Cadum Zeep No. 206 Moandiag 9 September 1999 172; Jaargan£. BINNENLAND ALASTRIM. UIT STAD EN PROVINCIE. FEUILLETON De Kroonjuweelen. (The crinkled Crown). is de lievelinés toiletzeep van Frankryk's mooiste vrouwen DE ELECTR. RIJWIELLAMP. Verkrijgbaar bij eiken rijwielhandelaar. MIDDELBURGSCHE COURANT. De abonnementsprijs Indraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, 2.30, elders ƒ2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT. Lange St. Pieterstraat, Middelburg f f Telefoonnummers ^4' Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels ƒ2.10, elke regel meer 30 cent. -In de rubriek .Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder .Brieven" o| „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. DE KONINGINNEDAG. 31 Augustus is overal in de lande met min of meer uitgebreide feestelijkheden gevierd. Zoo te Amsterdam met een groot feest, uitgaande van de Yereeniginig voor ■Volksvermaak, in het Stadion. Er waren daar attracties als turndemonstratie, het oplaten van een luchtballon, een zang en muziekuitvoering, volksdansen en een wielerwedstrijd, opgeluisterd door de ca priolen van clowns en acrobaten. 's1 Avonds werd het traditioneele vuur werk afgestoken, echter in afwijking der traditie niet op den Amstel, doch ook in het Stadion. Te Botterdam: koraalmuziek op den St. Laurenstoren, carillonbespeliiig een zanguitvoering, 's middags kinder spelen, 'savonds vuurwerken op een 4- tal plaatsen in de stad. Te Den Haag: een groot concert in den Dierentuin en op Hst Voorhout, 's avonds, mede ter eere van den geluk kigen afloop der conferentie verlichting van den Vijverberg en het Voorhout, daarna vuurwerk in de Maliebaan. Te Apeldoorn hebiben 5000 school kinderen op het Loo voor de Koningin gedefileerd en vaderlandsche liederen ge zongen. De plaatselijke afdeeling der Ned. vereeniging voor volkszang werkte aan deze aubade mede. 's Middags waf ren er kinderspelen,' s avonds weer zang uitvoeringen, vuurwerk en een lampi onoptocht. MINISTER BEEJLAERTS VAN BLOKLAND. De minister van Buitenlandsche Za ken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, is gisterenavond uit de residentie vertrok ken ter bijwoning van de assemblee van den Volkenbond. In de buurtschap de Klomp in de ge meente Ede hleeft zich een geval valn alastrim voorgedaan bij een kindje uit Botterdam afkomstig. Uit Middelburg. Het is Zaterdag overdag! stil ge blie ven, er was nu eenmaal niet tot' een grooter feest besloten. Over de 'oorza ken is het beter nu niiet uit te wijde,h| alleen zij de wensch van duizienden hjer in het openbaar neergeschreven, dat tegen den 50sten verjaardag van dé Koningin alles gfdaan zal worden om dan Middelburg nog( eens op ouderw|et- sche, grootsche wijze een Oranjefeest te doen^ vieren. Is hier voor door „Uit het oikoor het Volk" gedachtig aan het vele kleintjes maken één groote,; niet van nu af een extra fonds te vbr- menp Maar al was er dan geen officiéél feestj op de Tischmarkt, is er den ge- ^autoriseerde vertaling uit het Engelsch *an William Le Queux, door Mej. E. H. Dus zonaer verdere beraadslaging ovea het onderwerp, gingen zij, toen het tijd vas, naar de gelegenheid,, die onder leiding van den ernstigen, braven Benoit stond. Pauline zat op haar gewone plaafs aan de piano en zag de lieeiren even |na hun 'binnentreden. Het was een zeer spannend oogen- blik voor haar en zij moest .al haar zelfbeheersching bewaren, om böar ge dachten te blijven bepalén bij haar voordracht. Tegen dat de pauze kwam, had zij haar kalmte liferwonnen én bélgaf zij zich onder de