Ho. 212 Maandag 9 September 1999 172; Jaargang. Prijs f 0.75* Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. Van boterkaas bacon en eieren BINNENLAND ZEELAND Verkrijgbaar bij eiken rijwielhandelaar. De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en t agentschap */lissingen, 2.30, elders ƒ2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg .18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT. Lange St. Pieterstraat, Middelburg ,^j Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postcheque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels ƒ2.10, elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uiL drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regei»( opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o| „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Men zou het haast niet gelooven, dat de vier woorden die als opschrift boven dit artikel staan, vier coupletten van een treurzang vormen, met Deensche woor den en op Engelsche Wijs, Toch is het zoo. Onze landbouwproducten gaan voor 'n groot deel naar het buitenland en Lon den, de stad der millioenen, heeft een ruime en mooie markt voor zulke arti kelen. Wanneer wij ze daar dus heen brengen per boot en per vliegmachi ne dan kunnen' we er heel mooie prij zen voor maken en dat is voor dë|n landbouw prettig en voordeelig. Maar: het is daar een markt met in ternationale concurrentie. In de eerste plaats heeft men er het zelfde streven als ook wij in Nederland kennen: men propageert daar het „Brit ish Goods" zoo, als wijl voor „Neder- landsch Fabrikaat". reclame mlaken. Goed, daartegen hebben wij geen be zwaar: voor Nederlands landbouw- en zuivel-export blijfft er op de Londensche< markt desondanks nog wel ruimte. Maar er is nog een andere kaper op de- kust: Denemarken. Kunnen wij daartegen op? O ja, we kunnen het zeker wfel', makkelijk. Maarwe doe,n het niet! Met onvergeeflijk en onverklaarbaar ge brek aan inzicht bederven we de zaak steeds maar weer voor onzen naami en voor ons Nederlandsch product. Dat is zoo geweest met de botier: toen 't bijna heelemaal mis was1 werd er ingegrepen en nu halen we onzen eerlijken boter- inaam er langzamerhand weer bovenop. We kunnen heel best tegen Denemarken concurreeren, als we maar eerst ons, verstand gebruiken! En nog dreigt er ge vaar; in het officieel orgaan van den F.N.Z. schrijft G.(eluk) ,wat be treft zuivelproducten, gelooven wij er niets van dat Nederland in' het buitien- land altijd zoo'n goed figuur maakt, als wij hier ons zelf wel eens trachten wijs te maken. In de eersljei plaats de k'oel- huisboter. Straks gaan de deuren van de koelhuizen weer opien en wie zal ons zeggen hoeveel dezer böter dan weer als „versch" wordt verkocht. Verder de kaas. Wat heeft die na,am onzer kaas niet geleden door den ver koop van magere kaas in Goudsch en Edammer model'. Ook thains, nu wij die Staatscontrole hebben,!zou het voor den naam onzer kaas van groot bellang zijn, indien in deze modellen niet be neden de 40 pet. vet in de droge' stof mocht worden verkocht, wantmen kan er gerust op aan, dat er in het bui tenland nog menig kaasje verkocht wordt voor vetter dan het is, om de doodeen voudige reden dat de detaillist heel wei nig, en de consument hecfemaal niets van onze kaascontröle afweet. Ook op het gebied van den melkpoie- der- en gecondenseerde melk-handel vallen wel gebruiken aan te wijzfen' die het aanzien van ons Nederlandsch pro duct geenszins verhoogen." Dat is boter en kaas!; met de bacon is het ook al heelemaal mis. Wij klagten over den slechten prijs van 't varken, maar een goed bacon-varken fokken, een flinke organisatie van de bacon-f'abri- cage, met kwieke afzetm|ethoden en strenge keuring en contröle.... ho maar. Dat laten we aan Denemarken over. Daar moeten ze ons eerst weer leeren hoe 't moet! En nu men kan het elders' onder de rubriek „Binnenland" in dit blad le zen is Tiet met onze eieren ook al weer heelemaal mis pp de Londens'clie markt. Naar alanleiding van