TWEEDE BLAD De Kroonjuweelen. OEERSTE KW. ©VOLLE MAAN O LAATSTE KWARTIER ^NIEUWE MAAN VAN DE VAN Woensdag 11 Sept. 1929 No. 214 BINNENLAND KUNST EN WETENSCHAP KERKNIEUWS FEUILLETON ONDERWIJS LANDBOUW DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DB WEEK VAN 11-18 SEPTEMBER. ZUID LEGER EN VLOOT SPORT LUIT. VAN DEN BERG. In antwoord op vragen uit den Indi- schen Volksraad omtrent de zaak van den luitenant Van den Berg, heeft de regeering o.m. het voligjende mede gedeeld Door den le luitenant der infaniierie O. A. J. van den Berg, die onlangs door den Krijgsraad te Magelangj werd ver oordeeld wegens mishandeling met doo delijken afloop van een dwangarbeider, is tijdens het vooronderzoek zijnier zaak inderdaad dienst gedaan, echter in een andere omgeving (igjamizoen) dan waar de strafbare feiten waren gepleegd. Niet temin is de regejering van mfeeninig{, dat het, ook uit een oogpunt van discipline, in een ernstig geval als het onderhavige meer aanbeveling had verdiend, betrok' kene in afwachting van de beslissing van den krijgsraad geen verderen dienst, althans geen troependienst, te doen ver richten. Dat luitenant Van den Berg voortts in afwachting van zijn berechting ziijtin^j zou hebhen genomen bij de behandeling van krijgsraadzaken, is mede inderdaad juist. Genoemd officier werd nl'. bij brek aan andere luitenants eenmaal als reservelid in een krijgsraad benoemd en heeft toen, door liet uitvallen vain één der leden, inderdaad daarin zitting gehad;j de regeering betreurt het, dait in het geval van luitenant Van den Berg de omstandigheden tot liejt benoemen van dien officier als reserve-lid in een krijgs raad hebben geleid. Overigens wordt in verband met de door eenige leden; uitgesproken ibte' vreemding, dat indien de daigbladhjerieh- ten omtrent de weerzinwekkende han delingen, waaraan meerigjenoemde offi cier zich zou hebben schuldig gemaakt, op waarheid berusten, hij door den krijgsraad slechts tot een gevangenisstraf van drie jaren is veroordeeld, opgemerkt dat de regeering over de zwaarte van bij rechterlijk vonnis uitgesproken straf fen niet in discussie kan trede. DE „NEDERLAND' '-EXPRESS. De speciale trein in aansluiting op het motorschip „Christiaan Huygens" za tengevolge van de zware bezetting, na Bazel in twee gedeelten worden gesplitst Het eerste gedeelte zal Donderdagmor gen 12 dezer aam het Maaslstation te Rotterdam aankomen. Aankomst te Den Haag 11 uur (S. S.) Het tweede gedeelte arriveert te Arn hem Donderdagmorgen 9 uur 36, te Utrecht 10 uur 26, te Den Haag (S.S.) 11 uur 27, te Amsterdam (W.P.) 11 uur 6, te Amsterdam (C.S.) 11 uur 21 en te Rotterdam (Maas) 11 uur 34. stra van Meeden (G-ron.), bij de Geref. Kerk te Ann a Jaco b a podder wor den bevestigd. De voorziening in de P red/al le ants vacature te Middelburg. In verband met het opmaken opi Don derdag a.s. van een viertal voor prej- dikant bij de Ned. Herv. gemeente te M i d d e 1 'b u r g (vac.-dr. J. P. Cannegie- ter) is door het hestuur der N. H. (Ge|ref. (Evangelisatie, afd. van den Geref. Bond een schrijven gericht tot den Kerkeraad en het kiescollege, met verzoek om bit een bijgevoegde groslijst een viertal sa men te stellen en daaruit eein predikant te beroepen en wel om de volgende re(< den. Ten eerste, dat adressanten hoewel verre in de minderheid staande, in de Ned. Herv. kerk thuis behooren en er dus h. i. voor hen een predikant moet zijn, die hen de waarheid brengt vol gens Gods dierbaar woord (omverko|rt) fcooals die voorheen op den kansel te Middelburg verkondigd werd. Ten tweede, dat adressanten jaarlijks duizenden guldens moeten uitgeven1 aan reisgeld, honorarium, zaalhuur enz. om predikanten over te laten komen, die hen de Geref. waarheid brengen en dat dit geld, vrijwillig door de hunnen iin 'de collecte wordt bijeen gebracht en dit geld h.i. wanneer een predikant uil bijge voegde