Vrijdag 30 Augustus W2B 172® Jaargang De Kroonjuweelen.; m, 204 Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. BINNENLAND ONDERSCHEIDINGEN. FEUILLETON (The crinkled Crown). DE ONBEWAAKTE OVERWEG BIJ RILLAND-BATH. BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN TWENTE. NEDERLANDSCHE BURGEMEESTERS NAAR HET RIJNLAND. PROF. VAN EYSINGA. DE STAKING IN HET HOUTBEDRIJF IN DE ZAANSTREEK. DE NEDERLANDSCHE JODEN EN DE ONLUSTEN IN PALESTINA. UIT STAD EN PROVINCIE wm. MIDDELBURGSCHE COURANT. De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bïjj abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT. Lange St. Pieterstraat, Middelburg y Telefoonnummers y Redactie 269 Administratie 139 V Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels 2.10, elke regei meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit* drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 eest. Bij Kon. besluit zijn een groot aantal ondierscheidingen toegekend, waarvan we de ondervolgende vermelden Benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw, mr, A. A. de Veer, lid der Eerste Kamer j tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau, J. de Visser, pred. bij de Nted'. Herv. Gemeente de eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau is toegekend i n brons aan 'den Rijkswerkman (maga zijnoppasser) J. Ivlaartense, van het gar- nizoens kleeding- en nachtlegermaigazijn, allen te Middelburg. Benoemd tot Minister van Staat H. Oolijn, lid Eerste Kamer, oud-tainister van Financiën j 1 tot Groot-officier in de Orde van Oran je-Nassau: dr. H. W. A. Deterding, wo nende te Ascot (Berks), directeur-gene raal der Kon. Nederl. Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nte- derlandsch-Indië tot Commandeur iu de Orde van Oran je-Nassau: prof. jbr. mr. W?. J. M. van Evsinga, hoogleeraar te Leidien 3 mr. J. Limburg, voorzitter van de Staatscommissie tot wegneming van on-1 juistheden en aanvulling van leemten in de Nederl. burgerlijke wetgeving, te 's- Gravenhage O. M. E. Haffmans, lid Eerste Kamer, voorzitter van de reorganisatiecommis sie i z. inkrimping Rijksbemqeiingen op het gebied van den Landbouw.;) W. E. Pop, voorzitter van de Bezuini- gingscommissie, te 's-Gravenhage, bij be vordering j 1 tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: jhr. mr. 'dr. W). Al. J. Snouck Hurgronje, griffier der Staten van Gel derland, te Arnhem; mr. J Dijckmetester, burgemeester dier gemeente Zutphen;| Willy Sluiter, kunlschilder, L. A. Vo gel, voordrachtkunstenaar, te 's-Graven hage, beiden bij bevordering;, de kapi tein ter zee A. Vosj de kapitein-lui tenants ter zee J. P. Riemijnse. en J. Q. M. Warnsinck; de luitenant ter zee le kl. W. II. Tetenburgn de Iuitenant-ko|to- nel der mariniers V. P. M. IJsseU die Schepper, bij bevordering j die hoofdoffi cier van administratie der twelede kl. T. Meijer, allen met die zwaarden)* tot Ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw': mr. W. A. van Wou denberg Hamstra, en mr. dr. F. Kranen burg, beiden raadsheer in den Hoogen Raad te 's Gravenhage; mr. S. E. J. M. van Lier, advocaat-generaal bij1 den UHoogen Raad, te 's Gravenhage; 'jhr. mr. D. J. den Beer Poo-rtugael, president arr. rechtbank te Assen; mr. E. J. H. M. van Rijckevorsel, officier van justitie bij öe arr. rechtbank te Arnhem; P. Th. H. M. Dobbelmann, lid Eerste Kamer te Nij megen; J. G. Suring, lid Tweede Kamer te Maarssen; mej. J. Weslerman, lid tJeantoriseerde vertaling uit het EngelsCh ran .William Le Queux, door Mej. E. H. 49). Doris hield innig veel van haar moe der, die deze genegenheid ten volle beantwoordde; maar door dit grondig verschil van temperament, konden izij elkaar eigenlijk niet volkomen begrij pen. De dochter was aangelegd, lom een teedere eehtgenoote te zijn. Zij be schouwde haar mail niet enkel als iet mand, die geschapen was mjet het doel om haar goede