een artikel van onzen actieven en bekwamen Lon- densfehen rijkslandbouwconsulent, ir. B. Gerritzen, in Handelsberichten, heeft de heer Kortenhorst den minister zijn vra gen gesteld over het voorkomjen van de geheele vernietiging on'zer eieren-export op Engeland. i Krasse staaltjes vertelt .ir. Gerritz|en: „Voorts werden kisten aangetroffen met het opschrift „AH brown Dutch eggs"' (alles bruine Ned. eierjen). De eieren van de bovenste laag waren prachtig bruin en goed van groottey die van de diepere lagen waren kleiner en licht bruin tot bijna wit van kleur." Er wordt nu om controle gevraagdons is het wel. Maar de geest moet ook enj liefst eerst veranderenzulke quasi boerenslimmigheidjes, als hierboven van de bruine eieren geschetst, kunnen die nen om op de markt een niet al te .pien tere huisvrouw éénmaal te bedotten, maar voor onzen naam' ials exportmo- gendheid zijn dergelijke streken ten zeer ste afkeurenswaardig en.... nadeehg voor den bekwamen Nederlandschen boeren stand, waarvoor wij overigens alle re spect hebben en dien wij alle goeds toe- wenschen óók beter inzicht in deze zaak! J DE EIERUITVOER NAAR ENGELAND'. De heer Kortenhorst, lid van de Twee de Kamer, heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld Heeft de Minister kennis genomen van het rapport, voorkomend in Handelsbe richten van 29 Augustus 1929, van den Rijkslandbouwconsulent ir. Gerritzen, te Londen, waarin ten aanzien van den uitvoer naar Engeland onder meer wordt gezegd, dat het aantal absoluut versche partijen opvallend klein is, dajt bij! wei nige, door hem gecontroleerde partijen! het gewicht in orde was, dat hij zonder eenig voorbehoud tot de conclusie is moeten komen, d'at het Nederlandsche ei niet reclamewaardfig is en dat de toe stand van de Engelsche markt voor onze eieren hoogst kritiek is? Acht de Minister deze schildering van den export vna eieren naar Engeland in het algemeen juist? Kan de Minister de in Nederland zelf aanwezige oorzaken medtedeelen, die tot djezen hoogslt ongewenschten toestand hebben geleid? Is de Minister niet vani oordeel, dat naasft de negatieve middelen, die reeds zijn ingevoerd, om den goeden naam van het Nederlandsch product op de bui- te. nlanid(sche markten hoog le houden (die wet betreffende den in- en uitvofer van kippen- en eendeneieren), de tijd dringft, om ook de in het vooruitzicht gesnelde positieve voorzieuingen te tref fen, die het Nederlandsch product voor het doorstaan van een vergelijking riet buitenland^che producten in staat moe ten houden? Kan de Minister mededeelen, in welk stadium de organisatie der conlrole op den export van Nederlandsche eieren zich thans bevindt en welk resultaat de invloed der regeering op de totstandko ming daarvan heeft gehad? Is de Minister bereid om, waniueer Ibelnghebbenden zelf niet binnen kor ten tijd tot een afdoende regeling gera ken, maatregelen voor te bereidjen, waar door op meer afdoende wijze aan den kritieken toestand van den Nederland schen eierenhandel op Engeland een ein de wordt gemaakt? KARDINAAL VAN ROSSUM. Zaterdagmorgen elf uur is kardinaal Van Rossum met zijn gevolg per auto's' ten paleize Soestdija gearriveerd. De Koningin-Moeder ontving eerst den kar dinaal in particuliere audiëntie, vervol gens het gevolg. Zondag 15 dezer arriveert kardinaal van Rossum in het klooster dér Redemp toristen te "VVittem. CREMATIE J, I, RISSEEUW. Op Westerveld is Zaterdag verascht het stoffelijk overschot van den heer J. I. Risseeuw, oud-ontvanger der invoerrech ten te Rotterdam en overleden in Den Haag. De belangstelling was zeer groot. Gesproken werd eerst door den heer T. K. Jansma, directeur der Belastingen in den Haag, daarna door den heer Feisser, oud-ontvanger te Amsterdam. Dr. Muink dankte namens de familie voor de groote belangstelling. ROODE KRUIS. Zaterdagochtend heeft in tegenwoor digheid van enkele leden van het dage- lijksch bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, zijn voorzitter, de Prins der Nederlanden, aan den