lijst te Middelburg stond, grooten- deels in de kas der Herv. Kerk zou vloeien. Dat dit laatste bewezen is op 16 Juni toen een hunner predikanten een mor- genbeurt in de Nieuwe kerk kreeg, waar toen de collecte aanmerkelijk hooger was dan in gewone omstandigheden en door een stadgenoot het verzoek om een ge ref. predikant werd geuit. Ten derde dat het vooi* de inwoners van Middelburg, 'die de Geref. leer z.g. te zwaar vinden, ^ch ook geen beletsel kan zijn, wanneer hier ook een Heref. Geref. predikant staat, aanigezien de zul- ken toch bij de nu leeds aanwezige predikanten te kerk kunnen gaan.. Dat dus door 'inwilliging van het ver zoek zou worden voorzien in een drin(- gende behoefte voor een deel dér inwo ners en voor het belang der financiën der Ned. Herv. ;o Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ouwerkerk, J. N. Drost O.-I. pred., met verlof te 's-Gravenhage Geref. Kerk. Beroepen te Wolfiaartsdijk ds. R. de Jager te Nunspeet. Beroepen te Leenis, ds. A. B. W. M. Kok 'te Z aamslag. In verband mei de ongesteldheid v<m zijn vader, Ds. J. Spoelstra, em.- predikant van Sappemeer zal ca-nd. Joh. Spoelstra van Meeden Zondag 6 Oct. a.s'. door zijn broer, Ds. E. Spoel- (The crinkled Crotvn). ieautoriseerda vertaling uit het Engelsch ran William Le Queus, door Mej. E. H. 59) Deze opmerking bewees, dat Weinig werelösch als Os car Bishop ook soms mocht wezen, hij zich toch geen illussiesl maakte omtrent de onbaatzuch tigheid van de menschen Over het geheel. Maar, daar Pauline zeer kiesch was en ook wel wist, hoe Benoit ha,ar Uoch vee oplettender had behadëld, voor namelijk in het geval van dat gaan naar konden, meende zij,, dat z'ij minstens een maand van tevoren haar betrekking moest opzeggen. Bishop haalde de schou ders op en stelde de helft van Üiein termijn voor; maar toen hij zag, hoe zij daarmee inzat, gar hij toe. Hij beloofde, dat h'ij 'alle bizonderhte- den zou opschrijven. Zij zou, natu,urlijk, ïever zelve willen uitkijken naar een' pension, zoo dicht moigelijk 'bij zijn huis. De duDbele rol van secretaresse en leerlinge zou druk beslag leggen op haar tijd en zij zou zich niet willen vermoeien, met onnoodig ver heen en weer trekkfeu. Het kynologisch weekblad De Hond verschijnt voortaan bij de Uit geverij N. Apeld. Ort. te Apeldoorn ;i het eerste nummer van den Xen jaar gang, dat wij zooeven ontvingen,, ziet er keurig verzorgd uit. 'Het 'bevat een groot aantal rubrieken waarin over de verschillende hondensoorten zoo. een en ander verteld wordt, raad wordt ge geven! etc. Aardig beschreven is het huwelijksreisje door de lucht van de Landseer „Flora". Er is ook' een jacht' rubriek. In de bibliotheek van het Parijsche Conservatorium heeft men onder de na Menschap van Charles' Malherbe eeni ge tot nog toe onuitgegeven handschrif ten van Schubert ontdekt. Het langen tijd verloren gewaand hand schrift van Dworsjak' s strijkkwartet op 1 is in het archief van het praagsclfe Conservatorium teruggevonden. Friese he taal- en letterkunde Het Selskip for Fryslke Tael- en Skriftenkennisse heeft Zondag hare Erie zendei gehouden te Heerenveen voor dergelijke netoogingen zoo uitne mend geschikt, 't Bezoek was niet groot. Als sprekers traden op de heeren H. Toen hij weg was, keken de jonge dames elkaar een oogen'blik aa.n, zon der te sprekenHet geheel had iets van een sprookje. Stéphanie Dubois was de eerste, die het stilzwijgen verbrak. „Wat een verwonderlijks iets, hè! Hij is in geen enkel opzicht een makkelijk mensch, om te doorgronden. Maar, zoo op het eerst, lij at het wel,, off hjij' vurige liefde voor je heeft opgevat. Tenzij het (natuurlijk slechts een zakenspeteulatie is, van z'n kant., en dat hij er izeili(er van is, hoe je een fortuin in je vingers hebt." Pauline glimlachte en bloosde bij het eerste deel van Stéphanie's opmerking. Zij Wt.s zelve ook verbaasd door die buitengewone