kleeren, voedsel en zakgeld te verschaffen, maai- als eten dien zij zou liefhebben en vertroetelen: die het middelpunt van haar bestaan zou vormen; de spil, waarom alles draaide. Mrs. Kearns integendeel was noch ro mantisch, noch sentimenteel. In al wat baar dochter betrof, klopte hjaar hart al tijd warm. Maar in andere opzichten, in al wat zij verder in het leven onder nam, was haar hoofd altijd de leidende Tweede Kamer te 's Gravenhage; jhr. mr. dr. J. D. H. de Beaufort, secretaris van den Raad van State, te 's Graven hage; mr. P. Droogleever Fortuyn, bur gemeester van Rotterdam; prof. dr. M. I. van Uven, hoogleeraar aan de Land- bouwhoogeschool te Wageningen; B. Wil ton, te Voorburg; dr. W. Brede Kristen- sen en dr. N. Ph. Ten del oo, beiden hoog leeraar te Utrecht; dr. LH. Siertsetna, hoogleeraar te Delft; dr. Hendrik de Vriès, hoogleeraar te Amsterdam; dr. P. V. Sormani,, buitengewoon hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen; M. J. van Alphen de Veer, inspecteur nij verheidsonderwijs, te 's Gravenhage; prof. dis A. H. de Hartog, te Amsterdam; de schout-bij-nacht C. C. Kaijser, com mandant van het eskader in Nedier- landsch-Indië; de generaal-majoorsM. Belzer, lid van het Hoog Militair Ge rechtshof; K. A. Pfeiffer, directeur voor het materieel der landmacht; mr. J. F. van Roijen, te 's Gravenhage, algemeen sercretaris der posterijen, telegrafie en telefonie; C. C. A. Last, hoofdinspecteur van den arbeid, te Rotterdam; prof. dr. ir. H. A. Brouwer, hoogleeraar aan Gem. Universiteit te Amsterdam; dr. J. Haver- stehmidt, buitengewoon hoogleeraar te Utrecht; tot Ridder in de Orde van Orauje*- Nassau: E. J. Pateer, Th. H. J. Besseling, A. Bertheux allen commissaris van po litie resp. te Amsterdam, 's Gravenhag|e en Gouda; P. Erasmus, lid Prov. Staten van Zeeland, en burgemeester der ge meente Oostburg; J. J. G. S. Falkema, Rijksinspecteur voor de werkverschaffing burgemeester der gemeente Schoterland te Heerenveen; M. van der Beke kallen fels, secretaris-perininglmeester en com mandant der burgerwacht te V1 i ss i n - gen; M. Vas Dias, zich noemeiide en schrijvende M. S. Vaz Dias, directeur van het persbureau van dezen naam, te Amsterdam; de luitenants ter zee le kl. L. F. Iilaassen en C. H. Brouwer; le of ficier-vlieger 2e kl. M. Vethakp; de offi cieren van den marinestoomvaarldienst le. kl W. G. M. Brouwer, W. C. Gort en D. W. Kwak; de officier van den marinestoomvaartdienst 2e kl. J. W. H.ol- terman: de officier van gezondheid le kl. J. Boosman, allen met de zwaarden. De eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau is toegekend: in goud aan: J. Po'der man .Taczn., te Wemeldinge, oud-sluismeester hij den Rijkswaterstaat; in zilver' aanJ. Vijverberg, te Bruinisse; J. van de Graaf, oud voorman-landarbeider, te Poortvliet; in brons aan: J. F. Cappendijk, en P. de Dalie, landarbeiders beiden te Hontenisse; D. Wielemaker, tuinman op de plaats Moesbosch, te Kou de ker ke; C. Kaashoek, veldarbeider, te St. Annaland. Op de vragen van den heer Boon be treffende 't afbreken van wachthuis 20A bij den onbewaakten spoorwegoverweg te Rilland-Bath, luidt het antwoord van den heer Reymer, minister van Water- staat^ Aan het voornemen om wachthuis 20 A bij den onbewaakten overweg te Ril land-Bath af te breken, is zoo spoedig I mogelijk gevolg gegeven. Aan het daarin wonende gezin is opgedragen onverwijld een andere woning te zoeken, terwijl aan het gemeentebestuur onmiddellijk de ver- eischte vergunning tot het afbreken van het wachthuis is gevraagd. Eerst nadat deze vergunning verleend was en voorts het gezin geslaagd was in het vinden van een nieuwe woning, kon de datum van aanbesteding van de afbraak worden vastgesteld en wel op 27 Augustus. H|et werk wordt daarna terstond gegund. De meening, dat het auto-ongeval op 3 Augustus j.l. een gevolg zou zijn van gezichtsbelemmering van den betrokken chauffeur