TWEEDE BLAD VidMplltlM kinderkopjes De Kroonjuweeten. W% met mooi,dik haar m VAN DE VAN Woensdag 4 Sept. 1929 No. 208 NIEUWS UIT BELGIE. FEUILLETON Maggi's Bouillonblokjes (Van onzen bqzonderen correspondent). Hoe brengen de Brusselaars hun Zondag door? Kaat sers, „duivenmelkers" en „Pottezoepers". Een leem te: de geestelijke genietingen blijven des Zondags voor den Brusselaar buiten beschou- wing. Men dient geen philosoof te zijn om behagen te scheppen in de observatie van het volk, dat men als dageiijlksche omgeving heeft ,meer bepaald zelfs van de bewoners van de stad waar men verblijft en waarvan men, in zekeren zin, de gewoonten deelt, althans toch de at mosfeer die door hun levenswijze ge schapen wordt welke tot zelfs in de kleinste gemeente te vinden is en in aan merking k,omt voor het antwoord op de vraag of het er aangenaam of onaange naam om te leven is. Het kan echter zeer typisch heeten hoe weinigen het zoover brengen. i Observatiegeest is wel een van de eigenschappen die de meeste menschen schijnen te missende reden wellicht wtaarom zooveel onwaarheid te goeder trouw in de wereld wordt gebracht en overigens ook de groote hinderpaal bij' rechtzaken, waarin men het geregeld be leven kan dat twee getuigen over een zelfde geval met Overtuiging een pre cies tegenovergestelde meening komen verkondigen. En zoo zijn er in de Belgische hoofd stad zeker niet velen te vinden die zich reeds bepaald de vraag hebben gesteld: hoe brengen de Brusselaars hun Zonda gen door? De vraag kwam bij ons op tij dens een Zo ndagw a ndeling' in de buurt van Brussel, toen wij vele andere wande laars ontmoetten, en den onbestemdeh indruk kregen dat al deze wandelaars zichlekker verveelden. Een onbe stemde indruk want de Zondag is als rustdag toch reeds een gelegenheid om zich opgewekt te gevoelen. Maar het viel ons op, hoe al deze meestal een voudige menschen, in hun Zondagsche kleeren, blijkbaar met zich zelf moeite hadden om hun dag zoek te maken, en er dan maar op uitgegaan waren om in eenige beweging ontspanning te zoeken en aldus de,n tijd te dooden. Hier te lande is, naar men wellicht weet ,de Zondag in praktijk, minder ge heiligd dan in het Noorden en men zal bij voorkeur een Zondag uitkiezen voor het houden van alle mogelijke congres sen. bijeenkomsten, manifestaties, plech tigheden, enz. Maar de Brusselaar, de echte, die hieraan niet deelneemt en die ook niet over de middelen beschikjt om het weekend op een of ander buitenver blijf door te brengen, weet er tenslotte toch ook wel raad mee. Hij weet het middel te vinden, om aan de verveling zooals hij die meent te moeten opvatten te ontkomen. Brussel biedt hem daartoe alle gelegenheid en degenen die deze niet weten te vinden zijn dan geen „echte" Brusselaars. Hij heeft om te beginnen', de keus tusschen honderden vereenigin- gen: tooneel, muziek-, zangvereenigingen, om van de politieke niet te sprékjefn. .Vereenigingen zijn er om een categorie (The crinkled Crown), Seautoriseerdo vertaling uit het Engelsch ran William Le Queux, door Moj. E. H. 53) Ze verlieten Benoits' gelegenheid, eer de voorstelling nog afgeloopen was, maar na die twee opwindende ervaringen,: cte ontmoeting met Pauline en 't herkennen van Forbes, hadden zij geen gedachten meer voor iets anders over. De eenige vrees van Easterbee was', dat Forbes hun sbm® 'mocht ontgaan dojoir een plotselinge vlucht. Hij izou hen zekter wel herkend hebben en hierdoor kon hij verontrust zijn. Anderzijds hadden zij zoo doodgewoon gedaan, dat hij, hoogstwaarschijnlijk, niet vermoed hjpd, hoe zijn meesterlijke vermomming toch ontdekt was. Easterbee had graag onderzoek ge daan naar den man onder de