Fa.I.S.IFM,L.MM Ne. 109 Zmt&p&mu 24 Augustus 1229 172; Jaargang eerste blad. feuilleton 08 Kroonjuweelan, binnenland uit stad en provincie Seëtafeerd Dit nummer bestaat uit Twee bladen. De maatstaf der censuur in dof Mahonie. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, f2.30, elders ƒ2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels ƒ2.10, elke regel meer 30 cent., In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. is lie Jn- lj'k fis rn lar lid rie .at ch taf ie Id le- lzij l>e- P/2 licit Ids len lie pr il. 3 Vis, re" |an 3e- lal ten Etn er Ita lia t liet liet I tal 3Ït. 311- j*is, |er- reg en, lliet lid- jnt- Ibe- ler- |k;s Jds- Igiu lie n lier pen 3St, tad i'er oor |u ïi- 2e- de litle Len Ser ver, Zoo nu en dan kan men lezen, dat de Centrale filmkeuringscommissie te 's-Gra- venhage de een of andere film voor openbare vertooning ontoelaatbaar heeft verklaard en daardoor mag, volgens art. 16 van de Bioscoopwet, zulk een film in Nederland niet in het openbaar ver toond worden. Thans is weer zulk een verbod afge komen, nu voor de Russische Fim-film Gevangenis geheeten de Centrale com missie motiveerde dat verbod zoo „om dat de film in strijd is met de openbare orde en gedeeltelijk ook met de goede zeden, o. a. door het feit, dat de bewind- voerende personen, speciaal de directeur der gevangenis, op een belachelijke en liederlijke wijze zijn voorgesteld tegen over de nobele politieke gevangenen. In de 7de acte komt die liederlijkheid in hooge mate naar voren. Bovendien is er een bespotting van godsdienstige han delingen. Ook bij deze Russische film komt de tegenstelling van laagstaande machtheb bers en hoogstaande onderdrukten weer tot uiting, hetgeen stelselmatig geschiedt. Dit is een vervalsching van het wereldbeeld en aan wakkering van den klassehaat en als zoodanig in strijd met de openbare orde". Voor wij over dit merkwaardige von nis enkele opmerkingen maken, zij ver klaard, dat we eenerzijds, als rechtge aard Nederlander, natuurlijk in beginsel hevig het land hebben aan eiken vorm van preventieve overheidscensuur. maar dat we andererzijds de mogelijkheid, dat een breedgezinde filmkeuringscommissie in de praktijk wel nuttig werk zal kun nen verrichten, niet zullen ontkennen. Bovendien de Bioscoopwet is er nu eenmaal, en met haar de Centrale film keuringscommissie we hebben dat te aanvaarden en sputteren daartegen kan niets uitrichten, zoolang er geen rede lijke kans zou zijn, dat ze weer verdwij nen, zoo men dat al mocht wenschen. Daarover hebben we het thans dus niet. Voor hem, die de film ziet als een machtige factor in het geestesleven van dezen tijd en dat is zij, buiten kijf blijft echter een belangrijke vraag over wat is de maatstaf, welke deze keurings commissie bij haar censuur aanlegt De wet laat zich over dat allerkardi- naalste punt alleromzichtigst en zoo vaag uit, dat men gerust mag zeggen een maatstaf ontbreekt. Art. 16 zegt n.l. te dezen aanzien alleen „In het open- [>01 3E. (The crinkled Crown), geautoriseerde vertaling uit het Engelsch, van 'William Le Queux, door M»j. E. H. 44) Ze wisten zoo weinig van elkander af, dat de conversatie tusschen die twee stokte. Toen vertelde hij haar. on half- scherfeenden toon, dat het nog'^-n won der was, dat zij hem dien avond in leven zag, /Chat hij den dood al zeer nabij was geweest. Haar blik drukte een en lal verbazing uit en zij drong hem, haar meer bijzon derheden te vertellen. Zoo kort mogelijk deelde hij haar toen miee 'van biet bezoek van Forbes aan Ridgemount Close en van den moorddadigen aanval op hem. .Vol afgrijzen sprak zij ,jEn dit zijn de ellendelingendie mijn arme, misleide vader voor zijn parlij- genooten koos. (TJ zegt, dat de man niet gevonden