door het wachthuis, wordt niet bevestigd door de uitkomsten van het in gesteld onderzoek. Het wachthuis vorm de voor den ter plaatse volkomen be kenden bestuurder van de auto in dit geval geen belletsel om tijdig' waar te nemen, dat een trein naderde. Het on geval kan alleen verklaard worden door zijn algeheele onoplettendheid, daar de trein eerder dan de auto den overweg bereikte en de auto tegen den trein is opgereden, terwijl deze den overweg voorbijreed. Bij de aankomst van H.M. de Koningin in Enschede op 2 September a.s., zal de Bijzondere Vrijwillige Landstorm eein ecrewacht vormen. Als Commandant van deze eerewacht zal optreden de Reserve- Kapitein G. W:. Stro ink. I Ter beantwoording van het bezoek, dat burgemeesters uit het Rijnland onlangs aan Nederland hebben gebracht, zullen talrijke Nederlandsehe burgemeesters van 26 September tot 3 October in het Rijnland vertoeven. Zij zullen een be zoek brengen aan Dusseldorp, Barmen- Elberfeld. Mülheim-Ruhr, Oberhausen, Essen, Hamborn, Duisburg, Gladbach- Rheydt, Neuss, Krefeld, Geldern en Kleef. Prof, jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Leiden, is benoemd tot vertegenwoordi ger van de Nederlandsehe Regeering ter conferentie, welke 4 September door den raad van den Volkenbond bijeen is ge roepen ter bespreking van de herziening van het statuut van het Permanente Hof van Internationale Justitie. Op verzoek van de organisaties der arbeiders is gistermiddag te Amsterdam wederom een conferentie van de ver tegenwoordigers der bij de staking in de Zaanstreek betrokken partijen gehouden. De werknemers brachten thans 'n nieuw voorstel ter tafel, dat de patroons nog nader wenschen te bestudeeren. Reeds heeft gistermiddag het bestuur van den Werkgeversbond de conferentie eenigen factor. Tot het huwelijk met hjaar over leden echtgenoot was zij eerder uit ver- stanas- dan uit gevoelsredenen over gegaan en zij hadden altijd in de grootste overeenstemming samen geleefd. Maar het was nooit bij haar opgekomen, om hèm of eenigen anderen echtgenoot tot een afgod te maken. Dus, had Doris haar igfeheime gedachten en verlangens van den huwelijksstaat aan haar moeder toe vertrouwd d an zou zij niet begrepen zijn geworden. En, daar de 'jonge vrouw dit pok wel zeer goed wist, hield zij die be schouwingen vóór zich'. i Ze waren nu al langer dan een week inElswick geweest, gn Easterhee stelde voor, dat hij en zijn vrouw naar Lon den zouden terugkeeren en dat ze daar hun intrek zouden nemen in het Savoy hotel, tot hij den een of anderen kant Uitgestuurd zou worden. Doris had niet veel op met het hotel- )even; ze had met haar moeder al (zooveel op die manier gewoond. Maar ze stemde toch met opgewektheid1 toe. Het Savov hotel was nog de slechtste gelegenheid niet en ze kon dan toch al thans wat genieten, zoolang het haar vergund werd', om naar schouwburgen I te gaan en de groote magazijnen te be zoeken. Maar, niet zoodra was dit afgesproken, of er werd weer verandering gebracht in hun plannen door een belangrijken ibrief van Easterbee's superieurenl. In dit officieel bericht, dat de arme Doris .-zoozeer verfoeide, werd' hem meege deeld, dat hij en Pennington zoo gauw mogelijk naar Parijs moesten vertrekken, om daar een onderhoud te hiebbe.n met enkenle collega's. De eerste vraag, die Doris haar echt genoot deed, toen het bericht haar werd meegedeeld was: „Zou je lang moeten wegblijven?" De vrienden overlegden eenigen tijd en het einde daarvan was, dat Easterhee zei hoe hij dacht, dat het, op e'n langst maar een afwezigheid van een week zou hoeven zijn. Toen volgde een andere, even natuur lijke vraag: „Zou je mij mee kunnen nemen?" Na lang overleg, schudde' Easterhee spijtig het hoofd. Iedere minuut van 21jn tijd zou in beslag genomen worden!,i zlelfs hun avonden zouden niet vrij' zijn. Als (zij' meeging, zou ze ochtend, middag en avond alleen zijn. Dan zou ze toch