Eischs (jCo<ra£& maal So, 200 Maandag 28 Augustas 1988 172; Jaargang Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. BINNENLAND ALASTRIM. MINISTER SNOWDEN EN MEVROUW SNOWDEN BIJ Mr, S, VAN HOUTEN. HET GRAF VAN COMENIUS. FRAUDE TE MONSTER, UIT STAD EN PROVINCIE Fyffes' Bananen zijn zeer gemakkelijk te onderscheiden door het blauwe etiket op iedere hand. Dit etiket geeft U de garantie voor de beste bananen^ let daarom zorgvuldig op het merk. MIDDELBURGSCHE COURANT. Dq 'abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, jf 2.30, elders ƒ2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT. Lange St. Pieterstraat, Middelburg r Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels ƒ2.10, elke regai meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regeli, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o{ „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. -#TL agresafBossssasBssgai Te Dordrecht is een geval van alastrim geconstateerd. De patiënt had tien da gen geleden een bezoek gebracht aan een Rotterdamsch ziekenhuis, ten einde ken nis te nemen van de verschijnselen der ziekte. Men veronderstelt, dat hij toen de besmetting heeft opgeloopen. Naar het „Hbld." verneemt, heeft de inspecteur van den Geneeskundigen Dienst, generaal-majoor dr. Diehl, dezer dagen een schrijven aan de onderdeelen van den geneeskundigen dienst der land macht verzonden, waarin wordt mede gedeeld, dat militairen, die zich met ver lof naar Rotterdam hebben begeven, en van wie verondersteld kan worden, dat zij in aanraking zijn geweest met een be smette omgeving, verplicht zijn zich bij terugkomst bij den geneeskundigen dienst van hun garnizoen te melden. Tot heden hebben zich in het leger geen gevallen van alastrim voorgedaan. De heer L. Heyermans, directeur van den Geneeskundigen en Gezondheids' dienst te Amsterdam, en dr. Peeters, lei der van de afdeeling Volksgezondheid hebben van het gemeentebestuur mach tiging gekregen naar Engeland te gaan om daar een studie te maken van de alastrimgevallen aldaar en vergelijkingen te maken met den toestand hier. Zij zul len er spreken met autoriteiten, o.a. met Sir George Newman, leider van den Britschen Gezondheidsdienst. Dr. Han nema, eerste geneesheer aan het zieken huis aan den Coolsingel uit Rotterdam, reist mee. De heeren zouden heden scheep gaan. H (±1 !*l i i Zaterdagmiddag hebben de Engelsche minister Snowden en mevrouw Snowden een bezoek gebracht aan mr. S. van Hou ten, oud-minister van binnenlandsche za ken, te diens huize in Den Haag. Zij heb ben zich meer dan een uur met den heer van Houten onderhouden. In verband met dit bezoek meldt de N. R. Ct., dat de voornaamste Britsche financieele deskundige der Haagsche conferentie, de heer Leith Ross, een kleinzoon is van den Nederlandschen staatsman. Namens de Tsjechische delegatie ter Haagsche conferentie heeft Zaterdagmid dag de consul van Tsjecho Slowakije te Amsterdam, de heer Kokesj, een be zoek gebracht aan Naarden, waar hij de spijt van minister Benesj over diens ver hindering vertolkte. Uit naam van. de Tsjechische delegatie heeft hij een krans op het graf van Comenius gelegd. Het bezoek van minister Benesj wordt deze week nog tegemoet gezien. De vorige week is een Monstersch gemeenteraadslid, in verband met onre gelmatigheden bij den aankoop van gron den ten behoeve van den herbouw van Terheide, in het huis van bewaring te s-Gravenhage in voorloopige hechtenis gesteld. Thans is ook nog een ander raadslid dat met vacantie was, aange houden en eveneens in het huis van be waring in Den Haag opgesloten, aldus meldt de ,,N. R. Crt," Uit Middelburg. Naar aanleiding van de vragen door den heer mr. W. p. E. baron vaja der Feltz, alhier aan Burg. en Weth. gesteld, inzake maatregelen in geval het voor komen van Alastrim-gevallen, her innert de redactie van de N. R. Ort. aan het Kon. besluit, waarbij'de wet van 4 Dec. 1872 (St.bl. no. 134), hou dende voorzieningen tegen besmjettelij. ie ziekten, behoudens enkele met. name genoemde artikelen van die wet, van toe passing wordt verklaard op de ziekte, genaamd alastrim. Daardoor staat thans