De XXe Eeuw. MEMEIJER's RIESCHE HEERENBAM 15 cfc VOOR FIJNPROEVERS 172? Jaargafif. Mr. 213 BImmümg 10 September 1819 Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. BINNENLAND 12 ch pep half ons varoen 18 pep ha If ons g pep half ons KUNST EN WETENSCHAP ZEELAND sm MIDDELBURGSCHE COURANT iDe abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen.' van 17 regels ƒ2.10, elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uiti drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt,- opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra, Bewijsnummers 5 cent. Om de zuivere waarheid- Do post brengt ons een geschriftje „IMel vriendelijk verzoek om van liet bijgaande, met ernstige attentie kennis te nemen." Het gezondene is het eerste nummer van een maandschrift van 16 bladzijden, De Theosoof, gewijd aan de ver spreiding van de zuivere theosophie, zooials die in de geschriften van H. P. Blavatsky is vastgelegd. Behalve haar groote werken, heeft de stichtster van de theosopische beweging ran de 19de tot de 20ste eeuw vele ar tikelen geschreven, in haar eigen tijd schriften The Theosophist, Luci fer, en in andere periodieken. Deze bijdragen van haar schrijverstalent ziju, zoo schrijft men, nagenoeg onbekend ge bleven voor het Nederlandsche publiek. En dit maandblad wil nu elke maand één of meer dier artikelen drukken, zoo zuiver mogelijk in het Nederlandsch ver taald. „Hel ééne en eenige doel met dit plan is, aan het Hollandsche publiek de ware leeringen van zuivere theosophie voor te leggen, en deze hun eigen in- haerente licht te doen afstralen. Onjuiste en onrijpe begrippen zijn gangbaar ge worden onder den mantel van theosophie aldus dit nieuwe maandblad en daarom acht het plicht om, in dit land, met een traditie van groote geleerdheid en geest voor studie, de .oorspronkelijke leeringen, voortvloeiende uit de oorspron kelijke impuls van de nooit verouderende (Wijsheids-religie, nauwkeurig weergege ven, voor het Nederlandsch levende pu bliek, beschikbaar te stellen." Men zou zoo zeggen: daar is niets tegen. Alleen zoü wat meer bescheiden heid of wiat ingetogener wijze van uit drukken misschien aanbevolen mogen worden,- wanneer men zelf op de in theosophische kringfen gebruikelijke, quasi-bescheidene, anonyme wijze zich aankondigt als de verspreider van de eenige, zuivere waarheid, staande tegen over andere, dus on-ware waarheden, dan lijkt voorzichtigheid en 'wetenschap pelijke eenvoud en bedachtzaamheid in de Wijze van uitdrukken op z'n minst ge boden. Het gaat der theosophie den laatsten tijd niet al te zeer voor den wind, mis schien juist doordat ze wat te 'hard van stapel is geloopen. Na den dood van „H. P. B." zooals men met eenige gewichtigdoenerij me vrouw Blavatsky in theosophische krin gen pleegt aan te duiden,, is al 'spoedig een splitsing in tweeën gekomen: de Catherine Tingley- en de Annie Besant- theosophen. Elk dezer ging zijn eigen weg; de laatstgenoemden kregen als aan hangsels of uitwassen o.m. 'de bewegiug van de „Orde van de Ster", met Jiueraja- dasa en Krishnamurti; en de dusgenoem- de Liberaal-katholieke Kerk (die z'n apostolische successie, via de O ua-Katho- lieken volhoudt) met Weagwood en Lead- 'beater. Het wereldleeraar-gedoe met den overigens niet onsympathieken Britsch- sTndischen jongeman Krishnamurti, on der protectoraat van Annie Besant, heeft velen naar de beweging getrokken, maar onder de ernstige en meer wijsgeerig aangelegde theosophen toch ook reactie verwekt. Of het nieuwe tijdschrift nu van een, naar aanleiding van dit h. i. onwaardig gedoe, afgescheiden groep theosophen de tolk wil zijn, of van hen uitgaat, vermo gen wij niet te beoordeelen, omdat het er niet bij staat. Onwaarschijnlijk lijkt het niet. In elk geval zal het tot zuivering van den toestand kunnen bijdragen, wan neer theosophen en zij; die belang