bedienden, maar hij durfde dit niet wagen. Toen' hij weer in het hertel was schreef hij 'n langen brief aan Dunevelle van Scotland Yard, waarin hij dien mee- nurgers gelegenheid te geven, laten wij zeggen in de eerste plaats om zich ver dienstelijk te maken, en daarna om naar een of ander lintje te streven. Dan zijln zij flink geschikt om allerlei kleine ne ringdoenden drukkers, vertegenwoordi gers van veelsoortige artikels, relaties te bezorgen en vooruit te brengen. Echter zijn zij er ook nog om leden op te nemen en aan deze ontspanning te bezorgen,, in het kader van hun arbeidsveld. En deze vereenigingen bloeien hier op verbazende wijke. Welke Brusselaar de echte! is er geen lid van een of andere „sjosseteit", die hem het plezier verschaft af en toe achter muziek over de straat te stappen, fier dan als een pauw omdat hij weet, dat hij voor anderen een voorwerp van belangstelling is, of wel die hem het middel gan de hand doet om geregeld aan een bankettafel plaats te nemen! Dergelijke vereenigingen we ten het wel aan boord te leggen om hun leden eiken Zondag nieuwe ontspanning te bezorgen. Loop Zondagsochtends over de straten in de Brusselsche voorsteden en dan komt ge ook nog tot de ontdekking van een anderen vorm van populair Zondag- vermaak: kaatsbalwedstrijden op open bare pleinen en duivenwedvluchten. Kaat sen is een specifiek Waalsche sport ,die bijzonder door Walen beoefend wordt en die, uitgezonderd enkele plaatsen nabij de taalgrens, in de Vlaamsche steden, slechts weinige liefhebbers telt. Maar te Brussel de stad is hierin haar twee talig karakter getrouw vindt men Zon dags geen plein in de volkswijk,ten, waar over den grond geen witte strepen zijn getrokken en mannen in hemdsmouwen al hun talent gebruiken om den kleinefn bial heen en weer te slaan. Of daarnaast treft men groepen "aan van lieden die, met hun neus in de lucht staan te kijk(en. Naar het weer? Neen, naar hun postduiven, die 's mor gens vroeg ergtens in- Quiévrjain, Creil, of andere plaatsen in het' Zuiden werden g|e- lost en thans elk oogtenblik; worden ver wacht. De „duivenmelkers" in "Brussel zijn talrijk en velen vinden er hun aan genaamste tijdverdrijf in dat, het spreekt' van zelf, in een aangename stemming wordt gehouden door besproeiing met tallooze „pinten" of „demis" in de eigen aardige café's waar hun vereeniging! van duivenliefhebbers haar zetel heeft en waarvan de bazen heel goed 'het zwak van hun klanten kennen en weten te exploiteeren. De drinkpartij: begint op deze manier van 's morgens' en wordt verder den geheelen dag voortgezet. Want Zondags zitten te Brus'sel de café's, groote en kleine, ook; altijd nok- vol, wat een Nederlander, die zulks eeni- gen tijd heeft nagegaan, tot de meening brengen moet dat de Brusselaars van een café hun intérieur maken, in stede van hun woning daartoe te kiezen. Wat overigens ook het geval is, afgezien van de vraag of met uitwasemingen en rook gevulde cafélokalen, met harde, houten banken ,en met de boven het stemmen- lawaai opdreunende mechanische muziek van radio of radiophoon, die het vroe gere kleine ork<est hebben vervangten wat vele muzikanten op s'traat heeft ge bracht op den naam van intérieur aanspraak maken kan. Deze café's hebben ook de vaste clien tèle van een andere categorie Zondag- vierders: de liefhebbers van den Brussel- schen gueuze-lambiek, het speciale Brus selsche hier, dat nu weer meer dan ooit in eere komt ondanks de fellec o recurren ce van Duilsche bieren. Deze zijn onge looflijk talrijk. Zij trekken er op uit in gezelschap van vrienden, of zonder gezel schap, en gaan achter een lafel genieten van het gistende biertje dat hun het bloed aangenaam naar