toot den genees kundigen de verplichting vast, van elk alastrimgeval, dat hij waarneemt, ken nis te geven aan den betrokken inspec teur van de Volksgezondheid. Verder iedere gemeente mopten zorg dragen, een barak in te richten, waar alastrim- lijders kunnen worden verpleegd. Be woners van huizen', woonplaatsen of vaartuigen, waarin zï.ch een geval van alastrim heeft voorgedaan, mogen voor- loopig de school niet bezoeken. De in specteur van de Volksgezondheid ont vangt ook de bijzondere bevoegdheid, zoo noodig woningen van iqgeze tenen binnen te treden. Bij het bestuur der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenver keer alhier is heden bericht ingeko men van den ontvanger der registratie, dat dit jaar geen geld beschikbaar is voor 't plaatsen van banken in de Abdij. Gisterenmiddag, toen de tram le 12.50 uur alhier aan 't wisselen was op de Markt en de motorwagen de Pot- tenmarkt op reed, schoot de beugel door onbekende oorzaak van Onder den draad en sloeg met een vaart tegen een der bovenramen van het café van den 'heer Groenewegen, hetwelk werd vernield. Daar zich niemand in de omgeving be vond liep allés zonder persoonlijke onge- lukekn af. Uit Vlissingen kwam later de montage auto én werd een onderzoek ingesteld naar de koppeling der electrische draden juist op den betrokken hoek. v Voor verpleegsters, die in het bezit zijn van diploma A, zal het in het vervolg mogelijk zijn een aanteékening te krij gen voor wijkverpleegster onder bepaal de voorwaarden. Uit Vlissingen. Gisteren kwamen te VI is single p met de motor veer boot weer een groot aantal Belgische toeringcars en auto's over, die met de betrokken badgasten en anderen een tocht rond Walcheren gingen maken en o.a. Middelburg be zochten. Het waren niet alleen Belgische wa gens, maar o.a. werd zelfs een auto waargenomen, die het kenmerk droeg uit Griekenland afkomstig te zijn, nadat Zaterdag reeds Italiaansche wagens wier den gesignaleerd. Ook vele Belgen bezochten per 'bloot Vlissingen. 'Met de boot, die te 11.20 te Vlissingen aankomt, kwamen ook mede 't muziek gezelschap Apollo uit Sluis en het mu ziekgezelschap ,,Aardenburgsche Fanfa ren" uit Aardenburg, die aan de aan legplaats werden begroet door „Ons Ge noegen" uit Vlissingen, dat de vreemde gezelschappen met fanfares welkom heet te. De drie gezelschappen trokken al spelende naar de stad, waar de beide Zeeuwsch Vlaam'sche gezelschappen naar de hun aangewezen café's werden bege leid. De twee genoemde gezelschappen van den „overkant" hebben des middags-ge speeld op den Boulevard voor het per manente festival. Reeds bij het optreden van Appollo was er veel publiek, dat met aandacht de goede muziek volgde, maar het aan tal belangstellenden nam nog zeer toe tegen 3 uur, toen het 60-jarige korps uit Aardenburg de tent betrad, mlen wist dat onder leiding van den heer Dob'be- laere iets goeds wordt gebracht en men is in de hoog gespannen verwachting niet teleurgesteld, wat dit korps pres teert zoowel bij samenspel als biij' s'olo- nummers. is1 werkelijk best te noemen, het applaus, dat anders bij openbare concerten sporadisch is, bewees dit ten volle. Toen „Aardenburgsche Fanfaren" al spelende wegtrok, wjas het omstuwd door velen, die nog van de goede marsch- muziek wilden genieten. Het bleef heel dén middag 'druk' op ..jVlissingcn badplaats"' en ook werd er druk gebaad toen het hoog water werd), al kon, tengevolge van enkele minder mooie dagen in den loop der vorige week, het 40.000ste bad nog (niet worden bereikt. Door Burg. en Weth'. van Vlissin gen zijn nog de volgende rekeningen,, door hen nagezien en in orde bevonden, aan den gemeenteraad ter goedkeuring aangeboden: die van de Zeemans- en Visschersbeurs, aanwijzende een goed slot van f 177 2.54;, die van het Gasthuis met een goed slot van f ,78.21 en een subsidie uit de gemeentekas' van f 75760/ clie van het Burgerweeshuis met eenj goed slot van f 1785.52 en een subsidie I vau de gemeente van f 1800;! die van de! Gezondheidscommissie met een goed slot van f 101.77, welk bedrag in de gemeen tekas is teruggestort, na verantwoording in ontvangst van een bedrag van f 775 als subsidie der gemeente. 