stellen In haar leeringen, zich aan de zuivere bronnen probeeren te laven. Dat zulks tot dusverre onmogelijk is, blijkt echter niet: de Secret Doctrine, Isis Unveiled, de Key, etc. waren en zijn toch in den boekhandel te koop? Mocht het gebeuren, dat men ook aan de bronnen geen lafenis, maar slechts' droog zand of ijdelen schijn vindt, welnu,; dan kan men gerustelijk, zeggen: als er aan de bron geen helder en zuiver water te vinden is voor ons, dan zal het in den vertroebelden benedenloop van de rivier toch zeker niet meer gevonden worden. PRINSES JULIANA. Prinses Juliana zal met het oog op de voortzetting van haar studies in den nieuwen academischen cursus aan de Leidsche Universiteit heden weer haar villa te Katwijk aan Zee betrekken. TWEEDE KAMERLEDEN. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft ter benoeming van twee leden van de Tweede Kamer, noodzake lijk geworden door het openvallen van twee plaatsen, doordien de op 6 Juli j.l. benoemde leden de heeren Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck en D. J. de Geer niet binnen twee maanden hun geloofs brieven hebben ingezonden, in hun plaat sen tot leden dier Kamer benoemd ver klaard resp. de heeren C. M. J. F. Go- seling, te Amsterdam, en F. Beelaerts van Blokland, te 's Gravenhage. Na het nu te verwachten bedanken van Minister Beelaerts zal mr. Rutgers van Rozenburg diens zetel innemen. OPBRENGST DER WEGEN BELASTING. In het weekblad De bedrijfsauto deelt J. H. T. mede, dat de Wegenbelasting van 1 Mei 1927 tot 1 Mei 1928 heeft op gebracht 7.274.845, ruim een millioen meer dan de Minister geraamd heeft. In het tweede belastingjaar was de op brengst 8.907.357, drie millioen ineer dan geraamd werd, en ten opzichte van het eerste belastingjaar een accres van 22.4 pCt. Een millioen van de hoogere opbrengst heeft de Minister gereserveerd, omdat de rijwielbelasting werd verlaagd. Mo gen wij nu een voorstel van den Minis ter verwachten de overige twee millioen te gebruiken om de autotarieven te ver lagen vraagt de schrijver. HERZIENING RIJWIELBELASTING. De Bond van Rijwiel- en Motorhan delaren (B. R. H. N.) heeft zich met een uitvoerig schrijven gewend tot den Mi nister van Financiën. Op billijkheidsgron- den beveelt hij daarin eene herziening van de inning der rijwielbelasting aan in dier voege dat de prijs voor een belas- tingmerk verminderd wordt met onge veer V12 voor iedere verstreken maand van het belastingjaar. Verder acht hij 't gewensdht dat het belastingjaar 1 Maart of 1 April aanvangt. De Bond heeft den A. N. W. B. en alle organisaties op rijwiel-handelsgebied verzocht deze herzieningsactie te steu nen. NEDERLAND EN BELGIE, Het Belg. blad Het Laatste Nieuws, schrijft naar aanleiding van den z.g.n. compensatiebijslag o. m., dat België met het invoeren van den compensatiebijslag voor de vaart tusschen Belgische havens en Rijnhavens geenszins bedoelt vrach ten aan Rotterdam te onttrekken. De credieten, die aan het verleenen van dezen bijslag besteed worden, stemmen overeen met den interest van de bedra gen die men zou noodig gehad hebben voor het graven van de nieuwe Schelde- Rijnverbinding, die door de Nederland sche Eerste Kamer samen met het ont worpen verdrag werd verworpen. Men wil dus alleen de nadeelen wegnemen die voor Antwerpen voortspruiten uit een verder uitblijven van een regeling tus schen Nederland en België en die,voor een deel ten minste, aanleiding zijn van den achteruitgang van de Rijnscheep vaart op Antwerpen, Het Antwerpsche reedersorgaan „Nep tune besluit, dat men in België de com- pensatiepremiën niet als een universeel geneesmiddel beschouwt, „hetwelk ons onmiddellijk een met Rotterdam ge- lijkwaardigen toestand zal verschaffen, wat het overslaan van massagoederen betreft. Het gaat thans slechts om een eerste verwezenlijking van het gehee- le methodische plan dat is opgevat om den toestand van onze handelsmetro pool te versterken. Van nu af is het zeker, dat de aanschaffing van een mo derne en gespecialiseerde uitrusting, waarvan wij het belang niet onderschat ten, een eerste planrol zal vervullen in deze evolutie." AMSTERDAMS WETHOUDERS- CRISIS. De Chr. en Lib. fracties wil len zich aan de dictatoriale eischen der soc. dem. niet on derwerpen. De soc.