toehoorders, zojop}# gewoonlijk. Zij wensclite vurig, dat Eas terbee niet gekomen was, maar nu dit tóch hel geval moest wezen, Kon fcij een ontmoeting onmogelijk vermijden. Er was natuurlijk in het eerst Weed1 verlegenheid en terughouding van beide zijden, toen zij enkele oonventioneele ■voorden van begroeiing wisselden. Pén- heelen dag door de landt ren van dje Oranjeclub genoten, gesmuld en pi-et ge maakt bij de muziek, die zich daar lang heeft doen hooren. Natuurlijk trok een en ander veel belangstelling', van voor bijgangers. Het eenige mper algemeene feestbe toon, was tot des avonds bewaard', en toen bleek juist hoe mlen op zoo'u dag naar iets feestelijks verlangt en men zelfs een ernstig dreigende onweersbui trotseerde om van hetgeen, dat toch nog geboden werd, te profiteeren. Op het Molenwater gaf het Middel- burgsch Muziekkorps een uitvoering van een geheel nationaal programma. Naast de Volksliederen werden ten gehoore ge bracht de Piet Hein-marsch van Haze- broek; het Zeeuwsch Volkslied en De Zeeuwen aan Oranje van Jan Morksj Heil Oranje van Valerius-CoenienHol- landsche Eeestmarsch van A. Calatz en In naam van Oranje van P. A. Stenz'. Men ziet een programma geknipt voor een dag als deze. Na afloop te ruim 9 uur werd op den Zuidsingel de fakkeloptocht geformleerd,, waaraan ook de Band van de Padvinders, die reeds een tocht met de turners naar Terneuzen achter de rug hadden,, deelnamen. De turners zelf waren nog niet terug anders zouden velen hunner zich zeker weer hebben aangesloten. Het was ditmaal dus een kleine stoet, en de route was oolk niet lang o.a. ojmi dat de commissaris der Koningin nog niet van verlof terug Was' en men dus ditmaal een bezoek aan de Abdij achter wege liet. Het ging nu voorafgegaan en gevolgd door velen, en gadegeslagen door nog veel meer belangstellenden door de Noordstraat, over de Markt en door de Gortstraat naar de Varkensmarkt, waar halt werd gehouden. Hier liet het muziekkorps het Wilhel mus en De Zeeuwen aan Oranje hooren,, waarna de Padvinders enkele hunner liedjes op de fluit te beste gaven. Nog stilstaande een marsch en dan ging het weer verder door de Vlissingsche straat, de Stadsschuur, langs Nieuwe Haven en Kaden, door de Segeerstraat en de Lan- gedelft naar de Markt, waar voor het Stadhuis werd halt gehouden. Het stond hier zwart van de menf- schen, toen eerst het muziekkorps het Wilhelmus, daarna de Padvinders een Indisch Volkslied, en beide gezamenlijk de steeds grooten indruk makende Bus- sische taptoe ten beste gaven. Het Mu ziekkorps sloot met het Wien Nteer- landsch Bloed. Voor het t.b.c.-fonds „Draagt El kanders Lasten" is nog een gift van f 1 ingekomen. Een hard stuk seep.dat tot het laatste viiesje éebruikt kan worden Voor H.H. Winkeliers aan fabrieks prijzen verkrijgbaar bij de Firma J. G. J. J. VAN DER HARST, Groenmarkt, Middelburg. (Ingez. Med.) nington trok izich 'bescheiden terug. Eas- terbee was hier gekomen, met de be doeling om een verklaring te krijgen en daartoe zou zij gauwer overgaan, als zij alleen waren. Toen hij dan bok Weg was, ging Harold recht op zijn doel af. ,;Ik ben nooit van mijn leven méér verrast geweest, dan toen ik uit 'Rusland terug kwam en ontdekte, dat u Engel land verlaten had, zonder een enkelen afscheidsgroet. Ik ben bij Lenoir naar u gaan wagen., maar hij wilde mij geen inlichtingen geven. Zijn optredéh was zelfs wat onbeschaamd." Hij wachtte op haar antwioord. Het duurde lang, eer dat kwam. Zij hield het gelaat afgewend en haar stem klonk onvast: Verwachtte u dan, dat u van mij hooren zoudt?" ^Natuurlijk. Het was toch de