BEURSNOTEERING WEERBERICHT HOOG WATER 16 Het is de beste! AMSTERDAM, 9 Sept. (Slotkoers). Het eerste cijfer is de koers vanZa- jferdag, het tweede die van heden. 6 pet. Ned. '22 103y6-ll038/6. 5 pot. Ned. '18 101-101»/5'. 4Ye pet. Ned. "17 99y8-(99yB. 2y2 pet. "N. W. Schuld 66y5-<62. 3 pet. do. Oblig. 75ys—(75ö/y 3 pet. do. Certif. 754/5—752/3. Cert. Ned. Hand. Mij. 172VsII73. A. N. I. Handelsh. 1643/4-{1646/8. A. Kol. Bank 238i/2—239. Kon. Petrol. A. 423-426i/2—t419-422. Amsterd. Bank 187—|187i/2. Gecons. Holl. 56i/2. Handelsv. Amsterdam 645-647—643- .6551/2- Javasche Cultuur 400—M03-406. A. Deli Mij. 388—i388-390i/2. 1 Amsterd. Rubber 259-260y2—i262-263i/2 Ned. Amerik. vaart 56&/tt Ned. Scheepvaartunie 20èy2—205i/2. Kon. Holl. Lloyd 8i/2. A. Pakket 2281/4—(226i/2. Bank Associatie 69—>69. Gouda A. 474. Philips A. 920-928935. Margarine Unie 648-662—$45-652. Anaconda 267i/2-269. Steels 2518/4'—298i/2. Erie 91. Union Pacific 288. Common Marine 34-351/4. Maxwell Gr. C. v. A. '84—t84ys. Prolongatie 5—51/4. Markt sluit zoowat prijshoudend. WISSELKOERSEN VAN HEDEN. 9 Sept. 7 Sept. Londen 12.092/3 12.093/41 Berlijn 59.42 59.41 Parijs 9.76i/2 ,9.76i/2 Brussel 34.68 '34.68 Zwitserland 48.061/2 84.05I/2 Kopenhagen 66.42I/2 66.42 New-York 2.493/5 2.495/8 Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Metr. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in d«n morgen van 9 September. Hoogste barometerstand 766.1 te la Coruna. Laagste barometerstand: 747.3 te Nordöyan. Verwachting: Zwakke tot matige Z. Westelijkte tot N. Westelijke wind, half tot zwaar be wolkt of tijdelijk betrokken. Weinig of geen regen in het 'Zuiden. 'Ifr het Noorden Waarschijnlijk eenigle regen. Iets koeler. Thermometerstand. Hedenmorgen a u. 73 gr., 12 uur 80 gr., 3 uur 79 gr. Dinsdag 10 September. Zon op 6.26; onder '7.28. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 17.58. Maan op 2.54 n.m.; (ander 10.09 v.m'. j Eerste kwartier 10 September. VI is sin gen. Z o m e r t ij d. Dinsdag 10 Sept Woensdag 11 Donderdag 12 Vrijdag Saterdag 2ondag biaandag 13 14 15 6 32 7.22 8 29 9 52 11.17 12 18 13.04 (Het tijdstip van hoogwater te D o m'- burg valt 9 minuten na dat te Vlis- singen.) installaties om ingeval van brand alle Sieren tegelijk te kunnen loskoppelen be- vens voorschriften omtrent nooduitgan gen, licht en luchtverversching enz. Besloten wordt, bij eventueele her ziening der bouwverordening, hiermede zoo mogelijk rekening te houden. De levering van orandstoffen voor de Openbare scholen voor den a.s. winter is gegund aan den laagsten inschrijver den heer J. J. van Horssen alhier voor de som van f 179,45 per 10.000 K.G. Het schilderwerk met schoonmaken van het inwendige van den toren hebben B. en W. gegund (aan C. Oreel alhier voor de som van f 276. Bij de beslissing inzake een concierge voor het gemeentehuis zegt de heer Schuit, wel te willen medewerken tot het oproepen van een concierge, mils Se jaarwedde van den ambtenaar-bode met het bedrag van f 150 wordt ver minderd, (vergoeding concierge.) Hij vraagt of B. en W. dit als amende ment hij hun voorstel willen inlasschen De V o o r z. zegt, hiertegen bezwaar te hebben, daar de jaarwedde van dien ambtenaar al niet groot is. De heer Schuit zegt, dat die jaar wedde f 500 bedraagt en dit met liet ontvangerschap toch een behoorlijk in komen vormt. De heer Franse zegt, dat dit amen öement voor hem/ onaannemelijk is, en Sat zoo'n besluit onwettig zou zijn. Het betreft hier een voorstel waarover de stemmen hebben gestaakt en de wet schrijft duidelijk voor, dat staking van stemmen in eeu onvoltallige vergadering tot gevolg heeft, dat