TWEEDE BLAD Steek eens op! «MELNIKI VAN DE VAN Maandag 26 Aug. 1929 Nd. 200 keuringsdienst van waren. ii. FEUILLETON het eerste oodenblik af. dat U Cadum Zeep èebruiktzult U een éenot onderdaan hetwelk U waarschijnlijk nooit tevoren éehad heeft het eerste wandelconcert te middelburg. RECHTZAKEN Handel, Nijverheid en Visscherij MACEDONIAN CIGARETTES LEGER EN VLOOT Aan het verslag over 1928 van den keuringsdienst van waren in ons gebied is nog het volgende ontleend. M e 1 k. In heL laboratorium werden door de keurmeesters 6865 monsters melk afgegeven. Van de bovengenoemde 6390 monsters bevatten 497 monsters een hoeveelheid vetvrije droge slof, die lager was dan 7,95 pet. hetgeen, zooals reeds vroeger vermeld, in sommige maanden van het jaar een veel voorkomend verschijnsel is. Van deze 497 monsters vertoonden 43 bij onderzoek een vriespuntverlaging, die kleiner was dan 0.52 graden Celsius. Bij de overgroote meerderheid dezer 43 moftsters was de afwijking in de vriespuntdepressie zeer gering, zoodat practisch niet van watervervalsching ge sproken kan worden. 203 van de onderzochte monsters moesten als vuil respectievelijk zeer vuil aangemerkt worden, terwijl in' 427 mon sters het percentage vet in de droge stof lager was dan 24. Ten deele is dit laatste toe te schrijven aan het groole aantal kleine stallen vdn 1 tot 2 koeien. Bij een gelijk vetgehalte zal in 't eene geval, wanneer het soor telijk gewicht van de melk zeer laag is, de melk wel, in een ander geval, wan neer liet soortelijk gewicht zeer hoog is, niet voldoen aan het voorgeschrevjen i percentage vet in de droge stof. Verder aan de gewoonte om met den melkver- [koop te beginnen, zoodra één emmer is Ik ol ge molken en niet alle melk na 'liet melken goed dooreen te mengen. Voor een gedeelte van Zeeuwseh- VI aan der en is nog een derde factor van invloed op de gewonnen melk. Zeer veel melkveehouders melken daar name lijk driemaal daags, worden daarbij de melktijden behoorlijk verdeeld, dan is daar niets tegen. In _genoemde istreek evenwel melkt men driemaal in 12 uur lijds en laat de koeien het overige halve etmaal ongemoeid. Het gevolg "hiervan Is, dat de melk ,die 's morgens gewonnen wordt, uit een betrekkelijk groote hoe veelheid bestaat met een dikwijls laag vetgehalte. In verband met den èisch dat melk niet minder dan 24 pet. "Vet in de droge slof mag bevallen, wordt erop aangedrongen met deze 'oude sleur te "breken. Met het geven van voorlichting voor stalverbetering werd geregeld doorge gaan. Niet alleen hebben daardoor ver schillende stallen verbeteringen onder gaan door het aanbrengen van groepen en inkorten van "den koestand, maar zelfs (zijn hier en daar reeds zeer moderne stalinrichtingen verrezen, die steeds meer navolging vinden. Hel aantal monsters melk, waarin istreplococeen in aanmerkelijke hoeveel heid werden aangetroffen, was minder dan het vorige jaar en bedroeg 8. In het laatst van het verslagjaar werd een be gin gemaakt met het opsporen van uier- ziek vee door middel van een alcoholi sche broom thy moloplossing. Alle monsters gepasteuriseerde en ge- cterilliseerde melk bleken vrij te zijn De Kroonjuweelen.. (The crinkled Crown). geautoriseerde vertaling uit het Engelsch ran William Le Queux, door M«j. E. H. 45) Bovendien zou zij het nieit anders ge- wenschl Hébben. Zij kon lo h niet ho pen, aal zij zulk een aantrekkelijk jong meisje heel haair leven bij izichi zou hou den? Doris vervulde enkel haar ïiaiuuir- lijke bestemming