IE0DEIS ZOOM Nr. 214 Woensdag 11 September 1929 172; Jaargang Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. BINNENLAND NEDERLAND EN BELGIE. DE AMSTERDAMSCHE CRISIS, ALASTRIM EN ENCAPHALITIS. PATRIMONIUM. ZOUTKAMP. HET WITTE MOBILISATIEKRUIS. DE STAKING IN HET HOUTBEDRIJF. TYPHUS OP ZEE. GEBREK AAN INGENIEURS. NAAR JAVA. ZEELAND MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND, ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. Kleermakers voor Dames - Heeren en Kinderen - HERFST- en WATERSTOFFEN BONTMANTELS BOND VAN NEDERLANDSCIHE SCHILDE,RiSPATROONS. türna MIDDELBURGSCHE COURANT. De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, 1/2.30, elders ƒ2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 oent per regel voor ingezonden niededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postcheque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels ƒ2.10, elke reg«' meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit-, drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent.. Inzake de Belgische compensatie-bij slag schrijft men o.m. aan de N. R. Crt., dat het meer dan ooit duidelijk wordt dat de door Nederland sedert den oorlog aangenomen houding, om de zaken rus tig af te wachten, voor ons land geen gunstig resultaat heeft afgeworpen, voor zoover betreft onze houding tot België. Het gevolg is toch geweest, dat, naast het vraagstuk door België en de mogend heden aan de orde gesteld, van de poli tieke herziening van de verdragen van 1839, een voor ons ernstig probleem is gerezen: de handhaving van rechtsregels in de bestaande verdragen (incl. de Rijn- vaartacte) waarvan vaststaat, dat zij ook na event, herziening van de verdragen van 1839 nevarietur behooren te gelden. Dit probleem is gerezen, doordat België, om Nederland tot toegeven te dwingen op punten als b.v. het Moerdijkkanaal, stelselmatig en opzettelijk inbreuk maakt op andere punten, waarvan men zelfs in België in confesso is, dat het inbreuken zijn, maar die men als tijdelijk noodweer voorstelt op grond dat Nederland in ze kere „plichten" zou zijn tekort gekomen. De Vrijzinnig-Democratische raads fractie te Amsterdam heeft aan de sociaal-democratische bericht, dat zij be reid is in de gestelde voorwaarden te treden. Alleen moet nog de sanctie der ledenvergadering verkregen worden. De anti-revolutionairen trekken één lijn met de Roomsch-Katholieken; ook zij zijn bereid tot onderhandeling. En nu maar braaf afgeven op die con servatieve reactionnaire liberalen, die weigeren zich te bukken onder een SO' ciaal-democratisch juk, maar die wél be reid waren te onderhandelen op redelij ken grondslag over wat der sociaal-de mocraten, nuchter gezien, toekomt. In de week van 1 tot en met 7 Sep tember is afgeleverd door de entstofin- ïichting te Amsterdam koepokstof voor 150.257 personen, te Rotterdam koepokstof voor 22.071 personen (waar- yan. vaccinaties en 5770 revaccinaties in de Koepokinrichting), en te G r o n i n- g e n koepokstof vaor 3757 personen, in totaal voor 176.085 personen. in deze week zijn zeven gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezond- heid gebracht. Omtrent twee van deze gevallen wordt een nader onderzoek in gesteld. Van I tot en met 7 September zijn in Rotterdam waargenomen 24 alas- irimgevallen. In de ziekenhuizen aldaar werden aangetast 2 personen van het personeel en 1 patiënt. Totaal 27 per sonen. Er stierven 3 personen aan alastrim; r-aar doodsoorzaak van 0011 pcrsooiij bijna hersteld van alastrim, wordt een nader onderzoek ingesteld. Voorts zijn in dezelfde week de vol gende gevallen in andere gemeenten waargenomen: Delft 3, Dordrecht L Oe gs tg eest 1, F ij n a a r t 1, Helmond 1, Heerde 1. Totaal-generaal voor September 35 ziektegevallen