het hoofd jaagt en een volgens hen onbetaalbaar genot ver schaft. dronkenmansigenot, als men wil, maar (dat ,hoe men het ook heet, dbor hen 'blijkbaar op prijs wordt gesteld. Dial zijn de „pottezoepers" van Brussel, waaruil men niet besluiten moet dat alle Brusselaars er de meening op na hou- deelde, dat hij zeker was, hoe Forbes had ontdekt en dat hij nu den volgjendetn (morgen naar monisieur Bujet van de S&rêté ging. Nadat hij dien had opgezocht, zou hij de zaak in han'den laten van de politie, van dc respectievelijke landen. Hij wist, (dat de ontvangst van dezen brief kracht dadig zou prikkelen de activiteit van den toch al zoo actie ven isuper-inteindant. Easterbee ging zijn vriend Bujet op zoeken, een man van middelbaren letef- tijd, en een van de „lichten" van |de Sureté, die wel zeer gevreesd en ge haat werd door de duisterlingen van Parijs; en hij sprak alles af met hem. Twee dagen later keerden de jonge mannen naar Londen terug en even daarna werd de man met het litteeken naar Engelann overgevoerd, om daar lerethl te staan voor den moordaanslag op Pennington. Bijzonderheden van de gevangenhe- ming werden Easterbee verschaft, in een langen brief van monsieur Bujet. De man had al cenigen tijd in de (stad vefr- ibleven en openlijk rondgeloopen onL der de oogen van de politie, vertrou wende op1 de onherkenbaarheid van zijn veranderde verschijning. Hij werd ge- snapl in een pension, in een gewone buurt van de stad, zich heftig ver den ,dat, om aangenaam hun Zondag door te brengen, zij zich vooral een stuk in den kraag drinken moeten, maar die toch geen gering aantal vormen van den genen die het voor hen gestelde pro bleem van: hoe ga ik mijn Zondag door brengen, hebben op te lossen. Het houdt verband met den kenschet- senden Brusselschen geest die, wat het volk betreft, uiteraard min of meer on beschaafd door gebrek aan cultuur, we gens de jammerlijke taaltoestanden, hoofdzakelijk in materieele genietingen vreugde vindt ,in eten en drinken of in parade, die op schijnwaarde speculeert. Brussel heeft tenslotte ook nog een ander soort attractie voor den Zondag: de „oude markt" of het officieel heeten- de „Kaatsspelplein" of „Place du jeu de balie", maar dat in de volksmond zoowel in het Fransch als in het Vlaamsch „Vossenplein" wordt genoemd. Dagelijks wordt deze markt van oude voorwerpen gehouden, maar Zondags is zij speciaal van allerlei dingen voorzien en dan zijn er honderden die slebterep in de wijk van de „oude mankt", in de Marollenwijk, op zoek naar iets van hun gading, tegen een „civiel prijske". Heel de wijk wordt dan bezocht ze is daar toe interessiant genoeg, want in 't le vendig gedoe van dit ijverig,' negotie- voerend volkje is er gelegenheid te over om occasie-knoopjes te doen en indruk ken te verzamelen. De geestelijke ontspanning als Zondags- bezigheid komt achteraan, want in om gekeerde verhouding van de belangstel ling voor de voetbalwedstrijden van Zon dagnamiddags is de belangstelling voor bibliotheken, musea, kunsttentoonstel lingen. Brussel is en blijft de stad van die Breugheliaansche types. Het volk is po ver in hoogere geestelijke middelen om ,bet zich op zijn rustdag aangenaam te maken, leest buiten de niet altijd' op hoog peil staande dagbladpers, maar weinig en vindt „als het niet geniet van de prach tige Brusselsche omgeving, zijin genoegen in min of meer lagere dingen. Het heeft geen last om zijn Zondag door te bren gen maar het is niet in staat in elk op zicht de volle honderd percent daarvan te genieten. Is Het haar groeit veePsnéller als gij dat met Purol behandelt. Als Smen zoo nu en dan slechts een weinig Purol goed in de hoofdhuid wrijft, dan wordt daardoor de haargroei krachtig I bevordert en het haar mooier en dikker. Ingez. "Med. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN MIDDELBURG. Benoeming Miaï1 ktmejeister. Na het verleende eervol ontslag aan den toenmdigen Marktmeester G-. Gioor- huis, werd op 7 Nov. j.l. 'benoemd tot Marktmeester de inspecteur van tpolitie eerste kl„sse R. A. Avink', voior denjiuur van de vacature van Commissaris' van politie. Aangezien thans i|m' deze: 'vacature is voorzien, stellen 'burg. en weth. voor tot Marktmeester aan te stellen den nieuw 'benoemden Commissaris van po litie R. P. Brons. Benoeming leeraren Avondschool voor N. O. Voorgesteld wordt voor het tijdvak 1 September 1929 tot 1 September 1930 tot tijdelijk leera ar aan de avondschool voor N. O. op' nieuw te benoetaeul (dte heeren: A. de Smidt voor natuurkunde,: J. Heuseveldl voor lijntekenen, vak- teekenen en projectieleer; P. Luteijin ivoor boekhouden; E. Vissch'er voor vak- zettend legen het arrest en niet kracht} betuigend, dat hij een gebortem Fransch- man was. Toen hij herinnerd werd aan zijn Engelsch accent, waar zijn ijdel- heid zich hiem niet van bewust deed zijln1,' verklaarde hij dit uit het feit, dat feijn moeaer een Engelsche was en dat hij beide talen even gemakkelijk kon spre ken. Toen een vergelijking van de vinger afdrukken bewees, dat hij dezelfde was, die ingebroken had op Ridgeimount Close, en oic herkend was als Forbes door Pennington, eer die geraakt werd, be greep hij, dat hij er nu tochj (b'ijl was, en onmiddellijk veranderde hij van bon ding. Hij had, natuurlijk,, dien avond bij Benoit, de beide jonge mannen herktebd; maar hij had Ciet er voor gehouden, dat hij ze voldoende van de wijs' had ge bracht. Maar nu w'ist hij', dat h|j zich daarin toch vergist had; dat hét Easter- bee's scherpe oogen waren, die door de handige vermomming hadden heenige!- zien. Hij vervloekte den kapitein en sprak geweldige bedreigingen uit van wraak, dié hij op hem zou nemén,, alis hij weer op vrije voeten iwas'. Volgens het verslag van Bujet had hjjj geen hoogen dunk van Penningtons be kwaamheid en had hij van dezejn ge sproken, met onbegrensde minachting,. teekenen, werktuigkunde en .motoren- leer; C. de Nood voor wiskunde; B. (L A. Stoopman voor wiskunde; Wi. C.Cal- liber voor vakteekénen aan schilders en I. Versprille voor hout- en marmiafrschil- deren. Tevens wordt voorgesteld den leer- aar M. Hannaart die sedert Sfelptember 1926 tijdelijk aan de school is veirbondefei voor het vak 'bouwkundig teekenen en die volledig bevoegd is, mjet ingang van 1 September 1929 definitief als zoo danig aan te stellen. Adres straatverlichting'. Door een 20-tal bewoners van den Schroeweg is verzocht wel te willen' be vorderen dat aldaar straatverlichting wordt aangebracht. Uit een door B. ejn (W. ingesteld onderzoek' is gebleken, dat het verzoek' allészins gegrond is, daar de eenige verlichting van' 'diien weg thans bestaat in de gaslantaarn op den oudjein Vlissingschen weg recht tegenover den Schroeweg. In verband daarmede, stel len zij voor aan den Schroeweg drie electrische lantaarns te doen' (aanbrengen zooals is aangegeven en één der lan taarns als nacht- en twee als avond brander le doen functionneeren. De kösten van aanleg bedragen f 180.— per stuk, waarvoor B. en W. een' crediet verzoeken, terwijl de jaarlijksche kos ten voor een avondbrander f13.