als wouw en ze was vast overtuigd,d at haai* dochter geen verstandiger keuze kon hebben gedaan. In plaats van toe te geven aan haar droefgeestige overdenkingen, prentte zij zich in, hoe ze dankbaar moest wezen, nat de zaken zóó geloopen warein, dat Doris een huwelijk had gedaan, waar mee ze zich zoo van harte velreenigen kon. Dit zich verdiepen in het achterstal lige werk, had een heilzamen invloed op haar ontroering. Toen zij de eetkamer 'binnen ging, 0m haar eenzaam diner te gebruiken, stond de butler nu een man van' middel baren leefüjd, maar die bij haar in dienst was gelreden, een paar jaar na de ge- van kweekbare eolibacillende reactie van Storch bleef steeds uit. Tweemaal moest aanmerking gemaakt worden bp een te hoog bactericngehalte van de ge pasteuriseerde melk. Van twee melkin richtingen waren eenige keeren de sluit- etiketten niet behoorlijk verzegeld, zoodat zij zonder verbreking konden worden Verwijderd. Alle monsters waren van de Voorgeschreven aanduiding voorzien. Ondermelk wordt zoo goed als niet in Zeeland als menschelijk voedsel gebruikt. Naar aanleiding van een ingekomen klacht ,dat een van de melkinrichtingen als ondermelk een waar verkocht, waar aan water was toegevoegd, werden bij aflevering en uit den Aanwezigen voor raad monsters genomen, waarvan even wel bij onderzoek bleek 'dat beide Ibe- islonden uit deugdelijke ondermelk. Daar de zuivelfabrieken over veel on dermelk bêscnikken, trachten zij dit pro duct ingang le doen vinden in den vorm van een drank, bereid uit cac'ao, suiker en ondermelk en pap van havermoull en ondermelk. Uit de aanduiding op de verpakking blijkt de aard en samen stelling van beide producten. Op de on derzochte monslers behoefte geein aan merking gemaakt te worden. Alle monsters karnemelkspap, ver toonden bij onderzoek een goede dral ing. Bij 6 monsters was het caseïne- igehalle iets te laag. Met waar.schuweüv werd volstaan. Op melkyoghurt behoefde $een aan merking gemaakt te worden. De zuur graad van dit product liep nogal uiteen, (namelijk van 36—(50. Onderzocht werden 16 monsters slag room en 10 monsters room. Van alle monsters was de reactie van Storch ne gatief. Van twee monsters room en één ■monster slagroom was het vetgehalte te laag. Een monster gesteriliseerde room en een monster gesteriliseerde slagroom bleken bij onderzoek bedorven le zijn. Alcoholhoudende dranken. Een monster advocaat voldeed aan de eischen zooals die intertijd in) overleg met de fabrikanten van deze waar wat ren vastgesteld. In 8 monsters sterken drank kon geen methylalcohol aange toond worden. Van de 22 monsters bier die onderzocht werden, bleken er "5 be reid te zijn uit een stamwort met een le laag exlractgelialte. Van 4 van deze monsters, afkomstig van Zeeuwsche brou werijen, was de afwijking niet groot Van het vijfde monster, dat afkomstig was uit België, bedroeg het extractge halte maar 6 pet., de verkooper werd gewaarschuwd dit soort bier niet meer te importeeren. In één monster bier werd salicylzuur gevonden. Den brouwer werd een waarschuwing toegezonden om in hel vervolg geen conserveermiddel meer aan zijn bier toe le voegen. Een hard stuk zeep.da) tol hel laatste vJiesje êebruiki kan worden Voor H.H. Winkeliers aan fabrieks prijzen verkrijgbaar bij de Firma J. G. J. J. VAN DER HARST, Groenmarkt, Middelburg. (Ingez. Med.) zelfbeheersching. Van die heiden wats hij nog het meest van .'streek. Het zien van de gerieflijke eetkamer, met die een zame gedaante, er in, bezorgde