zoo'n voorstel een volgende vergadering zonder meer weer aan stemming wordt ónderworpen. De .Voorz. acht dit juist. In stem ming gebracht, wordt het voorstel van r.c° om een oproeping te doen,/ met 4 stemmen vóór, en 3 tegen (die der heeren Pmjpe, Sclhuit en Crucq) aange nomen. Nu stelt de heer S chuit voor Öe jaarwedde van den ambtenaar-bode 'met i 15U te verminderen. De .Voorz. ontraad dit ten zeerste Na gehouden bespreking wordt dit voor stel met dezelfde stemmenverhouding verworpen. De verordeningen betreffende den Bur gerlijken Stand worden zoodanig herzien dat voortaan eiken Woensdag, Vrijdag en' aterdag van 2—8 uur 's middags gele genheid zal zijn tot het voltrekken van huwelijken; wordt van deze dagen of van dit uur afgeweken, dan kpst dit de gegadigden respectievelijk f 10,— of f 5. Verder zullen de drie ambténaren elkaar onderling voor alle functies kunnen vervangen. B en W. stellen voor de onderhouds werken aan het gemeentehuis te gunnen aan I. Boone het metsel- en timmerwerk en aan C. Oreel het schilder- en samb werk. De heer Schuit zegt, zich hiermee niet te kunnen vereenigen; waarom zijn hier van nu twee perceelen gemaakt? Daar is weer een luchtje aan; 't is wel toevallig dat de timmerman Boone voor het timmer- en metselwerk de eenige inschrijver is, en de schilder Oreel voor hel perceel schilderwerk. De heer Franse zegt, dat hij ge heel van die splitsing onkundig was, daai deze door den gemeentebouw meester is bewerkt, zijn inziens in 't belang van het werk omdat dit nu voor elk deel door vakkundige menschen zal worden uitgevoerd. 1 Schuit zal er zijn stem niet pan geven en hij. stelt voor, alles opnieuw onder één perceel aan te ne steden. De Voorz. ontraadt dit, daar het wel vertraging maar geen voordeel ge ven Zal Het voorstel-S chuit Wrdtmiet 4 3 stemmen aangenomen; tegen de heeren Franse, Janse en Van Eenen- naam. Een wijziging der begrooting 1929 gaat onder den hamer door. Thans is aan de orde de Begrooling 1930. Voorgesteld wordt een gislantaaim te plaatsen bij het Schoolplein. De heer Schuit is hier tegen. De Voorz. zegt, dat de Raad het toch zelf gewenscht achtte. De heer Crucq meent dat de P. Z. E. M. daar zelf wel een lichtpunt plaat sen zal. E. en W. nemen hun voorstel terug. Een vernieuwing van het voorstraatje te Kleverskerke wordt met 4 stemmen tegen verworpen, de wethouders en de heer Van Eenennaam stemmed voor. De heer Schuit zegt, dat het voor gestelde meer dan f 150 kosten zal, ter wijl de heer P u ij p e alleen een goot wil leggen voor waterafvoer en overigens een pad van macadam, kosten f 75^—. Al dus wordt nu besloten. De heer Schuit stelt voor, den post „onderhoud wegen met ongeveer f 500 te verminderen, hij wil 75Ó00 K.G. ma cadam en 15000 K.G. grind minder toe slaan dan B. en W. noodig achten. De- o o z. ontraadde die vermindering. De heer Franse zegt ,dat we er re kening mee moeten houden, dat deze post jaai lijks door B. en W. al is verminderd ook nu weer met 25000 K.G. macadam; dal we pu twee zeer gunstige jaren heb hen gehad, voorts doen B. en W. gaarne de toezegging, wanneer niet alle maca dam noodig is, deze ook niet te gebrui ken. Ook uit de laatste rekening blijkt dat er ongeveer f 500 op de wegen bespaard is. De heer Schuit wil dezen post in elk geval vermindereu, wordt die toege staan dan zien we toch dat alles wordt weggeboemeld, zooals hier meer door B. en W. geboemeld wordt. De heeren P u ij p e en Crucq zeggen dat het wegenbeheer onoordeelkundig, duur en zeer tot ongerief van de gebrui kers van den weg plaats heeft. De heer Franse merkt den Voorzit ter op, dat hij wel overtuigd is, dat het den