ploegcommandant M. de Bruin een oorkonde overhandigd, om uiting te geven aan zijn gevoelens van waardeering voor den ijver en de kunde in dienst van het hoofdbestuur gedurende verscheidene jaren aan den dag gelegd, en daarbij in het bijzonder ook denken de aan de bekwaamheid op constructief gebied door hem betoond bij de vervaar diging en verbetering van de toestellen voor het moderne ziekenvervoer. Ter gelegenheid van het 15-jarige be staan van de afdeeling Leerdam van het Nederlandsche Roode Kruis is het kruis van verdienste verleend aan den voor zitter, den heer A. G. J. Hollweg, arts, en de medaille van verdienste in zilver aan den ploegcammandant, den heer W. H. Cornelissen. DE STAKING IN~HET HOUTBEDRIJF. De vier samenwerkende organisaties van arbeiders in het Zaandamsche houtbedrijf hebben geantwoord op een schrijven van den Bond van Werkgevers dat zij ter verdere bespreking van de li quidatie van het conflict gaarne een uit- noodiging wachten, Wat de arbeidsvoor waarden aangaat, wijzen zij er op, dat onderhandelingen hierover zijn uitgeput, doch zij meenen, dat de aangewezen weg oogenblikkelijk is, dat partijen probeeren het over de liquidatie der staking eens te worden. PESTBESTRIJDING. Naar het „N. v. d. Dl. v. Ned.-ïndië meldt, zal de Dienst van de Volksgte- zondheid tot 'bestrijding vain pest te Ban doeng, door middel van woningyerbefte- ring, voor Inlandsche woningen 3Va en voor Chineesche I1/2 millioen gulden ver werken, in jaarlijk'sche termijnen van f 500.000. 1 Donaerdag heeft een lijkschouwing van een 15-jarigen Chineeschen jongen in de Kota van Bandoeng aangetoond dat hij aan pest was overleden. Een 18- jarige inlandshe vrouw te Tjiwidej, op 30 kilometer van Bandoeng gelegen, die aan pest lijdende was, werd in het Juliana ziekenhuis te Bandoeng opge nomen, waar zij overleden is. Tasiionalaja is met pest besmet ver klaard. In de omgeving van deze plaats komt alleen nog builenpest voorlongen- pest is er reeds lang niet meer gecon stateerd. 1 i*l i 1 1 f i— DE TELEFOON OP ZONDAG. De afdee.liing Middelburg van Patri monium heeft aan den directeur-gene raal van de Posterijen en Telegraphic, naar aanleiding van het bekende verzoek der Kamer van Koophandel inzake de openstelling van den Telefoondienst op Zondagen, een adres gezonden, waarin wordt verzocht tot die openstelling niet over te gaan. Adressanten merken op dat, behou dens in enkele gevallen, het vvjel moge lijk is op de daarvoor gestelde uren be richten over te brengen (dit betreft zoo wel vreemdelingen als dringende berich ten van Middelburgsche aangeslotenen) terwijl voor medische hulp buiten de speruren het huns inziens zeer goed mogelijk is', gezien de geringje -istanaen op Walcheren en de huidige slnelle ver keersmiddelen, spoedig de betrokkenen in casu geneeskundigen, ter plaatse te hebben. Verder stellen adressanten, dat ophef fing van de bestaande regeling zoowel godsdienstige als sociale belangen in het gedrang brengt, en dat daardoor het streven van de Overheid om de Zondags rust te bevorderen, welke tot meerdere Zondagsheiliging leiden kan, bemoeilijkt wordt. Het is naar hun meening ongegrond om de belangen van de bij den dienst betrokkenen op te offeren aan het stre ven van enkelen, die gehoord meterdere uitlatingen van enkele leden dier Kamer, den Zondag gaarne, voorzoover het de openbare diensten betreft, aan de an dere dagen gelijk gesteld wenschfen te zien. Bovenal beteekent uitbreiding van den dienst geesjtelijke schalde voor de amb tenaren. Met aandrang verzoeken adressanten daarom, geen uitvoering te willen geven aan het door de K. K. gedane verzoek. MIDDELBURG. Het was gisteren zeer druk in de Ab dij, waar bij heerlijk warm weer het Mid- delburgsch Mziekkorps zich deed hoo- ren. Met groote aandacht werd het met zorg gekozen programma gevolgd en na ieder nummer werd blijk gegeven hoe hoog deze muziek staat aangeschreven. Speciaal de heer Calatz had voor zijn Voor den handel bij de Fa. GEBR. KAAN, Middelburg. (Iagez, "Metf.) Euphonium-solo „By the Fountain" een welverdiend applaus in ontvangst te ne men. Van de andere nummers voldeed ook zeer „Souvenirs d'Antan" Poême mu sical van L. Boyer, een op deze concer ten nog niet uitgevoerd nummer. Bij gunstig weer zal nog een Abdij uitvoering plaats hebben en wel op Zon dag 22 September en dan weer van 12 tot 1 uur. Het was zeker een sympathiek idee van het muziekgezelschap van den Hout handel Walcheren om Zaterdagavond 'n gratis toegankelijk concert in den tuin van het Schuttershof te geven. Het was daarom jammer de opkomst maar matig was, dit te meer daar onder leiding van den heer A. J. F. den Boer een afwisse lend programma op verdienstelijke wijze werd ten gehoore gebracht. De aanwezi gen wisten het gebodene op de juiste waarde te schatten. 1 1 Zaterdag werd alhier een bijeen komst gehouden van de afdeelingen van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers in Zeeland en Westelijk Noord-Bra bant. De lunch werd gebruikt in café Centraal van den heer P. Muller, waarbij bleek, dat deze inrichting gemakkelijk een 120-tal personen aan tafel kan heb ben, Het zag er keurig verzorgd uit. Zooals uit een publicatie "ini het Tweede Blad blijkt, hebben Burg. etn "Weth. voor het Klein Vlaanderen het één richtings,systeem ingevoerd, en moet men isteeds den rechtschen weg,--houden, waarvoor de aanleg van deze straat zich zeker bij uitstek goed leent. .Benoemd tot adj. inspecteur van financiën te Soerabaja, mr. K. H. Dron- kers; te Sperakarta mr. II. M. Callenfels. - "j r&l 1 Morgen (Dinsdag)avond geeft het Mid- delburgsch Muziekkorps eene uitvoering op het Molenwater. VLISSINGEN. Gisterenmiddag had in het hotel Oos- ferhuis alhier de loting plaats om de prijzen tusschen de 9 vereenigingen, die dit jaar aan het permanent festival heb ben deelgenomen. De uitslag was dat de Houthandel Walcheren f210; Oefening na den Arbeid, Niéuw- en St. Joosland, f105; Apollo, Sluis, f49 en Ons Genoe gen f 28 kregen. De prijzen werden uitgereikt door den heer van Krieken, voorzitter van Vlis- sing enVooruit, ook namens Vreemdelin genverkeer, die tevens dank bracht aan alle vereenigingen die deelnamen. De voorzitter van Apollo uit Sluis dankte namens de deelnemende vereeni gingen van elders, terwijl de voorzitter van Ons Genoegen opwekte volgend jaar eerder met een permanent festival te beginnen. VLISSINGEN. Zaterdag is door den Commissaris van politie aan den briga dier J. 0. Harinck, de bronzen medaille met loffelijk getuigschrift uitgereikt, hém! bij Kon. besluit toegekend, voor het tot staan brengen van een hollend pajard', vlak bij een school, die juist aan ging. Zaterdagmiddag is een jongen, die in de Paul Krugerstraat met de Dom- burgsche tram mede liep, daar onder geraakt en met een verwonde voet naar het St. Jozeph Ziekenhuis overgebracht. Van het stoomschip Belgenland is een Duitsche verstekjellng aan wal ge zet. In de week van Zaterdag 31 Augus tus tot en met Vrijdag 6 September wer den in het gewone bad genomen 2280 zeebaden, waarvan 1104 door dames en 1176 door heeren en in het volksbad 1577 baden, waarvan 783 door dames en 794 door heeren. Deze week wordt, indien het weer gunstig blijft, de 50.000e bader verwacht. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Vrijdagavond verga derde de Raad dezer gemeente. Voorzit ter burgemeester Horninge, die de vol gende mededeelingen doet: Blijkens bericht van den Minister van Onderwijs, K. en "W. kunnen reedis' be taalde vorderingen krachtens het ongewij zigd art. 104 der Lager Onderwijlswet niet .ongedaan gemaakt worden. Blijkens bericht van het Gemeente bestuur van Middelburg zal aan deze gemeente worden uitgekeerd een bedrag van f 184 wegens aandeel in het batig slot van den Vleeschkeurinigsdienst over 1928. Ingekomen is o.m. een verzoek van de Vereen, voor wettelijke dierenbescher ming om in de plaatselijke bouwveror dening bepalingen op te nemen betreffen de het a enterengteu in veestallen van

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1