oelangstelling van denkal- men, in .zichzelf ge keer den man. Maar haar opgewondenheid bij de plotselinge uitkomst, die hij haar bood, deed haar maar niet al te lang stilstaan bij de beweegredenen die hem daartoe drevn. Er was geen reden, waarom zij niet naar Engeland zou terugueeren, het eenige onaangename deel van het pro gramma was, dat zij Stéphanie moest vaarwel zeggen, die altijd zoo vriendelijk voor haar was geweest en van Wie zij dan ook heel veel was gaan houden. Allle gevaren voor de Broederschap zou den nu wel voorbij zijn, én als zij haar soms toevallig ontdekten, zou haar positie als secretaresse bij Oscar Bishop, het geval voldoende vprklaren. Zij zou een pension zoeken, ergens in R. Cianne en J. Winkelman uit Amster dam. Beide oordeelden, dat onder de Friezen in Friesland zelf te weinig be langstelling voor de Friesche taal bestaat, waardoor deze allengs ach teruitgaat, hoewel zij beschouwd moet worden lals een der eerste factoren om het cultureele peil v,an het Friesche volk te verhoogen. Die weinige belang stelling werkt terug op de Friesche lit teratuur. Er verschijnen weinig nieuwe boeken, hoewel er thans genoeg personen zijn, in staat om de Friesche litteratuur met goede werken te vermeerderen. De laksheid onder de Friezen moet verdwij nen en een der voornaamste middelen is, overal waar dit mogelijk is, zich van de Friesche taal te bedienen. Bovendien moet zooveel mogelijk gepropageerd wor den voor het geven v,an onderwijs in de Friesche taal op de school. Hulde werd gebracht aan Ged. Staten van Friesland voor het instellen van eon Onderwijsraad en het geven van een subsidie van 7000 gulden voor het geven van onderwijs in de Friesche taal aan kinderen. De vertooning van II Frjje Frvslan sloeg gewelig ind door leden van het Leeuwarder Kriletoaniel. Examens v r ij e en orde- o e f e n i n geh De Minister van O., K. en W. brengt ter algemeene kennis: le dat, behoudens onvoorziene om standigheden, de examens ter verkrijging van de acte van bekwaamheid in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek op de volgende plaatsen en tijden zullen worden afgenomen: 's Hertogenbosch op 10, 11 en 12 Sept. a.s. ,'s Gravenhage, op 10, 11, 121, 13, 14, 16, 17, 18, 19 en. 2D Siejpt. a.st Amsterdam op 10, 12, 13, 16, 17, 19, 20, 23 en 24 Sept. a.s., Groningen op 10, 12 en 13 Sept. en op. 16 en 17 Sept. a.s. a.s. de examens zijn slechts toegankelijk voor personen, ouder dan 17 jaar. Ontsmetting van tarwe, gerst en rogge. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen schrijft ons: Het ontsmetten der zaaigranen behoort een telkenjare terugkeerende bezigheid in ieder landbouwbedrijf te zijn! Steenbrand en Fusarium in tarwe worden bestreden door om scheppen met een oplossing van koper vitriool, Germisan of Uspulun universal. Per H.L. tarwe wordt genomen, 200 gram kopervitriool opgelost in 2J L. water of 100 gram Germisan of Uspulun Univer sal opgelost in 3 L. water. Bij gebruik van 50 gr. van deze twee laatste ont smettingsmiddelen, eveneens opgelost in 3 L., worden ook reeds zeer goede re sultaten verkregen, maar de ontsmetting is niet steeds geheel afdoende. Bij zwak zaad verdient deze zwakkere oplossing de voorkeur met het oog op kiembescha- diging. Tegen strepenziekte in gerst is omscheppen met Germisan, aangewenc in een oplossing van 100 gram in 3 L. water per H. L., het meest afdoende. Tegelijk worden dan ook Steen- brand en Fusarium bestreden. Stuifbrand in tarwe en gerst kan alleen worden tegengegaan door toepas sing van de warmwater,behandeling. De tarwe of gerst wordt eerst IJ uur in wa ter te weken gezet,, daarna blijft ze 4J uur buiten water naweeken om tenslotte gedurende 10 minuten in warm water te worden ondergedompeld. Voor tarwe moet de temperatuur 53 gr. bedragen, voor gerst 5152 gr. C. Er moet zeer nauwgezet gewerkt worden, daar anders beschadiging