heer Schuit te doen is hem per soonlijk te treffen, maar nu de heer Schuit zich tot B. en W. richt, wordt ook de Voorzitter er hij hetrokjken. Zul ke woorden zijn niet toelaatbaar. Hij is overtuigd dat het College van B. en W. den Baad zooveel mogelijk voorlicht en tegemoet komt. De heer Schuit zegt geien personen op t oog te hebbenhij wil hier alleen het belang van de gemeente voorstaan De heer Franse zegt, dat de heer Schuit nu liegt en ook weet dat hij liegt De heer V,an Eenennaam verdedigt liet wegenbeheer van B. en \V. en raadt den Voorzitter aan tot stemming over te gaan Hel voorstel tot vermindering wordt aangenomen met 4 voor 3 tegen ''de Wethouders en de heer V,an Eenennaam De heeren Puijpe, Schuit en Cr u c q komen er tegen op, dat op den Singel weer grind voor onderhoud ge bruikt wordt; de Raad heeft toch be sloten alle wegen met macadam te óhd'er houiden, bovendien is grind op een ma cadamweg verkeerd daar die vergruisd wordt. De heer Franse zegt, dat het veel voordeeliger zal zijn om den Singel met grind te onderhouden, de Singel is meer wandel- dan rijweg, bovendien is er hier weinig macadam op verwerkt, het is nog hoofdzakelijk een sintelweg. De heer Schuit wil een uitspraak van den raad ,dat voortaan. Tien singel met macadam wordt onderhouden en het grind dat daar nu ligt, wil hij doem wegvoeren. Het eerste deel van dit voor stel wordt met 4 voor en 3 tegen aanl- genomen (tegen de wethouders en de heer Van Eenenaam). Het wegvoeren van het ^grint wordt verwótpen mei '3 voor en 4 tegen (tegen die wethouders', neeren \an Eenennaam en van de Ket terij) B. en W. hebben f 1000, op den kapi- taaldienst geplaatst voor vernieuwing van bestrating _of rioolwerk. De heeren Schuit en Puijpte zijn hier tegen. De heer Crucq wil inu reeds weteai wat B en W. er mede van jilan zijn. Namens B. en W. wordt opgemerkt dat dit bedrag voor een groot deel /ge vormd wordt door den verkoop van op gaande hoornen zoowel zieke als enkele gezonde, berekend wordt dat na aapt- planting ongeveer f600 overblijft. Het zou niet economisch zijn wanneer dit geld voor gewone uitgaven werd ge bruikt. Den heer Crucq wordt geant woord, dat in erk gevat de Raad de be slissing houdt, waarvoor dit bedrag «e- bruikt zal worden Breedvoerig en verwarde besprekinjgen volgen, in stemming gebracht wordt deze post gehandhaafd met 5 voor en ^2 te gen, (tegen de heeren Puijpe en Schuit). B. en W. stellen voor een afzonderlijke toegang te maken tot het vergaderlocaal in 4e openb. school, kosten f75, verder zal dan de werkster worden opgedragen het vergaderlakaal eiken dag te reinigen, en van de verschillende vereeni gingen die daar vergaderen zal een bijdrage worden gevraagd. De heer Schuit acht het een onnut tige uitgaaf. Hel voorstel wordt aangenomen met alleen de stem van den heer "Schuit te gen. I 1 1 Door verschillende wijzigiinigen in de begrooting wordt nu de inkomstenbelas ting met f 600 verminderd en op f 20.000 (geraamd, vorige jaar f21.500, aldus- wordl de begrooting vastgesteld. Het plaatsen van een stoephekje in het tuindorp wordt na breedvoerige bespre king toegestaan. Voortaan zal streng de hand aan een straatbreedte van 8 M. worden gehouden. 