werd?" „Neen," antwoordde Pennington kort af. „De politie heeft het opgegeven. Er zijn genoeg schurken in ieder "land, die maar al te zeer bereid zijn, hem een schuilplaats te bieden. De pauze liep nu op haar eind. De baar worden geen films vertoond, dan indien en voorzoover zij door de cen trale commissie, als niet in s t r ij d met de goede zeden of de openbare orde voor openbare vertooning zijn toegelaten''.... In de enkele gespatieerde woorden ligt dus 's wetgevers aanduiding, waar de commissie een maatstaf zal hebben te zoeken. Het aangeven van dezen zeer algemeenen norm (waarmede ieder wel denkend mensch als norm zal instem men) zegt echter tevens, dat.de hee- ren het maar met elkaar moeten uitkie nen wat zij goed-zedelijk en openbaar ordelijk toelaatbaar achten. Niet de wet, maar de, uit allerlei heterogene elemen ten samengestelde, commissie bepaalt den feiteijken maatstaf der filmcensuur. Op dezen maatstaf zullen als eerste deelstrepen natuurlijk enkele criteria ge trokken worden, waarmede een ieder zal kunnen instemmen. Scènes, die met ken nelijk obscene bedoeling werden opge nomen, vertooning van zaken dewelke men, naar goede gewoonte, steeds onder normale en fatsoenlijke men6chen als on vertoonbaar pleegt aan te merken niemand zal er tegen zijn, dat de projec tie daarvan op het witte doek, door een veto der keurders, Verhinderd wordt. Maar bij wering van het algemeen-er kend onzedelijke en het onmiddellijk ge vaar voor de openbare orde veroorza kende, moet het dan ook blijven. Een politiek-censueerende en quasi-volksop- voedende werking dient de commissie niet na te streven. En de gespatieer de woorden in het zoo-even aangehaalde vonnis duiden daarop de commissie doet zulks wèl. Daarmede, naar onze mee ning, buiten haar bevoegdheid, in elk geval buiten den geest van de wet, tre dende. Want wanneer men een film zou wil len afkeuren omdat hij een verval sching van het werelbeeld geeft wel, dan zouden tachtig van de honderd films die nu draaien mogen, onmiddellijk verbannen moeten worden De Amerikaansche society-film met z'n beeldschoone en poeslieve schattekinde- ren, z'n pracht-gescheidingde, witgetan- de en vriendelijk-jongensachtig blikken de nobele mannen en de sluwe, betoove- rende sirenen, door boosaardig kijkende gentlemen-boeven gesecondeerd, geeft die soms géén vervalsching van het we reldbeeld En zouden die zelfs ook géén slechten invloed op sommige, daarvoor ontvangkelijke naturen, uitoefenen De komische films of wat althans daarvoor nog wel eens doorgaat met de duizend borden laten vallende kell- ners, die daarna, over een telefoondraad balanceerende, met de dochters van de kostjuffrouw op hun rug, uit een bran dend huis vluchtenzijn deze en der gelijke dwaasheden overeenkomstig het werkelijke wereldbeeld Wij kunnen het ons overigens zeer wel indenken als goede mannen zal men een gevoel van opstandigheid eerst, van verzet daarna, bij zich voelen opkomen, jonge man stak haar zijn hand toe. „Nu, ik ben heel blij dat ik u toch nog eens heb gezien, (Miss Van der Wyck. Het moet een afscheid zijn, daar ik morgenochtend naar Engeland terugga. A propos, u heeft niet gevraagd naar mijn vriena Easterbee, dien u toch 'beter kende, dan u mij kende?'