediend wordt. Van bevoorrechting eener politieke partij was geen sprake, daar is niet aan gedacht. Dat ook de heer Paul het betoog van den heer Van der Feltz niet onweerspro ken kon laten, spreekt van zelf; hij deed het met prijzenswaardige zelfbeperking. Wie in een vroedschapscollege den poli- tieken bal slaat, die moet verwachten, dat er teruggekaatst wordt. We gaan zeventien-en-een-half dui zend gulden bijdragen in de verbetering en verbreeding van den weg naar Veere, die zeer schoon is voor den landschap schilder en natuurliefhebber, maar die aan zijn functie van verkeersdrager niet al te ruimschoots meer voldoet. Als ge t niet gelooft, dan kunt ge voor den prijs van een retourkaartje met de auto bus op Veere op hardhandige wijze daarvan overtuigd worden. De heer Je-! ronimus vreesde, of meende, dat de nieuwe brug over de vest te Veere nu! reeds weer verzakt zou zijn; ware zulks; het geval, dat zou een schandaal wezen, en is het niet zoo, dan is 't een schan- j daal zoo iets zonder voldoenden grond i in den Raad te Zeggen. Bij den aankoop van grond aan den Kleverskerkschen weg heeft wethouder Onderdijk nog uiteengezet, hoe men met vriendelijke hulp van registratie en do meinen, door 'n handigheidje (erfpachts contract) direct met de werkverschaf fing aan den slag kon slaan, zonder dus' te wachten op het aannemen van een j wetje door de Staten-Generaal, hetwelk j bij grondverkoop door 't Rijk noodig is. Den heer Paul werden toezeggingen gedaan in verband met de loonen en den tijd voor 't middagmaal; bij dit laatste kreeg hij den steun van den heer Hon- dius, die er óók voor is, dat de arbeider des middags aan den familiepot mee-eet, want, aldus deze spreker: „het familiele ven concentreert zich in den middag maaltijd." Men zit niet alleen te Middelburg met de verdrietelijkheden van bijslagen en bijdragen in exploitatietekorten voor wo- ningbouwvereenigingen. Het is een al gemeen verschijnsel een ziekte, als men met den heer Mes wil spreken maar er is weinig aan te doen. Natuurlijk moet men er in dezen tijd, nu de abnormale omstandigheden van den oorlog en kort daarna, niet meer be staan, naar gestreefd worden ook op woongebied weer normale toestanden te verkrijgen, waarbij alleen voor de oprui ming van krotwoningen geldelijke steun van overheidswege geboden en geoor loofd blijft. Maar met 't Bagijnhof geldt het: we zitten er mee en het eenig mo gelijke: conversie van de R. V. B.-lee ning, is juist onmogelijk! Huurverhoo- ging van enkelen of allen zou tengevolge hebben, dat er meer woningen leeg kwa men te staan; dat is een economisch be wijs voor de juistheid der huidige huren. Bij de rondvraag heeft de heer Hon- dius, zeker tot vreugde aller singelbewo ners, op den onhoudbaren toestand onzer stinkende kroos- en modderpoelen, de vesten, gewezen. Inderdaad, dat i s heel erg, onhoudbaar, ontoelaatbaar zoo ge wilt. Maar den Raad is omstandig en haarfijn uitgelegd, dat het helaas niet anders kan; als we 't wel be grepen hebben, dan zijn we het slacht offer van een droeve samenloop van on gunstige omstandigheden. De polder Walcheren moest rekening houden met de mogelijkheid van een natten zomer en zij moest dus, voor de afsluiting, de vesten laag afmalen en toen kwam er een droge zomer! De rioolpompen kun nen niet pompen, omdat de bussen om de zuigers kapot of versleten zijn en nu heeft men ze, uit zuinigheidsoverwegingen, alle drie tegelijk onderhanden genomen! Maar de pompen zullen eind dezer week her steld zijn, zegde de wethouder toe. Niettemin lijkt het geboden, ook om andere redenen, een grondige uitbagge ring van Middelburgs fraaie vestengordel te beramen. Voor wat er meer in deze vroedschaps vergadering gezegd en gedaan is, zij naar elders in dit blad verwezen; daar vindt men getrouwelijk en omstandig van het verhandelde verslag gedaan. Te Genève hebben de ministers van buitenlandsche zaken van België en Ne derland, de heeren Hymans en Beelaerts van Blokland, gisteren een onderhoud ge had over de verhouding tusschen Neder land en België. De gedachtenwisseling werd op zeer hartelijkep 'tooln gevoerd. De beide mi nisters zijn overeengekomen, het onder houd later elders voort te zetten. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft den ministers van justitie en van buiten landsche zaken de volgende vragen ge steld: I. Zijn de ministers bereid mede te dee- len, of ook aan de Nederlandsche regee ring, rechtstreeks of middellijk, de vraag gesteld is, welke beslissing zij zou nemen op een eventueel verzoek van den voor- maligen Russischen volkscommissaris Trotzky, om hier te lande te worden toe gelaten, voor een verblijf tot herstel van gezondheid? II. Indien een vraag, zooals in sub I is bedoeld, aan de regeering is gesteld, wil len de ministers dan mededeelen, welk antwoord daarop is gegeven? III. Als het antwoord op de vraag, sub I bedoeld, niet toestemmend heeft geluid, willen dan de ministers de overwegingen mededeelen, die tot dat antwoord heb ben geleid? Hedenmorgen he half zeven is het eerste vliegtuig van de reeks, die cle|:y geregeldpn luchtpostdienst, tusschen Ne derland ein Ned. Indië zal ondjerhouden, de PH-AEZ van Schiphol ïi|aar Indië vertrokken. Om kwart voor zes komt de be'mhnjing bij het toestel en onder algemeene be langstelling worden de postzakken in geladen. Er is ongeveer 145 K.G. mail. Kort voor zes uur verzamelden de aajn1 wezigen zich bij het toestel;; aain'wezig zijn ó.a. de heer ir. Dammje, direct.-gein) raai der posterijen j de heer Van Beers, directeur van 't postkantoor te Amster dam en de heer Plesmafn,| directeur der K. L. M. Het eerst wenschte ir. Damme, de bemanhütng, bestaanjde uit de vliegers Smirnoff, Beekman en eten mtecha/nicien Veanefndaal pen goede reis'. Namens den Baad van Beheer van dp K. L. M(. natn de voorzitter de heer Wurfbain afscheid van de vliegers-. Om zes ttiinule'n yoor half zeven stapt de bemanlnüing het Eokkervliegtuig in. De motoren draaien en na eenmiaal over het veld gecirkjeld te hebben verdWijfntt de PH-AEZ in Oostelijke rich l ing. Heden middag zullen zij te Boedapest ajaUko- men. De eerste Nederlandsche {bond van kleinfalbrikanten in de sigareni,ndustrie heeft aan de Tweede Kamer eenadrieis gezonden waarin zeer dringend ver zocht wordt „het mede daarheen te 'wil len leiden, dat het banderollesteïiselPwor- de vervangen door een ander systeem, dat een einde 'zal maken aan een (schrik bewind, waaraan voor dien nimmer eenig Nederlandsch staatsburger wasi on derworpen.." De heer Henri ter Hall te Rijswijk wil een „nationaal comité vormen lom Jan Olieslagers, den voor 20 jaren zoo bekenden Belgischen vliegenier, te hul digen bij diens in October aanstaande 20-jarig vliegeniersjubileum. "Wie er voor gevoelt ,den eens zeer populairen lucht- held (ook een dapper oorlogsvlieger, vol onderscheidingen) te huldigen, die sture den heer Ter Hall een blijk van instem ming. (Hoorn-- Ba laviaO f 21 September 1629. Grondvester van Nederland's 'koloniale wereldmacht. De heer 'D. A. A. W„ Diotobe, 'Achter straat no. 8, te Hoorn schrijft pan het HM.: Op 21 September e.'k'. iz'al het 300 jaar geleden zijn, dat Coen te Batavia den laatsten adem uitblies., I Diat er onder zijn vele dadten -mis'schien enkele zijn, die onsl 20ste-eeuwers! min der toelaatbaar voorkomen het spreekt van zelf; onze nazaten van Ao. 2200 zullen op hun beurt pok veel fop. onfs hebben aan te merken. Maar dat onze teerste' G.