0 Uit Walcheren. De gemeenteraad van B i g g e k e r- k e kwam Vrijdagmiddag in openbare zitting bijeen. Aan het adres van Stad Hardjenberg nopens behoud van belastingkantoren ten plattelande, wordt adhgesie betuigd. Met de schatting van een gedeelte der begraafplaats, dat moet worden ont eigend voor den weg Middelburg!—West- kapelle, tol een bedrag van f 125 neemt de Raad genoegen, aoch besloten wordt f 50 te vragen voor aan te legglen plant soen. Een verzoek van P. J. Roosendaal om met ingang van 16 Nov. te worden ontheven van de huur der woning, wordt goedgevonden. Een verzoek van de vereeniging voor onvolwaardige arbeidskrachten om een subsidie van f 10 wordt op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen^ nadat een voorstel van den heer P. Janse om de subsidie te verleenen', niet werd ondersteund. Ged. Staten hebben aanmerking ge maakt op de verhooging van het belas tingpercentage, waarop B. en W. heb ben geantwoord, dat de vele uitgaven voor het onderwijs groote offers eischen eu verhooging noodzakelijk maken. Aan gezien de verharding van den weg van Krommenhoeke naar Meliskerk(e naar ge noegen is afgewerkt, wordt besloten het onderhoud hiervan over te nemen. Gelezen wordt een verzoek van de N.V „Stoomtram1 Walcheren" om een bijdra ge in het tekort over 1927 van f 150 Op voorstel van B. en Wi. beslfuit de Raad dit te verleenen, omdat de tram' een gemeentebelang is. De Raad is even wel van meening, dat het zachtjes aan de laatste keer moet zijn anders moeten) andere maatregelen worden genomen. De heer Poppe stemt tegen. Ged. Staten hebben bericht, dat de on bruikbare steen uit den te verbreeden weg" aan de gemeente zal worden gege ven voor f 25. De Raad besluit, nog niet met dit aanbod' accoord te ga,an, wanneer niet al de steen wordt beschik baar gesteld. De vereeniging voor Chr. volksonder wijs heeft verzocht te mogen onder handelen over oiiderhandsche aankoop der onderwijzerswoning. B. en \V. zullen met het bestuur in onderhandeling tre den. Aan den heer P. J. Roosendaal wordt met ingang van 16 November a.s. op de meest eervolle wijze ontslag verleend als hoofd der openbare school). Aan mej. C. E. M. Risseeuw' wordt eveneens eervol ontslag verleend als on derwijzeres wegens opheffnig der school met ingang van 16 November a.s. Naar aanleiding van de kl'acht van den heer J. Janse omtrent de slechte walerloozing in de Stationstraat^ hebben B. en W. den bouwkundige opgedragen een plan te maken voor" rioïeering 'van het eerste gedeelte. Daar de kosten hier van op pl.m. f 375 komen, kunnen B. en W., met het oog op de te verwachten andere uitgaven, dit jaar niet adviseeren hiertoe over te gaan. In de toestand' zal op minder kostbare wijze voorzien wor den. De pensioensgrondslag van den lan taarnopsteker wordt vastgesteld op f 50 De gemeenterekening over 1928 wordt 'nagezien en voorloopig vastgesteld in ontvang op f 23.621, in pitgaaf op een bedrag van f21.437. Voor den kapitaal- dienst in ontvang en uitgaaf op f 1264. Aangeboden wordt de begrootjng voor 1930. Goedgekeurd wordt de begrooting! voor 1930 van het Burgerlijk Armbestuur op f 4373 in ontvang en uitgaaf. In be handeling komt het verzoek van de ver eeniging voor Chr. Volksonderwijs om beschikbaarstelling van de openbare school teneinde een school van die ver eeniging daarin te vestigen. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. overleg hebben gepleegd met het school bestuur en dat nog pogingen zijn aange wend samenwerking te zoeken met de bestaande bijzondere school; dat is ech ter op bezwaren afgestuit. Het school bestuur zal genoegen nemen met de beschikbaarstelling, der school, terwijl ook de Inspecteur geen bezwaar hier tegen heeft, mits enkele hersteljingep zullen zijn aangebracht. B. en \V. stel len mitsdien voor de school' in eigendom over te dragen aan de, vereeiiïging. De N G HC-.