* Ze lachte even. „O, kapitein Easterbee? Ik had helm vergelen onder al de afleiding in mijn leven hier. Hoe gaat het hiem?" Pennington antwoordde, dat Harold het zeer goed m<..akte. Hij vond het vreemd dat zij zich zoo onverschillig toonde; hij had toch vast gemeend, dat zij zicht dan wel zeer a an ge tronken had gevoeld tot zijn vriend. „Ik heb hem heel gauw na [zijn (erug- keer uit Rusland gezien en ik geloof, dat hij verbaasd was, dat u zoo plotse ling ver tronken waart, dat u hem in het geheel niet had gewaarschuwd om trent uw plannen." „Ik zie niet in, dat hij het recht \had om verbaasd te zijnl Onze kennismaking was zoo nort; we hebben elkaar- maar een paar maal gezien." Pennington wist nog altijd niet, wat hij er van dennen moest. Er was iets, dat hij niet begreep; zij leek onverschillig en toch was er een ondejrgrond van bitterheid in haar toon, of fcij een wrok tegen Easterbee had, en zij te trobsch was, om er voor uit te komen. Maar wanneer men een film als De Gevange nis ziet, die, wij zijn daarvan evenzeer overtuigd als de keuringscommissie, ge maakt is met de bedoeling, speculeeren- de op de elementaire instincten der mas sa, revolutiegedachten op te wekken. Het is heel menschelijk, dat de keurings commissie, wetende dat zij er de macht toe heeft, zulk een film verbiedt. Maar het is niettemin, wanneer het enkel op dezen grond gebeurt, in strijd met letter en geest van de wet en, naar onze meening, ook in strijd met den libe ralen Nederlandschen geest. Bij bestrij ding van revolutionnaire tendenzen in het maatschappelijke leven, zal men ons in dit opzicht steeds aan den „anti-revo- lutionnairen" kant vinden. Wij zullen in zulk een film, zoo zij vertoond wordt, de revolutionnaire strekking aantoonen en blootleggen, maar verder dan voorlich ting en waarschuwing dient de censuur voor volwassen staatsburgers naar onze meening niet te gaan. Met het weren van 't erkend onzede lijke en het de openbare orde kennelijk storende heeft de keuringscommissie ge noeg te doen, terwijl bovendien, wat het tweede criterium betreft, den burgemees ter als hoofd der politie, krachtens art. 19 der Bioscoopwet, toch nog de be voegdheid tot ingrijpen gelaten is, indien hij in dagen van spanning (oproer, sta king b.v.) van een filmvertooning nog plaatselijk stoornis dezer openbare orde ducht. Voor 't overige is de nuchterheid van den Nederlander, naast voorlichting, vol doende om den schadelijken invloed van films van dit soort tegen te gaan. Dat in het vorenstaande slechts enkele opmerkingen van algemeenen aard ge maakt zijn, zal duidelijk wezen liederlij ke tafereelen en de bespotting van gods dienstige handelingen zijn, als zedekwet- send, voldoende motief-om De Gevange nis naar letter en geest der Bioscoopwet toch als onvertoonbaar te stempelen. DE KONINGIN-MOEDER NAAR BEESTERZWAAG. De Koningin-Moeder heeft gistermid dag een bezoek gebracht aan de Cor- neliastichting te Beesterzwaag, waar op het oogenblik 50 Fransche zwakke en ge brekkige kinderen van een tot dertien jaar uit den on- en minvermogenden stand worden verpleegd. H. M. maakte de reis er heen geheel per auto, de te rugreis met den trein van 4.48 uit Hee renveen. DE GEDELEGEERDEN DER HERSTEL CONFERENTIE DINEEREN TEN HOVE. Aan den disch van de Koningin en den Prins ten paleize Noordeinde, zaten gis teravond aan de gedelegeerden ter con ferentie en hun dames, alsmede de Mi nister van Buitenlandsche Zaken en me vrouw Beelaerts van Blokland. Tot de gasten behoorden Henderson, Snowden, Briand, Chéron, Streseman, dr, Wirth, Hilferding, Jaspar, Hijmans, Mos- coni, Adatci, Zaleski, Venizelos, velen vergezeld van hun echtgenooten. Ook de secretaris-generaal Sir Maurice Hankey was aanwezig. DE SCHELDEKWESTIE BIJ BATH. De Antwerpsche correspondent van de Maasbode meldde De Belgische Scheldediensten houden zich op het oogenblik bezig met het uit baggeren van het Scheldevaarwater bij Bath. De geul zal daar op een diepte van negen meter gebracht worden. Uit Middelburg. Het Raadslid mr. W. F. E. baron van der Feltz, heeft aan het college van B, en W. van Middelburg de navolgen de vragen gericht, waarop z.i. wellicht in de eerstvolgende Raadsvergadering een antwoord zou kunnen worden mee gedeeld. 