-G. een kracht figuur was, zal 'wel niemand ontkennen. Eigenbaat was nooit ,zijn richtsnoer; hij heeft in Indië „iets: 'groots verricht." Toen het Hudson gold, kwam heel Amerika in beweging; Inu het J. Pi. Coen 'geldt, 'zwijgt de gansche Neder landsche natie. Er zijn nog 'slechts veertien dlagfejn..... maar wjij despereeren niet; wij wetn- schen slechts' een 'kfamfc aan 'zijn tand- bteeld te Hoorn! Iets dergelijks-mag niet uitblijven, wie neemt het indtiati|ef? - Wij wagen dit aan u, ministers van Staat, ministers, volksvertegenwoordigers, kortom aan allen, die hebben voort gebouwd op de fundeering, gelegd door onzen oud-stadgenoot J.an Pietersz. Coen. Onder voorzitterschap van.' den hleer F. H. Eentejnfcr van Vlissingjen, hield Woensdagmiddag de Verjeefn!i|giinig( tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland hare jaarlijk'sch'e ledenvergadering. De balans sluit in debet en credit met een bedrag va(n( f 570.228';; de vaste be zittingen komen daarop voor met een aaSnschaffilniiS'wfaarde van f 1.080.384, waarop afgeschreven f 848.460. Dp ex- ploi taliereken iln(g vermeldt een bedrag aan lasten vfain f 284.106, aan batten van f 270.958j het nadeelig saldo bedraagt f 13.147 tegen verleden .jaar f 37.227. In totaal hebben zich te Rotterdam ze ven gevallen van encephalitis postvacci- nalis voorgedaan. Men vestigde er 'de aandacht op dat kinderen slechts mogen worden ingeënt, als zij door en door ge zond zijn. De geneeskundige dienst heeft al een aantal kinderen geweigerd te vac cineeren omdat deze kinderen ziek' wa ren. Van begiin Mei af zijn allle 10 ltolo- niehuizeln van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantieko- lonies teln volle bezet geweest en van Januari tot Mei voor eeln groot djeel. Toen echter warjep nog enkelte huizeii buiten gebruik. Voor de verpfëging van October tot en met Decjem'bcr zijn reeds nu aan vragen voor 1215 kipjderen, terwijl van een belanigrijk aantal afdpelingein nog aanvragen moeten inkomlen. Komten er nog plm. 500 in, dan kunnen de kolonie huizen alle tot einld December geopend, blijven. Met epn volledige bezetting van' Mei tot het eindje deisl jaars nadert het; Centraal Genootschap meier en meer de) permanejnjte verpleging: alle huizen dooi"-] loopend geopelnd. j De tegenzin in de winterverpl'egijng 1 verdwijnt iln ons land steeds mjeer. Dit; is van 't grootste bel'ajntg in d© eerste j plaats voor het zwakke, kind, welks lot! des winters in den regel het treurigst: is. j Het aantal verplejegde en te verplegen' kinderen nadert voor 1929 d|e 6500 en het aantal verpleegdlagen zal niet ver van de 250.000 blijven. hand gehouden. Dinsdag is een der Duit- sche werklieden bij Wilton op heeter- daad betrapt op overtreding van het rookverbod; de reglementaire straf: twee dagen schorsing (zonder loon) is op hem toegepast. Daarmee nam de man echter geen ge noegen, en ruim 100 landgenooten, even eens bij Wilton werkzaam, weigerden aan den arbeid te gaan voor de straf was ingetrokken; zij zijn van de werf ver wijderd. Gistermorgen zijn zij niet aan het werk gegaan en gistermiddag 2 uur zou aan de 107 Duitschers, bij dit conflict betrok ken, het hun nog toekomende loon wor den uitbetaald. Gisteren is de eerste lading balken, be stemd voor de N.V. Houthandel v.h. Wil liam Pont, in de haven van Zaandam aan gekomen. De balken worden onder groote be langstelling van de stakende boot- en houtwerkers, door een daartoe speciaal aangenomen ploeg vlotters uit het stoom schip „Ootmarsum" gelost. De lossing van de met gezaagd hout geladen booten, waarvan er thans nog zeven in de haven liggen, vindt geregeld voortgang. Voor het eerst sedert den wa penstilstand zijn in de haven geregeld booten met een lading van 2000 stand aard hout in lossing. De bootwerkersorganisatie heeft zich andermaal mtet een brief tot de Scheep vaart vereeniging gewend, waarin zij schrijft dat zij nimmer