van het graan plaats heeft of de zjekte niet voldoende wordt te gengegaan. de buurt van Edgeware 'Road. Dit zou ver af zijn van Lenoir, dien zij sneer verlangde te ontmoeten. En ze hoopte ook van harte, dat ze Easterbee niet meer zou tegenkomen. Zij ging nu een nieuw blad in haar levensboek beginnen, een van eerzuch tig streven, om Bishops geloof in haar te rechtvaardigen. Over eenigen tijd zou ziji het verleden kunnen begraven. De viei* wekten gingen gauw voorbij, en, na een bedroefd afscheid van Sté phanie, verliet zij Parijs. Bij aankomst in Lonoen nam zij haaj* intrek in fcje(n hotelletje, in een straat,, dichtbij heit strand, en den volgendten dag wijdÖje zij aan het zoeken van een pension, waar zij ook al, wat haar toebehoorde een plaatsje gaf. Den tweeden dag na haar komst vertoonde zij zich op Bry- anstone Square. Na een korte ervaring kwam zij wel tot de ontdekking, dat haar plichten als secretaresse niet zwaar waren. Die aan stelling was zeker maar teen list geweest, om Bishops edelmoedigheid te 'bedekken. Was die opvatting van Stéphanie, dat hij liefde voor haar had opgevat, juist geweest? Daarvan was zij in het geheel niet zeker, daar zijn houding op werk uren bijzonder kalm en gtewioon was. En, ofschoon bij minder terughoudend was gedurende den tijd, waarop hij nóch werk-, nóch lesgever was, kon zij niet anders dan blijken Van vritendschap- VENUS MARS JUPITER SATURNUS Voor verklarende aanteekeningen zie men liet vorige weekkaartje. Het Eerste Kwartier van de Maan staat 11 Sept. in den Schutter, 14 Sept. in den Steenbok en de Volle Maan van 17 Sept. in den Hoewel dit jaar waarschijnlijk minder Fusarium in de rogge zal voorkomen dan voorgaande jaren, verdient een ontsmet ting zekerheidshalve toch aanbeveling. Goede ontsmetting der rogge wordt ver kregen door om te scheppen met een oplossing van Germisan of Uspulun uni versal ter sterkte van één procent. Per H.L. rogge wordt gebruikt 3 L. van deze oplossing (30 gram ontsmettingsstof op 3 L. water per H. L.) Bij sterke aantas ting is aan te raden, 40 gram op 3 L, water per H.L. Behandeling der rogge met droogontsmettingsmiddelen als Aba- vit, Tillantin R. Tillantin of Tutan met de door de fabrikanten aangegeven hoe veelheden geeft eveneens goede resulta ten, hoewel niet steeds afdoende. De aandacht wordt speciaal gevestigd op de machinale omschep- methode, die als een verbetering van de gewone methode kan worden aange merkt. Het graan wordt hierbij in een apparaat gestort, dat gebruikt wordt bij droogontsmetting van zaden (droogont- smettingstrommel). De machine mag niet geheel gevuld worden, daar anders de menging van graan en oplossing onvol doende is. Er dient 3 a 5 minuten ge draaid te worden. LJitstekende bevoch- tiging van het zaad word' verkregen bij aanwending van de bovengenoemde hoe veelheden oplossing. Voor grootere partijen kan gebruik ge maakt worden van groote mengmachines. Na de ontsmetting houde men er reke ning mede, dat voorkomen moet worden dat het ontsmette zaad opnieuw besmet wordt. Daarom mag dit alleen dan ter droging uitgespreid worden op een dorschvloer, als deze vooraf met de ont smettingsstof schoon gemaakt is. Ook mag het ontsmette zaad niet in dezelfde zakken gestort worden waaruit het ge komen is, tenzij ook de zakken ontsmet zijn. Ook de zaaimachine kan een bron van besmetting opleveren. Nadere inlichtingen worden gratis ver schaft door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door bij dien Dienst werkzame ambtenaren. pelijke belangstelling in hem ontdekken. Hij was een eigenaardig meinsch, in vele opzichten; en, gelijk Sté'phanie al had opgemerjct, w.as hij heel moeilijk te doorgronden. Hij leek een menge ling van vriendelijkheid en strengheid. Als hij hd,air les gaf was' hijgde strenge/ leeraar, die heel karig was met zijn lof, maar haar niet spaarde in het attent maken op