hem een huivering. Pennington en Ena waren op hun korte huwelijksreis naar Normandië ge gaan. Ze zouden binnen veertien dagen terug zijn en gedurende eenigen tijd zou den ze dan nog op Ridgemount Close vejiy blijven, daar de vrouw des huizes hun diensten dan wel zeer slecht ontberen kon. Easterbce en zijn jonge vrouw zouden nog in geen maand terug zijn, die maakten een veel uitgebreider reis. Zoodra ze weer in Engeland warein, zou den ze Mrs. Reams een bezoek brengen en zouden moeder en dochter weer bij een zijn. Mc.ar geen van drieën hadden ze eenig ioeé van de lengle van dit bezoek. Dit hing afv an de omstandig heden, waarover zijzelven niels te zeggen hadden. Na veertien dagen kwamen Pennington en zijn vrouw terug, heel gelukkig en op- gelogen over het uitstapje, hoe kort tijd ze nu ook maar daarvoor hadden gehad. Mei hun terugkeer ging het er weer wat gewoner uitzien in huis. Want Penning- Ion had een zonnige natuur en er straal de geluk uit zijn levendige persoonlijk heid Ena miste de magnetische aan trekkelijkheid van haar echtgenoot, maar, ofschoan zij misschien wal al te ernstig was door de herin neringte|n iaan Het eerste optreden van het „Comité voor wandelc,o neer ten" alhier haar buiten heeft Zaterdagmiddag groot succes gehad. Tegen half vier vereenigden zich op den Blauwendijk het Middelhurgsch Mu ziekkorps onder leiding van den onderdi recteur, den heer A. Calatz, een deel der beide padvinderstroepen met hun band en hun vaandels en een deel der dames leden van „Medioburgum" met de beide vaandels der vereeniging. Het aantal tur ners en turnsters zou oorspronkelijk; grooler zijn geweesl, maar mede door de Athletiek'wedstrljden op het Sportlerein moest men zich nu mei een kleiner aan tal te vreden stellen en ook het aantal! padvinders werd door de vacantie en andere oorzaken niet zoo groojl als an ders het geval zou zijn geweest. Het minder groole aantal deelnemers heefl echler het succes niet beinvloed, want reeds in de Stationstraat bleek, dat een „mopje muziek" om het maar eens zeer populair uit te drukken —i steeds zeer welkom is. En de belangstel ling is groot gebleven overal waar de optocht passeerde, maar wel het grootst was zij op de plaatsen, waar halt werd gehouden. Dit was nadat de Segeerstraat, Lange- en Kortedefl en de St. PielerstraaL waren doorgetrokken het eerst bet geval op de Balans, waar een marsch en hel Zecuwsch Volkslied weerklonken. De rof fel van de padvinders, die met hun trom mels de muziekpauzes goed aanvulden,j gaf hel sein voor verder trekken. Hel ging nu door de Wagenaarstraal, en langs de Bree, Zuidsingel, Korte Heeren- gracht en dit in afwijking van de vast gestelde roule door de Noordpoort- slraat naar het Noordplein, waar werd halt gehouden tegenover het Gasthuis. Overtuigd, dat de ernstigste zieken meest al achter liggen, werd voor de minder ernstige en het verplegend personeel een marsch ten beste gegeven om weer ver der te trekken door de Noordpoiortstraal en langs de Heerengracht, waar liet doel! was een uitvoering voor de verpleegden uit het Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Deze waren voor zoover zij hunne Im mers kunnen verlaten beneden gekomen en hadden op banken voor in den tuin plaats genomen, de anderen, die niet bepaald le bed moeten blijven, zalen voor de ramen van hét geslicht. De leden van het Comité voegden zich b'ij hen, die in den tuin een plaatsje hadden ge vonden, en gtenoten van de blijde gezich ten, toen het Muziekkorps