afspraak in ieder geval had ik den indruk gekregen dat u mij van iedelre ver andering in uw plannen op de hoogte zoudt brengen." Andermaal was er een lange pauze tusschen zijn vraag en haar antwoord. Toen kwam het heel zachjj: „Ja, ik deed een bfeloftej maar is die jegens mij ook niet (nagekomen.'' Ze aeek hem nu strak faan en kon niet twijfelen aan de oprechtheid van zijn verbazing bij die woorden. Uit Wal cheren. Te Groote Abeele trok Zater dag het georganiseerde feest veel belang stelling en dit was wel in de eerste plaats het geval met de ringrijderijj, waar aan 19 personen deelnamen, jjie alle 29 maal gelegenheid kregen om den ring te vinden. De uitslag was; 1ste prijis Chr. de Visser, 2de Jac. Louwerse, beide 16 rin gen; 3de C. Stroo 15 ringen; 4de M. de Visser; 5de J. Janse, beide 12 ringen; 6de J. Polderman, 7de P. Verhoef, 8ste P. Rooze, 9de J. Olijslager, allen 10 rin gen! 10de P. de Visser, llöfe M. Vos, beide 9 ringen; 12de W. Bezuien, 13de L. Verhoef, 14de A. Koppejan, alle 8 ringen, 15de M. Adamse 7 ringen, 16de G. de Visser 6 ringen, 17de A. Schout, 18de J. Wisse beide 5 ringen; 19de P. Hoogesteger 3 ringen. De zilveren lauwertak voor de meeste volgsteken werd behaald door Jac. Lou werse met 4 volgsteken. Een tulband werd toegekend aan Chr. de Visser en Jac Louwerse resp. voor de eerste 5 en de eerste 10 ringjen. De wisselbeker werd afzonderlijk ver reden en moesten daarom kampen. Jac. Louwerse en M. de Vissjer die beide in 7 ritten 6 ringen hadden gestoken. Lou werse werd voor de tweede maal tijdelijk eigenaar van den beker, want ook het eerste jaar behaalde hij dezen prijs, die vervolgens door C. Stroo en Chr. de Visser in bezit werden genomen voor één jaar. Nu nog één maal en de Deker is blijvend eigendom. De potlepel werd behaald door J. Pol derman, na kamp met J. Wisse, daar beiden 2 ringen hadden gestoken in één omgegang. Zooals boven gezegd, het feest is in alle opzichten geslaagd, alleen moest de verlichting achterwege blijven ten ge volge van den wind en het dreigende on- weder. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad van St. Laurens. Van de Gezond heidscommissie te Veere was bericht ont vangen, dat voor den dienst 1930 geen bijdragen van de gemeenten zal worden gevraagd. Van B. en W. van Middelburg was een schrijven ingekomen, dat het voordeelig saldo voor deze gemeente over 1928 bedraagt f 91.96. 0 In verband met een brief van den Minister van onderwijs en aangezien geen blijk is gegeven dat in deze gemeente openbaar onderwijs gewenscht wordt, wordt besloten aan H. M. de Koningin wederom voor een tijdvak van 5 jaren ontheffing te vragen. De begrooting van „(Mijn belofte niet nagekomien her haalde hij norsch. „Ik' begrijp ea* nieijs van. Welke belofte zou ik dan niet zijin nagekomen?" Haar flinkheid begon haar nu te be geven. „Het is pijnlijk voor mij om in zulke vernederende verklaringen te moeten tre den," zei ze met trillende stem. Eér u ging, heb ik een brief Van u gehad, met de belofte, dat een nieuw schrijven zou volgen. IK wachtte al, maar (die tweede brief is nooit gekomen. Nu er wajs maar één verklaring, die ik aan uw stil zwijgen kon geven....' Hij begon licht te zien, ialthans 'gedeel telij k licht. Het geheim was oplgjelopt die tweede 'brief had haar (nooit bereikt! Hij verklaarde, dat hij had (geschreven naar haar oude woning in Solio, pmdat hij vermoedde, dat zij maatregjejfen zou hebben genomen, dat haar correspon dentie haar nagestuurd werd. Ineens drong de waarheid tot haar door. Zij begreep nu, hoe Lte,noir haar misleid had, óf uit jalouzie, óf