-democraten zullen mu ten slotte hun zin krijgen, wat het aantal der door hen te bezetten wethouders zetels 'betreft: 3 van de 6, ofschoon de evenredige vertegenwoordiging met wiskundige zekerheid leert, dat ze er maar op 2 recht hebben in Amsterdam. Daarmede nog niet tevreden, hebben ze ook een regeeringsprogramma opge steld.. dat de andere deelhebbers aan het bestuur hebben te aanvaarden a prendre ou a laisser. Maar dat vliegertje gaat toch niet op.. Namens de Chr. Historische raads fractie heeft mlej. mr. C. Frida Katz den voorzitter der soc. dem. raadsfrac tie het volgende geschreven: ,JIn antwoord op uw verzoek d.d. 7 September laatstleden, moeten wij u mededeelen, dat de door u gesteldie voorwaarden ons beletten met u in on derhandelingen te treden. Jin punt IV uwer voorwaarden stelt u voor: E<e{n overeenkomst tusscheii partijen en het op zich nemen van verplichtingen dioor deze partijen. iWjij achten dit in strijd met art. 45 der Gemeentewet, volgens hetwelk de Leden van den gemeenteraad stemmen zonder last van iof ruggespraak met hen die benoemen. „Dit echter buiten beschouwing la tend, meenen wij, dat oo!k een eventueel aanvaarden van de door u gestelde voorwaarden, welke o.i. een geheel pro gram inhouden, door eenige fractie in den Gemeenteraad, zou beteekenen, dat de tot deze fractie 'behoorende raads leden zich den wil van de sociaal democratische fractie lieten opleggen, tengevolge waarvan zij hun 'zelfstandig heid geheel' zoudien verliezen. ,/Wij rijn van meening, dat een op lossing dei' wethouderscritsis: niet dic tatoriaal, doch door overleg tot stand moet kómen." En namens de raadsfractie van den Vrijheidsbond heeft haar secretareslse, mevr. A. M. KoekMulder aan de soc.- dem. raadsfractie geschreven: „Namens de raadsfractie van den Vrij heidsbond heb ik de eer u mede te deelen, dat rij niet wemscht mede te werken tot de vorming van een college van Burgemeester en 'Wethouders' op de door u gestelde voorwaarden," DE ALASTRIM. Te Delft werden gisteren elf geval len van alastrim geconstateerd en wel bij tien kinderen en één volwassene. Sedert de vorige opgave zijn bij den G. G. D. te Rotterdam drie geval len van alastrim aangegeven ook H e 1- nx o nd meldt een geval. NA HET SPOORWEGONGELUK. Het blijkt nu de verongelukte Mep- peler locomotief weer uit het water is getrokken, dat het verkeer met Leeu warden voorloopig wel een maand over enkel spoor moet plaats vinden. Eerst moet het schuin afgebroken ge deelte van het bruggehoofd, voor het andere paar rails gelegen, nieuw worden opgemetseld, en voldoende stevigheid verkrijgen. De machinist Langman uit Zwolle en de hoofdconducteur Hillinga te Meppel zijn beiden geschorst. EEN STAAT-MET-DEN-BIJBEL FONDS. Het Hoofdbestuur van de Herv. Ger Staatspartij (H. G. S.) heeft besloten tot stichting van een eigen partijbureau en het riep daartoe een fonds in het leven onder den titel „Staat met den Bijbel fonds". Als leden van het bestuur van dit fonds treden op de heeren ds. H. K. E. Gravemeijer, Ned. Herv. predikant, voorzitterle luit. B. G. Peereboom, secretaris j en J. W. Audier, accountant, penningmeester, allen te 's-Gravenhage. 