veel gelukkiger wezen in Elswicte want Pa rijs is een heerlijke plaats, als je iemand hebt, om mee uit te gaan; maar anders niet. tijd verlaten om zijn standpunt ten aan zien van de voorstellen der arbeidersor ganisaties te bepalen, doch na voortzet ting van het overleg tusschen de partijen bleek, dat nog niet onmiddellijk overeen stemming kon worden verkregen. Derhal ve werden de besprekingen tot vanmid dag verdaagd. Gisteravond kwamen in het hotel „De Twee Steden" te Den Haag vele Neder landsehe Joden bijeen, in verband met de onlusten in Palestina. De voorzitter van den Ned. Zionisten bond, de heer mr. H. J. Edersheim, wees er in zijn openingswoord op, dat men bijeen was niet zoozeer om te protes teeren dan wel om uiting te geven aan gevoelens van droefheid en ontsteltenis. En ook om blijk te geven van den vasten Joodschen wil den opbouw van Palestina met hetzelfde geloof en dezelfde kracht voort te zetten. De aanwezigen verhie ven zich daarop een oogenblik van hun zetels om hen te gedenken die als slacht offers van Palestina zijn gevallen. Het woord werd gevoerd door mr. L. E. de Visser, raadsheer van den Hoogen Raad der Nederlanden, en mr. A. J. Herzberg, lid van Eet hoofdbestuur van den N. Z. B. Met algemeene stemmen werd een mo tie aangenomen, waarin de voorgekomen incidenten werden betreurd, maar waar in het vertrouwen werd uitgesproken, dat de Britsche regeering „onverwijld" de noodige stappen zal doen tot herstel van rust en orde in het land, en tot be straffing van de directe en indirecte schuldigen aan de gebeurtenissen. Bij Kou. besluit zijn benoemd tot technisch ambtenaar van den Rijkswa terstaat de heer E. die Bruijne te M i d- delburg en D. Keur te feurgh. O Uit Middelburg. De heer A. Jeronimus,1 lid vau den gemeenteraad alhier heeft tot B. en W. de naVolgtende vragen gpricht: 1. Is het bericht rn de 'Middelburg- -sche courant van 16' Augustus 1929 „JAan het adres aan den directeur (generaal der Posterijen en Telegrafie zal door ons geen adhaesie worden betuigd, aange zien wij de noodzakelijkheid ya|n eiein doorloopenden telefoondienst op Zondag en Feestdagen niet kunnen inzien" juist? 2. Zoo het onder 1 genoemde be richt juist is, meenden B. en Wi. dat het in algemeen belang van de aange slotenen bp het MiddelburgSche telefoon net (en Van degeine'n die 'de (aangeslotenen daarvan kunnen laten profiteered)) is', dat a. geene gelegenheid bestaat zich door de telefoon in de z.g.n, spreiekure|n in verbinding te stellen met geneeiskuii- digen, apothekers1, ziekenhuis garage houders, familie en allen, die ingeval van ziekte of anderen enistigen nood hulp en bijstand zouden kunnen vertee nen 3 b'. dat Middelburg met zijn sterk vreemdelingenverkeer, gedurende éènigêl ureu telefonisch 'nlercoinmunaal en in* ternationaal niet te 'bereiken is'; c. dat waar de openstellinigsuren van het Middelburgsehe telefoonnet circa 5 pet. minder zijn, dan van andere kanto ren met gelijk aantal aansluitingen' des niettemin hetzelfde abonnementsgeld wordt geheven, en dus in Middelburg voor circa 5 pet. mindere prestatie evenveel als elders moet 'worden betaald. De collecte voor het t.b.c.-fonds „Draagft elkanders lasten" alhier heeft Woensdag en Donderdag f 5,74.08 en ruim f 15 aan vreemd geld, totaal! f 589.08 op gebracht. De commissie verzoekt dank le bren gen aan allen,, die ook dit jaar de col lecte weer zoo goed hebben doen slagen, zoowel de collectanten als degenen, die offerden. Bij' beschikking van den Minister van Financiën is verplaatst de ontvan ger der registratie en domeinen W. Bitman van Werkendam naai- Middel burg, registratie no. 2 en domeinen. -o Uit Vlissingen. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat binnenkort het wachthuisje van de electrisehe tram op het Betje Woltplein onder sloopers handen zal vallen. Htet eerste gebouw van h,et blok militaire woningen in de Aagje Dekenstraat moet uiterlijk over zes maandten door den be woner ontruimd worden en zal alsdan ingericht worden voor wachtlokaal van de tram. In verband met de toename van het moderne verkeer op dit zeer drukke plein en de daaraan verbonden gevaren voornamelijk als de reizigers zich naar de tram moeten begeven juichen wij de opruiming van dit obsta kel zeer zekjer toe. Het uitzicht op dit kruispunt transformator en aanplak bord zullen natuurlijk ook wel verdwij nen wordt in de toekomst vrij en hjet eerste stadium van de neizigersdrukte blijft gelocaliseerd tot het trottoir. Voorwaar een uitstekendie verbetering. o Uit Walcheren. Ter eere van den jaardlag van II. M. de Koningin geeft het Souburgsch Fan farecorps „Vlijt en Volharding" Zaterdag avond een concert op het Oranjeplein te Souburg. Het gezichtje van Doris betrok hij: die uitspraak. Zij was. gewaarschuwd', dat scheiding hoorde hij haar lot; maar 'deze was dan wel heel vroeg in haar huwelijksleven ingetreden. Dat tusschem- hedrijf van prinses Stana was nu wel wat ■onaangenaam geweest, maar het had haar toch niet veel gehinderd, daar zij' paar echtgenoot had vergezeld biji He ontmoeting met de Russische. Maar dit nu was een echte onderbreking van haar huwelijksgeluk. Toch hield zij zich goed'; ze wilde hem niet laten zien, hoezeer dat idee van achtergelaten Te worden haar vaa streel, bracht. Ze had een somber voor gevoel, dat deze scheidingen' nog heel dikwijls zouden voorkomen. Harold "had (beloofd, haar mee "te nemen', wanneer hij kon, maar hoe weinig zou 'hij in staat wezen, die belofte te houden. In ieder geval was zij de eenige niet, die dit 1 eed droeg. Die arme Ena voer jn hetzelfde schuitje: zij zou ook veel lie ver met haar man zijn meegegaan. Maar Doris was er niet zeker van, dat dp kalme, haast melancolieke Ena, Penning- Ion evenzeer lief had, als ziji Harold. De beide heeren gingen naar Parijs en logeerden in hotel Terminus. Zij hoefden ■gich nu niet te vermommen., zooals ie dat moesten doen, op dien avond van Uit Zuid-Beveland. Donderdagavond kwam de Baad van S chore in openbare vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving de hee ren Boonman en Nieuwenhuijqe. Er is medegedeeld, dat de forensen aanslagen van P. Dronkers te KapeSlje, P. J. de Bourgraaf te Wemeldinge en A. van der Straaten te Hansvveiert in de plaatselijke inkomstenbelasting ovter 1928- 1929 door Ged. Staten van Zeeland zijn vernietigd. Besloten wordt niet in berqep te gaan bij de Kroon. De gemeenschappelijke regeling voor de gas-centrale „Oosteinde" is door Ged'. Staten goedgekeurd;, (en het Kaadsbesluit tot het aangaan van een geldlleeminigj ad f 11000 voor de gas-centrale eveneens. Het door de commissie van Toezicht voor de gas-centrale- „Oosteindiei" vast gestelde reglement voor het toezicht, het diner van Percival, in Plark Lane. Ze waren hier onder hun eigen namen, om belangrijke beraadslaginngen to hou den met enkele van hun collega's, die toevallig op dat oogenblik ook logeerden in die „Ville Lumière". Easterhee, die zeer zachtaardig 'was, waar het vrouwen betrof, had legen zijn 'Reisgenoot gezegd bij hun vertrek: ,jEen beetje hard, dat wij die tw'ee zoo moeten achterlaten! Ik weet eigenlijk niet, of wij, in onlze positie, die nooit een dag van ons zeiven zeker zijn, wel het récht tyadden, om te trouwen." Pennington, aie ook een heel goed mensch was, maar niet zoo gevoelig als zijn oudere vriend, lachte Cente,. en antwoordde schertsend: „(Wij zijn niet de eenigeln, die onze vrouwen af en toe aan (zich zeiven moe ten overlaten. Bovendien, tijdelijke 'af wezigheid is nog zoo slecht niet: des' te Wijder zijn ze, als' zé onjs dan' "v/éefr terug zien! En met echt zaken-doen helb ik inliet graag vrouwen om mij heen; dat is een veel te groot verhand. En ik geloof niet, dat wij een oogtefablik voor haar zouden overhebben." Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1