met 3 sterfgevallen. Het Nederl. Werklieden Verbond „Pa trimonium" hield gisteren en heden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de afdeeling Groningen zijn jaarlijksche algemeene vergadering te Groningen. Blijkens het jaarverslag van den se cretaris, den heer G. Baas Kzn. te Am sterdam bedraagt het aantal gewestelijke organisaties 194 met totaal 13.010 leden, 139 vrouwelijke leden, 233 buitengewone leden, 945 begunstigers, 25 coöperaties, 69 veneenigingen voor huisvesting, 76 zie kenfondsen en 21 rechtskundige bureaux. Op vragen van het Eerste Kamerlid Westerdijk over de zee- en kustvisscherij te Zoutkamp, welker ontwikkeling in sterke mate wordt tegengehouden door de gebrekkige inrichting der haven, ant woordde de minister van waterstaat o.m., dat de verschillende adressen en rappor ten, welke hem in zake de verbetering van de haven van Zoutkamp hebben be reikt, thans nog in onderzoek zijn. Zoo lang de naastbelanghebbenden het niet hebben gebracht tot een eenigermate vaststaand plan, waarvoor zij steun be- geeren, en evenmin zekerheid is verkre gen omtrent de gemeenschappelijke me dewerking, kan omtrent deze gewenschte verbeteringen nog geen eindoordeel wor den uitgesproken. Onlangs is gemeld dat de nationale bond „Het Mobilisatiekruis" een herin- nerinigsteeken had ingesteld, onder dein naam het witte mobilisatiekruis, uit te reiken aan hen, die buiten de uitoefening van hun maatschappelijke plichten of dienstverplichtingen zich in de jaren 1914 1918 verdienstelijk hebben gemaakt jegens de gemobiliseerden. Hieruit blijkt voldoende duidelijk, dat er een verschil is in de wijze waarop het gewone en die waarop het witte mobili satiekruis wordt verkregen. Ieder, die zich gerechtigd acht het ge wone mobilisatiekruis te dragen, kan zich dat zelf aanschaffen; het witte mo bilisatiekruis echter wordt aangeboden door den bond, die dus beslist over het recht om het te dragen. Naar aanleiding van ingekomen vra gen wordt meegedeeld, dat een commis sie is ingesteld, die alle vragen en voor stellen omtrent het verleenen van het kruis onderzoekt en advies uitbrengt aan het hoofdbestuur, waarna omrent de toe kenning door het hoofdbestuur wordt be slist en de officieele uitreiking wordt vastgesteld. Alle berichten en vragen aan die com missie kunnen gericht worden aan het hoofdbestuur van den bond, Jan Pieters zoon Coenstraat 49, Den Haag. De patroons hebben een brief gezon den aan de arbeidersorganisaties, betrok ken bij de Z a a n s c h e staking om de besprekingen over de liquidatie der sta king voort te zetten; zij noodigen hen daarom uit tot een bespreking op Don derdag a.s. 12 Sept. des namiddags half drie in de Industrieele Club te Amster dam. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is voor den vastgestelden tijd te IJ m u i- d e n binnengekomen, omdat zich een ge- van van typhus aan boord heeft voorge daan en wel bij een opvarende van een der haringschepen, wonende te Katwijk. Het Alg. Ind. Dagblad „De Preanger- bode", meldt dat het tekort aan ingeni eurs volgens Aneta in Nederl. Indië in het bijzonder bij den dienst van den mijnlbouw zich uitbreidt. Dit is een ge volg van het feit, dat zich totaal geen Nederlanders meer aanmelden, voor in genieursdiensten in Ned.-Indië. Thans moet men noodgedwongen overgaan tot het aanstellen van buitenlanders. Reeds is een buitenlandsch ingenieur aange steld door de Electr. Mij. Het A.I.D. verneemt dat Krishnamurti in het begin van 1930 naar Java komt. Met de Staatscrt. zijn verzonden af drukken van de statuten betreffende de \ereen. ter bevordering van de verkrij ging van onroerend goed door landarbei ders „Eigen Erf" gevestigd te Goes1 (Wijz. in de Statuten.) Met de Staatscrt. van 10 Sept. zijn verzonden afdrukken van de statuten be treffende de Vereen, tot sticblting en in standhouding van een Chr. School te Noord-Kraaijert, gevestigd te Noord- Kraaijert, gem. 