oen marsch gevolgd door het Zeeuwsch Volkslied deed hooren. Voor de oudjes zal de afmarsch nog wel wat le vroeg zijn gekomen, maar men moest verder en Zij, die op öp Gracht of op den Penninghoeksingel een en ander hadden gade geslagen:, spoed den zich naar de Markt, Waiarjeeds eeni ge honderden de aankomst aldaar van de muziek stonden op te 'wachten. Daar het nog vrij vroeg was, werd de Markt nog eens rond gemarcheerd om' ten slotte front te maken voor het Stadhuis. Nog een marsch en toen naml de voorzitter van het Comité, de heer L. A. Stofkoper, het woord om In de al lereerste plaats den heer Calatz en de leden van het Muziekkorps dank, le bren gen voor hun belanglboze en zöo gé- waardeerde medewerking. De toch reeds zoo groole populariteit van het Korps zal er nog sléchts door bevorderd kunnen worden en spr. hoop te ook in het vervolg opi die medewer king te mogen rekenen. Zich richtende lot den directeur van Medio, den heer Cap pon, en zijn leden, bracht spr. ook hen dank, de turnsters hebben aan het succes ten zeerste mede gewerkt. Nog richtte spr. zich tot den commis saris van politie en den inspecteur, den heer Avink, en bracht hen dank voor hun medewerking, die op hoogen prijs wordt gesteld. Spr. eindigde met een driewerf hoerah op alle medewerkenden. nemende maniereu, die haar spoedig bemind maakten bij allen, met svie zij in aanraking kwam. Misschien kwam de gedachte wel op bij Mrs. Kearns, hoe het toch jammer was, dat het eigenlijk niet andersom was gegaan: dat Doris Pennington had ge trouwd en Ena Craven cle vrouw was geworden van Easlerbee. Dan zou er waarschijnlijk geen scheiding noodig zijn geweest. Maar die gedachte werd dan ook onmiddellijk terug gedrongen, als zijnde te zelfzuchtig. Pennington was 'n beste brave jonge mam;; ze ston'den ge lijk in dil opzicht. Maar uit 't werêlds'ch oogpunl beschouwd, had hij niet zooveel vóór als zijn vriend. Eb, bij een huwe lijk voor een eenige doeliler,, kon geen moeder dergelijke overwegingen niet in aanmerking nemen. Te eeniger tijd zou Easlerbee de be trekking, waarin hij nu nog zoo innig belang stelde, moe worden en zich te rugtrekken, om plaats te maken voor andere schrandere geesten. Dan zouden Doris en hij een normaal leven leiden, verhelderd door een vaste positie en volop geld. En toen kwam de gewichtige ochtend, dat Mrs. Kearns een telegram ontving, waarin het jonge paar haar meldde, dat zij dien dag, op den tijd van het diner, zonden thuis zijn. En, hoe vol zelfbe heersching zij ook altijd was, kon zij niet geheel haar opgewondenheid Ver Het Muziekkorps sloot met het Zeeuwsch Volkslied en toen Icon de lei der van den optocht, den heer E. Ber denis van Berlekom den padvinders hel sein van inrukken geven en trok hun band mei de turnsters en de jpadvinders door de Langeidelft naar de resp. clublo kalen, het Muziekkorps werd direct ont bonden. Het eerste wandelconcert, wij schre ven het reeds hierboven is geslaagd, en velen zullen hopen dat, het Comité nog zeer vele van zulke concerten zal mogen geven, waarbij dan weer andere deelen der stad, met andere ouden van dagen of om andere redenen thuiszilten- den zuli'en bezocht worden, maar dil alies kost geldt, hoe ook getracht wordt de kosten tot een«minimum te beperken. Daarom zullen zij, die iets kunnen en willen missen om herhalingen mogelijk te maken, goed doen het Comité finan cieel le steunen. Ieder der led -n, maar in hel bijzonder de penningmeester, de heer mr. P. C. Adriaanse, zal