bezwaar heeft ge maakt tegen een technische herziening van een enkel sterk opvallend tarief. ri IS i FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING; De Ver. voor facultatieve lijkverbran ding zal haar 54e algemeene vergadering den 28en dezer te Veis en houden. Het jaarverslag over 1928 vermeldt, dat er 406 crematies hebben! plaats ge had, 54 meer dan in 1927. Het ledental der vereeniging bedraagt thans 7503. De exploitatierekening van het crematorium sluit met een voordeelïg saldo van bijna f 22.000, de verlies- en winstrekening met een saldo van f 18.500. Het bestuur van' den Algemeenen Nei- derlanldschen Metaalbewerkerstoond, laf- deeling Den Haag heeft in een druk be zochte electricienlsvergadering m. a. 1st. een motie aangenomen in verband met h)et doodelijk ongeval van het lid J. Brandt in den Koninklijken Schouwburg te 's-Gravenhage. Zij stelt vast, dat daar met gereed schap is gewerkt, dat niet voldeed aan de veiligheidsvoorschriften; dat gewerkt moest wordten in een veel te snel tempo met als gevolg veronachtzaming vlan de noodige veiligheidsmaatregelen pn d'at de (arbeidstijd op een misdadige wijze is' overtreden en de getroffene op het ma-, ment van het ongteval 75 uur had ge werkt in pl.m. '5 dagen. Deze misdadige overtreding van de ar beidswet, had h. i. als' gevolg dit doo delijk ongeval. Ter vermindering van brandgevaar is het op de werf van de firma Wilton te Schiedam verboden tijdens het werk te rooken. Aan de geldende bepalingen, die reeds 15 jaar bestaan, wordt streng de Een Curapaosche commisisie, Ibtejstaande uit de heeren J. B. iSuarez, Dl. 'Zalm, J. H. Jonckheer en Ch. JL Htelnri- quez, die zich spontaan gevormd hejpft om géiden! in te (zamelen voor; Mn! gedenk steen op het graf 'd er drie dappere militairen Vaas, van Zuilen en Mar- cusse, in den avond van '8 (Juni ^te- vallen op het veld van feejr, on fevjjens' tot steun van de magela.letn betrek kingen, maakt in de Amigoe di Cura sao 'bekend dat de collecte f 3379 Beeft opgebracht. Op den verjaardag van de Koningin- Moeder is in de vergaderzaal van het Baxige's Bad op het 'Rif 'te Curapaoi (éein geestdriftige in s tail a tie-s ameiikomst ge houden vain het op 23 Juni opgerichte vrijwilligerskorps, onder leiding van dien heer C. N. Winkel ten luit. 'O, U. Ml. Jansseras van het korps mariniers. Uit de vaderlandlievende redevoeringen bleek dat er een uitnemende verstandhouding met de (militaire politie bestaat. Per stoomschip Simon Bolivar" is op 7 Augustus te Curasao de commissie van onderzoek in zake het optreden van de militaire en politiofnje(ele autoriteiten op Cura<;ao aangekomen. De „Amigoe" van 17 Augustus meldt, dat de commissie met veel onderschei ding te Curasao is ontvangen. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Gisterenavofnd is te Roosendaal een ernstig auto-ongpiuk gebeurd, waar van twee inwoners van Middelburg, de heer (en mevrouw J. J. de Vliegler- de Looze, van de Rottierdamsche kajai, en twee pjerstelhen uit Serooskerke, de heer en mevrouw A. Westdorpe-Bos- man het slachtoffer zijin gewordtan. Op den Bredasehen weg onder Roosen daal is de auto, wiaarmede zij reden', 'lefai- gevolge van eiein vterkeersmanoeuvre bij' het passeepen va|n een andere auto en1 een tractor met aatnjjjjang, geslipt, naar luid der berichten wijl zij met groote vaart reden. De auto sloeg daarbij tegjejnl een boom ein de inzittenden werden ern stig gewond. Me!n heeft ze naar het ziekenhuis Gharitas te Rooselnjdaüal ver voerd daar bleek dien heer De Vlieger j de borstkas te zijh ingedrukt, tprwiijl diens echtgepioote teen gecompliceer- de dijfoeeubqeuk bekomen had. De heer i Westdorpe had een bekkenfractuur, diens echtgenoote kwam er nog het best afj

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1