's H. A rends kerke; de Ylissingsche Zwemclub, gevestigd te Vlissingen. BONDSDAG 'NED. ONDERWIJZERS. Zaterdag werd op de bovenzaal van de sociëteit St. Joris te Middelburg een bijeenkomst gehouden van de afdee- lingen van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers in Zeeland en 'Weste lijk Noord-Brabant. De vergadering, die zeer druk bezocht was, werd geopena door het lid van het Hoofdbestuur den heer Dje Pauw. Na deze begroeting werd een bezoek aan het Schoolmuseum gebracht. Daarna nam, nadat eerst mej. Bon, onderwijzeres en declamatrice te Am sterdam, zich eenige malen had doen hooren, de secretaris-penningmeester van den Bond de heer S. N. Posthumus, het woord, tot het houden eener propa- ganda-rede. Breedvoerig schetste spr. den ontwik- kelingsgjang van den Bond van zijn op richting af tot heden; dat het juist deze organisatie van onderwijzers is geweest,, die, niet door een star isolement, maar juist door een voortdurend contact zoe ken met a ndere organisaties en politieke partijen verschillende van haar program punten geheel of gedeeltelijk heeft zien verwezenlijken. Spr. memoreerde inzon derheid den strijd tegen het ambulan- tisme Na de lunch in café Centraal, en de daarop gevolgde gelegenheid tot het stel len van vragen, had een autotocht naar Domburg plaats, den bezoekers1 aange boden door de afdeeling Middjelburg. De wandeling door de bosschen werd onderbroken, om mej. Bon wederom in de gelegenheid te stellen, de deelnemers eenige oogenblikken van hare kunst te doen genieten. De stilte in het boSch wérkte zeer mede, ,om de vertolking der gedichten ten volle te doen slagen. Vervolgens werd in Domburg dooi* de afdeeling Vlissingen de thee aange.bodeïg waarna de thuisreis weder werd aan vaard In St. Joris teruggekeerd, bleven .die bezoekers tot zeven uur bijeen. Voor drachten van mej. Bon, afgewisseld door zang- en muzieknummers, door eenige onderwijizers en onderwijzeressen ten ge- hoore gebracht, oogstten een welver diend applaus. Deze bondsdag, de eerste in Zeeland, mag zeker als volkomen geslaagd worden beschouwd. Het was gisterenavond drukker bij de muziekuitvoeringen op het Molenwa ter, dan de laatste keeren bet geval was geweest en zij, die er waren hebben genoten van het afwisselend programma, dat de heer Caro voor dezen avond had samengesteld. Directeur en leden van het MiddeTburgsch Muziekkorps mochten zich' in een dankbaar applaus verheugen. i'.- i Si rMT i GOES. Dinsdag vergaderde de Raad der gemeente. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot invoering van een vastrechttarief voor gaslevering, werd thans verworpen met 6 tegen 7 stemmen. Op voorstel van B. en W. werd, met de stemmen van de heeren van Van Bom mel van Vloten en Van Poelgeest tegen, besloten in beroep te gaan bij Ged. Staten tegen, en te verzoeken niet goed te keuren het besluit van het Waterschap „De Breede Watering bewesten Yerse- ke" tot het heffen van een geschot van 2 pet. van de belastbare opbrengst van dte gebouwde eigendommen binnen dat wa terschap gelegen. Voorts werd nog vast gesteld het kohier der Straatbelasting voor 1929. KATTENDIJKE. In de op 9 dezer gehouden Raadsvergadering werd op voorstel van den Voorzitter, omdat in de op 2 dezer gehouden vergadering, bij de voorloopige vaststelling der rekening der gemeente over 1928, de stemmen staakten, de rekening opnieuw behan deld en werd met 3 tegen 2 stemmen de rekening niet voorloopig vastgesteld. De heer Hundersmarck ver zocht ingelicht te worden over de elec- triciteit en de Voorz. zou de noodige stukken en correspondentie daarover op zoeken en mededeelen. Het