— en voor een nachtbrander f 32— bedragen. De Comm. van Fin. en Fab. vereelni- gen zich met het voorstel. Aanschaffing boekhoud machine voor Bedrij ven. In de vergadering van 21 Oct. 1925 werd besloten ten behoeve van de ge meentebedrijven over te gaan tot de a'ari- schaffing van een boekhoudmalchine. De ze machine is thans ruim 4 jaren fin; ge bruik en de daarmede bereikte resultaL ten zijn zeer gunstig. Naast een bedui dende besparing welke door de aanschaft fing werd verkregen, is het door de machine geleverde werk netter dan voor dien tijd, terwijl voorts de kans pp het maken van fouten geringer is geworden. In 1925 was de capaciteit van één machine voldoende voor het aantal aan sluitingen dat op 1 Jan. 1925 9686 bë- üroeg doch gestadige uitbreiding daar van is oorzaak dat deze capaciteit te gering wordt. Het aantal aansluitingen lis n.l. per 1 Januari 1929 gestegen tot 10866, of wel een vermeerdering van 1180 in een tijdsverloop van 4 jaren. Verwacht mag worden dat deze gun stige ontwikkeling notg betrekkelijk ge rui men tjjd zal voortduren en voornamelijk het aantal aansluitingen van het elec- trisch bedrijf en de waterleiding nog be duidend zal toen'nemén. De werkelijke toestand is" thans zoo, dat op de machine zonder onderbreking wordt gewerkt, waardoor zij' precies in de behoefte kan voorzien. Vatt eenige ruimte in het te leveren werk is geen! sprake meer, terwijl, indien dp Ambfe1- naar, die op de machine werkt eni die daarin een groote routine heeft verkref- gen, onverhoopt ziek zou wordett stagna1- tie niet zou kunnen uitblijven. Het werk zou dan moeten geschieden door een minder geroutineerd ambtenaar, en zou dan niet op tijd gereed zijln', hetwelk even zeer het gteval zoude zijn, wannteer die machine door reparatie of vervanging van onderdeelen eenigen tijd buiten ge bruik wasf Bovendien is de machine ongetwijfeld nog voor andere administratieve werk zaamheden geschikt, dan alleen voor het maken van verbruikskwitantie's en re gisters, doch "daarna kan geèn onderzoek worden ingesteld, omdat de machine, zooals reeds boven is opgémerkt, voort durend in gebruik is. B. en W. achten 'da'n' ook th'anJs hét tijdstip aangebroken om over te gaan tot de aanschaffing van een tweede machine. Door 'bijzondere omstandighedeh zijn B. en W. in staat een machine, die gelijk is aan de machine welke de gtemeeüte thans in eigendom heeft en ^gedurende een even groot aantal jaren in gebruik is geweest ,aan te koopen voor een som van f 3750 compleet, waarbij de betref fende firma die ook de eerste machine heeft geleverd, zich bereid heeft ver klaard de machine alsof zij nieuw was Had hij enktel met hèm te doen gtehjad, dan zou hij nu nog vrij door |de -straten van Parijs loopen: Pennington was' niet in staat, om iemand tot den ondergang 'Sé brengen. Maar over Easterbee goot hij de fiolen van zijn 'toom uit. Beide jonge vrouwtjes waren dol ge lukkig, dat ze haar echtgenootén weer zagen en evenzeer blij, dat Forbes ge snapt was. Easterbee bracht haar gfeen van beiden op de hoogte van dit deel van den brief van Bujet, dat handelde over de bedreigingen van den (gevangene aan zijn adres, en van zijn verachtelijk spreken over Pennington. Mrs. Kearns zou gelachen hebben lover die bedreigingen, maar Doriis, die eer der van streek was', zou er over getobdl hebben. Arme Doris', zij was wel de allerlaatste, die zoo'n avontuurlijken taan van het type Easterbtee had moeten trou wen-! En, om nu tot Pauline terug te kleteren: geheel onwetend van het drama, dat pui haar heen Voorviel, en zich' enkel be wust van de laagheid, die Ljenoir tegen over haar begaan haid, was zij een efri al verontwaardiging over den man, dién zij als haar vriend beschouwd higd. Haar eerste idee was, hem eten belee- digenden brief te schrijven, waarin zij hem van zijn verraad beschuldigde. Maar want voor dc bereiding van de joep oeem ik Maggi's Bouillonblokjes. Hiermede heb ik in een wip den heerlijkslen bouillon, en behoef dus niel urenlang vleesth le trekken. (Ingez. Med.) aangeschaft, in oniderho udsalxmnement te nemen. Aangezien de prijs vain een nieuwe machine thans bedraagt f3150 benevens 8 registers a f 275 ,per stuk is f 2200 of in totaal f 5350 komt de aangeboden! prijs van f 3775 afgerond f 3750 welke is gespecificeerd als volgt: machine, f 1575 en 8 nieuwe registers a f 275 is f 2200, aannemelijk voor. In verband daarmede wordt in over weging gegeven om voor het bovenbm!