gaarne gelden in ontvangst nemen. Kantongerecht te Middel burg. De Kantonrechter te Middel b u r g heeft in dee zitting van 2t Aug. veroor deeld wegens wateren buiten de bakken: L. I. L. te Koudekerke f3 b. s. 3 d. h.j te Ylissingen zonder vergunning van B. en W. voorwerpen langs de huizen te koop aanbieden: K. L. te Deventer f5 b. s. 5 d. h.; J. W. gedomicilieerd te Bergien op Zoain f 3 b. s. 3 d. li.; rijden met een rijwiel zonder licht J. L. te Middelburg f5 ^s. 5 d. h.; rijden met een rijwiel over een ver boden weg: C. J. te Vlissingen f3 b. s. 3 d. h.; Met motorrijtuig in een bocht niet de rechterzijde van den weg houden na gedaan verzet: P. A. t. W. te Middelburg vervallenverklaring van het ge'daan ver zet. W erkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs alhier stonden Zaterdag als werkloos ingeschreven: 4 grondwerkers, 1 loodgieter, 3 met selaars, 5 opperlieden, 1 schilder, 9 tim merlieden, 1 ass. apotheker, 1 houl- draaier, 1 meubelstoffeerder, 2 kleerma kers, 2 machinebankwerkers, 1 smid, 4 stokers, 5 bakkers, 1 suikerbakker, 9 boerenarbeiders, 3 winkelbedienden, 1 keliner, 1 koetsier, 2 loopknechten, 1 varensgezel, 8 kantoorbedienden, 3 van andere groepen, 31 met vakkennis zon der bepaald beroep en 100 zonder vak- kennsi (ongeschoolden). Verder staan ingeschreven 8 vrou wen w.o.1 cosluumnaaisler, 1 huis- of verstelnaaister, 2 kantoorbedienden, 2 steno-typisten, 1 werkvrouw en 1 wasch- vrouw voor wasch aan huis. Totaal vorige week 190 bij 32, af 14 over 208. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen in zake het Handelsregister, ontleenen wij betreffende Zeeland de volgende opga ven: W ij z i g i n g e n Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Cultuurmaatschappij „Salalri Plantations", Houlkade H 114, Indische landbouw Nieuwe comm.: G. Lehmann, 's-Gravenhage. N.V. Cultuurmaatschappij „Scember Moedjoer", Houtkade H 114, Indische cultures. Nieuwe comm.: G. E. v. d. Werff, Amsterdam. N.V. de Middelburgsche Courant, St. Pielerstraat A 73, uitgave en exploitatie Middelburgsche Courant. Nieuwe dir.- hoofdredacteur: S. S. Smeding. openbaarde zich in een afwijkenvan haar gewonen werksleur, ter wille 'van het genoegen. Aan de ontbijttafel keek zij glimlach end naar Pennington en Enaf: Voor vandaag geen werk, jougelui! Wij moeten de gebeurtenis vieren op passende wijze, om frisch en onvermoeid le zijn, tegen dat ze komen." Pennington had verwacht een ochtend van drukte en .ingespannen .arbeid ;l en, daar het een prachtige zomerdag was, vond hij ^Jat vooruitzicht op vacantie niet onaardig. Al vroeg op den ochtend stuurde Mrs. Kearns hen weg, in de auto, met orders, om een langen tocht fe maken. Ena verzette zich in het eerst wat, omdat zij ineende, dat ze mo(ejs|t blijven, om te helpen bij de voorberei dende maatregelen; m'aar, daar de.jon gelui nog in de lorlelduif-periode wa ren, liet zij zich makkelijk overhalen. „Moes" is in waarheid heel 'gewoon menschelijk", zei ze legen Pennington onder het wegrijden. „Op dagen, zooals deze, treedt dat duidielijk aan het licht. Ik geloof dat ze nu liever naar boven ging en zou schreien van vreugde, ;bij tte gedachte, van Doris weer te ;zien. En toch heeft ze om zich hee'n den in druk gegeven van een harde, heerschj- zuchtige vrouw, zonder een greintje ge voel." „iMen moet bij Moes wonen, om haar werkelijk te kennen", luidde het ant- Direct zult U merken dat dit de sigaret is waarnaar U altijd gezocht hebt. Niet te licht, en niet te zwaar. Een geurige pittige sigaret, uit fijne geïm porteerde Macedonische tabakken vervaardigd, die U den geheelen dag kunt rooken. Koopt nog heden een doosje MELNIK en steek eens op! (Ingez. Med.) L. E. B.ivière, Markt I 13, manufactu- renbedrijf. Zaak omgezet iu eenne ven nootschap onder firma (B.P.) Venn.: L. E. en Mej. 0. W. Rivière. Westelijk N.