Raadslid C. Molhoek' overhandig de den Voorzitter een Schrijven, waarin hij ontslag vraagt als lid van den gemeen teraad. BRUINISSE. In de dezer dagen gehou- fTen vergadering van den Raad is de be grooting van het Burgerlijk Armbestuur goedgekeurd in ontvangst en uitgaven op t' 3419.gemeentelijke subsidie f 2200. De voorzitter heeft nog niededeelingen gedaan omtrent de reeds plaats gehad hebbende verpachting aan havenzaten; daarover is breedvoerig gediscussieerd. BRESKENS. Bij de op 7, 8 en 9 Sept. gehouden Floralia-tentoonstelling, die niet druk bezocht was, werden de vol gende inzendingen bekroond: J. de Voogt le; C. Leenhouts 2e; J. Droog 3e; Iz. Salomé 4e; P. Wesdorp 5e; D. J. Ornee 6e; Mevr. van Zuijen 7e; Mej. R)sseeuw 8e; Dames Roggeband 9e; /W. C. Carels 10e; J. van Luijk Sr. 11e; J. Manneke-Boekhout 12e; I. de Hullu 13e; A, de Munck 16e; P. v. Putten 17e; J. Cornelis 18e; J. Vergouwe 19e; Mevr. de Vlieger 20e prijs. Van de inzendingen ter opluistering kreeg Mevr. van Zuijen een eersten prijs met lof der jury, P. Wesdorp een twee den en kinderen Cornelis een derden prijs. AARDENBURG, 10 Sept. 1929. In een openbare vergadering deed de feest commissie rekening en verantwoording van de 3-daagsche feesten ter gelegen-! held van het muziekconcours op 28 Juli; 1.1. Op inteekenlijisten was ontvangen ruim f 1200,—, subsidie der gemeente f 500, aan entree's f 738,' opbrengst bloempjesverkoop ten behoeve repara tie van het vaandel f 135.opbrengst voetbalwedstrijd f 109.'met diversen samen f 2793. De totaal kosten van het concours be droegen f 1276.Men lette wel op het! bijzonder hooge bedrag op de inteeken- lijsten. Van de uitgaven komt een bedrag van f 304,ten behoeve 'der plaatse lijke vereenigingen die wedstrijden orga niseerden. De schoolfeesten kostten f 276)de lichtstoet f 177.—, na af trek van diversen blijft een batig saldo van f 283.hetwelk de feestcommis sie besloot aan de Aardenburgsche Fan faren te geven onder nader te bedingen voorwaarden. Rotterdam - Den Haag berichten dat hun COUPEUR met een uitgebreide collectie en een ruime sorteering aanwezig zal zijn in Grand Hotel VERSEPUT te Middelburg van 10 tot en met 13 September a.s. Wij noodigen U beleefd tot een bezoek uit. (Ingez. Med.) Deze week houdt de Bond van Ne derlandsche Schilderspatrooms zijn jaar vergadering te Middelburg. De deelnemers aan dit congres en dat waren er velen v werden gisteren middag in de raadzaal officieel door het gemeentebestuur ontvangen waarbij met den burgemeester aanwezig waren de heeren Oudendijk, wethouder, Hondius en Paul raadsleden en de gemeente-se- cretarib ,mr. v. d. Veur. Toen alle congressisten met het bb- fvtuur der afdeelmg Middelburg zich in de raadzaal vereenigd hadden, nam !de burgemeester, de heer P. DumonTak, het woord en zeide, dat 't gemeentebej- j stuur het op hoogen prijs stelt, dat men naar het eenigszins afgelegen Middelburg komtomdat bijeenkomsten als deze aan de stad steeds meer bekendheid geven. Spr. vindt 't in dit geval nog meer aangek haam, omdat hij nu een persoonlijk woord van waardeering kan doen hooj- ren voor den Bond, die zich niet al leen inspant voor het moreele, doch ook voor het idieele belang der leden. De schilderschool bewijst dit. Het is te toe- j grijpen, dat ook 'buitenstaanders dit waar- j deeren, omdat men daardoor tracht het werk van de schilders zoo goed mogelijk te doen zijn. Ook de verhouding tusschen patroons en werknemers geeft den bond veel werk en spr. waardeert ook zeejr \vat op dat gebied wordt bereikt. Spr. f wenscht de leden een aangeinaam ver- j verblijf te Middelburg, toe, waar hij allen gaarne welkom heet.. 