- schreven doel een crediet van f 3750, te verleenen. De C. van Fabr. vereenigt zich met het voorstel. De G. van Fin. vereenigt zich met het voorstel. Zij wenscht echter de vraag te stellen of het voordeel van den lagereW aankoopprijs niet illusoir gemaakt wordt door slijtage gedurende het reeds plaats, gehad hebbende verbruik van 4 jaren. De vraag van de commissie wor|dft door B. en W. ontkennend beantwoord. De machine is ongeveer 4 jaren gebruikt doch zij wordt door de leverancierster „Ruijs Handelsvereertiging" (geheel nage zien. Verder neemt de leverancierster te gen betaling van "f 110». per jaar evemt. zooals zij dat voor eene geheel nieuwe machine doet de volle onderlioudsgaran- tie op zich met dien verstande dat zij' verplicht is de machine geregeld schoon ie maken en alle versleten onderdleelen te vervangen. Indien ,de leverancierster vrees koesterde, dat deze machine meer onderhoudskosten zou vergen dan een geheel nieuwe, dan zou zij uit den aardt der zaak minder geneigd zijn deze ga rantie op zich te nemen. Door de ga rantie komt alle eventueele schade door slijtage voor rekening van de leverancier ster. i Crediet voor nieuwe tonnen en w a g.e n 1 o o d s Reinigingsd ienst. Daar herstel van de tonnen- en wa- genloods op het terrein van den Reini ging®- en Ontsmettingsdienst niet wel mo gelijk is, stellen B. en W. voor een nieu we te doen bouwen. De goedkoopste op lossing is het plaatsen van een gegal vaniseerd, gegolfd plaatijzeren loods ter lengte van 20 M., breed 12 M., zijf- iep! midelhoogte resp. 2.90 en 5 M., voorzien van twee openslaande deuren en een 12-tal vensters, waarvan de kosten 2500 gld. zullen bedragten. Bi. en W. stellen voor tot dat bédraig een crediet te verleenen. De commissies van financiën en fabri cage vereenigen zich met het voorstel. Crediet verbetering straatweg Middelburg V eere. De commissie van beheer over den straatweg Middelburg—JVeere, in welke beide gemeenten op gelijken voet zijln vertegenwoordigd, en die namens haar ze voelde, dat haar Üit niet genoeg Vol doening zou geven. Ze was van een geer impulsieve natuur en, als er iets wajsy dat haar zoo bijzonder in beslag nam, dan 'kon zij zich nergens anders bij' bp- palen. O'pp dat oogenblik was zij geheel vervuld van het idéé, om naar Londen te gaan en af te rteke'nein niet -dein t»iau, dien zij in haar hart beschuldigde, van haar leven te hébben bedorven. Dat denkbeeld groeide steeds in haar, tot het haar totaal bebeerschte. Maar er waren dingen, die haar terugl- hielden; zij was aan Parijs gebonden door haar engagement bij Bénoit hij kén l\aar weigeren, haar het verlof te geven, dat zij dan noodig zou hebben, 'zelfs al zorgdé zij voor een 'plaatsvervangster, _wat zij makkelijk kon doen, uit den ring vail kennissen, die Stépbanie Duboils had. {Maar door deze overweging liet zijlzicK niet uit het veld slaan. iMocht Befnjoat soms tyranniek optreden, dan Izou zij er haar plaats aan geven. Zé had frlu kal van kennissen, dank zij haar vriendin, en die zouden er h par wel bij willen helpen, om een ander engagement te krijgen. Bovendien was zij »oo arm niet1;' het kon lijden, dfat zij' eenigen tijd geen werk had, (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5