1. Heeft het College van B. en W. reeds zoodanige maatregelen genomen, dat, wanneer gevallen van alastrim zich in Middelburg mochten voordoen, de lij ders aan die ziekte zoo streng mogelijk 'geïsoleerd zullen kunnen worden ver pleegd 2. Is het college van B. en W., indien dergelijke maatregelen nog niet mochten zijn genomen, niet van oordeel, dat het, wegens de blijkbaar buitengewone be smettelijkheid van die ziekte, wensche- lijk is, indien Alastrim-gevallen zich in Middelburg mochten voordoen, dat dan door die ziekte aangetaste patiënten ge heel afgezonderd van andere zieken en buiten het Gasthuis, bijv. in alleenstaan de barakken, worden verpleegd, opdat voorkomen worde, indien mogelijk, dat wegens andere ziekten in het Gasthuis opgenomen verpleegden, die tengevolge van die ziekte minder weerstand heb ben, gevaar loopen in het Gasthuis alas trim te krijgen, hetgeen in andere plaat sen, volgens courantenberichten, schijnt te zijn voorgekomen? 3. Is het College bij bevestigende be antwoording van vraag 2 bereid terstond in overleg te treden met de dokters hier ter stede, ter overweging öf, en zoo ja, welke, voorbereidende maatregelen het best zouden kunnen worden genomen .om, wanneer Alastrim zich in Middelburg mocht voordoen, de uitbreiding dier ziekte zooveel mogelijk tegen te gaan? Uit Z u id-Beveland. Het buitenlandsch stoomjacht, dat op de Vondelingen bij Wemeldinge strandde, is'gebleken van Frans'che na tionaliteit te zijn en te Duinkerken thuis te behooren. Bedoeld jacht is met behuljp van twee sleepbooten en een bergings vaartuig vlot gebracht, waarna het Ver- der zonder noemenswaardige schade te Vflkbben bekomen de reis heeft voortge-j zet. Iets aparts voor Lagen Prijs. ZIE ÉTALAGE. Ingez. "Med. hij deed geen moeite, om verder in de zaak door te dringen. „Nu, vaarwel Miss Van der Wyck. Nog even wilde ik u iets niejuwS ver tellen, betreffende mijzelven, ofschoon het u waarschijnlijk' niet zoo biij'zonder interesseeren zal. Binnen een paar maan den ga ik trouwen met een meisje, dat ik lang gekend heb; een [zekere Misfs Graven." In waarheid stelde zij dan ook heeÜ weinig belang in de zaken va;n Penhing- ton; zij had eerder van den beginne af een soort tegenzin voor hem gevoeld, of schoon zij het moeilijk zou hipbbten gel- vonden, om eenige overtuigende reden daarvoor cup te geven. Maar jbelietefdheids'- halve bood zij hem de gewone geluk- j wenschen en wendde zich toen van h|em j af, voor het uiterlijk heel onverschillig, maai' toch met een groote droefheid in het hart. Z'ij troostte zich met de gedachte, dat ze zich heel flink had gehouden hij de vermelding van Easterbee's naammaar, toen zij dien avond thuis kwam, voelde zij zich allerellendigst en ontsnapte zöo gauw1 mogelijk naar haai- eigen kamer; alléén met haar droeve gedachten. De weken verliepen, en, ofschoon er zelden een dag was, waarop zij nïelt dacht aan Easterbee, had zij vergeten, het voor haar onbelangrijk nieuws van Penningtons huwelijk, tot er op eein dag een lange brief kwam van Defnoir, die er haar onverwacht aan hcrinnerrlte. Een krantenknipsel viel uit dè enve loppe, toen zij die openbrak, en zè keek het in, met een voorgevoel* dat het on aangenaam nieuws bevatte. Het was een korte aankondiging, dat op zekéren dag een dubbele huwelijks plechtigheid had plaats gehad in (flte 'fgbf meente Elswick, in het graafschap iBled- ford en daarop volgden de namen van twee paren: George Pennington en Eua Craven; Harold Easterbee ein Dortlsi Kearns. HOOFDSTUK XIII. i De huwelijksinzegening in bet dorpje Elswick was een zeer kalme plechtigheid geweest. Daar Mrs. Kearns de buren feitelijk genegeerd had, toonden zij, van hun kant ook geen belangstelling. 