-Brabant (Breda). Onderlinge Veeverzekering Mij. voor het eiland Tholen, Tholen, Molenvliet G 52. Uilgelr. onder-die.:, Mi. O. Steen- dijk. Benoemd tot comm.: O. M. A. Sleendijk, Stavenisse. Overgeplaatst van het Gouverne- menls ss. Orion le Tandjong Priok, op hel Gouvernemenls opnémingsvaartuig van Doorn te Soerabaja-Oedjoeng de lsle officier J. Th. Verslelle;i van liet Gou vernemenls opnemingsvaart, van Doorn te Soerabaja-Oedjoeng, op het Gouver- nements ss. Orion le Tandjong Priok., de 1ste officier P. G. Adriaanse. "Bij Kon. besluit is met ingang vau 3 Sept. bevorderd tot luit. Ier zee tweede kl. bij de Kon. Marine-Reserve de luit. Ier zee der derde kl. bij die réserve J. M. Uylenhout; is mei ingang van 27 Aug. bevorderd lol officier-vlieger der tweede kl. de officier-vlieger der derde kl. W. van Prooven;, is met ingang yan 1 Nov. a.s. aan J. J. BaguL op zijn ver doek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kaarlbijwerker Dij de af- cleeling hydrografie jan het dep. van Defensie; is met ingang van 13 Septem ber a.s. aan den officier-vlieger der twee de klasse P. E. E). I. van der Grinten wegens het eindigen van zijn bij de be noeming ingegaan dienstverband eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Bij Kon. besluit zijn benoemd Lot luit. Ier zee der derde kit de .adel borsten der eersle kl. voor den zeiedienst bij het Kon. Inst. voor de Marine te Willemsoord: A. II. J. van der Schatte Olivier, A. van Karnebeek, C. H. E. Brainich von Brainich Felth, H. P. Mul ler, G. Kruys, J. van Haga, R. Stuffken, E. Dankmeyer, J. G. Jurrjens, O. C. J. Schalkwijk, L. A. B. Ailting Mees, P. G. .7. Snippe, A. C. M. de Neeve, F:. W. van Dillem, C. W1. T. baron van Boet- selaer. C. W. Kraobe, J. H. Nepveu, P. Schotel, D. B. van Heuven, A. P. Smitt, J. A. F. II. Douw1 van der Krapf, P. G. de Back', H. W. R. Krauss, J. van dei- Wateren, C. L. .1. Douw van "der KrapyE. J. van der Veen»; ten tweede tot officier van den Marine haar lieveningsiiaam noemen, bewijst, wat zij is. In waarheid één en! al vrien delijkheid maar ze loopt er niet mee te koop en toont liet alleen bij gelegenhe den, dat het pas geeft."i Toen zij weg Waren, liep Mrs. Klearap door het huis, licMig en luchtig 'alljs een jong meisje. Eerst had zij een! ge wichtige bespreking met de keukenmeid en oen bulier. Deze Ihuislkomjst moest naar behooren gevierd worden. Het moest een eclile feestmaaltijd worden en de lievelingsgerechten van Doris en haar man mochten er niet bij .ont breken. Van den lunch zou niet vete! werk' worden gemaakt; onverdeeldmoebt de aandacht gewijd worden aan het diner. Nadat deze langdurige bespreking ach ter den rug wa,s, begaf «ij zich naar den tuin, om met den hoofdtuinman te be raadslagen. Doris hield innig veel van bloemen en de bloemenhulde ter ver welkoming moest ongewoon schoon«ijn. De fijnste soorten, die in de 'kassen bloeiden, zouden afgesneden worden maar, daar dit nog niet voldoende werd, geacht, zond zij een van de bel benden naar oen naast bijzijnden bloemi)st voor iets heel zeldzaams en bijzonders. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5