8p <sw y&z&k Inigez. Med. DE STAKING IN HET HOUT BEDRIJF. Donderdagmiddag worden in de In- dustrieele Club te Amsterdam de be sprekingen tusschen werkgevers en werknemers over de liquidatie van het conflict in de houtindustrie voortgezet. DE TWENTSCHE BONTWEVERIJ. De directie der Twentsche Bontweve rij te Hengelo (O.) heeft haar kantoor personeel met ingang van 1 December a.s. voorloopig ontslag aangezegd. Dit ontslag staat in verband met de staking. In het conflict is tot dusverre geen ver andering ingetreden. Men is thans in de Twentsche Bont weverij bezig de nieuwe machines, wel ker ingebruikneming, in verband met een nieuw in te voeren tarief de eigenlijke oorzaak van het tegenwoordige conflict vormt, weer af te breken. LUCHTVAART IN INDIE. De Kon. Ned.-Indische Luchtvaart Mij. maakte in Juli 11 vluchten, waarop ver voerd werden in totaal 1117 passagiers en wel379 op de lijn Batavia- Bandoeng, 419 op de lijn B a n - doeng-Batavia, 75 op de lijn B a- tavia-Semarang, 80 op de lijn Semarang-Batavia, 164 op speciale en rondvluchten. PEST IN INDIE. Te Jiwidei heeft zich wederom een geval van pest voorgedaan, zoo meldt Aneta ons. De patinte is een inland- sche vrouw, die naar het Gem, zieken huis te Bandoeng werd overgebracht, waar zij overleden is. DE MOORD OP MEVROUW LANDZAAT. De inlandsche vrouwelijke keuken- bediende, die werkzaam was bij de fa milie Landzaat en die indertijd het kind je van de vermoorde vrouw gered heeft, ontving de bronzen ster van trouw en verdienste, zoo meldt „Aneta". Kunstdiefstal. Een fijn-gesneden drieluik van ivoor, een kunstwerk van zeer hooge waarde, is gestolen uit de schatkamer van de kathe draal te Agram. De diefstal is lang ver borgen gebleven, daar de dieven een co- pie op de plaats g|ezet hadden van ltet verdwenen origineel. B. K'. RIJKSKI F.SKR1XGORUAN18AT1E MIDDELBURG. In de gisteren te Terneuzen gehou den vergadering der R..K. Rijkskieskring- organisatie Middelburg zijn, zoo meldt de iMsb., tot leden v,an het dagelijks'ch 'bestuur gekozen dè heeren J. P. F. Men tink (aftr.) Vlissingen, (voorzitter), mr. A. J. J. M. Mes, IleinkenSzand (.secretaris) en M. C. Geerts, Hulst (pen ningmeester). Tot leden van den Partijraad werden gekozen de heeren A. Meheere, 's Heer renhoek, B. J. A. Stoepman,i Middel burg, G. J. H. A. Schuurs te Sas vani Gent en tot plaatsvervangers de heeren A. Adriaansens-Buysrogge, Walsoorden, P. Baart, Stoppeldijk en M. 0. Geerts, Hulst. Tijdens de vergadering kwam nog een bedrag binnen van f 160.— tot dekking] van het bestaand kastekort. REDDEN VAN DRENKELINGEN. Eenige Bestuurderen van den Nederl. Bond tot het Redden van drenkelingen hebben alhier geexamineerd een aantal heeren, die zich door regelmatige oefening onder auspiciën van de Techni sche leiding van de Middelburgsche Red dingsbrigade hadden bekwaamd, om! het diploma van den Bond te verwerven. Het examen omvatte zoowel de theorie als de praktijk. Toen na afloop de heer Bierlé, Voorzitter van den Bond, namens de commissie de uitslag mededeelde^ bleek het, dat elf candidaten wareini ge slaagd en 2 afgewezen. De namen van de geslaagden zijn: J. G. Geervliet, Diploma B. A. C. Julianus; P. C. Mulder; L. A. Tliielens; A. W. Zandee; J. Davidse; P. OastenmillerP. Sanderse; J. .P' Sturm en H. Boasson Diploma A. H. C. Merk, Voorbereidend. De heer Bierlé wenschte bij: monde van de commissie de geslaagden en mede de Middelburgsche Brigade geluk met het behaalde succes en sprak er zijn vreugde over uit ,dat de belangstelling in Zeeland! [groeit. Hijl wekte de geslaag den op, steeds te blijven oefenen en de niet-geslaagden nog eens flink hun best te doen, opdat ze het volg|end jaar even eens een diploma zullen kunnen kj'ijigeu. Hij1 sprak verder de hoop uit dat steeds meer (ook dames) zich zullen gaan toe leggen op het reddend zwemmen; de belangstelling voor- en steim van het werk zal dan in ruimer kring zonder twij fel volgen. HET VEER WOLPHAARTSD4JK—- KORTGENE. Aan den voorzitter der Prov. Boot comb missie, den heer J. A. van Eomlpu, is 'n telegram gezonden door de G o e s c h e

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1