'Behal ve het beperkte aantal particuliere vrien den van de deelnemendie partijen, waren er hoogstens een twaalftal metnschen tegenwoordig. Het was een vermoeiende dag ten i.Mns. Kearns was blij, toen dit alles voorbij was, toen de jonggehuwden respectie velijk op reis waren gegaan en de laaftste gasten afscheid hadden genomfen. De gedach'en van e«n moeder, die af stand heeft gedaan van baar eenig kind, hoezeer zij ook ingenomen is met den man, wien zij haar dochter geschenken heeft, moeten onwillekeurig droef getint Op initiatief van den burgemeester van Y e r s e k e hebben een aantal voor aanstaanden op onderwijs- en vereeni- gingsgebied aldaar in beginsel besloten tot oprichting van een Oranjevereeniging, De 31 Augustus a.s. zal betrekkelijk stil voorbijgaan; eenig vlagvertoon, klok luiden en des avonds (na een korte rede over het belangrijke van dezen dag) ge meenschappelijke zang en muziek. c? Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D„ Naar de Tern. Crt. verneemt, is de lijn Bres kens Hoofdplaat van de Zeeuwsch-VIaamsche Tramweg-Maat schappij door den inspecteur-generaal van spoor- en tramwegen en den hoofd-: ingenieur-directeur van den Rijkswater staat te Middelburg goedgekeurd en zal op 7 September de officieele opening dier lijn plaats hebben, die op 9 Septem ber voor het publiek wordt opengesteld. Eveneens verneemt het blad dat die directie der genoemde "Maatschappij goedkeuring heeft verkregen van den Mi nister van Waterstaat tot wijziging van de pensioenbijdrage door hét personeel te betalen te verminderen van 10 op 81/2 pet. en voor de Maatschappij le verhoo- gen van 1 tot 21/2 pet. Te Oost burg heeft zich een feestcommissie gevormd welke zich ten doel stelt de muziektent op feestelijke wijze in te wijden door het houden van een muziekfeest op Zondag 6 Oct. a.s. en bijkomende feestelijkheden op Zater dag 5 Oct. Op het programma staat reeds etala ge-wedstrijd, optocht, kinderfeest enz. De dagelijksche feestcommissie bestaat uit de heereni mr. J. Erasmus, le voor zitter; ir. I. A. van Cruijningen, 2e voorz1 K. Belderok, le secr.; M. A. Aalbregtse, 2e secr.; J. Ph. Cijsouw, pen ningmeester. Vogelbescherming. De sterke lichten der vuurtorens zijn oorzaak van den dood van vele vogels vooral tijdens het verhuizen der trek vogels. Ter voorkoming van een te erge slachting onder hen heeft men we! hek ken rond de lichten aangebracht, maar een ander ook wel toegepast middel; is het aanbrengen van een ëxtra licht, dat de vogels van het gevaar afleidt. Deze soort waarschuwing zal nu ook worden zijn. W,at haar anders nooit overkwam, welden haar nu de tranen 5n de oogem, toen zij alleen zat in den salon, en de plotselinge stilte in huis, vormde eein pijnlijke tegenstelling met de drukte en opgewondenheid van de voorafgaande! uren. Zij was in het minst geen sentimefn- teele vrouw, maar Doris was haar één en ailes geweieist, gedurende zoovele jaren; ze wist, dat ze haar dan al ver schrikkelijk zou missen. De toekomst zou zoo heel wat anders zijn; ze zou haar, natuurlijk, van tijd tot tijd wel zien,, maar zoolang Easterbee in betrekking was, 'zon hij een zwervend leven leiden ten als het maar eenigszins mogelijk was. zou DoriS! haar echtgenoot vergezellen. Daar Mrs. Kearns een moedige vrouw was, herwon zij spoedig haar zelfbehteer- sching, wischte de IrarefBf van het gelaat en ging vastberaden naar haar studeie|r>- kamer, h aar „werkplaats" zooals dit ver trek door de huisgenooten werd ge noemd. Ten gevolge van de voorbereidende maatregelen voor de dubbele huwelijks voltrekking, was zij met haar corrigs- pondentie verbazend ten achter geraakt. En niemand, die beter wist, dan zij, dat hard werken de beste geneeswijze ia- tegen droefgeestigheid. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1