haar fouten. Ofschoon ze hem heel graag lijdien mocht, was ze toch een beetje nang voor hem. Naaat zij een maand zijn onderricht had genoten, vroeg zij hem,, of hij ook eenige verbetering waarnam, of Izij zich in ook' nóg zoo geringe mate, zijn biiji- zondere vriendelijkheid waardig toonde. En, tot haar verbazing, want zij' had de vraag gesteld met een innerlijk huiveren, wia,s hij bijzonder hoffelijk in zijn antwoord. „IU heeft mijn geloof in u méér dan gerechtvaardigd. Ik kan mij geen andere leerling herinneren die zóó grooje vor deringen heeft gemaakt in zulk een kor ten tijd. Ma,ar.... „en hier verviel hij weer in zijn gewone terughoudendheid, „ik vergis mij heel zelden. Als ïk niet vast gemeend had, dat u van de juiste stof gemaakt was, dan zou ik zeker niet zoo'n belang in u gesteld hebben." Deze woorden schenen haar allen twij fel te benemen. Stéphanie had zich ver gist, toen zij had verondersteld, dat hij liefde had opgevat voor haar 'knappte Waterman. Voor tusschengelegen datums kan men zelf wel schatten, waar de maan dan staat. Saturnus is de eenige planeet, die deze week om 10 uur zomertijd te De Iepenziekte. Verschenen is het rapport van prof. dr. Joh. Westerdij'K en dr. Ch. Buisman over haar onderzoek naar de iepen- ziekte, verricht ten laste van het Prijis- vrageninstituut van den Oranjebond van Orde, in beheer bij de Ned. Heide Mij. al waar het werk verkrijgbaar is. De vraag, of een zieke iep k,an worden genezen, wordt o nlkeiinond beantwoord, ejvenals die, of het sterven der iepen kan worden bestreden. Aangezien men de ziekte thans kunstmatig kan verwek ken, is het mogelijki, verschillende soor ten te beproeven op hun vatbaarheid^ waarna men de resistente exemplaren langs vegetatieven weg snel kan ver menigvuldigen. Voor de Indische marine. NaarAneta vernam is op 1 Aug. 'n nieu we Dornier-vliegboot, de Di 26, bestemd voor de Indische Marine, naar Indië ver zonden terwijl in den loop van dit jaar vermoedelijk nog 8 .Dorniers en 11 kjeine verkenners zullen worden verscheept. Verder zullen dit jiaar 6 bommenwer pers dezelfde bestemming volgen. De nieuwe torpedojagers Van Galen en Witte de Wit zullen bij normale om standigheden het volgende jaar kunnen worden afgeleverd, terwijl de twee laatste jagers van ongeveer gelijk type, de Bane- kert en van Nes later zullen vólgen. Het Scheldej uweel. Maandag was de laatste dag van de Antwerpsche zeilweek, welke dag te vens de beslissing bracht voor de wedf- strijden om het Schelde-juweel. Frank Mardoeh wint met den zesme ter. Ubu met 40 p. het Schelde-j uweel, .Uilenspiegel werd tweede met 32 ip., Kemphaan had 11, Lou 7 p. De Nederlanders hebben het er niet best afgebracht. vriendin. Hij had gezien, dat er een artiste in haar school, en., i.n zijn harts tochtelijke liefde voor muziek, had hij besloten haar de gelegenheid te gevem, waarvoor zij zelve onmogelijk had kun nen zorgen. De aagen vlogen om en zij begon in te zien, dat hard werken het beste middel is tegen ziekelijke herinneringen. Maar op een goeden keer, werd izij fbiiji het topenen van de krant, (die oude tijd weer bij ha,ar wakker geroepen, doordat zij er in las het proces van Forbes' voor zijn moorozuchligen aanval op George Pen nington. Het was maar een kort rechtsgeding geweest, de Broederschap had haar best geda,an voor haar medelid, 'ze had de za,ak in handen gegeven aan een van de knapste advocaten, maar, tegenover zulke Heffende bewijzen, de afdoende getuigenis van vingerafdrukken, stond de handigste advocaat machteloos. Forbes werd schuldig verklaard en ontving het vonnis, dat hij verdiende. Terwijl Pauline dit las, voelde -zij een soort van voldoening. Zij was altijd overtuigd geweest, dat die man haar vader had vermoord en zij was blij, dat hij in zekeren zin, 'zijn vergelding hiervoor had (gekregen.. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5