uit mi(sk plaatste zorg voor haar 'belangen. Haar houding jegens Easterbee veran derde nu ootk onmiddellijk. Zij was niet langer de half-spijtige, half-trotsche Pau line, gereed tot ©en aanval, en deels ver langend, deels beschaamd, om het wapen der vergelding te gebruiken. Zij was het Burgerlijk Armbestuur voor het dienstjaar 1930 wordt z. h. st. goedge keurd evenals het voorstel van B. en W. om een geldleen Lng van ten hoogste f 3000 aan te gaan voor de verharding van den Golsteinschen weg. De gemeenterekening over 1928 wordt voorloopig vastgesteld voor den gewonen dienst in ontvang f 22.499 en in uitgaaf f 20.934. Hierna bieden B. en W. de begroo ting aan voor het dienstjaar 1930, welke voor den gewonen dienst in ontvang en uitgaaf een bedrag aangeeft van f 23.585 en voor den kapitaaldienst f3391.07. In de memorie van toelichting deelen B. en \V. mede, dat op deze begrooting weder om f 700 meerdere onderwijskosten voor komen voor leerlingen, welke het Gym nasium en de Rijks Hoogere Burger school te Middelburg zullen bezoeken. Waar alleen reeds aan kosten voor on derwijs en krankzinnigenverpleging 5600 gulden of meer dan 40 pet. van de Ge meentelijke Inkomstenbelasting moet wor den opgebracht, hebben B. en W. ge meend alle posten van de negrooting vrijwel gelijk te moeten houden aan die van de vorige. Z. h. s. wordt nog besloten tot het doen plaatsen van twee lantaarns aan den Noordweg. n.l. één ten Noorden van de Kerklaan en een ongeveer 100 meter zuidelijk van het Breewegje. Bij de rondvraag geeft de heer Boon aan B. en W. in overweging een aantal boomen in het begin van den Grij'pskerk- sehen weg, waarvan enkele ook al door iepenziekte zijn aangetast, le vervangen door jonge fioomen. De voorzitter zegt een onderzoek toe en sluit daarna de vergadering met dankzegging. Zaterdagavond werd te A r n e.m u i- den, ter eere van den Koninginnedag 'n concert gegeven door die Muziekvereeni- ging „Arne's Genoegen", afgewisseld door zang van het Chr. Mannenkoor en gevolgd door een muzikale rondwande ling. Voor den handel hij de Firma GEBR. KAAN, - Middelburg (Ingez. Med.) Uit Z uid-Bevelaad. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad van E11 e w o u t s d ij k. De heer Meu- lenberg was met kennisgeving afwezig. Ingekomen is o.a. een verzoek, van de Vereeniging voor wettelijke dierenbe scherming om in de bouwverordening be palingen op te nemen waaraan veestallen moeten voldoen, meer bijzonder veilig heidsmaatregelen bij brand; en een ver zoek van de Ver. van Burgemeesters en Secretarissen op Z. en N. Beveland om het onderwijzend personeel in de gele genheid te stellen tot het volgen van een applicatie-cursus voor het vormen van leerkrachten voor het vak, lichamelijke oefening tegen dat dit vak in 1936 ver plicht wordt. De kosten bedragen per onderwijzer f 20 plus reiskosten. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. De gem. rekening 1928 wordt voor loopig vastgesteld. De inkomsten op f 24.086 en de uitgaven op f 22.959. De begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur 1930 wordt zonder op of aanmerking goedgekeurd met een gelijk bedrag in ontvang en uitgaaf van J een onder wijzerps tegen 2 September a.s. Op de voordracht zijn geplaalst als no. 1. mej. M. W. Mol te 's Heer Arendis- kerke, no. 2 mej. A. M. :E,vorse tel Kloetinge en no. 3 mej. P. II. Verhage te Goes. Bij stemming worden 2 maal uitgebracht op no. 1, 3; no. 2, 1 en no. 3 2 stemmen. Derhalve herstemming tus schen no. 1 en no. 3 die elk 3 stemmen verkrijgen. Bij loting wordt ten slotte be noemd mej. P. H. Verhage te Goes. In verband met deze benoeming wordt aan'den onderwijzer W. A. P. de Kramer eervol ontslag verleend wegens benoeming te Dordrecht. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden in de vaca- ture's J. C. Rinders en J. J. Polderman!,) welke door bedanken zijn ontstaan, be noemd de heeren J. de Graaf en C. van der Schraaf. De laatste weder bijl loting. Tegencandidaat was W. 'Goetheer. Ten slotte wordt nog besloten weder om voor 2 jaren ontheffing te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening ter school Uit Schouwe n-D uiveland. Zondagavond zijn onder de gemepn- te Noord wel le twee jongens uit een gezin, die aan het zwemmen waren, ver dronken. Het lijk van een hunner is aan gespoeld. f 7007. Daarna volgt de benoeming van Dit Tholen. Terwijl de zoon van B. te Tholen arm het appels plukken was, viel hij on verwachts Van een 40 sporten hoogen ladder. Naar het ziekenhuis le Bergen op Zoom vervoerd, werd een gecompli ceerde beenbreuk geconstateerd: Te O ud-Vossemeer is een mo torrijder verongelukt! ernstig in hjet ge zicht gekwetst werd hij opgenomen en per auto thuis gebracht. Te Ou d-V ossemeer is Zaterdag de schuur van den veehoudjer J. v. V. een prooi der vlammen gewordenEen tweetal kalfjes werdlen met moeite uit nu weer het lieve, vertrouwende meisje wie hij raad en troost had geboden, in i dat uur uit haar leven, toén zijl ineens alleen stond tegenover de wereld. j Terwijl de jonge man luisterde naar haar verslag: hoe zij aan Lenoir had [opgedragen, om naar haar brieven te kijken en hoe die klaarblijkelijk het in hem gestelde vertrouwen had misbruikt, krulde zijn lip zich verachtelijk. „Wat een schurk toch!" zei hij. „Och, zoo als je het eigenlijk ook niet anders verwachten kunt van een lid Van die eerbiedwaardige Broederschap! Hij was jaloersch en zijn bedoeling daarmee was dat hij de eenige vriend 'zou zijn, die u overbleef."1 Innerlijk kwam haar gemoed totaal in opstand tegen dien valschen vriend maar voor het oogenfolik gaf zij' nog geen blijk van haar verontwaardiging. Wat hielp dat nog! Het kwaad was geschied en viel niet te herstellen. Later zou ter ,nog wel een dag aanbreken, dat zij met Lenoir zou afrekenen. Toen zij weer sprak, na een korte pauze, waarin zij haar gedachten gere geld had, klonk "haar stem ernstig en vast „Toen ik u vanavond zag, deed mij /dit eerst niet aangenaam aan, want ik werd liever niet herinnerd aan de da gen, die ik mijn best de.éd om te verge ten. Maar nu geloof ik, dat ik blij' ben, dat dit opgehelderd werd. Het verheugt mij, dat ik u in mijn geheime gedachten verkeerd beoordeeld heb en dat mijn perste indrukken van u juist waren") Zij stak hem de hand toe, met een (glimlach, die dreigde 'in tranen over te gaanj maar toch wist ze die nog terug te dringen, ofschoon ze de pijn in het hart niet bezwei'en kon. „Vaarwel, kapitein Easterbee! Dank u nog wel voor al de vriendelijkheid, mij betoond in het verleden, toen ik zoozeer behoefte 'had aan vriendschap. Ik koop dat uw toekomstig leven zeer gelukkig "zal zijn. Eén ding hoop ik, dat u mij: vergeven zult, als' ik dat nu zeggen ga: het is maar het beste, dat wij elkaar niét (meer ontmoeten." Dit zeggende, verliet zij' hem en ging terug naar het podium, daar de pauze (bijna voorbij was. En "Easterbee moest het wel met haar "eens zijn. Er was een gevaarlijke bekorinjg over Pauline, in haar teedere stemmingen, waaraan een verstandig man zich liever niet moest bloot stellen, hóe sterk hij zich dan ook achten mocht. (Vrordt vervoigd.)

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1