1 Vanwege de P.Z.E.M. zal iemand wor den gevraagd ter toelichting van het te bouwen lichtnet. ZUID-BEVELAND. GOES. Dinsdag a.s. zal de Raad dezer gemeente vergaderen en o.m. bespreken het besluit der vergadering van ingelan den van het waterschap „De Breede Wa tering bewesten Ierseke" tot het heffen van geschot van gebouwde eigendom men. B. en W. stellen voor van het recht der gemeente tot het instellen van be roep gebruik te maken. De bedoelde hef fing wordt door hun college onbillijk ge acht omdat: le. zij strekt tot ontlasting van de eigenaars van de ongebouwde eigendommen, van wie ongeveer een derde gedeelte buiten het waterschap is gevestigd en dus in de overige binnen haar grenzen opgebrachte lasten niet deelt; 2e. van de geraamde opbrengst ad ongeveer f12.000, ongeveer f 5600 zal worden opgebracht in de gemeente Goes en dan nog door de eigenaars van een deel der gebouwde perceelen; 3e. het voornaamste argument voor de nieuwe heffing is het subsidie aan de Spoorweg maatschappij „Zuid-Beveland" en de ge meente Goes daaraan jaarlijks reeds f 2758 bijdraagt en 4e. de financieele toe- stand van het waterschap, gelijk deze nog in het jongste jaarverslag tot uiting komt, een dergelijke heffing niet wettigt Zaterdagmiddag j.l. bracht de oud heidkundige vereeniging „De Bevelan- den" te Goes met 65 leden een bezoek aan het kasteel „Westhoven" te Oost kapelle (W.) Op verzoek van het bestuur hield de heer L. J, van Voorthuijsen, bur gemeester van Domburg, een historische rede over het kasteel. Met volle aan dacht werd daarnaar geluisterd. Na het uitspreken dezer rede werd onder lei ding van Baronesse Van Till het kastee bezichtigd. De mandolinevéreemgiug „Sympho- nitaalhier heeft op het groote muziek concours te Rotterdam een eersten prijs in de 2e afdeelimlg behaald met 302 punten. f KAPELLE. Daatoe uitgenoodigd van wege het bestuur van de Chr. school te Kapelle-Biezelinge kwamen de oud-leer lingen dezer school onder voorzitter schap van den heer P, Scheele, in een der schoollokalen bijeen. I Oct. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat deze school werd geopend. Een co mité werd nu gevormd met het bestuur om maatregelen te treffen. Er werd be sloten een herdenkingsavond te houden op Zondag 29 Sept. a.s. De eere-voorz ds. A. Scheele, zal dan een herdenkings rede uitspreken. De Ger. Kerk zal hiertoe aangevraagd worden. Verder zal 1 Oct. e.k. een feest gegeven worden voor alle schoolgaande kinderen. Ook zal op dien dag 's avonds een feestelijke bijeenkomst gehoude: worden. f£UJI!Ui liPiiir iiP'JiïlfiMM ledereen die spoft jbeoefent. weet dat een af» wassching lichaam en geest Verfrischt en opwekt. Hoeveel intensiever is deze opwekking en hoeveel langer werkt zij na, als men hierbij ge bruikt de ongeëvenaarde Vi.v."- Zeeplabrlek „Het Klaverblad" 1 Haarlem (Ingez. Med.) SCHOUWEN-DUIVELAND, BURGH. Ofschoon bij mooi weer nog verscheidene dagjesmenschen van zee en strad konmen genieten, kan het vreem delingenseizoen in deze omgeving als ge ëindigd beschouwd worden. Van Juli af tot begin September is liet bezoek vrij druk geweest en waren hotels en parti culiere pensions ruimschoots bezet. Tel- kenjare is een vermeerdering van be zoekers te constateeren, die voor korter of langer tijd in onze eenvoudig mooie streek verblijven. THOLEN, SCHERPENISSE. Voor de Gebr. Klep- pe aan den Rand nabij Scherpenisse, ge meente Poortvliet, werd met de dorsch- machine graan gedorscht Doordat er vonken uit den motor vlogen, geraakte het kaf en stroo dat om den motor lag, die buiten de schuur stond, in brand en alles ging zoo vlug in zijn werk, dat spoe dig ook de schuur in brand vloog en ge heel afbrandde. Water was er in de ge- heele omgeving niet, zoodat met de schuur ook den geheelen inhoud verloren ging. Het huis, dat er eenige meters van daan stond, werd, dank zij de windstilte, niet aangetast. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade van de schuur. De inhoud was niet verzekerd. De landbouwer W. A. B. had Zater dagmorgen, toen hij in de Lentestraat over 'n steen reed, 't ongeluk' van zijn kar te rollen en bezeerde zich zoodanig, dat hij per auto naar den geneesheer moest worden gebracht, die den patiënt naar zijn woning te Westkerke vervoerde. Met ingang van 16 dezer is tot tech nisch ambtenaar benoemd de heer D. Keur alhier, met standplaats Breda. ZÈEUWSCH-VLAANDEREN O. D. SAS VAN GENT. Zaterdagvoormiddag kwam de raad dezer gemeente in open bare vergadering bijeen. Het voorstel van B. en W. om van nu af en voortaan in de Stationsstraat, in de Parkstraat en in de Molenstraat aan weerszijden der per ceelen een open ruimte van 2 M. te la ten, wordt na eenige discussie z, h. aangenomen; evenals een tweede voor stel om aan den heer A. Vernaeve een schadevergoeding te geven van f 200. De heer Ysebaert vraagt bij de rondvraag of de werken voor bestrating rioleering enz. door B. en W. publiek worden aanbesteed. De voorz. antwoordt, dat ze wè worden aanbesteed, maar niet publiek Spreker acht zulks ook niet gewenscht DE TRAMLIJN HOOFDPLAAT- BRESKENS. De ouderen onder onze lezers, die of in Zeeuwsch-Vlaanderen wonen, of er veel kwamen, zullen zic'h den tijd herinne ren, dat de vrij groote onderlinge afstan den tusschen de welvarende plaatsen te voet of anders per rijtuig werden afge legd en zij weten hoe verrukt men was dat de eerste stoomtram haar intrede in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen deed. Deze lijn verbond nog slechts enkele gemeenten (Aardenburg, Sluis, Oostburg en Schoondijke) met Breskens. In den loop der laatste veertig jaren is er steeds verbetering gekomen, aan de eene zijde door uitbreiding der lijnen van de stoom- trammJaatschappij Breskens-Maldeghem, aan de andere zijde door het energiek voortwerken van de directie der Z.- Vlaamsche Tramwegmaatschappij. Het is deze laatste, die Zaterdag j.l. wederom een lijn heeft opengesteld. Het betrof hier de lijn Hoofdplaat-Breskens^ waarop reeds eenigen tijd de goederen treinen hadden gereden, maar die nu ook personen zal gaan vervoeren een streek meer uit haar isolement heeft verlost en aan het nieuwe havenplan te Breskens de levendigheid nog zal verhoogen. De opening der lijn is officieel geschied en daarvoor waren o. a. overgekomen de heer mr. Silvergieter Hoogstad als ver tegenwoordiger van den Minister van Waterstaat, de Commissaris der Ko ningin, leden van Ged. Staten, het Ka merlid van der Bilt, bestuur en commis sarissen der trammaatschappij en water staatsautoriteiten en gemeentebesturen. Toen de genoodigden van over de Schelde te Breskens aankwamen, werden, zij verwelkomd door muziek en door de schoolkinderen. Met de feesltram, waarvoor de Com missaris der Koningin met de stoomfluit het sein voor vertrek gaf, en daarmede de officieele opening der lijn verrichtte,, werd naar Sasput en Hoofdplaat gere den, waar ook muziek en kinderen wa ren opgesteld. Allen trokken met de feesttram mede terug naar Breskens. Daar werden de leden der muziekge zelschappen en de kinderen in hotel Adri- aanse onthaald en hadden vervolgens kin derfeesten aan Breskens-Bad plaats. De genoodigden vereenigden zich in hotel „de Vuijst" aan een feestmaal. Aan dezen maaltijd bracht de plaats vervangend voorzitter den eersten dronk uit op de Koningin en het vorstelijk huis de Commissaris der Koningin, wenschte de maatschappij geluk met het voltooien dezer lijn, welke hij hoopte dat, onder Gods zegen, zou strekken tot be vordering van den bloei der maatschap pij en de welvaart van Zeeuwsch Vlaan deren, De heer Silvergieter Hoogstad wensch te de maatschappij geluk namens den* Minister van Waterstaat en bracht bo- van (had

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 2