'De algemeene voorzitter van den Bond de heer W. C. v. As, zeide, dat het zoo (langzamerhand gewoonte is geworden, dat in de plaats, waar de Bond verga dert, een officieele ontvangst plaats heeft. Ditmaal heeft de burgemeester het hem al zeer makkelijk gemaakt op zijn woor den te antwoorden, omdat deze blijk gaf zoo goed op de hoogte te zijn van doel en streven van den Bond. Spr. brengt daarvoor en voor de woorden van waajr- deering haast nog meer dank dan voor de woorden van welkom te Middelburg. De schilders komen gaarne naar Midf- delburg, omdat er wel in de eerste j plaats juist voor ben zooveel moois is te zien op bouwkundig,'terrein. Maar ook omdat, terwijl de Bond in Zeeland niet sterk is, Middelburg een afdeeling heeft, waarop de Bond trotsch is. Spr. uitte zijn beste wenschen voor den bloei van Middelburg. Beide toespraken werden met applaus bezegeld. ■Nadat de eerewijn was angeboden, wa ren de gasten in de gelegenheid het ge- heele stadhuis op hun gemak te bezichti gen. Des avonds had in de bovenachter- zaal der soc. St. Joris de ontvangst door de afdeeling plaats bij; monde van den voorzitter, den heer A. He ij boe r, die er op wees, dat de Bond voor de tweede maal te Middelburg vergadert. De eerste maal heeft de toenmalige voorzitter, de heer J. C. van Laere, bij zijn welkomst'-» woord tot motief genomen de ZeeuwA sche spreuk „Luctor et Emergo" en spr. meent dit nu ook te kunnen doen. Se dert de eerste vergadering te "Middel burg is er veel doorworsteld, vooral ook in den oorlog èn de jaren daarna. Ook op dit congres zullen weder vers'chillenf de waagstukken aan de orde komen, mogen die worden behandeld, gedachtig aan het „Goed Zeeuwsch, goed rorid" en aan het Luctor et Emergo. Spr. juicht het toe, dat de oud-af deelingsbestuur- ders ,de heeren van Laere, Worrell, Ma- chinaud en Pielerse nog aanwezig zijn, al leven zij nu als rustig burger. Zij hebben daarbij; nog steeds gnoote belangstelling voor het vaik en voor den bond. Helaas is een der bestuursleden veel te jong heengegaan en spr. brengt van deze plaats een hartelijken groet aan de nagedachtenis van den heer A. F. Noest. Het is' voor de leden nu weer |de' Itijd van arbeid en verpozing en spr. lioopt dat het congres1 te Middelburg in alle opzichten molge slagen. De bondsvoorzitter, de heer van As, wees er op, dat de afdeeling te Mid delburg. 33 ja,ar Bestaat en hij hef ge noegen heeft gehao haar een groot deel van dien tijd te kunnen gadeslaan. Steeds heeft zij eendrachtig en met klracht alle moeilijkheden doorstaan en spr. stelt haar werken aan allen ten voorbeeld ook' voor dit congres. Moge de 'behandeling der verschillende waag stukken ook nu den lBond weer inner lijk sterker maken. De vergadering. Hierna begaf men zich naar de be neden achterzaal, waar de algiemeene vergadering werd gpopend door den heer van As met een korte inleiding, waar bij hij. er op wees, d'at dje agenda) )dit maal' wel kort is, ornldat de lust om voorstellen in te dienen bij de afdee- lingen schijnt te verminderen. Maar toch zullen oe pimten, die aan de orde komen, stof genoeg 'voor discussies kunnen opleveren. Het zijn rapporten van de commissies;, die over vroeger reeds behandelde vraagpunten rappor teerden en waarbij het niet de bedoe ling is die zaken aan de commissieoraJie kapstok op te hangen. Het werk i's niet makkelijk alles zoo goed te maken als mogelijk is, maar men- moet daar naar trachten. En al kan men niet .altijd tot een afdoend resultaat komen, de be sprekingen kunnen toch leerzaam zijn, en de onderlinge band wordt door- con gressen als dit versterkt. Hiermede verklaarde spr. het con gres geopend De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd nadat een der leden had opgemerkt, dat hij in de vorige vergadering niet bedoeld had, dat alles wat de gezellen vragenj

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1