& \{AN T31TV/XR. IananéH (Ingez. Med.) voorzitter deelt nog mede, dat B. en W. hebben geprobeerd de landbouwcursus- sen in de school te laten houden, dpch hierop is een afwijzend antwoord ont vangen. Z. h. s. wordt besloten de school ter beschikking der vereeniging te stelleen en haar in eigendom over te dragen. In bespreking komen dan de verschil lende gevi-aagde herstellingen, w'aartoe ook behoort het buiten- en 'binnenschil- deren. B. en W. stellen voor, alle w'en- schen van het schoolbestuur in te wil ligen behalve het aanbrengen van nieuwfe tegels in de gang, de ontbrekende aan vullen is voldoende. De heer P. Janse meent,, dat juist de gang een prettigen indruk moet maken en door de tegels wat bij te werken zaJj geen mooi geheel worden verkregen. Ook de heeren Moens en J. Janse zijn van deze meening. Een voorstel van den heer P. Janse om nieuwe tegels' aan te brengen wordt aangenomen met 4 stem men tegen de heeren Poppe, Coppoolse en Dekker. Besloten wordt het werly aan te besteden en den "bouwkundige met het opzicht te belasten; sfl'Ieen 'in geval het werk aan J. Corbijn mocht worden gegund, zal het toezicht door een ander verricht worden. In verband hiermede wordt gelezen een schrijven ..van Gebr. Simpelaar, waarin deze mededeellen niet te zullen inschrijven, wanneer het toe zicht niet door een onpartijdig persoon verricht wordt. B. en W. meenen, dat. hieraan thans wordt tegemoet gekomen. De heer Poppe begrijpt het schrijven niet, 't is of zij een anderen bouwkundige wenschen. De heer Coppoolse vindt het nog al ingrijpend, hij zou het schrijven ter- zjjde leggen. De heer P. Janse vindt het möeilijiW dit te bespreken 't is echter de vraag of de gemeente niet de dupe zal worden wanneer anderen niet mededingen. Besloten wordt het werk ouder ge noemde voorwaarden aan te besteden. In verband mét een vraag oral water uit de brandput hescnikbaar te steilten voor het vee, wordt aan B. en W. opge dragen zich met de uitvoering te be lasten. Na de rondvraag wordt de verga dering gesloten. io Uit Noord-Beveland. Vrijdag vergaderde de gemeentjeraad van Wissenkerke. Afwezig de hee ren de Eegt en de Boer. Onder ingjekö men stukken was een brief van de ge zondheidscommissie te Veere, waarbij werd kennis gegeven, dat voor 1930 geen bijdrage van de gemeente zal worden ge vraagd. Van deze mededeeliqg werd miet genoegen kennis genomen. De gemeente-rekening van het dienst jaar 1928 werd met algemeene stemmjea goedgekeurd. Aan den raad werd aangeboden de begrooting 1930, die aan de leden zal worden rond gezonden. Tot hoofd van de O. L. Schoof te Geersdijk werd benotemd de hefer I. J. van der Ende te Nieuwdorp. Daar de tij delijke waarnemer niet langer kan aan blijven dan tot 1 September, werd aan B. en W. opgedragen maatregelen tot voorziening te nemen, tot den datum', waarop het nieuwbenoemde hoofd in functie zal kuninen treden. Op advies van den plaatselijken ge neesheer werd besloten, mjet het oog op mogelijke besmettingsgevaar voor Alastrim, de gelegenheid tot kostelooze vaccineer ing open te stelleTi. Bij de rondvraag herinnerde de heer Breure aan de noodige herstelling van de putten in den toegangsweg naar de haven te Geersdijk en wijst de heler Kra mer op de wenschelijkheid dat de haven te Kamperland wordt gezuiverd van de opgehoopte klei die zich voor het terrein van „De Zeeland" bevindt. Omtrent het laatste zegt de voorzitter te zullen onder handelen met degenen die daar ovjgr te beschikken hebben/ erkennende de wen schelijkheid dat die „sta in den weg'1 wordt verwijderd. Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is er te Sas van Gent op twee verschillende plaatsen ingebroken. Bij den heer D>. op den Oostdam werd) eeinl heerenrijwiel met fietspomp ontvreemd'. De pomp werd op enkele meters afstand van de woning in een wei terug gevon den. Bij den 'Keer van A.„ in de Sjtatï- onsstraat hebben de ougenoode gasten een grooteren buit gemaakt. Hier werd een zoo goed als nieuw heerenrijwi(el ontvreemd, in de plaats waarvan de fiets van den heer D'., daar werd) gelaten. Voorts werd de winkellade gelicht en! sloeg men zijin slag in eenig goudwerk'. Naast het goudwerk, waaronder een hor loge met ketting, wordt een bedrag van fcirca f 30 vermist, benevens een vulpen houder. Beide diefstallen zijn bij de politie

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1